"промакнути" meaning in Serbo-Croatian

See промакнути in All languages combined, or Wiktionary

Verb

IPA: /promǎknuti/
Etymology: From про- + макнути. Etymology templates: {{prefix|sh|про|макнути}} про- + макнути Head templates: {{sh-verb|a=pf|head=прома̀кнути}} прома̀кнути pf (Latin spelling promàknuti) Inflection templates: {{sh-conj|a.1p=промакнусмо / промакосмо|a.1s=промакнух / промакох|a.2p=промакнусте / промакосте|a.2s=промакну / промаче|a.3p=промакнуше / промакоше|a.3s=промакну / промаче|app.fp=промакнуле/промакле|app.fs=промакнула/промакла|app.mp=промакнули/промакли|app.ms=промакнуо/промакао|app.np=промакнула/промакла|app.ns=промакнуло/промакло|f1.hr=промаћи|f1.stem=промаћи|impt.1p=промакнимо|impt.2p=промакните|impt.2s=промакни|p.va=прома̀кнӯвши / прома̀ка̄вши|ppp.fp=промакнуте|ppp.fs=промакнута|ppp.mp=промакнути|ppp.ms=промакнут|ppp.np=промакнута|ppp.ns=промакнуто|pr.1p=промакнемо|pr.1s=промакнем|pr.2p=промакнете|pr.2s=промакнеш|pr.3p=промакну|pr.3s=промакне|sc=Cyrl}} Forms: прома̀кнути [canonical, perfective], promàknuti [romanization], no-table-tags [table-tags], промакнути [infinitive], - [adverbial, present], прома̀кнӯвши [adverbial, past], прома̀ка̄вши [adverbial, past], - [noun-from-verb], промакнем [first-person, present, singular], промакнеш [present, second-person, singular], промакне [present, singular, third-person], промакнемо [first-person, plural, present], промакнете [plural, present, second-person], промакну [plural, present, third-person], промаћи ћу [first-person, future, future-i, singular], промаћи ћеш [future, future-i, second-person, singular], промаћи ће [future, future-i, singular, third-person], промаћи ћемо [first-person, future, future-i, plural], промаћи ћете [future, future-i, plural, second-person], промаћи ће [future, future-i, plural, third-person], бу̏де̄м промакнуо [first-person, future, future-ii, singular], промакао [first-person, future, future-ii, singular], бу̏де̄ш промакнуо [future, future-ii, second-person, singular], промакао [future, future-ii, second-person, singular], бу̏де̄ промакнуо [future, future-ii, singular, third-person], промакао [future, future-ii, singular, third-person], бу̏де̄мо промакнули [first-person, future, future-ii, plural], промакли [first-person, future, future-ii, plural], бу̏де̄те промакнули [future, future-ii, plural, second-person], промакли [future, future-ii, plural, second-person], бу̏дӯ промакнули [future, future-ii, plural, third-person], промакли [future, future-ii, plural, third-person], промакнуо [first-person, past, perfect, singular], промакао сам [first-person, past, perfect, singular], промакнуо [past, perfect, second-person, singular], промакао си [past, perfect, second-person, singular], промакнуо [past, perfect, singular, third-person], промакао је [past, perfect, singular, third-person], промакнули [first-person, past, perfect, plural], промакли смо [first-person, past, perfect, plural], промакнули [past, perfect, plural, second-person], промакли сте [past, perfect, plural, second-person], промакнули [past, perfect, plural, third-person], промакли су [past, perfect, plural, third-person], би̏о сам промакнуо [first-person, past, pluperfect, singular], промакао [first-person, past, pluperfect, singular], би̏о си промакнуо [past, pluperfect, second-person, singular], промакао [past, pluperfect, second-person, singular], би̏о је промакнуо [past, pluperfect, singular, third-person], промакао [past, pluperfect, singular, third-person], би́ли смо промакнули [first-person, past, pluperfect, plural], промакли [first-person, past, pluperfect, plural], би́ли сте промакнули [past, pluperfect, plural, second-person], промакли [past, pluperfect, plural, second-person], би́ли су промакнули [past, pluperfect, plural, third-person], промакли [past, pluperfect, plural, third-person], промакнух [aorist, first-person, past, singular], промакох [aorist, first-person, past, singular], промакну [aorist, past, second-person, singular], промаче [aorist, past, second-person, singular], промакну [aorist, past, singular, third-person], промаче [aorist, past, singular, third-person], промакнусмо [aorist, first-person, past, plural], промакосмо [aorist, first-person, past, plural], промакнусте [aorist, past, plural, second-person], промакосте [aorist, past, plural, second-person], промакнуше [aorist, past, plural, third-person], промакоше [aorist, past, plural, third-person], промакнуо [conditional, conditional-i, first-person, singular], промакао бих [conditional, conditional-i, first-person, singular], промакнуо [conditional, conditional-i, second-person, singular], промакао би [conditional, conditional-i, second-person, singular], промакнуо [conditional, conditional-i, singular, third-person], промакао би [conditional, conditional-i, singular, third-person], промакнули [conditional, conditional-i, first-person, plural], промакли бисмо [conditional, conditional-i, first-person, plural], промакнули [conditional, conditional-i, plural, second-person], промакли бисте [conditional, conditional-i, plural, second-person], промакнули [conditional, conditional-i, plural, third-person], промакли би [conditional, conditional-i, plural, third-person], би̏о бих промакнуо [conditional, conditional-ii, first-person, singular], промакао [conditional, conditional-ii, first-person, singular], би̏о би промакнуо [conditional, conditional-ii, second-person, singular], промакао [conditional, conditional-ii, second-person, singular], би̏о би промакнуо [conditional, conditional-ii, singular, third-person], промакао [conditional, conditional-ii, singular, third-person], би́ли бисмо промакнули [conditional, conditional-ii, first-person, plural], промакли [conditional, conditional-ii, first-person, plural], би́ли бисте промакнули [conditional, conditional-ii, plural, second-person], промакли [conditional, conditional-ii, plural, second-person], би́ли би промакнули [conditional, conditional-ii, plural, third-person], промакли [conditional, conditional-ii, plural, third-person], - [first-person, imperative, singular], промакни [imperative, second-person, singular], - [imperative, singular, third-person], промакнимо [first-person, imperative, plural], промакните [imperative, plural, second-person], - [imperative, plural, third-person], промакнуо [active, first-person, participle, past, singular, third-person], промакао [active, first-person, masculine, participle, past, singular, third-person], промакнула [active, first-person, participle, past, singular, third-person], промакла [active, feminine, first-person, participle, past, singular, third-person], промакнуло [active, first-person, participle, past, singular, third-person], промакло [active, first-person, neuter, participle, past, singular, third-person], промакнули [active, participle, past, plural], промакли [active, masculine, participle, past, plural], промакнуле [active, participle, past, plural], промакле [active, feminine, participle, past, plural], промакнула [active, participle, past, plural], промакла [active, neuter, participle, past, plural], промакнут [first-person, masculine, participle, passive, past, singular, third-person], промакнута [feminine, first-person, participle, passive, past, singular, third-person], промакнуто [first-person, neuter, participle, passive, past, singular, third-person], промакнути [masculine, participle, passive, past, plural], промакнуте [feminine, participle, passive, past, plural], промакнута [neuter, participle, passive, past, plural]
  1. (transitive) to push through, stick through, pull through Tags: transitive
    Sense id: en-промакнути-sh-verb-OaS-VFdw
  2. (transitive) to promote (employee) Tags: transitive
    Sense id: en-промакнути-sh-verb-Q3ws3bnT
  3. (intransitive) to quickly pass by, go by Tags: intransitive
    Sense id: en-промакнути-sh-verb-fvC7KjRw
  4. (intransitive, dative) to slip by, to pass unnoticed, to go unnoticed (of an event, mistake, etc.) Tags: dative, intransitive
    Sense id: en-промакнути-sh-verb-Mt-BGNxZ Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header, Serbo-Croatian terms prefixed with про- Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 6 26 5 63 Disambiguation of Serbo-Croatian terms prefixed with про-: 28 23 15 35
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: про̀маћи [alternative, infinitive] Related terms: про̀мицати [imperfective]

Download JSON data for промакнути meaning in Serbo-Croatian (17.1kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "про",
        "3": "макнути"
      },
      "expansion": "про- + макнути",
      "name": "prefix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From про- + макнути.",
  "forms": [
    {
      "form": "прома̀кнути",
      "tags": [
        "canonical",
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "promàknuti",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sh-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнути",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "прома̀кнӯвши",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "прома̀ка̄вши",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнем",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнеш",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакне",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнемо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнете",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакну",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промаћи ћу",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промаћи ћеш",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промаћи ће",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промаћи ћемо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промаћи ћете",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промаћи ће",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄м промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄ш промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄ промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄мо промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄те промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏дӯ промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао сам",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао си",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао је",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли смо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли сте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли су",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о сам промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о си промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о је промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли смо промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли сте промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли су промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнух",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакох",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакну",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промаче",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакну",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промаче",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнусмо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакосмо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнусте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакосте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуше",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакоше",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао бих",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао би",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао би",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли бисмо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли бисте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли би",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о бих промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о би промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о би промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли бисмо промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли бисте промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли би промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакни",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнимо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакните",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнула",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакла",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуло",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакло",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "neuter",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуле",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакле",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнула",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакла",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "neuter",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнут",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнута",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуто",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "neuter",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнути",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнута",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "a": "pf",
        "head": "прома̀кнути"
      },
      "expansion": "прома̀кнути pf (Latin spelling promàknuti)",
      "name": "sh-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "про‧мак‧ну‧ти"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "a.1p": "промакнусмо / промакосмо",
        "a.1s": "промакнух / промакох",
        "a.2p": "промакнусте / промакосте",
        "a.2s": "промакну / промаче",
        "a.3p": "промакнуше / промакоше",
        "a.3s": "промакну / промаче",
        "app.fp": "промакнуле/промакле",
        "app.fs": "промакнула/промакла",
        "app.mp": "промакнули/промакли",
        "app.ms": "промакнуо/промакао",
        "app.np": "промакнула/промакла",
        "app.ns": "промакнуло/промакло",
        "f1.hr": "промаћи",
        "f1.stem": "промаћи",
        "impt.1p": "промакнимо",
        "impt.2p": "промакните",
        "impt.2s": "промакни",
        "p.va": "прома̀кнӯвши / прома̀ка̄вши",
        "ppp.fp": "промакнуте",
        "ppp.fs": "промакнута",
        "ppp.mp": "промакнути",
        "ppp.ms": "промакнут",
        "ppp.np": "промакнута",
        "ppp.ns": "промакнуто",
        "pr.1p": "промакнемо",
        "pr.1s": "промакнем",
        "pr.2p": "промакнете",
        "pr.2s": "промакнеш",
        "pr.3p": "промакну",
        "pr.3s": "промакне",
        "sc": "Cyrl"
      },
      "name": "sh-conj"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "imperfective"
      ],
      "word": "про̀мицати"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to push through, stick through, pull through"
      ],
      "id": "en-промакнути-sh-verb-OaS-VFdw",
      "links": [
        [
          "push",
          "push"
        ],
        [
          "stick",
          "stick"
        ],
        [
          "pull through",
          "pull through"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to push through, stick through, pull through"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to promote (employee)"
      ],
      "id": "en-промакнути-sh-verb-Q3ws3bnT",
      "links": [
        [
          "promote",
          "promote"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to promote (employee)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to quickly pass by, go by"
      ],
      "id": "en-промакнути-sh-verb-fvC7KjRw",
      "links": [
        [
          "pass by",
          "pass by"
        ],
        [
          "go by",
          "go by"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to quickly pass by, go by"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "6 26 5 63",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "28 23 15 35",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian terms prefixed with про-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to slip by, to pass unnoticed, to go unnoticed (of an event, mistake, etc.)"
      ],
      "id": "en-промакнути-sh-verb-Mt-BGNxZ",
      "links": [
        [
          "slip by",
          "slip by"
        ],
        [
          "pass unnoticed",
          "pass unnoticed"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, dative) to slip by, to pass unnoticed, to go unnoticed (of an event, mistake, etc.)"
