"gerîn" meaning in Kurmancî

See gerîn in All languages combined, or Wiktionary

Noun

  1. hatin û çûn, livîn, meşîn, çûn gelek deran, vizbûn
    Sense id: ku-gerîn-ku-noun-2P758125
  2. sefer kirin, çûn seferê
    Sense id: ku-gerîn-ku-noun-yVtrYoFU
  3. hatin û çûn bû xwesiyê
    Sense id: ku-gerîn-ku-noun-0BXD1MHE
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (other): Kurmancî

Verb

Etymology: Ji ger (1) + -în. * proto-îranî:*ger- ("gerîn") :hotenî: gyr- ("gerîn") :serîkolî: girs-/gerd ("gerîn") :farisî: -gerd- (rehê lêkera geşten anku gerîn, pehlewî weşt- > geşt) :kurmancî: gerîn/ger-- ("gerîn") :soranî: gerran/gerr-- ("gerîn") :zazakî: gêrayene/gêr- ("gerîn") ;Çavkanî: * Cheung, Johnny, Etymological Dictionary of the Iranian Verb, Leiden, 2007, r. 105 Forms: digerim [present], digerî [present], digere [present], digerin [present], bigere [imperative, singular], bigerin [imperative, plural], gerîm [past], geriyam [past], gerî [past], geriyayî [past], gerî [past], geriya [past], geriyan [past], –ger– [root, present], –gerî– / –geriya– [root, past], ez digerim [indicative, present, positive], ez nagerim [indicative, present, negative], ez gerîm / geriyam [indicative, past, positive], ez negerîm / negeriyam [indicative, past, negative], tu digerî [indicative, present, positive], tu nagerî [indicative, present, negative], tu gerî / geriyayî [indicative, past, positive], tu negerî / negeriyayî [indicative, past, negative], ew digere [indicative, present, positive], ew nagere [indicative, present, negative], ew gerî / geriya [indicative, past, positive], ew negerî / negeriya [indicative, past, negative], em digerin [indicative, present, positive], em nagerin [indicative, present, negative], em gerîn / geriyan [indicative, past, positive], em negerîn / negeriyan [indicative, past, negative], hûn digerin [indicative, present, positive], hûn nagerin [indicative, present, negative], hûn gerîn / geriyan [indicative, past, positive], hûn negerîn / negeriyan [indicative, past, negative], ew digerin [indicative, present, positive], ew nagerin [indicative, present, negative], ew gerîn / geriyan [indicative, past, positive], ew negerîn / negeriyan [indicative, past, negative], ez digeriyam [imperfect, positive], ez nedigeriyam [imperfect, negative], ez gerîbûm / geriyabûm [positive], ez negerîbûm / negeriyabûm [negative], tu digeriyayî [imperfect, positive], tu nedigeriyayî [imperfect, negative], tu gerîbûyî / geriyabûyî [positive], tu negerîbûyî / negeriyabûyî [negative], ew digeriya [imperfect, positive], ew nedigeriya [imperfect, negative], ew gerîbû / geriyabû [positive], ew negerîbû / negeriyabû [negative], em digeriyan [imperfect, positive], em nedigeriyan [imperfect, negative], em gerîbûn / geriyabûn [positive], em negerîbûn / negeriyabûn [negative], hûn digeriyan [imperfect, positive], hûn nedigeriyan [imperfect, negative], hûn gerîbûn / geriyabûn [positive], hûn negerîbûn / negeriyabûn [negative], ew digeriyan [imperfect, positive], ew nedigeriyan [imperfect, negative], ew gerîbûn / geriyabûn [positive], ew negerîbûn / negeriyabûn [negative], ez ê bigerim [future, positive], ez ê negerim [future, negative], ez ê gerîbim / geriyabim [future, perfect, positive], ez ê negerîbim / negeriyabim [future, perfect, negative], tu yê bigerî [future, positive], tu yê negerî [future, negative], tu yê gerîbî / geriyabî [future, perfect, positive], tu yê negerîbî / negeriyabî [future, perfect, negative], ew ê bigere [future, positive], ew ê negere [future, negative], ew ê gerîbe / geriyabe [future, perfect, positive], ew ê negerîbe / negeriyabe [future, perfect, negative], em ê bigerin [future, positive], em ê negerin [future, negative], em ê gerîbin / geriyabin [future, perfect, positive], em ê negerîbin / negeriyabin [future, perfect, negative], hûn ê bigerin [future, positive], hûn ê negerin [future, negative], hûn ê gerîbin / geriyabin [future, perfect, positive], hûn ê negerîbin / negeriyabin [future, perfect, negative], ew ê bigerin [future, positive], ew ê negerin [future, negative], ew ê gerîbin / geriyabin [future, perfect, positive], ew ê negerîbin / negeriyabin [future, perfect, negative], ez gerîme / geriyame [perfect, positive], ez negerîme / negeriyame [perfect, negative], ez gerîbûme / geriyabûme [nonconfirmative, pluperfect, positive], ez negerîbûme / negeriyabûme [nonconfirmative, pluperfect, negative], tu geriyî / geriyayî [perfect, positive], tu negeriyî / negeriyayî [perfect, negative], tu gerîbûyiye / geriyabûyiye [nonconfirmative, pluperfect, positive], tu negerîbûyiye / negeriyabûyiye [nonconfirmative, pluperfect, negative], ew geriye / geriyaye [perfect, positive], ew negeriye / negeriyaye [perfect, negative], ew gerîbûye / geriyabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], ew negerîbûye / negeriyabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], em gerîne / geriyane [perfect, positive], em negerîne / negeriyane [perfect, negative], em gerîbûne / geriyabûne [nonconfirmative, pluperfect, positive], em negerîbûne / negeriyabûne [nonconfirmative, pluperfect, negative], hûn gerîne / geriyane [perfect, positive], hûn negerîne / negeriyane [perfect, negative], hûn gerîbûne / geriyabûne [nonconfirmative, pluperfect, positive], hûn negerîbûne / negeriyabûne [nonconfirmative, pluperfect, negative], ew gerîne / geriyane [perfect, positive], ew negerîne / negeriyane [perfect, negative], ew gerîbûne / geriyabûne [nonconfirmative, pluperfect, positive], ew negerîbûne / negeriyabûne [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez bigerim [present, subjunctive, positive], (bila) ez negerim [present, subjunctive, negative], (bila) ez gerîbim / geriyabim [preterite, subjunctive, positive], (bila) ez negerîbim / negeriyabim [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu bigerî [present, subjunctive, positive], (bila) tu negerî [present, subjunctive, negative], (bila) tu gerîbî / geriyabî [preterite, subjunctive, positive], (bila) tu negerîbî / negeriyabî [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bigere [present, subjunctive, positive], (bila) ew negere [present, subjunctive, negative], (bila) ew gerîbe / geriyabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) ew negerîbe / negeriyabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em bigerin [present, subjunctive, positive], (bila) em negerin [present, subjunctive, negative], (bila) em gerîbin / geriyabin [preterite, subjunctive, positive], (bila) em negerîbin / negeriyabin [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn bigerin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn negerin [present, subjunctive, negative], (bila) hûn gerîbin / geriyabin [preterite, subjunctive, positive], (bila) hûn negerîbin / negeriyabin [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bigerin [present, subjunctive, positive], (bila) ew negerin [present, subjunctive, negative], (bila) ew gerîbin / geriyabin [preterite, subjunctive, positive], (bila) ew negerîbin / negeriyabin [preterite, subjunctive, negative], (bila) ez bigeriyama [imperfect, subjunctive, positive], (bila) ez negeriyama [imperfect, subjunctive, negative], (bila) ez gerîbûma / geriyabûma [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) ez negerîbûma / negeriyabûma [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) tu bigeriyayî [imperfect, subjunctive, positive], (bila) tu negeriyayî [imperfect, subjunctive, negative], (bila) tu gerîbûyayî / geriyabûyayî [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) tu negerîbûyayî / negeriyabûyayî [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) ew bigeriyaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) ew negeriyaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) ew gerîbûya / geriyabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) ew negerîbûya / negeriyabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) em bigeriyana [imperfect, subjunctive, positive], (bila) em