"xwarin" meaning in Kurmancî

See xwarin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /xʷɑːˈɾɪn/ Audio: LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav
  1. Tişta/ê ku tê xwarin.
    Sense id: ku-xwarin-ku-noun-94WVxIEE Categories (other): Jêgirtin bi kurmancî, Jêgirtinên ji Firat Cewerî, Jêgirtinên kitêban bi kurmancî
  2. Rewşa tiştekî xwarin.
    Sense id: ku-xwarin-ku-noun-JO0dlwyg
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: qût, taşt, firavîn, şîv, Kategorî:Xwarin Translations: kos (Afrîkansî), voedsel (Afrîkansî), Nahrung [feminine] (Almanî), Essen [gender-neutral] (Almanî), Lebensmittel [gender-neutral] (Almanî), Speise [feminine] (Almanî), אוכלא [masculine] (Aramî), qida (Azerî), ərzaq (Azerî), yemək (Azerî), ورگ (warag) (Belûçî), храна́ (hraná) [feminine] (Bulgarî), စားစရာ (ca:ca.ra) (Burmayî), အစားအစာ (a.ca:a.ca) (Burmayî), အစား (a.ca:) (Burmayî), føde [common-gender] (Danmarkî), mad [common-gender] (Danmarkî), næring (Danmarkî), makanan (Endonezyayî), pangan (Endonezyayî), ماكلة (mākla) [feminine] (Erebiya fasî), أَكِل (ʾakil) [masculine] (Erebiya hîcazî), أَكِل (akil) [masculine] (Erebiya kendavî), اكل (akl) [masculine] (Erebiya misrî), طَعَام (ṭaʿām) [masculine] (Erebî), ուտելիք (utelikʻ) (Ermenî), սնունդ (snund) (Ermenî), կերակուր (kerakur) (Ermenî), manĝaĵo (Esperantoyî), toit (Estonî), غذا (ğazâ) (Farisî), nourriture [feminine] (Fransî), alimentation [feminine] (Fransî), manger [masculine] (Fransî), bouffe [feminine] (Fransî), ruoka (Fînî), ravinto (Fînî), 𐌼𐌰𐍄𐍃 (mats) [masculine] (Gotî), საზრდო (sazrdo) (Gurcî), საჭმელი (sač̣meli) (Gurcî), საკვები (saḳvebi) (Gurcî), खाना (khānā) [masculine] (Hindî), भोजन (bhojan) [masculine] (Hindî), voedsel [gender-neutral] (Holendî), eten [gender-neutral] (Holendî), 食べ物 (Japonî), 食物 (Japonî), 食料 (Japonî), (Japonî), 食品 (Japonî), (Japonî), 嘢食 (je⁵ sik⁶) (Kantonî), 食物 (sik⁶ mat⁶) (Kantonî), menjar [masculine] (Katalanî), aliment [masculine] (Katalanî), аш (aş) (Kirgizî), тамак (tamak) (Kirgizî), тамак-аш (tamak-aş) (Kirgizî), 음식 (eumsik) (Koreyî), 飮食 (Koreyî), gyari (Lazî), maistas [masculine] (Lîtwanî), храна (hrana) [feminine] (Makedonî), makanan (Malezî), 食物 (shíwù) (Mandarînî), 食品 (shípǐn) (Mandarînî), خهراک (xərâk) (Mazenderanî), étel (Mecarî), ennivaló (Mecarî), élelem (Mecarî), étek (Mecarî), táplálék (Mecarî), хоол (hool) (Mongolî), хүнс (hüns) (Mongolî), зоог (zoog) (Mongolî), ئوزۇق (ozuq) (Oygurî), يېمەك (yëmek) (Oygurî), ozuqa (Ozbekî), oziq (Ozbekî), ovqat (Ozbekî), yemak (Ozbekî), taom (Ozbekî), ډوډۍ (ḍwoḍay) (Peştûyî), jedzenie [gender-neutral] (Polonî), pożywienie [gender-neutral] (Polonî), żywność [feminine] (Polonî), strawa [feminine] (Polonî), jadło [gender-neutral] (Polonî), pica [feminine] (Polonî), comida [feminine] (Portugalî), alimento [masculine] (Portugalî), ਅਹਾਰ (ahār) [masculine] (Puncabî), ਖਾਣਾ (khāṇā) [masculine] (Puncabî), ас (as) (Qazaxî), тамақ (tamaq) (Qazaxî), aliment [gender-neutral] (Romanyayî), mâncare [feminine] (Romanyayî), hrană [feminine] (Romanyayî), еда́ (jedá) [feminine] (Rusî), пи́ща (píšča) [feminine] (Rusî), пита́ние (pitánije) [gender-neutral] (Rusî), корм (korm) [masculine] (Rusî), खाद्य (khādya) [gender-neutral] (Sanskrîtî), भोजन (bhojana) [gender-neutral] (Sanskrîtî), अन्न (anna) [gender-neutral] (Sanskrîtî), प्सुरस् (psuras) [gender-neutral] (Sanskrîtî), घास (ghāsa) [masculine] (Sanskrîtî), jedlo [gender-neutral] (Slovakî), strava [feminine] (Slovakî), hrana [feminine] (Slovenî), خواردەمەنی (xwardemenî) (Soranî), چێشت (çêşt) (Soranî), alimento [masculine] (Spanî), comida [feminine] (Spanî), víveres (Spanî), mat (Swêdî), föda (Swêdî), ғизо (ġizo) (Tacikî), pagkain (Tagalogî), خراک (xərâk) (Talişî), சாப்பாடு (cāppāṭu) (Tamîlî), உணவு (uṇavu) (Tamîlî), อาหาร (Tayî), ของกิน (Tayî), аш (aş) (Teterî), aş (Tirkmenî), azyk (Tirkmenî), yiyecek (Tirkî), yemek (Tirkî), besin (Tirkî), (Tirkî), azık (Tirkî), yemek (Tirkî), yiyim (Tirkî), yeme (Tirkî), ལྟོ (lto) (Tîbetî), ཁ་ལག (kha lag) (Tîbetî), کھانا (khānā) [masculine] (Urdûyî), thức ăn (Viyetnamî), thực phẩm (Viyetnamî), đồ ăn (Viyetnamî), fid (Volapûkî), bwyd [masculine] (Weylsî), ас (as) (Yakutî), עסן (esn) [gender-neutral] (Yidîşî), βρῶμα (brôma) [gender-neutral] (Yûnaniya kevn), βορά (borá) [feminine] (Yûnaniya kevn), εἶδαρ (eîdar) [gender-neutral] (Yûnaniya kevn), τροφή (trofí) [feminine] (Yûnanî), φαγητό (fagitó) [gender-neutral] (Yûnanî), φαΐ (faḯ) [gender-neutral] (Yûnanî), werdiş [masculine] (Zazakî), potrava [feminine] (Çekî), jídlo [gender-neutral] (Çekî), אוכל \ אֹכֶל (ókhel) [masculine] (Îbranî), מָזוֹן (mazón) [masculine] (Îbranî), food (Îngilîzî), nourishment (Îngilîzî), bia (Îrlendî), cibo [masculine] (Îtalî), alimento [masculine] (Îtalî), vitto [masculine] (Îtalî), ї́жа (jíža) [feminine] (Ûkraynî), харчува́ння (xarčuvánnja) [gender-neutral] (Ûkraynî)

Verb

IPA: /xʷɑːˈɾɪn/ Audio: LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav
Etymology: Ji îraniya kevn*hʷarati, ji proto-hindûaryayî *sʷalati, ji proto-hindûewropî *sʷeleti (“xwarin, vexwarin, daûrandin, daqurtandin”), têkildarî swallow (“daqurtandin, daûrandin”) ya îngilîzî, zwelgen (bi hesûdî xwarin) ya holendî, خواردن (xwardin) ya soranî, warden ya zazakî, wardey ya hewramî, خوردن (xorden) ya farisî... proto-îranî: *hwar- ("xwarin"), avestayî: xvar- ("xwarin"), partî: xwr- ("xwarin"), pehlewî: xwar- ("xwarin, vexwarin"), sogdî: xwr- ("xwarin"), farisî: xurdan / xvār- ("xwarin, şımıten"), belûçî: wārt / war- ("xwarin, vexwarin"), tatî: xārt / xer- ("xwarin"), kurmancî: xwarin / xw-, soranî:. xwardin / xw- ("xwarin"), kurdiya başûr: xwardin ("xwarin"), hewramî: wardey / wer- ("xwarin, vexwarin") ... zazakî: warden / wer- ("xwarin"), îngilîzî: swallow ("daqurtandin, daûrandin"), holendî: zwelgen ("bi hesûdî xwarin") Çavkanî: Cheung p.148, Watkins p.88, Etymonline | Pokorny: 1045 Forms: dixwim [present], dixwî [present], dixwe [present], dixwin [present], bixwe [imperative, singular], bixwin [imperative, plural], xwar [past], xwar [past], xwar [past], xwar [past], –xw– [root, present], –xwar– [root, past], ez dixwim [indicative, present, positive], ez naxwim [indicative, present, negative], min xwar [indicative, past, positive], min nexwar [indicative, past, negative], tu dixwî [indicative, present, positive], tu naxwî [indicative, present, negative], te xwar [indicative, past, positive], te nexwar [indicative, past, negative], ew dixwe [indicative, present, positive], ew naxwe [indicative, present, negative], wê/wî xwar [indicative, past, positive], wê/wî nexwar [indicative, past, negative], em dixwin [indicative, present, positive], em naxwin [indicative, present, negative], me xwar [indicative, past, positive], me nexwar [indicative, past, negative], hûn dixwin [indicative, present, positive], hûn naxwin [indicative, present, negative], we xwar [indicative, past, positive], we nexwar [indicative, past, negative], ew dixwin [indicative, present, positive], ew naxwin [indicative, present, negative], wan xwar [indicative, past, positive], wan nexwar [indicative, past, negative], min dixwar [imperfect, positive], min nedixwar [imperfect, negative], min xwaribû [positive], min nexwaribû [negative], te dixwar [imperfect, positive], te nedixwar [imperfect, negative], te xwaribû [positive], te nexwaribû [negative], wê/wî dixwar [imperfect, positive], wê/wî nedixwar [imperfect, negative], wê/wî xwaribû [positive], wê/wî nexwaribû [negative], me dixwar [imperfect, positive], me nedixwar [imperfect, negative], me xwaribû [positive], me nexwaribû [negative], we dixwar [imperfect, positive], we nedixwar [imperfect, negative], we xwaribû [positive], we nexwaribû [negative], wan dixwar [imperfect, positive], wan nedixwar [imperfect, negative], wan xwaribû [positive], wan nexwaribû [negative], ez ê bixwim [future, positive], ez ê nexwim [future, negative], minê xwaribe [future, perfect, positive], minê nexwaribe [future, perfect, negative], tu yê bixwî [future, positive], tu yê nexwî [future, negative], teyê xwaribe [future, perfect, positive], teyê nexwaribe [future, perfect, negative], ew ê bixwe [future, positive], ew ê nexwe [future, negative], wê/wîyê xwaribe [future, perfect, positive], wê/wîyê nexwaribe [future, perfect, negative], em ê bixwin [future, positive], em ê nexwin [future, negative], meyê xwaribe [future, perfect, positive], meyê nexwaribe [future, perfect, negative], hûn ê bixwin [future, positive], hûn ê nexwin [future, negative], weyê xwaribe [future, perfect, positive], weyê nexwaribe [future, perfect, negative], ew ê bixwin [future, positive], ew ê nexwin [future, negative], wanê xwaribe [future, perfect, positive], wanê nexwaribe [future, perfect, negative], min xwariye [perfect, positive], min nexwariye [perfect, negative], min xwaribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min nexwaribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te xwariye [perfect, positive], te nexwariye [perfect, negative], te xwaribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te nexwaribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî xwariye [perfect, positive], wê/wî nexwariye [perfect, negative], wê/wî xwaribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî nexwaribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me xwariye [perfect, positive], me nexwariye [perfect, negative], me xwaribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me nexwaribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we xwariye [perfect, positive], we nexwariye [perfect, negative], we xwaribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we nexwaribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan xwariye [perfect, positive], wan nexwariye [perfect, negative], wan xwaribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan nexwaribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez bixwim [present, subjunctive, positive], (bila) ez nexwim [present, subjunctive, negative], (bila) min xwaribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min nexwaribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu bixwî [present, subjunctive, positive], (bila) tu nexwî [present, subjunctive, negative], (bila) te xwaribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te nexwaribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bixwe [present, subjunctive, positive], (bila) ew nexwe [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî xwaribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nexwaribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em bixwin [present, subjunctive, positive], (bila) em nexwin [present, subjunctive, negative], (bila) me xwaribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me nexwaribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn bixwin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn nexwin [present, subjunctive, negative], (bila) we xwaribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we nexwaribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bixwin [present, subjunctive, positive], (bila) ew nexwin [present, subjunctive, negative], (bila) wan xwaribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan nexwaribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min bixwara [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min nexwara [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min xwaribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min nexwaribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te bixwara [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te nexwara [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te xwaribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te nexwaribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî bixwara [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nexwara [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî xwaribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nexwaribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me bixwara [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me nexwara [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me xwaribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me nexwaribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we bixwara [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we nexwara [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we xwaribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we nexwaribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan bixwara [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan nexwara [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan xwaribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan nexwaribûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê bixwara [present, conditional, positive], minê nexwara [present, conditional, negative], minê xwaribûya [preterite, conditional, positive], minê nexwaribûya [preterite, conditional, negative], teyê bixwara [present, conditional, positive], teyê nexwara [present, conditional, negative], teyê xwaribûya [preterite, conditional, positive], teyê nexwaribûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê bixwara [present, conditional, positive], wê/wîyê nexwara [present, conditional, negative], wê/wîyê xwaribûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê nexwaribûya [preterite, conditional, negative], meyê bixwara [present, conditional, positive], meyê nexwara [present, conditional, negative], meyê xwaribûya [preterite, conditional, positive], meyê nexwaribûya [preterite, conditional, negative], weyê bixwara [present, conditional, positive], weyê nexwara [present, conditional, negative], weyê xwaribûya [preterite, conditional, positive], weyê nexwaribûya [preterite, conditional, negative], wanê bixwara [present, conditional, positive], wanê nexwara [present, conditional, negative], wanê xwaribûya [preterite, conditional, positive], wanê nexwaribûya [preterite, conditional, negative], (tu) bixwe [imperative, present, positive], (tu) nexwe [imperative, present, negative], (hûn) bixwin [imperative, present, positive], (hûn) nexwin [imperative, present, negative], خوارن, хԝарьн, xarin, xwerin
