"лїчиц" meaning in All languages combined

See лїчиц on Wiktionary

Verb [Pannonian Rusyn]

IPA: [ˈʎit͡ʃit͡s]
Rhymes: -it͡ʃit͡s Etymology: Inherited from Old Slovak liečiť, líčiť, from Proto-Slavic *lěčiti. By surface analysis, лїк (ljik) + -иц (-ic). Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|rsk|zlw-osk|liečiť, líčiť|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Old Slovak liečiť, líčiť, {{inh+|rsk|zlw-osk|liečiť, líčiť}} Inherited from Old Slovak liečiť, líčiť, {{inh|rsk|sla-pro|*lěčiti}} Proto-Slavic *lěčiti, {{surf|rsk|лїк|-иц}} By surface analysis, лїк (ljik) + -иц (-ic) Head templates: {{head|rsk|verb|perfective|вилїчиц|||||||||||||g=impf|head=}} лїчиц (ljičic) impf (perfective вилїчиц), {{rsk-verb|impf|вилїчиц}} лїчиц (ljičic) impf (perfective вилїчиц) Inflection templates: {{rsk-conj|impf|2a}}, {{rsk-conj|impf-se|2a}} Forms: ljičic [romanization], вилїчиц [perfective], imperfective [table-tags], лїчиц [infinitive], лїчела сом [indicative, singular], лїчела ши [indicative, singular], лїчела [indicative, singular], лїчело сом [indicative, infinitive, neuter], лїчело ши [indicative, neuter, singular], лїчело [indicative, neuter, singular], бул сом лїчел [indicative, masculine, past, perfect, singular], бул ши лїчел [indicative, masculine, past, perfect, singular], бул лїчел [indicative, masculine, past, perfect, singular], були зме лїчели [indicative, masculine, past, perfect, plural], були сце лїчели [indicative, masculine, past, perfect, plural], були лїчели [indicative, masculine, past, perfect, plural], була сом лїчела [indicative, infinitive, masculine, past, perfect], була ши лїчела [indicative, past, perfect, singular], була лїчела [indicative, past, perfect, singular], були зме лїчели [indicative, past, perfect, plural], були сце лїчели [indicative, past, perfect, plural], були лїчели [indicative, past, perfect, plural], було сом лїчело [indicative, neuter, past, perfect, singular], було ши лїчело [indicative, neuter, past, perfect, singular], було лїчело [indicative, neuter, past, perfect, singular], були зме лїчели [indicative, neuter, past, perfect, plural], були сце лїчели [indicative, neuter, past, perfect, plural], були лїчели [indicative, neuter, past, perfect, plural], будзем лїчиц [future, indicative, singular], будзеш лїчиц [future, indicative, singular], будзе лїчиц [future, indicative, singular], будземе лїчиц [future, indicative, plural], будзеце лїчиц [future, indicative, plural], буду лїчиц [future, indicative, plural], лїчела бим [conditional, singular], лїчела би сом [conditional, singular], лїчела биш [conditional, singular], лїчела би ши [conditional, singular], лїчела би [conditional, singular], би лїчела [conditional, singular], лїчело бим [conditional, infinitive, neuter], лїчело би сом [conditional, infinitive, neuter], лїчело биш [conditional, neuter, singular], лїчело би ши [conditional, neuter, singular], лїчело би [conditional, neuter, singular], би лїчело [conditional, neuter, singular], бул бим лїчел [conditional, masculine, past, singular], бул би сом лїчел [conditional, masculine, past, singular], бул биш лїчел [conditional, masculine, past, singular], бул би ши лїчел [conditional, masculine, past, singular], бул би лїчел [conditional, masculine, past, singular], би бул лїчел [conditional, masculine, past, singular], були бизме лїчели [conditional, masculine, past, plural], були бисце лїчели [conditional, masculine, past, plural], були би лїчели [conditional, masculine, past, plural], би були лїчели [conditional, masculine, past, plural], була бим лїчела [conditional, infinitive, masculine, past], була би сом лїчела [conditional, infinitive, masculine, past], була биш лїчела [conditional, past, singular], була би ши лїчела [conditional, past, singular], була би лїчела [conditional, past, singular], би була лїчела [conditional, past, singular], були бизме лїчели [conditional, past, plural], були бисце лїчели [conditional, past, plural], були би лїчели [conditional, past, plural], би були лїчели [conditional, past, plural], було бим лїчело [conditional, neuter, past, singular], було би сом лїчело [conditional, neuter, past, singular], було биш лїчело [conditional, neuter, past, singular], було би ши лїчело [conditional, neuter, past, singular], було би лїчело [conditional, neuter, past, singular], би було лїчело [conditional, neuter, past, singular], були бизме лїчели [conditional, neuter, past, plural], були бисце лїчели [conditional, neuter, past, plural], були би лїчели [conditional, neuter, past, plural], би були лїчели [conditional, neuter, past, plural], imperfective [table-tags], лїчиц ше [infinitive], лїчела сом ше [indicative, singular], лїчела ши ше [indicative, singular], лїчела ше [indicative, singular], лїчело сом ше [indicative, infinitive, neuter], лїчело ши ше [indicative, neuter, singular], лїчело ше [indicative, neuter, singular], бул сом ше лїчел [indicative, masculine, past, perfect, singular], бул ши ше лїчел [indicative, masculine, past, perfect, singular], бул ше лїчел [indicative, masculine, past, perfect, singular], були зме ше лїчели [indicative, masculine, past, perfect, plural], були сце ше лїчели [indicative, masculine, past, perfect, plural], були ше лїчели [indicative, masculine, past, perfect, plural], була сом ше лїчела [indicative, infinitive, masculine, past, perfect], була ши ше лїчела [indicative, past, perfect, singular], була ше лїчела [indicative, past, perfect, singular], були зме ше лїчели [indicative, past, perfect, plural], були сце ше лїчели [indicative, past, perfect, plural], були ше лїчели [indicative, past, perfect, plural], було сом ше лїчело [indicative, neuter, past, perfect, singular], було ши ше лїчело [indicative, neuter, past, perfect, singular], було ше лїчело [indicative, neuter, past, perfect, singular], були зме ше лїчели [indicative, neuter, past, perfect, plural], були сце ше лїчели [indicative, neuter, past, perfect, plural], були ше лїчели [indicative, neuter, past, perfect, plural], будзем ше лїчиц [future, indicative, singular], будзеш ше лїчиц [future, indicative, singular], будзе ше лїчиц [future, indicative, singular], будземе ше лїчиц [future, indicative, plural], будзеце ше лїчиц [future, indicative, plural], буду ше лїчиц [future, indicative, plural], лїчела бим ше [conditional, singular], лїчела би сом ше [conditional, singular], лїчела биш ше [conditional, singular], лїчела би ши ше [conditional, singular], лїчела би ше [conditional, singular], би лїчела ше [conditional, singular], лїчело бим ше [conditional, infinitive, neuter], лїчело би сом ше [conditional, infinitive, neuter], лїчело биш ше [conditional, neuter, singular], лїчело би ши ше [conditional, neuter, singular], лїчело би ше [conditional, neuter, singular], би лїчело ше [conditional, neuter, singular], бул бим ше лїчел [conditional, masculine, past, singular], бул би сом ше лїчел [conditional, masculine, past, singular], бул биш ше лїчел [conditional, masculine, past, singular], бул би ши ше лїчел [conditional, masculine, past, singular], бул би ше лїчел [conditional, masculine, past, singular], би бул ше лїчел [conditional, masculine, past, singular], були бизме ше лїчели [conditional, masculine, past, plural], були бисце ше лїчели [conditional, masculine, past, plural], були би ше лїчели [conditional, masculine, past, plural], би були ше лїчели [conditional, masculine, past, plural], була бим ше лїчела [conditional, infinitive, masculine, past], була би сом ше лїчела [conditional, infinitive, masculine, past], була биш ше лїчела [conditional, past, singular], була би ши ше лїчела [conditional, past, singular], була би ше лїчела [conditional, past, singular], би була ше лїчела [conditional, past, singular], були бизме ше лїчели [conditional, past, plural], були бисце ше лїчели [conditional, past, plural], були би ше лїчели [conditional, past, plural], би були ше лїчели [conditional, past, plural], було бим ше лїчело [conditional, neuter, past, singular], було би сом ше лїчело [conditional, neuter, past, singular], було биш ше лїчело [conditional, neuter, past, singular], було би ши ше лїчело [conditional, neuter, past, singular], було би ше лїчело [conditional, neuter, past, singular], би було ше лїчело [conditional, neuter, past, singular], були бизме ше лїчели [conditional, neuter, past, plural], були бисце ше лїчели [conditional, neuter, past, plural], були би ше лїчели [conditional, neuter, past, plural], би були ше лїчели [conditional, neuter, past, plural]
  1. (transitive) to cure, to heal, to treat Tags: imperfective, transitive
    Sense id: en-лїчиц-rsk-verb-zATarOcc
  2. (reflexive with ше (še)) to be healed, to be cured, to be treated Tags: imperfective, reflexive
    Sense id: en-лїчиц-rsk-verb-0E9WGznw Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Pannonian Rusyn entries with incorrect language header, Pannonian Rusyn terms suffixed with -иц Disambiguation of Pages with 1 entry: 15 85 Disambiguation of Pages with entries: 12 88 Disambiguation of Pannonian Rusyn entries with incorrect language header: 13 87 Disambiguation of Pannonian Rusyn terms suffixed with -иц: 11 89
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: лїковити (ljikoviti) [adjective], лїк (ljik) [inanimate, masculine, noun], лїкар (ljikar) [masculine, noun, person], лїченє (ljičenje) [neuter, noun], лїчилїще (ljičiljišče) [neuter, noun], залїчиц (zaljičic) [perfective, verb], олїчиц (oljičic) [perfective, verb]

Inflected forms

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rsk",
        "2": "zlw-osk",
        "3": "liečiť, líčiť",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Slovak liečiť, líčiť",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rsk",
        "2": "zlw-osk",
        "3": "liečiť, líčiť"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Slovak liečiť, líčiť",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rsk",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*lěčiti"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *lěčiti",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rsk",
        "2": "лїк",
        "3": "-иц"
      },
      "expansion": "By surface analysis, лїк (ljik) + -иц (-ic)",
      "name": "surf"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Slovak liečiť, líčiť, from Proto-Slavic *lěčiti. By surface analysis, лїк (ljik) + -иц (-ic).",
  "forms": [
    {
      "form": "ljičic",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "вилїчиц",
      "tags": [
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfective",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rsk-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  сом",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  ши",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело сом",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "infinitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  ши",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул сом лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул ши лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були зме лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були сце лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "була сом лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "infinitive",
        "masculine",
        "past",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "була ши лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "була лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були зме лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були сце лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "було сом лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було ши лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були зме лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були сце лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "будзем лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "будзеш лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "будзе лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "будземе лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "будзеце лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "буду лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  бим",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  би сом",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  биш",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  би ши",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  би",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело бим",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело би сом",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  биш",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  би ши",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  би",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул бим лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул би сом лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул биш лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул би ши лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул би лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би бул лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були бизме лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були бисце лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були би лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би були лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "була бим лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "masculine",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "була би сом лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "masculine",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "була биш лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "була би ши лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "була би лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би була лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були бизме лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були бисце лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були би лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би були лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "було бим лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було би сом лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було биш лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було би ши лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було би лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би було лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були бизме лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були бисце лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були би лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би були лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfective",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rsk-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчиц ше",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  сом ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  ши ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело сом ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "infinitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  ши ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул сом ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул ши ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були зме ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були сце ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "була сом ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "infinitive",
        "masculine",
        "past",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "була ши ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "була ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були зме ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були сце ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "було сом ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було ши ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були зме ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були сце ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "будзем ше лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "будзеш ше лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "будзе ше лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "будземе ше лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "будзеце ше лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "буду ше лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  бим ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  би сом ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  биш ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  би ши ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  би ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би лїчела  ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело бим ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело би сом ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  биш ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  би ши ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  би ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би лїчело  ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул бим ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул би сом ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул биш ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул би ши ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул би ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би бул ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були бизме ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були бисце ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були би ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би були ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "була бим ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "masculine",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "була би сом ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "masculine",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "була биш ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "була би ши ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "була би ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би була ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були бизме ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були бисце ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були би ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би були ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "було бим ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було би сом ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було биш ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було би ши ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було би ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би було ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були бизме ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були бисце ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були би ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би були ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rsk",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "verb",
