"leqandin" meaning in Kurmancî

See leqandin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /lɛqɑːnˈdɪn/
  1. Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin.
    Sense id: ku-leqandin-ku-noun-cV~yf47J Categories (other): Gotarên bê beşa mane
The following are not (yet) sense-disambiguated

Verb

IPA: /lɛqɑːnˈdɪn/
Etymology: Ji leq + -andin. Forms: dileqînim [present], dileqînî [present], dileqîne [present], dileqînin [present], bileqîne [imperative, singular], bileqînin [imperative, plural], leqand [past], leqand [past], leqand [past], leqand [past], –leqîn– [root, present], –leqand– [root, past], ez dileqînim [indicative, present, positive], ez naleqînim [indicative, present, negative], min leqand [indicative, past, positive], min neleqand [indicative, past, negative], tu dileqînî [indicative, present, positive], tu naleqînî [indicative, present, negative], te leqand [indicative, past, positive], te neleqand [indicative, past, negative], ew dileqîne [indicative, present, positive], ew naleqîne [indicative, present, negative], wê/wî leqand [indicative, past, positive], wê/wî neleqand [indicative, past, negative], em dileqînin [indicative, present, positive], em naleqînin [indicative, present, negative], me leqand [indicative, past, positive], me neleqand [indicative, past, negative], hûn dileqînin [indicative, present, positive], hûn naleqînin [indicative, present, negative], we leqand [indicative, past, positive], we neleqand [indicative, past, negative], ew dileqînin [indicative, present, positive], ew naleqînin [indicative, present, negative], wan leqand [indicative, past, positive], wan neleqand [indicative, past, negative], min dileqand [imperfect, positive], min nedileqand [imperfect, negative], min leqandibû [positive], min neleqandibû [negative], te dileqand [imperfect, positive], te nedileqand [imperfect, negative], te leqandibû [positive], te neleqandibû [negative], wê/wî dileqand [imperfect, positive], wê/wî nedileqand [imperfect, negative], wê/wî leqandibû [positive], wê/wî neleqandibû [negative], me dileqand [imperfect, positive], me nedileqand [imperfect, negative], me leqandibû [positive], me neleqandibû [negative], we dileqand [imperfect, positive], we nedileqand [imperfect, negative], we leqandibû [positive], we neleqandibû [negative], wan dileqand [imperfect, positive], wan nedileqand [imperfect, negative], wan leqandibû [positive], wan neleqandibû [negative], ez ê bileqînim [future, positive], ez ê neleqînim [future, negative], minê leqandibe [future, perfect, positive], minê neleqandibe [future, perfect, negative], tu yê bileqînî [future, positive], tu yê neleqînî [future, negative], teyê leqandibe [future, perfect, positive], teyê neleqandibe [future, perfect, negative], ew ê bileqîne [future, positive], ew ê neleqîne [future, negative], wê/wîyê leqandibe [future, perfect, positive], wê/wîyê neleqandibe [future, perfect, negative], em ê bileqînin [future, positive], em ê neleqînin [future, negative], meyê leqandibe [future, perfect, positive], meyê neleqandibe [future, perfect, negative], hûn ê bileqînin [future, positive], hûn ê neleqînin [future, negative], weyê leqandibe [future, perfect, positive], weyê neleqandibe [future, perfect, negative], ew ê bileqînin [future, positive], ew ê neleqînin [future, negative], wanê leqandibe [future, perfect, positive], wanê neleqandibe [future, perfect, negative], min leqandiye [perfect, positive], min neleqandiye [perfect, negative], min leqandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min neleqandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te leqandiye [perfect, positive], te neleqandiye [perfect, negative], te leqandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te neleqandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî leqandiye [perfect, positive], wê/wî neleqandiye [perfect, negative], wê/wî leqandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî neleqandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me leqandiye [perfect, positive], me neleqandiye [perfect, negative], me leqandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me neleqandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we leqandiye [perfect, positive], we neleqandiye [perfect, negative], we leqandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we neleqandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan leqandiye [perfect, positive], wan neleqandiye [perfect, negative], wan leqandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan neleqandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez bileqînim [present, subjunctive, positive], (bila) ez neleqînim [present, subjunctive, negative], (bila) min leqandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min neleqandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu bileqînî [present, subjunctive, positive], (bila) tu neleqînî [present, subjunctive, negative], (bila) te leqandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te neleqandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bileqîne [present, subjunctive, positive], (bila) ew neleqîne [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî leqandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî neleqandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em bileqînin [present, subjunctive, positive], (bila) em neleqînin [present, subjunctive, negative], (bila) me leqandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me neleqandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn bileqînin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn neleqînin [present, subjunctive, negative], (bila) we leqandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we neleqandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bileqînin [present, subjunctive, positive], (bila) ew neleqînin [present, subjunctive, negative], (bila) wan leqandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan neleqandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min bileqanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min neleqanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min leqandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min neleqandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te bileqanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te neleqanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te leqandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te neleqandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî bileqanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî neleqanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî leqandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî neleqandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me bileqanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me neleqanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me leqandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me neleqandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we bileqanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we neleqanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we leqandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we neleqandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan bileqanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan neleqanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan leqandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan neleqandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê bileqanda [present, conditional, positive], minê neleqanda [present, conditional, negative], minê leqandibûya [preterite, conditional, positive], minê neleqandibûya [preterite, conditional, negative], teyê bileqanda [present, conditional, positive], teyê neleqanda [present, conditional, negative], teyê leqandibûya [preterite, conditional, positive], teyê neleqandibûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê bileqanda [present, conditional, positive], wê/wîyê neleqanda [present, conditional, negative], wê/wîyê leqandibûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê neleqandibûya [preterite, conditional, negative], meyê bileqanda [present, conditional, positive], meyê neleqanda [present, conditional, negative], meyê leqandibûya [preterite, conditional, positive], meyê neleqandibûya [preterite, conditional, negative], weyê bileqanda [present, conditional, positive], weyê neleqanda [present, conditional, negative], weyê leqandibûya [preterite, conditional, positive], weyê neleqandibûya [preterite, conditional, negative], wanê bileqanda [present, conditional, positive], wanê neleqanda [present, conditional, negative], wanê leqandibûya [preterite, conditional, positive], wanê neleqandibûya [preterite, conditional, negative], (tu) bileqîne [imperative, present, positive], (tu) neleqîne [imperative, present, negative], (hûn) bileqînin [imperative, present, positive], (hûn) neleqînin [imperative, present, negative], لهقاندن, liqandin
  1. piçekî livandin, qeliqandin, weku lerzîn
    Sense id: ku-leqandin-ku-verb-ne1sNspj Categories (other): Jêgirtin bi kurmancî
  2. gezandin, leq lê dan, didan lê dan, dan ber didanan
    Sense id: ku-leqandin-ku-verb-qc3j4vcF
