"juuri" meaning in Finnish

See juuri in All languages combined, or Wiktionary

Adverb

IPA: /ˈjuːri/, [ˈjuːri]
Rhymes: -uːri Etymology: From Proto-Finnic *juuri, from Proto-Finno-Permic *jowre. Cognates include Erzya юр (jur). Etymology templates: {{inh|fi|urj-fin-pro|*juuri}} Proto-Finnic *juuri, {{inh|fi|urj-fpr-pro|*jowre}} Proto-Finno-Permic *jowre, {{cog|myv|юр}} Erzya юр (jur) Head templates: {{head|fi|adverbs|not comparable||||||||f1accel-form=comparative|f2accel-form=comparative|f3accel-form=superlative|f4accel-form=superlative|head=|sort=}} juuri (not comparable), {{fi-adv|-}} juuri (not comparable)
  1. right, just, exactly, precisely Tags: not-comparable Synonyms: tismalleen, täsmälleen
    Sense id: en-juuri-fi-adv-~VafUYOj
  2. just now; very close to now, either presently, (very) recently or (very) shortly, just about Tags: not-comparable Synonyms: juuri nyt (english: presently), äsken (english: just now, very recently)
    Sense id: en-juuri-fi-adv-DbAn2yUE Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 0 11 2 18 0 15 3 13 4 4 2 6 9 6 9
  3. (chiefly in the negative) hardly, (not) that much, (not) that many Tags: not-comparable
    Sense id: en-juuri-fi-adv-8pqhiI2W Categories (other): Finnish negative polarity items
  4. barely, just barely, just about Tags: not-comparable Categories (topical): Arithmetic Synonyms: hädin tuskin, nipin napin, juuri ja juuri
    Sense id: en-juuri-fi-adv-2AH1NmYM Disambiguation of Arithmetic: 1 7 2 11 1 11 4 9 11 10 5 6 7 7 9 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish entries with topic categories using raw markup, Finnish pieni-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 0 11 2 18 0 15 3 13 4 4 2 6 9 6 9 Disambiguation of Finnish entries with topic categories using raw markup: 1 9 3 15 0 12 4 12 6 5 5 5 7 6 9 Disambiguation of Finnish pieni-type nominals: 1 17 3 26 1 20 4 17 3 5 3
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1 Derived forms: jalkojen juuressa, juurakko, juurehtia, juurekas, juures, juureton, juureva, juuri ja juuri (english: barely, only just), juuria, juurikaan, juurikas, juurikin, Juurikka, Juurinen, -juurinen, juuristo, juurittaa, juurtaa, afrikanjuurimyllikäs, alkeisjuuri, alkujuuri, alvejuuri, amerikanginsengjuuri, angelikajuuri, arrowjuuri, galangajuuri, ginsengjuuri, hampaanjuuri, hapanjuuri, harajuuri, hermojuuri, hirvenjuuri, hiusjuuri, ilmajuuri, imujuuri, inkiväärinjuuri, juurenhaara, juurenotto, juuriartisokka, juurieläin, juurifunktio, juurihakemisto, juuriharja, juurihoitaa, juurihoito, juurihuntu, juurijalkainen, juurikalvo, juurikanava, juurikansio, juurikarva, juurikasvi, juurikasvu, juurikori, juurikääpä, juuriköysi, juurilaho, juurilauseke, juurileipä, juurimato, juurimatto, juurimerkki, juurimukula, juurimusiikki, juurinystyrä, juurioksa, juuriolut, juuriosa, juuriosio, juuripaakku, juuripaikka, juuripaine, juuriperhonen, juuripermanentti, juuripersilja, juuripuu, juurirotta, juuriselleri, juurisikuri, juurisilmu, juurisyy, juuritesti, juuritäyte, juurivarmenne, juuriverso, juurivesa, juurta jaksaen, juurta jaksain, jälkijuuri, kalmojuuri, karhunjuuri, karvanjuuri, kaurajuuri, keltajuuri, kuutiojuuri, kynnenjuuri, lakritsijuuri, lankkujuuri, lisäjuuri, maraljuuri, mukulajuuri, mustajuuri, möhöjuuri, neliöjuuri, nenänjuuri, nuolijuuri, paljasjuurinen, perin juurin, perinjuurinen, persiljanjuuri, pesäjuuri, piipunjuuri, piparjuuri, pukinjuuri, punajuuri, purtojuuri, puunjuuri, pärskäjuuri, pääjuuri, raitajuuri, ruisjuuri, rusojuuri, ruttojuuri, ruusujuuri, saippuajuuri, sienijuuri, sinijuuri, sirkkajuuri, sukujuuri, sydänjuuret, syyläjuuri, taikinajuuri, taikinanjuuri, venäjänjuuri, verijuuri, versojuuri, virmajuuri, vuohenjuuri, vuorenjuuri, yksikköjuuri, äikäjuuri

Noun

IPA: /ˈjuːri/, [ˈjuːri]
Rhymes: -uːri Etymology: From Proto-Finnic *juuri, from Proto-Finno-Permic *jowre. Cognates include Erzya юр (jur). Etymology templates: {{inh|fi|urj-fin-pro|*juuri}} Proto-Finnic *juuri, {{inh|fi|urj-fpr-pro|*jowre}} Proto-Finno-Permic *jowre, {{cog|myv|юр}} Erzya юр (jur) Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} juuri, {{fi-noun}} juuri Inflection templates: {{fi-decl-pieni|juur|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], juuri [nominative, singular], juuret [nominative, plural], juuri [accusative, nominative, singular], juuret [accusative, nominative, plural], juuren [accusative, genitive, singular], juuret [accusative, genitive, plural], juuren [genitive, singular], juurten [genitive, plural], juurien [genitive, plural], juurta [partitive, singular], juuria [partitive, plural], juuressa [inessive, singular], juurissa [inessive, plural], juuresta [elative, singular], juurista [elative, plural], juureen [illative, singular], juuriin [illative, plural], juurella [adessive, singular], juurilla [adessive, plural], juurelta [ablative, singular], juurilta [ablative, plural], juurelle [allative, singular], juurille [allative, plural], juurena [essive, singular], juurina [essive, plural], juureksi [singular, translative], juuriksi [plural, translative], juuretta [abessive, singular], juuritta [abessive, plural], - [instructive, singular], juurin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], juureni [nominative, singular], juureni [nominative, plural], juureni [accusative, nominative, singular], juureni [accusative, nominative, plural], juureni [accusative, genitive, singular], juureni [accusative, genitive, plural], juureni [genitive, singular], juurteni [genitive, plural], juurieni [genitive, plural], juurtani [partitive, singular], juuriani [partitive, plural], juuressani [inessive, singular], juurissani [inessive, plural], juurestani [elative, singular], juuristani [elative, plural], juureeni [illative, singular], juuriini [illative, plural], juurellani [adessive, singular], juurillani [adessive, plural], juureltani [ablative, singular], juuriltani [ablative, plural], juurelleni [allative, singular], juurilleni [allative, plural], juurenani [essive, singular], juurinani [essive, plural], juurekseni [singular, translative], juurikseni [plural, translative], juurettani [abessive, singular], juurittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], juurineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], juuresi [nominative, singular], juuresi [nominative, plural], juuresi [accusative, nominative, singular], juuresi [accusative, nominative, plural], juuresi [accusative, genitive, singular], juuresi [accusative, genitive, plural], juuresi [genitive, singular], juurtesi [genitive, plural], juuriesi [genitive, plural], juurtasi [partitive, singular], juuriasi [partitive, plural], juuressasi [inessive, singular], juurissasi [inessive, plural], juurestasi [elative, singular], juuristasi [elative, plural], juureesi [illative, singular], juuriisi [illative, plural], juurellasi [adessive, singular], juurillasi [adessive, plural], juureltasi [ablative, singular], juuriltasi [ablative, plural], juurellesi [allative, singular], juurillesi [allative, plural], juurenasi [essive, singular], juurinasi [essive, plural], juureksesi [singular, translative], juuriksesi [plural, translative], juurettasi [abessive, singular], juurittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], juurinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], juuremme [nominative, singular], juuremme [nominative, plural], juuremme [accusative, nominative, singular], juuremme [accusative, nominative, plural], juuremme [accusative, genitive, singular], juuremme [accusative, genitive, plural], juuremme [genitive, singular], juurtemme [genitive, plural], juuriemme [genitive, plural], juurtamme [partitive, singular], juuriamme [partitive, plural], juuressamme [inessive, singular], juurissamme [inessive, plural], juurestamme [elative, singular], juuristamme [elative, plural], juureemme [illative, singular], juuriimme [illative, plural], juurellamme [adessive, singular], juurillamme [adessive, plural], juureltamme [ablative, singular], juuriltamme [ablative, plural], juurellemme [allative, singular], juurillemme [allative, plural], juurenamme [essive, singular], juurinamme [essive, plural], juureksemme [singular, translative], juuriksemme [plural, translative], juurettamme [abessive, singular], juurittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], juurinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], juurenne [nominative, singular], juurenne [nominative, plural], juurenne [accusative, nominative, singular], juurenne [accusative, nominative, plural], juurenne [accusative, genitive, singular], juurenne [accusative, genitive, plural], juurenne [genitive, singular], juurtenne [genitive, plural], juurienne [genitive, plural], juurtanne [partitive, singular], juurianne [partitive, plural], juuressanne [inessive, singular], juurissanne [inessive, plural], juurestanne [elative, singular], juuristanne [elative, plural], juureenne [illative, singular], juuriinne [illative, plural], juurellanne [adessive, singular], juurillanne [adessive, plural], juureltanne [ablative, singular], juuriltanne [ablative, plural], juurellenne [allative, singular], juurillenne [allative, plural], juurenanne [essive, singular], juurinanne [essive, plural], juureksenne [singular, translative], juuriksenne [plural, translative], juurettanne [abessive, singular], juurittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], juurinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], juurensa [nominative, singular], juurensa [nominative, plural], juurensa [accusative, nominative, singular], juurensa [accusative, nominative, plural], juurensa [accusative, genitive, singular], juurensa [accusative, genitive, plural], juurensa [genitive, singular], juurtensa [genitive, plural], juuriensa [genitive, plural], juurtaan [partitive, singular], juurtansa [partitive, singular], juuriaan [partitive, plural], juuriansa [partitive, plural], juuressaan [inessive, singular], juuressansa [inessive, singular], juurissaan [inessive, plural], juurissansa [inessive, plural], juurestaan [elative, singular], juurestansa [elative, singular], juuristaan [elative, plural], juuristansa [elative, plural], juureensa [illative, singular], juuriinsa [illative, plural], juurellaan [adessive, singular], juurellansa [adessive, singular], juurillaan [adessive, plural], juurillansa [adessive, plural], juureltaan [ablative, singular], juureltansa [ablative, singular], juuriltaan [ablative, plural], juuriltansa [ablative, plural], juurelleen [allative, singular], juurellensa [allative, singular], juurilleen [allative, plural], juurillensa [allative, plural], juurenaan [essive, singular], juurenansa [essive, singular], juurinaan [essive, plural], juurinansa [essive, plural], juurekseen [singular, translative], juureksensa [singular, translative], juurikseen [plural, translative], juuriksensa [plural, translative], juurettaan [abessive, singular], juurettansa [abessive, singular], juurittaan [abessive, plural], juurittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], juurineen [comitative, plural], juurinensa [comitative, plural]
  1. root (of a plant, hair, tooth, etc.)