  1. Kirin zikê xwe; tişt kirin di devê xwe de û bi didanên xwe hêrandin û da'ûrandin zikê xwe.
  2. Mal yan pare bi kar anîn yan pûç kirin.
    Sense id: ku-xwarin-ku-verb-hwn7lID3 Categories (other): Nimûne bi kurmancî
  3. Pê ketin.
    Sense id: ku-xwarin-ku-verb-qTERVRTm Categories (other): Nimûne bi kurmancî
  4. Cih tê de hebûn.
    Sense id: ku-xwarin-ku-verb-47Hfnsxz Categories (other): Nimûne bi kurmancî
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: афара (āfārā) (Abxazî), eet (Afrîkansî), 𑜀𑜢𑜃𑜫 (kin) (Ahomî), 𒅥 (akālu) (Akadî), di (Akanî), kaon (Aklanon), ha (Albanî), esse (Almaniya Pennsylvania), ezzan (Almaniya bilind a kevn), еʒʒan (Almaniya bilind a kevn), assn (Almaniya navendî ya rojhilat), essen (Almanî), fressen (Almanî), makang (Ambonezî-malezî), cake (Ambonezî-malezî), መብላት (mäblat) (Amharî), በላ (bäla) (Amharî), икунну (Andî), yiyąą (Apaçiya rojava), dáii’da (Apaçiya rojava), minchar (Aragonî), ܐܟܠ (ʾekal) (Aramî), אכל (Aramî), mãc (Aromanî), খা (kha) (Asamî), yantar (Astûrî), xintar (Astûrî), niqun (Atayalî), mitciso (Atîkamekwî), кваназе (kwanaze) (Avarî), ('e) (Aynuyî), イペ ('ipe) (Aynuyî), yemək (Azerî), jan (Baskî), èssn (Bayerî), ашау (ašaw) (Başkîrî), е́сці (jésci) (Belarusî), е́сьці (jésʹci) (Belarusî), з'е́сці (zʺjésci) (Belarusî), খাওয়া (khaoẏa) (Bengalî), خردن (xarden) (Bextiyarî), kunak (Brahuiyî), debriñ (Bretonî), ka'an (Bukidnon manoboyiya rojavayî), ям (jam) (Bulgarî), храня́ се (hranjá se) (Bulgarî), စား (ca:) (Burmayî), သုံးဆောင် (sum:hcaung) (Burmayî), ဘုဉ်းပေး (bhuny:pe:) (Burmayî), эдихэ (edixe) (Buryatî), kaekae (Bîslamayî), mančur (Dalmatî), spise (Danmarkî), æde (Danmarkî), аһаа (Dolganî), чы (čɨ) (Dunganî), jätå (Elfdalî), ässe (Elmanîşî), makan (Endonezyayî), كلا (kila) (Erebiya kendavî), كل (kal) (Erebiya misrî), أَكَلَ (ʾakala) (Erebî), يَأْكُلُ (yaʾkulu) (Erebî), ուտեմ (utem) (Ermeniya kevn), ուտել (utel) (Ermenî), manĝi (Esperantoyî), sööma (Estonî), በልዐ (bälʿä) (Etiyopiya klasîk), девми (ʒewmi) (Evenkî), дебдэй (ʒeʙdəj) (Evenî), خوردن (xordan) (Farisî), eta (Ferî), mengier (Frankoprovansî), mangier (Fransiya kevn), mengier (Fransiya kevn), manger (Fransî), bouffer (Fransî), mangjâ (Friyolî), iidj (Frîsiya bakur), iit (Frîsiya bakur), ita (Frîsiya kevn), iete (Frîsiya saterlandî), ite (Frîsî), daliga (Fîjî), syödä (Fînî), ith (Gaelîka skotî), comer (Galîsî), gandir (Galîsî), (qiah⁶) (Ganî), ⱑⱄⱅⰹ (ěsti) (Glagolîtîk), 𐌹𐍄𐌰𐌽 (itan) (Gotî), 𐌼𐌰𐍄𐌾𐌰𐌽 (matjan) (Gotî), ખાવું (khāvũ) (Gujaratî), nyam (Gullahî), ჭამა (č̣ama) (Gurcî), 'u (Guwaranî), (sṳ̍t) (Hakkayî), ʻai (Hawayî), ci (Hawsayî), manje (Haîtî), wardey (Hewramî), kaun (Higaononî), खाना (khānā) (Hindî), लेना (lenā) (Hindî), eten (Holendiya navîn), eten (Holendî), vreten (Holendî), consumeren (Holendî), esse (Hunsrikî), kaon (Hîlîgaynonî), magkaon (Hîlîgaynonî), áb-ab (Hîlîgaynonî), 𒂊𒀉𒈪 (e-id-mi) (Hîtîtî), 食べる (Japonî), 食う (Japonî), 食事する (Japonî), 召し上がる (Japonî), 頂く (Japonî), ƀŏng (Jarayî), huă (Jarayî), dhahar (Javayî), mangan (Javayî), nguntal (Javayî), mbadhog (Javayî), 吃 (ceh⁴) (Jinî), ečč (Kabîlî), nerivoq (Kalalîsûtî), идх (idx) (Kalmîkî), ತಿನ್ನು (tinnu) (Kannadayî), 食 (sik⁶) (Kantonî), 吃 (hek³) (Kantonî), kume (Kapverdî), menjar (Katalanî), jesc (Kaşûbî), ἔδω (édō) (Kevn), ἐσθίω (esthíō) (Kevn), ἔφαγον (éphagon) (Kevn), βιβρώσκω (bibrṓskō) (Kevn), δαίνυμι (daínumi) (Kevn), τρώγω (trṓgō) (Kevn), πατέομαι (patéomai) (Kevn), σιτέω (sitéō) (Kevn), -φαγέω (-phagéō) (Kevn), mikhuy (Keçwayî), mikui (Keçwayî), کھیٛۆن (kh'on) (Keşmîrî), bam (Khasiyî), жеш (ceş) (Kirgizî), идэх (ideh) (Kirîlî), је̏сти (Kirîlî), јисти (Kirîlî), по̀јести (Kirîlî), вѐчерати (Kirîlî), ꙗсти (jasti) (Kirîlî), uɗya (Komorî), 먹다 (meokda) (Koreyî), 드시다 (deusida) (Koreyî), 잡수시다 (japsusida) (Koreyî), 섭취하다 (seopchwihada) (Koreyî), manghjà (Korsîkayî), manze (Kreyoliya morîtanî), ашамакъ (aşamaq) (Kumikî), خواردن (xwardin) (Kurdiya başûrî), kũrĩa (Kîkûyûyî), කනවා (kanawā) (Kîngalî), වලඳීනවා (walaⁿdīnawā) (Kîngalî), komer (Ladînoyî), kumer (Ladînoyî), ya (Lamboyayî), ēst (Latviyayî), edō (Latînî), comedō (Latînî), manducō (Latînî), jȅsti (Latînî), jisti (Latînî), pòjesti (Latînî), vèčerati (Latînî), ກິນ (kin) (Lawsî), ທານ (thān) (Lawsî), hwardin (Lekî), wardin (Lekî), mangià (Lombardî), magnà (Lombardî), ᦂᦲᧃ (k̇iin) (Lueyî), iessen (Luksembûrgî), buffen (Luksembûrgî), friessen (Luksembûrgî), chamo (Luoyî), 𒀀𒁺𒈾 (aduna) (Luwiyanî), aete (Lîmbûrgî), valgyti (Lîtwanî), ėsti (Lîtwanî), kuman (Maguindanaoyî), јаде (jade) (Makedonî), കഴിക്കുക (kaḻikkuka) (Malayalamî), തിന്നുക (tinnuka) (Malayalamî), ഉണ്ണുക (uṇṇuka) (Malayalamî), ماکن (Malezî), سنتڤ (Malezî), kiel (Maltayî), (chī) (Mandarînî), (shí) (Mandarînî), (bū) (Mandarînî), ee (Manksî), ᠵᡝᠮᠪᡳ (jembi) (Mançûyî), kai (Maorî), haupa (Maorî), kan (Maranaoyî), खाणे (khāṇe) (Maratî), खाणौ (khāṇau) (Marwarî), hanal (Mayayiya yukatekî), eszik (Mecarî), 食 (sĭk / siĕk) (Min dongî), 食 (chia̍h) (Minnanî), ᠢᠳᠡᠬᠦ (idekü) (Mongolî), kaa (Morî bawah), makan (Mînangkabawî), èssn (Mòçenoyî), cuā (Nahwatlî), депури (žepuri) (Nanayî), сиаори (śiaori) (Nanayî), mangià (Napolîtanî), magnà (Napolîtanî), ashą́ (Navajoyî), eten (Nedersaksî), खानु (khānu) (Nepalî), mangi (Normandî), eta (Norsiya kevn), spise (Norweciya bokmålî), ete (Norweciya bokmålî), eta (Norweciya nînorskî), ete (Norweciya nînorskî), иньдь (iņd̦) (Nîvxî), ahmush (Ohloniya bakur), wiisini (Ojibweyî), amo (Ojibweyî), miijin (Ojibweyî), manjar (Oksîtanî), 食むん (かむん, kamun) (Okînawanî), ଖାଇବା (khaiba) (Oriyayî), nyaachuu (Oromoyî), хӕрын (xæryn) (Osetî), يېمەك (yëmek) (Oygurî), yemoq (Ozbekî), khādati (Palî), خوړل (xwaṛᶕl) (Peştûyî), mangé (Piedmontîsî), kaekae (Pijînî), jeść (Polonî), zjeść (Polonî), żreć (Polonî), comer (Portugalî), ਖਾਣਾ (khāṇā) (Puncabî), -kwa (Pîpîlî), -cua (Pîpîlî), жеу (jeu) (Qazaxî), kai (Rapanuyî), magnê (Romagnolî), mangiar (Romancî), magliar (Romancî), mânca (Romanyayî), есть (jestʹ) (Rusî), пое́сть (pojéstʹ) (Rusî), съесть (sʺjestʹ) (Rusî), ку́шать (kúšatʹ) (Rusî), поку́шать (pokúšatʹ) (Rusî), ску́шать (skúšatʹ) (Rusî), пита́ться (pitátʹsja) (Rusî), жрать (žratʹ) (Rusî), пожра́ть (požrátʹ) (Rusî), сожра́ть (sožrátʹ) (Rusî), употребить (upotrebitʹ) (Rusî), ї́сти (jísty) (Rusînî), makan (Rûmî), santap (Rûmî), etan (Saksoniya kevn), borrat (Samiya bakurî), poorrâd (Samiya skoltî), अत्ति (atti) (Sanskrîtî), खादति (khādati) (Sanskrîtî), mandigare (Sardînî), kaun (Sebwanoyî), kaon (Sebwanoyî), manciàri (Sicîlî), manciari (Sicîlî), کائِڻُ (Sindhî), nyan (Sirananî), jesť (Slovakî), jesti (Slovenî), خواردن (xwardin) (Soranî), jěsć (Sorbiya jorîn), jěsć (Sorbiya jêrîn), ja (Sotoyiya başûr), comer (Spanî), tuang (Sundanî), neda (Sundanî), dahar (Sundanî), lebok (Sundanî), nyatu (Sundanî), lolodok (Sundanî), jajablog (Sundanî), kula (Swahîlî), äta (Swêdî), ꠈꠣꠃꠣ (xáua) (Sîlhetî), хӯрдан (xürdan) (Tacikî), kain (Tagalogî), kumain (Tagalogî), kainin (Tagalogî), சாப்பிடு (cāppiṭu) (Tamîlî), உண் (uṇ) (Tamîlî), தின் (tiṉ) (Tamîlî), mangià (Tarantinoyî), kaun (Tausugî), kin (Tay dam), ꪀꪲꪙ (Tay dam), ᨠᩥ᩠ᨶ (Tayiya bakurî), กิน (gin) (Tayî), รับประทาน (Tayî), ทาน (taan) (Tayî), ฉัน (chǎn) (Tayî), แดก (dɛ̀ɛk) (Tayî), เสวย (swə̌əi) (Tayî), తిను (tinu) (Telûgûyî), భుజించు (bhujiñcu) (Telûgûyî), aşamaq (Teteriya krîmî), ашарга (aşarga) (Teterî), han (Tetûmî), iýmek (Tirkmenî), yemek (Tirkî), kai (Tokpisinî), śu- (Toxarî B), tāpp- (Toxarî B), чиир (çiir) (Tuvanî), ཟ (za) (Tîbetî), མཆོད (mchod) (Tîbetî), 𐎀𐎋𐎍 (ảkl) (Ugarîtî), کھانا (khānā) (Urdûyî), magnar (Venîsî), ăn (Viyetnamî), ăn cơm (Viyetnamî), xơi (Viyetnamî), magnî (Walonî), mindjî (Walonî), ka-un (Warayî), bwyta (Weylsî), (Wuyî), (qia⁶) (Xiangî), ញ៉ាំ (ñam) (Ximêrî), ពិសា (pisaa) (Ximêrî), ស៊ី (sii) (Ximêrî), ហូប (houp) (Ximêrî), хварак (Yagnobî), аһаа (ahaa) (Yakutî), сиэ (sie) (Yakutî), עסן (esn) (Yidîşî), лэв- (lew-) (Yukaghiriya bakurî), ner'uq (Yupîkiya navendî), τρώω (tróo) (Yûnanî), τρώγω (trógo) (Yûnanî), εσθίω (esthío) (Yûnanî), werdene (Zazakî), wardene (Zazakî), gwn (Zhuangî), -dla (Zuluyî), ete (Zêlandî), jíst (Çekî), sníst (Çekî), даа (daa) (Çeçenî), ӄамэтвак (qamėtvak) (Çukçî), 餔 (Çîniya klasîk), -dya (Çîçewayî), mongo (Çûkî), אָכַל (akhál) (Îbranî), manjar (Îdoyî), etan (Îngilîziya kevn), eten (Îngilîziya navîn), eat (Îngilîzî), söövvä (Îngriyî), даа (daa) (Îngûşî), ith (Îrlendî), kan (Îsnagî), magnà (Îstriyotî), măncå (Îstro-romanyayî), אכלר (akhlare) (Îtaliya cihû), mangiare (Îtalî), borða (Îzlendî), éta (Îzlendî), eta (Îzlendî), ї́сти (jísty) (Ûkraynî), ၵိၼ် (kǐn) (Şanî), ཟ (sa) (Şerpayî), camo (Şillukî), hula (Şîngazîcayî), ʻâã (ǃXóõ)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî ji proto-hindûewropî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî ji proto-îranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Proto-hindûewropî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Proto-îranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"xwarin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"xwarin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Şêwexirab",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "xwarin dan"
    },
    {
      "word": "xwarin xwarin"
    },
    {
      "word": "xwarindan"
    },
    {
      "word": "xwarinxwarin"
    },
    {
      "word": "xwarandin"
    },
    {
      "word": "xwarî"
    },
    {
      "word": "xwerbar"
    },
    {
      "word": "xwerbarî"
    },
    {
      "word": "xwere"
    },
    {
      "word": "xwirak"
    },
    {
      "word": "vexwarin"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji îraniya kevn*hʷarati, ji proto-hindûaryayî *sʷalati, ji proto-hindûewropî *sʷeleti (“xwarin, vexwarin, daûrandin, daqurtandin”), têkildarî swallow (“daqurtandin, daûrandin”) ya îngilîzî, zwelgen (bi hesûdî xwarin) ya holendî, خواردن (xwardin) ya soranî, warden ya zazakî, wardey ya hewramî, خوردن (xorden) ya farisî...\nproto-îranî: *hwar- (\"xwarin\"),\navestayî: xvar- (\"xwarin\"),\npartî: xwr- (\"xwarin\"),\npehlewî: xwar- (\"xwarin, vexwarin\"),\nsogdî: xwr- (\"xwarin\"),\nfarisî: xurdan / xvār- (\"xwarin, şımıten\"),\nbelûçî: wārt / war- (\"xwarin, vexwarin\"),\ntatî: xārt / xer- (\"xwarin\"),\nkurmancî: xwarin / xw-,\nsoranî:. xwardin / xw- (\"xwarin\"),\nkurdiya başûr: xwardin (\"xwarin\"),\nhewramî: wardey / wer- (\"xwarin, vexwarin\") ...\nzazakî: warden / wer- (\"xwarin\"),\nîngilîzî: swallow (\"daqurtandin, daûrandin\"),\nholendî: zwelgen (\"bi hesûdî xwarin\")\nÇavkanî: Cheung p.148, Watkins p.88, Etymonline | Pokorny: 1045",
  "forms": [
    {
      "form": "dixwim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dixwî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dixwe",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dixwin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bixwe",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bixwin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "xwar",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "xwar",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "xwar",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "xwar",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–xw–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera xwarin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–xwar–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera xwarin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dixwim",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez naxwim",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dixwî",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu naxwî",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dixwe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew naxwe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dixwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em naxwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dixwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn naxwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dixwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew naxwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bixwim",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nexwim",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê xwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nexwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bixwî",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nexwî",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê xwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nexwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bixwe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nexwe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê xwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nexwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bixwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nexwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê xwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nexwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bixwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nexwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê xwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nexwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bixwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nexwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê xwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nexwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bixwim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nexwim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min xwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nexwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bixwî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nexwî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te xwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nexwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bixwe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nexwe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî xwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nexwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bixwin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nexwin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me xwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nexwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bixwin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nexwin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we xwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nexwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bixwin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nexwin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan xwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nexwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bixwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nexwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min xwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nexwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bixwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nexwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te xwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nexwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bixwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nexwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî xwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nexwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bixwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nexwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me xwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nexwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bixwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nexwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we xwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nexwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bixwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nexwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan xwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nexwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bixwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nexwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê xwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nexwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bixwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nexwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê xwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nexwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bixwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nexwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê xwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nexwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bixwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nexwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê xwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nexwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bixwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nexwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê xwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nexwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bixwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nexwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê xwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nexwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bixwe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nexwe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bixwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nexwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "خوارن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "хԝарьн",
      "raw_tags": [
        "kurdî-krîlî"
      ]
    },
    {
      "form": "xarin"
    },
    {
      "form": "xwerin"
    }
  ],
  "hyphenation": "xwa·rin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "xurînî"
    },
    {
      "word": "(xwarina ber taştê)"
    },
    {