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: leqandî, leqîner Related terms: leqîn Translations: bewegen (Almanî), Wackeln (Almanî), fuchteln (Almanî), in Bewegung setzen (Almanî), locker machen (Almanî), lockern (Almanî), lösen (Almanî), rücken (Almanî), rühren (Almanî), sich rühren (Almanî), wackeln (Almanî), wedeln (Almanî), schlenkern (Almanî), تکان دادن (Farisî), çalkalama (Tirkî), çalkalamak (Tirkî), depretme (Tirkî), depretmek (Tirkî), devindirme (Tirkî), devindirmek (Tirkî), kanırtma (Tirkî), kımıldatma (Tirkî), kımıldatmak (Tirkî), kıpırdatma (Tirkî), kıpırdatmak (Tirkî), oynatmak (Tirkî), ağzını aramak (Tirkî), kanırtmak (Tirkî), yerinden oynatmak (Tirkî), budge (Îngilîzî), shake (Îngilîzî), bite (Îngilîzî), disturbing (Îngilîzî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi paşgira -andin",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"leqandin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"leqandin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "leqandî"
    },
    {
      "word": "leqîner"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji leq + -andin.",
  "forms": [
    {
      "form": "dileqînim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dileqînî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dileqîne",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dileqînin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bileqîne",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bileqînin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leqand",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "leqand",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "leqand",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "leqand",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–leqîn–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera leqandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–leqand–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera leqandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dileqînim",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez naleqînim",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min leqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neleqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dileqînî",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu naleqînî",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te leqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neleqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dileqîne",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew naleqîne",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî leqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neleqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dileqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em naleqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me leqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neleqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dileqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn naleqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we leqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neleqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dileqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew naleqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan leqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neleqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min leqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neleqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te leqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neleqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî leqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neleqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me leqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neleqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we leqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neleqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan leqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neleqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bileqînim",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê neleqînim",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê leqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê neleqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bileqînî",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê neleqînî",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê leqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê neleqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bileqîne",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê neleqîne",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê leqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê neleqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bileqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê neleqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê leqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê neleqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bileqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê neleqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê leqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê neleqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bileqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê neleqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê leqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê neleqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min leqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neleqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min leqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neleqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te leqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neleqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te leqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neleqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî leqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neleqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî leqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neleqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me leqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neleqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me leqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neleqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we leqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neleqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we leqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neleqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan leqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neleqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan leqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neleqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bileqînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez neleqînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min leqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min neleqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bileqînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu neleqînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te leqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te neleqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bileqîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew neleqîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî leqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî neleqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bileqînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em neleqînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me leqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me neleqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bileqînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn neleqînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we leqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we neleqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bileqînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew neleqînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan leqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan neleqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bileqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min neleqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min leqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min neleqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bileqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te neleqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te leqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te neleqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bileqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî neleqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî leqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî neleqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bileqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me neleqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me leqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me neleqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bileqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we neleqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we leqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we neleqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bileqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan neleqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan leqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan neleqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bileqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê neleqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê leqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê neleqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bileqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê neleqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê leqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê neleqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bileqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê neleqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê leqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê neleqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bileqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê neleqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê leqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê neleqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bileqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê neleqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê leqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê neleqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bileqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê neleqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê leqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê neleqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bileqîne",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) neleqîne",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bileqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) neleqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "لهقاندن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "liqandin"
