"miz" meaning in All languages combined

See miz on Wiktionary

Noun [Azerbaijani]

Audio: LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-miz.wav
Etymology: Borrowed from Persian میز (miz). Etymology templates: {{glossary|loanword|Borrowed}} Borrowed, {{bor|az|fa|میز|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=miz|ts=}} Persian میز (miz), {{bor+|az|fa|میز|tr=miz}} Borrowed from Persian میز (miz) Head templates: {{az-noun}} miz (definite accusative mizi, plural mizlər) Inflection templates: {{az-decl-noun|i|c}} Forms: mizi [accusative, definite], mizlər [plural], no-table-tags [table-tags], miz [nominative, singular], mizlər [nominative, plural], mizi [accusative, definite, singular], mizləri [accusative, definite, plural], mizə [dative, singular], mizlərə [dative, plural], mizdə [locative, singular], mizlərdə [locative, plural], mizdən [ablative, singular], mizlərdən [ablative, plural], mizin [definite, genitive, singular], mizlərin [definite, genitive, plural], no-table-tags [table-tags], mizim [first-person, nominative, possessed-single, possessive, singular], mizlərim [first-person, nominative, possessed-many, possessive, singular], mizin [nominative, possessed-single, possessive, second-person, singular], mizlərin [nominative, possessed-many, possessive, second-person, singular], mizi [nominative, possessed-single, possessive, singular, third-person], mizləri [nominative, possessed-many, possessive, singular, third-person], mizimiz [first-person, nominative, plural, possessed-single, possessive], mizlərimiz [first-person, nominative, plural, possessed-many, possessive], miziniz [nominative, plural, possessed-single, possessive, second-person], mizləriniz [nominative, plural, possessed-many, possessive, second-person], mizi [nominative, plural, possessed-single, possessive, third-person], mizləri [nominative, plural, possessed-single, possessive, third-person], mizləri [nominative, plural, possessed-many, possessive, third-person], mizimi [accusative, first-person, possessed-single, possessive, singular], mizlərimi [accusative, first-person, possessed-many, possessive, singular], mizini [accusative, possessed-single, possessive, second-person, singular], mizlərini [accusative, possessed-many, possessive, second-person, singular], mizini [accusative, possessed-single, possessive, singular, third-person], mizlərini [accusative, possessed-many, possessive, singular, third-person], mizimizi [accusative, first-person, plural, possessed-single, possessive], mizlərimizi [accusative, first-person, plural, possessed-many, possessive], mizinizi [accusative, plural, possessed-single, possessive, second-person], mizlərinizi [accusative, plural, possessed-many, possessive, second-person], mizini [accusative, plural, possessed-single, possessive, third-person], mizlərini [accusative, plural, possessed-single, possessive, third-person], mizlərini [accusative, plural, possessed-many, possessive, third-person], mizimə [dative, first-person, possessed-single, possessive, singular], mizlərimə [dative, first-person, possessed-many, possessive, singular], mizinə [dative, possessed-single, possessive, second-person, singular], mizlərinə [dative, possessed-many, possessive, second-person, singular], mizinə [dative, possessed-single, possessive, singular, third-person], mizlərinə [dative, possessed-many, possessive, singular, third-person], mizimizə [dative, first-person, plural, possessed-single, possessive], mizlərimizə [dative, first-person, plural, possessed-many, possessive], mizinizə [dative, plural, possessed-single, possessive, second-person], mizlərinizə [dative, plural, possessed-many, possessive, second-person], mizinə [dative, plural, possessed-single, possessive, third-person], mizlərinə [dative, plural, possessed-single, possessive, third-person], mizlərinə [dative, plural, possessed-many, possessive, third-person], mizimdə [first-person, locative, possessed-single, possessive, singular], mizlərimdə [first-person, locative, possessed-many, possessive, singular], mizində [locative, possessed-single, possessive, second-person, singular], mizlərində [locative, possessed-many, possessive, second-person, singular], mizində [locative, possessed-single, possessive, singular, third-person], mizlərində [locative, possessed-many, possessive, singular, third-person], mizimizdə [first-person, locative, plural, possessed-single, possessive], mizlərimizdə [first-person, locative, plural, possessed-many, possessive], mizinizdə [locative, plural, possessed-single, possessive, second-person], mizlərinizdə [locative, plural, possessed-many, possessive, second-person], mizində [locative, plural, possessed-single, possessive, third-person], mizlərində [locative, plural, possessed-single, possessive, third-person], mizlərində [locative, plural, possessed-many, possessive, third-person], mizimdən [ablative, first-person, possessed-single, possessive, singular], mizlərimdən [ablative, first-person, possessed-many, possessive, singular], mizindən [ablative, possessed-single, possessive, second-person, singular], mizlərindən [ablative, possessed-many, possessive, second-person, singular], mizindən [ablative, possessed-single, possessive, singular, third-person], mizlərindən [ablative, possessed-many, possessive, singular, third-person], mizimizdən [ablative, first-person, plural, possessed-single, possessive], mizlərimizdən [ablative, first-person, plural, possessed-many, possessive], mizinizdən [ablative, plural, possessed-single, possessive, second-person], mizlərinizdən [ablative, plural, possessed-many, possessive, second-person], mizindən [ablative, plural, possessed-single, possessive, third-person], mizlərindən [ablative, plural, possessed-single, possessive, third-person], mizlərindən [ablative, plural, possessed-many, possessive, third-person], mizimin [first-person, genitive, possessed-single, possessive, singular], mizlərimin [first-person, genitive, possessed-many, possessive, singular], mizinin [genitive, possessed-single, possessive, second-person, singular], mizlərinin [genitive, possessed-many, possessive, second-person, singular], mizinin [genitive, possessed-single, possessive, singular, third-person], mizlərinin [genitive, possessed-many, possessive, singular, third-person], mizimizin [first-person, genitive, plural, possessed-single, possessive], mizlərimizin [first-person, genitive, plural, possessed-many, possessive], mizinizin [genitive, plural, possessed-single, possessive, second-person], mizlərinizin [genitive, plural, possessed-many, possessive, second-person], mizinin [genitive, plural, possessed-single, possessive, third-person], mizlərinin [genitive, plural, possessed-single, possessive, third-person], mizlərinin [genitive, plural, possessed-many, possessive, third-person]
  1. (South Azerbaijani, otherwise archaic) table Tags: South-Azerbaijani Categories (topical): Furniture Synonyms: masa, stol
    Sense id: en-miz-az-noun-DU~Ep403 Categories (other): Azerbaijani entries with incorrect language header, South Azerbaijani

