"дати" meaning in Serbo-Croatian

See дати in All languages combined, or Wiktionary

Verb

IPA: /dâti/
Etymology: Inherited from Proto-Slavic *dati, Proto-Balto-Slavic *dṓˀtei, from Proto-Indo-European *dédeh₃ti (“to give”). Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|sh|sla-pro|*dati|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Slavic *dati, {{inh+|sh|sla-pro|*dati}} Inherited from Proto-Slavic *dati, {{inh|sh|ine-bsl-pro|*dṓˀtei}} Proto-Balto-Slavic *dṓˀtei, {{inh|sh|ine-pro|*dédeh₃ti||to give}} Proto-Indo-European *dédeh₃ti (“to give”) Head templates: {{sh-verb|a=pf|head=да̏ти}} да̏ти pf (Latin spelling dȁti) Inflection templates: {{sh-conj|a.1p=дадосмо / дасмо|a.1s=дадох / дах|a.2p=дадосте / дасте|a.2s=даде / да|a.3p=дадоше / даше|a.3s=да̏де / да̏|app.fp=дале|app.fs=дала|app.mp=дали|app.ms=дао|app.np=дала|app.ns=дало|f1.hr=дат|f1.stem=да|impt.1p=дајмо|impt.2p=дајте|impt.2s=дај|p.va=да̑вши / даднувши|ppp.fp=дане/дате|ppp.fs=дана/дата|ppp.mp=дани/дати|ppp.ms=дан/дат|ppp.np=дана/дата|ppp.ns=дано/дато|pr.1p=дамо / дадемо / даднемо|pr.1s=да̑м / да́де̄м / да̏дне̄м|pr.2p=дате / дадете / даднете|pr.2s=даш / дадеш / даднеш|pr.3p=дају / даду / дадну|pr.3s=да / даде / дадне|sc=Cyrl}} Forms: да̏ти [canonical, perfective], dȁti [romanization], no-table-tags [table-tags], дати [infinitive], - [adverbial, present], да̑вши [adverbial, past], даднувши [adverbial, past], - [noun-from-verb], да̑м [first-person, present, singular], да́де̄м [first-person, present, singular], да̏дне̄м [first-person, present, singular], даш [present, second-person, singular], дадеш [present, second-person, singular], даднеш [present, second-person, singular], да [present, singular, third-person], даде [present, singular, third-person], дадне [present, singular, third-person], дамо [first-person, plural, present], дадемо [first-person, plural, present], даднемо [first-person, plural, present], дате [plural, present, second-person], дадете [plural, present, second-person], даднете [plural, present, second-person], дају [plural, present, third-person], даду [plural, present, third-person], дадну [plural, present, third-person], дат ћу [first-person, future, future-i, singular], даћу [first-person, future, future-i, singular], дат ћеш [future, future-i, second-person, singular], даћеш [future, future-i, second-person, singular], дат ће [future, future-i, singular, third-person], даће [future, future-i, singular, third-person], дат ћемо [first-person, future, future-i, plural], даћемо [first-person, future, future-i, plural], дат ћете [future, future-i, plural, second-person], даћете [future, future-i, plural, second-person], дат ће [future, future-i, plural, third-person], даће [future, future-i, plural, third-person], бу̏де̄м дао [first-person, future, future-ii, singular], бу̏де̄ш дао [future, future-ii, second-person, singular], бу̏де̄ дао [future, future-ii, singular, third-person], бу̏де̄мо дали [first-person, future, future-ii, plural], бу̏де̄те дали [future, future-ii, plural, second-person], бу̏дӯ дали [future, future-ii, plural, third-person], дао сам [first-person, past, perfect, singular], дао си [past, perfect, second-person, singular], дао је [past, perfect, singular, third-person], дали смо [first-person, past, perfect, plural], дали сте [past, perfect, plural, second-person], дали су [past, perfect, plural, third-person], би̏о сам дао [first-person, past, pluperfect, singular], би̏о си дао [past, pluperfect, second-person, singular], би̏о је дао [past, pluperfect, singular, third-person], би́ли смо дали [first-person, past, pluperfect, plural], би́ли сте дали [past, pluperfect, plural, second-person], би́ли су дали [past, pluperfect, plural, third-person], дадох [aorist, first-person, past, singular], дах [aorist, first-person, past, singular], даде [aorist, past, second-person, singular], да [aorist, past, second-person, singular], да̏де [aorist, past, singular, third-person], да̏ [aorist, past, singular, third-person], дадосмо [aorist, first-person, past, plural], дасмо [aorist, first-person, past, plural], дадосте [aorist, past, plural, second-person], дасте [aorist, past, plural, second-person], дадоше [aorist, past, plural, third-person], даше [aorist, past, plural, third-person], дао бих [conditional, conditional-i, first-person, singular], дао би [conditional, conditional-i, second-person, singular], дао би [conditional, conditional-i, singular, third-person], дали бисмо [conditional, conditional-i, first-person, plural], дали бисте [conditional, conditional-i, plural, second-person], дали би [conditional, conditional-i, plural, third-person], би̏о бих дао [conditional, conditional-ii, first-person, singular], би̏о би дао [conditional, conditional-ii, second-person, singular], би̏о би дао [conditional, conditional-ii, singular, third-person], би́ли бисмо дали [conditional, conditional-ii, first-person, plural], би́ли бисте дали [conditional, conditional-ii, plural, second-person], би́ли би дали [conditional, conditional-ii, plural, third-person], - [first-person, imperative, singular], дај [imperative, second-person, singular], - [imperative, singular, third-person], дајмо [first-person, imperative, plural], дајте [imperative, plural, second-person], - [imperative, plural, third-person], дао [active, first-person, masculine, participle, past, singular, third-person], дала [active, feminine, first-person, participle, past, singular, third-person], дало [active, first-person, neuter, participle, past, singular, third-person], дали [active, masculine, participle, past, plural], дале [active, feminine, participle, past, plural], дала [active, neuter, participle, past, plural], дан [first-person, participle, passive, past, singular, third-person], дат [first-person, masculine, participle, passive, past, singular, third-person], дана [first-person, participle, passive, past, singular, third-person], дата [feminine, first-person, participle, passive, past, singular, third-person], дано [first-person, participle, passive, past, singular, third-person], дато [first-person, neuter, participle, passive, past, singular, third-person], дани [participle, passive, past, plural], дати [masculine, participle, passive, past, plural], дане [participle, passive, past, plural], дате [feminine, participle, passive, past, plural], дана [participle, passive, past, plural], дата [neuter, participle, passive, past, plural]
