"aile" meaning in Old Irish

See aile in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /ˈalʲe/
Etymology: From Proto-Celtic *alyos (“other, second”). Etymology templates: {{root|sga|ine-pro|*h₂el-|id=other}}, {{inh|sga|cel-pro|*alyos||other, second}} Proto-Celtic *alyos (“other, second”) Head templates: {{head|sga|adjective|||||||head=}} aile, {{sga-adj}} aile Inflection templates: {{sga-decl-adj-io-ia|ail|nsn=aill}}, {{sga-decl-adj-table|acc_f_sg=aili|acc_m_pl=aili ailiu*|acc_m_sg=aile|dat_f_sg=aili|dat_m_sg=ailiu|dat_n_sg=ailiu|dat_pl=ailib|gen_f_sg=aile|gen_m_sg=aili|gen_n_sg=aili|gen_pl=aile|info=io/iā-stem|nom_f_sg=aile|nom_fn_pl=aili|nom_m_pl=aili|nom_m_sg=aile|nom_n_sg=aill|notes=* when substantivized|voc_m_pl=aili ailiu*|voc_m_sg=aili}} Forms: no-table-tags [table-tags], aile [masculine, nominative, singular], aile [feminine, nominative, singular], aill [neuter, nominative, singular], aili [masculine, singular, vocative], aile [feminine, singular, vocative], aill [neuter, singular, vocative], aile [accusative, masculine, singular], aili [accusative, feminine, singular], aill [accusative, neuter, singular], aili [genitive, masculine, singular], aile [feminine, genitive, singular], aili [genitive, neuter, singular], ailiu [dative, masculine, singular], aili [dative, feminine, singular], ailiu [dative, neuter, singular], aili [masculine, nominative, plural], aili [feminine, neuter, nominative, plural], aili [masculine, plural, vocative], ailiu [masculine, plural, vocative], aili [feminine, neuter, plural, vocative], aili [accusative, masculine, plural], ailiu [accusative, masculine, plural], aili [accusative, feminine, neuter, plural], aile [feminine, genitive, masculine, neuter, plural], ailib [dative, feminine, masculine, neuter, plural]
  1. other, second, one (of two) Categories (topical): Old Irish ordinal numbers Derived forms: ailide, nach aile Related terms: alaile, araile
    Sense id: en-aile-sga-adj-dBWA-yCS Disambiguation of Old Irish ordinal numbers: 30 28 28 15 Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 15 33 37 15

Noun

IPA: /ˈalʲe/
Etymology: From Proto-Celtic *alyos (“other, second”). Etymology templates: {{root|sga|ine-pro|*h₂el-|id=other}}, {{inh|sga|cel-pro|*alyos||other, second}} Proto-Celtic *alyos (“other, second”) Head templates: {{head|sga|noun||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=f|g3=n|head=|sort=}} aile m or f or n, {{sga-noun|m|g2=f|g3=n}} aile m or f or n Inflection templates: {{sga-decl-adj-io-ia|ail}}, {{sga-decl-adj-table|acc_f_sg=aili|acc_m_pl=aili ailiu*|acc_m_sg=aile|dat_f_sg=aili|dat_m_sg=ailiu|dat_n_sg=ailiu|dat_pl=ailib|gen_f_sg=aile|gen_m_sg=aili|gen_n_sg=aili|gen_pl=aile|info=io/iā-stem|nom_f_sg=aile|nom_fn_pl=aili|nom_m_pl=aili|nom_m_sg=aile|nom_n_sg=aile|notes=* when substantivized|voc_m_pl=aili ailiu*|voc_m_sg=aili}}, {{sga-mutation|a|ile}} Forms: no-table-tags [table-tags], aile [masculine, nominative, singular], aile [feminine, nominative, singular], aile [neuter, nominative, singular], aili [masculine, singular, vocative], aile [feminine, singular, vocative], aile [neuter, singular, vocative], aile [accusative, masculine, singular], aili [accusative, feminine, singular], aile [accusative, neuter, singular], aili [genitive, masculine, singular], aile [feminine, genitive, singular], aili [genitive, neuter, singular], ailiu [dative, masculine, singular], aili [dative, feminine, singular], ailiu [dative, neuter, singular], aili [masculine, nominative, plural], aili [feminine, neuter, nominative, plural], aili [masculine, plural, vocative], ailiu [masculine, plural, vocative], aili [feminine, neuter, plural, vocative], aili [accusative, masculine, plural], ailiu [accusative, masculine, plural], aili [accusative, feminine, neuter, plural], aile [feminine, genitive, masculine, neuter, plural], ailib [dative, feminine, masculine, neuter, plural], no-table-tags [table-tags], aile [mutation, mutation-radical], pronounced with /h/ in h-prothesis environments [mutation, mutation-radical], n-aile [mutation]
  1. another, the other, others Tags: feminine, masculine, neuter Categories (topical): Old Irish ordinal numbers
    Sense id: en-aile-sga-noun-g2Ht-6hW Disambiguation of Old Irish ordinal numbers: 30 28 28 15 Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 15 33 37 15
  2. period of two days Tags: feminine, masculine, neuter Categories (topical): Old Irish ordinal numbers, Two
    Sense id: en-aile-sga-noun-NnhFNJim Disambiguation of Old Irish ordinal numbers: 30 28 28 15 Disambiguation of Two: 29 16 50 4 Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 15 33 37 15
  3. something else, anything else Tags: feminine, masculine, neuter Categories (topical): Old Irish ordinal numbers
    Sense id: en-aile-sga-noun-WDiD0gIS Disambiguation of Old Irish ordinal numbers: 30 28 28 15 Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 15 33 37 15