negeriyana [imperfect, subjunctive, negative], (bila) em gerîbûna / geriyabûna [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) em negerîbûna / negeriyabûna [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) hûn bigeriyana [imperfect, subjunctive, positive], (bila) hûn negeriyana [imperfect, subjunctive, negative], (bila) hûn gerîbûna / geriyabûna [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) hûn negerîbûna / negeriyabûna [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) ew bigeriyana [imperfect, subjunctive, positive], (bila) ew negeriyana [imperfect, subjunctive, negative], (bila) ew gerîbûna / geriyabûna [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) ew negerîbûna / negeriyabûna [pluperfect, subjunctive, negative], ez ê bigeriyama [present, conditional, positive], ez ê negeriyama [present, conditional, negative], ez ê gerîbûma / geriyabûma [preterite, conditional, positive], ez ê negerîbûma / negeriyabûma [preterite, conditional, negative], tu yê bigeriyayî [present, conditional, positive], tu yê negeriyayî [present, conditional, negative], tu yê gerîbûyayî / geriyabûyayî [preterite, conditional, positive], tu yê negerîbûyayî / negeriyabûyayî [preterite, conditional, negative], ew ê bigeriyaya [present, conditional, positive], ew ê negeriyaya [present, conditional, negative], ew ê gerîbûya / geriyabûya [preterite, conditional, positive], ew ê negerîbûya / negeriyabûya [preterite, conditional, negative], em ê bigeriyana [present, conditional, positive], em ê negeriyana [present, conditional, negative], em ê gerîbûna / geriyabûna [preterite, conditional, positive], em ê negerîbûna / negeriyabûna [preterite, conditional, negative], hûn ê bigeriyana [present, conditional, positive], hûn ê negeriyana [present, conditional, negative], hûn ê gerîbûna / geriyabûna [preterite, conditional, positive], hûn ê negerîbûna / negeriyabûna [preterite, conditional, negative], ew ê bigeriyana [present, conditional, positive], ew ê negeriyana [present, conditional, negative], ew ê gerîbûna / geriyabûna [preterite, conditional, positive], ew ê negerîbûna / negeriyabûna [preterite, conditional, negative], (tu) bigere [imperative, present, positive], (tu) negere [imperative, present, negative], (hûn) bigerin [imperative, present, positive], (hûn) negerin [imperative, present, negative], geran, gerran, gerhan, gerrhan, gerihan, gerrihan, gerhîn, gerrhîn, gerihîn, gerrihîn, geriyan, gerriyan, gerrîn, gerîyan, gerrîyan, geryan, gerryan
  1. hatin û çûn, livîn, meşîn, çûn gelek deran, vizbûn
    Sense id: ku-gerîn-ku-verb-2P758125
  2. sefer kirin, çûn seferê
    Sense id: ku-gerîn-ku-verb-yVtrYoFU
  3. hatin û çûn bû xwesiyê
    Sense id: ku-gerîn-ku-verb-0BXD1MHE
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: gerandin Translations: swerf (Afrîkansî), bummeln (Almanî), herumschweifen (Almanî), irren (Almanî), streifen (Almanî), umherstreifen (Almanî), vagieren (Almanî), bereisen (Almanî), im Umlauf sein (Almanî), rollen (Almanî), sich bewegen (Almanî), wandern (Almanî), reisen (Almanî), Streifzug [feminine] (Almanî), durchreisen (Almanî), herumlaufen (Almanî), schweifen (Almanî), beajiñ (Bretonî), пътувам (pǎtuvam) (Bulgarî), strejfe om (Danmarkî), تنزه (Erebî), سافر (Erebî), التنقل (Erebî), التجوال (Erebî), ترجل (Erebî), جار (jār) (Erebî), الجولان (Erebî), الطواف (Erebî), التقلقل (Erebî), ճանապարհորդել (Ermenî), vagi (Esperantoyî), vojaĝi (Esperantoyî), گردیدن (Farisî), گردش (Farisî), گشتن (Farisî), جستجو کردن (Farisî), گردیدن (Farisî), fjakka (Ferî), errer (Fransî), vaguer (Fransî), flâner (Fransî), voyager (Fransî), doale (Frîsî), doarmje (Frîsî), dwale (Frîsî), swalkje (Frîsî), swerve (Frîsî), vaeltaa (Fînî), kuljeskella (Fînî), matkustaa (Fînî), matkailla (Fînî), viaxar (Galîsî), dolen (Holendî), dwalen (Holendî), ronddolen (Holendî), ronddwalen (Holendî), waren (Holendî), zwerven (Holendî), reizen (Holendî), 旅行する (Japonî), vagar (Katalanî), viatjar (Katalanî), путовати (Kirîlî), 여행하다 (Koreyî), vagari (Latînî), errare (Latînî), ເດີນທາງ (dəən-thaang) (Lawsî), keliauti (Lîtwanî), utazik (Mecarî), reise (Norwecî), włóczyć się (Polonî), podróżować (Polonî), errar (Portugalî), vadiar (Portugalî), vagabundear (Portugalî), perambular (Portugalî), vagar (Portugalî), viajar (Portugalî), putovati (Roman), бродить (broditʹ) (Rusî), блушдать (blušdatʹ) (Rusî), путешествовать (Rusî), विह्ड़् (vihḍa़्) (Sanskrîtî), putovati (Sirboxirwatî), putòvati (Sirboxirwatî), vagar (Spanî), errar (Spanî), vagabundear (Spanî), viajar (Spanî), irra (Swêdî), resa (Swêdî), gezmek (Tirkî), arayış (Tirkî), balyoz (Tirkî), dolaşım (Tirkî), dolaşma (Tirkî), dolaşmak (Tirkî), gezdiriş (Tirkî), gezinme (Tirkî), gezinti (Tirkî), gezme (Tirkî), varyos (Tirkî), arama (Tirkî), sefer (Tirkî), viaggiare (unknown), cestovat (Çekî), 旅行 (Çînî), נדד (Îbranî), נוד (Îbranî), vagar (Îdoyî), sīþian (Îngilîziya kevn), wadan (Îngilîziya kevn), faran (Îngilîziya kevn), fēran (Îngilîziya kevn), promenade (Îngilîzî), wander (Îngilîzî), roam (Îngilîzî), stray (Îngilîzî), travel (Îngilîzî), airing (Îngilîzî), doubling (Îngilîzî), circulation (Îngilîzî), hike (Îngilîzî), itinerating (Îngilîzî), prowess (Îngilîzî), prowl (Îngilîzî), circulate (Îngilîzî), roaming (Îngilîzî), roaving (Îngilîzî), viagiar (Înterlîngua), vagare (Îtalî), passeggiare (Îtalî), errare (Îtalî), errare (Îtalî), ferðast (Îzlendî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi paşgira -în",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî ji proto-îranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Proto-îranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"gerîn\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên negerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"gerîn\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên negerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "dagerîn"
    },
    {
      "word": "geriyayî"
    },
    {
      "word": "gerî"
    },
    {
      "word": "gerok"
    },
    {
      "word": "gerokî"
    },
    {
      "word": "gervan"
    },
    {
      "word": "gervanî"
    },
    {
      "word": "geryar"
    },
    {
      "word": "geryarî"
    },
    {
      "word": "jê gerîn"
    },
    {
      "word": "lê gerîn"
    },
    {
      "word": "tev gerîn"
    },
    {
      "word": "veger"
    },
    {
      "word": "vegerîn"
    },
    {
      "word": "werger"
    },
    {
      "word": "wergerîn"
    },
    {
      "raw_tags": [
        "biwêj"
      ],
      "word": "ji bo xweveşartinê li qulekê gerîn"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji ger (1) + -în.\n* proto-îranî:*ger- (\"gerîn\")\n:hotenî: gyr- (\"gerîn\")\n:serîkolî: girs-/gerd (\"gerîn\")\n:farisî: -gerd- (rehê lêkera geşten anku gerîn, pehlewî weşt- > geşt)\n:kurmancî: gerîn/ger-- (\"gerîn\")\n:soranî: gerran/gerr-- (\"gerîn\")\n:zazakî: gêrayene/gêr- (\"gerîn\")\n;Çavkanî:\n* Cheung, Johnny, Etymological Dictionary of the Iranian Verb, Leiden, 2007, r. 105",
  "forms": [
    {
