"hirvi" meaning in All languages combined

See hirvi on Wiktionary

Noun [Estonian]

Head templates: {{head|et|noun form}} hirvi
  1. partitive plural of hirv Tags: form-of, partitive, plural Form of: hirv
    Sense id: en-hirvi-et-noun-1L~rg7MM Categories (other): Estonian entries with incorrect language header

Noun [Finnish]

IPA: /ˈhirʋi/, [ˈhirʋi]
Rhymes: -irʋi Etymology: From Proto-Finnic *hirvi, borrowed from Proto-Baltic *sirˀwis (cf. Old Prussian sirwis (“deer”), Proto-Balto-Slavic *śírˀnāˀ (“roe deer”), from Proto-Indo-European *ḱerh₂- (“head, top, horn”)). Related to Estonian hirv, Veps hirb'. Doublet of sarvi. Etymology templates: {{inh|fi|urj-fin-pro|*hirvi}} Proto-Finnic *hirvi, {{der|fi|bat-pro|*sirˀwis}} Proto-Baltic *sirˀwis, {{cog|prg|sirwis||deer}} Old Prussian sirwis (“deer”), {{cog|ine-bsl-pro|*śírˀnāˀ||roe deer}} Proto-Balto-Slavic *śírˀnāˀ (“roe deer”), {{cog|ine-pro|*ḱerh₂-||head, top, horn}} Proto-Indo-European *ḱerh₂- (“head, top, horn”), {{cog|et|hirv}} Estonian hirv, {{cog|vep|hirb'}} Veps hirb', {{doublet|fi|sarvi}} Doublet of sarvi Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} hirvi, {{fi-noun}} hirvi Inflection templates: {{fi-decl-ovi|hirv|||ä}} Forms: no-table-tags [table-tags], hirvi [nominative, singular], hirvet [nominative, plural], hirvi [accusative, nominative, singular], hirvet [accusative, nominative, plural], hirven [accusative, genitive, singular], hirvet [accusative, genitive, plural], hirven [genitive, singular], hirvien [genitive, plural], hirveä [partitive, singular], hirviä [partitive, plural], hirvessä [inessive, singular], hirvissä [inessive, plural], hirvestä [elative, singular], hirvistä [elative, plural], hirveen [illative, singular], hirviin [illative, plural], hirvellä [adessive, singular], hirvillä [adessive, plural], hirveltä [ablative, singular], hirviltä [ablative, plural], hirvelle [allative, singular], hirville [allative, plural], hirvenä [essive, singular], hirvinä [essive, plural], hirveksi [singular, translative], hirviksi [plural, translative], hirvettä [abessive, singular], hirvittä [abessive, plural], - [instructive, singular], hirvin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], hirveni [nominative, singular], hirveni [nominative, plural], hirveni [accusative, nominative, singular], hirveni [accusative, nominative, plural], hirveni [accusative, genitive, singular], hirveni [accusative, genitive, plural], hirveni [genitive, singular], hirvieni [genitive, plural], hirveäni [partitive, singular], hirviäni [partitive, plural], hirvessäni [inessive, singular], hirvissäni [inessive, plural], hirvestäni [elative, singular], hirvistäni [elative, plural], hirveeni [illative, singular], hirviini [illative, plural], hirvelläni [adessive, singular], hirvilläni [adessive, plural], hirveltäni [ablative, singular], hirviltäni [ablative, plural], hirvelleni [allative, singular], hirvilleni [allative, plural], hirvenäni [essive, singular], hirvinäni [essive, plural], hirvekseni [singular, translative], hirvikseni [plural, translative], hirvettäni [abessive, singular], hirvittäni [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], hirvineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], hirvesi [nominative, singular], hirvesi [nominative, plural], hirvesi [accusative, nominative, singular], hirvesi [accusative, nominative, plural], hirvesi [accusative, genitive, singular], hirvesi [accusative, genitive, plural], hirvesi [genitive, singular], hirviesi [genitive, plural], hirveäsi [partitive, singular], hirviäsi [partitive, plural], hirvessäsi [inessive, singular], hirvissäsi [inessive, plural], hirvestäsi [elative, singular], hirvistäsi [elative, plural], hirveesi [illative, singular], hirviisi [illative, plural], hirvelläsi [adessive, singular], hirvilläsi [adessive, plural], hirveltäsi [ablative, singular], hirviltäsi [ablative, plural], hirvellesi [allative, singular], hirvillesi [allative, plural], hirvenäsi [essive, singular], hirvinäsi [essive, plural], hirveksesi [singular, translative], hirviksesi [plural, translative], hirvettäsi [abessive, singular], hirvittäsi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], hirvinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], hirvemme [nominative, singular], hirvemme [nominative, plural], hirvemme [accusative, nominative, singular], hirvemme [accusative, nominative, plural], hirvemme [accusative, genitive, singular], hirvemme [accusative, genitive, plural], hirvemme [genitive, singular], hirviemme [genitive, plural], hirveämme [partitive, singular], hirviämme [partitive, plural], hirvessämme [inessive, singular], hirvissämme [inessive, plural], hirvestämme [elative, singular], hirvistämme [elative, plural], hirveemme [illative, singular], hirviimme [illative, plural], hirvellämme [adessive, singular], hirvillämme [adessive, plural], hirveltämme [ablative, singular], hirviltämme [ablative, plural], hirvellemme [allative, singular], hirvillemme [allative, plural], hirvenämme [essive, singular], hirvinämme [essive, plural], hirveksemme [singular, translative], hirviksemme [plural, translative], hirvettämme [abessive, singular], hirvittämme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], hirvinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], hirvenne [nominative, singular], hirvenne [nominative, plural], hirvenne [accusative, nominative, singular], hirvenne [accusative, nominative, plural], hirvenne [accusative, genitive, singular], hirvenne [accusative, genitive, plural], hirvenne [genitive, singular], hirvienne [genitive, plural], hirveänne [partitive, singular], hirviänne [partitive, plural], hirvessänne [inessive, singular], hirvissänne [inessive, plural], hirvestänne [elative, singular], hirvistänne [elative, plural], hirveenne [illative, singular], hirviinne [illative, plural], hirvellänne [adessive, singular], hirvillänne [adessive, plural], hirveltänne [ablative, singular], hirviltänne [ablative, plural], hirvellenne [allative, singular], hirvillenne [allative, plural], hirvenänne [essive, singular], hirvinänne [essive, plural], hirveksenne [singular, translative], hirviksenne [plural, translative], hirvettänne [abessive, singular], hirvittänne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], hirvinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], hirvensä [nominative, singular], hirvensä [nominative, plural], hirvensä [accusative, nominative, singular], hirvensä [accusative, nominative, plural], hirvensä [accusative, genitive, singular], hirvensä [accusative, genitive, plural], hirvensä [genitive, singular], hirviensä [genitive, plural], hirveään [partitive, singular], hirveänsä [partitive, singular], hirviään [partitive, plural], hirviänsä [partitive, plural], hirvessään [inessive, singular], hirvessänsä [inessive, singular], hirvissään [inessive, plural], hirvissänsä [inessive, plural], hirvestään [elative, singular], hirvestänsä [elative, singular], hirvistään [elative, plural], hirvistänsä [elative, plural], hirveensä [illative, singular], hirviinsä [illative, plural], hirvellään [adessive, singular], hirvellänsä [adessive, singular], hirvillään [adessive, plural], hirvillänsä [adessive, plural], hirveltään [ablative, singular], hirveltänsä [ablative, singular], hirviltään [ablative, plural], hirviltänsä [ablative, plural], hirvelleen [allative, singular], hirvellensä [allative, singular], hirvilleen [allative, plural], hirvillensä [allative, plural], hirvenään [essive, singular], hirvenänsä [essive, singular], hirvinään [essive, plural], hirvinänsä [essive, plural], hirvekseen [singular, translative], hirveksensä [singular, translative], hirvikseen [plural, translative], hirviksensä [plural, translative], hirvettään [abessive, singular], hirvettänsä [abessive, singular], hirvittään [abessive, plural], hirvittänsä [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], hirvineen [comitative, plural], hirvinensä [comitative, plural]
