"uile" meaning in Old Irish

See uile in All languages combined, or Wiktionary

Determiner

IPA: [ˈulʲe]
Etymology: From Proto-Celtic *olyos (“all, whole, every”) (compare Welsh oll, Gaulish ollon), from Proto-Indo-European *h₂olyos (compare Gothic 𐌰𐌻𐌻𐍃 (alls, “all, whole”), Old Armenian ողջ (ołǰ)). Etymology templates: {{root|sga|ine-pro|*h₂el-|id=other}}, {{inh|sga|cel-pro|*olyos||all, whole, every}} Proto-Celtic *olyos (“all, whole, every”), {{cog|cy|oll}} Welsh oll, {{cog|cel-gau|ollon}} Gaulish ollon, {{inh|sga|ine-pro|*h₂el-|*h₂olyos}} Proto-Indo-European *h₂olyos, {{cog|got|𐌰𐌻𐌻𐍃||all, whole}} Gothic 𐌰𐌻𐌻𐍃 (alls, “all, whole”), {{cog|xcl|ողջ}} Old Armenian ողջ (ołǰ) Head templates: {{head|sga|determiner}} uile Inflection templates: {{sga-decl-adj-io-ia|uil}}, {{sga-decl-adj-table|acc_f_sg=uili|acc_m_pl=uili uiliu*|acc_m_sg=uile|dat_f_sg=uili|dat_m_sg=uiliu|dat_n_sg=uiliu|dat_pl=uilib|gen_f_sg=uile|gen_m_sg=uili|gen_n_sg=uili|gen_pl=uile|info=io/iā-stem|nom_f_sg=uile|nom_fn_pl=uili|nom_m_pl=uili|nom_m_sg=uile|nom_n_sg=uile|notes=* when substantivized|voc_m_pl=uili uiliu*|voc_m_sg=uili}}, {{sga-mutation|u|ile}} Forms: uile [masculine, nominative, singular], uile [feminine, nominative, singular], uile [neuter, nominative, singular], uili [masculine, singular, vocative], uile [feminine, singular, vocative], uile [neuter, singular, vocative], uile [accusative, masculine, singular], uili [accusative, feminine, singular], uile [accusative, neuter, singular], uili [genitive, masculine, singular], uile [feminine, genitive, singular], uili [genitive, neuter, singular], uiliu [dative, masculine, singular], uili [dative, feminine, singular], uiliu [dative, neuter, singular], uili [masculine, nominative, plural], uili [feminine, neuter, nominative, plural], uili [masculine, plural, vocative], uiliu [masculine, plural, vocative], uili [feminine, neuter, plural, vocative], uili [accusative, masculine, plural], uiliu [accusative, masculine, plural], uili [accusative, feminine, neuter, plural], uile [feminine, genitive, masculine, neuter, plural], uilib [dative, feminine, masculine, neuter, plural], uile [mutation, mutation-radical], n-uile [mutation]
  1. all (can also be used pronominally)
    Sense id: uile-sga-det-jxLEKSF-
  2. whole
    Sense id: uile-sga-det-XVdmzy14 Categories (other): Old Irish determiners Disambiguation of Old Irish determiners: 35 65
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: huile, hule, ule Derived forms: uilemarbaid, uilide

