"uile" meaning in Old Irish

See uile in All languages combined, or Wiktionary

Determiner

IPA: /ˈulʲe/
Etymology: From Proto-Celtic *olyos (“all, whole, every”) (compare Welsh oll, Gaulish ollon), from Proto-Indo-European *h₂olyos (compare Gothic 𐌰𐌻𐌻𐍃 (alls, “all, whole”), Old Armenian ողջ (ołǰ)). Etymology templates: {{root|sga|ine-pro|*h₂el-|id=other}}, {{inh|sga|cel-pro|*olyos||all, whole, every}} Proto-Celtic *olyos (“all, whole, every”), {{cog|cy|oll}} Welsh oll, {{cog|cel-gau|ollon}} Gaulish ollon, {{inh|sga|ine-pro|*h₂el-|*h₂olyos}} Proto-Indo-European *h₂olyos, {{cog|got|𐌰𐌻𐌻𐍃||all, whole}} Gothic 𐌰𐌻𐌻𐍃 (alls, “all, whole”), {{cog|xcl|ողջ}} Old Armenian ողջ (ołǰ) Head templates: {{head|sga|determiner}} uile Inflection templates: {{sga-decl-adj-io-ia|uil}}, {{sga-decl-adj-table|acc_f_sg=uili|acc_m_pl=uili uiliu*|acc_m_sg=uile|dat_f_sg=uili|dat_m_sg=uiliu|dat_n_sg=uiliu|dat_pl=uilib|gen_f_sg=uile|gen_m_sg=uili|gen_n_sg=uili|gen_pl=uile|info=io/iā-stem|nom_f_sg=uile|nom_fn_pl=uili|nom_m_pl=uili|nom_m_sg=uile|nom_n_sg=uile|notes=* when substantivized|voc_m_pl=uili uiliu*|voc_m_sg=uili}}, {{sga-mutation|u|ile}} Forms: [table-tags], io/iā-stem [class], uile [masculine, nominative, singular], uile [feminine, nominative, singular], uile [neuter, nominative, singular], uili [masculine, singular, vocative], uile [feminine, singular, vocative], uile [neuter, singular, vocative], uile [accusative, masculine, singular], uili [accusative, feminine, singular], uile [accusative, neuter, singular], uili [genitive, masculine, singular], uile [feminine, genitive, singular], uili [genitive, neuter, singular], uiliu [dative, masculine, singular], uili [dative, feminine, singular], uiliu [dative, neuter, singular], uili [masculine, nominative, plural], uili [feminine, neuter, nominative, plural], uili [masculine, plural, vocative], uiliu [masculine, plural, vocative], uili [feminine, neuter, plural, vocative], uili [accusative, masculine, plural], uiliu [accusative, masculine, plural], uili [accusative, feminine, neuter, plural], uile [genitive, plural], uilib [dative, plural], [table-tags], uile [mutation, mutation-radical], n-uile [mutation]
  1. all [string "Module:Quotations"]:117: Please specify a language code in the first parameter. The value "can also be used pronominally" is not valid. See Wiktionary:List of languages.
    Sense id: uile-sga-det-l.3OJmk4 Categories (other): Old Irish determiners Disambiguation of Old Irish determiners: 85 15
  2. whole
    Sense id: uile-sga-det-XVdmzy14
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: huile, hule, ule Derived forms: uilemarbaid, uilide

