See вилїчиц on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "rsk",
"2": "zlw-osk",
"3": "vyliečiť, vylíčiť",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old Slovak vyliečiť, vylíčiť",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "rsk",
"2": "zlw-osk",
"3": "vyliečiť, vylíčiť"
},
"expansion": "Inherited from Old Slovak vyliečiť, vylíčiť",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "rsk",
"2": "ви-",
"3": "лїчиц"
},
"expansion": "By surface analysis, ви- (vi-) + лїчиц (ljičic)",
"name": "surf"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old Slovak vyliečiť, vylíčiť. By surface analysis, ви- (vi-) + лїчиц (ljičic).",
"forms": [
{
"form": "viljičic",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "лїчиц",
"tags": [
"imperfective"
]
},
{
"form": "perfective",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "rsk-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "вилїчиц",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "вилїчела сом",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела ши",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело сом",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"infinitive",
"neuter"
]
},
{
"form": "вилїчело ши",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "бул сом вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "бул ши вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "бул вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "були зме вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були сце вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "була сом вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"infinitive",
"masculine",
"past",
"perfect"
]
},
{
"form": "була ши вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "була вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "були зме вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були сце вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "було сом вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "було ши вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "було вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "були зме вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були сце вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїчим",
"roman": "viljičim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчиш",
"roman": "viljičiš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчи",
"roman": "viljiči",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчиме",
"roman": "viljičime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїчице",
"roman": "viljičice",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїча",
"roman": "viljiča",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїчела бим",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела би сом",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела биш",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела би ши",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела би",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "би вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело бим",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"neuter"
]
},
{
"form": "вилїчело би сом",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"neuter"
]
},
{
"form": "вилїчело биш",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело би ши",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело би",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "би вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "бул бим вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул би сом вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул биш вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул би ши вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул би вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "би бул вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "були бизме вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були бисце вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були би вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "би були вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "була бим вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"masculine",
"past"
]
},
{
"form": "була би сом вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"masculine",
"past"
]
},
{
"form": "була биш вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "була би ши вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "була би вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "би була вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "були бизме вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були бисце вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були би вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "би були вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "було бим вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було би сом вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було биш вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було би ши вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було би вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "би було вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "були бизме вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були бисце вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були би вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "би були вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "perfective",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "rsk-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "вилїчиц ше",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "вилїчела сом ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела ши ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело сом ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"infinitive",
"neuter"
]
},
{
"form": "вилїчело ши ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "бул сом ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "бул ши ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "бул ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "були зме ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були сце ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "була сом ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"infinitive",
"masculine",
"past",
"perfect"
]
},
{
"form": "була ши ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "була ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "були зме ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були сце ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "було сом ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "було ши ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "було ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "були зме ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були сце ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїчим ше",
"roman": "viljičim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчиш ше",
"roman": "viljičiš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчи ше",
"roman": "viljiči",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчиме ше",
"roman": "viljičime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїчице ше",
"roman": "viljičice",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїча ше",
"roman": "viljiča",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїчела бим ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела би сом ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела биш ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела би ши ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела би ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "би вилїчела ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело бим ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"neuter"
]
},
{
"form": "вилїчело би сом ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"neuter"
]
},
{
"form": "вилїчело биш ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело би ши ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело би ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "би вилїчело ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "бул бим ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул би сом ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул биш ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул би ши ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул би ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "би бул ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "були бизме ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були бисце ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були би ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "би були ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "була бим ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"masculine",