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for uile meaning in Old Irish (5.9kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "uilemarbaid"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "uilide"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "uile"
          },
          "expansion": "Middle Irish: uile\nIrish: uile\nScottish Gaelic: uile\nManx: ooilley",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: uile\nIrish: uile\nScottish Gaelic: uile\nManx: ooilley"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂el-",
        "id": "other"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*olyos",
        "4": "",
        "5": "all, whole, every"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *olyos (“all, whole, every”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "oll"
      },
      "expansion": "Welsh oll",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cel-gau",
        "2": "ollon"
      },
      "expansion": "Gaulish ollon",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂el-",
        "4": "*h₂olyos"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂olyos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐌰𐌻𐌻𐍃",
        "3": "",
        "4": "all, whole"
      },
      "expansion": "Gothic 𐌰𐌻𐌻𐍃 (alls, “all, whole”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "ողջ"
      },
      "expansion": "Old Armenian ողջ (ołǰ)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *olyos (“all, whole, every”) (compare Welsh oll, Gaulish ollon), from Proto-Indo-European *h₂olyos (compare Gothic 𐌰𐌻𐌻𐍃 (alls, “all, whole”), Old Armenian ողջ (ołǰ)).",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-io-ia",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io/iā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uilib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-uile",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "determiner"
      },
      "expansion": "uile",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uil"
      },
      "name": "sga-decl-adj-io-ia"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "uili",
        "acc_m_pl": "uili\nuiliu*",
        "acc_m_sg": "uile",
        "dat_f_sg": "uili",
        "dat_m_sg": "uiliu",
        "dat_n_sg": "uiliu",
        "dat_pl": "uilib",
        "gen_f_sg": "uile",
        "gen_m_sg": "uili",
        "gen_n_sg": "uili",
        "gen_pl": "uile",
        "info": "io/iā-stem",
        "nom_f_sg": "uile",
        "nom_fn_pl": "uili",
        "nom_m_pl": "uili",
        "nom_m_sg": "uile",
        "nom_n_sg": "uile",
        "notes": "* when substantivized",
        "voc_m_pl": "uili\nuiliu*",
        "voc_m_sg": "uili"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "u",
        "2": "ile"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "all the men of the earth",
          "text": "huili doíni talman",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "all the Israelites",
          "text": "Israheldai huli",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "when all the members are subdued",
          "text": "in tain do·n-airbertar in boill uili",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "all (can also be used pronominally)"
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "uile-sga-det-jxLEKSF-",
      "links": [
        [
          "all",
          "all"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "35 65",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish determiners",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "the whole earth",
          "text": "int huile talam",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "for the whole man",
          "text": "arin duiniu huiliu",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "whole"
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "uile-sga-det-XVdmzy14",
      "links": [
        [
          "whole",
          "whole"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈulʲe]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "huile"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "hule"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ule"
    }
  ],
  "word": "uile"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish determiners",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "uilemarbaid"
    },
    {
      "word": "uilide"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "uile"
          },
          "expansion": "Middle Irish: uile\nIrish: uile\nScottish Gaelic: uile\nManx: ooilley",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: uile\nIrish: uile\nScottish Gaelic: uile\nManx: ooilley"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂el-",
        "id": "other"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*olyos",
        "4": "",
        "5": "all, whole, every"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *olyos (“all, whole, every”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "oll"
      },
      "expansion": "Welsh oll",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cel-gau",
        "2": "ollon"
      },
      "expansion": "Gaulish ollon",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂el-",
        "4": "*h₂olyos"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂olyos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐌰𐌻𐌻𐍃",
        "3": "",
        "4": "all, whole"
      },
      "expansion": "Gothic 𐌰𐌻𐌻𐍃 (alls, “all, whole”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "ողջ"
      },
      "expansion": "Old Armenian ողջ (ołǰ)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *olyos (“all, whole, every”) (compare Welsh oll, Gaulish ollon), from Proto-Indo-European *h₂olyos (compare Gothic 𐌰𐌻𐌻𐍃 (alls, “all, whole”), Old Armenian ողջ (ołǰ)).",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-io-ia",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io/iā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uilib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-uile",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "determiner"
      },
      "expansion": "uile",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uil"
      },
      "name": "sga-decl-adj-io-ia"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "uili",
        "acc_m_pl": "uili\nuiliu*",
        "acc_m_sg": "uile",
        "dat_f_sg": "uili",
        "dat_m_sg": "uiliu",
        "dat_n_sg": "uiliu",
        "dat_pl": "uilib",
        "gen_f_sg": "uile",
        "gen_m_sg": "uili",
        "gen_n_sg": "uili",
        "gen_pl": "uile",
        "info": "io/iā-stem",
        "nom_f_sg": "uile",
        "nom_fn_pl": "uili",
        "nom_m_pl": "uili",
        "nom_m_sg": "uile",
        "nom_n_sg": "uile",
        "notes": "* when substantivized",
        "voc_m_pl": "uili\nuiliu*",
        "voc_m_sg": "uili"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "u",
        "2": "ile"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "all the men of the earth",
          "text": "huili doíni talman",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "all the Israelites",
          "text": "Israheldai huli",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "when all the members are subdued",
          "text": "in tain do·n-airbertar in boill uili",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "all (can also be used pronominally)"
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "all",
          "all"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "the whole earth",
          "text": "int huile talam",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "for the whole man",
          "text": "arin duiniu huiliu",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "whole"
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "whole",
          "whole"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈulʲe]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "huile"
    },
    {
      "word": "hule"
    },
    {
      "word": "ule"
    }
  ],
  "word": "uile"
}
{
  "called_from": "page/1713/20221215",
  "msg": "later head without list of senses,template node #, uile/Old Irish",
  "path": [
    "uile"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "determiner",
  "title": "uile",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-01-28 from the enwiktionary dump dated 2024-01-20 using wiktextract (unknown and unknown). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.