"vegirtin" meaning in Kurmancî

See vegirtin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /vɛɡɪɾˈtɪn/
Etymology: Ji ve- + girtin.
  1. zeftkirin, girtin, bernedan
    Sense id: ku-vegirtin-ku-noun-7VqSqWHt
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: kurma (Tirkî), tutma (Tirkî), kapsama (Tirkî), germe (Tirkî), örme (Tirkî), zabt (Tirkî), zabt etme (Tirkî), işgal et­me (Tirkî), kökleme (Tirkî), bulaşıcı (Tirkî), catching (Îngilîzî), contagiousness (Îngilîzî), invasion (Îngilîzî), seizure (Îngilîzî)

Verb

IPA: /vɛɡɪɾˈtɪn/
Etymology: Ji ve- + girtin. Forms: vedigirim [present], vedigirî [present], vedigire [present], vedigirin [present], vegire [imperative, singular], vegirin [imperative, plural], vegirt [past], vegirt [past], vegirt [past], vegirt [past], ve –gir– [root, present], ve –girt– [root, past], ez vedigirim [indicative, present, positive], ez venagirim [indicative, present, negative], min vegirt [indicative, past, positive], min venegirt [indicative, past, negative], tu vedigirî [indicative, present, positive], tu venagirî [indicative, present, negative], te vegirt [indicative, past, positive], te venegirt [indicative, past, negative], ew vedigire [indicative, present, positive], ew venagire [indicative, present, negative], wê/wî vegirt [indicative, past, positive], wê/wî venegirt [indicative, past, negative], em vedigirin [indicative, present, positive], em venagirin [indicative, present, negative], me vegirt [indicative, past, positive], me venegirt [indicative, past, negative], hûn vedigirin [indicative, present, positive], hûn venagirin [indicative, present, negative], we vegirt [indicative, past, positive], we venegirt [indicative, past, negative], ew vedigirin [indicative, present, positive], ew venagirin [indicative, present, negative], wan vegirt [indicative, past, positive], wan venegirt [indicative, past, negative], min vedigirt [imperfect, positive], min venedigirt [imperfect, negative], min vegirtibû [positive], min venegirtibû [negative], te vedigirt [imperfect, positive], te venedigirt [imperfect, negative], te vegirtibû [positive], te venegirtibû [negative], wê/wî vedigirt [imperfect, positive], wê/wî venedigirt [imperfect, negative], wê/wî vegirtibû [positive], wê/wî venegirtibû [negative], me vedigirt [imperfect, positive], me venedigirt [imperfect, negative], me vegirtibû [positive], me venegirtibû [negative], we vedigirt [imperfect, positive], we venedigirt [imperfect, negative], we vegirtibû [positive], we venegirtibû [negative], wan vedigirt [imperfect, positive], wan venedigirt [imperfect, negative], wan vegirtibû [positive], wan venegirtibû [negative], ez ê vegirim [future, positive], ez ê venegirim [future, negative], minê vegirtibe [future, perfect, positive], minê venegirtibe [future, perfect, negative], tu yê vegirî [future, positive], tu yê venegirî [future, negative], teyê vegirtibe [future, perfect, positive], teyê venegirtibe [future, perfect, negative], ew ê vegire [future, positive], ew ê venegire [future, negative], wê/wîyê vegirtibe [future, perfect, positive], wê/wîyê venegirtibe [future, perfect, negative], em ê vegirin [future, positive], em ê venegirin [future, negative], meyê vegirtibe [future, perfect, positive], meyê venegirtibe [future, perfect, negative], hûn ê vegirin [future, positive], hûn ê venegirin [future, negative], weyê vegirtibe [future, perfect, positive], weyê venegirtibe [future, perfect, negative], ew ê vegirin [future, positive], ew ê venegirin [future, negative], wanê vegirtibe [future, perfect, positive], wanê venegirtibe [future, perfect, negative], min vegirtiye [perfect, positive], min venegirtiye [perfect, negative], min vegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min venegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te vegirtiye [perfect, positive], te venegirtiye [perfect, negative], te vegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te venegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî vegirtiye [perfect, positive], wê/wî venegirtiye [perfect, negative], wê/wî vegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî venegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me vegirtiye [perfect, positive], me venegirtiye [perfect, negative], me vegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me venegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we vegirtiye [perfect, positive], we venegirtiye [perfect, negative], we vegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we venegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan vegirtiye [perfect, positive], wan venegirtiye [perfect, negative], wan vegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan venegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez vegirim [present, subjunctive, positive], (bila) ez venegirim [present, subjunctive, negative], (bila) min vegirtibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min venegirtibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu vegirî [present, subjunctive, positive], (bila) tu venegirî [present, subjunctive, negative], (bila) te vegirtibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te venegirtibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew vegire [present, subjunctive, positive], (bila) ew venegire [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî vegirtibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî venegirtibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em vegirin [present, subjunctive, positive], (bila) em venegirin [present, subjunctive, negative], (bila) me vegirtibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me venegirtibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn vegirin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn venegirin [present, subjunctive, negative], (bila) we vegirtibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we venegirtibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew vegirin [present, subjunctive, positive], (bila) ew venegirin [present, subjunctive, negative], (bila) wan vegirtibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan venegirtibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min vegirta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min venegirta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min vegirtibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min venegirtibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te vegirta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te venegirta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te vegirtibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te venegirtibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî vegirta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî venegirta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî vegirtibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî venegirtibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me vegirta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me venegirta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me vegirtibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me venegirtibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we vegirta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we venegirta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we vegirtibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we venegirtibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan vegirta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan venegirta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan vegirtibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan venegirtibûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê vegirta [present, conditional, positive], minê venegirta [present, conditional, negative], minê vegirtibûya [preterite, conditional, positive], minê venegirtibûya [preterite, conditional, negative], teyê vegirta [present, conditional, positive], teyê venegirta [present, conditional, negative], teyê vegirtibûya [preterite, conditional, positive], teyê venegirtibûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê vegirta [present, conditional, positive], wê/wîyê venegirta [present, conditional, negative], wê/wîyê vegirtibûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê venegirtibûya [preterite, conditional, negative], meyê vegirta [present, conditional, positive], meyê venegirta [present, conditional, negative], meyê vegirtibûya [preterite, conditional, positive], meyê venegirtibûya [preterite, conditional, negative], weyê vegirta [present, conditional, positive], weyê venegirta [present, conditional, negative], weyê vegirtibûya [preterite, conditional, positive], weyê venegirtibûya [preterite, conditional, negative], wanê vegirta [present, conditional, positive], wanê venegirta [present, conditional, negative], wanê vegirtibûya [preterite, conditional, positive], wanê venegirtibûya [preterite, conditional, negative], (tu) vegire [imperative, present, positive], (tu) venegire [imperative, present, negative], (hûn) vegirin [imperative, present, positive], (hûn) venegirin [imperative, present, negative], ڤهگرتن, bergirtin, dagirtin, hilgirtin, ragirtin, wergirtin
  1. zeft kirin, girtin, neberdan
    Sense id: ku-vegirtin-ku-verb-5lDRzTGm Categories (other): Jêgirtin bi kurmancî, Jêgirtinên ji Mîran Janbar, Jêgirtinên kitêban bi kurmancî
  2. dagir kirin, îşgal kirin
    Sense id: ku-vegirtin-ku-verb-YJm9yhxm
  3. êşa ku li kesekî heyî gihiştin kesên din jî
    Sense id: ku-vegirtin-ku-verb-TaD~OBox
  4. dîsan girtin
    Sense id: ku-vegirtin-ku-verb-dtJgwNga
  5. hunandin, kezî kirin
    Sense id: ku-vegirtin-ku-verb-8theX9Qx
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: vegir, vegirî, vegirtî Translations: einnehmen (Almanî), erobern (Almanî), greifen (Almanî), fangen (Almanî), zurückerobern (Almanî), zurücknehmen (Almanî), zurückziehen (Almanî), Erhalt [feminine] (Almanî), anstecken (Almanî), الإحتواء (Erebî), الإحتیاز (Erebî), الإشتمال (Erebî), الشمول (Erebî), اشغال کردن (Farisî), برقرار کردن (Farisî), تصاحب کردن (Farisî), فتح کردن (Farisî), کار گذاشتن (Farisî), نصب کردن (Farisî), istila etmek (Tirkî), işgal etmek (Tirkî), kurmak (Tirkî), tutmak (Tirkî), kapsamak (Tirkî), germek (Tirkî), zabt etmek (Tirkî), işgal et­mek (Tirkî), köklemek (Tirkî), örmek (Tirkî), spread (Îngilîzî), conquer (Îngilîzî), usurp (Îngilîzî), reave (Îngilîzî), infect (Îngilîzî), catch on (Îngilîzî), come down with (Îngilîzî), win back (Îngilîzî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi pêşgira ve-",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"vegirtin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"girtin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"vegirtin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "vegir"
    },
    {
      "word": "vegirî"
    },
    {
      "word": "vegirtî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji ve- + girtin.",
  "forms": [
    {