    Sense id: en-juuri-fi-noun-B7l71i~p
  2. foot, base (base or bottom of anything; when in the locative cases, often the area right next to that base or bottom, such as the foot of a mountain) Categories (topical): Arithmetic
    Sense id: en-juuri-fi-noun-EWcMwZ15 Disambiguation of Arithmetic: 1 7 2 11 1 11 4 9 11 10 5 6 7 7 9 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish entries with topic categories using raw markup Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 0 11 2 18 0 15 3 13 4 4 2 6 9 6 9 Disambiguation of Finnish entries with topic categories using raw markup: 1 9 3 15 0 12 4 12 6 5 5 5 7 6 9
  3. (figuratively) cause, origin, tradition Tags: figuratively Synonyms: syy, lähde, alkuperä
    Sense id: en-juuri-fi-noun-B-J8OjrX
  4. Ellipsis of taikinajuuri (“starter dough”). Tags: abbreviation, alt-of, ellipsis Alternative form of: taikinajuuri (extra: starter dough)
    Sense id: en-juuri-fi-noun-nRookOaS Categories (other): Finnish ellipses, Finnish entries with incorrect language header, Finnish entries with topic categories using raw markup Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 0 11 2 18 0 15 3 13 4 4 2 6 9 6 9 Disambiguation of Finnish entries with topic categories using raw markup: 1 9 3 15 0 12 4 12 6 5 5 5 7 6 9
  5. (mathematics) root Categories (topical): Mathematics, Arithmetic
    Sense id: en-juuri-fi-noun-SBNJTRN- Disambiguation of Arithmetic: 1 7 2 11 1 11 4 9 11 10 5 6 7 7 9 Topics: mathematics, sciences
  6. (mathematical analysis) zero, root (of a function) Categories (topical): Mathematical analysis, Arithmetic Synonyms: nollakohta
    Sense id: en-juuri-fi-noun-fG2xiW6Y Disambiguation of Arithmetic: 1 7 2 11 1 11 4 9 11 10 5 6 7 7 9 Topics: mathematical-analysis, mathematics, sciences
  7. (linguistics) root, word root Categories (topical): Linguistics
    Sense id: en-juuri-fi-noun-RVkTxBuO Topics: human-sciences, linguistics, sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb

IPA: /ˈjuːri/, [ˈjuːri], /ˈjuːriˣ/, [ˈjuːri(ʔ)]
Rhymes: -uːri Head templates: {{head|fi|verb form}} juuri
  1. inflection of juuria: Tags: form-of, indicative, past, singular, third-person Form of: juuria
    Sense id: en-juuri-fi-verb-7V5f7RhA
  2. inflection of juuria: Tags: active, connegative, form-of, indicative, present Form of: juuria
    Sense id: en-juuri-fi-verb-CyDAeV0f
  3. inflection of juuria: Tags: form-of, imperative, present, second-person, singular Form of: juuria
    Sense id: en-juuri-fi-verb--2ziF4x9
  4. inflection of juuria: Tags: active, connegative, form-of, imperative, present, second-person, singular Form of: juuria
    Sense id: en-juuri-fi-verb-WU0LtMyL
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Inflected forms

Download JSONL data for juuri meaning in Finnish (36.8kB)

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*juuri"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *juuri",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fpr-pro",
        "3": "*jowre"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Permic *jowre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "юр"
      },
      "expansion": "Erzya юр (jur)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *juuri, from Proto-Finno-Permic *jowre. Cognates include Erzya юр (jur).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "26/pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "juuri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuret",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuret",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuret",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuria",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuressa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurelta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juuretta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuritta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "26/pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "juureni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juureni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juureni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juureni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuressani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuristani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juurikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juurettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuressasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuristasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juurettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "juuremme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuremme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuremme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuremme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuremme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuremme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuremme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuressamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuristamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juurettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuressanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuristanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juurettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "juurensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuressaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuressansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuristaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuristansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juureltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juureksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juurikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juurettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "juuri",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "juuri",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "juur",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-pieni"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "root (of a plant, hair, tooth, etc.)"
