"ам" meaning in All languages combined

See ам on Wiktionary

Pronoun [Central Mansi]

IPA: [ɒm], [om] Forms: am [romanization], Konda [romanization]
  1. I, me
    Sense id: en-ам-mns-cen-pron-QtscG1eb Categories (other): Central Mansi entries with incorrect language header, Central Mansi pronouns, Eastern Mansi Related terms: мен (english: men), менг (meng), ман (english: man), нанг (nang), нан (nan), най (naj), нян (nân), нэй (nèj), тав (taw), тэн (tèn), тан (english: tan)

Noun [Kazakh]

Audio: Kk-cunt.ogg
Etymology: From Proto-Turkic *am (“vulva”). Etymology templates: {{inh|kk|trk-pro|*am||vulva}} Proto-Turkic *am (“vulva”) Head templates: {{kk-noun}} ам • (am) Inflection templates: {{kk-decl-noun|ам|амдар|амның|амдардың|амға|амдарға|амды|амдарды|амда|амдарда|амнан|амдардан|аммен|амдармен}} Forms: am [romanization], no-table-tags [table-tags], ам [nominative, singular], амдар [nominative, plural], амның [genitive, singular], амдардың [genitive, plural], амға [dative, singular], амдарға [dative, plural], амды [accusative, singular], амдарды [accusative, plural], амда [locative, singular], амдарда [locative, plural], амнан [ablative, singular], амдардан [ablative, plural], аммен [instrumental, singular], амдармен [instrumental, plural]
  1. (vulgar) cunt Tags: vulgar
    Sense id: en-ам-kk-noun-Vm9TLUhs Categories (other): Kazakh entries with incorrect language header, Kazakh terms with redundant script codes

Noun [Kyrgyz]

Etymology: From Proto-Turkic *am (“vulva”). Etymology templates: {{inh|ky|trk-pro|*am||vulva}} Proto-Turkic *am (“vulva”) Head templates: {{head|ky|noun|Arabic spelling|ام|head=|sort=}} ам • (am) (Arabic spelling ام), {{ky-noun}} ам • (am) (Arabic spelling ام) Inflection templates: {{ky-decl-noun}} Forms: am [romanization], ام [Arabic], no-table-tags [table-tags], ам [nominative, singular], амдар [nominative, plural], амдын [genitive, singular], амдардын [genitive, plural], амга [dative, singular], амдарга [dative, plural], амды [accusative, singular], амдарды [accusative, plural], амда [locative, singular], амдарда [locative, plural], амдан [ablative, singular], амдардан [ablative, plural], амым [first-person, nominative, singular], амдарым [first-person, nominative, singular], амымдын [first-person, genitive, singular], амдарымдын [first-person, genitive, singular], амыма [dative, first-person, singular], амдарыма [dative, first-person, singular], амымды [accusative, first-person, singular], амдарымды [accusative, first-person, singular], амымда [first-person, locative, singular], амдарымда [first-person, locative, singular], амымдан [ablative, first-person, singular], амдарымдан [ablative, first-person, singular], амың [informal, nominative, second-person, singular], амдарың [informal, nominative, second-person, singular], амыңдын [genitive, informal, second-person, singular], амдарыңдын [genitive, informal, second-person, singular], амыңа [dative, informal, second-person, singular], амдарыңа [dative, informal, second-person, singular], амыңды [accusative, informal, second-person, singular], амдарыңды [accusative, informal, second-person, singular], амыңда [informal, locative, second-person, singular], амдарыңда [informal, locative, second-person, singular], амыңдан [ablative, informal, second-person, singular], амдарыңдан [ablative, informal, second-person, singular], амыңыз [formal, nominative, second-person, singular], амдарыңыз [formal, nominative, second-person, singular], амыңыздын [formal, genitive, second-person, singular], амдарыңыздын [formal, genitive, second-person, singular], амыңызга [dative, formal, second-person, singular], амдарыңызга [dative, formal, second-person, singular], амыңызды [accusative, formal, second-person, singular], амдарыңызды [accusative, formal, second-person, singular], амыңызда [formal, locative, second-person, singular], амдарыңызда [formal, locative, second-person, singular], амыңыздан [ablative, formal, second-person, singular], амдарыңыздан [ablative, formal, second-person, singular]
  1. (vulgar) cunt Tags: vulgar Derived forms: амбаш (ambaş) (english: cunthead)
    Sense id: en-ам-ky-noun-Vm9TLUhs Categories (other): Kyrgyz entries with incorrect language header