  1. (transitive, intransitive) to give Tags: intransitive, transitive
    Sense id: en-дати-sh-verb-jKZk8JaJ
  2. (intransitive, dative) to let, permit, allow Tags: dative, intransitive
    Sense id: en-дати-sh-verb-OlmgHGs1 Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 1 19 16 16 5 16 14 1 3 9
  3. (by extension, transitive, accusative) to have done (let or entrust someone to do something on one's behalf by a command, request or invitation) Tags: accusative, broadly, transitive
    Sense id: en-дати-sh-verb-JJZL-ySv Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 1 19 16 16 5 16 14 1 3 9
  4. (reflexive) to let be acted upon; to give in, give way Tags: reflexive
    Sense id: en-дати-sh-verb-YbE2l2Ku Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 1 19 16 16 5 16 14 1 3 9
  5. (intransitive, slang) to put out (consent to sex) Tags: intransitive, slang
    Sense id: en-дати-sh-verb-dXnaklUR
  6. (reflexive, by extension) to surrender, give up, let up, give in Tags: broadly, reflexive
    Sense id: en-дати-sh-verb-M5VurhL3 Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 1 19 16 16 5 16 14 1 3 9
  7. (transitive) to produce, emit, give off, give out Tags: transitive
    Sense id: en-дати-sh-verb-eo~IuAlH Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 1 19 16 16 5 16 14 1 3 9
  8. (by extension, transitive) to yield, produce, bear (fruit or other product of a tree or plant) Tags: broadly, transitive
    Sense id: en-дати-sh-verb-9lLtLwqK
  9. (dated, reflexive) to start, begin (become available) (+ u/od + accusative/genitive) Tags: dated, reflexive
    Sense id: en-дати-sh-verb-zN9hduy7
  10. (reflexive, impersonal, informal) to feel like, to want to do something, to be in the mood for something Tags: impersonal, informal, reflexive
    Sense id: en-дати-sh-verb-B0r5nxpD
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: до̀дати, ѝздати, о̀дати, по̀дати, прѐдати, прѝдати, про̀дати, ра̀здати, у̀дати, за̀дати Related terms: да́вати [imperfective]

Download JSON data for дати meaning in Serbo-Croatian (18.3kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "до̀дати"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ѝздати"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "о̀дати"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "по̀дати"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "прѐдати"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "прѝдати"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "про̀дати"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ра̀здати"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "у̀дати"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "за̀дати"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*dati",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *dati",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*dati"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *dati",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "*dṓˀtei"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *dṓˀtei",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*dédeh₃ti",
        "4": "",
        "5": "to give"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *dédeh₃ti (“to give”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *dati, Proto-Balto-Slavic *dṓˀtei, from Proto-Indo-European *dédeh₃ti (“to give”).",
  "forms": [
    {
      "form": "да̏ти",
      "tags": [
        "canonical",
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "dȁti",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sh-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "дати",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "да̑вши",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "даднувши",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "да̑м",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "да́де̄м",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "да̏дне̄м",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "даш",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дадеш",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "даднеш",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "да",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "даде",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дадне",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дамо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "дадемо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "даднемо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "дате",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дадете",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "даднете",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дају",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "даду",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дадну",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дат ћу",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "даћу",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дат ћеш",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "даћеш",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дат ће",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "даће",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дат ћемо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "даћемо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дат ћете",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "даћете",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дат ће",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "даће",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄м дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄ш дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄ дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄мо дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄те дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏дӯ дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дао сам",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дао си",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дао