"livandin" meaning in Kurmancî

See livandin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /lɪvɑːnˈdɪn/
  1. neqilkirin, veguhastina cihê tiştekî:
    Sense id: ku-livandin-ku-noun-u6uB6mVx
The following are not (yet) sense-disambiguated

Verb

IPA: /lɪvɑːnˈdɪn/
Etymology: Ji liv + -andin, ji proto-hindûewropî * leb- / * lab- (livlivîn, livîn, leqîn), ya ku herwiha serekaniya lêv ya kurdî ye. Hevreha labor (kar, xebat) ya latînî. Forms: dilivînim [present], dilivînî [present], dilivîne [present], dilivînin [present], bilivîne [imperative, singular], bilivînin [imperative, plural], livand [past], livand [past], livand [past], livand [past], –livîn– [root, present], –livand– [root, past], ez dilivînim [indicative, present, positive], ez nalivînim [indicative, present, negative], min livand [indicative, past, positive], min nelivand [indicative, past, negative], tu dilivînî [indicative, present, positive], tu nalivînî [indicative, present, negative], te livand [indicative, past, positive], te nelivand [indicative, past, negative], ew dilivîne [indicative, present, positive], ew nalivîne [indicative, present, negative], wê/wî livand [indicative, past, positive], wê/wî nelivand [indicative, past, negative], em dilivînin [indicative, present, positive], em nalivînin [indicative, present, negative], me livand [indicative, past, positive], me nelivand [indicative, past, negative], hûn dilivînin [indicative, present, positive], hûn nalivînin [indicative, present, negative], we livand [indicative, past, positive], we nelivand [indicative, past, negative], ew dilivînin [indicative, present, positive], ew nalivînin [indicative, present, negative], wan livand [indicative, past, positive], wan nelivand [indicative, past, negative], min dilivand [imperfect, positive], min nedilivand [imperfect, negative], min livandibû [positive], min nelivandibû [negative], te dilivand [imperfect, positive], te nedilivand [imperfect, negative], te livandibû [positive], te nelivandibû [negative], wê/wî dilivand [imperfect, positive], wê/wî nedilivand [imperfect, negative], wê/wî livandibû [positive], wê/wî nelivandibû [negative], me dilivand [imperfect, positive], me nedilivand [imperfect, negative], me livandibû [positive], me nelivandibû [negative], we dilivand [imperfect, positive], we nedilivand [imperfect, negative], we livandibû [positive], we nelivandibû [negative], wan dilivand [imperfect, positive], wan nedilivand [imperfect, negative], wan livandibû [positive], wan nelivandibû [negative], ez ê bilivînim [future, positive], ez ê nelivînim [future, negative], minê livandibe [future, perfect, positive], minê nelivandibe [future, perfect, negative], tu yê bilivînî [future, positive], tu yê nelivînî [future, negative], teyê livandibe [future, perfect, positive], teyê nelivandibe [future, perfect, negative], ew ê bilivîne [future, positive], ew ê nelivîne [future, negative], wê/wîyê livandibe [future, perfect, positive], wê/wîyê nelivandibe [future, perfect, negative], em ê bilivînin [future, positive], em ê nelivînin [future, negative], meyê livandibe [future, perfect, positive], meyê nelivandibe [future, perfect, negative], hûn ê bilivînin [future, positive], hûn ê nelivînin [future, negative], weyê livandibe [future, perfect, positive], weyê nelivandibe [future, perfect, negative], ew ê bilivînin [future, positive], ew ê nelivînin [future, negative], wanê livandibe [future, perfect, positive], wanê nelivandibe [future, perfect, negative], min livandiye [perfect, positive], min nelivandiye [perfect, negative], min livandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min nelivandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te livandiye [perfect, positive], te nelivandiye [perfect, negative], te livandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te nelivandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî livandiye [perfect, positive], wê/wî nelivandiye [perfect, negative], wê/wî livandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî nelivandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me livandiye [perfect, positive], me nelivandiye [perfect, negative], me livandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me nelivandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we livandiye [perfect, positive], we nelivandiye [perfect, negative], we livandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we nelivandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan livandiye [perfect, positive], wan nelivandiye [perfect, negative], wan livandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan nelivandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez bilivînim [present, subjunctive, positive], (bila) ez nelivînim [present, subjunctive, negative], (bila) min livandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min nelivandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu bilivînî [present, subjunctive, positive], (bila) tu nelivînî [present, subjunctive, negative], (bila) te livandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te nelivandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bilivîne [present, subjunctive, positive], (bila) ew nelivîne [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî livandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nelivandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em bilivînin [present, subjunctive, positive], (bila) em nelivînin [present, subjunctive, negative], (bila) me livandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me nelivandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn bilivînin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn nelivînin [present, subjunctive, negative], (bila) we livandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we nelivandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bilivînin [present, subjunctive, positive], (bila) ew nelivînin [present, subjunctive, negative], (bila) wan livandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan nelivandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min bilivanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min nelivanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min livandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min nelivandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te bilivanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te nelivanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te livandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te nelivandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî bilivanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nelivanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî livandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nelivandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me bilivanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me nelivanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me livandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me nelivandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we bilivanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we nelivanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we livandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we nelivandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan bilivanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan nelivanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan livandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan nelivandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê bilivanda [present, conditional, positive], minê nelivanda [present, conditional, negative], minê livandibûya [preterite, conditional, positive], minê nelivandibûya [preterite, conditional, negative], teyê bilivanda [present, conditional, positive], teyê nelivanda [present, conditional, negative], teyê livandibûya [preterite, conditional, positive], teyê nelivandibûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê bilivanda [present, conditional, positive], wê/wîyê nelivanda [present, conditional, negative], wê/wîyê livandibûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê nelivandibûya [preterite, conditional, negative], meyê bilivanda [present, conditional, positive], meyê nelivanda [present, conditional, negative], meyê livandibûya [preterite, conditional, positive], meyê nelivandibûya [preterite, conditional, negative], weyê bilivanda [present, conditional, positive], weyê nelivanda [present, conditional, negative], weyê livandibûya [preterite, conditional, positive], weyê nelivandibûya [preterite, conditional, negative], wanê bilivanda [present, conditional, positive], wanê nelivanda [present, conditional, negative], wanê livandibûya [preterite, conditional, positive], wanê nelivandibûya [preterite, conditional, negative], (tu) bilivîne [imperative, present, positive], (tu) nelivîne [imperative, present, negative], (hûn) bilivînin [imperative, present, positive], (hûn) nelivînin [imperative, present, negative], لڤاندن, livîn
  1. tiştek ji cihê wî birin (yan anîn yan raguhastin); tevgerîn
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: lebitandin, leqandin, qeliqandin Translations: bewegen (Almanî), ру́хаць (rúxacʹ) (Belarusî), ме́стя (méstja) (Bulgarî), trække (Danmarkî), تَحَرَّكَ (taḥarraka) (Erebî), շարժել (šaržel) (Ermenî), käima (Estonî), bike (Farefareyî), teem (Farefareyî), bouger (Fransî), movi (Friyolî), siirtää (Fînî), gluais (Gaelîka skotî), 動かす (Japonî), moure (Katalanî), 이동시키다 (idongsikida) (Koreyî), koningisa (Lingalayî), mœuv (Lombardî), (dòng) (Mandarînî), (Maorî), lép (Mecarî), toeem zĩlga (Moreyî), bouogi (Normandî), flytte (Norweciya bokmålî), flytta (Norweciya nînorskî), ruszyć się (Polonî), poruszyć się (Polonî), mover (Portugalî), mișca (Romanyayî), muta (Romanyayî), дви́гать (dvígatʹ) (Rusî), mover (Spanî), peleka (Swahîlî), flytta (Swêdî), నప్పు (nappu) (Telûgûyî), devindirmek (Tirkî), ផ្លាស់ប្ដូរ (phlahpdou) (Ximêrî), באַוועגן (bavegn) (Yidîşî), pohnout (Çekî), ᎠᎲᎠ (ahva) (Çerokî), הֵזִיז (hezíz) (Îbranî), move (Îngilîzî), muovere (Îtalî), spostare (Îtalî), færa (Îzlendî), ру́хати (rúxaty) (Ûkraynî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi paşgira -andin",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî ji proto-hindûewropî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Proto-hindûewropî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"livandin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"livandin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji liv + -andin,\nji proto-hindûewropî * leb- / * lab- (livlivîn, livîn, leqîn), ya ku herwiha serekaniya lêv ya kurdî ye. Hevreha labor (kar, xebat) ya latînî.",
  "forms": [
    {
      "form": "dilivînim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dilivînî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dilivîne",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dilivînin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bilivîne",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bilivînin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "livand",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "livand",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "livand",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "livand",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–livîn–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera livandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–livand–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera livandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dilivînim",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nalivînim",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min livand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nelivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dilivînî",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nalivînî",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te livand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nelivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dilivîne",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nalivîne",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî livand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nelivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dilivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nalivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me livand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nelivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dilivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nalivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we livand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nelivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dilivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nalivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan livand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nelivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min livandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nelivandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te livandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nelivandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî livandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nelivandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me livandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nelivandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we livandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nelivandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan livandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nelivandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bilivînim",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nelivînim",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê livandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nelivandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bilivînî",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nelivînî",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê livandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nelivandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bilivîne",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nelivîne",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê livandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nelivandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bilivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nelivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê livandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nelivandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bilivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nelivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê livandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nelivandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bilivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nelivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê livandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nelivandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min livandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nelivandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min livandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nelivandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te livandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nelivandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te livandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nelivandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî livandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nelivandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî livandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nelivandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me livandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nelivandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me livandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nelivandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we livandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nelivandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we livandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nelivandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan livandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nelivandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan livandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nelivandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bilivînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nelivînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min livandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nelivandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bilivînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nelivînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te livandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nelivandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bilivîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nelivîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî livandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nelivandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bilivînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nelivînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me livandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nelivandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bilivînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nelivînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we livandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nelivandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bilivînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nelivînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan livandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nelivandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bilivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nelivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min livandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nelivandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bilivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nelivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te livandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nelivandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bilivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nelivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî livandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nelivandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bilivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nelivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me livandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nelivandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bilivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nelivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we livandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nelivandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bilivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nelivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan livandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nelivandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bilivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nelivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê livandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nelivandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bilivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nelivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê livandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nelivandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bilivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nelivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê livandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nelivandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bilivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nelivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê livandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nelivandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bilivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nelivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê livandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nelivandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bilivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nelivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê livandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nelivandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bilivîne",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nelivîne",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bilivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nelivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "لڤاندن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "livîn"
    }
  ],
  "hyphenation": "li·van·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Firat Cewerî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Firat Cewerî, Girtî, Weşanên Nûdem, 1986",
          "text": "Wî xwe vir de livand, wê de livand, lê kir û nekir xew nekete çavan."