Verb [Czech]

IPA: [ˈmɪs]
Head templates: {{head|cs|verb form}} miz
  1. second-person singular imperative of mizet Tags: form-of, imperative, second-person, singular Form of: mizet
    Sense id: en-miz-cs-verb-jSPvncJ2 Categories (other): Czech entries with incorrect language header

Adjective [English]

IPA: /mɪz/ Forms: more miz [comparative], most miz [superlative]
Rhymes: -ɪz Head templates: {{en-adj}} miz (comparative more miz, superlative most miz)
  1. (slang) Clipping of miserable. Tags: abbreviation, alt-of, clipping, slang Alternative form of: miserable
    Sense id: en-miz-en-adj-icuTaTGj Categories (other): English entries with incorrect language header

Noun [Haitian Creole]

IPA: /miz/
Etymology: From French mise. Etymology templates: {{der|ht|fr|mise}} French mise Head templates: {{head|ht|noun}} miz
  1. wager Related terms: mize
    Sense id: en-miz-ht-noun-g9Q1JTHn Categories (other): Haitian Creole entries with incorrect language header

Noun [Istriot]

Etymology: From Latin mēnsis. Etymology templates: {{inh|ist|la|mēnsis}} Latin mēnsis Head templates: {{head|ist|noun}} miz
  1. month
    Sense id: en-miz-ist-noun-pcfRcZ4o Categories (other): Istriot entries with incorrect language header

Pronoun [Proto-Germanic]

IPA: /miz/
Head templates: {{head|gem-pro|pronoun form}} *miz
  1. dative/instrumental of *ek Tags: dative, form-of, instrumental, reconstruction Form of: ek
    Sense id: en-miz-gem-pro-pron-MD6igTGF Categories (other): Proto-Germanic entries with incorrect language header

Noun [Spanish]

Forms: mices [plural]
Etymology: Of imitative origin Etymology templates: {{onomatopoeic|es|title=imitative}} imitative Head templates: {{es-noun|m}} miz m (plural mices)
  1. (obsolete, colloquial) mog; kit (cat) Tags: colloquial, masculine, obsolete Categories (lifeform): Cats
    Sense id: en-miz-es-noun-J3DdOCEq Categories (other): Spanish entries with incorrect language header, Spanish onomatopoeias

Adjective [Zhuang]

IPA: /mi˧˩/ [Standard-Zhuang] Forms: [Sawndip], 𥸬 [Sawndip], 𠷯 [Sawndip]
Etymology: From Proto-Tai *miːᴬ (“to have”). Cognate with Thai มี (mii), Northern Thai ᨾᩦ, Khün ᨾᩦ, Lao ມີ (mī), Lü ᦙᦲ (mii), Tai Dam ꪣꪲ, Shan မီး (míi), Ahom 𑜉𑜣 (mī). Etymology templates: {{inh|za|tai-pro|*miːᴬ||to have}} Proto-Tai *miːᴬ (“to have”), {{cog|th|มี}} Thai มี (mii), {{cog|nod|ᨾᩦ}} Northern Thai ᨾᩦ, {{cog|kkh|ᨾᩦ}} Khün ᨾᩦ, {{cog|lo|ມີ}} Lao ມີ (mī), {{cog|khb|ᦙᦲ}} Lü ᦙᦲ (mii), {{cog|blt|ꪣꪲ}} Tai Dam ꪣꪲ, {{cog|shn|မီး}} Shan မီး (míi), {{cog|aho|𑜉𑜣}} Ahom 𑜉𑜣 (mī) Head templates: {{head|za|adjective|||Sawndip forms|眉|or|𥸬|or|𠷯|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||1957–1982 spelling|miƨ|cat2=|cat3=|f10sc=Hani|f11sc=Hani|f12sc=Hani|f13sc=Hani|f14sc=Hani|f15sc=Hani|f16sc=Hani|f17sc=Hani|f18sc=Hani|f19sc=Hani|f20sc=Hani|f21sc=Hani|f22sc=Hani|f23sc=Hani|f24sc=Hani|f25sc=Hani|f26sc=Hani|f27sc=Hani|f28sc=Hani|f29sc=Hani|f2sc=Hani|f30sc=Hani|f3sc=Hani|f4sc=Hani|f5sc=Hani|f6sc=Hani|f7sc=Hani|f8sc=Hani|f9sc=Hani|head=}} miz (Sawndip forms 眉 or 𥸬 or 𠷯, 1957–1982 spelling miƨ), {{za-head|adjective|眉|𥸬|𠷯}} miz (Sawndip forms 眉 or 𥸬 or 𠷯, 1957–1982 spelling miƨ)
  1. rich; wealthy
    Sense id: en-miz-za-adj-vJrZNeIO

Verb [Zhuang]

