See leqandin in All languages combined, or Wiktionary
{ "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Peyvên kurmancî bi paşgira -andin", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"leqandin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"leqandin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "leqandî" }, { "word": "leqîner" } ], "etymology_text": "Ji leq + -andin.", "forms": [ { "form": "dileqînim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dileqînî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dileqîne", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dileqînin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "bileqîne", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "bileqînin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "leqand", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "leqand", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "leqand", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "leqand", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–leqîn–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera leqandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "–leqand–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera leqandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez dileqînim", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez naleqînim", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min leqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min neleqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu dileqînî", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu naleqînî", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te leqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te neleqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dileqîne", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naleqîne", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî leqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neleqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em dileqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em naleqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me leqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me neleqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn dileqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn naleqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we leqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we neleqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dileqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naleqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan leqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan neleqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min dileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min nedileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min leqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min neleqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te dileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te nedileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te leqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te neleqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî dileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nedileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî leqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî neleqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me dileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me nedileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me leqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me neleqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we dileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we nedileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we leqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we neleqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan dileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nedileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan leqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan neleqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê bileqînim", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê neleqînim", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê leqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê neleqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê bileqînî", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê neleqînî", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê leqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê neleqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bileqîne", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê neleqîne", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê leqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neleqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê bileqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê neleqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê leqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê neleqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê bileqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê neleqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê leqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê neleqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bileqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê neleqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê leqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê neleqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min leqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min neleqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min leqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min neleqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te leqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te neleqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te leqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te neleqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî leqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neleqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî leqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neleqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me leqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me neleqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me leqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me neleqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we leqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we neleqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we leqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we neleqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan leqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan neleqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan leqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan neleqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez bileqînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez neleqînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min leqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neleqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu bileqînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu neleqînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te leqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neleqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bileqîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew neleqîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî leqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neleqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em bileqînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em neleqînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me leqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neleqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn bileqînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn neleqînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we leqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neleqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bileqînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew neleqînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan leqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neleqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min bileqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neleqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min leqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neleqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te bileqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neleqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te leqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neleqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî bileqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neleqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî leqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neleqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me bileqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neleqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me leqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neleqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we bileqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neleqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we leqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neleqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan bileqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neleqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan leqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neleqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê bileqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê neleqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê leqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê neleqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê bileqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê neleqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê leqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê neleqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê bileqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neleqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê leqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neleqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê bileqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê neleqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê leqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê neleqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê bileqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê neleqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê leqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê neleqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê bileqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê neleqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê leqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê neleqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) bileqîne", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) neleqîne", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) bileqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) neleqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "لهقاندن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "liqandin" } ], "hyphenation": "le·qan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "related": [ { "word": "leqîn" } ], "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Jêgirtin bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "examples": [ { "ref": "Çiyayê Agirî, Yaşar Kemal, Weşanxana Çanda Kurdî", "text": "Em nikarin tiştekî bikin; leşkerên me û qişle ji zû ve di nav qelebelixê de wenda bûn. Dê nikaribin tilîyên xwe jî bileqînin." } ], "glosses": [ "piçekî livandin, qeliqandin, weku lerzîn" ], "id": "ku-leqandin-ku-verb-ne1sNspj" }, { "glosses": [ "gezandin, leq lê dan, didan lê dan, dan ber didanan" ], "id": "ku-leqandin-ku-verb-qc3j4vcF" } ], "sounds": [ { "ipa": "/lɛqɑːnˈdɪn/" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "bewegen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Wackeln" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "fuchteln" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "in Bewegung setzen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "locker machen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "lockern" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "lösen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "rücken" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "rühren" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "sich rühren" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "wackeln" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "wedeln" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "schlenkern" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "تکان دادن" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "budge" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "shake" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "bite" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "disturbing" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çalkalama" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çalkalamak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "depretme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "depretmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "devindirme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "devindirmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kanırtma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kımıldatma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kımıldatmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kıpırdatma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kıpırdatmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "oynatmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "ağzını aramak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kanırtmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yerinden oynatmak" } ], "word": "leqandin" } { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "hyphenation": "le·qan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Gotarên bê beşa mane", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ], "id": "ku-leqandin-ku-noun-cV~yf47J" } ], "sounds": [ { "ipa": "/lɛqɑːnˈdɪn/" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "leqandin" }