Interjection [Macedonian]

IPA: [am] Forms: am [romanization]
Head templates: {{head|mk|interjection}} ам • (am)
  1. eating onomatopeia, yum
    Sense id: en-ам-mk-intj-Kv~fuOIT Categories (other): Macedonian entries with incorrect language header Disambiguation of Macedonian entries with incorrect language header: 83 17
  2. hm, huh
    Sense id: en-ам-mk-intj-6iAnaMTG

Noun [Mongolian]

IPA: /am/ [Ulaanbaatar] Forms: am [romanization], ᠠᠮᠠ [Mongolian]
Etymology: From Proto-Mongolic *aman, perhaps related with Proto-Tungusic *amŋa. Compare Dongxiang aman, Evenki амӈа (amŋa, “mouth”). Etymology templates: {{inh|mn|xgn-pro|*aman}} Proto-Mongolic *aman, {{cog|tuw-pro|*amŋa}} Proto-Tungusic *amŋa, {{cog|sce|aman}} Dongxiang aman, {{cog|evn|амӈа|t=mouth}} Evenki амӈа (amŋa, “mouth”) Head templates: {{mn-noun|m|ᠠᠮᠠ|dec=n}} ам • (am) (Mongolian spelling ᠠᠮᠠ (ama)); (hidden-n declension)
  1. mouth (the opening of an animal through which food is ingested) Tags: hidden-n Derived forms: ам задгай (am zadgaj) Related terms: амт (amt) (english: taste), амсах (amsax) (english: to taste), амсар (amsar) (english: brim, opening)

Pronoun [Northern Mansi]

Forms: am [romanization], Sosva [romanization], no-table-tags [table-tags], ам [nominative], а̄нум [accusative], а̄нумн [dative], а̄нумныл [ablative], а̄нумтыл [comitative, instrumental]
Head templates: {{head|mns-nor|pronoun}} ам (am) Inflection templates: {{mns-nor-decl-perspron|ам|а̄нум|а̄нумн|а̄нумныл|а̄нумтыл}}
  1. I, me Derived forms: амким (amkim), амки (amki) Related terms: ме̄н (mēn), ма̄н (mān), наӈ (naň), нэ̄н (nè̄n), на̄н (nān), тав (taw), тэ̄н (tè̄n), та̄н (tān)
    Sense id: en-ам-mns-nor-pron-QtscG1eb Categories (other): Northern Mansi entries with incorrect language header, Northern Mansi pronouns, Sosva Mansi

Adverb [Tuvan]

Forms: am [romanization]
Head templates: {{head|tyv|adverb|tr=am}} ам • (am)
  1. now
    Sense id: en-ам-tyv-adv-7V65o34t Categories (other): Tuvan entries with incorrect language header, Tuvan terms with redundant transliterations