IPA: /mi˧˩/ [Standard-Zhuang] Forms: [Sawndip], 𥸬 [Sawndip], 𠷯 [Sawndip]
Etymology: From Proto-Tai *miːᴬ (“to have”). Cognate with Thai มี (mii), Northern Thai ᨾᩦ, Khün ᨾᩦ, Lao ມີ (mī), Lü ᦙᦲ (mii), Tai Dam ꪣꪲ, Shan မီး (míi), Ahom 𑜉𑜣 (mī). Etymology templates: {{inh|za|tai-pro|*miːᴬ||to have}} Proto-Tai *miːᴬ (“to have”), {{cog|th|มี}} Thai มี (mii), {{cog|nod|ᨾᩦ}} Northern Thai ᨾᩦ, {{cog|kkh|ᨾᩦ}} Khün ᨾᩦ, {{cog|lo|ມີ}} Lao ມີ (mī), {{cog|khb|ᦙᦲ}} Lü ᦙᦲ (mii), {{cog|blt|ꪣꪲ}} Tai Dam ꪣꪲ, {{cog|shn|မီး}} Shan မီး (míi), {{cog|aho|𑜉𑜣}} Ahom 𑜉𑜣 (mī) Head templates: {{head|za|verb|||Sawndip forms|眉|or|𥸬|or|𠷯|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||1957–1982 spelling|miƨ|cat2=|cat3=|f10sc=Hani|f11sc=Hani|f12sc=Hani|f13sc=Hani|f14sc=Hani|f15sc=Hani|f16sc=Hani|f17sc=Hani|f18sc=Hani|f19sc=Hani|f20sc=Hani|f21sc=Hani|f22sc=Hani|f23sc=Hani|f24sc=Hani|f25sc=Hani|f26sc=Hani|f27sc=Hani|f28sc=Hani|f29sc=Hani|f2sc=Hani|f30sc=Hani|f3sc=Hani|f4sc=Hani|f5sc=Hani|f6sc=Hani|f7sc=Hani|f8sc=Hani|f9sc=Hani|head=}} miz (Sawndip forms 眉 or 𥸬 or 𠷯, 1957–1982 spelling miƨ), {{za-head|verb|眉|𥸬|𠷯}} miz (Sawndip forms 眉 or 𥸬 or 𠷯, 1957–1982 spelling miƨ)
  1. to have
    Sense id: en-miz-za-verb-11K4IPdV
  2. to have (a characteristic); to be
    Sense id: en-miz-za-verb-v3gslj2t
  3. to give birth to; to beget; to have
    Sense id: en-miz-za-verb-rHNca9Yw
  4. there is; to exist
    Sense id: en-miz-za-verb-dAN-ONNw Categories (other): Zhuang entries with incorrect language header Disambiguation of Zhuang entries with incorrect language header: 2 1 2 4 31 28 30 2
  5. there are some ... that
    Sense id: en-miz-za-verb-H~hD9HIi Categories (other): Zhuang entries with incorrect language header Disambiguation of Zhuang entries with incorrect language header: 2 1 2 4 31 28 30 2
  6. there is ... when
    Sense id: en-miz-za-verb-8JgCjFCc Categories (other): Zhuang entries with incorrect language header Disambiguation of Zhuang entries with incorrect language header: 2 1 2 4 31 28 30 2
  7. to become; to grow; to have an event occur
    Sense id: en-miz-za-verb-5BqPTvOi
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: mizbaez, mizeiq, mizgwq, mizgven, mizhanh, mizik, mizmingz, mizmwh, miznaj, mizndang, mizndok, mizraq, mizseiz, mizsiz, mizsim, mizsoq, mizyauq, mizyinx