  1. elk, moose (Alces alces) Categories (lifeform): Cervids
    Sense id: en-hirvi-fi-noun-NgbAJ0ma Disambiguation of Cervids: 34 29 19 18 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish entries with topic categories using raw markup, Finnish ovi-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 35 20 27 18 Disambiguation of Finnish entries with topic categories using raw markup: 34 27 23 16 Disambiguation of Finnish ovi-type nominals: 37 22 25 15
  2. any large deer, such as an elk, moose or wapiti Categories (lifeform): Cervids
    Sense id: en-hirvi-fi-noun-xcUsP9nh Disambiguation of Cervids: 34 29 19 18
  3. Synonym of hirvenliha: meat of these animals Categories (lifeform): Cervids Synonyms: hirvenliha [synonym, synonym-of]
    Sense id: en-hirvi-fi-noun-AC0pIVRd Disambiguation of Cervids: 34 29 19 18
  4. Synonym of hirvieläin (“deer, Cervidae”) Categories (lifeform): Cervids Synonyms: hirvieläin [synonym, synonym-of]
    Sense id: en-hirvi-fi-noun-I448yqBa Disambiguation of Cervids: 34 29 19 18
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: hirvenliha [meat, meats, food, lifestyle] Related terms: hirveä, hirvittää

Noun [Ingrian]

IPA: /ˈhirʋi/ [Ala-Laukaa], [ˈhirʋʲ] [Ala-Laukaa], /ˈhirʋi/ [Soikkola], [ˈhirʋi] [Soikkola]
Rhymes: -irʋʲ, -irʋi Etymology: From Proto-Finnic *hirvi. Cognates include Finnish hirvi and Estonian hirv. Etymology templates: {{inh|izh|urj-fin-pro|*hirvi}} Proto-Finnic *hirvi, {{cog|fi|hirvi}} Finnish hirvi, {{cog|et|hirv}} Estonian hirv Head templates: {{head|izh|noun}} hirvi Forms: no-table-tags [table-tags], hirvi [nominative, singular], hirvet [nominative, plural], hirven [genitive, singular], hirviin [genitive, plural], hirvilöin [genitive, plural], hirviä [partitive, singular], hirvijä [partitive, plural], hirvilöjä [partitive, plural], hirvee [illative, singular], hirvii [illative, plural], hirvilöihe [illative, plural], hirvees [inessive, singular], hirviis [inessive, plural], hirvilöis [inessive, plural], hirvest [elative, singular], hirvist [elative, plural], hirvilöist [elative, plural], hirvelle [allative, singular], hirville [allative, plural], hirvilöille [allative, plural], hirveel [adessive, singular], hirviil [adessive, plural], hirvilöil [adessive, plural], hirvelt [ablative, singular], hirvilt [ablative, plural], hirvilöilt [ablative, plural], hirveks [singular, translative], hirviks [plural, translative], hirvilöiks [plural, translative], hirvennä [essive, singular], hirveen [essive, singular], hirvinnä [essive, plural], hirvilöinnä [essive, plural], hirviin [essive, plural], hirvilöin [essive, plural], hirvent [exessive, singular], hirvint [exessive, plural], hirvilöint [exessive, plural]
  1. moose (Alces alces) Categories (lifeform): Cervids Synonyms: hervi Derived forms: Hirvihavvat
    Sense id: en-hirvi-izh-noun-4V4-fc3b Categories (other): Ingrian entries with incorrect language header

Noun [Karelian]

IPA: /ˈhirʋi/
Etymology: From Proto-Finnic *hirvi. Cognates include Finnish hirvi and Veps hirvoi. Etymology templates: {{inh|krl|urj-fin-pro|*hirvi}} Proto-Finnic *hirvi, {{cog|fi|hirvi}} Finnish hirvi, {{cog|vep|hirvoi}} Veps hirvoi Head templates: {{head|krl|nouns|genitive|hirven|||partitive|hirvie|||||cat2=|f1request=1|f3request=1|head=}} hirvi (genitive hirven, partitive hirvie), {{krl-noun|hirven|hirvie}} hirvi (genitive hirven, partitive hirvie) Inflection templates: {{krl-decl-V/ovi|v|v|ä}}, {{krl-decl-table|hirvi|hirven|hirvie|hirvih|hirveššä|hirveštä|hirvellä|hirveltä|hirvekši|hirvinä|-|hirvettä|hirvet|hirvien|hirvijä|hirvilöih|hirvilöissä|hirvilöistä|hirvilöillä|hirvilöiltä|hirvilöiksi|hirvilöinä|hirvilöineh|hirvilöittä|d=V|n=|type=type 3/<i class="Latn mention" lang="krl">ovi</i>, no gradation}}, {{krl-decl-T/ovi|v|v|ä}}, {{krl-decl-table|hirvi|hirven|hirvie|hirvih|hirveššä|hirveštä|hirvellä|hirveldä|hirvekši|hirvinä|hirvenke|hirvettä|hirvet|hirvilöin|hirvilöidä|hirvilöih|hirvilöissä|hirvilöistä|hirvilöillä|hirvilöildä|hirvilöiksi|hirvilöinä|hirvilöinke|hirvilöittä|d=T|n=|type=type 3/<i class="Latn mention" lang="krl">ovi</i>, no gradation}}, {{krl-decl-poss|hirve}} Forms: hirven [genitive], hirvie [partitive], no-table-tags [table-tags], hirvi [nominative, singular], hirvet [nominative, plural], hirven [genitive, singular], hirvien [genitive, plural], hirvie [partitive, singular], hirvijä [partitive, plural], hirvih [illative, singular], hirvilöih [illative, plural], hirveššä [inessive, singular], hirvilöissä [inessive, plural], hirveštä [elative, singular], hirvilöistä [elative, plural], hirvellä [adessive, singular], hirvilöillä [adessive, plural], hirveltä [ablative, singular], hirvilöiltä [ablative, plural], hirvekši [singular, translative], hirvilöiksi [plural, translative], hirvinä [essive, singular], hirvilöinä [essive, plural], - [comitative, singular], hirvilöineh [comitative, plural], hirvettä [abessive, singular], hirvilöittä [abessive, plural], no-table-tags [table-tags], hirvi [nominative, singular], hirvet [nominative, plural], hirven [genitive, singular], hirvilöin [genitive, plural], hirvie [partitive, singular], hirvilöidä [partitive, plural], hirvih [illative, singular], hirvilöih [illative, plural], hirveššä [inessive, singular], hirvilöissä [inessive, plural], hirveštä [elative, singular], hirvilöistä [elative, plural], hirvellä [adessive, singular], hirvilöillä [adessive, plural], hirveldä [ablative, singular], hirvilöildä [ablative, plural], hirvekši [singular, translative], hirvilöiksi [plural, translative], hirvinä [essive, singular], hirvilöinä [essive, plural], hirvenke [comitative, singular], hirvilöinke [comitative, plural], hirvettä [abessive, singular], hirvilöittä [abessive, plural], no-table-tags [table-tags], hirveni [first-person, possessive], hirveš [possessive, second-person], hirveh [possessive, third-person]
  1. moose Categories (lifeform): Cervids