Download JSON data for ам meaning in All languages combined (16.5kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "Konda",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Central Mansi",
  "lang_code": "mns-cen",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Central Mansi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Central Mansi pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Eastern Mansi",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "I, me"
      ],
      "id": "en-ам-mns-cen-pron-QtscG1eb",
      "links": [
        [
          "I",
          "I"
        ],
        [
          "me",
          "me"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "english": "men",
          "word": "мен"
        },
        {
          "roman": "meng",
          "word": "менг"
        },
        {
          "english": "man",
          "word": "ман"
        },
        {
          "roman": "nang",
          "word": "нанг"
        },
        {
          "roman": "nan",
          "word": "нан"
        },
        {
          "roman": "naj",
          "word": "най"
        },
        {
          "roman": "nân",
          "word": "нян"
        },
        {
          "roman": "nèj",
          "word": "нэй"
        },
        {
          "roman": "taw",
          "word": "тав"
        },
        {
          "roman": "tèn",
          "word": "тэн"
        },
        {
          "english": "tan",
          "word": "тан"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɒm]"
    },
    {
      "ipa": "[om]"
    }
  ],
  "word": "ам"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*am",
        "4": "",
        "5": "vulva"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *am (“vulva”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *am (“vulva”).",
  "forms": [
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "kk-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ам",
      "roman": "am",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдар",
      "roman": "amdar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амның",
      "roman": "amnyñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдардың",
      "roman": "amdardyñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амға",
      "roman": "amğa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарға",
      "roman": "amdarğa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амды",
      "roman": "amdy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарды",
      "roman": "amdardy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амда",
      "roman": "amda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарда",
      "roman": "amdarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амнан",
      "roman": "amnan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдардан",
      "roman": "amdardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "аммен",
      "roman": "ammen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдармен",
      "roman": "amdarmen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ам • (am)",
      "name": "kk-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ам",
        "10": "амдарда",
        "11": "амнан",
        "12": "амдардан",
        "13": "аммен",
        "14": "амдармен",
        "2": "амдар",
        "3": "амның",
        "4": "амдардың",
        "5": "амға",
        "6": "амдарға",
        "7": "амды",
        "8": "амдарды",
        "9": "амда"
      },
      "name": "kk-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Kazakh",
  "lang_code": "kk",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kazakh entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kazakh terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "cunt"
      ],
      "id": "en-ам-kk-noun-Vm9TLUhs",
      "links": [
        [
          "cunt",
          "cunt"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(vulgar) cunt"
      ],
      "tags": [
        "vulgar"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Kk-cunt.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/64/Kk-cunt.ogg/Kk-cunt.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Kk-cunt.ogg"
    }
  ],
  "word": "ам"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ky",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*am",
        "4": "",
        "5": "vulva"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *am (“vulva”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *am (“vulva”).",
  "forms": [
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "ام",
      "tags": [
        "Arabic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ky-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ам",
      "roman": "am",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдар",
      "roman": "amdar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амдын",
      "roman": "amdın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдардын",
      "roman": "amdardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амга",
      "roman": "amga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарга",
      "roman": "amdarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амды",
      "roman": "amdı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарды",
      "roman": "amdardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амда",
      "roman": "amda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарда",
      "roman": "amdarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амдан",
      "roman": "amdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдардан",
      "roman": "amdardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амым",
      "roman": "amım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарым",
      "roman": "amdarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амымдын",
      "roman": "amımdın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарымдын",
      "roman": "amdarımdın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыма",
      "roman": "amıma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыма",
      "roman": "amdarıma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амымды",
      "roman": "amımdı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарымды",
      "roman": "amdarımdı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амымда",
      "roman": "amımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарымда",
      "roman": "amdarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амымдан",
      "roman": "amımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарымдан",
      "roman": "amdarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амың",
      "roman": "amıŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарың",
      "roman": "amdarıŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңдын",
      "roman": "amıŋdın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңдын",
      "roman": "amdarıŋdın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңа",
      "roman": "amıŋa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңа",
      "roman": "amdarıŋa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңды",
      "roman": "amıŋdı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңды",
      "roman": "amdarıŋdı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңда",
      "roman": "amıŋda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңда",
      "roman": "amdarıŋda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңдан",
      "roman": "amıŋdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңдан",
      "roman": "amdarıŋdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңыз",
      "roman": "amıŋız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңыз",
      "roman": "amdarıŋız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңыздын",
      "roman": "amıŋızdın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңыздын",
      "roman": "amdarıŋızdın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңызга",
      "roman": "amıŋızga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңызга",
      "roman": "amdarıŋızga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңызды",
      "roman": "amıŋızdı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңызды",
      "roman": "amdarıŋızdı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңызда",
      "roman": "amıŋızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңызда",
      "roman": "amdarıŋızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңыздан",
      "roman": "amıŋızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңыздан",
      "roman": "amdarıŋızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ky",
        "2": "noun",
        "3": "Arabic spelling",
        "4": "ام",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ам • (am) (Arabic spelling ام)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ам • (am) (Arabic spelling ام)",
      "name": "ky-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ky-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Kyrgyz",
  "lang_code": "ky",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kyrgyz entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "english": "cunthead",
          "roman": "ambaş",
          "word": "амбаш"
        }
      ],
      "glosses": [
        "cunt"
      ],
      "id": "en-ам-ky-noun-Vm9TLUhs",
      "links": [
        [
          "cunt",
          "cunt"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(vulgar) cunt"
      ],
      "tags": [
        "vulgar"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "other": "/am/"
    }
  ],
  "word": "ам"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mk",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ам • (am)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "83 17",
          "kind": "other",
