"mı" meaning in Turkish

See in All languages combined, or Wiktionary

Particle

IPA: /mɯ/ (note: sense 1), /ˈmɯ/ (note: sense 1)
Etymology: Inherited from Proto-Turkic *-mi. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|tr|trk-pro|*-mi|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Turkic *-mi, {{inh+|tr|trk-pro|*-mi}} Inherited from Proto-Turkic *-mi Head templates: {{head|tr|particle}} mı Inflection templates: {{tr-conj-mi}} Forms: no-table-tags [table-tags], miyim [error-unrecognized-form, present, singular], misin [error-unrecognized-form, present, singular], mi [error-unrecognized-form, present, singular], miyiz [error-unrecognized-form, plural, present], misiniz [error-unrecognized-form, plural, present], mi [error-unrecognized-form, plural, present], mıyım [error-unrecognized-form, present, singular], mısın [error-unrecognized-form, present, singular], [error-unrecognized-form, present, singular], mıyız [error-unrecognized-form, plural, present], mısınız [error-unrecognized-form, plural, present], [error-unrecognized-form, plural, present], müyüm [error-unrecognized-form, present, singular], müsün [error-unrecognized-form, present, singular], [error-unrecognized-form, present, singular], müyüz [error-unrecognized-form, plural, present], müsünüz [error-unrecognized-form, plural, present], [error-unrecognized-form, plural, present], muyum [error-unrecognized-form, present, singular], musun [error-unrecognized-form, present, singular], mu [error-unrecognized-form, present, singular], muyuz [error-unrecognized-form, plural, present], musunuz [error-unrecognized-form, plural, present], mu [error-unrecognized-form, plural, present], miydim [error-unrecognized-form, past, singular], miydin [error-unrecognized-form, past, singular], miydi [error-unrecognized-form, past, singular], miydik [error-unrecognized-form, past, plural], miydiniz [error-unrecognized-form, past, plural], miydi [error-unrecognized-form, past, plural], mıydım [error-unrecognized-form, past, singular], mıydın [error-unrecognized-form, past, singular], mıydı [error-unrecognized-form, past, singular], mıydık [error-unrecognized-form, past, plural], mıydınız [error-unrecognized-form, past, plural], mıydı [error-unrecognized-form, past, plural], müydüm [error-unrecognized-form, past, singular], müydün [error-unrecognized-form, past, singular], müydü [error-unrecognized-form, past, singular], müydüz [error-unrecognized-form, past, plural], müydünüz [error-unrecognized-form, past, plural], müydü [error-unrecognized-form, past, plural], muydum [error-unrecognized-form, past, singular], muydun [error-unrecognized-form, past, singular], muydu [error-unrecognized-form, past, singular], muyduk [error-unrecognized-form, past, plural], muydunuz [error-unrecognized-form, past, plural], muydu [error-unrecognized-form, past, plural], miymişim [error-unrecognized-form, inferential, singular], miymişsin [error-unrecognized-form, inferential, singular], miymiş [error-unrecognized-form, inferential, singular], miymişiz [error-unrecognized-form, inferential, plural], miymişsiniz [error-unrecognized-form, inferential, plural], miymiş [error-unrecognized-form, inferential, plural], mıymışım [error-unrecognized-form, inferential, singular], mıymışsın [error-unrecognized-form, inferential, singular], mıymış [error-unrecognized-form, inferential, singular], mıymışız [error-unrecognized-form, inferential, plural], mıymışsınız [error-unrecognized-form, inferential, plural], mıymış [error-unrecognized-form, inferential, plural], müymüşüm [error-unrecognized-form, inferential, singular], müymüşsün [error-unrecognized-form, inferential, singular], müymüş [error-unrecognized-form, inferential, singular], müymüşüz [error-unrecognized-form, inferential, plural], müymüşsünüz [error-unrecognized-form, inferential, plural], müymüş [error-unrecognized-form, inferential, plural], muymuşum [error-unrecognized-form, inferential, singular], muymuşsun [error-unrecognized-form, inferential, singular], muymuş [error-unrecognized-form, inferential, singular], muymuşuz [error-unrecognized-form, inferential, plural], muymuşsunuz [error-unrecognized-form, inferential, plural], muymuş [error-unrecognized-form, inferential, plural], miysem [conditional, error-unrecognized-form, singular], miysen [conditional, error-unrecognized-form, singular], miyse [conditional, error-unrecognized-form, singular], miysek [conditional, error-unrecognized-form, plural], miyseniz [conditional, error-unrecognized-form, plural], miyse [conditional, error-unrecognized-form, plural], mıysam [conditional, error-unrecognized-form, singular], mıysan [conditional, error-unrecognized-form, singular], mıysa [conditional, error-unrecognized-form, singular], mıysak [conditional, error-unrecognized-form, plural], mıysanız [conditional, error-unrecognized-form, plural], mıysa [conditional, error-unrecognized-form, plural], müysem [conditional, error-unrecognized-form, singular], müysen [conditional, error-unrecognized-form, singular], müyse [conditional, error-unrecognized-form, singular], müysek [conditional, error-unrecognized-form, plural], müyseniz [conditional, error-unrecognized-form, plural], müyse [conditional, error-unrecognized-form, plural], muysam [conditional, error-unrecognized-form, singular], muysan [conditional, error-unrecognized-form, singular], muysa [conditional, error-unrecognized-form, singular], muysak [conditional, error-unrecognized-form, plural], muysanız [conditional, error-unrecognized-form, plural], muysa [conditional, error-unrecognized-form, plural]
  1. Used to form interrogatives.
    Sense id: en-mı-tr-particle-9VOEyinl
  2. (colloquial) once, as soon as Tags: colloquial
    Sense id: en-mı-tr-particle-99tgB4QW Categories (other): Turkish entries with incorrect language header, Turkish particles Disambiguation of Turkish entries with incorrect language header: 38 62 Disambiguation of Turkish particles: 37 63

