"tähti" meaning in Finnish

See tähti in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈtæhti/, [ˈt̪æht̪i]
Rhymes: -æhti Etymology: From Proto-Finnic *tähti, from Proto-Finno-Permic *täštä. Cognate to Karelian tähti, Estonian täht and Erzya теште (ťešťe). Sense 4 is a semantic loan from English star. Etymology templates: {{inh|fi|urj-fin-pro|*tähti}} Proto-Finnic *tähti, {{inh|fi|urj-fpr-pro|*täštä}} Proto-Finno-Permic *täštä, {{cog|krl|tähti}} Karelian tähti, {{cog|et|täht}} Estonian täht, {{cog|myv|теште}} Erzya теште (ťešťe), {{semantic loan|fi|en|star|senseid=famous person}} Sense 4 is a semantic loan from English star Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} tähti, {{fi-noun}} tähti Inflection templates: {{fi-decl-ovi|täh|t|d|ä}} Forms: no-table-tags [table-tags], tähti [nominative, singular], tähdet [nominative, plural], tähti [accusative, nominative, singular], tähdet [accusative, nominative, plural], tähden [accusative, genitive, singular], tähdet [accusative, genitive, plural], tähden [genitive, singular], tähtien [genitive, plural], tähteä [partitive, singular], tähtiä [partitive, plural], tähdessä [inessive, singular], tähdissä [inessive, plural], tähdestä [elative, singular], tähdistä [elative, plural], tähteen [illative, singular], tähtiin [illative, plural], tähdellä [adessive, singular], tähdillä [adessive, plural], tähdeltä [ablative, singular], tähdiltä [ablative, plural], tähdelle [allative, singular], tähdille [allative, plural], tähtenä [essive, singular], tähtinä [essive, plural], tähdeksi [singular, translative], tähdiksi [plural, translative], tähdettä [abessive, singular], tähdittä [abessive, plural], - [instructive, singular], tähdin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], tähteni [nominative, singular], tähteni [nominative, plural], tähteni [accusative, nominative, singular], tähteni [accusative, nominative, plural], tähteni [accusative, genitive, singular], tähteni [accusative, genitive, plural], tähteni [genitive, singular], tähtieni [genitive, plural], tähteäni [partitive, singular], tähtiäni [partitive, plural], tähdessäni [inessive, singular], tähdissäni [inessive, plural], tähdestäni [elative, singular], tähdistäni [elative, plural], tähteeni [illative, singular], tähtiini [illative, plural], tähdelläni [adessive, singular], tähdilläni [adessive, plural], tähdeltäni [ablative, singular], tähdiltäni [ablative, plural], tähdelleni [allative, singular], tähdilleni [allative, plural], tähtenäni [essive, singular], tähtinäni [essive, plural], tähdekseni [singular, translative], tähdikseni [plural, translative], tähdettäni [abessive, singular], tähdittäni [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tähtineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], tähtesi [nominative, singular], tähtesi [nominative, plural], tähtesi [accusative, nominative, singular], tähtesi [accusative, nominative, plural], tähtesi [accusative, genitive, singular], tähtesi [accusative, genitive, plural], tähtesi [genitive, singular], tähtiesi [genitive, plural], tähteäsi [partitive, singular], tähtiäsi [partitive, plural], tähdessäsi [inessive, singular], tähdissäsi [inessive, plural], tähdestäsi [elative, singular], tähdistäsi [elative, plural], tähteesi [illative, singular], tähtiisi [illative, plural], tähdelläsi [adessive, singular], tähdilläsi [adessive, plural], tähdeltäsi [ablative, singular], tähdiltäsi [ablative, plural], tähdellesi [allative, singular], tähdillesi [allative, plural], tähtenäsi [essive, singular], tähtinäsi [essive, plural], tähdeksesi [singular, translative], tähdiksesi [plural, translative], tähdettäsi [abessive, singular], tähdittäsi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tähtinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], tähtemme [nominative, singular], tähtemme [nominative, plural], tähtemme [accusative, nominative, singular], tähtemme [accusative, nominative, plural], tähtemme [accusative, genitive, singular], tähtemme [accusative, genitive, plural], tähtemme [genitive, singular], tähtiemme [genitive, plural], tähteämme [partitive, singular], tähtiämme [partitive, plural], tähdessämme [inessive, singular], tähdissämme [inessive, plural], tähdestämme [elative, singular], tähdistämme [elative, plural], tähteemme [illative, singular], tähtiimme [illative, plural], tähdellämme [adessive, singular], tähdillämme [adessive, plural], tähdeltämme [ablative, singular], tähdiltämme [ablative, plural], tähdellemme [allative, singular], tähdillemme [allative, plural], tähtenämme [essive, singular], tähtinämme [essive, plural], tähdeksemme [singular, translative], tähdiksemme [plural, translative], tähdettämme [abessive, singular], tähdittämme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tähtinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], tähtenne [nominative, singular], tähtenne [nominative, plural], tähtenne [accusative, nominative, singular], tähtenne [accusative, nominative, plural], tähtenne [accusative, genitive, singular], tähtenne [accusative, genitive, plural], tähtenne [genitive, singular], tähtienne [genitive, plural], tähteänne [partitive, singular], tähtiänne [partitive, plural], tähdessänne [inessive, singular], tähdissänne [inessive, plural], tähdestänne [elative, singular], tähdistänne [elative, plural], tähteenne [illative, singular], tähtiinne [illative, plural], tähdellänne [adessive, singular], tähdillänne [adessive, plural], tähdeltänne [ablative, singular], tähdiltänne [ablative, plural], tähdellenne [allative, singular], tähdillenne [allative, plural], tähtenänne [essive, singular], tähtinänne [essive, plural], tähdeksenne [singular, translative], tähdiksenne [plural, translative], tähdettänne [abessive, singular], tähdittänne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tähtinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], tähtensä [nominative, singular], tähtensä [nominative, plural], tähtensä [accusative, nominative, singular], tähtensä [accusative, nominative, plural], tähtensä [accusative, genitive, singular], tähtensä [accusative, genitive, plural], tähtensä [genitive, singular], tähtiensä [genitive, plural], tähteään [partitive, singular], tähteänsä [partitive, singular], tähtiään [partitive, plural], tähtiänsä [partitive, plural], tähdessään [inessive, singular], tähdessänsä [inessive, singular], tähdissään [inessive, plural], tähdissänsä [inessive, plural], tähdestään [elative, singular], tähdestänsä [elative, singular], tähdistään [elative, plural], tähdistänsä [elative, plural], tähteensä [illative, singular], tähtiinsä [illative, plural], tähdellään [adessive, singular], tähdellänsä [adessive, singular], tähdillään [adessive, plural], tähdillänsä [adessive, plural], tähdeltään [ablative, singular], tähdeltänsä [ablative, singular], tähdiltään [ablative, plural], tähdiltänsä [ablative, plural], tähdelleen [allative, singular], tähdellensä [allative, singular], tähdilleen [allative, plural], tähdillensä [allative, plural], tähtenään [essive, singular], tähtenänsä [essive, singular], tähtinään [essive, plural], tähtinänsä [essive, plural], tähdekseen [singular, translative], tähdeksensä [singular, translative], tähdikseen [plural, translative], tähdiksensä [plural, translative], tähdettään [abessive, singular], tähdettänsä [abessive, singular], tähdittään [abessive, plural], tähdittänsä [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tähtineen [comitative, plural], tähtinensä [comitative, plural]