      "form": "vedigirim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "vedigirî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "vedigire",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "vedigirin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "vegire",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vegirt",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "vegirt",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "vegirt",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "vegirt",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ve –gir–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera vegirtin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ve –girt–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera vegirtin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez vedigirim",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez venagirim",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min vegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min venegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu vedigirî",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu venagirî",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te vegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te venegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew vedigire",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew venagire",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî vegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî venegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em vedigirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em venagirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me vegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me venegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn vedigirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn venagirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we vegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we venegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew vedigirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew venagirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan vegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan venegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min vedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min venedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min vegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min venegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te vedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te venedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te vegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te venegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî vedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî venedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî vegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî venegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me vedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me venedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me vegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me venegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we vedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we venedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we vegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we venegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan vedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan venedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan vegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan venegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê vegirim",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê venegirim",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê vegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê venegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê vegirî",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê venegirî",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê vegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê venegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê vegire",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê venegire",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê vegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê venegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê vegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê venegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê vegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê venegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê vegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê venegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê vegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê venegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê vegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê venegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê vegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê venegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min vegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min venegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min vegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min venegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te vegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te venegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te vegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te venegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî vegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî venegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî vegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî venegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me vegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me venegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me vegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me venegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we vegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we venegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we vegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we venegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan vegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan venegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan vegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan venegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez vegirim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez venegirim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min vegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min venegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu vegirî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu venegirî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te vegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te venegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew vegire",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew venegire",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî vegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî venegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em vegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em venegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me vegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me venegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn vegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn venegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we vegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we venegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew vegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew venegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan vegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan venegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min vegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min venegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min vegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min venegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te vegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te venegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te vegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te venegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî vegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî venegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî vegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî venegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me vegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me venegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me vegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me venegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we vegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we venegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we vegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we venegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan vegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan venegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan vegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan venegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê vegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê venegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê vegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê venegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê vegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê venegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê vegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê venegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê vegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê venegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê vegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê venegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê vegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê venegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê vegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê venegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê vegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê venegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê vegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê venegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê vegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê venegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê vegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê venegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) vegire",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) venegire",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) vegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) venegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ڤهگرتن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "bergirtin"