Download JSON data for mı meaning in Turkish (12.1kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*-mi",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *-mi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*-mi"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Turkic *-mi",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Turkic *-mi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-conj-mi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "miyim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "misin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miyiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "misiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mıyım",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mısın",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mı",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıyız",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mısınız",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mı",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "müyüm",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müsün",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müyüz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "müsünüz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "muyum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "musun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muyuz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "musunuz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "miydim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miydin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miydi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miydik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miydiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miydi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıydım",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıydın",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıydı",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıydık",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıydınız",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıydı",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müydüm",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müydün",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müydü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müydüz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müydünüz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müydü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muydum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muydun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muydu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muyduk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muydunuz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muydu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miymişim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miymişsin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miymiş",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miymişiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miymişsiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miymiş",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıymışım",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıymışsın",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıymış",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıymışız",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıymışsınız",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıymış",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müymüşüm",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müymüşsün",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müymüş",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müymüşüz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müymüşsünüz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müymüş",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muymuşum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muymuşsun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muymuş",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muymuşuz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muymuşsunuz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muymuş",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miysem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miysen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miyse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miysek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miyseniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miyse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıysam",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıysan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıysa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıysak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıysanız",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıysa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müysem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müysen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müyse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müysek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müyseniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müyse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muysam",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muysan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muysa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muysak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muysanız",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muysa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "mı",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "tr-conj-mi"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Did you sell your car?",
          "text": "Arabanı sattın mı?",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Are you stupid?",
          "text": "Aptal mısın?",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Are we going to buy ice cream?",
          "text": "Dondurma alacak mıyız?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form interrogatives."