"past"
]
},
{
"form": "була би сом ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"masculine",
"past"
]
},
{
"form": "була биш ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "була би ши ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "була би ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "би була ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "були бизме ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були бисце ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були би ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "би були ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "було бим ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було би сом ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було биш ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було би ши ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було би ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "би було ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "були бизме ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були бисце ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були би ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "би були ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "rsk",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"2": "verb",
"3": "imperfective",
"4": "лїчиц",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"g": "pf",
"head": ""
},
"expansion": "вилїчиц (viljičic) pf (imperfective лїчиц)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "pf",
"2": "лїчиц"
},
"expansion": "вилїчиц (viljičic) pf (imperfective лїчиц)",
"name": "rsk-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"ви",
"лї",
"чиц"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pf",
"2": "2a"
},
"name": "rsk-conj"
},
{
"args": {
"1": "pf-se",
"2": "2a"
},
"name": "rsk-conj"
}
],
"lang": "Pannonian Rusyn",
"lang_code": "rsk",
"pos": "verb",
"related": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"roman": "viljičivi",
"tags": [
"adjective"
],
"word": "вилїчиви"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"roman": "viljičenje",
"tags": [
"neuter",
"noun"
],
"word": "вилїченє"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"roman": "viljičitelʹ",
"tags": [
"masculine",
"noun",
"person"
],
"word": "вилїчитель"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"roman": "viljičovač",
"tags": [
"masculine",
"noun",
"person"
],
"word": "вилїчовач"
}
],
"senses": [
{
"categories": [],
"glosses": [
"to cure, to heal"
],
"id": "en-вилїчиц-rsk-verb-ICrwSUUu",
"links": [
[
"cure",
"cure"
],
[
"heal",
"heal"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to cure, to heal"
],
"tags": [
"perfective",
"transitive"
]
},
{
"categories": [],
"glosses": [
"to heal"
],
"id": "en-вилїчиц-rsk-verb-ff~cUT2V",
"links": [
[
"heal",
"heal"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive, of a wound) to heal"
],
"raw_tags": [
"of a wound"
],
"tags": [
"intransitive",
"perfective"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "13 14 73",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "11 12 77",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 8 79",
"kind": "other",
"name": "Pannonian Rusyn entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 12 78",
"kind": "other",
"name": "Pannonian Rusyn terms prefixed with ви-",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to be healed, to be cured, to recover (from a disease)"
],
"id": "en-вилїчиц-rsk-verb-4hCc5fce",
"links": [
[
"ше",
"ше#Pannonian_Rusyn"
],
[
"heal",
"heal"
],
[
"cure",
"cure"
],
[
"recover",
"recover"
]
],
"raw_glosses": [
"(reflexive with ше (še)) to be healed, to be cured, to recover (from a disease)"
],
"raw_tags": [
"with ше (še)"
],
"tags": [
"perfective",
"reflexive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[viˈʎit͡ʃit͡s]"
},
{
"rhymes": "-it͡ʃit͡s"
}
],
"word": "вилїчиц"
}
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Pannonian Rusyn 3-syllable words",
"Pannonian Rusyn class 2 verbs",
"Pannonian Rusyn entries with incorrect language header",
"Pannonian Rusyn lemmas",
"Pannonian Rusyn perfective verbs",
"Pannonian Rusyn reflexive verbs",
"Pannonian Rusyn terms derived from Old Slovak",
"Pannonian Rusyn terms inherited from Old Slovak",
"Pannonian Rusyn terms prefixed with ви-",
"Pannonian Rusyn terms with IPA pronunciation",
"Pannonian Rusyn verbs",
"Rhymes:Pannonian Rusyn/it͡ʃit͡s",
"Rhymes:Pannonian Rusyn/it͡ʃit͡s/3 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "rsk",
"2": "zlw-osk",
"3": "vyliečiť, vylíčiť",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old Slovak vyliečiť, vylíčiť",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "rsk",
"2": "zlw-osk",
"3": "vyliečiť, vylíčiť"
},
"expansion": "Inherited from Old Slovak vyliečiť, vylíčiť",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "rsk",
"2": "ви-",
"3": "лїчиц"
},
"expansion": "By surface analysis, ви- (vi-) + лїчиц (ljičic)",
"name": "surf"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old Slovak vyliečiť, vylíčiť. By surface analysis, ви- (vi-) + лїчиц (ljičic).",
"forms": [
{
"form": "viljičic",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "лїчиц",
"tags": [
"imperfective"
]
},
{
"form": "perfective",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "rsk-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "вилїчиц",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "вилїчела сом",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела ши",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело сом",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"infinitive",
"neuter"
]
},
{
"form": "вилїчело ши",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "бул сом вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "бул ши вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "бул вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "були зме вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були сце вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "була сом вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"infinitive",
"masculine",
"past",
"perfect"
]
},
{
"form": "була ши вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "була вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "були зме вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були сце вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "було сом вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "було ши вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "було вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "були зме вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були сце вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїчим",
"roman": "viljičim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчиш",
"roman": "viljičiš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчи",
"roman": "viljiči",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчиме",
"roman": "viljičime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїчице",
"roman": "viljičice",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїча",
"roman": "viljiča",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїчела бим",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела би сом",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела биш",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела би ши",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела би",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "би вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело бим",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"neuter"
]
},
{
"form": "вилїчело би сом",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"neuter"
]
},
{
"form": "вилїчело биш",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело би ши",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело би",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "би вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "бул бим вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул би сом вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул биш вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул би ши вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул би вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "би бул вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "були бизме вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були бисце вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були би вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "би були вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "була бим вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"masculine",
