See xwarin in All languages combined, or Wiktionary
{ "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Deng bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Peyvên kurmancî ji proto-hindûewropî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Peyvên kurmancî ji proto-îranî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Proto-hindûewropî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Proto-îranî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"xwarin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"xwarin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Şêwexirab", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "xwarin dan" }, { "word": "xwarin xwarin" }, { "word": "xwarindan" }, { "word": "xwarinxwarin" }, { "word": "xwarandin" }, { "word": "xwarî" }, { "word": "xwerbar" }, { "word": "xwerbarî" }, { "word": "xwere" }, { "word": "xwirak" }, { "word": "vexwarin" } ], "etymology_text": "Ji îraniya kevn*hʷarati, ji proto-hindûaryayî *sʷalati, ji proto-hindûewropî *sʷeleti (“xwarin, vexwarin, daûrandin, daqurtandin”), têkildarî swallow (“daqurtandin, daûrandin”) ya îngilîzî, zwelgen (bi hesûdî xwarin) ya holendî, خواردن (xwardin) ya soranî, warden ya zazakî, wardey ya hewramî, خوردن (xorden) ya farisî...\nproto-îranî: *hwar- (\"xwarin\"),\navestayî: xvar- (\"xwarin\"),\npartî: xwr- (\"xwarin\"),\npehlewî: xwar- (\"xwarin, vexwarin\"),\nsogdî: xwr- (\"xwarin\"),\nfarisî: xurdan / xvār- (\"xwarin, şımıten\"),\nbelûçî: wārt / war- (\"xwarin, vexwarin\"),\ntatî: xārt / xer- (\"xwarin\"),\nkurmancî: xwarin / xw-,\nsoranî:. xwardin / xw- (\"xwarin\"),\nkurdiya başûr: xwardin (\"xwarin\"),\nhewramî: wardey / wer- (\"xwarin, vexwarin\") ...\nzazakî: warden / wer- (\"xwarin\"),\nîngilîzî: swallow (\"daqurtandin, daûrandin\"),\nholendî: zwelgen (\"bi hesûdî xwarin\")\nÇavkanî: Cheung p.148, Watkins p.88, Etymonline | Pokorny: 1045", "forms": [ { "form": "dixwim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixwî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixwe", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixwin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "bixwe", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "bixwin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "xwar", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xwar", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xwar", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xwar", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–xw–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera xwarin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "–xwar–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera xwarin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez dixwim", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez naxwim", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min xwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min nexwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu dixwî", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu naxwî", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te xwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te nexwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dixwe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naxwe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em dixwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em naxwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me xwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me nexwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn dixwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn naxwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we xwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we nexwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dixwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naxwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan xwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan nexwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min dixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min nedixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min xwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min nexwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te dixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te nedixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te xwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te nexwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî dixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nedixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me dixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me nedixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me xwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me nexwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we dixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we nedixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we xwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we nexwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan dixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nedixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan xwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan nexwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê bixwim", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê nexwim", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê xwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê nexwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê bixwî", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê nexwî", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê xwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê nexwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bixwe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nexwe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê xwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê bixwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê nexwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê xwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê nexwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê bixwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê nexwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê xwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê nexwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bixwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nexwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê xwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê nexwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min xwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min nexwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min xwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min nexwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te xwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te nexwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te xwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te nexwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me xwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me nexwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me xwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me nexwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we xwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we nexwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we xwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we nexwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan xwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan nexwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan xwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nexwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez bixwim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez nexwim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min xwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu bixwî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu nexwî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te xwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bixwe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nexwe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî xwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em bixwin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em nexwin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me xwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn bixwin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn nexwin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we xwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bixwin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nexwin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan xwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min bixwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min xwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te bixwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te xwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî bixwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî xwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me bixwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me xwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we bixwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we xwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan bixwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan xwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê bixwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nexwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê xwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nexwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê bixwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nexwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê xwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nexwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê bixwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê xwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê bixwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nexwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê xwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nexwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê bixwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nexwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê xwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nexwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê bixwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nexwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê xwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nexwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) bixwe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) nexwe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) bixwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) nexwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "خوارن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "хԝарьн", "raw_tags": [ "kurdî-krîlî" ] }, { "form": "xarin" }, { "form": "xwerin" } ], "hyphenation": "xwa·rin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "related": [ { "word": "xurînî" }, { "word": "(xwarina ber taştê)" }, { "word": "taştê" }, { "word": "(fitûr/qeretûn)" }, { "word": "firavîn" }, { "word": "(xwarina nîvro)" }, { "word": "şîv" }, { "word": "(xwarina êvarê)" }, { "word": "paşîv" }, { "word": "(xwarina şevê)" }, { "word": "daqurtandin" }, { "word": "da'ûrandin" }, { "word": "gezandin" }, { "word": "kirandin" }, { "word": "kiritandin" }, { "word": "leq" }, { "word": "leq dan" }, { "word": "kerifîn" }, { "word": "ziqinîn" }, { "word": "hepişîn" } ], "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtin bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên ji Mela Hesenê Bateyî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "examples": [ { "ref": "Mela Hesenê Bateyî, Mewlûda Kurdî, ~1720", "text": "Nûr ji eniyê hate piştê bû sitar\nNê ji darê xwarin herdukan şîrîn" } ], "glosses": [ "Kirin zikê xwe; tişt kirin di devê xwe de û bi didanên xwe hêrandin û da'ûrandin zikê xwe." ], "id": "ku-xwarin-ku-verb-xG0awCCH" }, { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Nimûne bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "examples": [ { "text": "Dused dolar hebûn, hemî di rojekê de xwarin." } ], "glosses": [ "Mal yan pare bi kar anîn yan pûç kirin." ], "id": "ku-xwarin-ku-verb-hwn7lID3" }, { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Nimûne bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "examples": [ { "text": "Dijminan derbeyek mezin xwar." } ], "glosses": [ "Pê ketin." ], "id": "ku-xwarin-ku-verb-qTERVRTm" }, { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Nimûne bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "examples": [ { "text": "Ew demance çend fîşekan dixwe?" } ], "glosses": [ "Cih tê de hebûn." ], "id": "ku-xwarin-ku-verb-47Hfnsxz" } ], "sounds": [ { "ipa": "/xʷɑːˈɾɪn/" }, { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "xwardin", "word": "خواردن" }, { "lang": "Kurdiya