      "form": "digerim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "digerî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "digere",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "digerin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bigere",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bigerin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gerîm",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "geriyam",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "gerî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "geriyayî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "gerî",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "geriya",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "geriyan",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–ger–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera gerîn\n(xwerû, negerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–gerî– / –geriya–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera gerîn\n(xwerû, negerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez digerim",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nagerim",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez gerîm / geriyam",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez negerîm / negeriyam",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu digerî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nagerî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu gerî / geriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu negerî / negeriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew digere",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nagere",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew gerî / geriya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negerî / negeriya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em digerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nagerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em gerîn / geriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em negerîn / negeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn digerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nagerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn gerîn / geriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn negerîn / negeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew digerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nagerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew gerîn / geriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negerîn / negeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez digeriyam",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nedigeriyam",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez gerîbûm / geriyabûm",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez negerîbûm / negeriyabûm",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu digeriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nedigeriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu gerîbûyî / geriyabûyî",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu negerîbûyî / negeriyabûyî",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew digeriya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nedigeriya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew gerîbû / geriyabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negerîbû / negeriyabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em digeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nedigeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em gerîbûn / geriyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em negerîbûn / negeriyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn digeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nedigeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn gerîbûn / geriyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn negerîbûn / negeriyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew digeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nedigeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew gerîbûn / geriyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negerîbûn / negeriyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bigerim",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê negerim",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê gerîbim / geriyabim",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê negerîbim / negeriyabim",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bigerî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê negerî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê gerîbî / geriyabî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê negerîbî / negeriyabî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bigere",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negere",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê gerîbe / geriyabe",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negerîbe / negeriyabe",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bigerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê negerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê gerîbin / geriyabin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê negerîbin / negeriyabin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bigerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê negerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê gerîbin / geriyabin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê negerîbin / negeriyabin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bigerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê gerîbin / geriyabin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negerîbin / negeriyabin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez gerîme / geriyame",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez negerîme / negeriyame",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez gerîbûme / geriyabûme",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez negerîbûme / negeriyabûme",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu geriyî / geriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu negeriyî / negeriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu gerîbûyiye / geriyabûyiye",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu negerîbûyiye / negeriyabûyiye",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew geriye / geriyaye",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negeriye / negeriyaye",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew gerîbûye / geriyabûye",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negerîbûye / negeriyabûye",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em gerîne / geriyane",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em negerîne / negeriyane",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em gerîbûne / geriyabûne",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em negerîbûne / negeriyabûne",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn gerîne / geriyane",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn negerîne / negeriyane",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn gerîbûne / geriyabûne",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn negerîbûne / negeriyabûne",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew gerîne / geriyane",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negerîne / negeriyane",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew gerîbûne / geriyabûne",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negerîbûne / negeriyabûne",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bigerim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez negerim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez gerîbim / geriyabim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez negerîbim / negeriyabim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bigerî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu negerî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu gerîbî / geriyabî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu negerîbî / negeriyabî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bigere",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negere",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew gerîbe / geriyabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negerîbe / negeriyabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bigerin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em negerin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em gerîbin / geriyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em negerîbin / negeriyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bigerin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn negerin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn gerîbin / geriyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn negerîbin / negeriyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bigerin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negerin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew gerîbin / geriyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negerîbin / negeriyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bigeriyama",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez negeriyama",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez gerîbûma / geriyabûma",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez negerîbûma / negeriyabûma",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bigeriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu negeriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu gerîbûyayî / geriyabûyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu negerîbûyayî / negeriyabûyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bigeriyaya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negeriyaya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew gerîbûya / geriyabûya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negerîbûya / negeriyabûya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bigeriyana",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em negeriyana",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em gerîbûna / geriyabûna",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em negerîbûna / negeriyabûna",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bigeriyana",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn negeriyana",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn gerîbûna / geriyabûna",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn negerîbûna / negeriyabûna",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bigeriyana",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negeriyana",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew gerîbûna / geriyabûna",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negerîbûna / negeriyabûna",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bigeriyama",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê negeriyama",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê gerîbûma / geriyabûma",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê negerîbûma / negeriyabûma",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bigeriyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê negeriyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê gerîbûyayî / geriyabûyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê negerîbûyayî / negeriyabûyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bigeriyaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negeriyaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê gerîbûya / geriyabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negerîbûya / negeriyabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bigeriyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê negeriyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê gerîbûna / geriyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê negerîbûna / negeriyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bigeriyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê negeriyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê gerîbûna / geriyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê negerîbûna / negeriyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bigeriyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negeriyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê gerîbûna / geriyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negerîbûna / negeriyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bigere",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) negere",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bigerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) negerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "geran"
    },
    {
      "form": "gerran"
    },
    {
      "form": "gerhan"
    },
    {
      "form": "gerrhan"
    },
    {
      "form": "gerihan"
    },
    {
      "form": "gerrihan"
    },
    {
      "form": "gerhîn"
    },
    {
      "form": "gerrhîn"
    },
    {
      "form": "gerihîn"
    },
    {
      "form": "gerrihîn"
    },
    {
      "form": "geriyan"
    },
    {
      "form": "gerriyan"
    },
    {
      "form": "gerrîn"
    },
    {
      "form": "gerîyan"
    },
    {
      "form": "gerrîyan"
    },
    {
      "form": "geryan"
    },
    {
      "form": "gerryan"
    }
  ],
  "hyphenation": "ge·rîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "gerandin"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "hatin û çûn, livîn, meşîn, çûn gelek deran, vizbûn"
      ],
      "id": "ku-gerîn-ku-verb-2P758125"
    },
    {
      "glosses": [
        "sefer kirin, çûn seferê"
      ],
      "id": "ku-gerîn-ku-verb-yVtrYoFU"
    },
    {
      "glosses": [
        "hatin û çûn bû xwesiyê"
      ],
      "id": "ku-gerîn-ku-verb-0BXD1MHE"
    }
  ],
  "tags": [
    "intransitive",
    "proper-noun"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "swerf"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bummeln"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "herumschweifen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "irren"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "streifen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "umherstreifen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "vagieren"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bereisen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "im Umlauf sein"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "rollen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "sich bewegen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "wandern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "reisen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Streifzug"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "durchreisen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "herumlaufen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "schweifen"
    },
    {
      "lang": "Bretonî",
      "lang_code": "br",
      "word": "beajiñ"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "pǎtuvam",
      "word": "пътувам"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "cestovat"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "旅行"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "strejfe om"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "تنزه"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "سافر"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "التنقل"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "التجوال"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "ترجل"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "jār",