Inflected forms

Download JSONL data for aile meaning in Old Irish (11.5kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "aile"
          },
          "expansion": "Middle Irish: aile, oile, eile\nIrish: eile\nManx: elley\nScottish Gaelic: eile",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: aile, oile, eile\nIrish: eile\nManx: elley\nScottish Gaelic: eile"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂el-",
        "id": "other"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*alyos",
        "4": "",
        "5": "other, second"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *alyos (“other, second”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *alyos (“other, second”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-io-ia",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io/iā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ailib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aile",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "aile",
      "name": "sga-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ail",
        "nsn": "aill"
      },
      "name": "sga-decl-adj-io-ia"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "aili",
        "acc_m_pl": "aili\nailiu*",
        "acc_m_sg": "aile",
        "dat_f_sg": "aili",
        "dat_m_sg": "ailiu",
        "dat_n_sg": "ailiu",
        "dat_pl": "ailib",
        "gen_f_sg": "aile",
        "gen_m_sg": "aili",
        "gen_n_sg": "aili",
        "gen_pl": "aile",
        "info": "io/iā-stem",
        "nom_f_sg": "aile",
        "nom_fn_pl": "aili",
        "nom_m_pl": "aili",
        "nom_m_sg": "aile",
        "nom_n_sg": "aill",
        "notes": "* when substantivized",
        "voc_m_pl": "aili\nailiu*",
        "voc_m_sg": "aili"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "15 33 37 15",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "30 28 28 15",
          "kind": "topical",
          "name": "Old Irish ordinal numbers",
          "parents": [
            "Ordinal numbers",
            "Numbers",
            "All topics",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "ailide"
        },
        {
          "word": "nach aile"
        }
      ],
      "glosses": [
        "other, second, one (of two)"
      ],
      "id": "en-aile-sga-adj-dBWA-yCS",
      "links": [
        [
          "other",
          "other"
        ],
        [
          "second",
          "second"
        ],
        [
          "one",
          "one"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "alaile"
        },
        {
          "word": "araile"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈalʲe/"
    }
  ],
  "word": "aile"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂el-",
        "id": "other"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*alyos",
        "4": "",
        "5": "other, second"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *alyos (“other, second”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *alyos (“other, second”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-io-ia",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io/iā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ailib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "pronounced with /h/ in h-prothesis environments",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-aile",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "f",
        "g3": "n",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "aile m or f or n",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "g2": "f",
        "g3": "n"
      },
      "expansion": "aile m or f or n",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ail"
      },
      "name": "sga-decl-adj-io-ia"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "aili",
        "acc_m_pl": "aili\nailiu*",
        "acc_m_sg": "aile",
        "dat_f_sg": "aili",
        "dat_m_sg": "ailiu",
        "dat_n_sg": "ailiu",
        "dat_pl": "ailib",
        "gen_f_sg": "aile",
        "gen_m_sg": "aili",
        "gen_n_sg": "aili",
        "gen_pl": "aile",
        "info": "io/iā-stem",
        "nom_f_sg": "aile",
        "nom_fn_pl": "aili",
        "nom_m_pl": "aili",
        "nom_m_sg": "aile",
        "nom_n_sg": "aile",
        "notes": "* when substantivized",
        "voc_m_pl": "aili\nailiu*",
        "voc_m_sg": "aili"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "2": "ile"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "15 33 37 15",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "30 28 28 15",
          "kind": "topical",
          "name": "Old Irish ordinal numbers",
          "parents": [
            "Ordinal numbers",
            "Numbers",
            "All topics",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It was a custom with them that two he-goats were brought by them to the temple, and one of the two of them was let go to the wilderness with the sin of the people, and curses were put upon him, and thereupon the other was slain there by the people for their sins.",
          "text": "Ba bés leusom do·bertis dá boc leu dochum tempuil, ⁊ no·léicthe indala n‑ái fon díthrub co pecad in popuil, ⁊ do·bertis maldachta foir, ⁊ n⟨o⟩·oircthe didiu and ó popul tar cenn a pecthae ind aile.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "another, the other, others"
      ],
      "id": "en-aile-sga-noun-g2Ht-6hW",
      "links": [
        [
          "another",
          "another"
        ],
        [