      ],
      "id": "en-juuri-fi-noun-B7l71i~p",
      "links": [
        [
          "root",
          "root"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 11 2 18 0 15 3 13 4 4 2 6 9 6 9",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 9 3 15 0 12 4 12 6 5 5 5 7 6 9",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 7 2 11 1 11 4 9 11 10 5 6 7 7 9",
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Arithmetic",
          "orig": "fi:Arithmetic",
          "parents": [
            "Applied sciences",
            "Mathematics",
            "Sciences",
            "Formal sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "foot, base (base or bottom of anything; when in the locative cases, often the area right next to that base or bottom, such as the foot of a mountain)"
      ],
      "id": "en-juuri-fi-noun-EWcMwZ15",
      "links": [
        [
          "foot",
          "foot"
        ],
        [
          "base",
          "base"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "cause, origin, tradition"
      ],
      "id": "en-juuri-fi-noun-B-J8OjrX",
      "links": [
        [
          "cause",
          "cause"
        ],
        [
          "origin",
          "origin"
        ],
        [
          "tradition",
          "tradition"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(figuratively) cause, origin, tradition"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "syy"
        },
        {
          "word": "lähde"
        },
        {
          "word": "alkuperä"
        }
      ],
      "tags": [
        "figuratively"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "starter dough",
          "word": "taikinajuuri"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish ellipses",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "0 11 2 18 0 15 3 13 4 4 2 6 9 6 9",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 9 3 15 0 12 4 12 6 5 5 5 7 6 9",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Ellipsis of taikinajuuri (“starter dough”)."
      ],
      "id": "en-juuri-fi-noun-nRookOaS",
      "links": [
        [
          "taikinajuuri",
          "taikinajuuri#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "ellipsis"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Mathematics",
          "orig": "fi:Mathematics",
          "parents": [
            "Formal sciences",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "1 7 2 11 1 11 4 9 11 10 5 6 7 7 9",
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Arithmetic",
          "orig": "fi:Arithmetic",
          "parents": [
            "Applied sciences",
            "Mathematics",
            "Sciences",
            "Formal sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "root"
      ],
      "id": "en-juuri-fi-noun-SBNJTRN-",
      "links": [
        [
          "mathematics",
          "mathematics"
        ],
        [
          "root",
          "root"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(mathematics) root"
      ],
      "topics": [
        "mathematics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Mathematical analysis",
          "orig": "fi:Mathematical analysis",
          "parents": [
            "Mathematics",
            "Formal sciences",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "1 7 2 11 1 11 4 9 11 10 5 6 7 7 9",
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Arithmetic",
          "orig": "fi:Arithmetic",
          "parents": [
            "Applied sciences",
            "Mathematics",
            "Sciences",
            "Formal sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "zero, root (of a function)"
      ],
      "id": "en-juuri-fi-noun-fG2xiW6Y",
      "links": [
        [
          "mathematical analysis",
          "mathematical analysis"
        ],
        [
          "zero",
          "zero"
        ],
        [
          "root",
          "root"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(mathematical analysis) zero, root (of a function)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "nollakohta"
        }
      ],
      "topics": [
        "mathematical-analysis",
        "mathematics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Linguistics",
          "orig": "fi:Linguistics",
          "parents": [
            "Language",
            "Social sciences",
            "Communication",
            "Sciences",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "root, word root"
      ],
      "id": "en-juuri-fi-noun-RVkTxBuO",
      "links": [
        [
          "linguistics",
          "linguistics"
        ],
        [
          "root",
          "root"
        ],
        [
          "word",
          "word"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(linguistics) root, word root"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈjuːri/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈjuːri]"
    },
    {
      "rhymes": "-uːri"
    }
  ],
  "word": "juuri"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "jalkojen juuressa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurakko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurehtia"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurekas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juures"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juureton"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juureva"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "english": "barely, only just",
      "word": "juuri ja juuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuria"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurikaan"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurikas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurikin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Juurikka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Juurinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-juurinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuristo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurittaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurtaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "afrikanjuurimyllikäs"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "alkeisjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "alkujuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "alvejuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "amerikanginsengjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "angelikajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "arrowjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "galangajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ginsengjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hampaanjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hapanjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "harajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hermojuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvenjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hiusjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ilmajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "imujuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "inkiväärinjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurenhaara"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurenotto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuriartisokka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurieläin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurifunktio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurihakemisto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuriharja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurihoitaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurihoito"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurihuntu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurijalkainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurikalvo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurikanava"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurikansio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurikarva"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurikasvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurikasvu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurikori"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurikääpä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuriköysi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurilaho"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurilauseke"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurileipä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurimato"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurimatto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurimerkki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurimukula"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurimusiikki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurinystyrä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurioksa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuriolut"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuriosa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuriosio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuripaakku"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuripaikka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuripaine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuriperhonen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuripermanentti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuripersilja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuripuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurirotta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuriselleri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurisikuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurisilmu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurisyy"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuritesti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuritäyte"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurivarmenne"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juuriverso"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurivesa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurta jaksaen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juurta jaksain"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "jälkijuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kalmojuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "karhunjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "karvanjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kaurajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "keltajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuutiojuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kynnenjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lakritsijuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lankkujuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lisäjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "maraljuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "mukulajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "mustajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "möhöjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "neliöjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "nenänjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "nuolijuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "paljasjuurinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "perin juurin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "perinjuurinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "persiljanjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "pesäjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "piipunjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "piparjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "pukinjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "punajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "purtojuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "puunjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "pärskäjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "pääjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "raitajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ruisjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "rusojuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ruttojuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ruusujuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "saippuajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sienijuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sinijuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sirkkajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sukujuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sydänjuuret"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "syyläjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "taikinajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "taikinanjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "venäjänjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "verijuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "versojuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "virmajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "vuohenjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "vuorenjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "yksikköjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "äikäjuuri"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*juuri"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *juuri",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fpr-pro",
        "3": "*jowre"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Permic *jowre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "юр"
      },
      "expansion": "Erzya юр (jur)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *juuri, from Proto-Finno-Permic *jowre. Cognates include Erzya юр (jur).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "",
        "2": "adverbs",
        "3": "not comparable",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f1accel-form": "comparative",
        "f2accel-form": "comparative",
        "f3accel-form": "superlative",
        "f4accel-form": "superlative",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "juuri (not comparable)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "juuri (not comparable)",
      "name": "fi-adv"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "just right",
          "text": "juuri niin",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "right now",
          "text": "juuri nyt",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He came at exactly the right time.",
          "text": "Hän tuli juuri oikeaan aikaan.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "right, just, exactly, precisely"
      ],
      "id": "en-juuri-fi-adv-~VafUYOj",
      "links": [
        [
          "right",
          "right"
        ],
        [
          "just",
          "just"
        ],
        [
          "exactly",
          "exactly"
        ],
        [
          "precisely",
          "precisely"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tismalleen"
        },
        {
          "word": "täsmälleen"
        }
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 11 2 18 0 15 3 13 4 4 2 6 9 6 9",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The train is just about to leave.",
          "text": "Juna lähtee juuri.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "But I just arrived.",
          "text": "Juurihan minä saavuin.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "just now; very close to now, either presently, (very) recently or (very) shortly, just about"
      ],
      "id": "en-juuri-fi-adv-DbAn2yUE",
      "links": [
        [
          "just now",
          "just now"
        ],
        [
          "now",
          "now"
        ],
        [
          "presently",
          "presently"
        ],
        [
          "recently",
          "recently"
        ],
        [
          "shortly",
          "shortly"
        ],
        [
          "just about",
          "just about"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "english": "presently",
          "word": "juuri nyt"
        },
        {
          "english": "just now, very recently",
          "word": "äsken"
        }
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish negative polarity items",
          "parents": [
            "Negative polarity items",
            "Terms by semantic function"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "He hardly reads any books.",
          "text": "Hän ei juuri(kaan) lue kirjoja.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I got it for next to nothing in the January sales.",
          "text": "En maksanut siitä juuri mitään tammikuun alennusmyynnissä.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He pretends to be knowledgeable, but actually he knows next to nothing.",
          "text": "Hän teeskentelee tietäväistä, mutta oikeasti hän ei tiedä juuri mitään.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hardly, (not) that much, (not) that many"