      "word": "جار"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الجولان"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الطواف"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "التقلقل"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "word": "ճանապարհորդել"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "vagi"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "vojaĝi"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "گردیدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "گردش"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "گشتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "جستجو کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "گردیدن"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "fjakka"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "vaeltaa"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "kuljeskella"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "matkustaa"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "matkailla"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "errer"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "vaguer"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "flâner"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "voyager"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "doale"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "doarmje"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "dwale"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "swalkje"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "swerve"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "viaxar"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "dolen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "dwalen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "ronddolen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "ronddwalen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "waren"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "zwerven"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "reizen"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "word": "נדד"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "word": "נוד"
    },
    {
      "lang": "Îdoyî",
      "lang_code": "io",
      "word": "vagar"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "sīþian"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "wadan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "faran"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "fēran"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "promenade"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wander"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "roam"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "stray"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "travel"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "airing"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "doubling"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "circulation"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "hike"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "itinerating"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "prowess"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "prowl"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "circulate"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "roaming"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "roaving"
    },
    {
      "lang": "Înterlîngua",
      "lang_code": "ia",
      "word": "viagiar"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "vagare"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "passeggiare"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "errare"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "errare"
    },
    {
      "lang": "unknown",
      "lang_code": "it",
      "word": "viaggiare"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "ferðast"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "旅行する"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "vagar"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "viatjar"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "word": "여행하다"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "vagari"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "errare"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "dəən-thaang",
      "word": "ເດີນທາງ"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "word": "keliauti"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "utazik"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "word": "reise"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "włóczyć się"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "podróżować"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "errar"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "vadiar"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "vagabundear"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "perambular"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "vagar"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "viajar"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "broditʹ",
      "word": "бродить"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "blušdatʹ",
      "word": "блушдать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "word": "путешествовать"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "vihḍa़्",
      "word": "विह्ड़्"
    },
    {
      "lang": "Sirboxirwatî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "putovati"
    },
    {
      "lang": "Sirboxirwatî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "putòvati"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "unknown",
      "word": "путовати"
    },
    {
      "lang": "Roman",
      "lang_code": "rm",
      "word": "putovati"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "vagar"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "errar"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "vagabundear"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "viajar"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "irra"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "resa"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "gezmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "arayış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "balyoz"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dolaşım"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dolaşma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dolaşmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "gezdiriş"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "gezinme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "gezinti"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "gezme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "varyos"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "arama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sefer"
    }
  ],
  "word": "gerîn"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "ge·rîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "hatin û çûn, livîn, meşîn, çûn gelek deran, vizbûn"
      ],
      "id": "ku-gerîn-ku-noun-2P758125"
    },
    {
      "glosses": [
        "sefer kirin, çûn seferê"
      ],
      "id": "ku-gerîn-ku-noun-yVtrYoFU"
    },
    {
      "glosses": [
        "hatin û çûn bû xwesiyê"
      ],
      "id": "ku-gerîn-ku-noun-0BXD1MHE"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "gerîn"
}
{
  "categories": [
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi paşgira -în",
    "Peyvên kurmancî ji proto-îranî",
    "Proto-îranî",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"gerîn\"",
    "Tewandin:lêkerên negerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"gerîn\"",
    "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên xwerû yên negerguhêz (kurmancî)"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "dagerîn"
    },
    {
      "word": "geriyayî"
    },
    {
      "word": "gerî"
    },
    {
      "word": "gerok"
    },
    {
      "word": "gerokî"
    },
    {
      "word": "gervan"
    },
    {
      "word": "gervanî"
    },
    {
      "word": "geryar"
    },
    {
      "word": "geryarî"
    },
    {
      "word": "jê gerîn"
    },
    {
      "word": "lê gerîn"
    },
    {
      "word": "tev gerîn"
    },
    {
      "word": "veger"
    },
    {
      "word": "vegerîn"
    },
    {
      "word": "werger"
    },
    {
      "word": "wergerîn"
    },
    {
      "raw_tags": [
        "biwêj"
      ],
      "word": "ji bo xweveşartinê li qulekê gerîn"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji ger (1) + -în.\n* proto-îranî:*ger- (\"gerîn\")\n:hotenî: gyr- (\"gerîn\")\n:serîkolî: girs-/gerd (\"gerîn\")\n:farisî: -gerd- (rehê lêkera geşten anku gerîn, pehlewî weşt- > geşt)\n:kurmancî: gerîn/ger-- (\"gerîn\")\n:soranî: gerran/gerr-- (\"gerîn\")\n:zazakî: gêrayene/gêr- (\"gerîn\")\n;Çavkanî:\n* Cheung, Johnny, Etymological Dictionary of the Iranian Verb, Leiden, 2007, r. 105",