је",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дали смо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дали сте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дали су",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о сам дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о си дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о је дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли смо дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли сте дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли су дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дадох",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дах",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "даде",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "да",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "да̏де",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "да̏",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дадосмо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дасмо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дадосте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дасте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дадоше",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "даше",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дао бих",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дао би",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дао би",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дали бисмо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дали бисте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дали би",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о бих дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о би дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о би дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли бисмо дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли бисте дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли би дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дај",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дајмо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дајте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дала",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дало",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "neuter",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дале",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дала",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "neuter",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дан",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дат",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дана",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дата",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дано",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дато",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "neuter",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дани",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дати",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дане",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дате",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дана",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дата",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "a": "pf",
        "head": "да̏ти"
      },
      "expansion": "да̏ти pf (Latin spelling dȁti)",
      "name": "sh-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "да‧ти"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "a.1p": "дадосмо / дасмо",
        "a.1s": "дадох / дах",
        "a.2p": "дадосте / дасте",
        "a.2s": "даде / да",
        "a.3p": "дадоше / даше",
        "a.3s": "да̏де / да̏",
        "app.fp": "дале",
        "app.fs": "дала",
        "app.mp": "дали",
        "app.ms": "дао",
        "app.np": "дала",
        "app.ns": "дало",
        "f1.hr": "дат",
        "f1.stem": "да",
        "impt.1p": "дајмо",
        "impt.2p": "дајте",
        "impt.2s": "дај",
        "p.va": "да̑вши / даднувши",
        "ppp.fp": "дане/дате",
        "ppp.fs": "дана/дата",
        "ppp.mp": "дани/дати",
        "ppp.ms": "дан/дат",
        "ppp.np": "дана/дата",
        "ppp.ns": "дано/дато",
        "pr.1p": "дамо / дадемо / даднемо",
        "pr.1s": "да̑м / да́де̄м / да̏дне̄м",
        "pr.2p": "дате / дадете / даднете",
        "pr.2s": "даш / дадеш / даднеш",
        "pr.3p": "дају / даду / дадну",
        "pr.3s": "да / даде / дадне",
        "sc": "Cyrl"
      },
      "name": "sh-conj"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "tags": [
        "imperfective"
      ],
      "word": "да́вати"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to give"
      ],
      "id": "en-дати-sh-verb-jKZk8JaJ",
      "links": [
        [
          "transitive",
          "transitive"
        ],
        [
          "intransitive",
          "intransitive"
        ],
        [
          "give",
          "give"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive, intransitive) to give"
      ],
      "tags": [
        "intransitive",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 19 16 16 5 16 14 1 3 9",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to let, permit, allow"
      ],
      "id": "en-дати-sh-verb-OlmgHGs1",
      "links": [
        [
          "let",
          "let"
        ],
        [
          "permit",
          "permit"
        ],
        [
          "allow",
          "allow"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, dative) to let, permit, allow"
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 19 16 16 5 16 14 1 3 9",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have done (let or entrust someone to do something on one's behalf by a command, request or invitation)"
      ],
      "id": "en-дати-sh-verb-JJZL-ySv",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(by extension, transitive, accusative) to have done (let or entrust someone to do something on one's behalf by a command, request or invitation)"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "broadly",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 19 16 16 5 16 14 1 3 9",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to let be acted upon; to give in, give way"