  1. star (luminous dot)
    Sense id: en-tähti-fi-noun-y-L~T7sy
  2. (astronomy) star (astronomical object) Categories (topical): Astronomy
    Sense id: en-tähti-fi-noun-IL4kpLfe Topics: astronomy, natural-sciences
  3. star (shape, symbol or ornament)
    Sense id: en-tähti-fi-noun-JZoYsiGX
  4. a famous person, celebrity, star Synonyms: julkimo, julkkis, kuuluisuus
    Sense id: en-tähti-fi-noun-fi:famous_person
  5. (astrology) star Categories (topical): Astrology
    Sense id: en-tähti-fi-noun-Ul7KHVCJ Topics: astrology, human-sciences, mysticism, philosophy, sciences
  6. a white spot on the forehead of a horse
    Sense id: en-tähti-fi-noun-XE8u~y3n
  7. (typography) star, asterisk Categories (topical): Typography Synonyms: tähtimerkki, asteriski
    Sense id: en-tähti-fi-noun-Z5Xovewt Topics: media, publishing, typography
  8. (Eastern Orthodoxy) asterisk (placed over the diskos) Categories (topical): Eastern Orthodoxy
    Sense id: en-tähti-fi-noun-a8IRfmkp Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish ovi-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 1 16 11 8 13 4 17 29 Disambiguation of Finnish ovi-type nominals: 5 12 5 11 9 10 17 32
The following are not (yet) sense-disambiguated

Inflected forms

Download JSONL data for tähti meaning in Finnish (27.6kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "aamutähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "alppitähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "elokuvatähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "filmitähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "hiustähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "iltatähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "johtotähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "joulutähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "jättiläistähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kaksoistähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kiertotähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kiintotähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kirjotähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kointähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kääpiötähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "käärmetähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "laulutähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "lumitähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "maailmantähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "maatähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mehitähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "meritähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "metsätähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "neutronitähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "paperitähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "Pohjantähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "pornotähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "punatähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "pyrstötähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "päätähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "pörssitähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "radiotähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "rintatähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "rocktähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "supertähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "televisiotähti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähdellinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähdenlento"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähdenpeitto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähdenväli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähdistö"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähdätä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtiaika"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtianis"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtienvälinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtiharrastus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtihedelmä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtihetki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtiholvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtijoukko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtijärjestelmä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtikartta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtikaukoputki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtikirjaaja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtikirkas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtikolmiokytkin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtikultti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtikuvio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtikytkentä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtilippu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtiluettelo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtiluokka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtimannekiini"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtimato"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtimerkki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtimoottori"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtimäinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtimö"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtiparvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtipoika"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtisade"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtisikermä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtisilmä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtisipuli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtisumu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtitaivas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtitalvikki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtitarha"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtitiede"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtitorni"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtivalokuvaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtivuorokausi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtivuosi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tähtivyö"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vesitähti"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fkv",
            "2": "tähti"
          },
          "expansion": "Kven: tähti",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kven: tähti"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*tähti"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *tähti",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fpr-pro",
        "3": "*täštä"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Permic *täštä",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "tähti"
      },
      "expansion": "Karelian tähti",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "täht"
      },
      "expansion": "Estonian täht",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "теште"
      },
      "expansion": "Erzya теште (ťešťe)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "en",
        "3": "star",
        "senseid": "famous person"
      },
      "expansion": "Sense 4 is a semantic loan from English star",
      "name": "semantic loan"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *tähti, from Proto-Finno-Permic *täštä. Cognate to Karelian tähti, Estonian täht and Erzya теште (ťešťe). Sense 4 is a semantic loan from English star.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "7*F/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tähti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdessä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdestä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdettä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "7*F/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdessäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdestäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdelläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdettäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdessäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdestäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdelläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdettäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdessämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdestämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdettämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdessänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdestänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdettänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdessään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdessänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdestään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdestänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdettään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdettänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "tähti",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tähti",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "täh",
        "2": "t",
        "3": "d",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-ovi"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "star (luminous dot)"
      ],
      "id": "en-tähti-fi-noun-y-L~T7sy",
      "links": [
        [
          "star",
          "star"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Astronomy",
          "orig": "fi:Astronomy",
          "parents": [
            "Sciences",
            "Space",
            "All topics",
            "Nature",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The stars are far away.",
          "text": "Tähdet ovat kaukana.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "star (astronomical object)"
      ],
      "id": "en-tähti-fi-noun-IL4kpLfe",
      "links": [
        [
          "astronomy",
          "astronomy"
        ],
        [
          "star",
          "star"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(astronomy) star (astronomical object)"
      ],
      "topics": [
        "astronomy",
        "natural-sciences"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "star (shape, symbol or ornament)"
      ],
      "id": "en-tähti-fi-noun-JZoYsiGX",
      "links": [
        [
          "star",
          "star"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "She became a star.",
          "text": "Hänestä tuli tähti.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a famous person, celebrity, star"
      ],
      "id": "en-tähti-fi-noun-fi:famous_person",
      "links": [
        [
          "celebrity",
          "celebrity"
        ],
        [
          "star",
          "star"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "fi:famous person"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "julkimo"
        },
        {
          "word": "julkkis"
        },
        {
          "word": "kuuluisuus"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Astrology",
          "orig": "fi:Astrology",
          "parents": [
            "Divination",
            "Pseudoscience",
            "Occult",
            "Sciences",
            "Forteana",
            "Supernatural",
            "All topics",
            "Folklore",
            "Fundamental",
            "Culture",
            "Society"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "star"
      ],
      "id": "en-tähti-fi-noun-Ul7KHVCJ",
      "links": [
        [
          "astrology",
          "astrology"
        ],
        [
          "star",
          "star"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(astrology) star"
      ],
      "topics": [
        "astrology",
        "human-sciences",