  "forms": [
    {
      "form": "digerim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "digerî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "digere",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "digerin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bigere",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bigerin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gerîm",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "geriyam",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "gerî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "geriyayî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "gerî",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "geriya",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "geriyan",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–ger–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera gerîn\n(xwerû, negerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–gerî– / –geriya–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera gerîn\n(xwerû, negerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez digerim",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nagerim",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez gerîm / geriyam",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez negerîm / negeriyam",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu digerî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nagerî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu gerî / geriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu negerî / negeriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew digere",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nagere",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew gerî / geriya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negerî / negeriya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em digerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nagerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em gerîn / geriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em negerîn / negeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn digerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nagerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn gerîn / geriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn negerîn / negeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew digerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nagerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew gerîn / geriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negerîn / negeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez digeriyam",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nedigeriyam",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez gerîbûm / geriyabûm",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez negerîbûm / negeriyabûm",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu digeriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nedigeriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu gerîbûyî / geriyabûyî",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu negerîbûyî / negeriyabûyî",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew digeriya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nedigeriya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew gerîbû / geriyabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negerîbû / negeriyabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em digeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nedigeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em gerîbûn / geriyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em negerîbûn / negeriyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn digeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nedigeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn gerîbûn / geriyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn negerîbûn / negeriyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew digeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nedigeriyan",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew gerîbûn / geriyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negerîbûn / negeriyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bigerim",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê negerim",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê gerîbim / geriyabim",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê negerîbim / negeriyabim",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bigerî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê negerî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê gerîbî / geriyabî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê negerîbî / negeriyabî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bigere",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negere",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê gerîbe / geriyabe",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negerîbe / negeriyabe",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bigerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê negerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê gerîbin / geriyabin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê negerîbin / negeriyabin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bigerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê negerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê gerîbin / geriyabin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê negerîbin / negeriyabin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bigerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê gerîbin / geriyabin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negerîbin / negeriyabin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez gerîme / geriyame",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez negerîme / negeriyame",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez gerîbûme / geriyabûme",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez negerîbûme / negeriyabûme",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu geriyî / geriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu negeriyî / negeriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu gerîbûyiye / geriyabûyiye",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu negerîbûyiye / negeriyabûyiye",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew geriye / geriyaye",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negeriye / negeriyaye",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew gerîbûye / geriyabûye",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negerîbûye / negeriyabûye",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em gerîne / geriyane",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em negerîne / negeriyane",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em gerîbûne / geriyabûne",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em negerîbûne / negeriyabûne",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn gerîne / geriyane",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn negerîne / negeriyane",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn gerîbûne / geriyabûne",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn negerîbûne / negeriyabûne",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew gerîne / geriyane",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negerîne / negeriyane",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew gerîbûne / geriyabûne",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew negerîbûne / negeriyabûne",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bigerim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez negerim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez gerîbim / geriyabim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez negerîbim / negeriyabim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bigerî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu negerî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu gerîbî / geriyabî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu negerîbî / negeriyabî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bigere",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negere",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew gerîbe / geriyabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negerîbe / negeriyabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bigerin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em negerin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em gerîbin / geriyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em negerîbin / negeriyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bigerin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn negerin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn gerîbin / geriyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn negerîbin / negeriyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bigerin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negerin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew gerîbin / geriyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negerîbin / negeriyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bigeriyama",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez negeriyama",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez gerîbûma / geriyabûma",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez negerîbûma / negeriyabûma",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bigeriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu negeriyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu gerîbûyayî / geriyabûyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu negerîbûyayî / negeriyabûyayî",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bigeriyaya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negeriyaya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew gerîbûya / geriyabûya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negerîbûya / negeriyabûya",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bigeriyana",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em negeriyana",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em gerîbûna / geriyabûna",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em negerîbûna / negeriyabûna",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bigeriyana",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn negeriyana",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn gerîbûna / geriyabûna",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn negerîbûna / negeriyabûna",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bigeriyana",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negeriyana",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew gerîbûna / geriyabûna",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew negerîbûna / negeriyabûna",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bigeriyama",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê negeriyama",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê gerîbûma / geriyabûma",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê negerîbûma / negeriyabûma",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bigeriyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê negeriyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê gerîbûyayî / geriyabûyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê negerîbûyayî / negeriyabûyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bigeriyaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negeriyaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê gerîbûya / geriyabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negerîbûya / negeriyabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bigeriyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê negeriyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê gerîbûna / geriyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê negerîbûna / negeriyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bigeriyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê negeriyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê gerîbûna / geriyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê negerîbûna / negeriyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bigeriyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negeriyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê gerîbûna / geriyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê negerîbûna / negeriyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bigere",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) negere",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bigerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) negerin",
      "source": "Tewandin:gerîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "geran"
    },
    {
      "form": "gerran"
    },
    {
      "form": "gerhan"
    },
    {
      "form": "gerrhan"
    },
    {
      "form": "gerihan"
    },
    {
      "form": "gerrihan"
    },
    {
      "form": "gerhîn"
    },
    {
      "form": "gerrhîn"
    },
    {
      "form": "gerihîn"
    },
    {
      "form": "gerrihîn"
    },
    {
      "form": "geriyan"
    },
    {
      "form": "gerriyan"
    },
    {
      "form": "gerrîn"
    },
    {
      "form": "gerîyan"
    },
    {
      "form": "gerrîyan"
    },
    {
      "form": "geryan"
    },
    {
      "form": "gerryan"
    }
  ],
  "hyphenation": "ge·rîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "gerandin"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "hatin û çûn, livîn, meşîn, çûn gelek deran, vizbûn"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "sefer kirin, çûn seferê"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "hatin û çûn bû xwesiyê"
      ]
    }
  ],
  "tags": [
    "intransitive",
    "proper-noun"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "swerf"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bummeln"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "herumschweifen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "irren"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "streifen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "umherstreifen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "vagieren"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bereisen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "im Umlauf sein"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "rollen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "sich bewegen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "wandern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "reisen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Streifzug"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "durchreisen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "herumlaufen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "schweifen"
    },
    {
      "lang": "Bretonî",
      "lang_code": "br",
      "word": "beajiñ"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "pǎtuvam",
      "word": "пътувам"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "cestovat"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "旅行"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "strejfe om"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "تنزه"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "سافر"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "التنقل"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "التجوال"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "ترجل"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "jār",
