"bocht" meaning in Old Irish

See bocht in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /boxt/
Etymology: From Proto-Celtic *boxtos, from Proto-Indo-European *bʰogtós, from Proto-Indo-European *bʰeg-. Etymology templates: {{root|sga|ine-pro|*bʰeg-|id=break}}, {{inh|sga|cel-pro|*boxtos}} Proto-Celtic *boxtos, {{inh|sga|ine-pro|*bʰogtós}} Proto-Indo-European *bʰogtós, {{der|sga|ine-pro|*bʰeg-}} Proto-Indo-European *bʰeg- Head templates: {{head|sga|adjective|||||||head=}} bocht, {{sga-adj}} bocht Inflection templates: {{sga-decl-adj-o-a|gsm=boicht}}, {{sga-decl-adj-table|acc_f_sg=boicht|acc_m_pl=bochtu bochta†|acc_m_sg=bocht|dat_f_sg=boicht|dat_m_sg=bocht|dat_n_sg=bocht|dat_pl=bochtaib|gen_f_sg=boichte|gen_m_sg=boicht|gen_n_sg=boicht|gen_pl=bocht|info=o/ā-stem|nom_f_sg=bocht|nom_fn_pl=bochta|nom_m_pl=boicht|nom_m_sg=bocht|nom_n_sg=bocht|notes=*modifying a noun whose vocative is different from its nominative **modifying a noun whose vocative is identical to its nominative † not when substantivized|voc_m_pl=bochtu bochta†|voc_m_sg=boicht* bocht**}} Forms: no-table-tags [table-tags], bocht [masculine, nominative, singular], bocht [feminine, nominative, singular], bocht [neuter, nominative, singular], boicht [masculine, singular, vocative], bocht [masculine, singular, vocative], bocht [feminine, singular, vocative], bocht [neuter, singular, vocative], bocht [accusative, masculine, singular], boicht [accusative, feminine, singular], bocht [accusative, neuter, singular], boicht [genitive, masculine, singular], boichte [feminine, genitive, singular], boicht [genitive, neuter, singular], bocht [dative, masculine, singular], boicht [dative, feminine, singular], bocht [dative, neuter, singular], boicht [masculine, nominative, plural], bochta [feminine, neuter, nominative, plural], bochtu [masculine, plural, vocative], bochta [masculine, plural, vocative], bochta [feminine, neuter, plural, vocative], bochtu [accusative, masculine, plural], bochta [accusative, masculine, plural], bochta [accusative, feminine, neuter, plural], bocht [feminine, genitive, masculine, neuter, plural], bochtaib [dative, feminine, masculine, neuter, plural]
  1. poor
    Sense id: en-bocht-sga-adj-TjeV0F2d
  2. (Christianity) of one who has taken a vow of poverty Categories (topical): Christianity
    Sense id: en-bocht-sga-adj-jASmvIUV Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 3 31 28 8 30 Topics: Christianity
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun

IPA: /boxt/
Etymology: From Proto-Celtic *boxtos, from Proto-Indo-European *bʰogtós, from Proto-Indo-European *bʰeg-. Etymology templates: {{root|sga|ine-pro|*bʰeg-|id=break}}, {{inh|sga|cel-pro|*boxtos}} Proto-Celtic *boxtos, {{inh|sga|ine-pro|*bʰogtós}} Proto-Indo-European *bʰogtós, {{der|sga|ine-pro|*bʰeg-}} Proto-Indo-European *bʰeg- Head templates: {{head|sga|noun||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=f|g3=|head=|sort=}} bocht m or f, {{sga-noun|m|g2=f}} bocht m or f Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|boicht}}, {{sga-decl-noun|acc_du=bocht+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=bochtu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=bocht+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=bochtaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=bochtaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=bocht+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=bocht|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=bocht+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=boicht+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=bocht+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=boicht+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=bocht|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=bocht+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=bochtu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=boicht|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-decl-a-fem|boicht}}, {{sga-decl-noun|acc_du=boicht+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=bochta+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=boicht+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=ā-f|dat_du=bochtaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=bochtaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=boicht+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=bocht+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=bocht+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=boichte+H|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=boicht+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=bochta+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=bocht+L|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=boicht+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=bochta+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=bocht+L|voc_sg2=|voc_sg3=}} Forms: no-table-tags [table-tags], bocht [masculine, nominative, singular, stem], bocht [dual, masculine, nominative, stem], boicht [masculine, nominative, plural, stem], boicht [masculine, singular, stem, vocative], bocht [dual, masculine, stem, vocative], bochtu [masculine, plural, stem, vocative], bocht [accusative, masculine, singular, stem], bocht [accusative, dual, masculine, stem], bochtu [accusative, masculine, plural, stem], boicht [genitive, masculine, singular, stem], bocht [dual, genitive, masculine, stem], bocht [genitive, masculine, plural, stem], bocht [dative, masculine, singular, stem], bochtaib [dative, dual, masculine, stem], bochtaib [dative, masculine, plural, stem], no-table-tags [table-tags], bocht [nominative, singular], boicht [dual, nominative], bochta [nominative, plural], bocht [singular, vocative], boicht [dual, vocative], bochta [plural, vocative], boicht [accusative, singular], boicht [accusative, dual], bochta [accusative, plural], boichte [genitive, singular], bocht [dual, genitive], bocht [genitive, plural], boicht [dative, singular], bochtaib [dative, dual], bochtaib [dative, plural]
  1. poor person, pauper Tags: feminine, masculine
    Sense id: en-bocht-sga-noun-ffOUgG4j Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 3 31 28 8 30
  2. the poor (in a collective sense) Tags: feminine, masculine
    Sense id: en-bocht-sga-noun-X7DigF3V
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb

IPA: /boxt/ Forms: ·bocht [canonical], no-table-tags [table-tags], bocht [mutation, mutation-radical], bocht [mutation, mutation-nasal], mbocht [mutation]
Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|sga|verb form||head=·bocht}} ·bocht, {{sga-verb form|·bocht}} ·bocht Inflection templates: {{sga-mutation|b|ocht}}
  1. passive singular preterite of boingid Tags: form-of, passive, preterite, singular Form of: boingid
    Sense id: en-bocht-sga-verb-RXl6h1Wp Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 3 31 28 8 30
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Download JSONL data for bocht meaning in Old Irish (13.4kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "bocht"
          },
          "expansion": "Irish: bocht",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: bocht"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "boght"
          },
          "expansion": "Manx: boght",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: boght"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "bochd"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: bochd",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: bochd"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰeg-",
        "id": "break"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*boxtos"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *boxtos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰogtós"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *bʰogtós",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰeg-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *bʰeg-",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *boxtos, from Proto-Indo-European *bʰogtós, from Proto-Indo-European *bʰeg-.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-o-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "o/ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boichte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "bocht",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "bocht",