        },
        {
          "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640",
          "text": "Mil dizanim dane ber qewsê hilalî goşezerLew ji bala goşeyên nûnan livandin mah-i newEz dibêjim dê li min dîsa ceger sedpare kin"
        }
      ],
      "glosses": [
        "tiştek ji cihê wî birin (yan anîn yan raguhastin); tevgerîn"
      ],
      "id": "ku-livandin-ku-verb-JKkGM~X7"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/lɪvɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "lebitandin"
    },
    {
      "word": "leqandin"
    },
    {
      "word": "qeliqandin"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bewegen"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "rúxacʹ",
      "word": "ру́хаць"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "méstja",
      "word": "ме́стя"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "pohnout"
    },
    {
      "lang": "Çerokî",
      "lang_code": "chr",
      "roman": "ahva",
      "word": "ᎠᎲᎠ"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "dòng",
      "word": "動"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "trække"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "taḥarraka",
      "word": "تَحَرَّكَ"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "šaržel",
      "word": "շարժել"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "käima"
    },
    {
      "lang": "Farefareyî",
      "lang_code": "gur",
      "word": "bike"
    },
    {
      "lang": "Farefareyî",
      "lang_code": "gur",
      "word": "teem"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "siirtää"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "bouger"
    },
    {
      "lang": "Friyolî",
      "lang_code": "fur",
      "word": "movi"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "gluais"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "hezíz",
      "word": "הֵזִיז"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "move"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "muovere"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "spostare"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "færa"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "動かす"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "moure"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "idongsikida",
      "word": "이동시키다"
    },
    {
      "lang": "Lingalayî",
      "lang_code": "ln",
      "word": "koningisa"
    },
    {
      "lang": "Lombardî",
      "lang_code": "lmo",
      "word": "mœuv"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "mū"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "lép"
    },
    {
      "lang": "Moreyî",
      "lang_code": "mos",
      "word": "toeem zĩlga"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "bouogi"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "word": "flytte"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "word": "flytta"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "ruszyć się"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "poruszyć się"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "mover"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "mișca"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "muta"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "dvígatʹ",
      "word": "дви́гать"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "mover"
    },
    {
      "lang": "Swahîlî",
      "lang_code": "sw",
      "word": "peleka"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "flytta"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "roman": "nappu",
      "word": "నప్పు"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "devindirmek"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "rúxaty",
      "word": "ру́хати"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "phlahpdou",
      "word": "ផ្លាស់ប្ដូរ"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "bavegn",
      "word": "באַוועגן"
    }
  ],
  "word": "livandin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "li·van·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "neqilkirin, veguhastina cihê tiştekî:"
      ],
      "id": "ku-livandin-ku-noun-u6uB6mVx"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/lɪvɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "livandin"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi paşgira -andin",
    "Peyvên kurmancî ji proto-hindûewropî",
    "Proto-hindûewropî",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"livandin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"livandin\"",
    "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)"
  ],
  "etymology_text": "Ji liv + -andin,\nji proto-hindûewropî * leb- / * lab- (livlivîn, livîn, leqîn), ya ku herwiha serekaniya lêv ya kurdî ye. Hevreha labor (kar, xebat) ya latînî.",
  "forms": [
    {
      "form": "dilivînim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dilivînî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dilivîne",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dilivînin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bilivîne",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bilivînin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "livand",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "livand",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "livand",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "livand",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–livîn–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera livandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–livand–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera livandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dilivînim",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nalivînim",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min livand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nelivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dilivînî",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nalivînî",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te livand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nelivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dilivîne",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nalivîne",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî livand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nelivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dilivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nalivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me livand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nelivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dilivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nalivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we livand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nelivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dilivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nalivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan livand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nelivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min livandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nelivandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te livandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nelivandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî livandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nelivandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me livandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nelivandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we livandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nelivandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedilivand",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan livandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nelivandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bilivînim",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nelivînim",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê livandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nelivandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bilivînî",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nelivînî",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê livandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nelivandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bilivîne",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nelivîne",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê livandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nelivandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bilivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nelivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê livandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nelivandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bilivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nelivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê livandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nelivandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bilivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nelivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê livandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nelivandibe",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min livandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nelivandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min livandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nelivandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te livandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nelivandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te livandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nelivandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî livandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nelivandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî livandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nelivandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me livandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nelivandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me livandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nelivandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we livandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nelivandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we livandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nelivandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan livandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nelivandiye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan livandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nelivandibûye",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bilivînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nelivînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min livandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nelivandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bilivînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nelivînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te livandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nelivandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bilivîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nelivîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî livandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nelivandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bilivînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nelivînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me livandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nelivandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bilivînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nelivînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we livandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nelivandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bilivînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nelivînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan livandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nelivandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bilivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nelivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min livandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nelivandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bilivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nelivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te livandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nelivandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bilivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nelivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî livandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nelivandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bilivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nelivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me livandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nelivandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bilivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nelivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we livandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nelivandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bilivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nelivanda",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan livandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nelivandibûya",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bilivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nelivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê livandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nelivandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bilivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nelivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê livandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nelivandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bilivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nelivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê livandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nelivandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bilivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nelivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê livandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nelivandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bilivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nelivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê livandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nelivandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bilivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nelivanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê livandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nelivandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bilivîne",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nelivîne",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bilivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nelivînin",
      "source": "Tewandin:livandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "لڤاندن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "livîn"
    }
  ],
  "hyphenation": "li·van·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Firat Cewerî",
        "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Firat Cewerî, Girtî, Weşanên Nûdem, 1986",
          "text": "Wî xwe vir de livand, wê de livand, lê kir û nekir xew nekete çavan."