    Sense id: en-hirvi-krl-noun-GCByU3ra Categories (other): Karelian entries with incorrect language header

Noun [Proto-Finnic]

Etymology: From earlier *širwe, from a Balto-Slavic source similar to that of *hirvas. Proto-Samic *sërvë has the same origin. Etymology templates: {{m|urj-fin-pro||*širwe}} *širwe, {{bor|urj-fin-pro|ine-bsl}} Balto-Slavic, {{m|urj-fin-pro|*hirvas}} *hirvas, {{m|smi-pro|*sërvë}} *sërvë Head templates: {{head|urj-fin-pro|noun}} *hirvi Inflection templates: {{urj-fin-decl|hirve}} Forms: no-table-tags [table-tags], hirvi [nominative, singular], hirvet [nominative, plural], hirven [accusative, singular], hirvet [accusative, plural], hirven [genitive, singular], hirveden [genitive, plural], hirviden [genitive, plural], hirvedä [partitive, singular], hirvidä [partitive, plural], hirvessä [inessive, singular], hirvehnä [inessive, singular], hirvissä [inessive, plural], hirvihnä [inessive, plural], hirvestä [elative, singular], hirvistä [elative, plural], hirvehen [illative, singular], hirvihen [illative, plural], hirvellä [adessive, singular], hirvillä [adessive, plural], hirveltä [ablative, singular], hirviltä [ablative, plural], hirvelen [allative, singular], hirvelek [allative, singular], hirvilen [allative, plural], hirvilek [allative, plural], hirvenä [essive, singular], hirvinä [essive, plural], hirveksi [singular, translative], hirviksi [plural, translative], hirven [instructive, singular], hirvin [instructive, plural], hirvenek [comitative, singular], hirvinek [comitative, plural], hirvettä [abessive, singular], hirvittä [abessive, plural]
  1. elk, moose (Alces alces) Tags: reconstruction

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for hirvi meaning in All languages combined (45.0kB)

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "hirvi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "hirv"
        }
      ],
      "glosses": [
        "partitive plural of hirv"
      ],
      "id": "en-hirvi-et-noun-1L~rg7MM",
      "links": [
        [
          "hirv",
          "hirv#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "partitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "hirvi"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Hirvelä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvestää"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Hirvinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Hirvonen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "aksishirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "amerikanhirvikoira"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "andienhirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "baweanhirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "chilenhirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "davidinhirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvenajo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvenjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvenjäkälä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvenkaato"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvenkieli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvenliha"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvenmetsästys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvenmetsästäjä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvennahka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvenpyynti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvenpää"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Hirvensalmi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Hirvensalo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvensarvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirventalja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvenvasa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvenvasikka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirviaita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirviammunta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirviantilooppi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvieläin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvihärkä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvijahti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Hirvijärvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Hirvikallio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvikanta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvikeitto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvikivääri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvikoe"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvikoira"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvikolari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Hirvikoski"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvikärpänen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Hirvilammi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvilehmä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvilupa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Hirvimäki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Hirviniemi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvipaisti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvipassi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvipeijaiset"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvipeili"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirviporukka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvisika"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvitorni"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvituho"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvivaara"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvivahinko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "intianmyskihirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "japaninhirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kalamianhirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kanadanhirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "myskihirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "naarashirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "pampahirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "pikkupiikkohirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "punahirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ruskopiikkohirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "saksanhirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sambarhirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "scomburginhirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sikahirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "suohirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "timorinhirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tupsuhirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "uroshirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "valkonaamahirvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "visayanhirvi"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*hirvi"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *hirvi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "bat-pro",