      ],
      "id": "en-juuri-fi-adv-8pqhiI2W",
      "links": [
        [
          "hardly",
          "hardly"
        ],
        [
          "much",
          "much"
        ],
        [
          "many",
          "many"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chiefly in the negative) hardly, (not) that much, (not) that many"
      ],
      "raw_tags": [
        "in the negative"
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 11 2 18 0 15 3 13 4 4 2 6 9 6 9",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 9 3 15 0 12 4 12 6 5 5 5 7 6 9",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 17 3 26 1 20 4 17 3 5 3",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish pieni-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 7 2 11 1 11 4 9 11 10 5 6 7 7 9",
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Arithmetic",
          "orig": "fi:Arithmetic",
          "parents": [
            "Applied sciences",
            "Mathematics",
            "Sciences",
            "Formal sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "There's just barely enough food for four people.",
          "text": "Ruokaa riittää juuri neljälle.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "barely, just barely, just about"
      ],
      "id": "en-juuri-fi-adv-2AH1NmYM",
      "links": [
        [
          "barely",
          "barely"
        ],
        [
          "just",
          "just"
        ],
        [
          "just about",
          "just about"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "hädin tuskin"
        },
        {
          "word": "nipin napin"
        },
        {
          "word": "juuri ja juuri"
        }
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈjuːri/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈjuːri]"
    },
    {
      "rhymes": "-uːri"
    }
  ],
  "word": "juuri"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "juuri",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "juuria"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of juuria:\n## third-person singular past indicative\n## present active indicative connegative\n## second-person singular present imperative\n## second-person singular present active imperative connegative",
        "third-person singular past indicative"
      ],
      "id": "en-juuri-fi-verb-7V5f7RhA",
      "links": [
        [
          "juuria",
          "juuria#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of juuria:\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "juuria"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of juuria:\n## third-person singular past indicative\n## present active indicative connegative\n## second-person singular present imperative\n## second-person singular present active imperative connegative",
        "present active indicative connegative"
      ],
      "id": "en-juuri-fi-verb-CyDAeV0f",
      "links": [
        [
          "juuria",
          "juuria#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of juuria:\n"
      ],
      "tags": [
        "active",
        "connegative",
        "form-of",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "juuria"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of juuria:\n## third-person singular past indicative\n## present active indicative connegative\n## second-person singular present imperative\n## second-person singular present active imperative connegative",
        "second-person singular present imperative"
      ],
      "id": "en-juuri-fi-verb--2ziF4x9",
      "links": [
        [
          "juuria",
          "juuria#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of juuria:\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "juuria"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of juuria:\n## third-person singular past indicative\n## present active indicative connegative\n## second-person singular present imperative\n## second-person singular present active imperative connegative",
        "second-person singular present active imperative connegative"
      ],
      "id": "en-juuri-fi-verb-WU0LtMyL",
      "links": [
        [
          "juuria",
          "juuria#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of juuria:\n"
      ],
      "tags": [
        "active",
        "connegative",
        "form-of",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈjuːri/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈjuːri]"
    },
    {
      "ipa": "/ˈjuːriˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈjuːri(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-uːri"
    }
  ],
  "word": "juuri"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish adverbs",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish entries with topic categories using raw markup",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish nouns",
    "Finnish pieni-type nominals",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Finno-Permic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finno-Permic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish terms with audio links",
    "Finnish verb forms",
    "Rhymes:Finnish/uːri",
    "Rhymes:Finnish/uːri/2 syllables",
    "fi:Arithmetic"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*juuri"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *juuri",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fpr-pro",
        "3": "*jowre"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Permic *jowre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "юр"
      },
      "expansion": "Erzya юр (jur)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *juuri, from Proto-Finno-Permic *jowre. Cognates include Erzya юр (jur).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "26/pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "juuri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuret",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuret",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuret",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuria",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuressa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurelta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juuretta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuritta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "26/pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "juureni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juureni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juureni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juureni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuressani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuristani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juurikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juurettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuresi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuressasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuristasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juurettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "juuremme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuremme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuremme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuremme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuremme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuremme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuremme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuressamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuristamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juurettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuressanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuristanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juurettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "juurensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurtansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuressaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuressansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuristaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuristansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juureltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juureltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juureksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juurikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juuriksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juurettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juurineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juurinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "juuri",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "juuri",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "juur",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-pieni"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "root (of a plant, hair, tooth, etc.)"