      ],
      "id": "en-дати-sh-verb-YbE2l2Ku",
      "links": [
        [
          "let",
          "let"
        ],
        [
          "give in",
          "give in"
        ],
        [
          "give way",
          "give way"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive) to let be acted upon; to give in, give way"
      ],
      "tags": [
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to put out (consent to sex)"
      ],
      "id": "en-дати-sh-verb-dXnaklUR",
      "links": [
        [
          "put out",
          "put out"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, slang) to put out (consent to sex)"
      ],
      "tags": [
        "intransitive",
        "slang"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 19 16 16 5 16 14 1 3 9",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to surrender, give up, let up, give in"
      ],
      "id": "en-дати-sh-verb-M5VurhL3",
      "links": [
        [
          "surrender",
          "surrender"
        ],
        [
          "give up",
          "give up"
        ],
        [
          "let up",
          "let up"
        ],
        [
          "give in",
          "give in"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive, by extension) to surrender, give up, let up, give in"
      ],
      "tags": [
        "broadly",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 19 16 16 5 16 14 1 3 9",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to produce, emit, give off, give out"
      ],
      "id": "en-дати-sh-verb-eo~IuAlH",
      "links": [
        [
          "produce",
          "produce"
        ],
        [
          "emit",
          "emit"
        ],
        [
          "give off",
          "give off"
        ],
        [
          "give out",
          "give out"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to produce, emit, give off, give out"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to yield, produce, bear (fruit or other product of a tree or plant)"
      ],
      "id": "en-дати-sh-verb-9lLtLwqK",
      "links": [
        [
          "yield",
          "yield"
        ],
        [
          "produce",
          "produce"
        ],
        [
          "bear",
          "bear"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(by extension, transitive) to yield, produce, bear (fruit or other product of a tree or plant)"
      ],
      "tags": [
        "broadly",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to start, begin (become available) (+ u/od + accusative/genitive)"
      ],
      "id": "en-дати-sh-verb-zN9hduy7",
      "links": [
        [
          "start",
          "start"
        ],
        [
          "begin",
          "begin"
        ],
        [
          "u",
          "u#Serbo-Croatian"
        ],
        [
          "od",
          "od#Ossetian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dated, reflexive) to start, begin (become available) (+ u/od + accusative/genitive)"
      ],
      "tags": [
        "dated",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to feel like, to want to do something, to be in the mood for something"
      ],
      "id": "en-дати-sh-verb-B0r5nxpD",
      "links": [
        [
          "feel like",
          "feel like"
        ],
        [
          "want",
          "want"
        ],
        [
          "in the mood",
          "in the mood"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive, impersonal, informal) to feel like, to want to do something, to be in the mood for something"
      ],
      "tags": [
        "impersonal",
        "informal",
        "reflexive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dâti/"
    }
  ],
  "word": "дати"
}
{
  "categories": [
    "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
    "Serbo-Croatian lemmas",
    "Serbo-Croatian perfective verbs",
    "Serbo-Croatian terms derived from Proto-Balto-Slavic",
    "Serbo-Croatian terms derived from Proto-Indo-European",
    "Serbo-Croatian terms derived from Proto-Slavic",
    "Serbo-Croatian terms inherited from Proto-Balto-Slavic",
    "Serbo-Croatian terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Serbo-Croatian terms inherited from Proto-Slavic",
    "Serbo-Croatian terms with IPA pronunciation",
    "Serbo-Croatian verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "до̀дати"
    },
    {
      "word": "ѝздати"
    },
    {
      "word": "о̀дати"
    },
    {
      "word": "по̀дати"
    },
    {
      "word": "прѐдати"
    },
    {
      "word": "прѝдати"
    },
    {
      "word": "про̀дати"
    },
    {
      "word": "ра̀здати"
    },
    {
      "word": "у̀дати"
    },
    {
      "word": "за̀дати"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*dati",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *dati",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*dati"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *dati",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "*dṓˀtei"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *dṓˀtei",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*dédeh₃ti",
        "4": "",
        "5": "to give"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *dédeh₃ti (“to give”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *dati, Proto-Balto-Slavic *dṓˀtei, from Proto-Indo-European *dédeh₃ti (“to give”).",
  "forms": [
    {
      "form": "да̏ти",
      "tags": [
        "canonical",