        "3": "*sirˀwis"
      },
      "expansion": "Proto-Baltic *sirˀwis",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "sirwis",
        "3": "",
        "4": "deer"
      },
      "expansion": "Old Prussian sirwis (“deer”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-bsl-pro",
        "2": "*śírˀnāˀ",
        "3": "",
        "4": "roe deer"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *śírˀnāˀ (“roe deer”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*ḱerh₂-",
        "3": "",
        "4": "head, top, horn"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *ḱerh₂- (“head, top, horn”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "hirv"
      },
      "expansion": "Estonian hirv",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "hirb'"
      },
      "expansion": "Veps hirb'",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "sarvi"
      },
      "expansion": "Doublet of sarvi",
      "name": "doublet"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *hirvi, borrowed from Proto-Baltic *sirˀwis (cf. Old Prussian sirwis (“deer”), Proto-Balto-Slavic *śírˀnāˀ (“roe deer”), from Proto-Indo-European *ḱerh₂- (“head, top, horn”)). Related to Estonian hirv, Veps hirb'. Doublet of sarvi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "7/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirville",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "7/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "hirvi",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "hirvi",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hirv",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-ovi"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirveä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hirvittää"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "35 20 27 18",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "34 27 23 16",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "37 22 25 15",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish ovi-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "34 29 19 18",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "fi",
          "name": "Cervids",
          "orig": "fi:Cervids",
          "parents": [
            "Even-toed ungulates",
            "Mammals",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "elk, moose (Alces alces)"
      ],
      "id": "en-hirvi-fi-noun-NgbAJ0ma",
      "links": [
        [
          "elk",
          "elk"
        ],
        [
          "moose",
          "moose"
        ],
        [
          "Alces alces",
          "Alces alces#Translingual"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "34 29 19 18",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "fi",
          "name": "Cervids",
          "orig": "fi:Cervids",
          "parents": [
            "Even-toed ungulates",
            "Mammals",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "any large deer, such as an elk, moose or wapiti"
      ],
      "id": "en-hirvi-fi-noun-xcUsP9nh",
      "links": [
        [
          "elk",
          "elk"
        ],
        [
          "moose",
          "moose"
        ],
        [
          "wapiti",
          "wapiti"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "34 29 19 18",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "fi",
          "name": "Cervids",
          "orig": "fi:Cervids",
          "parents": [
            "Even-toed ungulates",
            "Mammals",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of hirvenliha: meat of these animals"
      ],
      "id": "en-hirvi-fi-noun-AC0pIVRd",
      "links": [
        [
          "hirvenliha",
          "hirvenliha#Finnish"
        ],
        [
          "meat",
          "meat"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "extra": "meat of these animals",
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "hirvenliha"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "34 29 19 18",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "fi",
          "name": "Cervids",
          "orig": "fi:Cervids",
          "parents": [
            "Even-toed ungulates",
            "Mammals",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of hirvieläin (“deer, Cervidae”)"
      ],
      "id": "en-hirvi-fi-noun-I448yqBa",
      "links": [
        [
          "hirvieläin",
          "hirvieläin#Finnish"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "extra": "deer, Cervidae",
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "hirvieläin"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈhirʋi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈhirʋi]"
    },
    {
      "rhymes": "-irʋi"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "topics": [
        "meat",
        "meats",
        "food",
        "lifestyle"
      ],
      "word": "hirvenliha"
    }
  ],
  "word": "hirvi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*hirvi"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *hirvi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "hirvi"
      },
      "expansion": "Finnish hirvi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "hirv"
      },
      "expansion": "Estonian hirv",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *hirvi. Cognates include Finnish hirvi and Estonian hirv.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/lehti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/lehti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvijä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöjä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirville",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvennä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvent",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "hirvi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "hir‧vi"
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "izh",
          "name": "Cervids",
          "orig": "izh:Cervids",
          "parents": [
            "Even-toed ungulates",
            "Mammals",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "Hirvihavvat"
        }
      ],
      "glosses": [
        "moose (Alces alces)"
      ],
      "id": "en-hirvi-izh-noun-4V4-fc3b",
      "links": [
        [
          "moose",
          "moose"
        ],
        [
          "Alces alces",
          "Alces alces#Translingual"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "hervi"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈhirʋi/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈhirʋʲ]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈhirʋi/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈhirʋi]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-irʋʲ"