      "name": "sga-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "gsm": "boicht"
      },
      "name": "sga-decl-adj-o-a"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "boicht",
        "acc_m_pl": "bochtu\nbochta†",
        "acc_m_sg": "bocht",
        "dat_f_sg": "boicht",
        "dat_m_sg": "bocht",
        "dat_n_sg": "bocht",
        "dat_pl": "bochtaib",
        "gen_f_sg": "boichte",
        "gen_m_sg": "boicht",
        "gen_n_sg": "boicht",
        "gen_pl": "bocht",
        "info": "o/ā-stem",
        "nom_f_sg": "bocht",
        "nom_fn_pl": "bochta",
        "nom_m_pl": "boicht",
        "nom_m_sg": "bocht",
        "nom_n_sg": "bocht",
        "notes": "*modifying a noun whose vocative is different from its nominative\n**modifying a noun whose vocative is identical to its nominative\n† not when substantivized",
        "voc_m_pl": "bochtu\nbochta†",
        "voc_m_sg": "boicht*\nbocht**"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "poor"
      ],
      "id": "en-bocht-sga-adj-TjeV0F2d",
      "links": [
        [
          "poor",
          "poor"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "sga",
          "name": "Christianity",
          "orig": "sga:Christianity",
          "parents": [
            "Abrahamism",
            "Religion",
            "Culture",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "3 31 28 8 30",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "of one who has taken a vow of poverty"
      ],
      "id": "en-bocht-sga-adj-jASmvIUV",
      "links": [
        [
          "Christianity",
          "Christianity"
        ],
        [
          "vow",
          "vow"
        ],
        [
          "poverty",
          "poverty"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Christianity) of one who has taken a vow of poverty"
      ],
      "topics": [
        "Christianity"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/boxt/"
    }
  ],
  "word": "bocht"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "boght"
          },
          "expansion": "Manx: boght",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: boght"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰeg-",
        "id": "break"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*boxtos"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *boxtos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰogtós"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *bʰogtós",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰeg-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *bʰeg-",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *boxtos, from Proto-Indo-European *bʰogtós, from Proto-Indo-European *bʰeg-.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-a-fem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Feminine ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "boichte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "f",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "bocht m or f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "g2": "f"
      },
      "expansion": "bocht m or f",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "boicht"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "bocht+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "bochtu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "bocht+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "bochtaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "bochtaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "bocht+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "bocht",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "bocht+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "boicht+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "bocht+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "boicht+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "bocht",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "bocht+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "bochtu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "boicht",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "boicht"
      },
      "name": "sga-decl-a-fem"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "boicht+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "bochta+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "boicht+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "ā-f",
        "dat_du": "bochtaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "bochtaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "boicht+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "bocht+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "bocht+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "boichte+H",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "boicht+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "bochta+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "bocht+L",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "boicht+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "bochta+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "bocht+L",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 31 28 8 30",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "poor person, pauper"
      ],
      "id": "en-bocht-sga-noun-ffOUgG4j",
      "links": [
        [
          "pauper",
          "pauper"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "the poor (in a collective sense)"
      ],
      "id": "en-bocht-sga-noun-X7DigF3V",
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/boxt/"
    }
  ],
  "word": "bocht"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "forms": [
    {
      "form": "·bocht",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "mbocht",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "verb form",
        "3": "",
        "head": "·bocht"
      },
      "expansion": "·bocht",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "·bocht"
      },
      "expansion": "·bocht",
      "name": "sga-verb form"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "b",
        "2": "ocht"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 31 28 8 30",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "boingid"
        }
      ],
      "glosses": [
        "passive singular preterite of boingid"
      ],
      "id": "en-bocht-sga-verb-RXl6h1Wp",
      "links": [
        [
          "boingid",
          "boingid#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "passive",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/boxt/"
    }
  ],
  "word": "bocht"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish adjectives",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish feminine nouns",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine o-stem nouns",
    "Old Irish non-lemma forms",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish nouns with multiple genders",
    "Old Irish o/ā-stem adjectives",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *bʰeg- (break)",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish verb forms",
    "Old Irish ā-stem nouns"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "bocht"
          },
          "expansion": "Irish: bocht",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: bocht"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "boght"
          },
          "expansion": "Manx: boght",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: boght"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "bochd"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: bochd",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: bochd"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰeg-",