Inflected forms

Download JSON data for miz meaning in All languages combined (28.7kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "more miz",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "most miz",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "miz (comparative more miz, superlative most miz)",
      "name": "en-adj"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "miserable"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Clipping of miserable."
      ],
      "id": "en-miz-en-adj-icuTaTGj",
      "links": [
        [
          "miserable",
          "miserable#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(slang) Clipping of miserable."
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "clipping",
        "slang"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mɪz/"
    },
    {
      "homophone": "mizz"
    },
    {
      "homophone": "Miz"
    },
    {
      "homophone": "Ms"
    },
    {
      "rhymes": "-ɪz"
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "fa",
        "3": "میز",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "miz",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Persian میز (miz)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "fa",
        "3": "میز",
        "tr": "miz"
      },
      "expansion": "Borrowed from Persian میز (miz)",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Persian میز (miz).",
  "forms": [
    {
      "form": "mizi",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlər",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "miz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlər",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mizim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "miziniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizləriniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "miz (definite accusative mizi, plural mizlər)",
      "name": "az-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "i",
        "2": "c"
      },
      "name": "az-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Azerbaijani entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "South Azerbaijani",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "az",
          "name": "Furniture",
          "orig": "az:Furniture",
          "parents": [
            "Home",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The book is on the table.",
          "ref": "1899, Nariman Narimanov, Türk-Azərbaycan diliniŋ müxtəsər sərf-nəhvi [Concise grammar of the Azerbaijani Turkic language] 21",
          "roman": "Kitab miz üstədir.",
          "text": "کتاب میزیک اوستهدر."
        }
      ],
      "glosses": [
        "table"
      ],
      "id": "en-miz-az-noun-DU~Ep403",
      "links": [
        [
          "table",
          "table"
        ]
      ],
      "qualifier": "otherwise archaic",
      "raw_glosses": [
        "(South Azerbaijani, otherwise archaic) table"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "masa"
        },
        {
          "word": "stol"
        }
      ],
      "tags": [
        "South-Azerbaijani"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-miz.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/09/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-miz.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-miz.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/09/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-miz.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-miz.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cs",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "miz",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Czech",
  "lang_code": "cs",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Czech entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "mizet"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular imperative of mizet"
      ],
      "id": "en-miz-cs-verb-jSPvncJ2",
      "links": [
        [
          "mizet",
          "mizet#Czech"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈmɪs]"
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ht",
        "2": "fr",
        "3": "mise"
      },
      "expansion": "French mise",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From French mise.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ht",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "miz",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Haitian Creole",
  "lang_code": "ht",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Haitian Creole entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "wager"
      ],
      "id": "en-miz-ht-noun-g9Q1JTHn",
      "links": [
        [
          "wager",
          "wager#English"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "mize"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/miz/"
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ist",
        "2": "la",
        "3": "mēnsis"
      },
      "expansion": "Latin mēnsis",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin mēnsis.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ist",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "miz",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Istriot",
  "lang_code": "ist",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Istriot entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "id": "en-miz-ist-noun-pcfRcZ4o",
      "links": [
        [
          "month",
          "month#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "title": "imitative"
      },
      "expansion": "imitative",
      "name": "onomatopoeic"
    }
  ],
  "etymology_text": "Of imitative origin",
  "forms": [
    {
      "form": "mices",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "miz m (plural mices)",
      "name": "es-noun"
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Spanish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Spanish onomatopoeias",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "es",
          "name": "Cats",
          "orig": "es:Cats",
          "parents": [
            "Felids",
            "Carnivores",
            "Mammals",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mog; kit (cat)"
      ],
      "id": "en-miz-es-noun-J3DdOCEq",
      "links": [
        [
          "mog",
          "mog"
        ],
        [
          "kit",
          "kit"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, colloquial) mog; kit (cat)"
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "masculine",
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizbaez"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizeiq"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizgwq"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizgven"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizhanh"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizik"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizmingz"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizmwh"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "miznaj"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizndang"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizndok"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizraq"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizseiz"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizsiz"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizsim"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizsoq"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizyauq"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mizyinx"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "za",
        "2": "tai-pro",
        "3": "*miːᴬ",
        "4": "",
        "5": "to have"
      },
      "expansion": "Proto-Tai *miːᴬ (“to have”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "th",
        "2": "มี"
      },
      "expansion": "Thai มี (mii)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nod",
        "2": "ᨾᩦ"
      },
      "expansion": "Northern Thai ᨾᩦ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kkh",
        "2": "ᨾᩦ"
      },
      "expansion": "Khün ᨾᩦ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lo",
        "2": "ມີ"
      },
      "expansion": "Lao ມີ (mī)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "khb",
        "2": "ᦙᦲ"
      },
      "expansion": "Lü ᦙᦲ (mii)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "blt",
        "2": "ꪣꪲ"
      },
      "expansion": "Tai Dam ꪣꪲ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "shn",
        "2": "မီး"
      },
      "expansion": "Shan မီး (míi)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "aho",
        "2": "𑜉𑜣"
      },
      "expansion": "Ahom 𑜉𑜣 (mī)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Tai *miːᴬ (“to have”). Cognate with Thai มี (mii), Northern Thai ᨾᩦ, Khün ᨾᩦ, Lao ມີ (mī), Lü ᦙᦲ (mii), Tai Dam ꪣꪲ, Shan မီး (míi), Ahom 𑜉𑜣 (mī).",
  "forms": [
    {
      "form": "眉",
      "tags": [
        "Sawndip"
      ]
    },
    {
      "form": "𥸬",
      "tags": [
        "Sawndip"
      ]
    },
    {
      "form": "𠷯",
      "tags": [
        "Sawndip"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "za",
        "10": "𠷯",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "",
        "2": "verb",
        "20": "",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "",
        "27": "",
        "28": "",
        "29": "",
        "3": "",
        "30": "",
        "31": "",
        "32": "",
        "33": "",
        "34": "",
        "35": "",
        "36": "",