başûrî", "lang_code": "sdh", "roman": "xwardin", "word": "خواردن" }, { "lang": "Lekî", "lang_code": "lki", "word": "hwardin" }, { "lang": "Lekî", "lang_code": "lki", "word": "wardin" }, { "lang": "Hewramî", "lang_code": "hac", "word": "wardey" }, { "lang": "Zazakî", "lang_code": "zza", "word": "werdene" }, { "lang": "Zazakî", "lang_code": "zza", "word": "wardene" }, { "lang": "Abxazî", "lang_code": "ab", "roman": "āfārā", "word": "афара" }, { "lang": "Afrîkansî", "lang_code": "af", "word": "eet" }, { "lang": "Ahomî", "lang_code": "aho", "roman": "kin", "word": "𑜀𑜢𑜃𑜫" }, { "lang": "Akadî", "lang_code": "akk", "roman": "akālu", "word": "𒅥" }, { "lang": "Akanî", "lang_code": "ak", "word": "di" }, { "lang": "Aklanon", "lang_code": "akl", "word": "kaon" }, { "lang": "Albanî", "lang_code": "sq", "word": "ha" }, { "lang": "Almaniya navendî ya rojhilat", "lang_code": "gmw-ecg", "word": "assn" }, { "lang": "Almaniya Pennsylvania", "lang_code": "pdc", "word": "esse" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "essen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "fressen" }, { "lang": "Elmanîşî", "lang_code": "gsw", "word": "ässe" }, { "lang": "Almaniya bilind a kevn", "lang_code": "goh", "word": "ezzan" }, { "lang": "Almaniya bilind a kevn", "lang_code": "goh", "word": "еʒʒan" }, { "lang": "Ambonezî-malezî", "lang_code": "abs", "word": "makang" }, { "lang": "Ambonezî-malezî", "lang_code": "abs", "word": "cake" }, { "lang": "Amharî", "lang_code": "am", "roman": "mäblat", "word": "መብላት" }, { "lang": "Amharî", "lang_code": "am", "roman": "bäla", "word": "በላ" }, { "lang": "Andî", "lang_code": "ani", "word": "икунну" }, { "lang": "Apaçiya rojava", "lang_code": "apw", "word": "yiyąą" }, { "lang": "Apaçiya rojava", "lang_code": "apw", "word": "dáii’da" }, { "lang": "Aragonî", "lang_code": "an", "word": "minchar" }, { "lang": "Aramî", "lang_code": "arc", "roman": "ʾekal", "word": "ܐܟܠ" }, { "lang": "Aramî", "lang_code": "arc", "word": "אכל" }, { "lang": "Aromanî", "lang_code": "rup", "word": "mãc" }, { "lang": "Asamî", "lang_code": "as", "roman": "kha", "word": "খা" }, { "lang": "Astûrî", "lang_code": "ast", "word": "yantar" }, { "lang": "Astûrî", "lang_code": "ast", "word": "xintar" }, { "lang": "Atayalî", "lang_code": "tay", "word": "niqun" }, { "lang": "Atîkamekwî", "lang_code": "atj", "word": "mitciso" }, { "lang": "Avarî", "lang_code": "av", "roman": "kwanaze", "word": "кваназе" }, { "lang": "Aynuyî", "lang_code": "ain", "roman": "'e", "word": "エ" }, { "lang": "Aynuyî", "lang_code": "ain", "roman": "'ipe", "word": "イペ" }, { "lang": "Azerî", "lang_code": "az", "word": "yemək" }, { "lang": "Baskî", "lang_code": "eu", "word": "jan" }, { "lang": "Başkîrî", "lang_code": "ba", "roman": "ašaw", "word": "ашау" }, { "lang": "Bayerî", "lang_code": "bar", "word": "èssn" }, { "lang": "Belarusî", "lang_code": "be", "roman": "jésci", "word": "е́сці" }, { "lang": "Belarusî", "lang_code": "be", "roman": "jésʹci", "word": "е́сьці" }, { "lang": "Belarusî", "lang_code": "be", "roman": "zʺjésci", "word": "з'е́сці" }, { "lang": "Bengalî", "lang_code": "bn", "roman": "khaoẏa", "word": "খাওয়া" }, { "lang": "Bextiyarî", "lang_code": "bqi", "roman": "xarden", "word": "خردن" }, { "lang": "Bîslamayî", "lang_code": "bi", "word": "kaekae" }, { "lang": "Brahuiyî", "lang_code": "brh", "word": "kunak" }, { "lang": "Bretonî", "lang_code": "br", "word": "debriñ" }, { "lang": "Bukidnon manoboyiya rojavayî", "lang_code": "mbb", "word": "ka'an" }, { "lang": "Bulgarî", "lang_code": "bg", "roman": "jam", "word": "ям" }, { "lang": "Bulgarî", "lang_code": "bg", "roman": "hranjá se", "word": "храня́ се" }, { "lang": "Burmayî", "lang_code": "my", "roman": "ca:", "word": "စား" }, { "lang": "Burmayî", "lang_code": "my", "roman": "sum:hcaung", "word": "သုံးဆောင်" }, { "lang": "Burmayî", "lang_code": "my", "roman": "bhuny:pe:", "word": "ဘုဉ်းပေး" }, { "lang": "Buryatî", "lang_code": "bua", "roman": "edixe", "word": "эдихэ" }, { "lang": "Çeçenî", "lang_code": "ce", "roman": "daa", "word": "даа" }, { "lang": "Çekî", "lang_code": "cs", "word": "jíst" }, { "lang": "Çekî", "lang_code": "cs", "word": "sníst" }, { "lang": "Çîçewayî", "lang_code": "ny", "word": "-dya" }, { "lang": "Kantonî", "lang_code": "yue", "roman": "sik⁶", "word": "食" }, { "lang": "Kantonî", "lang_code": "yue", "roman": "hek³", "word": "吃" }, { "lang": "Dunganî", "lang_code": "dng", "roman": "čɨ", "word": "чы" }, { "lang": "Ganî", "lang_code": "gan", "roman": "qiah⁶", "word": "吃" }, { "lang": "Hakkayî", "lang_code": "hak", "roman": "sṳ̍t", "word": "食" }, { "lang": "Jinî", "lang_code": "cjy", "roman": "ceh⁴", "word": "吃" }, { "lang": "Çîniya klasîk", "lang_code": "lzh", "word": "餔" }, { "lang": "Mandarînî", "lang_code": "cmn", "roman": "chī", "word": "吃" }, { "lang": "Mandarînî", "lang_code": "cmn", "roman": "shí", "word": "食" }, { "lang": "Mandarînî", "lang_code": "cmn", "roman": "bū", "word": "餔" }, { "lang": "Min dongî", "lang_code": "cdo", "roman": "sĭk / siĕk", "word": "食" }, { "lang": "Minnanî", "lang_code": "nan", "roman": "chia̍h", "word": "食" }, { "lang": "Wuyî", "lang_code": "wuu", "word": "吃" }, { "lang": "Xiangî", "lang_code": "hsn", "roman": "qia⁶", "word": "吃" }, { "lang": "Çukçî", "lang_code": "ckt", "roman": "qamėtvak", "word": "ӄамэтвак" }, { "lang": "Çûkî", "lang_code": "chk", "word": "mongo" }, { "lang": "Dalmatî", "lang_code": "dlm", "word": "mančur" }, { "lang": "Danmarkî", "lang_code": "da", "word": "spise" }, { "lang": "Danmarkî", "lang_code": "da", "word": "æde" }, { "lang": "Dolganî", "lang_code": "dlg", "word": "аһаа" }, { "lang": "Elfdalî", "lang_code": "ovd", "word": "jätå" }, { "lang": "Endonezyayî", "lang_code": "id", "word": "makan" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "roman": "ʾakala", "word": "أَكَلَ" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "roman": "yaʾkulu", "word": "يَأْكُلُ" }, { "lang": "Erebiya misrî", "lang_code": "arz", "roman": "kal", "word": "كل" }, { "lang": "Erebiya kendavî", "lang_code": "afb", "roman": "kila", "word": "كلا" }, { "lang": "Ermenî", "lang_code": "hy", "roman": "utel", "word": "ուտել" }, { "lang": "Ermeniya kevn", "lang_code": "xcl", "roman": "utem", "word": "ուտեմ" }, { "lang": "Esperantoyî", "lang_code": "eo", "word": "manĝi" }, { "lang": "Estonî", "lang_code": "et", "word": "sööma" }, { "lang": "Etiyopiya klasîk", "lang_code": "gez", "roman": "bälʿä", "word": "በልዐ" }, { "lang": "Evenî", "lang_code": "eve", "roman": "ʒeʙdəj", "word": "дебдэй" }, { "lang": "Evenkî", "lang_code": "evn", "roman": "ʒewmi", "word": "девми" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "roman": "xordan", "word": "خوردن" }, { "lang": "Ferî", "lang_code": "fo", "word": "eta" }, { "lang": "Fîjî", "lang_code": "fj", "word": "daliga" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "syödä" }, { "lang": "Frankoprovansî", "lang_code": "frp", "word": "mengier" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "manger" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "bouffer" }, { "lang": "Fransiya kevn", "lang_code": "fro", "word": "mangier" }, { "lang": "Fransiya kevn", "lang_code": "fro", "word": "mengier" }, { "lang": "Friyolî", "lang_code": "fur", "word": "mangjâ" }, { "lang": "Frîsiya bakur", "lang_code": "frr", "word": "iidj" }, { "lang": "Frîsiya bakur", "lang_code": "frr", "word": "iit" }, { "lang": "Frîsiya kevn", "lang_code": "ofs", "word": "ita" }, { "lang": "Frîsiya saterlandî", "lang_code": "stq", "word": "iete" }, { "lang": "Frîsî", "lang_code": "fy", "word": "ite" }, { "lang": "Gaelîka skotî", "lang_code": "gd", "word": "ith" }, { "lang": "Galîsî", "lang_code": "gl", "word": "comer" }, { "lang": "Galîsî", "lang_code": "gl", "word": "gandir" }, { "lang": "Gotî", "lang_code": "got", "roman": "itan", "word": "𐌹𐍄𐌰𐌽" }, { "lang": "Gotî", "lang_code": "got", "roman": "matjan", "word": "𐌼𐌰𐍄𐌾𐌰𐌽" }, { "lang": "Gujaratî", "lang_code": "gu", "roman": "khāvũ", "word": "ખાવું" }, { "lang": "Gullahî", "lang_code": "gul", "word": "nyam" }, { "lang": "Gurcî", "lang_code": "ka", "roman": "č̣ama", "word": "ჭამა" }, { "lang": "Guwaranî", "lang_code": "gn", "word": "'u" }, { "lang": "Haîtî", "lang_code": "ht", "word": "manje" }, { "lang": "Hawayî", "lang_code": "haw", "word": "ʻai" }, { "lang": "Hawsayî", "lang_code": "ha", "word": "ci" }, { "lang": "Higaononî", "lang_code": "mba", "word": "kaun" }, { "lang": "Hindî", "lang_code": "hi", "roman": "khānā", "word": "खाना" }, { "lang": "Hindî", "lang_code": "hi", "roman": "lenā", "word": "लेना" }, { "lang": "Hîlîgaynonî", "lang_code": "hil", "word": "kaon" }, { "lang": "Hîlîgaynonî", "lang_code": "hil", "word": "magkaon" }, { "lang": "Hîlîgaynonî", "lang_code": "hil", "word": "áb-ab" }, { "lang": "Hîtîtî", "lang_code": "hit", "roman": "e-id-mi", "word": "𒂊𒀉𒈪" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "eten" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "vreten" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "consumeren" }, { "lang": "Holendiya navîn", "lang_code": "dum", "word": "eten" }, { "lang": "Hunsrikî", "lang_code": "hrx", "word": "esse" }, { "lang": "Îbranî", "lang_code": "he", "roman": "akhál", "word": "אָכַל" }, { "lang": "Îdoyî", "lang_code": "io", "word": "manjar" }, { "lang": "Îngilîziya kevn", "lang_code": "ang", "word": "etan" }, { "lang": "Îngilîziya navîn", "lang_code": "enm", "word": "eten" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "eat" }, { "lang": "Îngriyî", "lang_code": "izh", "word": "söövvä" }, { "lang": "Îngûşî", "lang_code": "inh", "roman": "daa", "word": "даа" }, { "lang": "Îrlendî", "lang_code": "ga", "word": "ith" }, { "lang": "Îsnagî", "lang_code": "isd", "word": "kan" }, { "lang": "Îstriyotî", "lang_code": "ist", "word": "magnà" }, { "lang": "Îstro-romanyayî", "lang_code": "ruo", "word": "măncå" }, { "lang": "Îtaliya cihû", "lang_code": "itk", "roman": "akhlare", "word": "אכלר" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "word": "mangiare" }, { "lang": "Îzlendî", "lang_code": "is", "word": "borða" }, { "lang": "Îzlendî", "lang_code": "is", "word": "éta" }, { "lang": "Îzlendî", "lang_code": "is", "word": "eta" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "食べる" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "食う" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "食事する" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "召し上がる" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "頂く" }, { "lang": "Jarayî", "lang_code": "jra", "word": "ƀŏng" }, { "lang": "Jarayî", "lang_code": "jra", "word": "huă" }, { "lang": "Javayî", "lang_code": "jv", "word": "dhahar" }, { "lang": "Javayî", "lang_code": "jv", "word": "mangan" }, { "lang": "Javayî", "lang_code": "jv", "word": "nguntal" }, { "lang": "Javayî", "lang_code": "jv", "word": "mbadhog" }, { "lang": "Kabîlî", "lang_code": "kab", "word": "ečč" }, { "lang": "Kalalîsûtî", "lang_code": "kl", "word": "nerivoq" }, { "lang": "Kalmîkî", "lang_code": "xal", "roman": "idx", "word": "идх" }, { "lang": "Kannadayî", "lang_code": "kn", "roman": "tinnu", "word": "ತಿನ್ನು" }, { "lang": "Kapverdî", "lang_code": "kea", "word": "kume" }, { "lang": "Kaşûbî", "lang_code": "csb", "word": "jesc" }, { "lang": "Katalanî", "lang_code": "ca", "word": "menjar" }, { "lang": "Keçwayî", "lang_code": "qu", "word": "mikhuy" }, { "lang": "Keçwayî", "lang_code": "qu", "word": "mikui" }, { "lang": "Keşmîrî", "lang_code": "ks", "roman": "kh'on", "word": "کھیٛۆن" }, { "lang": "Khasiyî", "lang_code": "kha", "word": "bam" }, { "lang": "Kirgizî", "lang_code": "ky", "roman": "ceş", "word": "жеш" }, { "lang": "Kîkûyûyî", "lang_code": "ki", "word": "kũrĩa" }, { "lang": "Kîngalî", "lang_code": "si", "roman": "kanawā", "word": "කනවා" }, { "lang": "Kîngalî", "lang_code": "si", "roman": "walaⁿdīnawā", "word": "වලඳීනවා" }, { "lang": "Komorî", "lang_code": "swb", "word": "uɗya" }, { "lang": "Koreyî", "lang_code": "ko", "roman": "meokda", "word": "먹다" }, { "lang": "Koreyî", "lang_code": "ko", "roman": "deusida", "word": "드시다" }, { "lang": "Koreyî", "lang_code": "ko", "roman": "japsusida", "word": "잡수시다" }, { "lang": "Koreyî", "lang_code": "ko", "roman": "seopchwihada", "word": "섭취하다" }, { "lang": "Korsîkayî", "lang_code": "co", "word": "manghjà" }, { "lang": "Kreyoliya morîtanî", "lang_code": "mfe", "word": "manze" }, { "lang": "Kumikî", "lang_code": "kum", "roman": "aşamaq", "word": "ашамакъ" }, { "lang": "Ladînoyî", "lang_code": "lad", "word": "komer" }, { "lang": "Ladînoyî", "lang_code": "lad", "word": "kumer" }, { "lang": "Lamboyayî", "lang_code": "lmy", "word": "ya" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "la", "word": "edō" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "la", "word": "comedō" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "la", "word": "manducō" }, { "lang": "Latviyayî", "lang_code": "lv", "word": "ēst" }, { "lang": "Lawsî", "lang_code": "lo", "roman": "kin", "word": "ກິນ" }, { "lang": "Lawsî", "lang_code": "lo", "roman": "thān", "word": "ທານ" }, { "lang": "Lîmbûrgî", "lang_code": "li", "word": "aete" }, { "lang": "Lîtwanî", "lang_code": "lt", "word": "valgyti" }, { "lang": "Lîtwanî", "lang_code": "lt", "word": "ėsti" }, { "lang": "Lombardî", "lang_code": "lmo", "word": "mangià" }, { "lang": "Lombardî", "lang_code": "lmo", "word": "magnà" }, { "lang": "Lueyî", "lang_code": "khb", "roman": "k̇iin", "word": "ᦂᦲᧃ" }, { "lang": "Luksembûrgî", "lang_code": "lb", "word": "iessen" }, { "lang": "Luksembûrgî", "lang_code": "lb", "word": "buffen" }, { "lang": "Luksembûrgî", "lang_code": "lb", "word": "friessen" }, { "lang": "Luoyî", "lang_code": "luo", "word": "chamo" }, { "lang": "Luwiyanî", "lang_code": "xlu", "roman": "aduna", "word": "𒀀𒁺𒈾" }, { "lang": "Mòçenoyî", "lang_code": "mhn", "word": "èssn" }, { "lang": "Maguindanaoyî", "lang_code": "mdh", "word": "kuman" }, { "lang": "Malezî", "lang_code": "ms", "word": "ماکن" }, { "lang": "Malezî", "lang_code": "ms", "word": "سنتڤ" }, { "lang": "Rûmî", "lang_code": "ms", "word": "makan" }, { "lang": "Rûmî", "lang_code": "ms", "word": "santap" }, { "lang": "Makedonî", "lang_code": "mk", "roman": "jade", "word": "јаде" }, { "lang": "Malayalamî", "lang_code": "ml", "roman": "kaḻikkuka", "word": "കഴിക്കുക" }, { "lang": "Malayalamî", "lang_code": "ml", "roman": "tinnuka", "word": "തിന്നുക" }, { "lang": "Malayalamî", "lang_code": "ml", "roman": "uṇṇuka", "word": "ഉണ്ണുക" }, { "lang": "Maltayî", "lang_code": "mt", "word": "kiel" }, { "lang": "Mançûyî", "lang_code": "mnc", "roman": "jembi", "word": "ᠵᡝᠮᠪᡳ" }, { "lang": "Manksî", "lang_code": "gv", "word": "ee" }, { "lang": "Maorî", "lang_code": "mi", "word": "kai" }, { "lang": "Maorî", "lang_code": "mi", "word": "haupa" }, { "lang": "Maranaoyî", "lang_code": "mrw", "word": "kan" }, { "lang": "Maratî", "lang_code": "mr", "roman": "khāṇe", "word": "खाणे" }, { "lang": "Marwarî", "lang_code": "mwr", "roman": "khāṇau", "word": "खाणौ" }, { "lang": "Mayayiya