"hirvi" meaning in Proto-Finnic

See hirvi in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: From earlier *širwe, from a Balto-Slavic source similar to that of *hirvas. Proto-Samic *sërvë has the same origin. Etymology templates: {{m|urj-fin-pro||*širwe}} *širwe, {{bor|urj-fin-pro|ine-bsl}} Balto-Slavic, {{m|urj-fin-pro|*hirvas}} *hirvas, {{m|smi-pro|*sërvë}} *sërvë Head templates: {{head|urj-fin-pro|noun}} *hirvi Inflection templates: {{urj-fin-decl|hirve}} Forms: no-table-tags [table-tags], hirvi [nominative, singular], hirvet [nominative, plural], hirven [accusative, singular], hirvet [accusative, plural], hirven [genitive, singular], hirveden [genitive, plural], hirviden [genitive, plural], hirvedä [partitive, singular], hirvidä [partitive, plural], hirvessä [inessive, singular], hirvehnä [inessive, singular], hirvissä [inessive, plural], hirvihnä [inessive, plural], hirvestä [elative, singular], hirvistä [elative, plural], hirvehen [illative, singular], hirvihen [illative, plural], hirvellä [adessive, singular], hirvillä [adessive, plural], hirveltä [ablative, singular], hirviltä [ablative, plural], hirvelen [allative, singular], hirvelek [allative, singular], hirvilen [allative, plural], hirvilek [allative, plural], hirvenä [essive, singular], hirvinä [essive, plural], hirveksi [singular, translative], hirviksi [plural, translative], hirven [instructive, singular], hirvin [instructive, plural], hirvenek [comitative, singular], hirvinek [comitative, plural], hirvettä [abessive, singular], hirvittä [abessive, plural]
  1. elk, moose (Alces alces) Tags: reconstruction

Download JSON data for hirvi meaning in Proto-Finnic (6.0kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "hirv"
          },
          "expansion": "Estonian: hirv",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Estonian: hirv"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "Finnish: hirvi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: hirvi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "hirvi",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Ingrian: hirvi, hervi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: hirvi, hervi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Karelian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Karelian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "hirvi",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "North Karelian: hirvi"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "hirvi",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "South Karelian: hirvi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "liv",
            "2": "īra"
          },
          "expansion": "Livonian: īra",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livonian: īra"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "hirvi",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Livvi: hirvi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lud",
            "2": "hirv"
          },
          "expansion": "Ludian: hirv",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ludian: hirv"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vep",
            "2": "hirvoi"
          },
          "expansion": "Veps: hirvoi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Veps: hirvoi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vot",
            "2": "irvi"
          },
          "expansion": "Votic: irvi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Votic: irvi"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "",
        "3": "*širwe"
      },
      "expansion": "*širwe",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "ine-bsl"
      },
      "expansion": "Balto-Slavic",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "*hirvas"
      },
      "expansion": "*hirvas",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "smi-pro",
        "2": "*sërvë"
      },
      "expansion": "*sërvë",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From earlier *širwe, from a Balto-Slavic source similar to that of *hirvas. Proto-Samic *sërvë has the same origin.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvedä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvidä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvehnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvihnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvehen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvihen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*hirvi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hirve"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/hirvi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/e",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant non-automated sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "elk, moose (Alces alces)"
      ],
      "id": "en-hirvi-urj-fin-pro-noun-NgbAJ0ma",
      "links": [
        [
          "elk",
          "elk"
        ],
        [
          "moose",
          "moose"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "hirvi"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "hirv"
          },
          "expansion": "Estonian: hirv",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Estonian: hirv"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "Finnish: hirvi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: hirvi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "hirvi",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Ingrian: hirvi, hervi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: hirvi, hervi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Karelian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Karelian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "hirvi",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "North Karelian: hirvi"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "hirvi",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "South Karelian: hirvi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "liv",
            "2": "īra"
          },
          "expansion": "Livonian: īra",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livonian: īra"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "hirvi",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Livvi: hirvi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lud",
            "2": "hirv"
          },
          "expansion": "Ludian: hirv",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ludian: hirv"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vep",
            "2": "hirvoi"
          },
          "expansion": "Veps: hirvoi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Veps: hirvoi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vot",
            "2": "irvi"
          },
          "expansion": "Votic: irvi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Votic: irvi"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "",
        "3": "*širwe"
      },
      "expansion": "*širwe",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "ine-bsl"
      },
      "expansion": "Balto-Slavic",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "*hirvas"
      },
      "expansion": "*hirvas",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "smi-pro",
        "2": "*sërvë"
      },
      "expansion": "*sërvë",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From earlier *širwe, from a Balto-Slavic source similar to that of *hirvas. Proto-Samic *sërvë has the same origin.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvedä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvidä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvehnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvihnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvehen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvihen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*hirvi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hirve"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/hirvi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
        "Proto-Finnic entries with topic categories using raw markup",
        "Proto-Finnic lemmas",
        "Proto-Finnic nominals by type/e",
        "Proto-Finnic nouns",
        "Proto-Finnic terms borrowed from Balto-Slavic languages",
        "Proto-Finnic terms derived from Balto-Slavic languages",
        "Proto-Finnic terms with non-redundant non-automated sortkeys",
        "urj-fin-pro:Cervids"
      ],
      "glosses": [
        "elk, moose (Alces alces)"
      ],
      "links": [
        [
          "elk",
          "elk"
        ],
        [
          "moose",
          "moose"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "hirvi"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Finnic dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.