      "word": "taştê"
    },
    {
      "word": "(fitûr/qeretûn)"
    },
    {
      "word": "firavîn"
    },
    {
      "word": "(xwarina nîvro)"
    },
    {
      "word": "şîv"
    },
    {
      "word": "(xwarina êvarê)"
    },
    {
      "word": "paşîv"
    },
    {
      "word": "(xwarina şevê)"
    },
    {
      "word": "daqurtandin"
    },
    {
      "word": "da'ûrandin"
    },
    {
      "word": "gezandin"
    },
    {
      "word": "kirandin"
    },
    {
      "word": "kiritandin"
    },
    {
      "word": "leq"
    },
    {
      "word": "leq dan"
    },
    {
      "word": "kerifîn"
    },
    {
      "word": "ziqinîn"
    },
    {
      "word": "hepişîn"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Mela Hesenê Bateyî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Mela Hesenê Bateyî, Mewlûda Kurdî, ~1720",
          "text": "Nûr ji eniyê hate piştê bû sitar\nNê ji darê xwarin herdukan şîrîn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Kirin zikê xwe; tişt kirin di devê xwe de û bi didanên xwe hêrandin û da'ûrandin zikê xwe."
      ],
      "id": "ku-xwarin-ku-verb-xG0awCCH"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Dused dolar hebûn, hemî di rojekê de xwarin."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Mal yan pare bi kar anîn yan pûç kirin."
      ],
      "id": "ku-xwarin-ku-verb-hwn7lID3"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Dijminan derbeyek mezin xwar."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Pê ketin."
      ],
      "id": "ku-xwarin-ku-verb-qTERVRTm"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Ew demance çend fîşekan dixwe?"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Cih tê de hebûn."
      ],
      "id": "ku-xwarin-ku-verb-47Hfnsxz"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/xʷɑːˈɾɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "xwardin",
      "word": "خواردن"
    },
    {
      "lang": "Kurdiya başûrî",
      "lang_code": "sdh",
      "roman": "xwardin",
      "word": "خواردن"
    },
    {
      "lang": "Lekî",
      "lang_code": "lki",
      "word": "hwardin"
    },
    {
      "lang": "Lekî",
      "lang_code": "lki",
      "word": "wardin"
    },
    {
      "lang": "Hewramî",
      "lang_code": "hac",
      "word": "wardey"
    },
    {
      "lang": "Zazakî",
      "lang_code": "zza",
      "word": "werdene"
    },
    {
      "lang": "Zazakî",
      "lang_code": "zza",
      "word": "wardene"
    },
    {
      "lang": "Abxazî",
      "lang_code": "ab",
      "roman": "āfārā",
      "word": "афара"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "eet"
    },
    {
      "lang": "Ahomî",
      "lang_code": "aho",
      "roman": "kin",
      "word": "𑜀𑜢𑜃𑜫"
    },
    {
      "lang": "Akadî",
      "lang_code": "akk",
      "roman": "akālu",
      "word": "𒅥"
    },
    {
      "lang": "Akanî",
      "lang_code": "ak",
      "word": "di"
    },
    {
      "lang": "Aklanon",
      "lang_code": "akl",
      "word": "kaon"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "word": "ha"
    },
    {
      "lang": "Almaniya navendî ya rojhilat",
      "lang_code": "gmw-ecg",
      "word": "assn"
    },
    {
      "lang": "Almaniya Pennsylvania",
      "lang_code": "pdc",
      "word": "esse"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "essen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "fressen"
    },
    {
      "lang": "Elmanîşî",
      "lang_code": "gsw",
      "word": "ässe"
    },
    {
      "lang": "Almaniya bilind a kevn",
      "lang_code": "goh",
      "word": "ezzan"
    },
    {
      "lang": "Almaniya bilind a kevn",
      "lang_code": "goh",
      "word": "еʒʒan"
    },
    {
      "lang": "Ambonezî-malezî",
      "lang_code": "abs",
      "word": "makang"
    },
    {
      "lang": "Ambonezî-malezî",
      "lang_code": "abs",
      "word": "cake"
    },
    {
      "lang": "Amharî",
      "lang_code": "am",
      "roman": "mäblat",
      "word": "መብላት"
    },
    {
      "lang": "Amharî",
      "lang_code": "am",
      "roman": "bäla",
      "word": "በላ"
    },
    {
      "lang": "Andî",
      "lang_code": "ani",
      "word": "икунну"
    },
    {
      "lang": "Apaçiya rojava",
      "lang_code": "apw",
      "word": "yiyąą"
    },
    {
      "lang": "Apaçiya rojava",
      "lang_code": "apw",
      "word": "dáii’da"
    },
    {
      "lang": "Aragonî",
      "lang_code": "an",
      "word": "minchar"
    },
    {
      "lang": "Aramî",
      "lang_code": "arc",
      "roman": "ʾekal",
      "word": "ܐܟܠ"
    },
    {
      "lang": "Aramî",
      "lang_code": "arc",
      "word": "אכל"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "mãc"
    },
    {
      "lang": "Asamî",
      "lang_code": "as",
      "roman": "kha",
      "word": "খা"
    },
    {
      "lang": "Astûrî",
      "lang_code": "ast",
      "word": "yantar"
    },
    {
      "lang": "Astûrî",
      "lang_code": "ast",
      "word": "xintar"
    },
    {
      "lang": "Atayalî",
      "lang_code": "tay",
      "word": "niqun"
    },
    {
      "lang": "Atîkamekwî",
      "lang_code": "atj",
      "word": "mitciso"
    },
    {
      "lang": "Avarî",
      "lang_code": "av",
      "roman": "kwanaze",
      "word": "кваназе"
    },
    {
      "lang": "Aynuyî",
      "lang_code": "ain",
      "roman": "'e",
      "word": "エ"
    },
    {
      "lang": "Aynuyî",
      "lang_code": "ain",
      "roman": "'ipe",
      "word": "イペ"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "yemək"
    },
    {
      "lang": "Baskî",
      "lang_code": "eu",
      "word": "jan"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "ašaw",
      "word": "ашау"
    },
    {
      "lang": "Bayerî",
      "lang_code": "bar",
      "word": "èssn"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "jésci",
      "word": "е́сці"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "jésʹci",
      "word": "е́сьці"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "zʺjésci",
      "word": "з'е́сці"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "khaoẏa",
      "word": "খাওয়া"
    },
    {
      "lang": "Bextiyarî",
      "lang_code": "bqi",
      "roman": "xarden",
      "word": "خردن"
    },
    {
      "lang": "Bîslamayî",
      "lang_code": "bi",
      "word": "kaekae"
    },
    {
      "lang": "Brahuiyî",
      "lang_code": "brh",
      "word": "kunak"
    },
    {
      "lang": "Bretonî",
      "lang_code": "br",
      "word": "debriñ"
    },
    {
      "lang": "Bukidnon manoboyiya rojavayî",
      "lang_code": "mbb",
      "word": "ka'an"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "jam",
      "word": "ям"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "hranjá se",
      "word": "храня́ се"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "ca:",
      "word": "စား"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "sum:hcaung",
      "word": "သုံးဆောင်"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "bhuny:pe:",
      "word": "ဘုဉ်းပေး"
    },
    {
      "lang": "Buryatî",
      "lang_code": "bua",
      "roman": "edixe",
      "word": "эдихэ"
    },
    {
      "lang": "Çeçenî",
      "lang_code": "ce",
      "roman": "daa",
      "word": "даа"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "jíst"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "sníst"
    },
    {
      "lang": "Çîçewayî",
      "lang_code": "ny",
      "word": "-dya"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "sik⁶",
      "word": "食"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "hek³",
      "word": "吃"
    },
    {
      "lang": "Dunganî",
      "lang_code": "dng",
      "roman": "čɨ",
      "word": "чы"
    },
    {
      "lang": "Ganî",
      "lang_code": "gan",
      "roman": "qiah⁶",
      "word": "吃"
    },
    {
      "lang": "Hakkayî",
      "lang_code": "hak",
      "roman": "sṳ̍t",
      "word": "食"
    },
    {
      "lang": "Jinî",
      "lang_code": "cjy",
      "roman": "ceh⁴",
      "word": "吃"
    },
    {
      "lang": "Çîniya klasîk",
      "lang_code": "lzh",
      "word": "餔"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "chī",
      "word": "吃"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shí",
      "word": "食"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "bū",
      "word": "餔"
    },
    {
      "lang": "Min dongî",
      "lang_code": "cdo",
      "roman": "sĭk / siĕk",
      "word": "食"
    },
    {
      "lang": "Minnanî",
      "lang_code": "nan",
      "roman": "chia̍h",
      "word": "食"
    },
    {
      "lang": "Wuyî",
      "lang_code": "wuu",
      "word": "吃"
    },
    {
      "lang": "Xiangî",
      "lang_code": "hsn",
      "roman": "qia⁶",
      "word": "吃"
    },
    {
      "lang": "Çukçî",
      "lang_code": "ckt",
      "roman": "qamėtvak",
      "word": "ӄамэтвак"
    },
    {
      "lang": "Çûkî",
      "lang_code": "chk",
      "word": "mongo"
    },
    {
      "lang": "Dalmatî",
      "lang_code": "dlm",
      "word": "mančur"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "spise"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "æde"
    },
    {
      "lang": "Dolganî",
      "lang_code": "dlg",
      "word": "аһаа"
    },
    {
      "lang": "Elfdalî",
      "lang_code": "ovd",
      "word": "jätå"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "makan"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ʾakala",
      "word": "أَكَلَ"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "yaʾkulu",
      "word": "يَأْكُلُ"
    },
    {
      "lang": "Erebiya misrî",
      "lang_code": "arz",
      "roman": "kal",
      "word": "كل"
    },
    {
      "lang": "Erebiya kendavî",
      "lang_code": "afb",
      "roman": "kila",
      "word": "كلا"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "utel",
      "word": "ուտել"
    },
    {
      "lang": "Ermeniya kevn",
      "lang_code": "xcl",
      "roman": "utem",
      "word": "ուտեմ"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "manĝi"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "sööma"
    },
    {
      "lang": "Etiyopiya klasîk",
      "lang_code": "gez",
      "roman": "bälʿä",
      "word": "በልዐ"
    },
    {
      "lang": "Evenî",
      "lang_code": "eve",
      "roman": "ʒeʙdəj",
      "word": "дебдэй"
    },
    {
      "lang": "Evenkî",
      "lang_code": "evn",
      "roman": "ʒewmi",
      "word": "девми"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "xordan",
      "word": "خوردن"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "eta"
    },
    {
      "lang": "Fîjî",
      "lang_code": "fj",
      "word": "daliga"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "syödä"
    },
    {
      "lang": "Frankoprovansî",
      "lang_code": "frp",
      "word": "mengier"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "manger"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "bouffer"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "mangier"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "mengier"
    },
    {
      "lang": "Friyolî",
      "lang_code": "fur",
      "word": "mangjâ"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya bakur",
      "lang_code": "frr",
      "word": "iidj"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya bakur",
      "lang_code": "frr",
      "word": "iit"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya kevn",
      "lang_code": "ofs",
      "word": "ita"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya saterlandî",
      "lang_code": "stq",
      "word": "iete"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "ite"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "ith"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "comer"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "gandir"
    },
    {
      "lang": "Gotî",
      "lang_code": "got",
      "roman": "itan",
      "word": "𐌹𐍄𐌰𐌽"
    },
    {
      "lang": "Gotî",
      "lang_code": "got",
      "roman": "matjan",
      "word": "𐌼𐌰𐍄𐌾𐌰𐌽"
    },
    {
      "lang": "Gujaratî",
      "lang_code": "gu",
      "roman": "khāvũ",
      "word": "ખાવું"
    },
    {
      "lang": "Gullahî",
      "lang_code": "gul",
      "word": "nyam"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "č̣ama",
      "word": "ჭამა"
    },
    {
      "lang": "Guwaranî",
      "lang_code": "gn",
      "word": "'u"
    },
    {
      "lang": "Haîtî",
      "lang_code": "ht",
      "word": "manje"
    },
    {
      "lang": "Hawayî",
      "lang_code": "haw",
      "word": "ʻai"
    },
    {
      "lang": "Hawsayî",
      "lang_code": "ha",
      "word": "ci"
    },
    {
      "lang": "Higaononî",
      "lang_code": "mba",
      "word": "kaun"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "khānā",
      "word": "खाना"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "lenā",
      "word": "लेना"
    },
    {
      "lang": "Hîlîgaynonî",
      "lang_code": "hil",
      "word": "kaon"
    },
    {
      "lang": "Hîlîgaynonî",
      "lang_code": "hil",
      "word": "magkaon"
    },
    {
      "lang": "Hîlîgaynonî",
      "lang_code": "hil",
      "word": "áb-ab"
    },
    {
      "lang": "Hîtîtî",
      "lang_code": "hit",
      "roman": "e-id-mi",
      "word": "𒂊𒀉𒈪"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "eten"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "vreten"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "consumeren"
    },
    {
      "lang": "Holendiya navîn",
      "lang_code": "dum",
      "word": "eten"
    },
    {
      "lang": "Hunsrikî",
      "lang_code": "hrx",
      "word": "esse"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "akhál",
      "word": "אָכַל"
    },
    {
      "lang": "Îdoyî",
      "lang_code": "io",
      "word": "manjar"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "etan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya navîn",
      "lang_code": "enm",
      "word": "eten"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "eat"
    },
    {
      "lang": "Îngriyî",
      "lang_code": "izh",
      "word": "söövvä"
    },
    {
      "lang": "Îngûşî",
      "lang_code": "inh",
      "roman": "daa",
      "word": "даа"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "word": "ith"
    },
    {
      "lang": "Îsnagî",
      "lang_code": "isd",
      "word": "kan"
    },
    {
      "lang": "Îstriyotî",
      "lang_code": "ist",
      "word": "magnà"
    },
    {
      "lang": "Îstro-romanyayî",
      "lang_code": "ruo",
      "word": "măncå"
    },
    {
      "lang": "Îtaliya cihû",
      "lang_code": "itk",
      "roman": "akhlare",
      "word": "אכלר"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "mangiare"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "borða"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "éta"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "eta"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "食べる"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "食う"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "食事する"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "召し上がる"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "頂く"
    },
    {
      "lang": "Jarayî",
      "lang_code": "jra",
      "word": "ƀŏng"
    },
    {
      "lang": "Jarayî",
      "lang_code": "jra",
      "word": "huă"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "dhahar"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "mangan"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "nguntal"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "mbadhog"
    },
    {
      "lang": "Kabîlî",
      "lang_code": "kab",
      "word": "ečč"
    },
    {
      "lang": "Kalalîsûtî",
      "lang_code": "kl",
      "word": "nerivoq"
    },
    {
      "lang": "Kalmîkî",
      "lang_code": "xal",
      "roman": "idx",
      "word": "идх"
    },
    {
      "lang": "Kannadayî",
      "lang_code": "kn",
      "roman": "tinnu",
      "word": "ತಿನ್ನು"
    },
    {
      "lang": "Kapverdî",
      "lang_code": "kea",
      "word": "kume"
    },
    {
      "lang": "Kaşûbî",
      "lang_code": "csb",
      "word": "jesc"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "menjar"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "mikhuy"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "mikui"
    },
    {
      "lang": "Keşmîrî",
      "lang_code": "ks",
      "roman": "kh'on",
      "word": "کھیٛۆن"
    },
    {
      "lang": "Khasiyî",
      "lang_code": "kha",
      "word": "bam"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "ceş",
      "word": "жеш"
    },
    {
      "lang": "Kîkûyûyî",
      "lang_code": "ki",
      "word": "kũrĩa"
    },
    {
      "lang": "Kîngalî",
      "lang_code": "si",
      "roman": "kanawā",
      "word": "කනවා"
    },
    {
      "lang": "Kîngalî",
      "lang_code": "si",
      "roman": "walaⁿdīnawā",
      "word": "වලඳීනවා"
    },
    {
      "lang": "Komorî",
      "lang_code": "swb",
      "word": "uɗya"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "meokda",
      "word": "먹다"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "deusida",
      "word": "드시다"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "japsusida",
      "word": "잡수시다"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "seopchwihada",
      "word": "섭취하다"
    },
    {
      "lang": "Korsîkayî",
      "lang_code": "co",
      "word": "manghjà"
    },
    {
      "lang": "Kreyoliya morîtanî",
      "lang_code": "mfe",
      "word": "manze"
    },
    {
      "lang": "Kumikî",
      "lang_code": "kum",
      "roman": "aşamaq",
      "word": "ашамакъ"
    },
    {
      "lang": "Ladînoyî",
      "lang_code": "lad",
      "word": "komer"
    },
    {
      "lang": "Ladînoyî",
      "lang_code": "lad",
      "word": "kumer"
    },
    {
      "lang": "Lamboyayî",
      "lang_code": "lmy",
      "word": "ya"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "edō"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "comedō"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "manducō"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "ēst"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "kin",