        "37": "",
        "38": "",
        "39": "",
        "4": "",
        "40": "",
        "41": "",
        "42": "",
        "43": "",
        "44": "",
        "45": "",
        "46": "",
        "47": "",
        "48": "",
        "49": "",
        "5": "Sawndip forms",
        "50": "",
        "51": "",
        "52": "",
        "53": "",
        "54": "",
        "55": "",
        "56": "",
        "57": "",
        "58": "",
        "59": "",
        "6": "眉",
        "60": "",
        "61": "",
        "62": "",
        "63": "1957–1982 spelling",
        "64": "miƨ",
        "7": "or",
        "8": "𥸬",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "f10sc": "Hani",
        "f11sc": "Hani",
        "f12sc": "Hani",
        "f13sc": "Hani",
        "f14sc": "Hani",
        "f15sc": "Hani",
        "f16sc": "Hani",
        "f17sc": "Hani",
        "f18sc": "Hani",
        "f19sc": "Hani",
        "f20sc": "Hani",
        "f21sc": "Hani",
        "f22sc": "Hani",
        "f23sc": "Hani",
        "f24sc": "Hani",
        "f25sc": "Hani",
        "f26sc": "Hani",
        "f27sc": "Hani",
        "f28sc": "Hani",
        "f29sc": "Hani",
        "f2sc": "Hani",
        "f30sc": "Hani",
        "f3sc": "Hani",
        "f4sc": "Hani",
        "f5sc": "Hani",
        "f6sc": "Hani",
        "f7sc": "Hani",
        "f8sc": "Hani",
        "f9sc": "Hani",
        "head": ""
      },
      "expansion": "miz (Sawndip forms 眉 or 𥸬 or 𠷯, 1957–1982 spelling miƨ)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "眉",
        "3": "𥸬",
        "4": "𠷯"
      },
      "expansion": "miz (Sawndip forms 眉 or 𥸬 or 𠷯, 1957–1982 spelling miƨ)",
      "name": "za-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "miz"
  ],
  "lang": "Zhuang",
  "lang_code": "za",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to have"
      ],
      "id": "en-miz-za-verb-11K4IPdV",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to have (a characteristic); to be"
      ],
      "id": "en-miz-za-verb-v3gslj2t",
      "links": [
        [
          "characteristic",
          "characteristic"
        ],
        [
          "be",
          "be"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to give birth to; to beget; to have"
      ],
      "id": "en-miz-za-verb-rHNca9Yw",
      "links": [
        [
          "give birth",
          "give birth"
        ],
        [
          "beget",
          "beget"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 1 2 4 31 28 30 2",
          "kind": "other",
          "name": "Zhuang entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "there is; to exist"
      ],
      "id": "en-miz-za-verb-dAN-ONNw",
      "links": [
        [
          "there is",
          "there is"
        ],
        [
          "exist",
          "exist"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 1 2 4 31 28 30 2",
          "kind": "other",
          "name": "Zhuang entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "there are some ... that"
      ],
      "id": "en-miz-za-verb-H~hD9HIi",
      "links": [
        [
          "some",
          "some"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 1 2 4 31 28 30 2",
          "kind": "other",
          "name": "Zhuang entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "there is ... when"
      ],
      "id": "en-miz-za-verb-8JgCjFCc"
    },
    {
      "glosses": [
        "to become; to grow; to have an event occur"
      ],
      "id": "en-miz-za-verb-5BqPTvOi",
      "links": [
        [
          "become",
          "become"
        ],
        [
          "grow",
          "grow"
        ],
        [
          "occur",
          "occur"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mi˧˩/",
      "tags": [
        "Standard-Zhuang"
      ]
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "za",
        "2": "tai-pro",
        "3": "*miːᴬ",
        "4": "",
        "5": "to have"
      },
      "expansion": "Proto-Tai *miːᴬ (“to have”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "th",
        "2": "มี"
      },
      "expansion": "Thai มี (mii)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nod",
        "2": "ᨾᩦ"
      },
      "expansion": "Northern Thai ᨾᩦ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kkh",
        "2": "ᨾᩦ"
      },
      "expansion": "Khün ᨾᩦ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lo",
        "2": "ມີ"
      },
      "expansion": "Lao ມີ (mī)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "khb",
        "2": "ᦙᦲ"
      },
      "expansion": "Lü ᦙᦲ (mii)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "blt",
        "2": "ꪣꪲ"
      },
      "expansion": "Tai Dam ꪣꪲ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "shn",
        "2": "မီး"
      },
      "expansion": "Shan မီး (míi)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "aho",
        "2": "𑜉𑜣"
      },
      "expansion": "Ahom 𑜉𑜣 (mī)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Tai *miːᴬ (“to have”). Cognate with Thai มี (mii), Northern Thai ᨾᩦ, Khün ᨾᩦ, Lao ມີ (mī), Lü ᦙᦲ (mii), Tai Dam ꪣꪲ, Shan မီး (míi), Ahom 𑜉𑜣 (mī).",
  "forms": [
    {
      "form": "眉",
      "tags": [
        "Sawndip"
      ]
    },
    {
      "form": "𥸬",
      "tags": [
        "Sawndip"
      ]
    },
    {
      "form": "𠷯",
      "tags": [
        "Sawndip"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "za",
        "10": "𠷯",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "",
        "2": "adjective",
        "20": "",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "",
        "27": "",
        "28": "",
        "29": "",
        "3": "",
        "30": "",
        "31": "",
        "32": "",
        "33": "",
        "34": "",
        "35": "",
        "36": "",
        "37": "",
        "38": "",
        "39": "",
        "4": "",
        "40": "",
        "41": "",
        "42": "",
        "43": "",
        "44": "",
        "45": "",
        "46": "",
        "47": "",
        "48": "",
        "49": "",
        "5": "Sawndip forms",
        "50": "",
        "51": "",
        "52": "",
        "53": "",
        "54": "",
        "55": "",
        "56": "",
        "57": "",
        "58": "",
        "59": "",
        "6": "眉",
        "60": "",
        "61": "",
        "62": "",
        "63": "1957–1982 spelling",
        "64": "miƨ",
        "7": "or",
        "8": "𥸬",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "f10sc": "Hani",
        "f11sc": "Hani",
        "f12sc": "Hani",
        "f13sc": "Hani",
        "f14sc": "Hani",
        "f15sc": "Hani",
        "f16sc": "Hani",
        "f17sc": "Hani",
        "f18sc": "Hani",
        "f19sc": "Hani",
        "f20sc": "Hani",
        "f21sc": "Hani",
        "f22sc": "Hani",
        "f23sc": "Hani",
        "f24sc": "Hani",
        "f25sc": "Hani",
        "f26sc": "Hani",
        "f27sc": "Hani",
        "f28sc": "Hani",
        "f29sc": "Hani",
        "f2sc": "Hani",
        "f30sc": "Hani",
        "f3sc": "Hani",
        "f4sc": "Hani",
        "f5sc": "Hani",
        "f6sc": "Hani",
        "f7sc": "Hani",
        "f8sc": "Hani",
        "f9sc": "Hani",
        "head": ""
      },
      "expansion": "miz (Sawndip forms 眉 or 𥸬 or 𠷯, 1957–1982 spelling miƨ)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "adjective",
        "2": "眉",
        "3": "𥸬",
        "4": "𠷯"
      },
      "expansion": "miz (Sawndip forms 眉 or 𥸬 or 𠷯, 1957–1982 spelling miƨ)",
      "name": "za-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "miz"
  ],
  "lang": "Zhuang",
  "lang_code": "za",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "rich; wealthy"
      ],
      "id": "en-miz-za-adj-vJrZNeIO",
      "links": [
        [
          "rich",
          "rich"
        ],
        [
          "wealthy",
          "wealthy"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mi˧˩/",
      "tags": [
        "Standard-Zhuang"
      ]
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*miʀ"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *miʀ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *miʀ"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ang",
            "2": "mē"
          },
          "expansion": "Old English: mē, mæ\nMiddle English: me\nEnglish: me\nScots: me",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old English: mē, mæ\nMiddle English: me\nEnglish: me\nScots: me"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ofs",
            "2": "mī"
          },
          "expansion": "Old Frisian: mī, mē\nNorth Frisian: me\nSaterland Frisian: mie\nWest Frisian: my",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Frisian: mī, mē\nNorth Frisian: me\nSaterland Frisian: mie\nWest Frisian: my"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "osx",
            "2": "mī"
          },
          "expansion": "Old Saxon: mī\nMiddle Low German: mi\nLow German: my, mie, mui\nGerman Low German: mi\nPlautdietsch: mie",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Saxon: mī\nMiddle Low German: mi\nLow German: my, mie, mui\nGerman Low German: mi\nPlautdietsch: mie"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "odt",
            "2": "mī"
          },
          "expansion": "Old Dutch: mī",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Dutch: mī"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "dum",
            "2": "mi"
          },
          "expansion": "Middle Dutch: mi\nDutch: mij, me\nAfrikaans: my\nJersey Dutch: māi\nNegerhollands: mi, mie\nLimburgish: mir",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Middle Dutch: mi\nDutch: mij, me\nAfrikaans: my\nJersey Dutch: māi\nNegerhollands: mi, mie\nLimburgish: mir"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "goh",