    },
    {
      "rhymes": "-irʋi"
    }
  ],
  "word": "hirvi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*hirvi"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *hirvi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "hirvi"
      },
      "expansion": "Finnish hirvi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "hirvoi"
      },
      "expansion": "Veps hirvoi",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *hirvi. Cognates include Finnish hirvi and Veps hirvoi.",
  "forms": [
    {
      "form": "hirven",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvie",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-V/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvijä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveššä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveštä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvekši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöineh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-T/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöidä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveššä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveštä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveldä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöildä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvekši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöinke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-poss",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "hirven",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "hirvie",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "hirvi (genitive hirven, partitive hirvie)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hirven",
        "2": "hirvie"
      },
      "expansion": "hirvi (genitive hirven, partitive hirvie)",
      "name": "krl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "hir‧vi"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "v",
        "2": "v",
        "3": "ä"
      },
      "name": "krl-decl-V/ovi"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hirvi",
        "10": "hirvinä",
        "11": "-",
        "12": "hirvettä",
        "13": "hirvet",
        "14": "hirvien",
        "15": "hirvijä",
        "16": "hirvilöih",
        "17": "hirvilöissä",
        "18": "hirvilöistä",
        "19": "hirvilöillä",
        "2": "hirven",
        "20": "hirvilöiltä",
        "21": "hirvilöiksi",
        "22": "hirvilöinä",
        "23": "hirvilöineh",
        "24": "hirvilöittä",
        "3": "hirvie",
        "4": "hirvih",
        "5": "hirveššä",
        "6": "hirveštä",
        "7": "hirvellä",
        "8": "hirveltä",
        "9": "hirvekši",
        "d": "V",
        "n": "",
        "type": "type 3/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">ovi</i>, no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "v",
        "2": "v",
        "3": "ä"
      },
      "name": "krl-decl-T/ovi"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hirvi",
        "10": "hirvinä",
        "11": "hirvenke",
        "12": "hirvettä",
        "13": "hirvet",
        "14": "hirvilöin",
        "15": "hirvilöidä",
        "16": "hirvilöih",
        "17": "hirvilöissä",
        "18": "hirvilöistä",
        "19": "hirvilöillä",
        "2": "hirven",
        "20": "hirvilöildä",
        "21": "hirvilöiksi",
        "22": "hirvilöinä",
        "23": "hirvilöinke",
        "24": "hirvilöittä",
        "3": "hirvie",
        "4": "hirvih",
        "5": "hirveššä",
        "6": "hirveštä",
        "7": "hirvellä",
        "8": "hirveldä",
        "9": "hirvekši",
        "d": "T",
        "n": "",
        "type": "type 3/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">ovi</i>, no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hirve"
      },
      "name": "krl-decl-poss"
    }
  ],
  "lang": "Karelian",
  "lang_code": "krl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Karelian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "krl",
          "name": "Cervids",
          "orig": "krl:Cervids",
          "parents": [
            "Even-toed ungulates",
            "Mammals",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "moose"
      ],
      "id": "en-hirvi-krl-noun-GCByU3ra",
      "links": [
        [
          "moose",
          "moose"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈhirʋi/"
    }
  ],
  "word": "hirvi"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "hirv"
          },
          "expansion": "Estonian: hirv",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Estonian: hirv"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "Finnish: hirvi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: hirvi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "hirvi",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Ingrian: hirvi, hervi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: hirvi, hervi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Karelian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Karelian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "hirvi",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "North Karelian: hirvi"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "hirvi",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "South Karelian: hirvi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "liv",
            "2": "īra"
          },
          "expansion": "Livonian: īra",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livonian: īra"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "hirvi",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Livvi: hirvi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lud",
            "2": "hirv"
          },
          "expansion": "Ludian: hirv",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ludian: hirv"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vep",
            "2": "hirvoi"
          },
          "expansion": "Veps: hirvoi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Veps: hirvoi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vot",
            "2": "irvi"
          },
          "expansion": "Votic: irvi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Votic: irvi"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "",
        "3": "*širwe"
      },
      "expansion": "*širwe",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "ine-bsl"
      },
      "expansion": "Balto-Slavic",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "*hirvas"
      },
      "expansion": "*hirvas",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "smi-pro",
        "2": "*sërvë"
      },