      "word": "ກິນ"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "thān",
      "word": "ທານ"
    },
    {
      "lang": "Lîmbûrgî",
      "lang_code": "li",
      "word": "aete"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "word": "valgyti"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "word": "ėsti"
    },
    {
      "lang": "Lombardî",
      "lang_code": "lmo",
      "word": "mangià"
    },
    {
      "lang": "Lombardî",
      "lang_code": "lmo",
      "word": "magnà"
    },
    {
      "lang": "Lueyî",
      "lang_code": "khb",
      "roman": "k̇iin",
      "word": "ᦂᦲᧃ"
    },
    {
      "lang": "Luksembûrgî",
      "lang_code": "lb",
      "word": "iessen"
    },
    {
      "lang": "Luksembûrgî",
      "lang_code": "lb",
      "word": "buffen"
    },
    {
      "lang": "Luksembûrgî",
      "lang_code": "lb",
      "word": "friessen"
    },
    {
      "lang": "Luoyî",
      "lang_code": "luo",
      "word": "chamo"
    },
    {
      "lang": "Luwiyanî",
      "lang_code": "xlu",
      "roman": "aduna",
      "word": "𒀀𒁺𒈾"
    },
    {
      "lang": "Mòçenoyî",
      "lang_code": "mhn",
      "word": "èssn"
    },
    {
      "lang": "Maguindanaoyî",
      "lang_code": "mdh",
      "word": "kuman"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "ماکن"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "سنتڤ"
    },
    {
      "lang": "Rûmî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "makan"
    },
    {
      "lang": "Rûmî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "santap"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "jade",
      "word": "јаде"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "kaḻikkuka",
      "word": "കഴിക്കുക"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "tinnuka",
      "word": "തിന്നുക"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "uṇṇuka",
      "word": "ഉണ്ണുക"
    },
    {
      "lang": "Maltayî",
      "lang_code": "mt",
      "word": "kiel"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "jembi",
      "word": "ᠵᡝᠮᠪᡳ"
    },
    {
      "lang": "Manksî",
      "lang_code": "gv",
      "word": "ee"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "kai"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "haupa"
    },
    {
      "lang": "Maranaoyî",
      "lang_code": "mrw",
      "word": "kan"
    },
    {
      "lang": "Maratî",
      "lang_code": "mr",
      "roman": "khāṇe",
      "word": "खाणे"
    },
    {
      "lang": "Marwarî",
      "lang_code": "mwr",
      "roman": "khāṇau",
      "word": "खाणौ"
    },
    {
      "lang": "Mayayiya yukatekî",
      "lang_code": "yua",
      "word": "hanal"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "eszik"
    },
    {
      "lang": "Mînangkabawî",
      "lang_code": "min",
      "word": "makan"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "ideh",
      "word": "идэх"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "idekü",
      "word": "ᠢᠳᠡᠬᠦ"
    },
    {
      "lang": "Morî bawah",
      "lang_code": "xmz",
      "word": "kaa"
    },
    {
      "lang": "Nahwatlî",
      "lang_code": "nah",
      "word": "cuā"
    },
    {
      "lang": "Nanayî",
      "lang_code": "gld",
      "roman": "žepuri",
      "word": "депури"
    },
    {
      "lang": "Nanayî",
      "lang_code": "gld",
      "roman": "śiaori",
      "word": "сиаори"
    },
    {
      "lang": "Napolîtanî",
      "lang_code": "nap",
      "word": "mangià"
    },
    {
      "lang": "Napolîtanî",
      "lang_code": "nap",
      "word": "magnà"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "ashą́"
    },
    {
      "lang": "Nedersaksî",
      "lang_code": "nds",
      "word": "eten"
    },
    {
      "lang": "Nepalî",
      "lang_code": "ne",
      "roman": "khānu",
      "word": "खानु"
    },
    {
      "lang": "Nîvxî",
      "lang_code": "niv",
      "roman": "iņd̦",
      "word": "иньдь"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "mangi"
    },
    {
      "lang": "Norsiya kevn",
      "lang_code": "non",
      "word": "eta"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "word": "spise"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "word": "ete"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "word": "eta"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "word": "ete"
    },
    {
      "lang": "Ohloniya bakur",
      "lang_code": "cst",
      "word": "ahmush"
    },
    {
      "lang": "Ojibweyî",
      "lang_code": "oj",
      "word": "wiisini"
    },
    {
      "lang": "Ojibweyî",
      "lang_code": "oj",
      "word": "amo"
    },
    {
      "lang": "Ojibweyî",
      "lang_code": "oj",
      "word": "miijin"
    },
    {
      "lang": "Okînawanî",
      "lang_code": "ryu",
      "roman": "かむん, kamun",
      "word": "食むん"
    },
    {
      "lang": "Oksîtanî",
      "lang_code": "oc",
      "word": "manjar"
    },
    {
      "lang": "Oriyayî",
      "lang_code": "or",
      "roman": "khaiba",
      "word": "ଖାଇବା"
    },
    {
      "lang": "Oromoyî",
      "lang_code": "om",
      "word": "nyaachuu"
    },
    {
      "lang": "Osetî",
      "lang_code": "os",
      "roman": "xæryn",
      "word": "хӕрын"
    },
    {
      "lang": "Oygurî",
      "lang_code": "ug",
      "roman": "yëmek",
      "word": "يېمەك"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "yemoq"
    },
    {
      "lang": "Palî",
      "lang_code": "pi",
      "word": "khādati"
    },
    {
      "lang": "Peştûyî",
      "lang_code": "ps",
      "roman": "xwaṛᶕl",
      "word": "خوړل"
    },
    {
      "lang": "Piedmontîsî",
      "lang_code": "pms",
      "word": "mangé"
    },
    {
      "lang": "Pijînî",
      "lang_code": "pis",
      "word": "kaekae"
    },
    {
      "lang": "Pîpîlî",
      "lang_code": "ppl",
      "word": "-kwa"
    },
    {
      "lang": "Pîpîlî",
      "lang_code": "ppl",
      "word": "-cua"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "jeść"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "zjeść"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "żreć"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "comer"
    },
    {
      "lang": "Puncabî",
      "lang_code": "pa",
      "roman": "khāṇā",
      "word": "ਖਾਣਾ"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "jeu",
      "word": "жеу"
    },
    {
      "lang": "Rapanuyî",
      "lang_code": "rap",
      "word": "kai"
    },
    {
      "lang": "Romagnolî",
      "lang_code": "rgn",
      "word": "magnê"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "mangiar"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "magliar"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "mânca"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "jestʹ",
      "word": "есть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "pojéstʹ",
      "word": "пое́сть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "sʺjestʹ",
      "word": "съесть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "kúšatʹ",
      "word": "ку́шать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "pokúšatʹ",
      "word": "поку́шать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "skúšatʹ",
      "word": "ску́шать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "pitátʹsja",
      "word": "пита́ться"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "žratʹ",
      "word": "жрать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "požrátʹ",
      "word": "пожра́ть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "sožrátʹ",
      "word": "сожра́ть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "upotrebitʹ",
      "word": "употребить"
    },
    {
      "lang": "Rusînî",
      "lang_code": "rue",
      "roman": "jísty",
      "word": "ї́сти"
    },
    {
      "lang": "Saksoniya kevn",
      "lang_code": "osx",
      "word": "etan"
    },
    {
      "lang": "Samiya bakurî",
      "lang_code": "se",
      "word": "borrat"
    },
    {
      "lang": "Samiya skoltî",
      "lang_code": "sms",
      "word": "poorrâd"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "atti",
      "word": "अत्ति"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "khādati",
      "word": "खादति"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "mandigare"
    },
    {
      "lang": "Sebwanoyî",
      "lang_code": "ceb",
      "word": "kaun"
    },
    {
      "lang": "Sebwanoyî",
      "lang_code": "ceb",
      "word": "kaon"
    },
    {
      "lang": "Sicîlî",
      "lang_code": "scn",
      "word": "manciàri"
    },
    {
      "lang": "Sicîlî",
      "lang_code": "scn",
      "word": "manciari"
    },
    {
      "lang": "Sindhî",
      "lang_code": "sd",
      "word": "کائِڻُ"
    },
    {
      "lang": "Sirananî",
      "lang_code": "srn",
      "word": "nyan"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "је̏сти"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "јисти"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "по̀јести"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "вѐчерати"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "jȅsti"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "jisti"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "pòjesti"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "vèčerati"
    },
    {
      "lang": "Sîlhetî",
      "lang_code": "syl",
      "roman": "xáua",
      "word": "ꠈꠣꠃꠣ"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "cu",
      "roman": "jasti",
      "word": "ꙗсти"
    },
    {
      "lang": "Glagolîtîk",
      "lang_code": "cu",
      "roman": "ěsti",
      "word": "ⱑⱄⱅⰹ"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "jesť"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "jesti"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jêrîn",
      "lang_code": "dsb",
      "word": "jěsć"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jorîn",
      "lang_code": "hsb",
      "word": "jěsć"
    },
    {
      "lang": "Sotoyiya başûr",
      "lang_code": "st",
      "word": "ja"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "comer"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "tuang"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "neda"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "dahar"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "lebok"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "nyatu"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "lolodok"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "jajablog"
    },
    {
      "lang": "Swahîlî",
      "lang_code": "sw",
      "word": "kula"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "äta"
    },
    {
      "lang": "Şanî",
      "lang_code": "shn",
      "roman": "kǐn",
      "word": "ၵိၼ်"
    },
    {
      "lang": "Şerpayî",
      "lang_code": "xsr",
      "roman": "sa",
      "word": "ཟ"
    },
    {
      "lang": "Şillukî",
      "lang_code": "shk",
      "word": "camo"
    },
    {
      "lang": "Şîngazîcayî",
      "lang_code": "zdj",
      "word": "hula"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "xürdan",
      "word": "хӯрдан"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "kain"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "kumain"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "kainin"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "cāppiṭu",
      "word": "சாப்பிடு"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "uṇ",
      "word": "உண்"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "tiṉ",
      "word": "தின்"
    },
    {
      "lang": "Tarantinoyî",
      "lang_code": "roa-tar",
      "word": "mangià"
    },
    {
      "lang": "Tausugî",
      "lang_code": "tsg",
      "word": "kaun"
    },
    {
      "lang": "Tay dam",
      "lang_code": "blt",
      "word": "kin"
    },
    {
      "lang": "Tay dam",
      "lang_code": "blt",
      "word": "ꪀꪲꪙ"
    },
    {
      "lang": "Tayiya bakurî",
      "lang_code": "nod",
      "word": "ᨠᩥ᩠ᨶ"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "gin",
      "word": "กิน"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "รับประทาน"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "taan",
      "word": "ทาน"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "chǎn",
      "word": "ฉัน"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "dɛ̀ɛk",
      "word": "แดก"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "swə̌əi",
      "word": "เสวย"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "roman": "tinu",
      "word": "తిను"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "roman": "bhujiñcu",
      "word": "భుజించు"
    },
    {
      "lang": "Teteriya krîmî",
      "lang_code": "crh",
      "word": "aşamaq"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "aşarga",
      "word": "ашарга"
    },
    {
      "lang": "Tetûmî",
      "lang_code": "tet",
      "word": "han"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "iýmek"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "za",
      "word": "ཟ"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "mchod",
      "word": "མཆོད"
    },
    {
      "lang": "Tokpisinî",
      "lang_code": "tpi",
      "word": "kai"
    },
    {
      "lang": "Toxarî B",
      "lang_code": "txb",
      "word": "śu-"
    },
    {
      "lang": "Toxarî B",
      "lang_code": "txb",
      "word": "tāpp-"
    },
    {
      "lang": "Tuvanî",
      "lang_code": "tyv",
      "roman": "çiir",
      "word": "чиир"
    },
    {
      "lang": "Ugarîtî",
      "lang_code": "uga",
      "roman": "ảkl",
      "word": "𐎀𐎋𐎍"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "khānā",
      "word": "کھانا"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "jísty",
      "word": "ї́сти"
    },
    {
      "lang": "Venîsî",
      "lang_code": "vec",
      "word": "magnar"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "ăn"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "ăn cơm"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "xơi"
    },
    {
      "lang": "Walonî",
      "lang_code": "wa",
      "word": "magnî"
    },
    {
      "lang": "Walonî",
      "lang_code": "wa",
      "word": "mindjî"
    },
    {
      "lang": "Warayî",
      "lang_code": "war",
      "word": "ka-un"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "word": "bwyta"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "ñam",
      "word": "ញ៉ាំ"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "pisaa",
      "word": "ពិសា"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "sii",
      "word": "ស៊ី"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "houp",
      "word": "ហូប"
    },
    {
      "lang": "Yagnobî",
      "lang_code": "yai",
      "word": "хварак"
    },
    {
      "lang": "Yakutî",
      "lang_code": "sah",
      "roman": "ahaa",
      "word": "аһаа"
    },
    {
      "lang": "Yakutî",
      "lang_code": "sah",
      "roman": "sie",
      "word": "сиэ"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "esn",
      "word": "עסן"
    },
    {
      "lang": "Yukaghiriya bakurî",
      "lang_code": "ykg",
      "roman": "lew-",
      "word": "лэв-"
    },
    {
      "lang": "Yupîkiya navendî",
      "lang_code": "esu",
      "word": "ner'uq"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "tróo",
      "word": "τρώω"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "trógo",
      "word": "τρώγω"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "esthío",
      "word": "εσθίω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "édō",
      "word": "ἔδω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "esthíō",
      "word": "ἐσθίω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "éphagon",
      "word": "ἔφαγον"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "bibrṓskō",
      "word": "βιβρώσκω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "daínumi",
      "word": "δαίνυμι"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "trṓgō",
      "word": "τρώγω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "patéomai",
      "word": "πατέομαι"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "sitéō",
      "word": "σιτέω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "-phagéō",
      "word": "-φαγέω"
    },
    {
      "lang": "Zêlandî",
      "lang_code": "zea",
      "word": "ete"
    },
    {
      "lang": "Zhuangî",
      "lang_code": "za",
      "word": "gwn"
    },
    {
      "lang": "Zuluyî",
      "lang_code": "zu",
      "word": "-dla"
    },
    {
      "lang": "ǃXóõ",
      "lang_code": "nmn",
      "word": "ʻâã"
    }
  ],
  "word": "xwarin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "xwa·rin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Firat Cewerî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Firat Cewerî, Payiza Dereng, Avesta, 2014, r. 16",
          "text": "Gelekan ji wan zû de hevdu nedîtibûn, loma wan li kar û mijûliyên hev dipirsîn, guhertinên ku di wan de bûbûn meraq dikirin, gazin ji jiyana sirgûnê û têkiliyên sar ên ku berhemên jiyana sirgûnê ne dikirin. Heta ku hebekî xilbexilba wan kêm bû min ji wan daxwaz kir ku ew rabin û ji xwe re xwarinê bînin."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Tişta/ê ku tê xwarin."
      ],
      "id": "ku-xwarin-ku-noun-94WVxIEE"
    },
    {
      "glosses": [
        "Rewşa tiştekî xwarin."
      ],
      "id": "ku-xwarin-ku-noun-JO0dlwyg"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/xʷɑːˈɾɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "qût"
    },
    {
      "word": "taşt"
    },
    {
      "word": "firavîn"
    },
    {
      "word": "şîv"
    },
    {
      "word": "Kategorî:Xwarin"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "xwardemenî",
      "word": "خواردەمەنی"
    },
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "çêşt",
      "word": "چێشت"
    },
    {
      "lang": "Zazakî",