{ "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Kurmancî", "Peyvên kurmancî bi paşgira -andin", "Tewandin:lêker (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"leqandin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"leqandin\"", "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)" ], "derived": [ { "word": "leqandî" }, { "word": "leqîner" } ], "etymology_text": "Ji leq + -andin.", "forms": [ { "form": "dileqînim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dileqînî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dileqîne", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dileqînin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "bileqîne", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "bileqînin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "leqand", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "leqand", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "leqand", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "leqand", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–leqîn–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera leqandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "–leqand–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera leqandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez dileqînim", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez naleqînim", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min leqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min neleqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu dileqînî", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu naleqînî", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te leqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te neleqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dileqîne", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naleqîne", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî leqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neleqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em dileqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em naleqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me leqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me neleqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn dileqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn naleqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we leqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we neleqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dileqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naleqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan leqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan neleqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min dileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min nedileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min leqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min neleqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te dileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te nedileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te leqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te neleqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî dileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nedileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî leqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî neleqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me dileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me nedileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me leqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me neleqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we dileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we nedileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we leqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we neleqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan dileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nedileqand", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan leqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan neleqandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê bileqînim", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê neleqînim", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê leqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê neleqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê bileqînî", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê neleqînî", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê leqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê neleqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bileqîne", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê neleqîne", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê leqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neleqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê bileqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê neleqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê leqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê neleqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê bileqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê neleqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê leqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê neleqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bileqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê neleqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê leqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê neleqandibe", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min leqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min neleqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min leqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min neleqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te leqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te neleqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te leqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te neleqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî leqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neleqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî leqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neleqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me leqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me neleqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me leqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me neleqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we leqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we neleqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we leqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we neleqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan leqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan neleqandiye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan leqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan neleqandibûye", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez bileqînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez neleqînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min leqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neleqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu bileqînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu neleqînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te leqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neleqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bileqîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew neleqîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî leqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neleqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em bileqînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em neleqînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me leqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neleqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn bileqînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn neleqînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we leqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neleqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bileqînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew neleqînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan leqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neleqandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min bileqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neleqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min leqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neleqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te bileqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neleqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te leqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neleqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî bileqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neleqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî leqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neleqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me bileqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neleqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me leqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neleqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we bileqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neleqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we leqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neleqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan bileqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neleqanda", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan leqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neleqandibûya", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê bileqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê neleqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê leqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê neleqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê bileqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê neleqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê leqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê neleqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê bileqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neleqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê leqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neleqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê bileqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê neleqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê leqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê neleqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê bileqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê neleqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê leqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê neleqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê bileqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê neleqanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê leqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê neleqandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) bileqîne", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) neleqîne", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) bileqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) neleqînin", "source": "Tewandin:leqandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "لهقاندن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "liqandin" } ], "hyphenation": "le·qan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "related": [ { "word": "leqîn" } ], "senses": [ { "categories": [ "Jêgirtin bi kurmancî" ], "examples": [ { "ref": "Çiyayê Agirî, Yaşar Kemal, Weşanxana Çanda Kurdî", "text": "Em nikarin tiştekî bikin; leşkerên me û qişle ji zû ve di nav qelebelixê de wenda bûn. Dê nikaribin tilîyên xwe jî bileqînin." } ], "glosses": [ "piçekî livandin, qeliqandin, weku lerzîn" ] }, { "glosses": [ "gezandin, leq lê dan, didan lê dan, dan ber didanan" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/lɛqɑːnˈdɪn/" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "bewegen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Wackeln" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "fuchteln" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "in Bewegung setzen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "locker machen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "lockern" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "lösen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "rücken" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "rühren" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "sich rühren" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "wackeln" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "wedeln" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "schlenkern" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "تکان دادن" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "budge" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "shake" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "bite" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "disturbing" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çalkalama" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çalkalamak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "depretme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "depretmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "devindirme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "devindirmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kanırtma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kımıldatma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kımıldatmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kıpırdatma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kıpırdatmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "oynatmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "ağzını aramak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kanırtmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yerinden oynatmak" } ], "word": "leqandin" } { "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Kurmancî" ], "hyphenation": "le·qan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ "Gotarên bê beşa mane" ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/lɛqɑːnˈdɪn/" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "leqandin" }
Download raw JSONL data for leqandin meaning in Kurmancî (26.0kB)
{ "called_from": "XYZunsorted", "msg": "Unknown title: Tewîn", "path": [ "leqandin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Tewîn", "title": "leqandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "leqandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "leqandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "leqandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "leqandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "leqandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "leqandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "leqandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "leqandin", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.