        "3": "perfective",
        "4": "вилїчиц",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "impf",
        "head": ""
      },
      "expansion": "лїчиц (ljičic) impf (perfective вилїчиц)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "2": "вилїчиц"
      },
      "expansion": "лїчиц (ljičic) impf (perfective вилїчиц)",
      "name": "rsk-verb"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "лї",
        "чиц"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "2": "2a"
      },
      "name": "rsk-conj"
    },
    {
      "args": {
        "1": "impf-se",
        "2": "2a"
      },
      "name": "rsk-conj"
    }
  ],
  "lang": "Pannonian Rusyn",
  "lang_code": "rsk",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "roman": "ljikoviti",
      "tags": [
        "adjective"
      ],
      "word": "лїковити"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "roman": "ljik",
      "tags": [
        "inanimate",
        "masculine",
        "noun"
      ],
      "word": "лїк"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "roman": "ljikar",
      "tags": [
        "masculine",
        "noun",
        "person"
      ],
      "word": "лїкар"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "roman": "ljičenje",
      "tags": [
        "neuter",
        "noun"
      ],
      "word": "лїченє"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "roman": "ljičiljišče",
      "tags": [
        "neuter",
        "noun"
      ],
      "word": "лїчилїще"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "roman": "zaljičic",
      "tags": [
        "perfective",
        "verb"
      ],
      "word": "залїчиц"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "roman": "oljičic",
      "tags": [
        "perfective",
        "verb"
      ],
      "word": "олїчиц"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_literal_offsets": [
            [
              8,
              12
            ]
          ],
          "bold_roman_offsets": [
            [
              6,
              12
            ],
            [
              21,
              27
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              5,
              10
            ],
            [
              19,
              24
            ]
          ],
          "english": "the same medicine can cure one disease and cause another",
          "literal_meaning": "one you cure, the other you injure",
          "roman": "jedno ljičiš druhe kaljičiš",
          "text": "єдно лїчиш друге калїчиш",
          "translation": "the same medicine can cure one disease and cause another",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to cure, to heal, to treat"
      ],
      "id": "en-лїчиц-rsk-verb-zATarOcc",
      "links": [
        [
          "cure",
          "cure"
        ],
        [
          "heal",
          "heal"
        ],
        [
          "treat",
          "treat"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to cure, to heal, to treat"
      ],
      "tags": [
        "imperfective",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "15 85",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "12 88",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 87",
          "kind": "other",
          "name": "Pannonian Rusyn entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "11 89",
          "kind": "other",
          "name": "Pannonian Rusyn terms suffixed with -иц",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be healed, to be cured, to be treated"
      ],
      "id": "en-лїчиц-rsk-verb-0E9WGznw",
      "links": [
        [
          "ше",
          "ше#Pannonian_Rusyn"
        ],
        [
          "heal",
          "heal"
        ],
        [
          "cure",
          "cure"
        ],
        [
          "treat",
          "treat"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive with ше (še)) to be healed, to be cured, to be treated"
      ],
      "raw_tags": [
        "with ше (še)"
      ],
      "tags": [
        "imperfective",
        "reflexive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈʎit͡ʃit͡s]"
    },
    {
      "rhymes": "-it͡ʃit͡s"
    }
  ],
  "word": "лїчиц"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Pannonian Rusyn 2-syllable words",
    "Pannonian Rusyn class 2 verbs",
    "Pannonian Rusyn entries with incorrect language header",
    "Pannonian Rusyn imperfective verbs",
    "Pannonian Rusyn lemmas",
    "Pannonian Rusyn reflexive verbs",
    "Pannonian Rusyn terms derived from Old Slovak",
    "Pannonian Rusyn terms derived from Proto-Slavic",
    "Pannonian Rusyn terms inherited from Old Slovak",
    "Pannonian Rusyn terms inherited from Proto-Slavic",
    "Pannonian Rusyn terms suffixed with -иц",
    "Pannonian Rusyn terms with IPA pronunciation",
    "Pannonian Rusyn verbs",
    "Rhymes:Pannonian Rusyn/it͡ʃit͡s",
    "Rhymes:Pannonian Rusyn/it͡ʃit͡s/2 syllables"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rsk",
        "2": "zlw-osk",
        "3": "liečiť, líčiť",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Slovak liečiť, líčiť",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rsk",
        "2": "zlw-osk",
        "3": "liečiť, líčiť"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Slovak liečiť, líčiť",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rsk",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*lěčiti"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *lěčiti",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rsk",
        "2": "лїк",
        "3": "-иц"
      },
      "expansion": "By surface analysis, лїк (ljik) + -иц (-ic)",
      "name": "surf"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Slovak liečiť, líčiť, from Proto-Slavic *lěčiti. By surface analysis, лїк (ljik) + -иц (-ic).",
  "forms": [
    {
      "form": "ljičic",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "вилїчиц",
      "tags": [
