"-tis" meaning in Proto-Indo-European

See -tis in All languages combined, or Wiktionary

Suffix

Head templates: {{head|ine-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|g=f|head=*(é)-tis}} *(é)-tis f Inflection templates: {{ine-decl-noun-mf|(é)-ti|(Ø)-téy|ac=proterokinetic}} Forms: (é)-tis [canonical, feminine], no-table-tags [table-tags], -tis [nominative, singular], é-tis [nominative, singular], -tih₁ [dual, nominative], -tih₁e [dual, nominative], é₁ [dual, nominative], é₁e [dual, nominative], -teyes [nominative, plural], é-teyes [nominative, plural], -ti [singular, vocative], é-ti [singular, vocative], -tih₁ [dual, vocative], -tih₁e [dual, vocative], é₁ [dual, vocative], é₁e [dual, vocative], -teyes [plural, vocative], é-teyes [plural, vocative], -tim [accusative, singular], é-tim [accusative, singular], -tih₁ [accusative, dual], -tih₁e [accusative, dual], é₁ [accusative, dual], é₁e [accusative, dual], -tims [accusative, plural], é-tims [accusative, plural], -téys [genitive, singular], Ø-téys [genitive, singular], - [dual, genitive], -téyoHom [genitive, plural], Ø-téyoHom [genitive, plural], -téys [ablative, singular], Ø-téys [ablative, singular], - [ablative, dual], -tímos [ablative, plural], Ø-tímos [ablative, plural], -téyey [dative, singular], Ø-téyey [dative, singular], - [dative, dual], -tímos [dative, plural], Ø-tímos [dative, plural], -téy [locative, singular], Ø-téy [locative, singular], -tḗy [locative, singular], Ø-tḗy [locative, singular], - [dual, locative], -tísu [locative, plural], Ø-tísu [locative, plural], -tíh₁ [instrumental, singular], Ø-tíh₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], -tímis [instrumental, plural], Ø-tímis [instrumental, plural]
  1. Derives abstract/action nouns from verb roots. Tags: morpheme, reconstruction Derived forms (Italic): -tiō (english: see there for further descendants) [Latin] Derived forms (Proto-Celtic: *-tiyū; Old Irish): -tiu
    Sense id: en--tis-ine-pro-suffix-aT9PthuY