          "name": "Macedonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "eating onomatopeia, yum"
      ],
      "id": "en-ам-mk-intj-Kv~fuOIT",
      "links": [
        [
          "eating",
          "eating"
        ],
        [
          "yum",
          "yum"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "hm, huh"
      ],
      "id": "en-ам-mk-intj-6iAnaMTG",
      "links": [
        [
          "hm",
          "hm"
        ],
        [
          "huh",
          "huh"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[am]"
    }
  ],
  "word": "ам"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "xgn-pro",
        "3": "*aman"
      },
      "expansion": "Proto-Mongolic *aman",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tuw-pro",
        "2": "*amŋa"
      },
      "expansion": "Proto-Tungusic *amŋa",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sce",
        "2": "aman"
      },
      "expansion": "Dongxiang aman",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "evn",
        "2": "амӈа",
        "t": "mouth"
      },
      "expansion": "Evenki амӈа (amŋa, “mouth”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Mongolic *aman, perhaps related with Proto-Tungusic *amŋa.\nCompare Dongxiang aman, Evenki амӈа (amŋa, “mouth”).",
  "forms": [
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "ᠠᠮᠠ",
      "roman": "ama",
      "tags": [
        "Mongolian"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "ᠠᠮᠠ",
        "dec": "n"
      },
      "expansion": "ам • (am) (Mongolian spelling ᠠᠮᠠ (ama)); (hidden-n declension)",
      "name": "mn-noun"
    }
  ],
  "lang": "Mongolian",
  "lang_code": "mn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mongolian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mongolian terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "roman": "am zadgaj",
          "word": "ам задгай"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I am thirsty.",
          "roman": "Miniin am cangaž bajna.",
          "text": "Минийн ам цангаж байна.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mouth (the opening of an animal through which food is ingested)"
      ],
      "id": "en-ам-mn-noun-AjvpEdeZ",
      "links": [
        [
          "mouth",
          "mouth"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "english": "taste",
          "roman": "amt",
          "word": "амт"
        },
        {
          "english": "to taste",
          "roman": "amsax",
          "word": "амсах"
        },
        {
          "english": "brim, opening",
          "roman": "amsar",
          "word": "амсар"
        }
      ],
      "tags": [
        "hidden-n"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/am/",
      "tags": [
        "Ulaanbaatar"
      ]
    }
  ],
  "word": "ам"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "Sosva",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mns-nor-decl-perspron",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ам",
      "roman": "am",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "а̄нум",
      "roman": "ānum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative"
      ]
    },
    {
      "form": "а̄нумн",
      "roman": "ānumn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative"
      ]
    },
    {
      "form": "а̄нумныл",
      "roman": "ānumnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "а̄нумтыл",
      "roman": "ānumtyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "instrumental"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mns-nor",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ам (am)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ам",
        "2": "а̄нум",
        "3": "а̄нумн",
        "4": "а̄нумныл",
        "5": "а̄нумтыл"
      },
      "name": "mns-nor-decl-perspron"
    }
  ],
  "lang": "Northern Mansi",
  "lang_code": "mns-nor",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Mansi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Mansi pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sosva Mansi",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "roman": "amkim",
          "word": "амким"
        },
        {
          "roman": "amki",
          "word": "амки"
        }
      ],
      "glosses": [
        "I, me"
      ],
      "id": "en-ам-mns-nor-pron-QtscG1eb",
      "links": [
        [
          "I",
          "I"
        ],
        [
          "me",
          "me"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "roman": "mēn",
          "word": "ме̄н"
        },
        {
          "roman": "mān",
          "word": "ма̄н"
        },
        {
          "roman": "naň",
          "word": "наӈ"
        },
        {
          "roman": "nè̄n",
          "word": "нэ̄н"
        },
        {
          "roman": "nān",
          "word": "на̄н"
        },
        {
          "roman": "taw",
          "word": "тав"
        },
        {
          "roman": "tè̄n",
          "word": "тэ̄н"
        },
        {
          "roman": "tān",
          "word": "та̄н"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "ам"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "adverb",
        "tr": "am"
      },
      "expansion": "ам • (am)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tuvan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tuvan terms with redundant transliterations",
          "parents": [
            "Terms with redundant transliterations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "now"
      ],
      "id": "en-ам-tyv-adv-7V65o34t",
      "links": [
        [
          "now",
          "now"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ам"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "Konda",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Central Mansi",
  "lang_code": "mns-cen",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "english": "men",
      "word": "мен"
    },
    {
      "roman": "meng",
      "word": "менг"
    },
    {
      "english": "man",
      "word": "ман"
    },
    {
      "roman": "nang",
      "word": "нанг"
    },
    {
      "roman": "nan",
      "word": "нан"
    },
    {
      "roman": "naj",
      "word": "най"
    },
    {
      "roman": "nân",
      "word": "нян"
    },
    {
      "roman": "nèj",
      "word": "нэй"
    },
    {
      "roman": "taw",
      "word": "тав"
    },
    {
      "roman": "tèn",
      "word": "тэн"
    },
    {
      "english": "tan",
      "word": "тан"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Central Mansi entries with incorrect language header",
        "Central Mansi lemmas",
        "Central Mansi pronouns",
        "Central Mansi terms with IPA pronunciation",
        "Eastern Mansi"
      ],
      "glosses": [
        "I, me"
      ],
      "links": [
        [
          "I",
          "I"
        ],
        [
          "me",
          "me"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɒm]"
    },
    {
      "ipa": "[om]"
    }
  ],
  "word": "ам"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*am",
        "4": "",
        "5": "vulva"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *am (“vulva”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *am (“vulva”).",
  "forms": [
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "kk-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ам",
      "roman": "am",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдар",
      "roman": "amdar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амның",
      "roman": "amnyñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдардың",
      "roman": "amdardyñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амға",
      "roman": "amğa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарға",
      "roman": "amdarğa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амды",
      "roman": "amdy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарды",
      "roman": "amdardy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амда",
      "roman": "amda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарда",
      "roman": "amdarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амнан",
      "roman": "amnan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдардан",
      "roman": "amdardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "аммен",
      "roman": "ammen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдармен",
      "roman": "amdarmen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ам • (am)",
      "name": "kk-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ам",
        "10": "амдарда",
        "11": "амнан",
        "12": "амдардан",
        "13": "аммен",
        "14": "амдармен",
        "2": "амдар",
        "3": "амның",
        "4": "амдардың",
        "5": "амға",
        "6": "амдарға",
        "7": "амды",
        "8": "амдарды",
        "9": "амда"
      },
      "name": "kk-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Kazakh",
  "lang_code": "kk",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kazakh entries with incorrect language header",
        "Kazakh lemmas",
        "Kazakh nouns",
        "Kazakh terms derived from Proto-Turkic",
        "Kazakh terms inherited from Proto-Turkic",
        "Kazakh terms with audio links",
        "Kazakh terms with redundant script codes",
        "Kazakh vulgarities"
      ],
      "glosses": [
        "cunt"
      ],
      "links": [
        [
          "cunt",
          "cunt"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(vulgar) cunt"
      ],
      "tags": [
        "vulgar"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Kk-cunt.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/64/Kk-cunt.ogg/Kk-cunt.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Kk-cunt.ogg"
    }
  ],
  "word": "ам"
}