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfective",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rsk-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  сом",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  ши",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело сом",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "infinitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  ши",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул сом лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул ши лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були зме лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були сце лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "була сом лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "infinitive",
        "masculine",
        "past",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "була ши лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "була лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були зме лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були сце лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "було сом лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було ши лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були зме лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були сце лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "будзем лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "будзеш лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "будзе лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "будземе лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "будзеце лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "буду лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  бим",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  би сом",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  биш",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  би ши",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  би",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело бим",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело би сом",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  биш",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  би ши",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  би",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул бим лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул би сом лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул биш лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул би ши лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул би лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би бул лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були бизме лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були бисце лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були би лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би були лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "була бим лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "masculine",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "була би сом лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "masculine",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "була биш лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "була би ши лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "була би лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би була лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були бизме лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були бисце лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були би лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би були лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "було бим лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було би сом лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було биш лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було би ши лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було би лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би було лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були бизме лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були бисце лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були би лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би були лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfective",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rsk-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчиц ше",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  сом ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  ши ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело сом ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "infinitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  ши ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул сом ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул ши ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були зме ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були сце ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "була сом ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "infinitive",
        "masculine",
        "past",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "була ши ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "була ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були зме ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були сце ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "було сом ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було ши ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були зме ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були сце ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "neuter",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "будзем ше лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "будзеш ше лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "будзе ше лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "будземе ше лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "будзеце ше лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "буду ше лїчиц",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  бим ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  би сом ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  биш ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  би ши ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчела  би ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би лїчела  ше",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело бим ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело би сом ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  биш ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  би ши ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "лїчело  би ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би лїчело  ше",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул бим ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул би сом ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул биш ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул би ши ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бул би ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би бул ше лїчел",