            "2": "mir"
          },
          "expansion": "Old High German: mir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old High German: mir"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmh",
            "2": "mir"
          },
          "expansion": "Middle High German: mir\nAlemannic German: mir, mer\nBavarian:\nCimbrian: miar\nMòcheno: mer\nCentral Franconian:\nHunsrik: meer, mer\nGerman: mir\nLuxembourgish: mir, meer\nYiddish: מיר (mir)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Middle High German: mir\nAlemannic German: mir, mer\nBavarian:\nCimbrian: miar\nMòcheno: mer\nCentral Franconian:\nHunsrik: meer, mer\nGerman: mir\nLuxembourgish: mir, meer\nYiddish: מיר (mir)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-pro",
            "2": "ᛗᛖᛉ"
          },
          "expansion": "Proto-Norse: ᛗᛖᛉ (meʀ)\nOld Norse: mér\nIcelandic: mér\nFaroese: mær\nOld Swedish: mær",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-Norse: ᛗᛖᛉ (meʀ)\nOld Norse: mér\nIcelandic: mér\nFaroese: mær\nOld Swedish: mær"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐌼𐌹𐍃"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐌼𐌹𐍃 (mis)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐌼𐌹𐍃 (mis)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "pronoun form"
      },
      "expansion": "*miz",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/miz",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ek"
        }
      ],
      "glosses": [
        "dative/instrumental of *ek"
      ],
      "id": "en-miz-gem-pro-pron-MD6igTGF",
      "links": [
        [
          "*ek",
          "Reconstruction:Proto-Germanic/ek"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "instrumental",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/miz/"
    }
  ],
  "word": "miz"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "fa",
        "3": "میز",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "miz",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Persian میز (miz)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "fa",
        "3": "میز",
        "tr": "miz"
      },
      "expansion": "Borrowed from Persian میز (miz)",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Persian میز (miz).",
  "forms": [
    {
      "form": "mizi",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlər",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "miz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlər",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mizim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "miziniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizləriniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mizlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "miz (definite accusative mizi, plural mizlər)",
      "name": "az-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "i",
        "2": "c"
      },
      "name": "az-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Azerbaijani entries with incorrect language header",
        "Azerbaijani lemmas",
        "Azerbaijani nouns",
        "Azerbaijani terms borrowed from Persian",
        "Azerbaijani terms derived from Persian",
        "Azerbaijani terms with archaic senses",
        "Azerbaijani terms with audio links",
        "Azerbaijani terms with quotations",
        "South Azerbaijani",
        "az:Furniture"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The book is on the table.",
          "ref": "1899, Nariman Narimanov, Türk-Azərbaycan diliniŋ müxtəsər sərf-nəhvi [Concise grammar of the Azerbaijani Turkic language] 21",
          "roman": "Kitab miz üstədir.",
          "text": "کتاب میزیک اوستهدر."
        }
      ],
      "glosses": [
        "table"
      ],
      "links": [
        [
          "table",
          "table"
        ]
      ],
      "qualifier": "otherwise archaic",
      "raw_glosses": [
        "(South Azerbaijani, otherwise archaic) table"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "masa"
        },
        {
          "word": "stol"
        }
      ],
      "tags": [
        "South-Azerbaijani"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-miz.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/09/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-miz.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-miz.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/09/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-miz.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-miz.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cs",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "miz",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Czech",
  "lang_code": "cs",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Czech entries with incorrect language header",
        "Czech non-lemma forms",
        "Czech terms with IPA pronunciation",
        "Czech verb forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "mizet"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular imperative of mizet"
      ],
      "links": [
        [
          "mizet",
          "mizet#Czech"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈmɪs]"
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "more miz",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "most miz",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "miz (comparative more miz, superlative most miz)",
      "name": "en-adj"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "miserable"
        }
      ],
      "categories": [
        "English 1-syllable words",
        "English adjectives",
        "English clippings",
        "English entries with incorrect language header",
        "English lemmas",
        "English slang",
        "English terms with IPA pronunciation",
        "English terms with homophones",
        "Rhymes:English/ɪz"
      ],
      "glosses": [
        "Clipping of miserable."
      ],
      "links": [
        [
          "miserable",
          "miserable#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(slang) Clipping of miserable."
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "clipping",
        "slang"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mɪz/"
    },
    {
      "homophone": "mizz"
    },
    {
      "homophone": "Miz"
    },
    {
      "homophone": "Ms"
    },
    {
      "rhymes": "-ɪz"
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ht",
        "2": "fr",
        "3": "mise"
      },
      "expansion": "French mise",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From French mise.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ht",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "miz",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Haitian Creole",
  "lang_code": "ht",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "mize"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Haitian Creole entries with incorrect language header",
        "Haitian Creole lemmas",
        "Haitian Creole nouns",
        "Haitian Creole terms derived from French",
        "Haitian Creole terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "wager"
      ],
      "links": [
        [
          "wager",
          "wager#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/miz/"
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ist",
        "2": "la",
        "3": "mēnsis"
      },
      "expansion": "Latin mēnsis",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin mēnsis.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ist",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "miz",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Istriot",
  "lang_code": "ist",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Istriot entries with incorrect language header",
        "Istriot lemmas",
        "Istriot nouns",
        "Istriot terms derived from Latin",
        "Istriot terms inherited from Latin"
      ],
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "links": [
        [
          "month",
          "month#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*miʀ"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *miʀ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *miʀ"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ang",
            "2": "mē"
          },
          "expansion": "Old English: mē, mæ\nMiddle English: me\nEnglish: me\nScots: me",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old English: mē, mæ\nMiddle English: me\nEnglish: me\nScots: me"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ofs",
            "2": "mī"
          },
          "expansion": "Old Frisian: mī, mē\nNorth Frisian: me\nSaterland Frisian: mie\nWest Frisian: my",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Frisian: mī, mē\nNorth Frisian: me\nSaterland Frisian: mie\nWest Frisian: my"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "osx",
            "2": "mī"
          },
          "expansion": "Old Saxon: mī\nMiddle Low German: mi\nLow German: my, mie, mui\nGerman Low German: mi\nPlautdietsch: mie",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Saxon: mī\nMiddle Low German: mi\nLow German: my, mie, mui\nGerman Low German: mi\nPlautdietsch: mie"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "odt",
            "2": "mī"
          },