yukatekî", "lang_code": "yua", "word": "hanal" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "eszik" }, { "lang": "Mînangkabawî", "lang_code": "min", "word": "makan" }, { "lang": "Kirîlî", "lang_code": "mn", "roman": "ideh", "word": "идэх" }, { "lang": "Mongolî", "lang_code": "mn", "roman": "idekü", "word": "ᠢᠳᠡᠬᠦ" }, { "lang": "Morî bawah", "lang_code": "xmz", "word": "kaa" }, { "lang": "Nahwatlî", "lang_code": "nah", "word": "cuā" }, { "lang": "Nanayî", "lang_code": "gld", "roman": "žepuri", "word": "депури" }, { "lang": "Nanayî", "lang_code": "gld", "roman": "śiaori", "word": "сиаори" }, { "lang": "Napolîtanî", "lang_code": "nap", "word": "mangià" }, { "lang": "Napolîtanî", "lang_code": "nap", "word": "magnà" }, { "lang": "Navajoyî", "lang_code": "nv", "word": "ashą́" }, { "lang": "Nedersaksî", "lang_code": "nds", "word": "eten" }, { "lang": "Nepalî", "lang_code": "ne", "roman": "khānu", "word": "खानु" }, { "lang": "Nîvxî", "lang_code": "niv", "roman": "iņd̦", "word": "иньдь" }, { "lang": "Normandî", "lang_code": "nrf", "word": "mangi" }, { "lang": "Norsiya kevn", "lang_code": "non", "word": "eta" }, { "lang": "Norweciya bokmålî", "lang_code": "nb", "word": "spise" }, { "lang": "Norweciya bokmålî", "lang_code": "nb", "word": "ete" }, { "lang": "Norweciya nînorskî", "lang_code": "nn", "word": "eta" }, { "lang": "Norweciya nînorskî", "lang_code": "nn", "word": "ete" }, { "lang": "Ohloniya bakur", "lang_code": "cst", "word": "ahmush" }, { "lang": "Ojibweyî", "lang_code": "oj", "word": "wiisini" }, { "lang": "Ojibweyî", "lang_code": "oj", "word": "amo" }, { "lang": "Ojibweyî", "lang_code": "oj", "word": "miijin" }, { "lang": "Okînawanî", "lang_code": "ryu", "roman": "かむん, kamun", "word": "食むん" }, { "lang": "Oksîtanî", "lang_code": "oc", "word": "manjar" }, { "lang": "Oriyayî", "lang_code": "or", "roman": "khaiba", "word": "ଖାଇବା" }, { "lang": "Oromoyî", "lang_code": "om", "word": "nyaachuu" }, { "lang": "Osetî", "lang_code": "os", "roman": "xæryn", "word": "хӕрын" }, { "lang": "Oygurî", "lang_code": "ug", "roman": "yëmek", "word": "يېمەك" }, { "lang": "Ozbekî", "lang_code": "uz", "word": "yemoq" }, { "lang": "Palî", "lang_code": "pi", "word": "khādati" }, { "lang": "Peştûyî", "lang_code": "ps", "roman": "xwaṛᶕl", "word": "خوړل" }, { "lang": "Piedmontîsî", "lang_code": "pms", "word": "mangé" }, { "lang": "Pijînî", "lang_code": "pis", "word": "kaekae" }, { "lang": "Pîpîlî", "lang_code": "ppl", "word": "-kwa" }, { "lang": "Pîpîlî", "lang_code": "ppl", "word": "-cua" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "word": "jeść" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "word": "zjeść" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "word": "żreć" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "word": "comer" }, { "lang": "Puncabî", "lang_code": "pa", "roman": "khāṇā", "word": "ਖਾਣਾ" }, { "lang": "Qazaxî", "lang_code": "kk", "roman": "jeu", "word": "жеу" }, { "lang": "Rapanuyî", "lang_code": "rap", "word": "kai" }, { "lang": "Romagnolî", "lang_code": "rgn", "word": "magnê" }, { "lang": "Romancî", "lang_code": "rm", "word": "mangiar" }, { "lang": "Romancî", "lang_code": "rm", "word": "magliar" }, { "lang": "Romanyayî", "lang_code": "ro", "word": "mânca" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "jestʹ", "word": "есть" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "pojéstʹ", "word": "пое́сть" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "sʺjestʹ", "word": "съесть" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "kúšatʹ", "word": "ку́шать" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "pokúšatʹ", "word": "поку́шать" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "skúšatʹ", "word": "ску́шать" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "pitátʹsja", "word": "пита́ться" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "žratʹ", "word": "жрать" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "požrátʹ", "word": "пожра́ть" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "sožrátʹ", "word": "сожра́ть" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "upotrebitʹ", "word": "употребить" }, { "lang": "Rusînî", "lang_code": "rue", "roman": "jísty", "word": "ї́сти" }, { "lang": "Saksoniya kevn", "lang_code": "osx", "word": "etan" }, { "lang": "Samiya bakurî", "lang_code": "se", "word": "borrat" }, { "lang": "Samiya skoltî", "lang_code": "sms", "word": "poorrâd" }, { "lang": "Sanskrîtî", "lang_code": "sa", "roman": "atti", "word": "अत्ति" }, { "lang": "Sanskrîtî", "lang_code": "sa", "roman": "khādati", "word": "खादति" }, { "lang": "Sardînî", "lang_code": "sc", "word": "mandigare" }, { "lang": "Sebwanoyî", "lang_code": "ceb", "word": "kaun" }, { "lang": "Sebwanoyî", "lang_code": "ceb", "word": "kaon" }, { "lang": "Sicîlî", "lang_code": "scn", "word": "manciàri" }, { "lang": "Sicîlî", "lang_code": "scn", "word": "manciari" }, { "lang": "Sindhî", "lang_code": "sd", "word": "کائِڻُ" }, { "lang": "Sirananî", "lang_code": "srn", "word": "nyan" }, { "lang": "Kirîlî", "lang_code": "sh", "word": "је̏сти" }, { "lang": "Kirîlî", "lang_code": "sh", "word": "јисти" }, { "lang": "Kirîlî", "lang_code": "sh", "word": "по̀јести" }, { "lang": "Kirîlî", "lang_code": "sh", "word": "вѐчерати" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "sh", "word": "jȅsti" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "sh", "word": "jisti" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "sh", "word": "pòjesti" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "sh", "word": "vèčerati" }, { "lang": "Sîlhetî", "lang_code": "syl", "roman": "xáua", "word": "ꠈꠣꠃꠣ" }, { "lang": "Kirîlî", "lang_code": "cu", "roman": "jasti", "word": "ꙗсти" }, { "lang": "Glagolîtîk", "lang_code": "cu", "roman": "ěsti", "word": "ⱑⱄⱅⰹ" }, { "lang": "Slovakî", "lang_code": "sk", "word": "jesť" }, { "lang": "Slovenî", "lang_code": "sl", "word": "jesti" }, { "lang": "Sorbiya jêrîn", "lang_code": "dsb", "word": "jěsć" }, { "lang": "Sorbiya jorîn", "lang_code": "hsb", "word": "jěsć" }, { "lang": "Sotoyiya başûr", "lang_code": "st", "word": "ja" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "word": "comer" }, { "lang": "Sundanî", "lang_code": "su", "word": "tuang" }, { "lang": "Sundanî", "lang_code": "su", "word": "neda" }, { "lang": "Sundanî", "lang_code": "su", "word": "dahar" }, { "lang": "Sundanî", "lang_code": "su", "word": "lebok" }, { "lang": "Sundanî", "lang_code": "su", "word": "nyatu" }, { "lang": "Sundanî", "lang_code": "su", "word": "lolodok" }, { "lang": "Sundanî", "lang_code": "su", "word": "jajablog" }, { "lang": "Swahîlî", "lang_code": "sw", "word": "kula" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "äta" }, { "lang": "Şanî", "lang_code": "shn", "roman": "kǐn", "word": "ၵိၼ်" }, { "lang": "Şerpayî", "lang_code": "xsr", "roman": "sa", "word": "ཟ" }, { "lang": "Şillukî", "lang_code": "shk", "word": "camo" }, { "lang": "Şîngazîcayî", "lang_code": "zdj", "word": "hula" }, { "lang": "Tacikî", "lang_code": "tg", "roman": "xürdan", "word": "хӯрдан" }, { "lang": "Tagalogî", "lang_code": "tl", "word": "kain" }, { "lang": "Tagalogî", "lang_code": "tl", "word": "kumain" }, { "lang": "Tagalogî", "lang_code": "tl", "word": "kainin" }, { "lang": "Tamîlî", "lang_code": "ta", "roman": "cāppiṭu", "word": "சாப்பிடு" }, { "lang": "Tamîlî", "lang_code": "ta", "roman": "uṇ", "word": "உண்" }, { "lang": "Tamîlî", "lang_code": "ta", "roman": "tiṉ", "word": "தின்" }, { "lang": "Tarantinoyî", "lang_code": "roa-tar", "word": "mangià" }, { "lang": "Tausugî", "lang_code": "tsg", "word": "kaun" }, { "lang": "Tay dam", "lang_code": "blt", "word": "kin" }, { "lang": "Tay dam", "lang_code": "blt", "word": "ꪀꪲꪙ" }, { "lang": "Tayiya bakurî", "lang_code": "nod", "word": "ᨠᩥ᩠ᨶ" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "roman": "gin", "word": "กิน" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "word": "รับประทาน" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "roman": "taan", "word": "ทาน" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "roman": "chǎn", "word": "ฉัน" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "roman": "dɛ̀ɛk", "word": "แดก" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "roman": "swə̌əi", "word": "เสวย" }, { "lang": "Telûgûyî", "lang_code": "te", "roman": "tinu", "word": "తిను" }, { "lang": "Telûgûyî", "lang_code": "te", "roman": "bhujiñcu", "word": "భుజించు" }, { "lang": "Teteriya krîmî", "lang_code": "crh", "word": "aşamaq" }, { "lang": "Teterî", "lang_code": "tt", "roman": "aşarga", "word": "ашарга" }, { "lang": "Tetûmî", "lang_code": "tet", "word": "han" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yemek" }, { "lang": "Tirkmenî", "lang_code": "tk", "word": "iýmek" }, { "lang": "Tîbetî", "lang_code": "bo", "roman": "za", "word": "ཟ" }, { "lang": "Tîbetî", "lang_code": "bo", "roman": "mchod", "word": "མཆོད" }, { "lang": "Tokpisinî", "lang_code": "tpi", "word": "kai" }, { "lang": "Toxarî B", "lang_code": "txb", "word": "śu-" }, { "lang": "Toxarî B", "lang_code": "txb", "word": "tāpp-" }, { "lang": "Tuvanî", "lang_code": "tyv", "roman": "çiir", "word": "чиир" }, { "lang": "Ugarîtî", "lang_code": "uga", "roman": "ảkl", "word": "𐎀𐎋𐎍" }, { "lang": "Urdûyî", "lang_code": "ur", "roman": "khānā", "word": "کھانا" }, { "lang": "Ûkraynî", "lang_code": "uk", "roman": "jísty", "word": "ї́сти" }, { "lang": "Venîsî", "lang_code": "vec", "word": "magnar" }, { "lang": "Viyetnamî", "lang_code": "vi", "word": "ăn" }, { "lang": "Viyetnamî", "lang_code": "vi", "word": "ăn cơm" }, { "lang": "Viyetnamî", "lang_code": "vi", "word": "xơi" }, { "lang": "Walonî", "lang_code": "wa", "word": "magnî" }, { "lang": "Walonî", "lang_code": "wa", "word": "mindjî" }, { "lang": "Warayî", "lang_code": "war", "word": "ka-un" }, { "lang": "Weylsî", "lang_code": "cy", "word": "bwyta" }, { "lang": "Ximêrî", "lang_code": "km", "roman": "ñam", "word": "ញ៉ាំ" }, { "lang": "Ximêrî", "lang_code": "km", "roman": "pisaa", "word": "ពិសា" }, { "lang": "Ximêrî", "lang_code": "km", "roman": "sii", "word": "ស៊ី" }, { "lang": "Ximêrî", "lang_code": "km", "roman": "houp", "word": "ហូប" }, { "lang": "Yagnobî", "lang_code": "yai", "word": "хварак" }, { "lang": "Yakutî", "lang_code": "sah", "roman": "ahaa", "word": "аһаа" }, { "lang": "Yakutî", "lang_code": "sah", "roman": "sie", "word": "сиэ" }, { "lang": "Yidîşî", "lang_code": "yi", "roman": "esn", "word": "עסן" }, { "lang": "Yukaghiriya bakurî", "lang_code": "ykg", "roman": "lew-", "word": "лэв-" }, { "lang": "Yupîkiya navendî", "lang_code": "esu", "word": "ner'uq" }, { "lang": "Yûnanî", "lang_code": "el", "roman": "tróo", "word": "τρώω" }, { "lang": "Yûnanî", "lang_code": "el", "roman": "trógo", "word": "τρώγω" }, { "lang": "Yûnanî", "lang_code": "el", "roman": "esthío", "word": "εσθίω" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "édō", "word": "ἔδω" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "esthíō", "word": "ἐσθίω" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "éphagon", "word": "ἔφαγον" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "bibrṓskō", "word": "βιβρώσκω" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "daínumi", "word": "δαίνυμι" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "trṓgō", "word": "τρώγω" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "patéomai", "word": "πατέομαι" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "sitéō", "word": "σιτέω" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "-phagéō", "word": "-φαγέω" }, { "lang": "Zêlandî", "lang_code": "zea", "word": "ete" }, { "lang": "Zhuangî", "lang_code": "za", "word": "gwn" }, { "lang": "Zuluyî", "lang_code": "zu", "word": "-dla" }, { "lang": "ǃXóõ", "lang_code": "nmn", "word": "ʻâã" } ], "word": "xwarin" } { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Deng bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "hyphenation": "xwa·rin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Jêgirtin bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên ji Firat Cewerî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "examples": [ { "ref": "Firat Cewerî, Payiza Dereng, Avesta, 2014, r. 16", "text": "Gelekan ji wan zû de hevdu nedîtibûn, loma wan li kar û mijûliyên hev dipirsîn, guhertinên ku di wan de bûbûn meraq dikirin, gazin ji jiyana sirgûnê û têkiliyên sar ên ku berhemên jiyana sirgûnê ne dikirin. Heta ku hebekî xilbexilba wan kêm bû min ji wan daxwaz kir ku ew rabin û ji xwe re xwarinê bînin." } ], "glosses": [ "Tişta/ê ku tê xwarin." ], "id": "ku-xwarin-ku-noun-94WVxIEE" }, { "glosses": [ "Rewşa tiştekî xwarin." ], "id": "ku-xwarin-ku-noun-JO0dlwyg" } ], "sounds": [ { "ipa": "/xʷɑːˈɾɪn/" }, { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav" } ], "synonyms": [ { "word": "qût" }, { "word": "taşt" }, { "word": "firavîn" }, { "word": "şîv" }, { "word": "Kategorî:Xwarin" } ], "tags": [ "feminine" ], "translations": [ { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "xwardemenî", "word": "خواردەمەنی" }, { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "çêşt", "word": "چێشت" }, { "lang": "Zazakî", "lang_code": "zza", "tags": [ "masculine" ], "word": "werdiş" }, { "lang": "Afrîkansî", "lang_code": "af", "word": "kos" }, { "lang": "Afrîkansî", "lang_code": "af", "word": "voedsel" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "feminine" ], "word": "Nahrung" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "Essen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "Lebensmittel" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "feminine" ], "word": "Speise" }, { "lang": "Aramî", "lang_code": "arc", "tags": [ "masculine" ], "word": "אוכלא" }, { "lang": "Azerî", "lang_code": "az", "word": "qida" }, { "lang": "Azerî", "lang_code": "az", "word": "ərzaq" }, { "lang": "Azerî", "lang_code": "az", "word": "yemək" }, { "lang": "Belûçî", "lang_code": "bal", "roman": "warag", "word": "ورگ" }, { "lang": "Bulgarî", "lang_code": "bg", "roman": "hraná", "tags": [ "feminine" ], "word": "храна́" }, { "lang": "Burmayî", "lang_code": "my", "roman": "ca:ca.ra", "word": "စားစရာ" }, { "lang": "Burmayî", "lang_code": "my", "roman": "a.ca:a.ca", "word": "အစားအစာ" }, { "lang": "Burmayî", "lang_code": "my", "roman": "a.ca:", "word": "အစား" }, { "lang": "Çekî", "lang_code": "cs", "tags": [ "feminine" ], "word": "potrava" }, { "lang": "Çekî", "lang_code": "cs", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "jídlo" }, { "lang": "Mandarînî", "lang_code": "cmn", "roman": "shíwù", "word": "食物" }, { "lang": "Mandarînî", "lang_code": "cmn", "roman": "shípǐn", "word": "食品" }, { "lang": "Kantonî", "lang_code": "yue", "roman": "je⁵ sik⁶", "word": "嘢食" }, { "lang": "Kantonî", "lang_code": "yue", "roman": "sik⁶ mat⁶", "word": "食物" }, { "lang": "Danmarkî", "lang_code": "da", "tags": [ "common-gender" ], "word": "føde" }, { "lang": "Danmarkî", "lang_code": "da", "tags": [ "common-gender" ], "word": "mad" }, { "lang": "Danmarkî", "lang_code": "da", "word": "næring" }, { "lang": "Endonezyayî", "lang_code": "id", "word": "makanan" }, { "lang": "Endonezyayî", "lang_code": "id", "word": "pangan" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "roman": "ṭaʿām", "tags": [ "masculine" ], "word": "طَعَام" }, { "lang": "Erebiya fasî", "lang_code": "ary", "roman": "mākla", "tags": [ "feminine" ], "word": "ماكلة" }, { "lang": "Erebiya hîcazî", "lang_code": "acw", "roman": "ʾakil", "tags": [ "masculine" ], "word": "أَكِل" }, { "lang": "Erebiya kendavî", "lang_code": "afb", "roman": "akil", "tags": [ "masculine" ], "word": "أَكِل" }, { "lang": "Erebiya misrî", "lang_code": "arz", "roman": "akl", "tags": [ "masculine" ], "word": "اكل" }, { "lang": "Ermenî", "lang_code": "hy", "roman": "utelikʻ", "word": "ուտելիք" }, { "lang": "Ermenî", "lang_code": "hy", "roman": "snund", "word": "սնունդ" }, { "lang": "Ermenî", "lang_code": "hy", "roman": "kerakur", "word": "կերակուր" }, { "lang": "Esperantoyî", "lang_code": "eo", "word": "manĝaĵo" }, { "lang": "Estonî", "lang_code": "et", "word": "toit" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "roman": "ğazâ", "word": "غذا" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "ruoka" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "ravinto" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "tags": [ "feminine" ], "word": "nourriture" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "tags": [ "feminine" ], "word": "alimentation" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "tags": [ "masculine" ], "word": "manger" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "tags": [ "feminine" ], "word": "bouffe" }, { "lang": "Gotî", "lang_code": "got", "roman": "mats", "tags": [ "masculine" ], "word": "𐌼𐌰𐍄𐍃" }, { "lang": "Gurcî", "lang_code": "ka", "roman": "sazrdo", "word": "საზრდო" }, { "lang": "Gurcî", "lang_code": "ka", "roman": "sač̣meli", "word": "საჭმელი" }, { "lang": "Gurcî", "lang_code": "ka", "roman": "saḳvebi", "word": "საკვები" }, { "lang": "Hindî", "lang_code": "hi", "roman": "khānā", "tags": [ "masculine" ], "word": "खाना" }, { "lang": "Hindî", "lang_code": "hi", "roman": "bhojan", "tags": [ "masculine" ], "word": "भोजन" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "voedsel" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "eten" }, { "lang": "Îbranî", "lang_code": "he", "roman": "ókhel", "tags": [ "masculine" ], "word": "אוכל \\ אֹכֶל" }, { "lang": "Îbranî", "lang_code": "he", "roman": "mazón", "tags": [ "masculine" ], "word": "מָזוֹן" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "food" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "nourishment" }, { "lang": "Îrlendî", "lang_code": "ga", "word": "bia" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "tags": [ "masculine" ], "word": "cibo" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "tags": [ "masculine" ], "word": "alimento" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "tags": [ "masculine" ], "word": "vitto" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "食べ物" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "食物" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "食料" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "飯" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "食品" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "餌" }, { "lang": "Katalanî", "lang_code": "ca", "tags": [ "masculine" ], "word": "menjar" }, { "lang": "Katalanî", "lang_code": "ca", "tags": [ "masculine" ], "word": "aliment" }, { "lang": "Kirgizî", "lang_code": "ky", "roman": "aş", "word": "аш" }, { "lang": "Kirgizî", "lang_code": "ky", "roman": "tamak", "word": "тамак" }, { "lang": "Kirgizî", "lang_code": "ky", "roman": "tamak-aş", "word": "тамак-аш" }, { "lang": "Koreyî", "lang_code": "ko", "roman": "eumsik", "word": "음식" }, { "lang": "Koreyî", "lang_code": "ko", "word": "飮食" }, { "lang": "Lazî", "lang_code": "lzz", "word": "gyari" }, { "lang": "Lîtwanî", "lang_code": "lt", "tags": [ "masculine" ], "word": "maistas" }, { "lang": "Makedonî", "lang_code": "mk", "roman": "hrana", "tags": [ "feminine" ], "word": "храна" }, { "lang": "Malezî", "lang_code": "ms", "word": "makanan" }, { "lang": "Mazenderanî", "lang_code": "mzn", "roman": "xərâk", "word": "خهراک" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "étel" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "ennivaló" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "élelem" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "étek" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "táplálék" }, { "lang": "Mongolî", "lang_code": "mn", "roman": "hool", "word": "хоол" }, { "lang": "Mongolî", "lang_code": "mn", "roman": "hüns", "word": "хүнс" }, { "lang": "Mongolî", "lang_code": "mn", "roman": "zoog", "word": "зоог" }, { "lang": "Oygurî", "lang_code": "ug", "roman": "ozuq", "word": "ئوزۇق" }, { "lang": "Oygurî", "lang_code": "ug", "roman": "yëmek", "word": "يېمەك" }, { "lang": "Ozbekî", "lang_code": "uz", "word": "ozuqa" }, { "lang": "Ozbekî", "lang_code": "uz", "word": "oziq" }, { "lang": "Ozbekî", "lang_code": "uz", "word": "ovqat" }, { "lang": "Ozbekî", "lang_code": "uz", "word": "yemak" }, { "lang": "Ozbekî", "lang_code": "uz", "word": "taom" }, { "lang": "Peştûyî", "lang_code": "ps", "roman": "ḍwoḍay", "word": "ډوډۍ" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "jedzenie" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "pożywienie" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "tags": [ "feminine" ], "word": "żywność" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "tags": [ "feminine" ], "word": "strawa" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "jadło" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "tags": [ "feminine" ], "word": "pica" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "tags": [ "feminine" ], "word": "comida" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "tags": [ "masculine" ], "word": "alimento" }, { "lang": "Puncabî", "lang_code": "pa", "roman": "ahār", "tags": [ "masculine" ], "word": "ਅਹਾਰ" }, { "lang": "Puncabî", "lang_code": "pa", "roman": "khāṇā", "tags": [ "masculine" ], "word": "ਖਾਣਾ" }, { "lang": "Qazaxî", "lang_code": "kk", "roman": "as", "word": "ас" }, { "lang": "Qazaxî", "lang_code": "kk", "roman": "tamaq", "word": "тамақ" }, { "lang": "Romanyayî", "lang_code": "ro", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "aliment" }, { "lang": "Romanyayî", "lang_code": "ro", "tags": [ "feminine" ], "word": "mâncare" }, { "lang": "Romanyayî", "lang_code": "ro", "tags": [ "feminine" ], "word": "hrană" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "jedá", "tags": [ "feminine" ], "word": "еда́" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "píšča", "tags": [ "feminine" ], "word": "пи́ща" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "pitánije", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "пита́ние" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "korm", "tags": [ "masculine" ], "word": "корм" }, { "lang": "Sanskrîtî", "lang_code": "sa", "roman": "khādya", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "खाद्य" }, { "lang": "Sanskrîtî", "lang_code": "sa", "roman": "bhojana", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "भोजन" }, { "lang": "Sanskrîtî", "lang_code": "sa", "roman": "anna", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "अन्न" }, { "lang": "Sanskrîtî", "lang_code": "sa", "roman": "psuras", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "प्सुरस्" }, { "lang": "Sanskrîtî", "lang_code": "sa", "roman": "ghāsa", "tags": [ "masculine" ], "word": "घास" }, { "lang": "Slovakî", "lang_code": "sk", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "jedlo" }, { "lang": "Slovakî", "lang_code": "sk", "tags": [ "feminine" ], "word": "strava" }, { "lang": "Slovenî", "lang_code": "sl", "tags": [ "feminine" ], "word": "hrana" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "tags": [ "masculine" ], "word": "alimento" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "tags": [ "feminine" ], "word": "comida" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "word": "víveres" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "mat" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "föda" }, { "lang": "Tacikî", "lang_code": "tg", "roman": "ġizo", "word": "ғизо" }, { "lang": "Tagalogî", "lang_code": "tl", "word": "pagkain" }, { "lang": "Talişî", "lang_code": "tly", "roman": "xərâk", "word": "خراک" }, { "lang": "Tamîlî", "lang_code": "ta", "roman": "cāppāṭu", "word": "சாப்பாடு" }, { "lang": "Tamîlî", "lang_code": "ta", "roman": "uṇavu", "word": "உணவு" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "word": "อาหาร" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "word": "ของกิน" }, { "lang": "Teterî", "lang_code": "tt", "roman": "aş", "word": "аш" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yiyecek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yemek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "besin" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "aş" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "azık" }, { "lang": "Tirkmenî", "lang_code": "tk", "word": "aş" }, { "lang": "Tirkmenî", "lang_code": "tk", "word": "azyk" }, { "lang": "Tîbetî", "lang_code": "bo", "roman": "lto", "word": "ལྟོ" }, { "lang": "Tîbetî", "lang_code": "bo", "roman": "kha lag", "word": "ཁ་ལག" }, { "lang": "Urdûyî", "lang_code": "ur", "roman": "khānā", "tags": [ "masculine" ], "word": "کھانا" }, { "lang": "Ûkraynî", "lang_code": "uk", "roman": "jíža", "tags": [ "feminine" ], "word": "ї́жа" }, { "lang": "Ûkraynî", "lang_code": "uk", "roman": "xarčuvánnja", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "харчува́ння" }, { "lang": "Viyetnamî", "lang_code": "vi", "word": "thức ăn" }, { "lang": "Viyetnamî", "lang_code": "vi", "word": "thực phẩm" }, { "lang": "Viyetnamî", "lang_code": "vi", "word": "đồ ăn" }, { "lang": "Volapûkî", "lang_code": "vo", "word": "fid" }, { "lang": "Weylsî", "lang_code": "cy", "tags": [ "masculine" ], "word": "bwyd" }, { "lang": "Yakutî", "lang_code": "sah", "roman": "as", "word": "ас" }, { "lang": "Yidîşî", "lang_code": "yi", "roman": "esn", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "עסן" }, { "lang": "Yûnanî", "lang_code": "el", "roman": "trofí", "tags": [ "feminine" ], "word": "τροφή" }, { "lang": "Yûnanî", "lang_code": "el", "roman": "fagitó", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "φαγητό" }, { "lang": "Yûnanî", "lang_code": "el", "roman": "faḯ", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "φαΐ" }, { "lang": "Yûnaniya kevn", "lang_code": "grc", "roman": "brôma", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "βρῶμα" }, { "lang": "Yûnaniya kevn", "lang_code": "grc", "roman": "borá", "tags": [ "feminine" ], "word": "βορά" }, { "lang": "Yûnaniya kevn", "lang_code": "grc", "roman": "eîdar", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "εἶδαρ" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yemek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yiyim" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yeme" } ], "word": "xwarin" }