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "dȁti",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sh-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "дати",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "да̑вши",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "даднувши",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "да̑м",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "да́де̄м",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "да̏дне̄м",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "даш",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дадеш",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "даднеш",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "да",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "даде",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дадне",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дамо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "дадемо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "даднемо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "дате",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дадете",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "даднете",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дају",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "даду",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дадну",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дат ћу",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "даћу",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дат ћеш",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "даћеш",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дат ће",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "даће",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дат ћемо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "даћемо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дат ћете",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "даћете",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дат ће",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "даће",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄м дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄ш дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄ дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄мо дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏де̄те дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "бу̏дӯ дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дао сам",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дао си",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дао је",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дали смо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дали сте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дали су",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о сам дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о си дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о је дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли смо дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли сте дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли су дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дадох",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дах",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "даде",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "да",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "да̏де",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "да̏",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дадосмо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дасмо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дадосте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дасте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дадоше",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "даше",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дао бих",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дао би",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дао би",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дали бисмо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дали бисте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дали би",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о бих дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о би дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "би̏о би дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли бисмо дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли бисте дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "би́ли би дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дај",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дајмо",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дајте",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дао",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дала",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дало",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "neuter",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дали",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дале",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дала",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "neuter",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дан",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дат",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дана",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дата",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дано",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дато",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "neuter",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дани",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дати",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дане",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дате",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дана",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дата",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "a": "pf",
        "head": "да̏ти"
      },
      "expansion": "да̏ти pf (Latin spelling dȁti)",
      "name": "sh-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "да‧ти"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "a.1p": "дадосмо / дасмо",
        "a.1s": "дадох / дах",
        "a.2p": "дадосте / дасте",
        "a.2s": "даде / да",
        "a.3p": "дадоше / даше",
        "a.3s": "да̏де / да̏",
        "app.fp": "дале",
        "app.fs": "дала",
        "app.mp": "дали",
        "app.ms": "дао",
        "app.np": "дала",
        "app.ns": "дало",
        "f1.hr": "дат",
        "f1.stem": "да",
        "impt.1p": "дајмо",
        "impt.2p": "дајте",
        "impt.2s": "дај",
        "p.va": "да̑вши / даднувши",
        "ppp.fp": "дане/дате",