        "mysticism",
        "philosophy",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a white spot on the forehead of a horse"
      ],
      "id": "en-tähti-fi-noun-XE8u~y3n",
      "links": [
        [
          "spot",
          "spot"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Typography",
          "orig": "fi:Typography",
          "parents": [
            "Printing",
            "Writing",
            "Industries",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Business",
            "Human",
            "Communication",
            "Economics",
            "Society",
            "All topics",
            "Social sciences",
            "Fundamental",
            "Sciences"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "star, asterisk"
      ],
      "id": "en-tähti-fi-noun-Z5Xovewt",
      "links": [
        [
          "typography",
          "typography"
        ],
        [
          "star",
          "star"
        ],
        [
          "asterisk",
          "asterisk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(typography) star, asterisk"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tähtimerkki"
        },
        {
          "word": "asteriski"
        }
      ],
      "topics": [
        "media",
        "publishing",
        "typography"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Eastern Orthodoxy",
          "orig": "fi:Eastern Orthodoxy",
          "parents": [
            "Orthodoxy",
            "Christianity",
            "Abrahamism",
            "Religion",
            "Culture",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "1 16 11 8 13 4 17 29",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "5 12 5 11 9 10 17 32",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish ovi-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "asterisk (placed over the diskos)"
      ],
      "id": "en-tähti-fi-noun-a8IRfmkp",
      "links": [
        [
          "Eastern Orthodoxy",
          "Eastern Orthodoxy"
        ],
        [
          "asterisk",
          "asterisk"
        ]
      ],
      "qualifier": "Eastern Orthodoxy",
      "raw_glosses": [
        "(Eastern Orthodoxy) asterisk (placed over the diskos)"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtæhti/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪æht̪i]"
    },
    {
      "rhymes": "-æhti"
    }
  ],
  "word": "tähti"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish ovi-type nominals",
    "Finnish semantic loans from English",
    "Finnish terms derived from English",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Finno-Permic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finno-Permic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/æhti",
    "Rhymes:Finnish/æhti/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "aamutähti"
    },
    {
      "word": "alppitähti"
    },
    {
      "word": "elokuvatähti"
    },
    {
      "word": "filmitähti"
    },
    {
      "word": "hiustähti"
    },
    {
      "word": "iltatähti"
    },
    {
      "word": "johtotähti"
    },
    {
      "word": "joulutähti"
    },
    {
      "word": "jättiläistähti"
    },
    {
      "word": "kaksoistähti"
    },
    {
      "word": "kiertotähti"
    },
    {
      "word": "kiintotähti"
    },
    {
      "word": "kirjotähti"
    },
    {
      "word": "kointähti"
    },
    {
      "word": "kääpiötähti"
    },
    {
      "word": "käärmetähti"
    },
    {
      "word": "laulutähti"
    },
    {
      "word": "lumitähti"
    },
    {
      "word": "maailmantähti"
    },
    {
      "word": "maatähti"
    },
    {
      "word": "mehitähti"
    },
    {
      "word": "meritähti"
    },
    {
      "word": "metsätähti"
    },
    {
      "word": "neutronitähti"
    },
    {
      "word": "paperitähti"
    },
    {
      "word": "Pohjantähti"
    },
    {
      "word": "pornotähti"
    },
    {
      "word": "punatähti"
    },
    {
      "word": "pyrstötähti"
    },
    {
      "word": "päätähti"
    },
    {
      "word": "pörssitähti"
    },
    {
      "word": "radiotähti"
    },
    {
      "word": "rintatähti"
    },
    {
      "word": "rocktähti"
    },
    {
      "word": "supertähti"
    },
    {
      "word": "televisiotähti"
    },
    {
      "word": "tähdellinen"
    },
    {
      "word": "tähdenlento"
    },
    {
      "word": "tähdenpeitto"
    },
    {
      "word": "tähdenväli"
    },
    {
      "word": "tähdistö"
    },
    {
      "word": "tähdätä"
    },
    {
      "word": "tähtiaika"
    },
    {
      "word": "tähtianis"
    },
    {
      "word": "tähtienvälinen"
    },
    {
      "word": "tähtiharrastus"
    },
    {
      "word": "tähtihedelmä"
    },
    {
      "word": "tähtihetki"
    },
    {
      "word": "tähtiholvi"
    },
    {
      "word": "tähtijoukko"
    },
    {
      "word": "tähtijärjestelmä"
    },
    {
      "word": "tähtikartta"
    },
    {
      "word": "tähtikaukoputki"
    },
    {
      "word": "tähtikirjaaja"
    },
    {
      "word": "tähtikirkas"
    },
    {
      "word": "tähtikolmiokytkin"
    },
    {
      "word": "tähtikultti"
    },
    {
      "word": "tähtikuvio"
    },
    {
      "word": "tähtikytkentä"
    },
    {
      "word": "tähtilippu"
    },
    {
      "word": "tähtiluettelo"
    },
    {
      "word": "tähtiluokka"
    },
    {
      "word": "tähtimannekiini"
    },
    {
      "word": "tähtimato"
    },
    {
      "word": "tähtimerkki"
    },
    {
      "word": "tähtimoottori"
    },
    {
      "word": "tähtimäinen"
    },
    {
      "word": "tähtimö"
    },
    {
      "word": "tähtiparvi"
    },
    {
      "word": "tähtipoika"
    },
    {
      "word": "tähtisade"
    },
    {
      "word": "tähtisikermä"
    },
    {
      "word": "tähtisilmä"
    },
    {
      "word": "tähtisipuli"
    },
    {
      "word": "tähtisumu"
    },
    {
      "word": "tähtitaivas"
    },
    {
      "word": "tähtitalvikki"
    },
    {
      "word": "tähtitarha"
    },
    {
      "word": "tähtitiede"
    },
    {
      "word": "tähtitorni"
    },
    {
      "word": "tähtivalokuvaus"
    },
    {
      "word": "tähtivuorokausi"
    },
    {
      "word": "tähtivuosi"
    },
    {
      "word": "tähtivyö"
    },
    {
      "word": "vesitähti"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fkv",
            "2": "tähti"
          },
          "expansion": "Kven: tähti",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kven: tähti"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*tähti"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *tähti",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fpr-pro",