          "expansion": "Old Dutch: mī",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Dutch: mī"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "dum",
            "2": "mi"
          },
          "expansion": "Middle Dutch: mi\nDutch: mij, me\nAfrikaans: my\nJersey Dutch: māi\nNegerhollands: mi, mie\nLimburgish: mir",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Middle Dutch: mi\nDutch: mij, me\nAfrikaans: my\nJersey Dutch: māi\nNegerhollands: mi, mie\nLimburgish: mir"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "goh",
            "2": "mir"
          },
          "expansion": "Old High German: mir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old High German: mir"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmh",
            "2": "mir"
          },
          "expansion": "Middle High German: mir\nAlemannic German: mir, mer\nBavarian:\nCimbrian: miar\nMòcheno: mer\nCentral Franconian:\nHunsrik: meer, mer\nGerman: mir\nLuxembourgish: mir, meer\nYiddish: מיר (mir)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Middle High German: mir\nAlemannic German: mir, mer\nBavarian:\nCimbrian: miar\nMòcheno: mer\nCentral Franconian:\nHunsrik: meer, mer\nGerman: mir\nLuxembourgish: mir, meer\nYiddish: מיר (mir)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-pro",
            "2": "ᛗᛖᛉ"
          },
          "expansion": "Proto-Norse: ᛗᛖᛉ (meʀ)\nOld Norse: mér\nIcelandic: mér\nFaroese: mær\nOld Swedish: mær",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-Norse: ᛗᛖᛉ (meʀ)\nOld Norse: mér\nIcelandic: mér\nFaroese: mær\nOld Swedish: mær"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐌼𐌹𐍃"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐌼𐌹𐍃 (mis)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐌼𐌹𐍃 (mis)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "pronoun form"
      },
      "expansion": "*miz",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/miz",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
        "Proto-Germanic non-lemma forms",
        "Proto-Germanic pronoun forms",
        "Proto-Germanic terms with IPA pronunciation"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ek"
        }
      ],
      "glosses": [
        "dative/instrumental of *ek"
      ],
      "links": [
        [
          "*ek",
          "Reconstruction:Proto-Germanic/ek"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "instrumental",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/miz/"
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "title": "imitative"
      },
      "expansion": "imitative",
      "name": "onomatopoeic"
    }
  ],
  "etymology_text": "Of imitative origin",
  "forms": [
    {
      "form": "mices",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "miz m (plural mices)",
      "name": "es-noun"
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Spanish colloquialisms",
        "Spanish countable nouns",
        "Spanish entries with incorrect language header",
        "Spanish lemmas",
        "Spanish masculine nouns",
        "Spanish nouns",
        "Spanish onomatopoeias",
        "Spanish terms with obsolete senses",
        "es:Cats"
      ],
      "glosses": [
        "mog; kit (cat)"
      ],
      "links": [
        [
          "mog",
          "mog"
        ],
        [
          "kit",
          "kit"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, colloquial) mog; kit (cat)"
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "masculine",
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "categories": [
    "Zhuang 1-syllable words",
    "Zhuang adjectives",
    "Zhuang entries with incorrect language header",
    "Zhuang lemmas",
    "Zhuang terms derived from Proto-Tai",
    "Zhuang terms inherited from Proto-Tai",
    "Zhuang terms with IPA pronunciation",
    "Zhuang verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "mizbaez"
    },
    {
      "word": "mizeiq"
    },
    {
      "word": "mizgwq"
    },
    {
      "word": "mizgven"
    },
    {
      "word": "mizhanh"
    },
    {
      "word": "mizik"
    },
    {
      "word": "mizmingz"
    },
    {
      "word": "mizmwh"
    },
    {
      "word": "miznaj"
    },
    {
      "word": "mizndang"
    },
    {
      "word": "mizndok"
    },
    {
      "word": "mizraq"
    },
    {
      "word": "mizseiz"
    },
    {
      "word": "mizsiz"
    },
    {
      "word": "mizsim"
    },
    {
      "word": "mizsoq"
    },
    {
      "word": "mizyauq"
    },
    {
      "word": "mizyinx"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "za",
        "2": "tai-pro",
        "3": "*miːᴬ",
        "4": "",
        "5": "to have"
      },
      "expansion": "Proto-Tai *miːᴬ (“to have”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "th",
        "2": "มี"
      },
      "expansion": "Thai มี (mii)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nod",
        "2": "ᨾᩦ"
      },
      "expansion": "Northern Thai ᨾᩦ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kkh",
        "2": "ᨾᩦ"
      },
      "expansion": "Khün ᨾᩦ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lo",
        "2": "ມີ"
      },
      "expansion": "Lao ມີ (mī)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "khb",
        "2": "ᦙᦲ"
      },
      "expansion": "Lü ᦙᦲ (mii)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "blt",
        "2": "ꪣꪲ"
      },
      "expansion": "Tai Dam ꪣꪲ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "shn",
        "2": "မီး"
      },
      "expansion": "Shan မီး (míi)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "aho",
        "2": "𑜉𑜣"
      },
      "expansion": "Ahom 𑜉𑜣 (mī)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Tai *miːᴬ (“to have”). Cognate with Thai มี (mii), Northern Thai ᨾᩦ, Khün ᨾᩦ, Lao ມີ (mī), Lü ᦙᦲ (mii), Tai Dam ꪣꪲ, Shan မီး (míi), Ahom 𑜉𑜣 (mī).",
  "forms": [
    {
      "form": "眉",
      "tags": [
        "Sawndip"
      ]
    },
    {
      "form": "𥸬",
      "tags": [
        "Sawndip"
      ]
    },
    {
      "form": "𠷯",
      "tags": [
        "Sawndip"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "za",
        "10": "𠷯",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "",
        "2": "verb",
        "20": "",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "",
        "27": "",
        "28": "",
        "29": "",
        "3": "",
        "30": "",
        "31": "",
        "32": "",
        "33": "",
        "34": "",
        "35": "",
        "36": "",
        "37": "",
        "38": "",
        "39": "",
        "4": "",
        "40": "",
        "41": "",
        "42": "",
        "43": "",
        "44": "",
        "45": "",
        "46": "",
        "47": "",
        "48": "",
        "49": "",
        "5": "Sawndip forms",
        "50": "",
        "51": "",
        "52": "",
        "53": "",
        "54": "",
        "55": "",
        "56": "",
        "57": "",
        "58": "",
        "59": "",
        "6": "眉",
        "60": "",
        "61": "",
        "62": "",
        "63": "1957–1982 spelling",
        "64": "miƨ",
        "7": "or",
        "8": "𥸬",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "f10sc": "Hani",
        "f11sc": "Hani",
        "f12sc": "Hani",
        "f13sc": "Hani",
        "f14sc": "Hani",
        "f15sc": "Hani",
        "f16sc": "Hani",
        "f17sc": "Hani",
        "f18sc": "Hani",
        "f19sc": "Hani",
        "f20sc": "Hani",
        "f21sc": "Hani",
        "f22sc": "Hani",
        "f23sc": "Hani",
        "f24sc": "Hani",
        "f25sc": "Hani",
        "f26sc": "Hani",
        "f27sc": "Hani",
        "f28sc": "Hani",
        "f29sc": "Hani",
        "f2sc": "Hani",
        "f30sc": "Hani",
        "f3sc": "Hani",
        "f4sc": "Hani",
        "f5sc": "Hani",
        "f6sc": "Hani",
        "f7sc": "Hani",
        "f8sc": "Hani",
        "f9sc": "Hani",
        "head": ""
      },
      "expansion": "miz (Sawndip forms 眉 or 𥸬 or 𠷯, 1957–1982 spelling miƨ)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "眉",
        "3": "𥸬",
        "4": "𠷯"
      },
      "expansion": "miz (Sawndip forms 眉 or 𥸬 or 𠷯, 1957–1982 spelling miƨ)",
      "name": "za-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "miz"
  ],
  "lang": "Zhuang",
  "lang_code": "za",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to have"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to have (a characteristic); to be"
      ],
      "links": [
        [
          "characteristic",
          "characteristic"
        ],
        [
          "be",
          "be"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to give birth to; to beget; to have"
      ],
      "links": [
        [
          "give birth",
          "give birth"
        ],
        [
          "beget",
          "beget"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "there is; to exist"
      ],
      "links": [
        [
          "there is",
          "there is"
        ],
        [
          "exist",
          "exist"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "there are some ... that"
      ],
      "links": [
        [
          "some",
          "some"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "there is ... when"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to become; to grow; to have an event occur"
      ],
      "links": [
        [
          "become",
          "become"
        ],
        [
          "grow",
          "grow"
        ],
        [
          "occur",
          "occur"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mi˧˩/",
      "tags": [
        "Standard-Zhuang"
      ]
    }
  ],
  "word": "miz"
}