      "roman": "ljičel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були бизме ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були бисце ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були би ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би були ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "була бим ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "masculine",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "була би сом ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "infinitive",
        "masculine",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "була биш ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "була би ши ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "була би ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би була ше лїчела",
      "roman": "ljičela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були бизме ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були бисце ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були би ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би були ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "було бим ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було би сом ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було биш ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було би ши ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "було би ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би було ше лїчело",
      "roman": "ljičelo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "були бизме ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були бисце ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "були би ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би були ше лїчели",
      "roman": "ljičeli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "neuter",
        "past",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rsk",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "verb",
        "3": "perfective",
        "4": "вилїчиц",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "impf",
        "head": ""
      },
      "expansion": "лїчиц (ljičic) impf (perfective вилїчиц)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "2": "вилїчиц"
      },
      "expansion": "лїчиц (ljičic) impf (perfective вилїчиц)",
      "name": "rsk-verb"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "лї",
        "чиц"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "2": "2a"
      },
      "name": "rsk-conj"
    },
    {
      "args": {
        "1": "impf-se",
        "2": "2a"
      },
      "name": "rsk-conj"
    }
  ],
  "lang": "Pannonian Rusyn",
  "lang_code": "rsk",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "roman": "ljikoviti",
      "tags": [
        "adjective"
      ],
      "word": "лїковити"
    },
    {
      "roman": "ljik",
      "tags": [
        "inanimate",
        "masculine",
        "noun"
      ],
      "word": "лїк"
    },
    {
      "roman": "ljikar",
      "tags": [
        "masculine",
        "noun",
        "person"
      ],
      "word": "лїкар"
    },
    {
      "roman": "ljičenje",
      "tags": [
        "neuter",
        "noun"
      ],
      "word": "лїченє"
    },
    {
      "roman": "ljičiljišče",
      "tags": [
        "neuter",
        "noun"
      ],
      "word": "лїчилїще"
    },
    {
      "roman": "zaljičic",
      "tags": [
        "perfective",
        "verb"
      ],
      "word": "залїчиц"
    },
    {
      "roman": "oljičic",
      "tags": [
        "perfective",
        "verb"
      ],
      "word": "олїчиц"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pannonian Rusyn terms with usage examples",
        "Pannonian Rusyn transitive verbs"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_literal_offsets": [
            [
              8,
              12
            ]
          ],
          "bold_roman_offsets": [
            [
              6,
              12
            ],
            [
              21,
              27
            ]
          ],
          "bold_text_offsets": [
            [
              5,
              10
            ],
            [
              19,
              24
            ]
          ],
          "english": "the same medicine can cure one disease and cause another",
          "literal_meaning": "one you cure, the other you injure",
          "roman": "jedno ljičiš druhe kaljičiš",
          "text": "єдно лїчиш друге калїчиш",
          "translation": "the same medicine can cure one disease and cause another",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to cure, to heal, to treat"
      ],
      "links": [
        [
          "cure",
          "cure"
        ],
        [
          "heal",
          "heal"
        ],
        [
          "treat",
          "treat"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to cure, to heal, to treat"
      ],
      "tags": [
        "imperfective",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Pannonian Rusyn reflexive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to be healed, to be cured, to be treated"
      ],
      "links": [
        [
          "ше",
          "ше#Pannonian_Rusyn"
        ],
        [
          "heal",
          "heal"
        ],
        [
          "cure",
          "cure"
        ],
        [
          "treat",
          "treat"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive with ше (še)) to be healed, to be cured, to be treated"
      ],
      "raw_tags": [
        "with ше (še)"
      ],
      "tags": [
        "imperfective",
        "reflexive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈʎit͡ʃit͡s]"
    },
    {
      "rhymes": "-it͡ʃit͡s"
    }
  ],
  "word": "лїчиц"
}

Download raw JSONL data for лїчиц meaning in All languages combined (23.9kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.