      "expansion": "*sërvë",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From earlier *širwe, from a Balto-Slavic source similar to that of *hirvas. Proto-Samic *sërvë has the same origin.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvedä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvidä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvehnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvihnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvehen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvihen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*hirvi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hirve"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/hirvi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/e",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant non-automated sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "elk, moose (Alces alces)"
      ],
      "id": "en-hirvi-urj-fin-pro-noun-NgbAJ0ma",
      "links": [
        [
          "elk",
          "elk"
        ],
        [
          "moose",
          "moose"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "hirvi"
}
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "hirvi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Estonian entries with incorrect language header",
        "Estonian non-lemma forms",
        "Estonian noun forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "hirv"
        }
      ],
      "glosses": [
        "partitive plural of hirv"
      ],
      "links": [
        [
          "hirv",
          "hirv#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "partitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "hirvi"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish doublets",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish entries with topic categories using raw markup",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish ovi-type nominals",
    "Finnish terms derived from Proto-Baltic",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/irʋi",
    "Rhymes:Finnish/irʋi/2 syllables",
    "fi:Cervids"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "Hirvelä"
    },
    {
      "word": "hirvestää"
    },
    {
      "word": "Hirvinen"
    },
    {
      "word": "Hirvonen"
    },
    {
      "word": "aksishirvi"
    },
    {
      "word": "amerikanhirvikoira"
    },
    {
      "word": "andienhirvi"
    },
    {
      "word": "baweanhirvi"
    },
    {
      "word": "chilenhirvi"
    },
    {
      "word": "davidinhirvi"
    },
    {
      "word": "hirvenajo"
    },
    {
      "word": "hirvenjuuri"
    },
    {
      "word": "hirvenjäkälä"
    },
    {
      "word": "hirvenkaato"
    },
    {
      "word": "hirvenkieli"
    },
    {
      "word": "hirvenliha"
    },
    {
      "word": "hirvenmetsästys"
    },
    {
      "word": "hirvenmetsästäjä"
    },
    {
      "word": "hirvennahka"
    },
    {
      "word": "hirvenpyynti"
    },
    {
      "word": "hirvenpää"
    },
    {
      "word": "Hirvensalmi"
    },
    {
      "word": "Hirvensalo"
    },
    {
      "word": "hirvensarvi"
    },
    {
      "word": "hirventalja"
    },
    {
      "word": "hirvenvasa"
    },
    {
      "word": "hirvenvasikka"
    },
    {
      "word": "hirviaita"
    },
    {
      "word": "hirviammunta"
    },
    {
      "word": "hirviantilooppi"
    },
    {
      "word": "hirvieläin"
    },
    {
      "word": "hirvihärkä"
    },
    {
      "word": "hirvijahti"
    },
    {
      "word": "Hirvijärvi"
    },
    {
      "word": "Hirvikallio"
    },
    {
      "word": "hirvikanta"
    },
    {
      "word": "hirvikeitto"
    },
    {
      "word": "hirvikivääri"
    },
    {
      "word": "hirvikoe"
    },
    {
      "word": "hirvikoira"
    },
    {
      "word": "hirvikolari"
    },
    {
      "word": "Hirvikoski"
    },
    {
      "word": "hirvikärpänen"
    },
    {
      "word": "Hirvilammi"
    },
    {
      "word": "hirvilehmä"
    },
    {
      "word": "hirvilupa"
    },
    {
      "word": "Hirvimäki"
    },
    {
      "word": "Hirviniemi"
    },
    {
      "word": "hirvipaisti"
    },
    {
      "word": "hirvipassi"
    },
    {
      "word": "hirvipeijaiset"
    },
    {
      "word": "hirvipeili"
    },
    {
      "word": "hirviporukka"
    },
    {
      "word": "hirvisika"
    },
    {
      "word": "hirvitorni"
    },
    {
      "word": "hirvituho"
    },
    {
      "word": "hirvivaara"
    },
    {
      "word": "hirvivahinko"
    },
    {
      "word": "intianmyskihirvi"
    },
    {
      "word": "japaninhirvi"
    },
    {
      "word": "kalamianhirvi"
    },
    {
      "word": "kanadanhirvi"
    },
    {
      "word": "myskihirvi"
    },
    {
      "word": "naarashirvi"
    },
    {
      "word": "pampahirvi"
    },
    {
      "word": "pikkupiikkohirvi"
    },
    {
      "word": "punahirvi"
    },
    {
      "word": "ruskopiikkohirvi"
    },
    {
      "word": "saksanhirvi"
    },
    {
      "word": "sambarhirvi"
    },
    {
      "word": "scomburginhirvi"
    },
    {
      "word": "sikahirvi"
    },
    {
      "word": "suohirvi"
    },
    {
      "word": "timorinhirvi"
    },
    {
      "word": "tupsuhirvi"
    },
    {
      "word": "uroshirvi"
    },
    {
      "word": "valkonaamahirvi"
    },
    {
      "word": "visayanhirvi"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*hirvi"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *hirvi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "bat-pro",
        "3": "*sirˀwis"
      },
      "expansion": "Proto-Baltic *sirˀwis",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "sirwis",
        "3": "",
        "4": "deer"
      },
      "expansion": "Old Prussian sirwis (“deer”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-bsl-pro",
        "2": "*śírˀnāˀ",
        "3": "",
        "4": "roe deer"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *śírˀnāˀ (“roe deer”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*ḱerh₂-",
        "3": "",
        "4": "head, top, horn"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *ḱerh₂- (“head, top, horn”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "hirv"
      },
      "expansion": "Estonian hirv",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "hirb'"
      },
      "expansion": "Veps hirb'",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "sarvi"
      },
      "expansion": "Doublet of sarvi",
      "name": "doublet"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *hirvi, borrowed from Proto-Baltic *sirˀwis (cf. Old Prussian sirwis (“deer”), Proto-Balto-Slavic *śírˀnāˀ (“roe deer”), from Proto-Indo-European *ḱerh₂- (“head, top, horn”)). Related to Estonian hirv, Veps hirb'. Doublet of sarvi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "7/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirville",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "7/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "hirvi",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "hirvi",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hirv",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-ovi"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "hirveä"