{ "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Deng bi kurmancî", "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "Kurmancî", "Peyvên kurmancî ji proto-hindûewropî", "Peyvên kurmancî ji proto-îranî", "Proto-hindûewropî", "Proto-îranî", "Tewandin:lêker (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"xwarin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"xwarin\"", "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)", "Şêwexirab" ], "derived": [ { "word": "xwarin dan" }, { "word": "xwarin xwarin" }, { "word": "xwarindan" }, { "word": "xwarinxwarin" }, { "word": "xwarandin" }, { "word": "xwarî" }, { "word": "xwerbar" }, { "word": "xwerbarî" }, { "word": "xwere" }, { "word": "xwirak" }, { "word": "vexwarin" } ], "etymology_text": "Ji îraniya kevn*hʷarati, ji proto-hindûaryayî *sʷalati, ji proto-hindûewropî *sʷeleti (“xwarin, vexwarin, daûrandin, daqurtandin”), têkildarî swallow (“daqurtandin, daûrandin”) ya îngilîzî, zwelgen (bi hesûdî xwarin) ya holendî, خواردن (xwardin) ya soranî, warden ya zazakî, wardey ya hewramî, خوردن (xorden) ya farisî...\nproto-îranî: *hwar- (\"xwarin\"),\navestayî: xvar- (\"xwarin\"),\npartî: xwr- (\"xwarin\"),\npehlewî: xwar- (\"xwarin, vexwarin\"),\nsogdî: xwr- (\"xwarin\"),\nfarisî: xurdan / xvār- (\"xwarin, şımıten\"),\nbelûçî: wārt / war- (\"xwarin, vexwarin\"),\ntatî: xārt / xer- (\"xwarin\"),\nkurmancî: xwarin / xw-,\nsoranî:. xwardin / xw- (\"xwarin\"),\nkurdiya başûr: xwardin (\"xwarin\"),\nhewramî: wardey / wer- (\"xwarin, vexwarin\") ...\nzazakî: warden / wer- (\"xwarin\"),\nîngilîzî: swallow (\"daqurtandin, daûrandin\"),\nholendî: zwelgen (\"bi hesûdî xwarin\")\nÇavkanî: Cheung p.148, Watkins p.88, Etymonline | Pokorny: 1045", "forms": [ { "form": "dixwim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixwî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixwe", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixwin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "bixwe", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "bixwin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "xwar", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xwar", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xwar", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xwar", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–xw–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera xwarin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "–xwar–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera xwarin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez dixwim", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez naxwim", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min xwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min nexwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu dixwî", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu naxwî", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te xwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te nexwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dixwe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naxwe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em dixwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em naxwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me xwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me nexwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn dixwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn naxwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we xwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we nexwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dixwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naxwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan xwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan nexwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min dixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min nedixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min xwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min nexwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te dixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te nedixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te xwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te nexwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî dixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nedixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me dixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me nedixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me xwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me nexwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we dixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we nedixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we xwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we nexwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan dixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nedixwar", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan xwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan nexwaribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê bixwim", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê nexwim", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê xwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê nexwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê bixwî", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê nexwî", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê xwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê nexwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bixwe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nexwe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê xwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê bixwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê nexwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê xwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê nexwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê bixwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê nexwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê xwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê nexwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bixwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nexwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê xwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê nexwaribe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min xwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min nexwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min xwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min nexwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te xwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te nexwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te xwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te nexwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me xwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me nexwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me xwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me nexwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we xwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we nexwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we xwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we nexwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan xwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan nexwariye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan xwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nexwaribûye", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez bixwim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez nexwim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min xwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu bixwî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu nexwî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te xwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bixwe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nexwe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî xwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em bixwin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em nexwin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me xwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn bixwin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn nexwin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we xwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bixwin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nexwin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan xwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexwaribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min bixwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min xwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te bixwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te xwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî bixwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî xwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me bixwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me xwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we bixwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we xwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan bixwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexwara", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan xwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexwaribûya", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê bixwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nexwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê xwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nexwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê bixwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nexwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê xwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nexwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê bixwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê xwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê bixwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nexwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê xwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nexwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê bixwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nexwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê xwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nexwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê bixwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nexwara", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê xwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nexwaribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) bixwe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) nexwe", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) bixwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) nexwin", "source": "Tewandin:xwarin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "خوارن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "хԝарьн", "raw_tags": [ "kurdî-krîlî" ] }, { "form": "xarin" }, { "form": "xwerin" } ], "hyphenation": "xwa·rin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "related": [ { "word": "xurînî" }, { "word": "(xwarina ber taştê)" }, { "word": "taştê" }, { "word": "(fitûr/qeretûn)" }, { "word": "firavîn" }, { "word": "(xwarina nîvro)" }, { "word": "şîv" }, { "word": "(xwarina êvarê)" }, { "word": "paşîv" }, { "word": "(xwarina şevê)" }, { "word": "daqurtandin" }, { "word": "da'ûrandin" }, { "word": "gezandin" }, { "word": "kirandin" }, { "word": "kiritandin" }, { "word": "leq" }, { "word": "leq dan" }, { "word": "kerifîn" }, { "word": "ziqinîn" }, { "word": "hepişîn" } ], "senses": [ { "categories": [ "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)", "Jêgirtin bi kurmancî", "Jêgirtinên ji Mela Hesenê Bateyî", "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî" ], "examples": [ { "ref": "Mela Hesenê Bateyî, Mewlûda Kurdî, ~1720", "text": "Nûr ji eniyê hate piştê bû sitar\nNê ji darê xwarin herdukan şîrîn" } ], "glosses": [ "Kirin zikê xwe; tişt kirin di devê xwe de û bi didanên xwe hêrandin û da'ûrandin zikê xwe." ] }, { "categories": [ "Nimûne bi kurmancî" ], "examples": [ { "text": "Dused dolar hebûn, hemî di rojekê de xwarin." } ], "glosses": [ "Mal yan pare bi kar anîn yan pûç kirin." ] }, { "categories": [ "Nimûne bi kurmancî" ], "examples": [ { "text": "Dijminan derbeyek mezin xwar." } ], "glosses": [ "Pê ketin." ] }, { "categories": [ "Nimûne bi kurmancî" ], "examples": [ { "text": "Ew demance çend fîşekan dixwe?" } ], "glosses": [ "Cih tê de hebûn." ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/xʷɑːˈɾɪn/" }, { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "xwardin", "word": "خواردن" }, { "lang": "Kurdiya başûrî", "lang_code": "sdh", "roman": "xwardin", "word": "خواردن" }, { "lang": "Lekî", "lang_code": "lki", "word": "hwardin" }, { "lang": "Lekî", "lang_code": "lki", "word": "wardin" }, { "lang": "Hewramî", "lang_code": "hac", "word": "wardey" }, { "lang": "Zazakî", "lang_code": "zza", "word": "werdene" }, { "lang": "Zazakî", "lang_code": "zza", "word": "wardene" }, { "lang": "Abxazî", "lang_code": "ab", "roman": "āfārā", "word": "афара" }, { "lang": "Afrîkansî", "lang_code": "af", "word": "eet" }, { "lang": "Ahomî", "lang_code": "aho", "roman": "kin", "word": "𑜀𑜢𑜃𑜫" }, { "lang": "Akadî", "lang_code": "akk", "roman": "akālu", "word": "𒅥" }, { "lang": "Akanî", "lang_code": "ak", "word": "di" }, { "lang": "Aklanon", "lang_code": "akl", "word": "kaon" }, { "lang": "Albanî", "lang_code": "sq", "word": "ha" }, { "lang": "Almaniya navendî ya rojhilat", "lang_code": "gmw-ecg", "word": "assn" }, { "lang": "Almaniya Pennsylvania", "lang_code": "pdc", "word": "esse" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "essen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "fressen" }, { "lang": "Elmanîşî", "lang_code": "gsw", "word": "ässe" }, { "lang": "Almaniya bilind a kevn", "lang_code": "goh", "word": "ezzan" }, { "lang": "Almaniya bilind a kevn", "lang_code": "goh", "word": "еʒʒan" }, { "lang": "Ambonezî-malezî", "lang_code": "abs", "word": "makang" }, { "lang": "Ambonezî-malezî", "lang_code": "abs", "word": "cake" }, { "lang": "Amharî", "lang_code": "am", "roman": "mäblat", "word": "መብላት" }, { "lang": "Amharî", "lang_code": "am", "roman": "bäla", "word": "በላ" }, { "lang": "Andî", "lang_code": "ani", "word": "икунну" }, { "lang": "Apaçiya rojava", "lang_code": "apw", "word": "yiyąą" }, { "lang": "Apaçiya rojava", "lang_code": "apw", "word": "dáii’da" }, { "lang": "Aragonî", "lang_code": "an", "word": "minchar" }, { "lang": "Aramî", "lang_code": "arc", "roman": "ʾekal", "word": "ܐܟܠ" }, { "lang": "Aramî", "lang_code": "arc", "word": "אכל" }, { "lang": "Aromanî", "lang_code": "rup", "word": "mãc" }, { "lang": "Asamî", "lang_code": "as", "roman": "kha", "word": "খা" }, { "lang": "Astûrî", "lang_code": "ast", "word": "yantar" }, { "lang": "Astûrî", "lang_code": "ast", "word": "xintar" }, { "lang": "Atayalî", "lang_code": "tay", "word": "niqun" }, { "lang": "Atîkamekwî", "lang_code": "atj", "word": "mitciso" }, { "lang": "Avarî", "lang_code": "av", "roman": "kwanaze", "word": "кваназе" }, { "lang": "Aynuyî", "lang_code": "ain", "roman": "'e", "word": "エ" }, { "lang": "Aynuyî", "lang_code": "ain", "roman": "'ipe", "word": "イペ" }, { "lang": "Azerî", "lang_code": "az", "word": "yemək" }, { "lang": "Baskî", "lang_code": "eu", "word": "jan" }, { "lang": "Başkîrî", "lang_code": "ba", "roman": "ašaw", "word": "ашау" }, { "lang": "Bayerî", "lang_code": "bar", "word": "èssn" }, { "lang": "Belarusî", "lang_code": "be", "roman": "jésci", "word": "е́сці" }, { "lang": "Belarusî", "lang_code": "be", "roman": "jésʹci", "word": "е́сьці" }, { "lang": "Belarusî", "lang_code": "be", "roman": "zʺjésci", "word": "з'е́сці" }, { "lang": "Bengalî", "lang_code": "bn", "roman": "khaoẏa", "word": "খাওয়া" }, { "lang": "Bextiyarî", "lang_code": "bqi", "roman": "xarden", "word": "خردن" }, { "lang": "Bîslamayî", "lang_code": "bi", "word": "kaekae" }, { "lang": "Brahuiyî", "lang_code": "brh", "word": "kunak" }, { "lang": "Bretonî", "lang_code": "br", "word": "debriñ" }, { "lang": "Bukidnon manoboyiya rojavayî", "lang_code": "mbb", "word": "ka'an" }, { "lang": "Bulgarî", "lang_code": "bg", "roman": "jam", "word": "ям" }, { "lang": "Bulgarî", "lang_code": "bg", "roman": "hranjá se", "word": "храня́ се" }, { "lang": "Burmayî", "lang_code": "my", "roman": "ca:", "word": "စား" }, { "lang": "Burmayî", "lang_code": "my", "roman": "sum:hcaung", "word": "သုံးဆောင်" }, { "lang": "Burmayî", "lang_code": "my", "roman": "bhuny:pe:", "word": "ဘုဉ်းပေး" }, { "lang": "Buryatî", "lang_code": "bua", "roman": "edixe", "word": "эдихэ" }, { "lang": "Çeçenî", "lang_code": "ce", "roman": "daa", "word": "даа" }, { "lang": "Çekî", "lang_code": "cs", "word": "jíst" }, { "lang": "Çekî", "lang_code": "cs", "word": "sníst" }, { "lang": "Çîçewayî", "lang_code": "ny", "word": "-dya" }, { "lang": "Kantonî", "lang_code": "yue", "roman": "sik⁶", "word": "食" }, { "lang": "Kantonî", "lang_code": "yue", "roman": "hek³", "word": "吃" }, { "lang": "Dunganî", "lang_code": "dng", "roman": "čɨ", "word": "чы" }, { "lang": "Ganî", "lang_code": "gan", "roman": "qiah⁶", "word": "吃" }, { "lang": "Hakkayî", "lang_code": "hak", "roman": "sṳ̍t", "word": "食" }, { "lang": "Jinî", "lang_code": "cjy", "roman": "ceh⁴", "word": "吃" }, { "lang": "Çîniya klasîk", "lang_code": "lzh", "word": "餔" }, { "lang": "Mandarînî", "lang_code": "cmn", "roman": "chī", "word": "吃" }, { "lang": "Mandarînî", "lang_code": "cmn", "roman": "shí", "word": "食" }, { "lang": "Mandarînî", "lang_code": "cmn", "roman": "bū", "word": "餔" }, { "lang": "Min dongî", "lang_code": "cdo", "roman": "sĭk / siĕk", "word": "食" }, { "lang": "Minnanî", "lang_code": "nan", "roman": "chia̍h", "word": "食" }, { "lang": "Wuyî", "lang_code": "wuu", "word": "吃" }, { "lang": "Xiangî", "lang_code": "hsn", "roman": "qia⁶", "word": "吃" }, { "lang": "Çukçî", "lang_code": "ckt", "roman": "qamėtvak", "word": "ӄамэтвак" }, { "lang": "Çûkî", "lang_code": "chk", "word": "mongo" }, { "lang": "Dalmatî", "lang_code": "dlm", "word": "mančur" }, { "lang": "Danmarkî", "lang_code": "da", "word": "spise" }, { "lang": "Danmarkî", "lang_code": "da", "word": "æde" }, { "lang": "Dolganî", "lang_code": "dlg", "word": "аһаа" }, { "lang": "Elfdalî", "lang_code": "ovd", "word": "jätå" }, { "lang": "Endonezyayî", "lang_code": "id", "word": "makan" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "roman": "ʾakala", "word": "أَكَلَ" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "roman": "yaʾkulu", "word": "يَأْكُلُ" }, { "lang": "Erebiya misrî", "lang_code": "arz", "roman": "kal", "word": "كل" }, { "lang": "Erebiya kendavî", "lang_code": "afb", "roman": "kila", "word": "كلا" }, { "lang": "Ermenî", "lang_code": "hy", "roman": "utel", "word": "ուտել" }, { "lang": "Ermeniya kevn", "lang_code": "xcl", "roman": "utem", "word": "ուտեմ" }, { "lang": "Esperantoyî", "lang_code": "eo", "word": "manĝi" }, { "lang": "Estonî", "lang_code": "et", "word": "sööma" }, { "lang": "Etiyopiya klasîk", "lang_code": "gez", "roman": "bälʿä", "word": "በልዐ" }, { "lang": "Evenî", "lang_code": "eve", "roman": "ʒeʙdəj", "word": "дебдэй" }, { "lang": "Evenkî", "lang_code": "evn", "roman": "ʒewmi", "word": "девми" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "roman": "xordan", "word": "خوردن" }, { "lang": "Ferî", "lang_code": "fo", "word": "eta" }, { "lang": "Fîjî", "lang_code": "fj", "word": "daliga" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "syödä" }, { "lang": "Frankoprovansî", "lang_code": "frp", "word": "mengier" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "manger" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "bouffer" }, { "lang": "Fransiya kevn", "lang_code": "fro", "word": "mangier" }, { "lang": "Fransiya kevn", "lang_code": "fro", "word": "mengier" }, { "lang": "Friyolî", "lang_code": "fur", "word": "mangjâ" }, { "lang": "Frîsiya bakur", "lang_code": "frr", "word": "iidj" }, { "lang": "Frîsiya bakur", "lang_code": "frr", "word": "iit" }, { "lang": "Frîsiya kevn", "lang_code": "ofs", "word": "ita" }, { "lang": "Frîsiya saterlandî", "lang_code": "stq", "word": "iete" }, { "lang": "Frîsî", "lang_code": "fy", "word": "ite" }, { "lang": "Gaelîka skotî", "lang_code": "gd", "word": "ith" }, { "lang": "Galîsî", "lang_code": "gl", "word": "comer" }, { "lang": "Galîsî", "lang_code": "gl", "word": "gandir" }, { "lang": "Gotî", "lang_code": "got", "roman": "itan", "word": "𐌹𐍄𐌰𐌽" }, { "lang": "Gotî", "lang_code": "got", "roman": "matjan", "word": "𐌼𐌰𐍄𐌾𐌰𐌽" }, { "lang": "Gujaratî", "lang_code": "gu", "roman": "khāvũ", "word": "ખાવું" }, { "lang": "Gullahî", "lang_code": "gul", "word": "nyam" }, { "lang": "Gurcî", "lang_code": "ka", "roman": "č̣ama", "word": "ჭამა" }, { "lang": "Guwaranî", "lang_code": "gn", "word": "'u" }, { "lang": "Haîtî", "lang_code": "ht", "word": "manje" }, { "lang": "Hawayî", "lang_code": "haw", "word": "ʻai" }, { "lang": "Hawsayî", "lang_code": "ha", "word": "ci" }, { "lang": "Higaononî", "lang_code": "mba", "word": "kaun" }, { "lang": "Hindî", "lang_code": "hi", "roman": "khānā", "word": "खाना" }, { "lang": "Hindî", "lang_code": "hi", "roman": "lenā", "word": "लेना" }, { "lang": "Hîlîgaynonî", "lang_code": "hil", "word": "kaon" }, { "lang": "Hîlîgaynonî", "lang_code": "hil", "word": "magkaon" }, { "lang": "Hîlîgaynonî", "lang_code": "hil", "word": "áb-ab" }, { "lang": "Hîtîtî", "lang_code": "hit", "roman": "e-id-mi", "word": "𒂊𒀉𒈪" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "eten" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "vreten" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "consumeren" }, { "lang": "Holendiya navîn", "lang_code": "dum", "word": "eten" }, { "lang": "Hunsrikî", "lang_code": "hrx", "word": "esse" }, { "lang": "Îbranî", "lang_code": "he", "roman": "akhál", "word": "אָכַל" }, { "lang": "Îdoyî", "lang_code": "io", "word": "manjar" }, { "lang": "Îngilîziya kevn", "lang_code": "ang", "word": "etan" }, { "lang": "Îngilîziya navîn", "lang_code": "enm", "word": "eten" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "eat" }, { "lang": "Îngriyî", "lang_code": "izh", "word": "söövvä" }, { "lang": "Îngûşî", "lang_code": "inh", "roman": "daa", "word": "даа" }, { "lang": "Îrlendî", "lang_code": "ga", "word": "ith" }, { "lang": "Îsnagî", "lang_code": "isd", "word": "kan" }, { "lang": "Îstriyotî", "lang_code": "ist", "word": "magnà" }, { "lang": "Îstro-romanyayî", "lang_code": "ruo", "word": "măncå" }, { "lang": "Îtaliya cihû", "lang_code": "itk", "roman": "akhlare", "word": "אכלר" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "word": "mangiare" }, { "lang": "Îzlendî", "lang_code": "is", "word": "borða" }, { "lang": "Îzlendî", "lang_code": "is", "word": "éta" }, { "lang": "Îzlendî", "lang_code": "is", "word": "eta" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "食べる" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "食う" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "食事する" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "召し上がる" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "頂く" }, { "lang": "Jarayî", "lang_code": "jra", "word": "ƀŏng" }, { "lang": "Jarayî", "lang_code": "jra", "word": "huă" }, { "lang": "Javayî", "lang_code": "jv", "word": "dhahar" }, { "lang": "Javayî", "lang_code": "jv", "word": "mangan" }, { "lang": "Javayî", "lang_code": "jv", "word": "nguntal" }, { "lang": "Javayî", "lang_code": "jv", "word": "mbadhog" }, { "lang": "Kabîlî", "lang_code": "kab", "word": "ečč" }, { "lang": "Kalalîsûtî", "lang_code": "kl", "word": "nerivoq" }, { "lang": "Kalmîkî", "lang_code": "xal", "roman": "idx", "word": "идх" }, { "lang": "Kannadayî", "lang_code": "kn", "roman": "tinnu", "word": "ತಿನ್ನು" }, { "lang": "Kapverdî", "lang_code": "kea", "word": "kume" }, { "lang": "Kaşûbî", "lang_code": "csb", "word": "jesc" }, { "lang": "Katalanî", "lang_code": "ca", "word": "menjar" }, { "lang": "Keçwayî", "lang_code": "qu", "word": "mikhuy" }, { "lang": "Keçwayî", "lang_code": "qu", "word": "mikui" }, { "lang": "Keşmîrî", "lang_code": "ks", "roman": "kh'on", "word": "کھیٛۆن" }, { "lang": "Khasiyî", "lang_code": "kha", "word": "bam" }, { "lang": "Kirgizî", "lang_code": "ky", "roman": "ceş", "word": "жеш" }, { "lang": "Kîkûyûyî", "lang_code": "ki", "word": "kũrĩa" }, { "lang": "Kîngalî", "lang_code": "si", "roman": "kanawā", "word": "කනවා" }, { "lang": "Kîngalî", "lang_code": "si", "roman": "walaⁿdīnawā", "word": "වලඳීනවා" }, { "lang": "Komorî", "lang_code": "swb", "word": "uɗya" }, { "lang": "Koreyî", "lang_code": "ko", "roman": "meokda", "word": "먹다" }, { "lang": "Koreyî", "lang_code": "ko", "roman": "deusida", "word": "드시다" }, { "lang": "Koreyî", "lang_code": "ko", "roman": "japsusida", "word": "잡수시다" }, { "lang": "Koreyî", "lang_code": "ko", "roman": "seopchwihada", "word": "섭취하다" }, { "lang": "Korsîkayî", "lang_code": "co", "word": "manghjà" }, { "lang": "Kreyoliya morîtanî", "lang_code": "mfe", "word": "manze" }, { "lang": "Kumikî", "lang_code": "kum", "roman": "aşamaq", "word": "ашамакъ" }, { "lang": "Ladînoyî", "lang_code": "lad", "word": "komer" }, { "lang": "Ladînoyî", "lang_code": "lad", "word": "kumer" }, { "lang": "Lamboyayî", "lang_code": "lmy", "word": "ya" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "la", "word": "edō" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "la", "word": "comedō" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "la", "word": "manducō" }, { "lang": "Latviyayî", "lang_code": "lv", "word": "ēst" }, { "lang": "Lawsî", "lang_code": "lo", "roman": "kin", "word": "ກິນ" }, { "lang": "Lawsî", "lang_code": "lo", "roman": "thān", "word": "ທານ" }, { "lang": "Lîmbûrgî", "lang_code": "li", "word": "aete" }, { "lang": "Lîtwanî", "lang_code": "lt", "word": "valgyti" }, { "lang": "Lîtwanî", "lang_code": "lt", "word": "ėsti" }, { "lang": "Lombardî", "lang_code": "lmo", "word": "mangià" }, { "lang": "Lombardî", "lang_code": "lmo", "word": "magnà" }, { "lang": "Lueyî", "lang_code": "khb", "roman": "k̇iin", "word": "ᦂᦲᧃ" }, { "lang": "Luksembûrgî", "lang_code": "lb", "word": "iessen" }, { "lang": "Luksembûrgî", "lang_code": "lb", "word": "buffen" }, { "lang": "Luksembûrgî", "lang_code": "lb", "word": "friessen" }, { "lang": "Luoyî", "lang_code": "luo", "word": "chamo" }, { "lang": "Luwiyanî", "lang_code": "xlu", "roman": "aduna", "word": "𒀀𒁺𒈾" }, { "lang": "Mòçenoyî", "lang_code": "mhn", "word": "èssn" }, { "lang": "Maguindanaoyî", "lang_code": "mdh", "word": "kuman" }, { "lang": "Malezî", "lang_code": "ms", "word": "ماکن" }, { "lang": "Malezî", "lang_code": "ms", "word": "سنتڤ" }, { "lang": "Rûmî", "lang_code": "ms", "word": "makan" }, { "lang": "Rûmî", "lang_code": "ms", "word": "santap" }, { "lang": "Makedonî", "lang_code": "mk", "roman": "jade", "word": "јаде" }, { "lang": "Malayalamî", "lang_code": "ml", "roman": "kaḻikkuka", "word": "കഴിക്കുക" }, { "lang": "Malayalamî", "lang_code": "ml", "roman": "tinnuka", "word": "തിന്നുക" }, { "lang": "Malayalamî", "lang_code": "ml", "roman": "uṇṇuka", "word": "ഉണ്ണുക" }, { "lang": "Maltayî", "lang_code": "mt", "word": "kiel" }, { "lang": "Mançûyî", "lang_code": "mnc", "roman": "jembi", "word": "ᠵᡝᠮᠪᡳ" }, { "lang": "Manksî", "lang_code": "gv", "word": "ee" }, { "lang": "Maorî", "lang_code": "mi", "word": "kai" }, { "lang": "Maorî", "lang_code": "mi", "word": "haupa" }, { "lang": "Maranaoyî", "lang_code": "mrw", "word": "kan" }, { "lang": "Maratî", "lang_code": "mr", "roman": "khāṇe", "word": "खाणे" }, { "lang": "Marwarî", "lang_code": "mwr", "roman": "khāṇau", "word": "खाणौ" }, { "lang": "Mayayiya