{
  "derived": [
    {
      "english": "cunthead",
      "roman": "ambaş",
      "word": "амбаш"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ky",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*am",
        "4": "",
        "5": "vulva"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *am (“vulva”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *am (“vulva”).",
  "forms": [
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "ام",
      "tags": [
        "Arabic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ky-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ам",
      "roman": "am",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдар",
      "roman": "amdar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амдын",
      "roman": "amdın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдардын",
      "roman": "amdardın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амга",
      "roman": "amga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарга",
      "roman": "amdarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амды",
      "roman": "amdı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарды",
      "roman": "amdardı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амда",
      "roman": "amda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарда",
      "roman": "amdarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амдан",
      "roman": "amdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдардан",
      "roman": "amdardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амым",
      "roman": "amım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарым",
      "roman": "amdarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амымдын",
      "roman": "amımdın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарымдын",
      "roman": "amdarımdın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыма",
      "roman": "amıma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыма",
      "roman": "amdarıma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амымды",
      "roman": "amımdı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарымды",
      "roman": "amdarımdı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амымда",
      "roman": "amımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарымда",
      "roman": "amdarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амымдан",
      "roman": "amımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарымдан",
      "roman": "amdarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амың",
      "roman": "amıŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарың",
      "roman": "amdarıŋ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңдын",
      "roman": "amıŋdın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңдын",
      "roman": "amdarıŋdın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңа",
      "roman": "amıŋa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңа",
      "roman": "amdarıŋa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңды",
      "roman": "amıŋdı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңды",
      "roman": "amdarıŋdı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңда",
      "roman": "amıŋda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңда",
      "roman": "amdarıŋda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "informal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңдан",
      "roman": "amıŋdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңдан",
      "roman": "amdarıŋdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңыз",
      "roman": "amıŋız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңыз",
      "roman": "amdarıŋız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңыздын",
      "roman": "amıŋızdın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңыздын",
      "roman": "amdarıŋızdın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңызга",
      "roman": "amıŋızga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңызга",
      "roman": "amdarıŋızga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңызды",
      "roman": "amıŋızdı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңызды",
      "roman": "amdarıŋızdı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңызда",
      "roman": "amıŋızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңызда",
      "roman": "amdarıŋızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "formal",
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амыңыздан",
      "roman": "amıŋızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амдарыңыздан",
      "roman": "amdarıŋızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "formal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ky",
        "2": "noun",
        "3": "Arabic spelling",
        "4": "ام",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ам • (am) (Arabic spelling ام)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ам • (am) (Arabic spelling ام)",
      "name": "ky-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ky-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Kyrgyz",
  "lang_code": "ky",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kyrgyz entries with incorrect language header",
        "Kyrgyz lemmas",
        "Kyrgyz nouns",
        "Kyrgyz terms derived from Proto-Turkic",
        "Kyrgyz terms inherited from Proto-Turkic",
        "Kyrgyz terms with IPA pronunciation",
        "Kyrgyz vulgarities"
      ],
      "glosses": [
        "cunt"
      ],
      "links": [
        [
          "cunt",
          "cunt"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(vulgar) cunt"
      ],
      "tags": [
        "vulgar"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "other": "/am/"
    }
  ],
  "word": "ам"
}