{
  "categories": [
    "Zhuang 1-syllable words",
    "Zhuang adjectives",
    "Zhuang entries with incorrect language header",
    "Zhuang lemmas",
    "Zhuang terms derived from Proto-Tai",
    "Zhuang terms inherited from Proto-Tai",
    "Zhuang terms with IPA pronunciation",
    "Zhuang verbs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "za",
        "2": "tai-pro",
        "3": "*miːᴬ",
        "4": "",
        "5": "to have"
      },
      "expansion": "Proto-Tai *miːᴬ (“to have”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "th",
        "2": "มี"
      },
      "expansion": "Thai มี (mii)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nod",
        "2": "ᨾᩦ"
      },
      "expansion": "Northern Thai ᨾᩦ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kkh",
        "2": "ᨾᩦ"
      },
      "expansion": "Khün ᨾᩦ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lo",
        "2": "ມີ"
      },
      "expansion": "Lao ມີ (mī)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "khb",
        "2": "ᦙᦲ"
      },
      "expansion": "Lü ᦙᦲ (mii)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "blt",
        "2": "ꪣꪲ"
      },
      "expansion": "Tai Dam ꪣꪲ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "shn",
        "2": "မီး"
      },
      "expansion": "Shan မီး (míi)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "aho",
        "2": "𑜉𑜣"
      },
      "expansion": "Ahom 𑜉𑜣 (mī)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Tai *miːᴬ (“to have”). Cognate with Thai มี (mii), Northern Thai ᨾᩦ, Khün ᨾᩦ, Lao ມີ (mī), Lü ᦙᦲ (mii), Tai Dam ꪣꪲ, Shan မီး (míi), Ahom 𑜉𑜣 (mī).",
  "forms": [
    {
      "form": "眉",
      "tags": [
        "Sawndip"
      ]
    },
    {
      "form": "𥸬",
      "tags": [
        "Sawndip"
      ]
    },
    {
      "form": "𠷯",
      "tags": [
        "Sawndip"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "za",
        "10": "𠷯",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "",
        "2": "adjective",
        "20": "",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "",
        "27": "",
        "28": "",
        "29": "",
        "3": "",
        "30": "",
        "31": "",
        "32": "",
        "33": "",
        "34": "",
        "35": "",
        "36": "",
        "37": "",
        "38": "",
        "39": "",
        "4": "",
        "40": "",
        "41": "",
        "42": "",
        "43": "",
        "44": "",
        "45": "",
        "46": "",
        "47": "",
        "48": "",
        "49": "",
        "5": "Sawndip forms",
        "50": "",
        "51": "",
        "52": "",
        "53": "",
        "54": "",
        "55": "",
        "56": "",
        "57": "",
        "58": "",
        "59": "",
        "6": "眉",
        "60": "",
        "61": "",
        "62": "",
        "63": "1957–1982 spelling",
        "64": "miƨ",
        "7": "or",
        "8": "𥸬",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "f10sc": "Hani",
        "f11sc": "Hani",
        "f12sc": "Hani",
        "f13sc": "Hani",
        "f14sc": "Hani",
        "f15sc": "Hani",
        "f16sc": "Hani",
        "f17sc": "Hani",
        "f18sc": "Hani",
        "f19sc": "Hani",
        "f20sc": "Hani",
        "f21sc": "Hani",
        "f22sc": "Hani",
        "f23sc": "Hani",
        "f24sc": "Hani",
        "f25sc": "Hani",
        "f26sc": "Hani",
        "f27sc": "Hani",
        "f28sc": "Hani",
        "f29sc": "Hani",
        "f2sc": "Hani",
        "f30sc": "Hani",
        "f3sc": "Hani",
        "f4sc": "Hani",
        "f5sc": "Hani",
        "f6sc": "Hani",
        "f7sc": "Hani",
        "f8sc": "Hani",
        "f9sc": "Hani",
        "head": ""
      },
      "expansion": "miz (Sawndip forms 眉 or 𥸬 or 𠷯, 1957–1982 spelling miƨ)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "adjective",
        "2": "眉",
        "3": "𥸬",
        "4": "𠷯"
      },
      "expansion": "miz (Sawndip forms 眉 or 𥸬 or 𠷯, 1957–1982 spelling miƨ)",
      "name": "za-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "miz"
  ],
  "lang": "Zhuang",
  "lang_code": "za",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "rich; wealthy"
      ],
      "links": [
        [
          "rich",
          "rich"
        ],
        [
          "wealthy",
          "wealthy"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mi˧˩/",
      "tags": [
        "Standard-Zhuang"
      ]
    }
  ],
  "word": "miz"
}
{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: 1957–1982 spelling miƨ",
  "path": [
    "miz"
  ],
  "section": "Zhuang",
  "subsection": "verb",
  "title": "miz",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: 1957–1982 spelling miƨ",
  "path": [
    "miz"
  ],
  "section": "Zhuang",
  "subsection": "adjective",
  "title": "miz",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-27 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (bb24e0f and c7ea76d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.