      "lang_code": "zza",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "werdiş"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "kos"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "voedsel"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Nahrung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "Essen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "Lebensmittel"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Speise"
    },
    {
      "lang": "Aramî",
      "lang_code": "arc",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "אוכלא"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "qida"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "ərzaq"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "yemək"
    },
    {
      "lang": "Belûçî",
      "lang_code": "bal",
      "roman": "warag",
      "word": "ورگ"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "hraná",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "храна́"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "ca:ca.ra",
      "word": "စားစရာ"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "a.ca:a.ca",
      "word": "အစားအစာ"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "a.ca:",
      "word": "အစား"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "potrava"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "jídlo"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shíwù",
      "word": "食物"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shípǐn",
      "word": "食品"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "je⁵ sik⁶",
      "word": "嘢食"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "sik⁶ mat⁶",
      "word": "食物"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "føde"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "mad"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "næring"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "makanan"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "pangan"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ṭaʿām",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "طَعَام"
    },
    {
      "lang": "Erebiya fasî",
      "lang_code": "ary",
      "roman": "mākla",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ماكلة"
    },
    {
      "lang": "Erebiya hîcazî",
      "lang_code": "acw",
      "roman": "ʾakil",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "أَكِل"
    },
    {
      "lang": "Erebiya kendavî",
      "lang_code": "afb",
      "roman": "akil",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "أَكِل"
    },
    {
      "lang": "Erebiya misrî",
      "lang_code": "arz",
      "roman": "akl",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "اكل"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "utelikʻ",
      "word": "ուտելիք"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "snund",
      "word": "սնունդ"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "kerakur",
      "word": "կերակուր"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "manĝaĵo"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "toit"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "ğazâ",
      "word": "غذا"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "ruoka"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "ravinto"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "nourriture"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "alimentation"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "manger"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "bouffe"
    },
    {
      "lang": "Gotî",
      "lang_code": "got",
      "roman": "mats",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "𐌼𐌰𐍄𐍃"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "sazrdo",
      "word": "საზრდო"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "sač̣meli",
      "word": "საჭმელი"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "saḳvebi",
      "word": "საკვები"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "khānā",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "खाना"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "bhojan",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "भोजन"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "voedsel"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "eten"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "ókhel",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "אוכל \\ אֹכֶל"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "mazón",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "מָזוֹן"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "food"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "nourishment"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "word": "bia"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "cibo"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "alimento"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "vitto"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "食べ物"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "食物"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "食料"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "飯"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "食品"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "餌"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "menjar"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "aliment"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "aş",
      "word": "аш"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "tamak",
      "word": "тамак"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "tamak-aş",
      "word": "тамак-аш"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "eumsik",
      "word": "음식"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "word": "飮食"
    },
    {
      "lang": "Lazî",
      "lang_code": "lzz",
      "word": "gyari"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "maistas"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "hrana",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "храна"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "makanan"
    },
    {
      "lang": "Mazenderanî",
      "lang_code": "mzn",
      "roman": "xərâk",
      "word": "خهراک"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "étel"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "ennivaló"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "élelem"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "étek"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "táplálék"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "hool",
      "word": "хоол"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "hüns",
      "word": "хүнс"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "zoog",
      "word": "зоог"
    },
    {
      "lang": "Oygurî",
      "lang_code": "ug",
      "roman": "ozuq",
      "word": "ئوزۇق"
    },
    {
      "lang": "Oygurî",
      "lang_code": "ug",
      "roman": "yëmek",
      "word": "يېمەك"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "ozuqa"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "oziq"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "ovqat"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "yemak"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "taom"
    },
    {
      "lang": "Peştûyî",
      "lang_code": "ps",
      "roman": "ḍwoḍay",
      "word": "ډوډۍ"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "jedzenie"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "pożywienie"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "żywność"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "strawa"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "jadło"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "pica"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "comida"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "alimento"
    },
    {
      "lang": "Puncabî",
      "lang_code": "pa",
      "roman": "ahār",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "ਅਹਾਰ"
    },
    {
      "lang": "Puncabî",
      "lang_code": "pa",
      "roman": "khāṇā",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "ਖਾਣਾ"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "as",
      "word": "ас"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "tamaq",
      "word": "тамақ"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "aliment"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "mâncare"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "hrană"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "jedá",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "еда́"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "píšča",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "пи́ща"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "pitánije",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "пита́ние"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "korm",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "корм"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "khādya",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "खाद्य"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "bhojana",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "भोजन"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "anna",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "अन्न"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "psuras",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "प्सुरस्"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "ghāsa",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "घास"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "jedlo"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "strava"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "hrana"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "alimento"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "comida"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "víveres"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "mat"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "föda"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "ġizo",
      "word": "ғизо"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "pagkain"
    },
    {
      "lang": "Talişî",
      "lang_code": "tly",
      "roman": "xərâk",
      "word": "خراک"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "cāppāṭu",
      "word": "சாப்பாடு"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "uṇavu",
      "word": "உணவு"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "อาหาร"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "ของกิน"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "aş",
      "word": "аш"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yiyecek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "besin"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "aş"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "azık"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "aş"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "azyk"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "lto",
      "word": "ལྟོ"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "kha lag",
      "word": "ཁ་ལག"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "khānā",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "کھانا"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "jíža",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ї́жа"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "xarčuvánnja",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "харчува́ння"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "thức ăn"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "thực phẩm"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "đồ ăn"
    },
    {
      "lang": "Volapûkî",
      "lang_code": "vo",
      "word": "fid"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "bwyd"
    },
    {
      "lang": "Yakutî",
      "lang_code": "sah",
      "roman": "as",
      "word": "ас"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "esn",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "עסן"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "trofí",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "τροφή"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "fagitó",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "φαγητό"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "faḯ",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "φαΐ"
    },
    {
      "lang": "Yûnaniya kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "brôma",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "βρῶμα"
    },
    {
      "lang": "Yûnaniya kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "borá",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "βορά"
    },
    {
      "lang": "Yûnaniya kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "eîdar",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "εἶδαρ"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yiyim"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yeme"
    }
  ],
  "word": "xwarin"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî ji proto-hindûewropî",
    "Peyvên kurmancî ji proto-îranî",
    "Proto-hindûewropî",
    "Proto-îranî",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"xwarin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"xwarin\"",
    "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)",
    "Şêwexirab"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "xwarin dan"
    },
    {
      "word": "xwarin xwarin"
    },
    {
      "word": "xwarindan"
    },
    {
      "word": "xwarinxwarin"
    },
    {
      "word": "xwarandin"
    },
    {
      "word": "xwarî"
    },
    {
      "word": "xwerbar"
    },
    {
      "word": "xwerbarî"
    },
    {
      "word": "xwere"
    },
    {
      "word": "xwirak"
    },
    {
      "word": "vexwarin"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji îraniya kevn*hʷarati, ji proto-hindûaryayî *sʷalati, ji proto-hindûewropî *sʷeleti (“xwarin, vexwarin, daûrandin, daqurtandin”), têkildarî swallow (“daqurtandin, daûrandin”) ya îngilîzî, zwelgen (bi hesûdî xwarin) ya holendî, خواردن (xwardin) ya soranî, warden ya zazakî, wardey ya hewramî, خوردن (xorden) ya farisî...\nproto-îranî: *hwar- (\"xwarin\"),\navestayî: xvar- (\"xwarin\"),\npartî: xwr- (\"xwarin\"),\npehlewî: xwar- (\"xwarin, vexwarin\"),\nsogdî: xwr- (\"xwarin\"),\nfarisî: xurdan / xvār- (\"xwarin, şımıten\"),\nbelûçî: wārt / war- (\"xwarin, vexwarin\"),\ntatî: xārt / xer- (\"xwarin\"),\nkurmancî: xwarin / xw-,\nsoranî:. xwardin / xw- (\"xwarin\"),\nkurdiya başûr: xwardin (\"xwarin\"),\nhewramî: wardey / wer- (\"xwarin, vexwarin\") ...\nzazakî: warden / wer- (\"xwarin\"),\nîngilîzî: swallow (\"daqurtandin, daûrandin\"),\nholendî: zwelgen (\"bi hesûdî xwarin\")\nÇavkanî: Cheung p.148, Watkins p.88, Etymonline | Pokorny: 1045",
  "forms": [
    {
      "form": "dixwim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dixwî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dixwe",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dixwin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bixwe",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bixwin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "xwar",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "xwar",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "xwar",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "xwar",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–xw–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera xwarin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–xwar–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera xwarin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dixwim",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez naxwim",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dixwî",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu naxwî",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dixwe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew naxwe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dixwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em naxwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dixwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn naxwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dixwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew naxwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedixwar",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwaribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bixwim",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nexwim",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê xwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nexwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bixwî",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nexwî",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê xwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nexwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bixwe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nexwe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê xwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nexwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bixwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nexwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê xwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nexwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bixwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nexwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê xwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nexwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bixwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nexwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê xwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nexwaribe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwariye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwaribûye",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bixwim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nexwim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min xwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nexwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bixwî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nexwî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te xwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nexwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bixwe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nexwe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî xwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nexwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bixwin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nexwin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me xwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nexwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bixwin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nexwin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we xwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nexwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bixwin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nexwin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan xwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nexwaribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bixwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nexwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min xwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nexwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bixwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nexwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te xwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nexwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bixwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nexwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî xwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nexwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bixwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nexwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me xwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nexwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bixwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nexwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we xwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nexwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bixwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nexwara",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan xwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nexwaribûya",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bixwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nexwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê xwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nexwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bixwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nexwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê xwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nexwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bixwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nexwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê xwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nexwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bixwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nexwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê xwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nexwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bixwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nexwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê xwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nexwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bixwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nexwara",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê xwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nexwaribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bixwe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nexwe",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bixwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nexwin",
      "source": "Tewandin:xwarin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "خوارن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "хԝарьн",
      "raw_tags": [
        "kurdî-krîlî"
      ]
    },
    {
      "form": "xarin"
    },
    {
      "form": "xwerin"
    }
  ],
  "hyphenation": "xwa·rin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "xurînî"
    },
    {
      "word": "(xwarina ber taştê)"
    },
    {
      "word": "taştê"
    },
    {
      "word": "(fitûr/qeretûn)"
    },
    {
      "word": "firavîn"
    },
    {
      "word": "(xwarina nîvro)"
    },
    {
      "word": "şîv"
    },
    {
      "word": "(xwarina êvarê)"
    },
    {
      "word": "paşîv"
    },
    {
      "word": "(xwarina şevê)"
    },
    {
      "word": "daqurtandin"
    },
    {
      "word": "da'ûrandin"
    },
    {
      "word": "gezandin"
    },
    {
      "word": "kirandin"
    },
    {
      "word": "kiritandin"
    },
    {
      "word": "leq"
    },
    {
      "word": "leq dan"
    },
    {
      "word": "kerifîn"
    },
    {
      "word": "ziqinîn"
    },
    {
      "word": "hepişîn"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Mela Hesenê Bateyî",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Mela Hesenê Bateyî, Mewlûda Kurdî, ~1720",
          "text": "Nûr ji eniyê hate piştê bû sitar\nNê ji darê xwarin herdukan şîrîn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Kirin zikê xwe; tişt kirin di devê xwe de û bi didanên xwe hêrandin û da'ûrandin zikê xwe."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Dused dolar hebûn, hemî di rojekê de xwarin."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Mal yan pare bi kar anîn yan pûç kirin."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Dijminan derbeyek mezin xwar."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Pê ketin."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Ew demance çend fîşekan dixwe?"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Cih tê de hebûn."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/xʷɑːˈɾɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "xwardin",
      "word": "خواردن"
    },
    {
      "lang": "Kurdiya başûrî",
      "lang_code": "sdh",
      "roman": "xwardin",
      "word": "خواردن"
    },
    {
      "lang": "Lekî",
      "lang_code": "lki",
      "word": "hwardin"
    },
    {
      "lang": "Lekî",
      "lang_code": "lki",
      "word": "wardin"
    },
    {
      "lang": "Hewramî",
      "lang_code": "hac",
      "word": "wardey"
    },
    {
      "lang": "Zazakî",
      "lang_code": "zza",
      "word": "werdene"
    },
    {
      "lang": "Zazakî",
      "lang_code": "zza",
      "word": "wardene"
    },
    {
      "lang": "Abxazî",
      "lang_code": "ab",
      "roman": "āfārā",
      "word": "афара"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "eet"
    },
    {
      "lang": "Ahomî",
      "lang_code": "aho",
      "roman": "kin",
      "word": "𑜀𑜢𑜃𑜫"
    },
    {
      "lang": "Akadî",
      "lang_code": "akk",
      "roman": "akālu",
      "word": "𒅥"
    },
    {
      "lang": "Akanî",
      "lang_code": "ak",
      "word": "di"
    },
    {
      "lang": "Aklanon",
      "lang_code": "akl",
      "word": "kaon"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "word": "ha"
    },
    {
      "lang": "Almaniya navendî ya rojhilat",
      "lang_code": "gmw-ecg",
      "word": "assn"
    },
    {
      "lang": "Almaniya Pennsylvania",
      "lang_code": "pdc",
      "word": "esse"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "essen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "fressen"
    },
    {
      "lang": "Elmanîşî",
      "lang_code": "gsw",
      "word": "ässe"
    },
    {
      "lang": "Almaniya bilind a kevn",
      "lang_code": "goh",
      "word": "ezzan"
    },
    {
      "lang": "Almaniya bilind a kevn",
      "lang_code": "goh",
      "word": "еʒʒan"
    },
    {
      "lang": "Ambonezî-malezî",
      "lang_code": "abs",
      "word": "makang"
    },
    {
      "lang": "Ambonezî-malezî",
      "lang_code": "abs",
      "word": "cake"
    },
    {
      "lang": "Amharî",
      "lang_code": "am",
      "roman": "mäblat",
      "word": "መብላት"
    },
    {
      "lang": "Amharî",
      "lang_code": "am",
      "roman": "bäla",
      "word": "በላ"
    },
    {
      "lang": "Andî",
      "lang_code": "ani",
      "word": "икунну"
    },
    {
      "lang": "Apaçiya rojava",
      "lang_code": "apw",
      "word": "yiyąą"
    },
    {
      "lang": "Apaçiya rojava",
      "lang_code": "apw",
      "word": "dáii’da"
    },
    {
      "lang": "Aragonî",
      "lang_code": "an",
      "word": "minchar"
    },
    {
      "lang": "Aramî",
      "lang_code": "arc",
      "roman": "ʾekal",
      "word": "ܐܟܠ"
    },
    {
      "lang": "Aramî",
      "lang_code": "arc",
      "word": "אכל"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "mãc"
    },
    {
      "lang": "Asamî",
      "lang_code": "as",
      "roman": "kha",
      "word": "খা"
    },
    {
      "lang": "Astûrî",
      "lang_code": "ast",
      "word": "yantar"
    },
    {
      "lang": "Astûrî",
      "lang_code": "ast",
      "word": "xintar"
    },
    {
      "lang": "Atayalî",
      "lang_code": "tay",
      "word": "niqun"
    },
    {
      "lang": "Atîkamekwî",
      "lang_code": "atj",
      "word": "mitciso"
    },
    {
      "lang": "Avarî",
      "lang_code": "av",
      "roman": "kwanaze",
      "word": "кваназе"
    },
    {
      "lang": "Aynuyî",
      "lang_code": "ain",
      "roman": "'e",
      "word": "エ"
    },
    {
      "lang": "Aynuyî",
      "lang_code": "ain",
      "roman": "'ipe",
      "word": "イペ"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "yemək"
    },
    {
      "lang": "Baskî",
      "lang_code": "eu",
      "word": "jan"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "ašaw",
      "word": "ашау"
    },
    {
      "lang": "Bayerî",
      "lang_code": "bar",
      "word": "èssn"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "jésci",
      "word": "е́сці"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "jésʹci",
      "word": "е́сьці"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "zʺjésci",
      "word": "з'е́сці"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "khaoẏa",
      "word": "খাওয়া"
    },
    {
      "lang": "Bextiyarî",
      "lang_code": "bqi",
      "roman": "xarden",
      "word": "خردن"
    },
    {
      "lang": "Bîslamayî",
      "lang_code": "bi",
      "word": "kaekae"
    },
    {
      "lang": "Brahuiyî",
      "lang_code": "brh",
      "word": "kunak"
    },
    {
      "lang": "Bretonî",
      "lang_code": "br",
      "word": "debriñ"
    },
    {
      "lang": "Bukidnon manoboyiya rojavayî",
      "lang_code": "mbb",
      "word": "ka'an"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "jam",
      "word": "ям"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "hranjá se",
      "word": "храня́ се"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "ca:",
      "word": "စား"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "sum:hcaung",
      "word": "သုံးဆောင်"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "bhuny:pe:",
      "word": "ဘုဉ်းပေး"
    },
    {
      "lang": "Buryatî",
      "lang_code": "bua",
      "roman": "edixe",
      "word": "эдихэ"
    },
    {
      "lang": "Çeçenî",
      "lang_code": "ce",
      "roman": "daa",
      "word": "даа"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "jíst"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "sníst"
    },
    {
      "lang": "Çîçewayî",
      "lang_code": "ny",
      "word": "-dya"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "sik⁶",
      "word": "食"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "hek³",
      "word": "吃"
    },
    {
      "lang": "Dunganî",
      "lang_code": "dng",
      "roman": "čɨ",
      "word": "чы"
    },
    {
      "lang": "Ganî",
      "lang_code": "gan",
      "roman": "qiah⁶",
      "word": "吃"
    },
    {
      "lang": "Hakkayî",
      "lang_code": "hak",
      "roman": "sṳ̍t",
      "word": "食"
    },
    {
      "lang": "Jinî",
      "lang_code": "cjy",
      "roman": "ceh⁴",
      "word": "吃"
    },
    {
      "lang": "Çîniya klasîk",
      "lang_code": "lzh",
      "word": "餔"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "chī",
      "word": "吃"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shí",
      "word": "食"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "bū",
      "word": "餔"
    },
    {
      "lang": "Min dongî",
      "lang_code": "cdo",
      "roman": "sĭk / siĕk",
      "word": "食"
    },
    {
      "lang": "Minnanî",
      "lang_code": "nan",
      "roman": "chia̍h",
      "word": "食"
    },
    {
      "lang": "Wuyî",
      "lang_code": "wuu",
      "word": "吃"
    },
    {
      "lang": "Xiangî",
      "lang_code": "hsn",
      "roman": "qia⁶",
      "word": "吃"
    },
    {
      "lang": "Çukçî",
      "lang_code": "ckt",
      "roman": "qamėtvak",
      "word": "ӄамэтвак"
    },
    {
      "lang": "Çûkî",
      "lang_code": "chk",
      "word": "mongo"
    },
    {
      "lang": "Dalmatî",
      "lang_code": "dlm",
      "word": "mančur"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "spise"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "æde"
    },
    {
      "lang": "Dolganî",
      "lang_code": "dlg",
      "word": "аһаа"
    },
    {
      "lang": "Elfdalî",
      "lang_code": "ovd",
      "word": "jätå"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "makan"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ʾakala",
      "word": "أَكَلَ"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "yaʾkulu",
      "word": "يَأْكُلُ"
    },
    {
      "lang": "Erebiya misrî",
      "lang_code": "arz",
      "roman": "kal",
      "word": "كل"
    },
    {
      "lang": "Erebiya kendavî",
      "lang_code": "afb",
      "roman": "kila",
      "word": "كلا"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "utel",
      "word": "ուտել"
    },
    {
      "lang": "Ermeniya kevn",
      "lang_code": "xcl",
      "roman": "utem",
      "word": "ուտեմ"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "manĝi"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "sööma"
    },
    {
      "lang": "Etiyopiya klasîk",
      "lang_code": "gez",
      "roman": "bälʿä",
      "word": "በልዐ"
    },
    {
      "lang": "Evenî",
      "lang_code": "eve",
      "roman": "ʒeʙdəj",
      "word": "дебдэй"
    },
    {
      "lang": "Evenkî",
      "lang_code": "evn",
      "roman": "ʒewmi",
      "word": "девми"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "xordan",
      "word": "خوردن"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "eta"
    },
    {
      "lang": "Fîjî",
      "lang_code": "fj",
      "word": "daliga"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "syödä"
    },
    {
      "lang": "Frankoprovansî",
      "lang_code": "frp",
      "word": "mengier"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "manger"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "bouffer"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "mangier"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "mengier"
    },
    {
      "lang": "Friyolî",
      "lang_code": "fur",
      "word": "mangjâ"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya bakur",
      "lang_code": "frr",
      "word": "iidj"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya bakur",
      "lang_code": "frr",
      "word": "iit"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya kevn",
      "lang_code": "ofs",
      "word": "ita"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya saterlandî",
      "lang_code": "stq",
      "word": "iete"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "ite"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "ith"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "comer"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "gandir"
    },
    {
      "lang": "Gotî",
      "lang_code": "got",
      "roman": "itan",
      "word": "𐌹𐍄𐌰𐌽"
    },
    {
      "lang": "Gotî",
      "lang_code": "got",
      "roman": "matjan",
      "word": "𐌼𐌰𐍄𐌾𐌰𐌽"
    },
    {
      "lang": "Gujaratî",
      "lang_code": "gu",
      "roman": "khāvũ",
      "word": "ખાવું"
    },
    {
      "lang": "Gullahî",
      "lang_code": "gul",
      "word": "nyam"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "č̣ama",
      "word": "ჭამა"
    },
    {
      "lang": "Guwaranî",
      "lang_code": "gn",
      "word": "'u"
    },
    {
      "lang": "Haîtî",
      "lang_code": "ht",
      "word": "manje"
    },
    {
      "lang": "Hawayî",
      "lang_code": "haw",
      "word": "ʻai"
    },
    {
      "lang": "Hawsayî",
      "lang_code": "ha",
      "word": "ci"
    },
    {
      "lang": "Higaononî",
      "lang_code": "mba",
      "word": "kaun"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "khānā",
      "word": "खाना"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "lenā",
      "word": "लेना"
    },
    {
      "lang": "Hîlîgaynonî",
      "lang_code": "hil",
      "word": "kaon"
    },
    {
      "lang": "Hîlîgaynonî",
      "lang_code": "hil",
      "word": "magkaon"
    },
    {
      "lang": "Hîlîgaynonî",
      "lang_code": "hil",
      "word": "áb-ab"
    },
    {
      "lang": "Hîtîtî",
      "lang_code": "hit",
      "roman": "e-id-mi",
      "word": "𒂊𒀉𒈪"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "eten"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "vreten"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "consumeren"
    },
    {
      "lang": "Holendiya navîn",
      "lang_code": "dum",
      "word": "eten"
    },
    {
      "lang": "Hunsrikî",
      "lang_code": "hrx",
      "word": "esse"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "akhál",