    },
    {
      "form": "dagirtin"
    },
    {
      "form": "hilgirtin"
    },
    {
      "form": "ragirtin"
    },
    {
      "form": "wergirtin"
    }
  ],
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Mîran Janbar",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Mîran Janbar, Qolyeya Cécileê, Weşanxaneya Lîs, 2012, çapa 1em, r. 46, ISBN 9786054497010",
          "text": "Her ku dianî bîra xwe, wekî ku birûskin bedin li çolên hundirê wî, canê wî, ruhê wî dilerizî. Wekî ku ruhê wî bi temamî ji aliyê dîmena wê ve hatibe boyaxkirin, wekî ku her dera wî hatibe vegirtin."
        }
      ],
      "glosses": [
        "zeft kirin, girtin, neberdan"
      ],
      "id": "ku-vegirtin-ku-verb-5lDRzTGm"
    },
    {
      "glosses": [
        "dagir kirin, îşgal kirin"
      ],
      "id": "ku-vegirtin-ku-verb-YJm9yhxm"
    },
    {
      "glosses": [
        "êşa ku li kesekî heyî gihiştin kesên din jî"
      ],
      "id": "ku-vegirtin-ku-verb-TaD~OBox"
    },
    {
      "glosses": [
        "dîsan girtin"
      ],
      "id": "ku-vegirtin-ku-verb-dtJgwNga"
    },
    {
      "glosses": [
        "hunandin, kezî kirin"
      ],
      "id": "ku-vegirtin-ku-verb-8theX9Qx"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/vɛɡɪɾˈtɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "einnehmen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "erobern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "greifen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "fangen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zurückerobern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zurücknehmen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zurückziehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Erhalt"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "anstecken"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الإحتواء"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الإحتیاز"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الإشتمال"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الشمول"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "اشغال کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "برقرار کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "تصاحب کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فتح کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "کار گذاشتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "نصب کردن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "spread"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "conquer"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "usurp"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "reave"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "infect"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "catch on"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "come down with"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "win back"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "istila etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "işgal etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kurmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tutmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapsamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "germek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "zabt etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "işgal et­mek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "köklemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "örmek"
    }
  ],
  "word": "vegirtin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi pêşgira ve-",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji ve- + girtin.",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "zeftkirin, girtin, bernedan"
      ],
      "id": "ku-vegirtin-ku-noun-7VqSqWHt"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/vɛɡɪɾˈtɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "catching"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "contagiousness"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "invasion"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "seizure"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kurma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tutma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapsama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "germe"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "örme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "zabt"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "zabt etme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "işgal et­me"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kökleme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bulaşıcı"
    }
  ],
  "word": "vegirtin"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi pêşgira ve-",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"vegirtin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"girtin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"vegirtin\""
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "vegir"
    },
    {
      "word": "vegirî"
    },
    {
      "word": "vegirtî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji ve- + girtin.",
  "forms": [
    {
      "form": "vedigirim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "vedigirî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "vedigire",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "vedigirin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "vegire",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vegirt",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "vegirt",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "vegirt",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "vegirt",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ve –gir–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera vegirtin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ve –girt–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera vegirtin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez vedigirim",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez venagirim",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min vegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min venegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu vedigirî",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu venagirî",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te vegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te venegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew vedigire",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew venagire",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî vegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî venegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em vedigirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em venagirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me vegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me venegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn vedigirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn venagirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we vegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we venegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew vedigirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew venagirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan vegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan venegirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min vedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min venedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min vegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min venegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te vedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te venedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te vegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te venegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî vedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî venedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî vegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî venegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me vedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me venedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me vegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me venegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we vedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we venedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we vegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we venegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan vedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan venedigirt",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan vegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan venegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê vegirim",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê venegirim",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê vegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê venegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê vegirî",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê venegirî",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê vegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê venegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê vegire",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê venegire",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê vegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê venegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê vegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê venegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê vegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê venegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê vegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê venegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê vegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê venegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê vegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê venegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê vegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê venegirtibe",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min vegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min venegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min vegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min venegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te vegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te venegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te vegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te venegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî vegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî venegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî vegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî venegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me vegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me venegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me vegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me venegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we vegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we venegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we vegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we venegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan vegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan venegirtiye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan vegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan venegirtibûye",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez vegirim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez venegirim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min vegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min venegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu vegirî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu venegirî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te vegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te venegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew vegire",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew venegire",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî vegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî venegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em vegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em venegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me vegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me venegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn vegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn venegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we vegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we venegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew vegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew venegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan vegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan venegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min vegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min venegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min vegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min venegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te vegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te venegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te vegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te venegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî vegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî venegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî vegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî venegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me vegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me venegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me vegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me venegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we vegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we venegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we vegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we venegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan vegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan venegirta",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan vegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan venegirtibûya",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê vegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê venegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê vegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê venegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê vegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê venegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê vegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê venegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê vegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê venegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê vegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê venegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê vegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê venegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê vegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê venegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê vegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê venegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê vegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê venegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê vegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê venegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê vegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê venegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) vegire",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) venegire",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) vegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) venegirin",
      "source": "Tewandin:vegirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ڤهگرتن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "bergirtin"
    },
    {
      "form": "dagirtin"
    },
    {
      "form": "hilgirtin"
    },
    {
      "form": "ragirtin"
    },
    {
      "form": "wergirtin"
    }
  ],
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Mîran Janbar",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Mîran Janbar, Qolyeya Cécileê, Weşanxaneya Lîs, 2012, çapa 1em, r. 46, ISBN 9786054497010",
          "text": "Her ku dianî bîra xwe, wekî ku birûskin bedin li çolên hundirê wî, canê wî, ruhê wî dilerizî. Wekî ku ruhê wî bi temamî ji aliyê dîmena wê ve hatibe boyaxkirin, wekî ku her dera wî hatibe vegirtin."
        }
      ],
      "glosses": [
        "zeft kirin, girtin, neberdan"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "dagir kirin, îşgal kirin"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "êşa ku li kesekî heyî gihiştin kesên din jî"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "dîsan girtin"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "hunandin, kezî kirin"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/vɛɡɪɾˈtɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "einnehmen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "erobern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "greifen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "fangen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zurückerobern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zurücknehmen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zurückziehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Erhalt"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "anstecken"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الإحتواء"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الإحتیاز"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الإشتمال"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الشمول"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "اشغال کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "برقرار کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "تصاحب کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فتح کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "کار گذاشتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "نصب کردن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "spread"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "conquer"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "usurp"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "reave"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "infect"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "catch on"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "come down with"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "win back"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "istila etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "işgal etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kurmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tutmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapsamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "germek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "zabt etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "işgal et­mek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "köklemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "örmek"
    }
  ],
  "word": "vegirtin"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi pêşgira ve-"
  ],
  "etymology_text": "Ji ve- + girtin.",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "zeftkirin, girtin, bernedan"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/vɛɡɪɾˈtɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "catching"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "contagiousness"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "invasion"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "seizure"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kurma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tutma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapsama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "germe"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "örme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "zabt"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "zabt etme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "işgal et­me"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kökleme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bulaşıcı"
    }
  ],
  "word": "vegirtin"
}

Download raw JSONL data for vegirtin meaning in Kurmancî (27.4kB)

{
  "called_from": "XYZunsorted",
  "msg": "Unknown title: Tewîn",
  "path": [
    "vegirtin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Tewîn",
  "title": "vegirtin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "vegirtin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "vegirtin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "vegirtin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "vegirtin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "vegirtin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "vegirtin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "vegirtin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "vegirtin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.