    },
    {
      "word": "hirvittää"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "elk, moose (Alces alces)"
      ],
      "links": [
        [
          "elk",
          "elk"
        ],
        [
          "moose",
          "moose"
        ],
        [
          "Alces alces",
          "Alces alces#Translingual"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "any large deer, such as an elk, moose or wapiti"
      ],
      "links": [
        [
          "elk",
          "elk"
        ],
        [
          "moose",
          "moose"
        ],
        [
          "wapiti",
          "wapiti"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Synonym of hirvenliha: meat of these animals"
      ],
      "links": [
        [
          "hirvenliha",
          "hirvenliha#Finnish"
        ],
        [
          "meat",
          "meat"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "extra": "meat of these animals",
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "hirvenliha"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Synonym of hirvieläin (“deer, Cervidae”)"
      ],
      "links": [
        [
          "hirvieläin",
          "hirvieläin#Finnish"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "extra": "deer, Cervidae",
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "hirvieläin"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈhirʋi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈhirʋi]"
    },
    {
      "rhymes": "-irʋi"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "topics": [
        "meat",
        "meats",
        "food",
        "lifestyle"
      ],
      "word": "hirvenliha"
    }
  ],
  "word": "hirvi"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "Hirvihavvat"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*hirvi"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *hirvi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "hirvi"
      },
      "expansion": "Finnish hirvi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "hirv"
      },
      "expansion": "Estonian hirv",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *hirvi. Cognates include Finnish hirvi and Estonian hirv.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/lehti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/lehti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvijä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöjä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirville",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvennä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvent",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "hirvi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "hir‧vi"
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ingrian entries with incorrect language header",
        "Ingrian lemmas",
        "Ingrian nouns",
        "Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
        "Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
        "Ingrian terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Ingrian/irʋi",
        "Rhymes:Ingrian/irʋi/2 syllables",
        "Rhymes:Ingrian/irʋʲ",
        "Rhymes:Ingrian/irʋʲ/2 syllables",
        "izh:Cervids"
      ],
      "glosses": [
        "moose (Alces alces)"
      ],
      "links": [
        [
          "moose",
          "moose"
        ],
        [
          "Alces alces",
          "Alces alces#Translingual"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈhirʋi/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈhirʋʲ]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈhirʋi/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈhirʋi]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-irʋʲ"
    },
    {
      "rhymes": "-irʋi"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "hervi"
    }
  ],
  "word": "hirvi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*hirvi"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *hirvi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "hirvi"
      },
      "expansion": "Finnish hirvi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "hirvoi"
      },
      "expansion": "Veps hirvoi",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *hirvi. Cognates include Finnish hirvi and Veps hirvoi.",
  "forms": [
    {
      "form": "hirven",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvie",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-V/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvijä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveššä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveštä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvekši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöineh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-T/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/ovi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöidä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveššä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveštä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveldä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöildä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvekši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöinke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilöittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-poss",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "hirven",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "hirvie",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "hirvi (genitive hirven, partitive hirvie)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hirven",
        "2": "hirvie"
      },
      "expansion": "hirvi (genitive hirven, partitive hirvie)",
      "name": "krl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "hir‧vi"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "v",
        "2": "v",
        "3": "ä"
      },
      "name": "krl-decl-V/ovi"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hirvi",
        "10": "hirvinä",
        "11": "-",
        "12": "hirvettä",
        "13": "hirvet",
        "14": "hirvien",
        "15": "hirvijä",
        "16": "hirvilöih",
        "17": "hirvilöissä",
        "18": "hirvilöistä",
        "19": "hirvilöillä",
        "2": "hirven",
        "20": "hirvilöiltä",
        "21": "hirvilöiksi",
        "22": "hirvilöinä",
        "23": "hirvilöineh",
        "24": "hirvilöittä",
        "3": "hirvie",
        "4": "hirvih",
        "5": "hirveššä",
        "6": "hirveštä",
        "7": "hirvellä",
        "8": "hirveltä",
        "9": "hirvekši",
        "d": "V",