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/promǎknuti/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "alternative",
        "infinitive"
      ],
      "word": "про̀маћи"
    }
  ],
  "word": "промакнути"
}
{
  "categories": [
    "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
    "Serbo-Croatian lemmas",
    "Serbo-Croatian perfective verbs",
    "Serbo-Croatian terms prefixed with про-",
    "Serbo-Croatian terms with IPA pronunciation",
    "Serbo-Croatian verbs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "про",
        "3": "макнути"
      },
      "expansion": "про- + макнути",
      "name": "prefix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From про- + макнути.",
  "forms": [
    {
      "form": "прома̀кнути",
      "tags": [
        "canonical",
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "promàknuti",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sh-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнути",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "прома̀кнӯвши",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "прома̀ка̄вши",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнем",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнеш",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакне",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнемо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнете",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакну",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промаћи ћу",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промаћи ћеш",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промаћи ће",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промаћи ћемо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промаћи ћете",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промаћи ће",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄м промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄ш промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄ промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄мо промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄те промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏дӯ промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао сам",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао си",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао је",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли смо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли сте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли су",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о сам промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о си промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о је промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли смо промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли сте промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли су промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнух",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакох",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакну",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промаче",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакну",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промаче",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнусмо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакосмо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнусте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакосте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуше",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакоше",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао бих",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао би",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао би",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли бисмо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли бисте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли би",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о бих промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о би промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о би промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли бисмо промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли бисте промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли би промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "промакни",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнимо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакните",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнула",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакла",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуло",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакло",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "neuter",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнули",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакли",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуле",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакле",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнула",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакла",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "neuter",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнут",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнута",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуто",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "neuter",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнути",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнуте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "промакнута",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "a": "pf",
        "head": "прома̀кнути"
      },
      "expansion": "прома̀кнути pf (Latin spelling promàknuti)",
      "name": "sh-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "про‧мак‧ну‧ти"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "a.1p": "промакнусмо / промакосмо",
        "a.1s": "промакнух / промакох",
        "a.2p": "промакнусте / промакосте",
        "a.2s": "промакну / промаче",
        "a.3p": "промакнуше / промакоше",
        "a.3s": "промакну / промаче",
        "app.fp": "промакнуле/промакле",
        "app.fs": "промакнула/промакла",
        "app.mp": "промакнули/промакли",
        "app.ms": "промакнуо/промакао",
        "app.np": "промакнула/промакла",
        "app.ns": "промакнуло/промакло",
        "f1.hr": "промаћи",
        "f1.stem": "промаћи",
        "impt.1p": "промакнимо",
        "impt.2p": "промакните",
        "impt.2s": "промакни",
        "p.va": "прома̀кнӯвши / прома̀ка̄вши",
        "ppp.fp": "промакнуте",
        "ppp.fs": "промакнута",
        "ppp.mp": "промакнути",
        "ppp.ms": "промакнут",
        "ppp.np": "промакнута",
        "ppp.ns": "промакнуто",
        "pr.1p": "промакнемо",
        "pr.1s": "промакнем",
        "pr.2p": "промакнете",
        "pr.2s": "промакнеш",
        "pr.3p": "промакну",
        "pr.3s": "промакне",
        "sc": "Cyrl"
      },
      "name": "sh-conj"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "tags": [
        "imperfective"
      ],
      "word": "про̀мицати"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to push through, stick through, pull through"
      ],
      "links": [
        [
          "push",
          "push"
        ],
        [
          "stick",
          "stick"
        ],
        [
          "pull through",
          "pull through"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to push through, stick through, pull through"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to promote (employee)"
      ],
      "links": [
        [
          "promote",
          "promote"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to promote (employee)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian intransitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to quickly pass by, go by"
      ],
      "links": [
        [
          "pass by",
          "pass by"
        ],
        [
          "go by",
          "go by"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to quickly pass by, go by"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian intransitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to slip by, to pass unnoticed, to go unnoticed (of an event, mistake, etc.)"
      ],
      "links": [
        [
          "slip by",
          "slip by"
        ],
        [
          "pass unnoticed",
          "pass unnoticed"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, dative) to slip by, to pass unnoticed, to go unnoticed (of an event, mistake, etc.)"
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/promǎknuti/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "tags": [
        "alternative",
        "infinitive"
      ],
      "word": "про̀маћи"
    }
  ],
  "word": "промакнути"
}
{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: промакнути/Serbo-Croatian 'Number' base_tags=set()",
  "path": [
    "промакнути"
  ],
  "section": "Serbo-Croatian",
  "subsection": "verb",
  "title": "промакнути",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Serbo-Croatian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-04 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (e9e0a99 and db5a844). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.