yukatekî", "lang_code": "yua", "word": "hanal" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "eszik" }, { "lang": "Mînangkabawî", "lang_code": "min", "word": "makan" }, { "lang": "Kirîlî", "lang_code": "mn", "roman": "ideh", "word": "идэх" }, { "lang": "Mongolî", "lang_code": "mn", "roman": "idekü", "word": "ᠢᠳᠡᠬᠦ" }, { "lang": "Morî bawah", "lang_code": "xmz", "word": "kaa" }, { "lang": "Nahwatlî", "lang_code": "nah", "word": "cuā" }, { "lang": "Nanayî", "lang_code": "gld", "roman": "žepuri", "word": "депури" }, { "lang": "Nanayî", "lang_code": "gld", "roman": "śiaori", "word": "сиаори" }, { "lang": "Napolîtanî", "lang_code": "nap", "word": "mangià" }, { "lang": "Napolîtanî", "lang_code": "nap", "word": "magnà" }, { "lang": "Navajoyî", "lang_code": "nv", "word": "ashą́" }, { "lang": "Nedersaksî", "lang_code": "nds", "word": "eten" }, { "lang": "Nepalî", "lang_code": "ne", "roman": "khānu", "word": "खानु" }, { "lang": "Nîvxî", "lang_code": "niv", "roman": "iņd̦", "word": "иньдь" }, { "lang": "Normandî", "lang_code": "nrf", "word": "mangi" }, { "lang": "Norsiya kevn", "lang_code": "non", "word": "eta" }, { "lang": "Norweciya bokmålî", "lang_code": "nb", "word": "spise" }, { "lang": "Norweciya bokmålî", "lang_code": "nb", "word": "ete" }, { "lang": "Norweciya nînorskî", "lang_code": "nn", "word": "eta" }, { "lang": "Norweciya nînorskî", "lang_code": "nn", "word": "ete" }, { "lang": "Ohloniya bakur", "lang_code": "cst", "word": "ahmush" }, { "lang": "Ojibweyî", "lang_code": "oj", "word": "wiisini" }, { "lang": "Ojibweyî", "lang_code": "oj", "word": "amo" }, { "lang": "Ojibweyî", "lang_code": "oj", "word": "miijin" }, { "lang": "Okînawanî", "lang_code": "ryu", "roman": "かむん, kamun", "word": "食むん" }, { "lang": "Oksîtanî", "lang_code": "oc", "word": "manjar" }, { "lang": "Oriyayî", "lang_code": "or", "roman": "khaiba", "word": "ଖାଇବା" }, { "lang": "Oromoyî", "lang_code": "om", "word": "nyaachuu" }, { "lang": "Osetî", "lang_code": "os", "roman": "xæryn", "word": "хӕрын" }, { "lang": "Oygurî", "lang_code": "ug", "roman": "yëmek", "word": "يېمەك" }, { "lang": "Ozbekî", "lang_code": "uz", "word": "yemoq" }, { "lang": "Palî", "lang_code": "pi", "word": "khādati" }, { "lang": "Peştûyî", "lang_code": "ps", "roman": "xwaṛᶕl", "word": "خوړل" }, { "lang": "Piedmontîsî", "lang_code": "pms", "word": "mangé" }, { "lang": "Pijînî", "lang_code": "pis", "word": "kaekae" }, { "lang": "Pîpîlî", "lang_code": "ppl", "word": "-kwa" }, { "lang": "Pîpîlî", "lang_code": "ppl", "word": "-cua" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "word": "jeść" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "word": "zjeść" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "word": "żreć" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "word": "comer" }, { "lang": "Puncabî", "lang_code": "pa", "roman": "khāṇā", "word": "ਖਾਣਾ" }, { "lang": "Qazaxî", "lang_code": "kk", "roman": "jeu", "word": "жеу" }, { "lang": "Rapanuyî", "lang_code": "rap", "word": "kai" }, { "lang": "Romagnolî", "lang_code": "rgn", "word": "magnê" }, { "lang": "Romancî", "lang_code": "rm", "word": "mangiar" }, { "lang": "Romancî", "lang_code": "rm", "word": "magliar" }, { "lang": "Romanyayî", "lang_code": "ro", "word": "mânca" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "jestʹ", "word": "есть" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "pojéstʹ", "word": "пое́сть" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "sʺjestʹ", "word": "съесть" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "kúšatʹ", "word": "ку́шать" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "pokúšatʹ", "word": "поку́шать" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "skúšatʹ", "word": "ску́шать" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "pitátʹsja", "word": "пита́ться" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "žratʹ", "word": "жрать" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "požrátʹ", "word": "пожра́ть" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "sožrátʹ", "word": "сожра́ть" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "upotrebitʹ", "word": "употребить" }, { "lang": "Rusînî", "lang_code": "rue", "roman": "jísty", "word": "ї́сти" }, { "lang": "Saksoniya kevn", "lang_code": "osx", "word": "etan" }, { "lang": "Samiya bakurî", "lang_code": "se", "word": "borrat" }, { "lang": "Samiya skoltî", "lang_code": "sms", "word": "poorrâd" }, { "lang": "Sanskrîtî", "lang_code": "sa", "roman": "atti", "word": "अत्ति" }, { "lang": "Sanskrîtî", "lang_code": "sa", "roman": "khādati", "word": "खादति" }, { "lang": "Sardînî", "lang_code": "sc", "word": "mandigare" }, { "lang": "Sebwanoyî", "lang_code": "ceb", "word": "kaun" }, { "lang": "Sebwanoyî", "lang_code": "ceb", "word": "kaon" }, { "lang": "Sicîlî", "lang_code": "scn", "word": "manciàri" }, { "lang": "Sicîlî", "lang_code": "scn", "word": "manciari" }, { "lang": "Sindhî", "lang_code": "sd", "word": "کائِڻُ" }, { "lang": "Sirananî", "lang_code": "srn", "word": "nyan" }, { "lang": "Kirîlî", "lang_code": "sh", "word": "је̏сти" }, { "lang": "Kirîlî", "lang_code": "sh", "word": "јисти" }, { "lang": "Kirîlî", "lang_code": "sh", "word": "по̀јести" }, { "lang": "Kirîlî", "lang_code": "sh", "word": "вѐчерати" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "sh", "word": "jȅsti" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "sh", "word": "jisti" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "sh", "word": "pòjesti" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "sh", "word": "vèčerati" }, { "lang": "Sîlhetî", "lang_code": "syl", "roman": "xáua", "word": "ꠈꠣꠃꠣ" }, { "lang": "Kirîlî", "lang_code": "cu", "roman": "jasti", "word": "ꙗсти" }, { "lang": "Glagolîtîk", "lang_code": "cu", "roman": "ěsti", "word": "ⱑⱄⱅⰹ" }, { "lang": "Slovakî", "lang_code": "sk", "word": "jesť" }, { "lang": "Slovenî", "lang_code": "sl", "word": "jesti" }, { "lang": "Sorbiya jêrîn", "lang_code": "dsb", "word": "jěsć" }, { "lang": "Sorbiya jorîn", "lang_code": "hsb", "word": "jěsć" }, { "lang": "Sotoyiya başûr", "lang_code": "st", "word": "ja" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "word": "comer" }, { "lang": "Sundanî", "lang_code": "su", "word": "tuang" }, { "lang": "Sundanî", "lang_code": "su", "word": "neda" }, { "lang": "Sundanî", "lang_code": "su", "word": "dahar" }, { "lang": "Sundanî", "lang_code": "su", "word": "lebok" }, { "lang": "Sundanî", "lang_code": "su", "word": "nyatu" }, { "lang": "Sundanî", "lang_code": "su", "word": "lolodok" }, { "lang": "Sundanî", "lang_code": "su", "word": "jajablog" }, { "lang": "Swahîlî", "lang_code": "sw", "word": "kula" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "äta" }, { "lang": "Şanî", "lang_code": "shn", "roman": "kǐn", "word": "ၵိၼ်" }, { "lang": "Şerpayî", "lang_code": "xsr", "roman": "sa", "word": "ཟ" }, { "lang": "Şillukî", "lang_code": "shk", "word": "camo" }, { "lang": "Şîngazîcayî", "lang_code": "zdj", "word": "hula" }, { "lang": "Tacikî", "lang_code": "tg", "roman": "xürdan", "word": "хӯрдан" }, { "lang": "Tagalogî", "lang_code": "tl", "word": "kain" }, { "lang": "Tagalogî", "lang_code": "tl", "word": "kumain" }, { "lang": "Tagalogî", "lang_code": "tl", "word": "kainin" }, { "lang": "Tamîlî", "lang_code": "ta", "roman": "cāppiṭu", "word": "சாப்பிடு" }, { "lang": "Tamîlî", "lang_code": "ta", "roman": "uṇ", "word": "உண்" }, { "lang": "Tamîlî", "lang_code": "ta", "roman": "tiṉ", "word": "தின்" }, { "lang": "Tarantinoyî", "lang_code": "roa-tar", "word": "mangià" }, { "lang": "Tausugî", "lang_code": "tsg", "word": "kaun" }, { "lang": "Tay dam", "lang_code": "blt", "word": "kin" }, { "lang": "Tay dam", "lang_code": "blt", "word": "ꪀꪲꪙ" }, { "lang": "Tayiya bakurî", "lang_code": "nod", "word": "ᨠᩥ᩠ᨶ" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "roman": "gin", "word": "กิน" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "word": "รับประทาน" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "roman": "taan", "word": "ทาน" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "roman": "chǎn", "word": "ฉัน" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "roman": "dɛ̀ɛk", "word": "แดก" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "roman": "swə̌əi", "word": "เสวย" }, { "lang": "Telûgûyî", "lang_code": "te", "roman": "tinu", "word": "తిను" }, { "lang": "Telûgûyî", "lang_code": "te", "roman": "bhujiñcu", "word": "భుజించు" }, { "lang": "Teteriya krîmî", "lang_code": "crh", "word": "aşamaq" }, { "lang": "Teterî", "lang_code": "tt", "roman": "aşarga", "word": "ашарга" }, { "lang": "Tetûmî", "lang_code": "tet", "word": "han" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yemek" }, { "lang": "Tirkmenî", "lang_code": "tk", "word": "iýmek" }, { "lang": "Tîbetî", "lang_code": "bo", "roman": "za", "word": "ཟ" }, { "lang": "Tîbetî", "lang_code": "bo", "roman": "mchod", "word": "མཆོད" }, { "lang": "Tokpisinî", "lang_code": "tpi", "word": "kai" }, { "lang": "Toxarî B", "lang_code": "txb", "word": "śu-" }, { "lang": "Toxarî B", "lang_code": "txb", "word": "tāpp-" }, { "lang": "Tuvanî", "lang_code": "tyv", "roman": "çiir", "word": "чиир" }, { "lang": "Ugarîtî", "lang_code": "uga", "roman": "ảkl", "word": "𐎀𐎋𐎍" }, { "lang": "Urdûyî", "lang_code": "ur", "roman": "khānā", "word": "کھانا" }, { "lang": "Ûkraynî", "lang_code": "uk", "roman": "jísty", "word": "ї́сти" }, { "lang": "Venîsî", "lang_code": "vec", "word": "magnar" }, { "lang": "Viyetnamî", "lang_code": "vi", "word": "ăn" }, { "lang": "Viyetnamî", "lang_code": "vi", "word": "ăn cơm" }, { "lang": "Viyetnamî", "lang_code": "vi", "word": "xơi" }, { "lang": "Walonî", "lang_code": "wa", "word": "magnî" }, { "lang": "Walonî", "lang_code": "wa", "word": "mindjî" }, { "lang": "Warayî", "lang_code": "war", "word": "ka-un" }, { "lang": "Weylsî", "lang_code": "cy", "word": "bwyta" }, { "lang": "Ximêrî", "lang_code": "km", "roman": "ñam", "word": "ញ៉ាំ" }, { "lang": "Ximêrî", "lang_code": "km", "roman": "pisaa", "word": "ពិសា" }, { "lang": "Ximêrî", "lang_code": "km", "roman": "sii", "word": "ស៊ី" }, { "lang": "Ximêrî", "lang_code": "km", "roman": "houp", "word": "ហូប" }, { "lang": "Yagnobî", "lang_code": "yai", "word": "хварак" }, { "lang": "Yakutî", "lang_code": "sah", "roman": "ahaa", "word": "аһаа" }, { "lang": "Yakutî", "lang_code": "sah", "roman": "sie", "word": "сиэ" }, { "lang": "Yidîşî", "lang_code": "yi", "roman": "esn", "word": "עסן" }, { "lang": "Yukaghiriya bakurî", "lang_code": "ykg", "roman": "lew-", "word": "лэв-" }, { "lang": "Yupîkiya navendî", "lang_code": "esu", "word": "ner'uq" }, { "lang": "Yûnanî", "lang_code": "el", "roman": "tróo", "word": "τρώω" }, { "lang": "Yûnanî", "lang_code": "el", "roman": "trógo", "word": "τρώγω" }, { "lang": "Yûnanî", "lang_code": "el", "roman": "esthío", "word": "εσθίω" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "édō", "word": "ἔδω" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "esthíō", "word": "ἐσθίω" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "éphagon", "word": "ἔφαγον" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "bibrṓskō", "word": "βιβρώσκω" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "daínumi", "word": "δαίνυμι" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "trṓgō", "word": "τρώγω" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "patéomai", "word": "πατέομαι" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "sitéō", "word": "σιτέω" }, { "lang": "Kevn", "lang_code": "grc", "roman": "-phagéō", "word": "-φαγέω" }, { "lang": "Zêlandî", "lang_code": "zea", "word": "ete" }, { "lang": "Zhuangî", "lang_code": "za", "word": "gwn" }, { "lang": "Zuluyî", "lang_code": "zu", "word": "-dla" }, { "lang": "ǃXóõ", "lang_code": "nmn", "word": "ʻâã" } ], "word": "xwarin" } { "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Deng bi kurmancî", "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "Kurmancî" ], "hyphenation": "xwa·rin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ "Jêgirtin bi kurmancî", "Jêgirtinên ji Firat Cewerî", "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî" ], "examples": [ { "ref": "Firat Cewerî, Payiza Dereng, Avesta, 2014, r. 16", "text": "Gelekan ji wan zû de hevdu nedîtibûn, loma wan li kar û mijûliyên hev dipirsîn, guhertinên ku di wan de bûbûn meraq dikirin, gazin ji jiyana sirgûnê û têkiliyên sar ên ku berhemên jiyana sirgûnê ne dikirin. Heta ku hebekî xilbexilba wan kêm bû min ji wan daxwaz kir ku ew rabin û ji xwe re xwarinê bînin." } ], "glosses": [ "Tişta/ê ku tê xwarin." ] }, { "glosses": [ "Rewşa tiştekî xwarin." ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/xʷɑːˈɾɪn/" }, { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav" } ], "synonyms": [ { "word": "qût" }, { "word": "taşt" }, { "word": "firavîn" }, { "word": "şîv" }, { "word": "Kategorî:Xwarin" } ], "tags": [ "feminine" ], "translations": [ { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "xwardemenî", "word": "خواردەمەنی" }, { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "çêşt", "word": "چێشت" }, { "lang": "Zazakî", "lang_code": "zza", "tags": [ "masculine" ], "word": "werdiş" }, { "lang": "Afrîkansî", "lang_code": "af", "word": "kos" }, { "lang": "Afrîkansî", "lang_code": "af", "word": "voedsel" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "feminine" ], "word": "Nahrung" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "Essen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "Lebensmittel" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "feminine" ], "word": "Speise" }, { "lang": "Aramî", "lang_code": "arc", "tags": [ "masculine" ], "word": "אוכלא" }, { "lang": "Azerî", "lang_code": "az", "word": "qida" }, { "lang": "Azerî", "lang_code": "az", "word": "ərzaq" }, { "lang": "Azerî", "lang_code": "az", "word": "yemək" }, { "lang": "Belûçî", "lang_code": "bal", "roman": "warag", "word": "ورگ" }, { "lang": "Bulgarî", "lang_code": "bg", "roman": "hraná", "tags": [ "feminine" ], "word": "храна́" }, { "lang": "Burmayî", "lang_code": "my", "roman": "ca:ca.ra", "word": "စားစရာ" }, { "lang": "Burmayî", "lang_code": "my", "roman": "a.ca:a.ca", "word": "အစားအစာ" }, { "lang": "Burmayî", "lang_code": "my", "roman": "a.ca:", "word": "အစား" }, { "lang": "Çekî", "lang_code": "cs", "tags": [ "feminine" ], "word": "potrava" }, { "lang": "Çekî", "lang_code": "cs", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "jídlo" }, { "lang": "Mandarînî", "lang_code": "cmn", "roman": "shíwù", "word": "食物" }, { "lang": "Mandarînî", "lang_code": "cmn", "roman": "shípǐn", "word": "食品" }, { "lang": "Kantonî", "lang_code": "yue", "roman": "je⁵ sik⁶", "word": "嘢食" }, { "lang": "Kantonî", "lang_code": "yue", "roman": "sik⁶ mat⁶", "word": "食物" }, { "lang": "Danmarkî", "lang_code": "da", "tags": [ "common-gender" ], "word": "føde" }, { "lang": "Danmarkî", "lang_code": "da", "tags": [ "common-gender" ], "word": "mad" }, { "lang": "Danmarkî", "lang_code": "da", "word": "næring" }, { "lang": "Endonezyayî", "lang_code": "id", "word": "makanan" }, { "lang": "Endonezyayî", "lang_code": "id", "word": "pangan" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "roman": "ṭaʿām", "tags": [ "masculine" ], "word": "طَعَام" }, { "lang": "Erebiya fasî", "lang_code": "ary", "roman": "mākla", "tags": [ "feminine" ], "word": "ماكلة" }, { "lang": "Erebiya hîcazî", "lang_code": "acw", "roman": "ʾakil", "tags": [ "masculine" ], "word": "أَكِل" }, { "lang": "Erebiya kendavî", "lang_code": "afb", "roman": "akil", "tags": [ "masculine" ], "word": "أَكِل" }, { "lang": "Erebiya misrî", "lang_code": "arz", "roman": "akl", "tags": [ "masculine" ], "word": "اكل" }, { "lang": "Ermenî", "lang_code": "hy", "roman": "utelikʻ", "word": "ուտելիք" }, { "lang": "Ermenî", "lang_code": "hy", "roman": "snund", "word": "սնունդ" }, { "lang": "Ermenî", "lang_code": "hy", "roman": "kerakur", "word": "կերակուր" }, { "lang": "Esperantoyî", "lang_code": "eo", "word": "manĝaĵo" }, { "lang": "Estonî", "lang_code": "et", "word": "toit" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "roman": "ğazâ", "word": "غذا" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "ruoka" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "ravinto" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "tags": [ "feminine" ], "word": "nourriture" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "tags": [ "feminine" ], "word": "alimentation" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "tags": [ "masculine" ], "word": "manger" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "tags": [ "feminine" ], "word": "bouffe" }, { "lang": "Gotî", "lang_code": "got", "roman": "mats", "tags": [ "masculine" ], "word": "𐌼𐌰𐍄𐍃" }, { "lang": "Gurcî", "lang_code": "ka", "roman": "sazrdo", "word": "საზრდო" }, { "lang": "Gurcî", "lang_code": "ka", "roman": "sač̣meli", "word": "საჭმელი" }, { "lang": "Gurcî", "lang_code": "ka", "roman": "saḳvebi", "word": "საკვები" }, { "lang": "Hindî", "lang_code": "hi", "roman": "khānā", "tags": [ "masculine" ], "word": "खाना" }, { "lang": "Hindî", "lang_code": "hi", "roman": "bhojan", "tags": [ "masculine" ], "word": "भोजन" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "voedsel" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "eten" }, { "lang": "Îbranî", "lang_code": "he", "roman": "ókhel", "tags": [ "masculine" ], "word": "אוכל \\ אֹכֶל" }, { "lang": "Îbranî", "lang_code": "he", "roman": "mazón", "tags": [ "masculine" ], "word": "מָזוֹן" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "food" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "nourishment" }, { "lang": "Îrlendî", "lang_code": "ga", "word": "bia" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "tags": [ "masculine" ], "word": "cibo" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "tags": [ "masculine" ], "word": "alimento" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "tags": [ "masculine" ], "word": "vitto" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "食べ物" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "食物" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "食料" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "飯" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "食品" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "餌" }, { "lang": "Katalanî", "lang_code": "ca", "tags": [ "masculine" ], "word": "menjar" }, { "lang": "Katalanî", "lang_code": "ca", "tags": [ "masculine" ], "word": "aliment" }, { "lang": "Kirgizî", "lang_code": "ky", "roman": "aş", "word": "аш" }, { "lang": "Kirgizî", "lang_code": "ky", "roman": "tamak", "word": "тамак" }, { "lang": "Kirgizî", "lang_code": "ky", "roman": "tamak-aş", "word": "тамак-аш" }, { "lang": "Koreyî", "lang_code": "ko", "roman": "eumsik", "word": "음식" }, { "lang": "Koreyî", "lang_code": "ko", "word": "飮食" }, { "lang": "Lazî", "lang_code": "lzz", "word": "gyari" }, { "lang": "Lîtwanî", "lang_code": "lt", "tags": [ "masculine" ], "word": "maistas" }, { "lang": "Makedonî", "lang_code": "mk", "roman": "hrana", "tags": [ "feminine" ], "word": "храна" }, { "lang": "Malezî", "lang_code": "ms", "word": "makanan" }, { "lang": "Mazenderanî", "lang_code": "mzn", "roman": "xərâk", "word": "خهراک" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "étel" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "ennivaló" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "élelem" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "étek" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "táplálék" }, { "lang": "Mongolî", "lang_code": "mn", "roman": "hool", "word": "хоол" }, { "lang": "Mongolî", "lang_code": "mn", "roman": "hüns", "word": "хүнс" }, { "lang": "Mongolî", "lang_code": "mn", "roman": "zoog", "word": "зоог" }, { "lang": "Oygurî", "lang_code": "ug", "roman": "ozuq", "word": "ئوزۇق" }, { "lang": "Oygurî", "lang_code": "ug", "roman": "yëmek", "word": "يېمەك" }, { "lang": "Ozbekî", "lang_code": "uz", "word": "ozuqa" }, { "lang": "Ozbekî", "lang_code": "uz", "word": "oziq" }, { "lang": "Ozbekî", "lang_code": "uz", "word": "ovqat" }, { "lang": "Ozbekî", "lang_code": "uz", "word": "yemak" }, { "lang": "Ozbekî", "lang_code": "uz", "word": "taom" }, { "lang": "Peştûyî", "lang_code": "ps", "roman": "ḍwoḍay", "word": "ډوډۍ" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "jedzenie" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "pożywienie" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "tags": [ "feminine" ], "word": "żywność" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "tags": [ "feminine" ], "word": "strawa" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "jadło" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "tags": [ "feminine" ], "word": "pica" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "tags": [ "feminine" ], "word": "comida" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "tags": [ "masculine" ], "word": "alimento" }, { "lang": "Puncabî", "lang_code": "pa", "roman": "ahār", "tags": [ "masculine" ], "word": "ਅਹਾਰ" }, { "lang": "Puncabî", "lang_code": "pa", "roman": "khāṇā", "tags": [ "masculine" ], "word": "ਖਾਣਾ" }, { "lang": "Qazaxî", "lang_code": "kk", "roman": "as", "word": "ас" }, { "lang": "Qazaxî", "lang_code": "kk", "roman": "tamaq", "word": "тамақ" }, { "lang": "Romanyayî", "lang_code": "ro", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "aliment" }, { "lang": "Romanyayî", "lang_code": "ro", "tags": [ "feminine" ], "word": "mâncare" }, { "lang": "Romanyayî", "lang_code": "ro", "tags": [ "feminine" ], "word": "hrană" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "jedá", "tags": [ "feminine" ], "word": "еда́" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "píšča", "tags": [ "feminine" ], "word": "пи́ща" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "pitánije", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "пита́ние" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "roman": "korm", "tags": [ "masculine" ], "word": "корм" }, { "lang": "Sanskrîtî", "lang_code": "sa", "roman": "khādya", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "खाद्य" }, { "lang": "Sanskrîtî", "lang_code": "sa", "roman": "bhojana", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "भोजन" }, { "lang": "Sanskrîtî", "lang_code": "sa", "roman": "anna", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "अन्न" }, { "lang": "Sanskrîtî", "lang_code": "sa", "roman": "psuras", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "प्सुरस्" }, { "lang": "Sanskrîtî", "lang_code": "sa", "roman": "ghāsa", "tags": [ "masculine" ], "word": "घास" }, { "lang": "Slovakî", "lang_code": "sk", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "jedlo" }, { "lang": "Slovakî", "lang_code": "sk", "tags": [ "feminine" ], "word": "strava" }, { "lang": "Slovenî", "lang_code": "sl", "tags": [ "feminine" ], "word": "hrana" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "tags": [ "masculine" ], "word": "alimento" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "tags": [ "feminine" ], "word": "comida" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "word": "víveres" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "mat" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "föda" }, { "lang": "Tacikî", "lang_code": "tg", "roman": "ġizo", "word": "ғизо" }, { "lang": "Tagalogî", "lang_code": "tl", "word": "pagkain" }, { "lang": "Talişî", "lang_code": "tly", "roman": "xərâk", "word": "خراک" }, { "lang": "Tamîlî", "lang_code": "ta", "roman": "cāppāṭu", "word": "சாப்பாடு" }, { "lang": "Tamîlî", "lang_code": "ta", "roman": "uṇavu", "word": "உணவு" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "word": "อาหาร" }, { "lang": "Tayî", "lang_code": "th", "word": "ของกิน" }, { "lang": "Teterî", "lang_code": "tt", "roman": "aş", "word": "аш" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yiyecek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yemek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "besin" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "aş" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "azık" }, { "lang": "Tirkmenî", "lang_code": "tk", "word": "aş" }, { "lang": "Tirkmenî", "lang_code": "tk", "word": "azyk" }, { "lang": "Tîbetî", "lang_code": "bo", "roman": "lto", "word": "ལྟོ" }, { "lang": "Tîbetî", "lang_code": "bo", "roman": "kha lag", "word": "ཁ་ལག" }, { "lang": "Urdûyî", "lang_code": "ur", "roman": "khānā", "tags": [ "masculine" ], "word": "کھانا" }, { "lang": "Ûkraynî", "lang_code": "uk", "roman": "jíža", "tags": [ "feminine" ], "word": "ї́жа" }, { "lang": "Ûkraynî", "lang_code": "uk", "roman": "xarčuvánnja", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "харчува́ння" }, { "lang": "Viyetnamî", "lang_code": "vi", "word": "thức ăn" }, { "lang": "Viyetnamî", "lang_code": "vi", "word": "thực phẩm" }, { "lang": "Viyetnamî", "lang_code": "vi", "word": "đồ ăn" }, { "lang": "Volapûkî", "lang_code": "vo", "word": "fid" }, { "lang": "Weylsî", "lang_code": "cy", "tags": [ "masculine" ], "word": "bwyd" }, { "lang": "Yakutî", "lang_code": "sah", "roman": "as", "word": "ас" }, { "lang": "Yidîşî", "lang_code": "yi", "roman": "esn", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "עסן" }, { "lang": "Yûnanî", "lang_code": "el", "roman": "trofí", "tags": [ "feminine" ], "word": "τροφή" }, { "lang": "Yûnanî", "lang_code": "el", "roman": "fagitó", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "φαγητό" }, { "lang": "Yûnanî", "lang_code": "el", "roman": "faḯ", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "φαΐ" }, { "lang": "Yûnaniya kevn", "lang_code": "grc", "roman": "brôma", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "βρῶμα" }, { "lang": "Yûnaniya kevn", "lang_code": "grc", "roman": "borá", "tags": [ "feminine" ], "word": "βορά" }, { "lang": "Yûnaniya kevn", "lang_code": "grc", "roman": "eîdar", "tags": [ "gender-neutral" ], "word": "εἶδαρ" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yemek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yiyim" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yeme" } ], "word": "xwarin" }
Download raw JSONL data for xwarin meaning in Kurmancî (66.8kB)
{ "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "started on line 1, detected on line 1" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </span>", "path": [ "xwarin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Werger", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xwarin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xwarin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xwarin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xwarin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xwarin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/156", "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted", "path": [ "xwarin", "Template:deng", "#tag", "#tag" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Bilêvkirin", "title": "xwarin", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the kuwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.