      ],
      "id": "en-mı-tr-particle-9VOEyinl",
      "links": [
        [
          "interrogative",
          "interrogative#English"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "38 62",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "37 63",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish particles",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Trust is like paper; once it's wrinkled, once it's battered it'll never be like it once was.",
          "text": "Güven kağıt gibidir; bir kere buruştu mu, hırpalandı mı bir daha eskisi gibi olmayacaktır.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "once, as soon as"
      ],
      "id": "en-mı-tr-particle-99tgB4QW",
      "links": [
        [
          "once",
          "once"
        ],
        [
          "as soon as",
          "as soon as"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) once, as soon as"
      ],
      "tags": [
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mɯ/",
      "note": "sense 1"
    },
    {
      "ipa": "/ˈmɯ/",
      "note": "sense 1"
    }
  ],
  "word": "mı"
}
{
  "categories": [
    "Turkish entries with incorrect language header",
    "Turkish lemmas",
    "Turkish particles",
    "Turkish terms derived from Proto-Turkic",
    "Turkish terms inherited from Proto-Turkic",
    "Turkish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*-mi",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *-mi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*-mi"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Turkic *-mi",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Turkic *-mi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-conj-mi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "miyim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "misin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miyiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "misiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mıyım",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mısın",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mı",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıyız",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mısınız",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mı",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "müyüm",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müsün",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müyüz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "müsünüz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "muyum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "musun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muyuz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "musunuz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "miydim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miydin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miydi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miydik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miydiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miydi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıydım",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıydın",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıydı",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıydık",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıydınız",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıydı",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müydüm",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müydün",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müydü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müydüz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müydünüz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müydü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muydum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muydun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muydu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muyduk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muydunuz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muydu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miymişim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miymişsin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miymiş",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miymişiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miymişsiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miymiş",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıymışım",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıymışsın",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıymış",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıymışız",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıymışsınız",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıymış",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müymüşüm",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müymüşsün",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müymüş",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müymüşüz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müymüşsünüz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müymüş",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muymuşum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muymuşsun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muymuş",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muymuşuz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muymuşsunuz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muymuş",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "inferential",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miysem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miysen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miyse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miysek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miyseniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miyse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıysam",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıysan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıysa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mıysak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıysanız",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mıysa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müysem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müysen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müyse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "müysek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müyseniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "müyse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muysam",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muysan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muysa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muysak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muysanız",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muysa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "mı",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "tr-conj-mi"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Turkish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Did you sell your car?",
          "text": "Arabanı sattın mı?",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Are you stupid?",
          "text": "Aptal mısın?",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Are we going to buy ice cream?",
          "text": "Dondurma alacak mıyız?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form interrogatives."
      ],
      "links": [
        [
          "interrogative",
          "interrogative#English"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Turkish colloquialisms",
        "Turkish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Trust is like paper; once it's wrinkled, once it's battered it'll never be like it once was.",
          "text": "Güven kağıt gibidir; bir kere buruştu mu, hırpalandı mı bir daha eskisi gibi olmayacaktır.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "once, as soon as"
      ],
      "links": [
        [
          "once",
          "once"
        ],
        [
          "as soon as",
          "as soon as"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) once, as soon as"
      ],
      "tags": [
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mɯ/",
      "note": "sense 1"
    },
    {
      "ipa": "/ˈmɯ/",
      "note": "sense 1"
    }
  ],
  "word": "mı"
}
{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: mı/Turkish 'ben' base_tags={'first-person', 'singular'}",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: mı/Turkish 'sen' base_tags={'error-unrecognized-form', 'singular', 'second-person'}",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: mı/Turkish 'o' base_tags={'error-unrecognized-form', 'singular', 'third-person'}",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: mı/Turkish 'biz' base_tags={'error-unrecognized-form', 'plural', 'first-person'}",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: mı/Turkish 'siz' base_tags={'error-unrecognized-form', 'plural', 'second-person'}",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '(onlar)'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'front unrounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'back unrounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'front rounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'back rounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'front unrounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'back unrounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'front rounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'back rounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'front unrounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'back unrounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'front rounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'back rounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'front unrounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'back unrounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'front rounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'back rounded'",
  "path": [
    "mı"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "particle",
  "title": "mı",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Turkish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-23 from the enwiktionary dump dated 2024-06-20 using wiktextract (1b9bfc5 and 0136956). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.