{
  "categories": [
    "Macedonian 1-syllable words",
    "Macedonian entries with incorrect language header",
    "Macedonian interjections",
    "Macedonian lemmas",
    "Macedonian oxytone terms",
    "Macedonian terms with IPA pronunciation"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mk",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ам • (am)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "eating onomatopeia, yum"
      ],
      "links": [
        [
          "eating",
          "eating"
        ],
        [
          "yum",
          "yum"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "hm, huh"
      ],
      "links": [
        [
          "hm",
          "hm"
        ],
        [
          "huh",
          "huh"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[am]"
    }
  ],
  "word": "ам"
}

{
  "derived": [
    {
      "roman": "am zadgaj",
      "word": "ам задгай"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "xgn-pro",
        "3": "*aman"
      },
      "expansion": "Proto-Mongolic *aman",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tuw-pro",
        "2": "*amŋa"
      },
      "expansion": "Proto-Tungusic *amŋa",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sce",
        "2": "aman"
      },
      "expansion": "Dongxiang aman",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "evn",
        "2": "амӈа",
        "t": "mouth"
      },
      "expansion": "Evenki амӈа (amŋa, “mouth”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Mongolic *aman, perhaps related with Proto-Tungusic *amŋa.\nCompare Dongxiang aman, Evenki амӈа (amŋa, “mouth”).",
  "forms": [
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "ᠠᠮᠠ",
      "roman": "ama",
      "tags": [
        "Mongolian"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "ᠠᠮᠠ",
        "dec": "n"
      },
      "expansion": "ам • (am) (Mongolian spelling ᠠᠮᠠ (ama)); (hidden-n declension)",
      "name": "mn-noun"
    }
  ],
  "lang": "Mongolian",
  "lang_code": "mn",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "english": "taste",
      "roman": "amt",
      "word": "амт"
    },
    {
      "english": "to taste",
      "roman": "amsax",
      "word": "амсах"
    },
    {
      "english": "brim, opening",
      "roman": "amsar",
      "word": "амсар"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Mongolian 1-syllable words",
        "Mongolian entries with incorrect language header",
        "Mongolian hidden-n declension nouns",
        "Mongolian lemmas",
        "Mongolian nouns",
        "Mongolian terms derived from Proto-Mongolic",
        "Mongolian terms inherited from Proto-Mongolic",
        "Mongolian terms with IPA pronunciation",
        "Mongolian terms with redundant script codes",
        "Mongolian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I am thirsty.",
          "roman": "Miniin am cangaž bajna.",
          "text": "Минийн ам цангаж байна.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mouth (the opening of an animal through which food is ingested)"
      ],
      "links": [
        [
          "mouth",
          "mouth"
        ]
      ],
      "tags": [
        "hidden-n"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/am/",
      "tags": [
        "Ulaanbaatar"
      ]
    }
  ],
  "word": "ам"
}