        "ppp.fs": "дана/дата",
        "ppp.mp": "дани/дати",
        "ppp.ms": "дан/дат",
        "ppp.np": "дана/дата",
        "ppp.ns": "дано/дато",
        "pr.1p": "дамо / дадемо / даднемо",
        "pr.1s": "да̑м / да́де̄м / да̏дне̄м",
        "pr.2p": "дате / дадете / даднете",
        "pr.2s": "даш / дадеш / даднеш",
        "pr.3p": "дају / даду / дадну",
        "pr.3s": "да / даде / дадне",
        "sc": "Cyrl"
      },
      "name": "sh-conj"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "tags": [
        "imperfective"
      ],
      "word": "да́вати"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian intransitive verbs",
        "Serbo-Croatian transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to give"
      ],
      "links": [
        [
          "transitive",
          "transitive"
        ],
        [
          "intransitive",
          "intransitive"
        ],
        [
          "give",
          "give"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive, intransitive) to give"
      ],
      "tags": [
        "intransitive",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian intransitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to let, permit, allow"
      ],
      "links": [
        [
          "let",
          "let"
        ],
        [
          "permit",
          "permit"
        ],
        [
          "allow",
          "allow"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, dative) to let, permit, allow"
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to have done (let or entrust someone to do something on one's behalf by a command, request or invitation)"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(by extension, transitive, accusative) to have done (let or entrust someone to do something on one's behalf by a command, request or invitation)"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "broadly",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian reflexive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to let be acted upon; to give in, give way"
      ],
      "links": [
        [
          "let",
          "let"
        ],
        [
          "give in",
          "give in"
        ],
        [
          "give way",
          "give way"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive) to let be acted upon; to give in, give way"
      ],
      "tags": [
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian intransitive verbs",
        "Serbo-Croatian slang"
      ],
      "glosses": [
        "to put out (consent to sex)"
      ],
      "links": [
        [
          "put out",
          "put out"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, slang) to put out (consent to sex)"
      ],
      "tags": [
        "intransitive",
        "slang"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian reflexive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to surrender, give up, let up, give in"
      ],
      "links": [
        [
          "surrender",
          "surrender"
        ],
        [
          "give up",
          "give up"
        ],
        [
          "let up",
          "let up"
        ],
        [
          "give in",
          "give in"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive, by extension) to surrender, give up, let up, give in"
      ],
      "tags": [
        "broadly",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to produce, emit, give off, give out"
      ],
      "links": [
        [
          "produce",
          "produce"
        ],
        [
          "emit",
          "emit"
        ],
        [
          "give off",
          "give off"
        ],
        [
          "give out",
          "give out"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to produce, emit, give off, give out"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to yield, produce, bear (fruit or other product of a tree or plant)"
      ],
      "links": [
        [
          "yield",
          "yield"
        ],
        [
          "produce",
          "produce"
        ],
        [
          "bear",
          "bear"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(by extension, transitive) to yield, produce, bear (fruit or other product of a tree or plant)"
      ],
      "tags": [
        "broadly",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian dated terms",
        "Serbo-Croatian reflexive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to start, begin (become available) (+ u/od + accusative/genitive)"
      ],
      "links": [
        [
          "start",
          "start"
        ],
        [
          "begin",
          "begin"
        ],
        [
          "u",
          "u#Serbo-Croatian"
        ],
        [
          "od",
          "od#Ossetian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dated, reflexive) to start, begin (become available) (+ u/od + accusative/genitive)"
      ],
      "tags": [
        "dated",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian impersonal verbs",
        "Serbo-Croatian informal terms",
        "Serbo-Croatian reflexive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to feel like, to want to do something, to be in the mood for something"
      ],
      "links": [
        [
          "feel like",
          "feel like"
        ],
        [
          "want",
          "want"
        ],
        [
          "in the mood",
          "in the mood"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive, impersonal, informal) to feel like, to want to do something, to be in the mood for something"
      ],
      "tags": [
        "impersonal",
        "informal",
        "reflexive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dâti/"
    }
  ],
  "word": "дати"
}
{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: дати/Serbo-Croatian 'Number' base_tags=set()",
  "path": [
    "дати"
  ],
  "section": "Serbo-Croatian",
  "subsection": "verb",
  "title": "дати",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Serbo-Croatian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-04 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (e9e0a99 and db5a844). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.