      ],
      "links": [
        [
          "root",
          "root"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "foot, base (base or bottom of anything; when in the locative cases, often the area right next to that base or bottom, such as the foot of a mountain)"
      ],
      "links": [
        [
          "foot",
          "foot"
        ],
        [
          "base",
          "base"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "cause, origin, tradition"
      ],
      "links": [
        [
          "cause",
          "cause"
        ],
        [
          "origin",
          "origin"
        ],
        [
          "tradition",
          "tradition"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(figuratively) cause, origin, tradition"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "syy"
        },
        {
          "word": "lähde"
        },
        {
          "word": "alkuperä"
        }
      ],
      "tags": [
        "figuratively"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "starter dough",
          "word": "taikinajuuri"
        }
      ],
      "categories": [
        "Finnish ellipses"
      ],
      "glosses": [
        "Ellipsis of taikinajuuri (“starter dough”)."
      ],
      "links": [
        [
          "taikinajuuri",
          "taikinajuuri#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "ellipsis"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Mathematics"
      ],
      "glosses": [
        "root"
      ],
      "links": [
        [
          "mathematics",
          "mathematics"
        ],
        [
          "root",
          "root"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(mathematics) root"
      ],
      "topics": [
        "mathematics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Mathematical analysis"
      ],
      "glosses": [
        "zero, root (of a function)"
      ],
      "links": [
        [
          "mathematical analysis",
          "mathematical analysis"
        ],
        [
          "zero",
          "zero"
        ],
        [
          "root",
          "root"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(mathematical analysis) zero, root (of a function)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "nollakohta"
        }
      ],
      "topics": [
        "mathematical-analysis",
        "mathematics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Linguistics"
      ],
      "glosses": [
        "root, word root"
      ],
      "links": [
        [
          "linguistics",
          "linguistics"
        ],
        [
          "root",
          "root"
        ],
        [
          "word",
          "word"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(linguistics) root, word root"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈjuːri/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈjuːri]"
    },
    {
      "rhymes": "-uːri"
    }
  ],
  "word": "juuri"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish adverbs",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish entries with topic categories using raw markup",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish nouns",
    "Finnish pieni-type nominals",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Finno-Permic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finno-Permic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish terms with audio links",
    "Finnish verb forms",
    "Rhymes:Finnish/uːri",
    "Rhymes:Finnish/uːri/2 syllables",
    "fi:Arithmetic"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "jalkojen juuressa"
    },
    {
      "word": "juurakko"
    },
    {
      "word": "juurehtia"
    },
    {
      "word": "juurekas"
    },
    {
      "word": "juures"
    },
    {
      "word": "juureton"
    },
    {
      "word": "juureva"
    },
    {
      "english": "barely, only just",
      "word": "juuri ja juuri"
    },
    {
      "word": "juuria"
    },
    {
      "word": "juurikaan"
    },
    {
      "word": "juurikas"
    },
    {
      "word": "juurikin"
    },
    {
      "word": "Juurikka"
    },
    {
      "word": "Juurinen"
    },
    {
      "word": "-juurinen"
    },
    {
      "word": "juuristo"
    },
    {
      "word": "juurittaa"
    },
    {
      "word": "juurtaa"
    },
    {
      "word": "afrikanjuurimyllikäs"
    },
    {
      "word": "alkeisjuuri"
    },
    {
      "word": "alkujuuri"
    },
    {
      "word": "alvejuuri"
    },
    {
      "word": "amerikanginsengjuuri"
    },
    {
      "word": "angelikajuuri"
    },
    {
      "word": "arrowjuuri"
    },
    {
      "word": "galangajuuri"
    },
    {
      "word": "ginsengjuuri"
    },
    {
      "word": "hampaanjuuri"
    },
    {
      "word": "hapanjuuri"
    },
    {
      "word": "harajuuri"
    },
    {
      "word": "hermojuuri"
    },
    {
      "word": "hirvenjuuri"
    },
    {
      "word": "hiusjuuri"
    },
    {
      "word": "ilmajuuri"
    },
    {
      "word": "imujuuri"
    },
    {
      "word": "inkiväärinjuuri"
    },
    {
      "word": "juurenhaara"
    },
    {
      "word": "juurenotto"
    },
    {
      "word": "juuriartisokka"
    },
    {
      "word": "juurieläin"
    },
    {
      "word": "juurifunktio"
    },
    {
      "word": "juurihakemisto"
    },
    {
      "word": "juuriharja"
    },
    {
      "word": "juurihoitaa"
    },
    {
      "word": "juurihoito"
    },
    {
      "word": "juurihuntu"
    },
    {
      "word": "juurijalkainen"
    },
    {
      "word": "juurikalvo"
    },
    {
      "word": "juurikanava"
    },
    {
      "word": "juurikansio"
    },
    {
      "word": "juurikarva"
    },
    {
      "word": "juurikasvi"
    },
    {
      "word": "juurikasvu"
    },
    {
      "word": "juurikori"
    },
    {
      "word": "juurikääpä"
    },
    {
      "word": "juuriköysi"
    },
    {
      "word": "juurilaho"
    },
    {
      "word": "juurilauseke"
    },
    {
      "word": "juurileipä"
    },
    {
      "word": "juurimato"
    },
    {
      "word": "juurimatto"
    },
    {
      "word": "juurimerkki"
    },
    {
      "word": "juurimukula"
    },
    {
      "word": "juurimusiikki"
    },
    {
      "word": "juurinystyrä"
    },
    {
      "word": "juurioksa"
    },
    {
      "word": "juuriolut"
    },
    {
      "word": "juuriosa"
    },
    {
      "word": "juuriosio"
    },
    {
      "word": "juuripaakku"
    },
    {
      "word": "juuripaikka"
    },
    {
      "word": "juuripaine"
    },
    {
      "word": "juuriperhonen"
    },
    {
      "word": "juuripermanentti"
    },
    {
      "word": "juuripersilja"
    },
    {
      "word": "juuripuu"
    },
    {
      "word": "juurirotta"
    },
    {
      "word": "juuriselleri"
    },
    {
      "word": "juurisikuri"
    },
    {
      "word": "juurisilmu"
    },
    {
      "word": "juurisyy"
    },
    {
      "word": "juuritesti"
    },
    {
      "word": "juuritäyte"
    },
    {
      "word": "juurivarmenne"
    },
    {
      "word": "juuriverso"
    },
    {
      "word": "juurivesa"
    },
    {
      "word": "juurta jaksaen"
    },
    {
      "word": "juurta jaksain"
    },
    {
      "word": "jälkijuuri"
    },
    {
      "word": "kalmojuuri"
    },
    {
      "word": "karhunjuuri"
    },
    {
      "word": "karvanjuuri"
    },
    {
      "word": "kaurajuuri"
    },
    {
      "word": "keltajuuri"
    },
    {
      "word": "kuutiojuuri"
    },
    {
      "word": "kynnenjuuri"
    },
    {
      "word": "lakritsijuuri"
    },
    {
      "word": "lankkujuuri"
    },
    {
      "word": "lisäjuuri"
    },
    {
      "word": "maraljuuri"
    },
    {
      "word": "mukulajuuri"
    },
    {
      "word": "mustajuuri"
    },
    {
      "word": "möhöjuuri"
    },
    {
      "word": "neliöjuuri"
    },
    {
      "word": "nenänjuuri"
    },
    {
      "word": "nuolijuuri"
    },
    {
      "word": "paljasjuurinen"
    },
    {
      "word": "perin juurin"
    },
    {
      "word": "perinjuurinen"
    },
    {
      "word": "persiljanjuuri"
    },
    {
      "word": "pesäjuuri"
    },
    {
      "word": "piipunjuuri"
    },
    {
      "word": "piparjuuri"
    },
    {