        "3": "*täštä"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Permic *täštä",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "tähti"
      },
      "expansion": "Karelian tähti",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "täht"
      },
      "expansion": "Estonian täht",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "теште"
      },
      "expansion": "Erzya теште (ťešťe)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "en",
        "3": "star",
        "senseid": "famous person"
      },
      "expansion": "Sense 4 is a semantic loan from English star",
      "name": "semantic loan"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *tähti, from Proto-Finno-Permic *täštä. Cognate to Karelian tähti, Estonian täht and Erzya теште (ťešťe). Sense 4 is a semantic loan from English star.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "7*F/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tähti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdessä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdestä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdettä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "7*F/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdessäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdestäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdelläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdettäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdessäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdestäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdelläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdettäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdessämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdestämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdettämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdessänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdestänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdettänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdessään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdessänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdestään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdestänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähteensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtiinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdellensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtenänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdeksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdettään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdettänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähdittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tähtinensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "tähti",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tähti",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "täh",
        "2": "t",
        "3": "d",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-ovi"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "star (luminous dot)"
      ],
      "links": [
        [
          "star",
          "star"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples",
        "fi:Astronomy"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The stars are far away.",
          "text": "Tähdet ovat kaukana.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "star (astronomical object)"
      ],
      "links": [
        [
          "astronomy",
          "astronomy"
        ],
        [
          "star",
          "star"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(astronomy) star (astronomical object)"
      ],
      "topics": [
        "astronomy",
        "natural-sciences"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "star (shape, symbol or ornament)"
      ],
      "links": [
        [
          "star",
          "star"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "She became a star.",
          "text": "Hänestä tuli tähti.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a famous person, celebrity, star"
      ],
      "links": [
        [
          "celebrity",
          "celebrity"
        ],
        [
          "star",
          "star"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "fi:famous person"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "julkimo"
        },
        {
          "word": "julkkis"
        },
        {
          "word": "kuuluisuus"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Astrology"
      ],
      "glosses": [
        "star"
      ],
      "links": [
        [
          "astrology",
          "astrology"
        ],
        [
          "star",
          "star"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(astrology) star"
      ],
      "topics": [
        "astrology",
        "human-sciences",
        "mysticism",
        "philosophy",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a white spot on the forehead of a horse"
      ],
      "links": [
        [
          "spot",
          "spot"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Typography"
      ],
      "glosses": [
        "star, asterisk"
      ],
      "links": [
        [
          "typography",
          "typography"
        ],
        [
          "star",
          "star"
        ],
        [
          "asterisk",
          "asterisk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(typography) star, asterisk"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tähtimerkki"
        },
        {
          "word": "asteriski"
        }
      ],
      "topics": [
        "media",
        "publishing",
        "typography"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Eastern Orthodoxy"
      ],
      "glosses": [
        "asterisk (placed over the diskos)"
      ],
      "links": [
        [
          "Eastern Orthodoxy",
          "Eastern Orthodoxy"
        ],
        [
          "asterisk",
          "asterisk"
        ]
      ],
      "qualifier": "Eastern Orthodoxy",
      "raw_glosses": [
        "(Eastern Orthodoxy) asterisk (placed over the diskos)"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtæhti/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪æht̪i]"
    },
    {
      "rhymes": "-æhti"
    }
  ],
  "word": "tähti"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.