      "word": "אָכַל"
    },
    {
      "lang": "Îdoyî",
      "lang_code": "io",
      "word": "manjar"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "etan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya navîn",
      "lang_code": "enm",
      "word": "eten"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "eat"
    },
    {
      "lang": "Îngriyî",
      "lang_code": "izh",
      "word": "söövvä"
    },
    {
      "lang": "Îngûşî",
      "lang_code": "inh",
      "roman": "daa",
      "word": "даа"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "word": "ith"
    },
    {
      "lang": "Îsnagî",
      "lang_code": "isd",
      "word": "kan"
    },
    {
      "lang": "Îstriyotî",
      "lang_code": "ist",
      "word": "magnà"
    },
    {
      "lang": "Îstro-romanyayî",
      "lang_code": "ruo",
      "word": "măncå"
    },
    {
      "lang": "Îtaliya cihû",
      "lang_code": "itk",
      "roman": "akhlare",
      "word": "אכלר"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "mangiare"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "borða"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "éta"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "eta"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "食べる"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "食う"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "食事する"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "召し上がる"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "頂く"
    },
    {
      "lang": "Jarayî",
      "lang_code": "jra",
      "word": "ƀŏng"
    },
    {
      "lang": "Jarayî",
      "lang_code": "jra",
      "word": "huă"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "dhahar"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "mangan"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "nguntal"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "mbadhog"
    },
    {
      "lang": "Kabîlî",
      "lang_code": "kab",
      "word": "ečč"
    },
    {
      "lang": "Kalalîsûtî",
      "lang_code": "kl",
      "word": "nerivoq"
    },
    {
      "lang": "Kalmîkî",
      "lang_code": "xal",
      "roman": "idx",
      "word": "идх"
    },
    {
      "lang": "Kannadayî",
      "lang_code": "kn",
      "roman": "tinnu",
      "word": "ತಿನ್ನು"
    },
    {
      "lang": "Kapverdî",
      "lang_code": "kea",
      "word": "kume"
    },
    {
      "lang": "Kaşûbî",
      "lang_code": "csb",
      "word": "jesc"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "menjar"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "mikhuy"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "mikui"
    },
    {
      "lang": "Keşmîrî",
      "lang_code": "ks",
      "roman": "kh'on",
      "word": "کھیٛۆن"
    },
    {
      "lang": "Khasiyî",
      "lang_code": "kha",
      "word": "bam"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "ceş",
      "word": "жеш"
    },
    {
      "lang": "Kîkûyûyî",
      "lang_code": "ki",
      "word": "kũrĩa"
    },
    {
      "lang": "Kîngalî",
      "lang_code": "si",
      "roman": "kanawā",
      "word": "කනවා"
    },
    {
      "lang": "Kîngalî",
      "lang_code": "si",
      "roman": "walaⁿdīnawā",
      "word": "වලඳීනවා"
    },
    {
      "lang": "Komorî",
      "lang_code": "swb",
      "word": "uɗya"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "meokda",
      "word": "먹다"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "deusida",
      "word": "드시다"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "japsusida",
      "word": "잡수시다"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "seopchwihada",
      "word": "섭취하다"
    },
    {
      "lang": "Korsîkayî",
      "lang_code": "co",
      "word": "manghjà"
    },
    {
      "lang": "Kreyoliya morîtanî",
      "lang_code": "mfe",
      "word": "manze"
    },
    {
      "lang": "Kumikî",
      "lang_code": "kum",
      "roman": "aşamaq",
      "word": "ашамакъ"
    },
    {
      "lang": "Ladînoyî",
      "lang_code": "lad",
      "word": "komer"
    },
    {
      "lang": "Ladînoyî",
      "lang_code": "lad",
      "word": "kumer"
    },
    {
      "lang": "Lamboyayî",
      "lang_code": "lmy",
      "word": "ya"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "edō"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "comedō"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "manducō"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "ēst"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "kin",
      "word": "ກິນ"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "thān",
      "word": "ທານ"
    },
    {
      "lang": "Lîmbûrgî",
      "lang_code": "li",
      "word": "aete"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "word": "valgyti"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "word": "ėsti"
    },
    {
      "lang": "Lombardî",
      "lang_code": "lmo",
      "word": "mangià"
    },
    {
      "lang": "Lombardî",
      "lang_code": "lmo",
      "word": "magnà"
    },
    {
      "lang": "Lueyî",
      "lang_code": "khb",
      "roman": "k̇iin",
      "word": "ᦂᦲᧃ"
    },
    {
      "lang": "Luksembûrgî",
      "lang_code": "lb",
      "word": "iessen"
    },
    {
      "lang": "Luksembûrgî",
      "lang_code": "lb",
      "word": "buffen"
    },
    {
      "lang": "Luksembûrgî",
      "lang_code": "lb",
      "word": "friessen"
    },
    {
      "lang": "Luoyî",
      "lang_code": "luo",
      "word": "chamo"
    },
    {
      "lang": "Luwiyanî",
      "lang_code": "xlu",
      "roman": "aduna",
      "word": "𒀀𒁺𒈾"
    },
    {
      "lang": "Mòçenoyî",
      "lang_code": "mhn",
      "word": "èssn"
    },
    {
      "lang": "Maguindanaoyî",
      "lang_code": "mdh",
      "word": "kuman"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "ماکن"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "سنتڤ"
    },
    {
      "lang": "Rûmî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "makan"
    },
    {
      "lang": "Rûmî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "santap"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "jade",
      "word": "јаде"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "kaḻikkuka",
      "word": "കഴിക്കുക"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "tinnuka",
      "word": "തിന്നുക"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "uṇṇuka",
      "word": "ഉണ്ണുക"
    },
    {
      "lang": "Maltayî",
      "lang_code": "mt",
      "word": "kiel"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "jembi",
      "word": "ᠵᡝᠮᠪᡳ"
    },
    {
      "lang": "Manksî",
      "lang_code": "gv",
      "word": "ee"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "kai"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "haupa"
    },
    {
      "lang": "Maranaoyî",
      "lang_code": "mrw",
      "word": "kan"
    },
    {
      "lang": "Maratî",
      "lang_code": "mr",
      "roman": "khāṇe",
      "word": "खाणे"
    },
    {
      "lang": "Marwarî",
      "lang_code": "mwr",
      "roman": "khāṇau",
      "word": "खाणौ"
    },
    {
      "lang": "Mayayiya yukatekî",
      "lang_code": "yua",
      "word": "hanal"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "eszik"
    },
    {
      "lang": "Mînangkabawî",
      "lang_code": "min",
      "word": "makan"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "ideh",
      "word": "идэх"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "idekü",
      "word": "ᠢᠳᠡᠬᠦ"
    },
    {
      "lang": "Morî bawah",
      "lang_code": "xmz",
      "word": "kaa"
    },
    {
      "lang": "Nahwatlî",
      "lang_code": "nah",
      "word": "cuā"
    },
    {
      "lang": "Nanayî",
      "lang_code": "gld",
      "roman": "žepuri",
      "word": "депури"
    },
    {
      "lang": "Nanayî",
      "lang_code": "gld",
      "roman": "śiaori",
      "word": "сиаори"
    },
    {
      "lang": "Napolîtanî",
      "lang_code": "nap",
      "word": "mangià"
    },
    {
      "lang": "Napolîtanî",
      "lang_code": "nap",
      "word": "magnà"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "ashą́"
    },
    {
      "lang": "Nedersaksî",
      "lang_code": "nds",
      "word": "eten"
    },
    {
      "lang": "Nepalî",
      "lang_code": "ne",
      "roman": "khānu",
      "word": "खानु"
    },
    {
      "lang": "Nîvxî",
      "lang_code": "niv",
      "roman": "iņd̦",
      "word": "иньдь"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "mangi"
    },
    {
      "lang": "Norsiya kevn",
      "lang_code": "non",
      "word": "eta"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "word": "spise"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "word": "ete"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "word": "eta"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "word": "ete"
    },
    {
      "lang": "Ohloniya bakur",
      "lang_code": "cst",
      "word": "ahmush"
    },
    {
      "lang": "Ojibweyî",
      "lang_code": "oj",
      "word": "wiisini"
    },
    {
      "lang": "Ojibweyî",
      "lang_code": "oj",
      "word": "amo"
    },
    {
      "lang": "Ojibweyî",
      "lang_code": "oj",
      "word": "miijin"
    },
    {
      "lang": "Okînawanî",
      "lang_code": "ryu",
      "roman": "かむん, kamun",
      "word": "食むん"
    },
    {
      "lang": "Oksîtanî",
      "lang_code": "oc",
      "word": "manjar"
    },
    {
      "lang": "Oriyayî",
      "lang_code": "or",
      "roman": "khaiba",
      "word": "ଖାଇବା"
    },
    {
      "lang": "Oromoyî",
      "lang_code": "om",
      "word": "nyaachuu"
    },
    {
      "lang": "Osetî",
      "lang_code": "os",
      "roman": "xæryn",
      "word": "хӕрын"
    },
    {
      "lang": "Oygurî",
      "lang_code": "ug",
      "roman": "yëmek",
      "word": "يېمەك"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "yemoq"
    },
    {
      "lang": "Palî",
      "lang_code": "pi",
      "word": "khādati"
    },
    {
      "lang": "Peştûyî",
      "lang_code": "ps",
      "roman": "xwaṛᶕl",
      "word": "خوړل"
    },
    {
      "lang": "Piedmontîsî",
      "lang_code": "pms",
      "word": "mangé"
    },
    {
      "lang": "Pijînî",
      "lang_code": "pis",
      "word": "kaekae"
    },
    {
      "lang": "Pîpîlî",
      "lang_code": "ppl",
      "word": "-kwa"
    },
    {
      "lang": "Pîpîlî",
      "lang_code": "ppl",
      "word": "-cua"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "jeść"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "zjeść"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "żreć"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "comer"
    },
    {
      "lang": "Puncabî",
      "lang_code": "pa",
      "roman": "khāṇā",
      "word": "ਖਾਣਾ"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "jeu",
      "word": "жеу"
    },
    {
      "lang": "Rapanuyî",
      "lang_code": "rap",
      "word": "kai"
    },
    {
      "lang": "Romagnolî",
      "lang_code": "rgn",
      "word": "magnê"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "mangiar"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "magliar"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "mânca"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "jestʹ",
      "word": "есть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "pojéstʹ",
      "word": "пое́сть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "sʺjestʹ",
      "word": "съесть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "kúšatʹ",
      "word": "ку́шать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "pokúšatʹ",
      "word": "поку́шать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "skúšatʹ",
      "word": "ску́шать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "pitátʹsja",
      "word": "пита́ться"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "žratʹ",
      "word": "жрать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "požrátʹ",
      "word": "пожра́ть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "sožrátʹ",
      "word": "сожра́ть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "upotrebitʹ",
      "word": "употребить"
    },
    {
      "lang": "Rusînî",
      "lang_code": "rue",
      "roman": "jísty",
      "word": "ї́сти"
    },
    {
      "lang": "Saksoniya kevn",
      "lang_code": "osx",
      "word": "etan"
    },
    {
      "lang": "Samiya bakurî",
      "lang_code": "se",
      "word": "borrat"
    },
    {
      "lang": "Samiya skoltî",
      "lang_code": "sms",
      "word": "poorrâd"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "atti",
      "word": "अत्ति"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "khādati",
      "word": "खादति"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "mandigare"
    },
    {
      "lang": "Sebwanoyî",
      "lang_code": "ceb",
      "word": "kaun"
    },
    {
      "lang": "Sebwanoyî",
      "lang_code": "ceb",
      "word": "kaon"
    },
    {
      "lang": "Sicîlî",
      "lang_code": "scn",
      "word": "manciàri"
    },
    {
      "lang": "Sicîlî",
      "lang_code": "scn",
      "word": "manciari"
    },
    {
      "lang": "Sindhî",
      "lang_code": "sd",
      "word": "کائِڻُ"
    },
    {
      "lang": "Sirananî",
      "lang_code": "srn",
      "word": "nyan"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "је̏сти"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "јисти"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "по̀јести"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "вѐчерати"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "jȅsti"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "jisti"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "pòjesti"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "vèčerati"
    },
    {
      "lang": "Sîlhetî",
      "lang_code": "syl",
      "roman": "xáua",
      "word": "ꠈꠣꠃꠣ"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "cu",
      "roman": "jasti",
      "word": "ꙗсти"
    },
    {
      "lang": "Glagolîtîk",
      "lang_code": "cu",
      "roman": "ěsti",
      "word": "ⱑⱄⱅⰹ"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "jesť"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "jesti"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jêrîn",
      "lang_code": "dsb",
      "word": "jěsć"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jorîn",
      "lang_code": "hsb",
      "word": "jěsć"
    },
    {
      "lang": "Sotoyiya başûr",
      "lang_code": "st",
      "word": "ja"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "comer"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "tuang"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "neda"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "dahar"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "lebok"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "nyatu"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "lolodok"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "jajablog"
    },
    {
      "lang": "Swahîlî",
      "lang_code": "sw",
      "word": "kula"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "äta"
    },
    {
      "lang": "Şanî",
      "lang_code": "shn",
      "roman": "kǐn",
      "word": "ၵိၼ်"
    },
    {
      "lang": "Şerpayî",
      "lang_code": "xsr",
      "roman": "sa",
      "word": "ཟ"
    },
    {
      "lang": "Şillukî",
      "lang_code": "shk",
      "word": "camo"
    },
    {
      "lang": "Şîngazîcayî",
      "lang_code": "zdj",
      "word": "hula"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "xürdan",
      "word": "хӯрдан"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "kain"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "kumain"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "kainin"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "cāppiṭu",
      "word": "சாப்பிடு"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "uṇ",
      "word": "உண்"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "tiṉ",
      "word": "தின்"
    },
    {
      "lang": "Tarantinoyî",
      "lang_code": "roa-tar",
      "word": "mangià"
    },
    {
      "lang": "Tausugî",
      "lang_code": "tsg",
      "word": "kaun"
    },
    {
      "lang": "Tay dam",
      "lang_code": "blt",
      "word": "kin"
    },
    {
      "lang": "Tay dam",
      "lang_code": "blt",
      "word": "ꪀꪲꪙ"
    },
    {
      "lang": "Tayiya bakurî",
      "lang_code": "nod",
      "word": "ᨠᩥ᩠ᨶ"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "gin",
      "word": "กิน"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "รับประทาน"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "taan",
      "word": "ทาน"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "chǎn",
      "word": "ฉัน"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "dɛ̀ɛk",
      "word": "แดก"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "swə̌əi",
      "word": "เสวย"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "roman": "tinu",
      "word": "తిను"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "roman": "bhujiñcu",
      "word": "భుజించు"
    },
    {
      "lang": "Teteriya krîmî",
      "lang_code": "crh",
      "word": "aşamaq"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "aşarga",
      "word": "ашарга"
    },
    {
      "lang": "Tetûmî",
      "lang_code": "tet",
      "word": "han"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "iýmek"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "za",
      "word": "ཟ"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "mchod",
      "word": "མཆོད"
    },
    {
      "lang": "Tokpisinî",
      "lang_code": "tpi",
      "word": "kai"
    },
    {
      "lang": "Toxarî B",
      "lang_code": "txb",
      "word": "śu-"
    },
    {
      "lang": "Toxarî B",
      "lang_code": "txb",
      "word": "tāpp-"
    },
    {
      "lang": "Tuvanî",
      "lang_code": "tyv",
      "roman": "çiir",
      "word": "чиир"
    },
    {
      "lang": "Ugarîtî",
      "lang_code": "uga",
      "roman": "ảkl",
      "word": "𐎀𐎋𐎍"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "khānā",