      "word": "جار"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الجولان"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الطواف"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "التقلقل"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "word": "ճանապարհորդել"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "vagi"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "vojaĝi"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "گردیدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "گردش"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "گشتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "جستجو کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "گردیدن"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "fjakka"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "vaeltaa"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "kuljeskella"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "matkustaa"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "matkailla"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "errer"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "vaguer"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "flâner"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "voyager"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "doale"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "doarmje"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "dwale"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "swalkje"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "swerve"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "viaxar"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "dolen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "dwalen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "ronddolen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "ronddwalen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "waren"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "zwerven"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "reizen"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "word": "נדד"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "word": "נוד"
    },
    {
      "lang": "Îdoyî",
      "lang_code": "io",
      "word": "vagar"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "sīþian"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "wadan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "faran"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "fēran"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "promenade"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wander"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "roam"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "stray"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "travel"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "airing"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "doubling"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "circulation"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "hike"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "itinerating"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "prowess"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "prowl"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "circulate"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "roaming"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "roaving"
    },
    {
      "lang": "Înterlîngua",
      "lang_code": "ia",
      "word": "viagiar"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "vagare"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "passeggiare"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "errare"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "errare"
    },
    {
      "lang": "unknown",
      "lang_code": "it",
      "word": "viaggiare"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "ferðast"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "旅行する"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "vagar"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "viatjar"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "word": "여행하다"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "vagari"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "errare"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "dəən-thaang",
      "word": "ເດີນທາງ"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "word": "keliauti"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "utazik"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "word": "reise"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "włóczyć się"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "podróżować"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "errar"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "vadiar"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "vagabundear"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "perambular"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "vagar"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "viajar"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "broditʹ",
      "word": "бродить"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "blušdatʹ",
      "word": "блушдать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "word": "путешествовать"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "vihḍa़्",
      "word": "विह्ड़्"
    },
    {
      "lang": "Sirboxirwatî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "putovati"
    },
    {
      "lang": "Sirboxirwatî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "putòvati"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "unknown",
      "word": "путовати"
    },
    {
      "lang": "Roman",
      "lang_code": "rm",
      "word": "putovati"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "vagar"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "errar"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "vagabundear"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "viajar"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "irra"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "resa"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "gezmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "arayış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "balyoz"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dolaşım"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dolaşma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dolaşmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "gezdiriş"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "gezinme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "gezinti"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "gezme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "varyos"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "arama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sefer"
    }
  ],
  "word": "gerîn"
}

{
  "categories": [
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "ge·rîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "hatin û çûn, livîn, meşîn, çûn gelek deran, vizbûn"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "sefer kirin, çûn seferê"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "hatin û çûn bû xwesiyê"
      ]
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "gerîn"
}

Download raw JSONL data for gerîn meaning in Kurmancî (33.8kB)

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gerîn",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gerîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gerîn",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gerîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gerîn",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gerîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gerîn",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gerîn",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.