    }
  ],
  "hyphenation": "le·qan·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "leqîn"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Çiyayê Agirî, Yaşar Kemal, Weşanxana Çanda Kurdî",
          "text": "Em nikarin tiştekî bikin; leşkerên me û qişle ji zû ve di nav qelebelixê de wenda bûn. Dê nikaribin tilîyên xwe jî bileqînin."
        }
      ],
      "glosses": [
        "piçekî livandin, qeliqandin, weku lerzîn"
      ],
      "id": "ku-leqandin-ku-verb-ne1sNspj"
    },
    {
      "glosses": [
        "gezandin, leq lê dan, didan lê dan, dan ber didanan"
      ],
      "id": "ku-leqandin-ku-verb-qc3j4vcF"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/lɛqɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bewegen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Wackeln"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "fuchteln"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "in Bewegung setzen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "locker machen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "lockern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "lösen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "rücken"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "rühren"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "sich rühren"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "wackeln"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "wedeln"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "schlenkern"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "تکان دادن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "budge"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "shake"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "bite"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "disturbing"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çalkalama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çalkalamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "depretme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "depretmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "devindirme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "devindirmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kanırtma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kımıldatma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kımıldatmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıpırdatma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıpırdatmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "oynatmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ağzını aramak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kanırtmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yerinden oynatmak"
    }
  ],
  "word": "leqandin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "le·qan·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gotarên bê beşa mane",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ],
      "id": "ku-leqandin-ku-noun-cV~yf47J"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/lɛqɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "leqandin"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi paşgira -andin",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"leqandin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"leqandin\"",
    "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "leqandî"
    },
    {
      "word": "leqîner"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji leq + -andin.",
  "forms": [
    {
      "form": "dileqînim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dileqînî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dileqîne",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dileqînin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bileqîne",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bileqînin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leqand",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "leqand",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "leqand",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "leqand",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–leqîn–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera leqandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–leqand–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera leqandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dileqînim",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez naleqînim",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min leqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neleqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dileqînî",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu naleqînî",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te leqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neleqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dileqîne",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew naleqîne",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî leqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neleqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dileqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em naleqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me leqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neleqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dileqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn naleqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we leqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neleqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dileqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew naleqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan leqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neleqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min leqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neleqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te leqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neleqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî leqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neleqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me leqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neleqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we leqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neleqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedileqand",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan leqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neleqandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bileqînim",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê neleqînim",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê leqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê neleqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bileqînî",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê neleqînî",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê leqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê neleqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bileqîne",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê neleqîne",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê leqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê neleqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bileqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê neleqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê leqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê neleqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bileqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê neleqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê leqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê neleqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bileqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê neleqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê leqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê neleqandibe",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min leqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neleqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min leqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neleqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te leqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neleqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te leqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neleqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî leqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neleqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî leqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neleqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me leqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neleqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me leqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neleqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we leqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neleqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we leqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neleqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan leqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neleqandiye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan leqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neleqandibûye",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bileqînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez neleqînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min leqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min neleqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bileqînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu neleqînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te leqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te neleqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bileqîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew neleqîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî leqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî neleqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bileqînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em neleqînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me leqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me neleqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bileqînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn neleqînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we leqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we neleqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bileqînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew neleqînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan leqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan neleqandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bileqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min neleqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min leqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min neleqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bileqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te neleqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te leqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te neleqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bileqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî neleqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî leqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî neleqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bileqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me neleqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me leqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me neleqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bileqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we neleqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we leqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we neleqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bileqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan neleqanda",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan leqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan neleqandibûya",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bileqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê neleqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê leqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê neleqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bileqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê neleqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê leqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê neleqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bileqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê neleqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê leqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê neleqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bileqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê neleqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê leqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê neleqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bileqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê neleqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê leqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê neleqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bileqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê neleqanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê leqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê neleqandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bileqîne",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) neleqîne",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bileqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) neleqînin",
      "source": "Tewandin:leqandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "لهقاندن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "liqandin"
    }
  ],
  "hyphenation": "le·qan·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "leqîn"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Jêgirtin bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Çiyayê Agirî, Yaşar Kemal, Weşanxana Çanda Kurdî",
          "text": "Em nikarin tiştekî bikin; leşkerên me û qişle ji zû ve di nav qelebelixê de wenda bûn. Dê nikaribin tilîyên xwe jî bileqînin."
        }
      ],
      "glosses": [
        "piçekî livandin, qeliqandin, weku lerzîn"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "gezandin, leq lê dan, didan lê dan, dan ber didanan"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/lɛqɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bewegen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Wackeln"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "fuchteln"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "in Bewegung setzen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "locker machen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "lockern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "lösen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "rücken"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "rühren"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "sich rühren"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "wackeln"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "wedeln"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "schlenkern"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "تکان دادن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "budge"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "shake"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "bite"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "disturbing"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çalkalama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çalkalamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "depretme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "depretmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "devindirme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "devindirmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kanırtma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kımıldatma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kımıldatmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıpırdatma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıpırdatmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "oynatmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ağzını aramak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kanırtmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yerinden oynatmak"
    }
  ],
  "word": "leqandin"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "le·qan·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gotarên bê beşa mane"
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/lɛqɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "leqandin"
}

Download raw JSONL data for leqandin meaning in Kurmancî (26.0kB)

{
  "called_from": "XYZunsorted",
  "msg": "Unknown title: Tewîn",
  "path": [
    "leqandin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Tewîn",
  "title": "leqandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "leqandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "leqandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "leqandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "leqandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "leqandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "leqandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "leqandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "leqandin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.