        "n": "",
        "type": "type 3/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">ovi</i>, no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "v",
        "2": "v",
        "3": "ä"
      },
      "name": "krl-decl-T/ovi"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hirvi",
        "10": "hirvinä",
        "11": "hirvenke",
        "12": "hirvettä",
        "13": "hirvet",
        "14": "hirvilöin",
        "15": "hirvilöidä",
        "16": "hirvilöih",
        "17": "hirvilöissä",
        "18": "hirvilöistä",
        "19": "hirvilöillä",
        "2": "hirven",
        "20": "hirvilöildä",
        "21": "hirvilöiksi",
        "22": "hirvilöinä",
        "23": "hirvilöinke",
        "24": "hirvilöittä",
        "3": "hirvie",
        "4": "hirvih",
        "5": "hirveššä",
        "6": "hirveštä",
        "7": "hirvellä",
        "8": "hirveldä",
        "9": "hirvekši",
        "d": "T",
        "n": "",
        "type": "type 3/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">ovi</i>, no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hirve"
      },
      "name": "krl-decl-poss"
    }
  ],
  "lang": "Karelian",
  "lang_code": "krl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Karelian entries with incorrect language header",
        "Karelian lemmas",
        "Karelian nouns",
        "Karelian terms derived from Proto-Finnic",
        "Karelian terms inherited from Proto-Finnic",
        "Karelian terms with IPA pronunciation",
        "krl:Cervids"
      ],
      "glosses": [
        "moose"
      ],
      "links": [
        [
          "moose",
          "moose"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈhirʋi/"
    }
  ],
  "word": "hirvi"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "hirv"
          },
          "expansion": "Estonian: hirv",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Estonian: hirv"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "Finnish: hirvi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: hirvi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "hirvi",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Ingrian: hirvi, hervi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: hirvi, hervi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Karelian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Karelian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "hirvi",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "North Karelian: hirvi"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "hirvi",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "South Karelian: hirvi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "liv",
            "2": "īra"
          },
          "expansion": "Livonian: īra",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livonian: īra"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "hirvi"
          },
          "expansion": "hirvi",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Livvi: hirvi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lud",
            "2": "hirv"
          },
          "expansion": "Ludian: hirv",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ludian: hirv"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vep",
            "2": "hirvoi"
          },
          "expansion": "Veps: hirvoi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Veps: hirvoi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vot",
            "2": "irvi"
          },
          "expansion": "Votic: irvi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Votic: irvi"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "",
        "3": "*širwe"
      },
      "expansion": "*širwe",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "ine-bsl"
      },
      "expansion": "Balto-Slavic",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "*hirvas"
      },
      "expansion": "*hirvas",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "smi-pro",
        "2": "*sërvë"
      },
      "expansion": "*sërvë",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From earlier *širwe, from a Balto-Slavic source similar to that of *hirvas. Proto-Samic *sërvë has the same origin.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvedä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvidä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvessä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvehnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvissä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvihnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvestä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvistä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvehen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvihen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvellä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvillä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvelek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvilek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirveksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirviksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hirven",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvenek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvinek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvettä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hirvittä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*hirvi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hirve"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/hirvi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
        "Proto-Finnic entries with topic categories using raw markup",
        "Proto-Finnic lemmas",
        "Proto-Finnic nominals by type/e",
        "Proto-Finnic nouns",
        "Proto-Finnic terms borrowed from Balto-Slavic languages",
        "Proto-Finnic terms derived from Balto-Slavic languages",
        "Proto-Finnic terms with non-redundant non-automated sortkeys",
        "urj-fin-pro:Cervids"
      ],
      "glosses": [
        "elk, moose (Alces alces)"
      ],
      "links": [
        [
          "elk",
          "elk"
        ],
        [
          "moose",
          "moose"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "hirvi"
}
{
  "called_from": "inflection/2530",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Karelian]; cleaned text: ^(*)) Possessive forms are very rare for adjectives and only used in substantivised clauses., style: background:#e2f6e2;font-size:smaller;max-width:22em;text-align:left////NodeKind.TABLE_CELL",
  "path": [
    "hirvi"
  ],
  "section": "Karelian",
  "subsection": "noun",
  "title": "hirvi",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-18 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (1d5a7d1 and 304864d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.