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for uile meaning in Old Irish (5.9kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "uilemarbaid"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "uilide"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂el-",
        "id": "other"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*olyos",
        "4": "",
        "5": "all, whole, every"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *olyos (“all, whole, every”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "oll"
      },
      "expansion": "Welsh oll",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cel-gau",
        "2": "ollon"
      },
      "expansion": "Gaulish ollon",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂el-",
        "4": "*h₂olyos"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂olyos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐌰𐌻𐌻𐍃",
        "3": "",
        "4": "all, whole"
      },
      "expansion": "Gothic 𐌰𐌻𐌻𐍃 (alls, “all, whole”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "ողջ"
      },
      "expansion": "Old Armenian ողջ (ołǰ)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *olyos (“all, whole, every”) (compare Welsh oll, Gaulish ollon), from Proto-Indo-European *h₂olyos (compare Gothic 𐌰𐌻𐌻𐍃 (alls, “all, whole”), Old Armenian ողջ (ołǰ)).",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "io/iā-stem",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uilib",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-uile",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "determiner"
      },
      "expansion": "uile",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uil"
      },
      "name": "sga-decl-adj-io-ia"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "uili",
        "acc_m_pl": "uili\nuiliu*",
        "acc_m_sg": "uile",
        "dat_f_sg": "uili",
        "dat_m_sg": "uiliu",
        "dat_n_sg": "uiliu",
        "dat_pl": "uilib",
        "gen_f_sg": "uile",
        "gen_m_sg": "uili",
        "gen_n_sg": "uili",
        "gen_pl": "uile",
        "info": "io/iā-stem",
        "nom_f_sg": "uile",
        "nom_fn_pl": "uili",
        "nom_m_pl": "uili",
        "nom_m_sg": "uile",
        "nom_n_sg": "uile",
        "notes": "* when substantivized",
        "voc_m_pl": "uili\nuiliu*",
        "voc_m_sg": "uili"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "u",
        "2": "ile"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "85 15",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish determiners",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "all the men of the earth",
          "text": "huili doíni talman",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "all the Israelites",
          "text": "Israheldai huli",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "when all the members are subdued",
          "text": "in tain do·n-airbertar in boill uili",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "all [string \"Module:Quotations\"]:117: Please specify a language code in the first parameter. The value \"can also be used pronominally\" is not valid. See Wiktionary:List of languages."
      ],
      "id": "uile-sga-det-l.3OJmk4",
      "raw_glosses": [
        "all [string \"Module:Quotations\"]:117: Please specify a language code in the first parameter. The value \"can also be used pronominally\" is not valid. See Wiktionary:List of languages."
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "the whole earth",
          "text": "int huile talam",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "for the whole man",
          "text": "arin duiniu huiliu",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "whole"
      ],
      "id": "uile-sga-det-XVdmzy14",
      "raw_glosses": [
        "whole"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈulʲe/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "huile"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "hule"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ule"
    }
  ],
  "word": "uile"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish determiners",
    "Old Irish io/iā-stem adjectives",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂el- (other)",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "uilemarbaid"
    },
    {
      "word": "uilide"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂el-",
        "id": "other"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*olyos",
        "4": "",
        "5": "all, whole, every"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *olyos (“all, whole, every”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "oll"
      },
      "expansion": "Welsh oll",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cel-gau",
        "2": "ollon"
      },
      "expansion": "Gaulish ollon",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂el-",
        "4": "*h₂olyos"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂olyos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐌰𐌻𐌻𐍃",
        "3": "",
        "4": "all, whole"
      },
      "expansion": "Gothic 𐌰𐌻𐌻𐍃 (alls, “all, whole”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "ողջ"
      },
      "expansion": "Old Armenian ողջ (ołǰ)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *olyos (“all, whole, every”) (compare Welsh oll, Gaulish ollon), from Proto-Indo-European *h₂olyos (compare Gothic 𐌰𐌻𐌻𐍃 (alls, “all, whole”), Old Armenian ողջ (ołǰ)).",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "io/iā-stem",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uiliu",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uili",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uilib",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "uile",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-uile",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "determiner"
      },
      "expansion": "uile",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uil"
      },
      "name": "sga-decl-adj-io-ia"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "uili",
        "acc_m_pl": "uili\nuiliu*",
        "acc_m_sg": "uile",
        "dat_f_sg": "uili",
        "dat_m_sg": "uiliu",
        "dat_n_sg": "uiliu",
        "dat_pl": "uilib",
        "gen_f_sg": "uile",
        "gen_m_sg": "uili",
        "gen_n_sg": "uili",
        "gen_pl": "uile",
        "info": "io/iā-stem",
        "nom_f_sg": "uile",
        "nom_fn_pl": "uili",
        "nom_m_pl": "uili",
        "nom_m_sg": "uile",
        "nom_n_sg": "uile",
        "notes": "* when substantivized",
        "voc_m_pl": "uili\nuiliu*",
        "voc_m_sg": "uili"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "u",
        "2": "ile"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "all the men of the earth",
          "text": "huili doíni talman",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "all the Israelites",
          "text": "Israheldai huli",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "when all the members are subdued",
          "text": "in tain do·n-airbertar in boill uili",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "all [string \"Module:Quotations\"]:117: Please specify a language code in the first parameter. The value \"can also be used pronominally\" is not valid. See Wiktionary:List of languages."
      ],
      "raw_glosses": [
        "all [string \"Module:Quotations\"]:117: Please specify a language code in the first parameter. The value \"can also be used pronominally\" is not valid. See Wiktionary:List of languages."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "the whole earth",
          "text": "int huile talam",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "for the whole man",
          "text": "arin duiniu huiliu",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "whole"
      ],
      "raw_glosses": [
        "whole"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈulʲe/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "huile"
    },
    {
      "word": "hule"
    },
    {
      "word": "ule"
    }
  ],
  "word": "uile"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-09-19 from the enwiktionary dump dated 2022-09-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.