        },
        {
          "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640",
          "text": "Mil dizanim dane ber qewsê hilalî goşezerLew ji bala goşeyên nûnan livandin mah-i newEz dibêjim dê li min dîsa ceger sedpare kin"
        }
      ],
      "glosses": [
        "tiştek ji cihê wî birin (yan anîn yan raguhastin); tevgerîn"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/lɪvɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "lebitandin"
    },
    {
      "word": "leqandin"
    },
    {
      "word": "qeliqandin"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bewegen"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "rúxacʹ",
      "word": "ру́хаць"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "méstja",
      "word": "ме́стя"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "pohnout"
    },
    {
      "lang": "Çerokî",
      "lang_code": "chr",
      "roman": "ahva",
      "word": "ᎠᎲᎠ"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "dòng",
      "word": "動"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "trække"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "taḥarraka",
      "word": "تَحَرَّكَ"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "šaržel",
      "word": "շարժել"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "käima"
    },
    {
      "lang": "Farefareyî",
      "lang_code": "gur",
      "word": "bike"
    },
    {
      "lang": "Farefareyî",
      "lang_code": "gur",
      "word": "teem"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "siirtää"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "bouger"
    },
    {
      "lang": "Friyolî",
      "lang_code": "fur",
      "word": "movi"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "gluais"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "hezíz",
      "word": "הֵזִיז"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "move"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "muovere"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "spostare"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "færa"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "動かす"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "moure"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "idongsikida",
      "word": "이동시키다"
    },
    {
      "lang": "Lingalayî",
      "lang_code": "ln",
      "word": "koningisa"
    },
    {
      "lang": "Lombardî",
      "lang_code": "lmo",
      "word": "mœuv"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "mū"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "lép"
    },
    {
      "lang": "Moreyî",
      "lang_code": "mos",
      "word": "toeem zĩlga"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "bouogi"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "word": "flytte"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "word": "flytta"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "ruszyć się"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "poruszyć się"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "mover"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "mișca"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "muta"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "dvígatʹ",
      "word": "дви́гать"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "mover"
    },
    {
      "lang": "Swahîlî",
      "lang_code": "sw",
      "word": "peleka"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "flytta"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "roman": "nappu",
      "word": "నప్పు"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "devindirmek"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "rúxaty",
      "word": "ру́хати"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "phlahpdou",
      "word": "ផ្លាស់ប្ដូរ"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "bavegn",
      "word": "באַוועגן"
    }
  ],
  "word": "livandin"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "li·van·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "neqilkirin, veguhastina cihê tiştekî:"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/lɪvɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "livandin"
}

Download raw JSONL data for livandin meaning in Kurmancî (27.5kB)

{
  "called_from": "XYZunsorted",
  "msg": "Unknown title: Tewîn",
  "path": [
    "livandin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Tewîn",
  "title": "livandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "livandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "livandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "livandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "livandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "livandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "livandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "livandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "livandin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.