      "word": "pukinjuuri"
    },
    {
      "word": "punajuuri"
    },
    {
      "word": "purtojuuri"
    },
    {
      "word": "puunjuuri"
    },
    {
      "word": "pärskäjuuri"
    },
    {
      "word": "pääjuuri"
    },
    {
      "word": "raitajuuri"
    },
    {
      "word": "ruisjuuri"
    },
    {
      "word": "rusojuuri"
    },
    {
      "word": "ruttojuuri"
    },
    {
      "word": "ruusujuuri"
    },
    {
      "word": "saippuajuuri"
    },
    {
      "word": "sienijuuri"
    },
    {
      "word": "sinijuuri"
    },
    {
      "word": "sirkkajuuri"
    },
    {
      "word": "sukujuuri"
    },
    {
      "word": "sydänjuuret"
    },
    {
      "word": "syyläjuuri"
    },
    {
      "word": "taikinajuuri"
    },
    {
      "word": "taikinanjuuri"
    },
    {
      "word": "venäjänjuuri"
    },
    {
      "word": "verijuuri"
    },
    {
      "word": "versojuuri"
    },
    {
      "word": "virmajuuri"
    },
    {
      "word": "vuohenjuuri"
    },
    {
      "word": "vuorenjuuri"
    },
    {
      "word": "yksikköjuuri"
    },
    {
      "word": "äikäjuuri"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*juuri"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *juuri",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fpr-pro",
        "3": "*jowre"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Permic *jowre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "юр"
      },
      "expansion": "Erzya юр (jur)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *juuri, from Proto-Finno-Permic *jowre. Cognates include Erzya юр (jur).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "",
        "2": "adverbs",
        "3": "not comparable",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f1accel-form": "comparative",
        "f2accel-form": "comparative",
        "f3accel-form": "superlative",
        "f4accel-form": "superlative",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "juuri (not comparable)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "juuri (not comparable)",
      "name": "fi-adv"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "just right",
          "text": "juuri niin",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "right now",
          "text": "juuri nyt",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He came at exactly the right time.",
          "text": "Hän tuli juuri oikeaan aikaan.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "right, just, exactly, precisely"
      ],
      "links": [
        [
          "right",
          "right"
        ],
        [
          "just",
          "just"
        ],
        [
          "exactly",
          "exactly"
        ],
        [
          "precisely",
          "precisely"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tismalleen"
        },
        {
          "word": "täsmälleen"
        }
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The train is just about to leave.",
          "text": "Juna lähtee juuri.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "But I just arrived.",
          "text": "Juurihan minä saavuin.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "just now; very close to now, either presently, (very) recently or (very) shortly, just about"
      ],
      "links": [
        [
          "just now",
          "just now"
        ],
        [
          "now",
          "now"
        ],
        [
          "presently",
          "presently"
        ],
        [
          "recently",
          "recently"
        ],
        [
          "shortly",
          "shortly"
        ],
        [
          "just about",
          "just about"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "english": "presently",
          "word": "juuri nyt"
        },
        {
          "english": "just now, very recently",
          "word": "äsken"
        }
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish negative polarity items",
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "He hardly reads any books.",
          "text": "Hän ei juuri(kaan) lue kirjoja.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I got it for next to nothing in the January sales.",
          "text": "En maksanut siitä juuri mitään tammikuun alennusmyynnissä.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He pretends to be knowledgeable, but actually he knows next to nothing.",
          "text": "Hän teeskentelee tietäväistä, mutta oikeasti hän ei tiedä juuri mitään.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hardly, (not) that much, (not) that many"
      ],
      "links": [
        [
          "hardly",
          "hardly"
        ],
        [
          "much",
          "much"
        ],
        [
          "many",
          "many"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chiefly in the negative) hardly, (not) that much, (not) that many"
      ],
      "raw_tags": [
        "in the negative"
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "There's just barely enough food for four people.",
          "text": "Ruokaa riittää juuri neljälle.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "barely, just barely, just about"
      ],
      "links": [
        [
          "barely",
          "barely"
        ],
        [
          "just",
          "just"
        ],
        [
          "just about",
          "just about"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "hädin tuskin"
        },
        {
          "word": "nipin napin"
        },
        {
          "word": "juuri ja juuri"
        }
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈjuːri/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈjuːri]"
    },
    {
      "rhymes": "-uːri"
    }
  ],
  "word": "juuri"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish entries with topic categories using raw markup",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish verb forms",
    "Rhymes:Finnish/uːri",
    "Rhymes:Finnish/uːri/2 syllables",
    "fi:Arithmetic"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "juuri",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "juuria"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of juuria:\n## third-person singular past indicative\n## present active indicative connegative\n## second-person singular present imperative\n## second-person singular present active imperative connegative",
        "third-person singular past indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "juuria",
          "juuria#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of juuria:\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "juuria"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of juuria:\n## third-person singular past indicative\n## present active indicative connegative\n## second-person singular present imperative\n## second-person singular present active imperative connegative",
        "present active indicative connegative"
      ],
      "links": [
        [
          "juuria",
          "juuria#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of juuria:\n"
      ],
      "tags": [
        "active",
        "connegative",
        "form-of",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "juuria"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of juuria:\n## third-person singular past indicative\n## present active indicative connegative\n## second-person singular present imperative\n## second-person singular present active imperative connegative",
        "second-person singular present imperative"
      ],
      "links": [
        [
          "juuria",
          "juuria#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of juuria:\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "juuria"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of juuria:\n## third-person singular past indicative\n## present active indicative connegative\n## second-person singular present imperative\n## second-person singular present active imperative connegative",
        "second-person singular present active imperative connegative"
      ],
      "links": [
        [
          "juuria",
          "juuria#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of juuria:\n"
      ],
      "tags": [
        "active",
        "connegative",
        "form-of",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈjuːri/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈjuːri]"
    },
    {
      "ipa": "/ˈjuːriˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈjuːri(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-uːri"
    }
  ],
  "word": "juuri"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.