"past"
]
},
{
"form": "була би сом вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"masculine",
"past"
]
},
{
"form": "була биш вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "була би ши вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "була би вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "би була вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "були бизме вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були бисце вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були би вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "би були вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "було бим вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було би сом вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було биш вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було би ши вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було би вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "би було вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "були бизме вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були бисце вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були би вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "би були вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "perfective",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "rsk-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "вилїчиц ше",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "вилїчела сом ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела ши ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело сом ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"infinitive",
"neuter"
]
},
{
"form": "вилїчело ши ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "бул сом ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "бул ши ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "бул ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "були зме ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були сце ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"masculine",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "була сом ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"infinitive",
"masculine",
"past",
"perfect"
]
},
{
"form": "була ши ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "була ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "були зме ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були сце ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "було сом ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "було ши ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "було ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "були зме ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були сце ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "були ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"neuter",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїчим ше",
"roman": "viljičim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчиш ше",
"roman": "viljičiš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчи ше",
"roman": "viljiči",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчиме ше",
"roman": "viljičime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїчице ше",
"roman": "viljičice",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїча ше",
"roman": "viljiča",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "вилїчела бим ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела би сом ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела биш ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела би ши ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчела би ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "би вилїчела ше",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело бим ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"neuter"
]
},
{
"form": "вилїчело би сом ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"neuter"
]
},
{
"form": "вилїчело биш ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело би ши ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "вилїчело би ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "би вилїчело ше",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "бул бим ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул би сом ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул биш ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул би ши ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "бул би ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "би бул ше вилїчел",
"roman": "viljičel",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "були бизме ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були бисце ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були би ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "би були ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "була бим ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"masculine",
"past"
]
},
{
"form": "була би сом ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"infinitive",
"masculine",
"past"
]
},
{
"form": "була биш ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "була би ши ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "була би ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "би була ше вилїчела",
"roman": "viljičela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "були бизме ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були бисце ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були би ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "би були ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "було бим ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було би сом ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було биш ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було би ши ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "було би ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "би було ше вилїчело",
"roman": "viljičelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "були бизме ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були бисце ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "були би ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "би були ше вилїчели",
"roman": "viljičeli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"neuter",
"past",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "rsk",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"2": "verb",
"3": "imperfective",
"4": "лїчиц",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"g": "pf",
"head": ""
},
"expansion": "вилїчиц (viljičic) pf (imperfective лїчиц)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "pf",
"2": "лїчиц"
},
"expansion": "вилїчиц (viljičic) pf (imperfective лїчиц)",
"name": "rsk-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"ви",
"лї",
"чиц"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pf",
"2": "2a"
},
"name": "rsk-conj"
},
{
"args": {
"1": "pf-se",
"2": "2a"
},
"name": "rsk-conj"
}
],
"lang": "Pannonian Rusyn",
"lang_code": "rsk",
"pos": "verb",
"related": [
{
"roman": "viljičivi",
"tags": [
"adjective"
],
"word": "вилїчиви"
},
{
"roman": "viljičenje",
"tags": [
"neuter",
"noun"
],
"word": "вилїченє"
},
{
"roman": "viljičitelʹ",
"tags": [
"masculine",
"noun",
"person"
],
"word": "вилїчитель"
},
{
"roman": "viljičovač",
"tags": [
"masculine",
"noun",
"person"
],
"word": "вилїчовач"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Pannonian Rusyn transitive verbs"
],
"glosses": [
"to cure, to heal"
],
"links": [
[
"cure",
"cure"
],
[
"heal",
"heal"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to cure, to heal"
],
"tags": [
"perfective",
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Pannonian Rusyn intransitive verbs"
],
"glosses": [
"to heal"
],
"links": [
[
"heal",
"heal"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive, of a wound) to heal"
],
"raw_tags": [
"of a wound"
],
"tags": [
"intransitive",
"perfective"
]
},
{
"categories": [
"Pannonian Rusyn reflexive verbs"
],
"glosses": [
"to be healed, to be cured, to recover (from a disease)"
],
"links": [
[
"ше",
"ше#Pannonian_Rusyn"
],
[
"heal",
"heal"
],
[
"cure",
"cure"
],
[
"recover",
"recover"
]
],
"raw_glosses": [
"(reflexive with ше (še)) to be healed, to be cured, to recover (from a disease)"
],
"raw_tags": [
"with ше (še)"
],
"tags": [
"perfective",
"reflexive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[viˈʎit͡ʃit͡s]"
},
{
"rhymes": "-it͡ʃit͡s"
}
],
"word": "вилїчиц"
}
Download raw JSONL data for вилїчиц meaning in All languages combined (24.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.