{
  "derived": [
    {
      "roman": "amkim",
      "word": "амким"
    },
    {
      "roman": "amki",
      "word": "амки"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "Sosva",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mns-nor-decl-perspron",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ам",
      "roman": "am",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "а̄нум",
      "roman": "ānum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative"
      ]
    },
    {
      "form": "а̄нумн",
      "roman": "ānumn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative"
      ]
    },
    {
      "form": "а̄нумныл",
      "roman": "ānumnyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "а̄нумтыл",
      "roman": "ānumtyl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "instrumental"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mns-nor",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ам (am)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ам",
        "2": "а̄нум",
        "3": "а̄нумн",
        "4": "а̄нумныл",
        "5": "а̄нумтыл"
      },
      "name": "mns-nor-decl-perspron"
    }
  ],
  "lang": "Northern Mansi",
  "lang_code": "mns-nor",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "roman": "mēn",
      "word": "ме̄н"
    },
    {
      "roman": "mān",
      "word": "ма̄н"
    },
    {
      "roman": "naň",
      "word": "наӈ"
    },
    {
      "roman": "nè̄n",
      "word": "нэ̄н"
    },
    {
      "roman": "nān",
      "word": "на̄н"
    },
    {
      "roman": "taw",
      "word": "тав"
    },
    {
      "roman": "tè̄n",
      "word": "тэ̄н"
    },
    {
      "roman": "tān",
      "word": "та̄н"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Northern Mansi entries with incorrect language header",
        "Northern Mansi lemmas",
        "Northern Mansi pronouns",
        "Sosva Mansi"
      ],
      "glosses": [
        "I, me"
      ],
      "links": [
        [
          "I",
          "I"
        ],
        [
          "me",
          "me"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ам"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "adverb",
        "tr": "am"
      },
      "expansion": "ам • (am)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Tuvan adverbs",
        "Tuvan entries with incorrect language header",
        "Tuvan lemmas",
        "Tuvan terms with redundant transliterations"
      ],
      "glosses": [
        "now"
      ],
      "links": [
        [
          "now",
          "now"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ам"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-04 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (e9e0a99 and db5a844). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.