Download JSON data for -tis meaning in Proto-Indo-European (7.8kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-bsl-pro",
            "2": "*-tis",
            "3": "*-tei",
            "pos2": "infinitive suffix"
          },
          "expansion": "Proto-Balto-Slavic: *-tis, *-tei (infinitive suffix)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Balto-Slavic: *-tis, *-tei (infinitive suffix)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lv",
            "2": "-tis",
            "3": "-t"
          },
          "expansion": "Latvian: -tis, -t",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latvian: -tis, -t"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lt",
            "2": "-tis",
            "3": "-ti"
          },
          "expansion": "Lithuanian: -tis, -ti",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Lithuanian: -tis, -ti"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-tь"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic: *-tь",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-ti"
          },
          "expansion": "*-ti",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Slavic: *-tь; *-ti (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cel-pro",
            "2": "*-tis"
          },
          "expansion": "Proto-Celtic: *-tis",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Celtic: *-tis"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gem-pro",
            "2": "*-þiz"
          },
          "expansion": "Proto-Germanic: *-þiz",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Germanic: *-þiz (also the variant forms *-diz, *-tiz, *-siz) (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grk-pro",
            "2": "*-tis"
          },
          "expansion": "Proto-Hellenic: *-tis",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Hellenic: *-tis"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-τις"
          },
          "expansion": "Ancient Greek: -τις (-tis)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ancient Greek: -τις (-tis)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-σις"
          },
          "expansion": "-σις (-sis)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Attic Greek: -σις (-sis)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "iir-pro",
            "2": "*-tiš"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Iranian: *-tiš",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Iranian: *-tiš"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "inc-pro",
            "2": "*-tiṣ"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Aryan: *-tiṣ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Aryan: *-tiṣ"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sa",
            "2": "-ति"
          },
          "expansion": "Sanskrit: -ति (-ti)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sanskrit: -ति (-ti)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ira-pro",
            "2": "*-tiš"
          },
          "expansion": "Proto-Iranian: *-tiš",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Iranian: *-tiš"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ae",
            "2": "-𐬙𐬌"
          },
          "expansion": "Avestan: -𐬙𐬌 (-ti)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Avestan: -𐬙𐬌 (-ti)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "itc-pro",
            "2": "*-tis"
          },
          "expansion": "Proto-Italic: *-tis",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Italic: *-tis"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "la",
            "2": "-tim"
          },
          "expansion": "Latin: -tim",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latin: -tim"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "(é)-tis",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tih₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tih₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-teyes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-teyes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tih₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tih₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-teyes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-teyes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tih₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tih₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tims",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tims",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téys",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téys",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-téyoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téyoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téys",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téys",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tímos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tímos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téyey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téyey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tímos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tímos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tḗy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tḗy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tísu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tísu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tíh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tíh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-tímis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tímis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "f",
        "head": "*(é)-tis"
      },
      "expansion": "*(é)-tis f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-ti",
        "2": "(Ø)-téy",
        "ac": "proterokinetic"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-tis",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "derived": [
        {
          "sense": "Proto-Celtic: *-tiyū; Old Irish",
          "word": "-tiu"
        },
        {
          "english": "see there for further descendants",
          "sense": "Italic",
          "tags": [
            "Latin"
          ],
          "word": "-tiō"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Derives abstract/action nouns from verb roots."
      ],
      "id": "en--tis-ine-pro-suffix-aT9PthuY",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tis"
}
{
  "derived": [
    {
      "sense": "Proto-Celtic: *-tiyū; Old Irish",
      "word": "-tiu"
    },
    {
      "english": "see there for further descendants",
      "sense": "Italic",
      "tags": [
        "Latin"
      ],
      "word": "-tiō"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-bsl-pro",
            "2": "*-tis",
            "3": "*-tei",
            "pos2": "infinitive suffix"
          },
          "expansion": "Proto-Balto-Slavic: *-tis, *-tei (infinitive suffix)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Balto-Slavic: *-tis, *-tei (infinitive suffix)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lv",
            "2": "-tis",
            "3": "-t"
          },
          "expansion": "Latvian: -tis, -t",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latvian: -tis, -t"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lt",
            "2": "-tis",
            "3": "-ti"
          },
          "expansion": "Lithuanian: -tis, -ti",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Lithuanian: -tis, -ti"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-tь"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic: *-tь",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-ti"
          },
          "expansion": "*-ti",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Slavic: *-tь; *-ti (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cel-pro",
            "2": "*-tis"
          },
          "expansion": "Proto-Celtic: *-tis",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Celtic: *-tis"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gem-pro",
            "2": "*-þiz"
          },
          "expansion": "Proto-Germanic: *-þiz",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Germanic: *-þiz (also the variant forms *-diz, *-tiz, *-siz) (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grk-pro",
            "2": "*-tis"
          },
          "expansion": "Proto-Hellenic: *-tis",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Hellenic: *-tis"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-τις"
          },
          "expansion": "Ancient Greek: -τις (-tis)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ancient Greek: -τις (-tis)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-σις"
          },
          "expansion": "-σις (-sis)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Attic Greek: -σις (-sis)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "iir-pro",
            "2": "*-tiš"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Iranian: *-tiš",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Iranian: *-tiš"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "inc-pro",
            "2": "*-tiṣ"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Aryan: *-tiṣ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Aryan: *-tiṣ"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sa",
            "2": "-ति"
          },
          "expansion": "Sanskrit: -ति (-ti)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sanskrit: -ति (-ti)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ira-pro",
            "2": "*-tiš"
          },
          "expansion": "Proto-Iranian: *-tiš",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Iranian: *-tiš"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ae",
            "2": "-𐬙𐬌"
          },
          "expansion": "Avestan: -𐬙𐬌 (-ti)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Avestan: -𐬙𐬌 (-ti)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "itc-pro",
            "2": "*-tis"
          },
          "expansion": "Proto-Italic: *-tis",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Italic: *-tis"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "la",
            "2": "-tim"
          },
          "expansion": "Latin: -tim",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latin: -tim"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "(é)-tis",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tih₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tih₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-teyes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-teyes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tih₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tih₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-teyes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-teyes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tih₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tih₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tims",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tims",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téys",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téys",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-téyoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téyoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téys",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téys",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tímos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tímos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téyey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téyey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tímos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tímos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tḗy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tḗy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tísu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tísu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tíh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tíh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-tímis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tímis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "f",
        "head": "*(é)-tis"
      },
      "expansion": "*(é)-tis f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-ti",
        "2": "(Ø)-téy",
        "ac": "proterokinetic"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-tis",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Indo-European feminine suffixes",
        "Proto-Indo-European lemmas",
        "Proto-Indo-European noun-forming suffixes",
        "Proto-Indo-European proterokinetic ti-stem nouns",
        "Proto-Indo-European suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "Derives abstract/action nouns from verb roots."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tis"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Indo-European dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-13 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (ee658f9 and be4df6b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.