"hirvas" meaning in Proto-Finnic

See hirvas in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: From earlier *širwas, borrowed from Proto-Balto-Slavic *śirwas (compare Old Prussian sirwis (“roe deer”)), from Proto-Indo-European *ḱr̥wós, from *ḱerh₂-; see there for more. Etymology templates: {{der|urj-fin-pro|ine-bsl-pro|*śirwas}} Proto-Balto-Slavic *śirwas, {{cog|prg|sirwis||roe deer}} Old Prussian sirwis (“roe deer”), {{der|urj-fin-pro|ine-pro|*ḱr̥wós}} Proto-Indo-European *ḱr̥wós, {{m|ine-pro|*ḱerh₂-}} *ḱerh₂- Head templates: {{head|urj-fin-pro|noun}} *hirvas Inflection templates: {{urj-fin-decl|hirvas}} Forms: no-table-tags [table-tags], hirvas [nominative, singular], hirvahët [nominative, plural], hirvahën [accusative, singular], hirvahët [accusative, plural], hirvahën [genitive, singular], hirvastën [genitive, plural], hirvahidën [genitive, plural], hirvasta [partitive, singular], hirvahita [partitive, plural], hirvahëssa [inessive, singular], hirvahëhna [inessive, singular], hirvahissa [inessive, plural], hirvahihna [inessive, plural], hirvahësta [elative, singular], hirvahista [elative, plural], hirvahësën [illative, singular], hirvahisën [illative, plural], hirvahëlla [adessive, singular], hirvahilla [adessive, plural], hirvahëlta [ablative, singular], hirvahilta [ablative, plural], hirvahëlën [allative, singular], hirvahëlëk [allative, singular], hirvahilën [allative, plural], hirvahilëk [allative, plural], hirvassa [essive, singular], hirvahina [essive, plural], hirvahëksi [singular, translative], hirvahiksi [plural, translative], hirvahën [instructive, singular], hirvahin [instructive, plural], hirvassëk [comitative, singular], hirvahinëk [comitative, plural], hirvahëtta [abessive, singular], hirvahitta [abessive, plural]
  1. bull elk, reindeer bull Tags: reconstruction Related terms: hirvi

Download JSON data for hirvas meaning in Proto-Finnic (5.5kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "hirvas"
          },
          "expansion": "Finnish: hirvas\n→ Serbo-Croatian: ȉrvās (“reindeer”)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Finnish: hirvas\n→ Serbo-Croatian: ȉrvās (“reindeer”)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "Northern"
          },
          "expansion": "(Northern)",
          "name": "qual"
        },
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "hirvas"
          },
          "expansion": "hirvas",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Karelian: (Northern) hirvas"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ru",
            "2": "гирвас",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Russian: гирвас (girvas)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Russian: гирвас (girvas)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "*śirwas"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *śirwas",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "sirwis",
        "3": "",
        "4": "roe deer"
      },
      "expansion": "Old Prussian sirwis (“roe deer”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*ḱr̥wós"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *ḱr̥wós",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*ḱerh₂-"
      },
      "expansion": "*ḱerh₂-",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From earlier *širwas, borrowed from Proto-Balto-Slavic *śirwas (compare Old Prussian sirwis (“roe deer”)), from Proto-Indo-European *ḱr̥wós, from *ḱerh₂-; see there for more.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahët",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahët",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvastën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvasta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëssa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëhna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahësta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahësën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahisën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëlla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëlta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëlën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëlëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvassa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvassëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëtta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*hirvas",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hirvas"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/hirvas",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/Vle, Vne, Vre, Vse",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant non-automated sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "bull elk, reindeer bull"
      ],
      "id": "en-hirvas-urj-fin-pro-noun-C2IhvEmH",
      "links": [
        [
          "bull",
          "bull"
        ],
        [
          "elk",
          "elk"
        ],
        [
          "reindeer",
          "reindeer"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "hirvi"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "hirvas"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "hirvas"
          },
          "expansion": "Finnish: hirvas\n→ Serbo-Croatian: ȉrvās (“reindeer”)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Finnish: hirvas\n→ Serbo-Croatian: ȉrvās (“reindeer”)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "Northern"
          },
          "expansion": "(Northern)",
          "name": "qual"
        },
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "hirvas"
          },
          "expansion": "hirvas",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Karelian: (Northern) hirvas"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ru",
            "2": "гирвас",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Russian: гирвас (girvas)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Russian: гирвас (girvas)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "*śirwas"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *śirwas",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "sirwis",
        "3": "",
        "4": "roe deer"
      },
      "expansion": "Old Prussian sirwis (“roe deer”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*ḱr̥wós"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *ḱr̥wós",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*ḱerh₂-"
      },
      "expansion": "*ḱerh₂-",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From earlier *širwas, borrowed from Proto-Balto-Slavic *śirwas (compare Old Prussian sirwis (“roe deer”)), from Proto-Indo-European *ḱr̥wós, from *ḱerh₂-; see there for more.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahët",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahët",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvastën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvasta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëssa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëhna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahësta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahësën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahisën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëlla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëlta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëlën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëlëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvassa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvassëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahëtta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvahitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*hirvas",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hirvas"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/hirvas",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "hirvi"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
        "Proto-Finnic entries with topic categories using raw markup",
        "Proto-Finnic lemmas",
        "Proto-Finnic nominals by type/Vle, Vne, Vre, Vse",
        "Proto-Finnic nouns",
        "Proto-Finnic terms derived from Proto-Balto-Slavic",
        "Proto-Finnic terms derived from Proto-Indo-European",
        "Proto-Finnic terms with non-redundant non-automated sortkeys",
        "urj-fin-pro:Cervids"
      ],
      "glosses": [
        "bull elk, reindeer bull"
      ],
      "links": [
        [
          "bull",
          "bull"
        ],
        [
          "elk",
          "elk"
        ],
        [
          "reindeer",
          "reindeer"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "hirvas"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Finnic dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.