      "word": "کھانا"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "jísty",
      "word": "ї́сти"
    },
    {
      "lang": "Venîsî",
      "lang_code": "vec",
      "word": "magnar"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "ăn"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "ăn cơm"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "xơi"
    },
    {
      "lang": "Walonî",
      "lang_code": "wa",
      "word": "magnî"
    },
    {
      "lang": "Walonî",
      "lang_code": "wa",
      "word": "mindjî"
    },
    {
      "lang": "Warayî",
      "lang_code": "war",
      "word": "ka-un"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "word": "bwyta"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "ñam",
      "word": "ញ៉ាំ"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "pisaa",
      "word": "ពិសា"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "sii",
      "word": "ស៊ី"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "houp",
      "word": "ហូប"
    },
    {
      "lang": "Yagnobî",
      "lang_code": "yai",
      "word": "хварак"
    },
    {
      "lang": "Yakutî",
      "lang_code": "sah",
      "roman": "ahaa",
      "word": "аһаа"
    },
    {
      "lang": "Yakutî",
      "lang_code": "sah",
      "roman": "sie",
      "word": "сиэ"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "esn",
      "word": "עסן"
    },
    {
      "lang": "Yukaghiriya bakurî",
      "lang_code": "ykg",
      "roman": "lew-",
      "word": "лэв-"
    },
    {
      "lang": "Yupîkiya navendî",
      "lang_code": "esu",
      "word": "ner'uq"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "tróo",
      "word": "τρώω"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "trógo",
      "word": "τρώγω"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "esthío",
      "word": "εσθίω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "édō",
      "word": "ἔδω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "esthíō",
      "word": "ἐσθίω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "éphagon",
      "word": "ἔφαγον"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "bibrṓskō",
      "word": "βιβρώσκω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "daínumi",
      "word": "δαίνυμι"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "trṓgō",
      "word": "τρώγω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "patéomai",
      "word": "πατέομαι"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "sitéō",
      "word": "σιτέω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "-phagéō",
      "word": "-φαγέω"
    },
    {
      "lang": "Zêlandî",
      "lang_code": "zea",
      "word": "ete"
    },
    {
      "lang": "Zhuangî",
      "lang_code": "za",
      "word": "gwn"
    },
    {
      "lang": "Zuluyî",
      "lang_code": "zu",
      "word": "-dla"
    },
    {
      "lang": "ǃXóõ",
      "lang_code": "nmn",
      "word": "ʻâã"
    }
  ],
  "word": "xwarin"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "xwa·rin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Firat Cewerî",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Firat Cewerî, Payiza Dereng, Avesta, 2014, r. 16",
          "text": "Gelekan ji wan zû de hevdu nedîtibûn, loma wan li kar û mijûliyên hev dipirsîn, guhertinên ku di wan de bûbûn meraq dikirin, gazin ji jiyana sirgûnê û têkiliyên sar ên ku berhemên jiyana sirgûnê ne dikirin. Heta ku hebekî xilbexilba wan kêm bû min ji wan daxwaz kir ku ew rabin û ji xwe re xwarinê bînin."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Tişta/ê ku tê xwarin."
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Rewşa tiştekî xwarin."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/xʷɑːˈɾɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9c/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwarin.wav"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "qût"
    },
    {
      "word": "taşt"
    },
    {
      "word": "firavîn"
    },
    {
      "word": "şîv"
    },
    {
      "word": "Kategorî:Xwarin"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "xwardemenî",
      "word": "خواردەمەنی"
    },
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "çêşt",
      "word": "چێشت"
    },
    {
      "lang": "Zazakî",
      "lang_code": "zza",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "werdiş"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "kos"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "voedsel"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Nahrung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "Essen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "Lebensmittel"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Speise"
    },
    {
      "lang": "Aramî",
      "lang_code": "arc",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "אוכלא"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "qida"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "ərzaq"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "yemək"
    },
    {
      "lang": "Belûçî",
      "lang_code": "bal",
      "roman": "warag",
      "word": "ورگ"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "hraná",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "храна́"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "ca:ca.ra",
      "word": "စားစရာ"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "a.ca:a.ca",
      "word": "အစားအစာ"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "a.ca:",
      "word": "အစား"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "potrava"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "jídlo"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shíwù",
      "word": "食物"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shípǐn",
      "word": "食品"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "je⁵ sik⁶",
      "word": "嘢食"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "sik⁶ mat⁶",
      "word": "食物"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "føde"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "mad"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "næring"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "makanan"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "pangan"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ṭaʿām",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "طَعَام"
    },
    {
      "lang": "Erebiya fasî",
      "lang_code": "ary",
      "roman": "mākla",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ماكلة"
    },
    {
      "lang": "Erebiya hîcazî",
      "lang_code": "acw",
      "roman": "ʾakil",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "أَكِل"
    },
    {
      "lang": "Erebiya kendavî",
      "lang_code": "afb",
      "roman": "akil",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "أَكِل"
    },
    {
      "lang": "Erebiya misrî",
      "lang_code": "arz",
      "roman": "akl",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "اكل"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "utelikʻ",
      "word": "ուտելիք"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "snund",
      "word": "սնունդ"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "kerakur",
      "word": "կերակուր"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "manĝaĵo"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "toit"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "ğazâ",
      "word": "غذا"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "ruoka"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "ravinto"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "nourriture"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "alimentation"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "manger"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "bouffe"
    },
    {
      "lang": "Gotî",
      "lang_code": "got",
      "roman": "mats",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "𐌼𐌰𐍄𐍃"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "sazrdo",
      "word": "საზრდო"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "sač̣meli",
      "word": "საჭმელი"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "saḳvebi",
      "word": "საკვები"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "khānā",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "खाना"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "bhojan",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "भोजन"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "voedsel"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "eten"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "ókhel",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "אוכל \\ אֹכֶל"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "mazón",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "מָזוֹן"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "food"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "nourishment"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "word": "bia"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "cibo"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "alimento"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "vitto"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "食べ物"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "食物"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "食料"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "飯"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "食品"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "餌"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "menjar"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "aliment"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "aş",
      "word": "аш"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "tamak",
      "word": "тамак"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "tamak-aş",
      "word": "тамак-аш"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "eumsik",
      "word": "음식"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "word": "飮食"
    },
    {
      "lang": "Lazî",
      "lang_code": "lzz",
      "word": "gyari"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "maistas"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "hrana",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "храна"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "makanan"
    },
    {
      "lang": "Mazenderanî",
      "lang_code": "mzn",
      "roman": "xərâk",
      "word": "خهراک"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "étel"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "ennivaló"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "élelem"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "étek"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "táplálék"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "hool",
      "word": "хоол"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "hüns",
      "word": "хүнс"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "zoog",
      "word": "зоог"
    },
    {
      "lang": "Oygurî",
      "lang_code": "ug",
      "roman": "ozuq",
      "word": "ئوزۇق"
    },
    {
      "lang": "Oygurî",
      "lang_code": "ug",
      "roman": "yëmek",
      "word": "يېمەك"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "ozuqa"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "oziq"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "ovqat"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "yemak"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "taom"
    },
    {
      "lang": "Peştûyî",
      "lang_code": "ps",
      "roman": "ḍwoḍay",
      "word": "ډوډۍ"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "jedzenie"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "pożywienie"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "żywność"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "strawa"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "jadło"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "pica"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "comida"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "alimento"
    },
    {
      "lang": "Puncabî",
      "lang_code": "pa",
      "roman": "ahār",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "ਅਹਾਰ"
    },
    {
      "lang": "Puncabî",
      "lang_code": "pa",
      "roman": "khāṇā",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "ਖਾਣਾ"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "as",
      "word": "ас"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "tamaq",
      "word": "тамақ"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "aliment"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "mâncare"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "hrană"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "jedá",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "еда́"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "píšča",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "пи́ща"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "pitánije",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "пита́ние"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "korm",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "корм"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "khādya",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "खाद्य"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "bhojana",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "भोजन"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "anna",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "अन्न"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "psuras",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "प्सुरस्"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "ghāsa",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "घास"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "jedlo"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "strava"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "hrana"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "alimento"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "comida"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "víveres"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "mat"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "föda"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "ġizo",
      "word": "ғизо"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "pagkain"
    },
    {
      "lang": "Talişî",
      "lang_code": "tly",
      "roman": "xərâk",
      "word": "خراک"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "cāppāṭu",
      "word": "சாப்பாடு"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "uṇavu",
      "word": "உணவு"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "อาหาร"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "ของกิน"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "aş",
      "word": "аш"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yiyecek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "besin"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "aş"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "azık"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "aş"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "azyk"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "lto",
      "word": "ལྟོ"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "kha lag",
      "word": "ཁ་ལག"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "khānā",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "کھانا"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "jíža",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ї́жа"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "xarčuvánnja",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "харчува́ння"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "thức ăn"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "thực phẩm"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "đồ ăn"
    },
    {
      "lang": "Volapûkî",
      "lang_code": "vo",
      "word": "fid"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "bwyd"
    },
    {
      "lang": "Yakutî",
      "lang_code": "sah",
      "roman": "as",
      "word": "ас"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "esn",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "עסן"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "trofí",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "τροφή"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "fagitó",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "φαγητό"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "faḯ",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "φαΐ"
    },
    {
      "lang": "Yûnaniya kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "brôma",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "βρῶμα"
    },
    {
      "lang": "Yûnaniya kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "borá",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "βορά"
    },
    {
      "lang": "Yûnaniya kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "eîdar",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "εἶδαρ"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yiyim"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yeme"
    }
  ],
  "word": "xwarin"
}

Download raw JSONL data for xwarin meaning in Kurmancî (66.8kB)

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "xwarin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "xwarin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "xwarin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "xwarin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "xwarin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted",
  "path": [
    "xwarin",
    "Template:deng",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Bilêvkirin",
  "title": "xwarin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the kuwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.