        "id": "break"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*boxtos"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *boxtos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰogtós"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *bʰogtós",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰeg-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *bʰeg-",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *boxtos, from Proto-Indo-European *bʰogtós, from Proto-Indo-European *bʰeg-.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-o-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "o/ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boichte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "bocht",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "bocht",
      "name": "sga-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "gsm": "boicht"
      },
      "name": "sga-decl-adj-o-a"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "boicht",
        "acc_m_pl": "bochtu\nbochta†",
        "acc_m_sg": "bocht",
        "dat_f_sg": "boicht",
        "dat_m_sg": "bocht",
        "dat_n_sg": "bocht",
        "dat_pl": "bochtaib",
        "gen_f_sg": "boichte",
        "gen_m_sg": "boicht",
        "gen_n_sg": "boicht",
        "gen_pl": "bocht",
        "info": "o/ā-stem",
        "nom_f_sg": "bocht",
        "nom_fn_pl": "bochta",
        "nom_m_pl": "boicht",
        "nom_m_sg": "bocht",
        "nom_n_sg": "bocht",
        "notes": "*modifying a noun whose vocative is different from its nominative\n**modifying a noun whose vocative is identical to its nominative\n† not when substantivized",
        "voc_m_pl": "bochtu\nbochta†",
        "voc_m_sg": "boicht*\nbocht**"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "poor"
      ],
      "links": [
        [
          "poor",
          "poor"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "sga:Christianity"
      ],
      "glosses": [
        "of one who has taken a vow of poverty"
      ],
      "links": [
        [
          "Christianity",
          "Christianity"
        ],
        [
          "vow",
          "vow"
        ],
        [
          "poverty",
          "poverty"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Christianity) of one who has taken a vow of poverty"
      ],
      "topics": [
        "Christianity"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/boxt/"
    }
  ],
  "word": "bocht"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish adjectives",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish feminine nouns",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine o-stem nouns",
    "Old Irish non-lemma forms",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish nouns with multiple genders",
    "Old Irish o/ā-stem adjectives",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *bʰeg- (break)",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish verb forms",
    "Old Irish ā-stem nouns"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "boght"
          },
          "expansion": "Manx: boght",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: boght"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰeg-",
        "id": "break"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*boxtos"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *boxtos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰogtós"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *bʰogtós",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰeg-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *bʰeg-",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *boxtos, from Proto-Indo-European *bʰogtós, from Proto-Indo-European *bʰeg-.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-a-fem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Feminine ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "bochta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "boichte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "boicht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "bochtaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "f",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "bocht m or f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "g2": "f"
      },
      "expansion": "bocht m or f",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "boicht"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "bocht+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "bochtu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "bocht+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "bochtaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "bochtaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "bocht+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "bocht",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "bocht+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "boicht+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "bocht+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "boicht+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "bocht",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "bocht+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "bochtu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "boicht",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "boicht"
      },
      "name": "sga-decl-a-fem"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "boicht+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "bochta+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "boicht+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "ā-f",
        "dat_du": "bochtaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "bochtaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "boicht+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "bocht+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "bocht+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "boichte+H",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "boicht+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "bochta+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "bocht+L",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "boicht+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "bochta+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "bocht+L",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "poor person, pauper"
      ],
      "links": [
        [
          "pauper",
          "pauper"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "the poor (in a collective sense)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/boxt/"
    }
  ],
  "word": "bocht"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish non-lemma forms",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish verb forms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "forms": [
    {
      "form": "·bocht",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "bocht",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "mbocht",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "verb form",
        "3": "",
        "head": "·bocht"
      },
      "expansion": "·bocht",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "·bocht"
      },
      "expansion": "·bocht",
      "name": "sga-verb form"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "b",
        "2": "ocht"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "boingid"
        }
      ],
      "glosses": [
        "passive singular preterite of boingid"
      ],
      "links": [
        [
          "boingid",
          "boingid#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "passive",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/boxt/"
    }
  ],
  "word": "bocht"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "bocht"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "bocht",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "bocht"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "bocht",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.