"-tweh₂" meaning in Proto-Indo-European

See -tweh₂ in All languages combined, or Wiktionary

Suffix

Etymology: Earlier *-tu- + *-eh₂ (feminine ending). Etymology templates: {{suffix|ine-pro|*-tus|*-eh₂|alt1=*-tu-|pos2=feminine ending}} *-tu- + *-eh₂ (feminine ending) Head templates: {{head|ine-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|g=f}} *-tweh₂ f Inflection templates: {{ine-decl-noun-mf|-tweh₂}} Forms: no-table-tags [table-tags], -tweh₂ [nominative, singular], -tweh₂h₁ [dual, nominative], -tweh₂h₁e [dual, nominative], -tweh₂es [nominative, plural], -tweh₂ [singular, vocative], -tweh₂h₁ [dual, vocative], -tweh₂h₁e [dual, vocative], -tweh₂es [plural, vocative], -twām [accusative, singular], -tweh₂h₁ [accusative, dual], -tweh₂h₁e [accusative, dual], -tweh₂m̥s [accusative, plural], -tweh₂s [genitive, singular], - [dual, genitive], -tweh₂oHom [genitive, plural], -tweh₂s [ablative, singular], - [ablative, dual], -tweh₂mos [ablative, plural], -tweh₂ey [dative, singular], - [dative, dual], -tweh₂mos [dative, plural], -tweh₂ [locative, singular], -tweh₂i [locative, singular], - [dual, locative], -tweh₂su [locative, plural], -tweh₂h₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], -tweh₂mis [instrumental, plural]
  1. Forms nouns from verbs Tags: feminine, morpheme, reconstruction Synonyms: -tuh₂ Related terms: -tus, -tis
    Sense id: en--tweh₂-ine-pro-suffix-7xDB7vi3 Categories (other): Proto-Indo-European terms suffixed with *-eh₂

Download JSON data for -tweh₂ meaning in Proto-Indo-European (4.6kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-bsl-pro",
            "2": "*-twāˀ"
          },
          "expansion": "Proto-Balto-Slavic: *-twāˀ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Balto-Slavic: *-twāˀ"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-tva"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic: *-tva",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Slavic: *-tva (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gem-pro",
            "2": "*-þwō"
          },
          "expansion": "Proto-Germanic: *-þwō",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Germanic: *-þwō (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "iir-pro",
            "2": "*-twaH"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Iranian: *-twaH",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Iranian: *-twaH"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "inc-pro",
            "2": "*-twaH"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Aryan: *-twaH",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Aryan: *-twaH"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sa",
            "2": "-त्वा"
          },
          "expansion": "Sanskrit: -त्वा (-tvā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sanskrit: -त्वा (-tvā)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-tus",
        "3": "*-eh₂",
        "alt1": "*-tu-",
        "pos2": "feminine ending"
      },
      "expansion": "*-tu- + *-eh₂ (feminine ending)",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "Earlier *-tu- + *-eh₂ (feminine ending).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-twām",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂oHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂ey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂su",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂mis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "*-tweh₂ f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-tweh₂"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-tweh₂",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Indo-European terms suffixed with *-eh₂",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns from verbs"
      ],
      "id": "en--tweh₂-ine-pro-suffix-7xDB7vi3",
      "related": [
        {
          "word": "-tus"
        },
        {
          "word": "-tis"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-tuh₂"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tweh₂"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-bsl-pro",
            "2": "*-twāˀ"
          },
          "expansion": "Proto-Balto-Slavic: *-twāˀ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Balto-Slavic: *-twāˀ"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-tva"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic: *-tva",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Slavic: *-tva (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gem-pro",
            "2": "*-þwō"
          },
          "expansion": "Proto-Germanic: *-þwō",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Germanic: *-þwō (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "iir-pro",
            "2": "*-twaH"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Iranian: *-twaH",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Iranian: *-twaH"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "inc-pro",
            "2": "*-twaH"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Aryan: *-twaH",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Aryan: *-twaH"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sa",
            "2": "-त्वा"
          },
          "expansion": "Sanskrit: -त्वा (-tvā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sanskrit: -त्वा (-tvā)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-tus",
        "3": "*-eh₂",
        "alt1": "*-tu-",
        "pos2": "feminine ending"
      },
      "expansion": "*-tu- + *-eh₂ (feminine ending)",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "Earlier *-tu- + *-eh₂ (feminine ending).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-twām",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂oHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂ey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂su",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-tweh₂mis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "*-tweh₂ f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-tweh₂"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-tweh₂",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-tus"
    },
    {
      "word": "-tis"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Indo-European feminine suffixes",
        "Proto-Indo-European lemmas",
        "Proto-Indo-European noun-forming suffixes",
        "Proto-Indo-European suffixes",
        "Proto-Indo-European terms suffixed with *-eh₂",
        "Proto-Indo-European thematic eh₂-stem nouns"
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns from verbs"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-tuh₂"
    }
  ],
  "word": "-tweh₂"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Indo-European dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-13 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (ee658f9 and be4df6b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.