          "other",
          "other"
        ],
        [
          "others",
          "others"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "15 33 37 15",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "30 28 28 15",
          "kind": "topical",
          "name": "Old Irish ordinal numbers",
          "parents": [
            "Ordinal numbers",
            "Numbers",
            "All topics",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "29 16 50 4",
          "kind": "topical",
          "langcode": "sga",
          "name": "Two",
          "orig": "sga:Two",
          "parents": [
            "Numbers",
            "All topics",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "period of two days"
      ],
      "id": "en-aile-sga-noun-NnhFNJim",
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "15 33 37 15",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "30 28 28 15",
          "kind": "topical",
          "name": "Old Irish ordinal numbers",
          "parents": [
            "Ordinal numbers",
            "Numbers",
            "All topics",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "something else, anything else"
      ],
      "id": "en-aile-sga-noun-WDiD0gIS",
      "links": [
        [
          "something else",
          "something else"
        ],
        [
          "anything else",
          "anything else"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈalʲe/"
    }
  ],
  "word": "aile"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish adjectives",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish feminine nouns",
    "Old Irish io/iā-stem adjectives",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish neuter nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish nouns with multiple genders",
    "Old Irish ordinal numbers",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂el- (other)",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "sga:Two"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "ailide"
    },
    {
      "word": "nach aile"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "aile"
          },
          "expansion": "Middle Irish: aile, oile, eile\nIrish: eile\nManx: elley\nScottish Gaelic: eile",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: aile, oile, eile\nIrish: eile\nManx: elley\nScottish Gaelic: eile"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂el-",
        "id": "other"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*alyos",
        "4": "",
        "5": "other, second"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *alyos (“other, second”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *alyos (“other, second”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-io-ia",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io/iā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ailib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aile",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "aile",
      "name": "sga-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ail",
        "nsn": "aill"
      },
      "name": "sga-decl-adj-io-ia"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "aili",
        "acc_m_pl": "aili\nailiu*",
        "acc_m_sg": "aile",
        "dat_f_sg": "aili",
        "dat_m_sg": "ailiu",
        "dat_n_sg": "ailiu",
        "dat_pl": "ailib",
        "gen_f_sg": "aile",
        "gen_m_sg": "aili",
        "gen_n_sg": "aili",
        "gen_pl": "aile",
        "info": "io/iā-stem",
        "nom_f_sg": "aile",
        "nom_fn_pl": "aili",
        "nom_m_pl": "aili",
        "nom_m_sg": "aile",
        "nom_n_sg": "aill",
        "notes": "* when substantivized",
        "voc_m_pl": "aili\nailiu*",
        "voc_m_sg": "aili"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "adj",
  "related": [
    {
      "word": "alaile"
    },
    {
      "word": "araile"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "other, second, one (of two)"
      ],
      "links": [
        [
          "other",
          "other"
        ],
        [
          "second",
          "second"
        ],
        [
          "one",
          "one"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈalʲe/"
    }
  ],
  "word": "aile"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish adjectives",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish feminine nouns",
    "Old Irish io/iā-stem adjectives",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish neuter nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish nouns with multiple genders",
    "Old Irish ordinal numbers",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂el- (other)",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "sga:Two"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂el-",
        "id": "other"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*alyos",
        "4": "",
        "5": "other, second"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *alyos (“other, second”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *alyos (“other, second”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-io-ia",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io/iā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ailiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aili",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ailib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "aile",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "pronounced with /h/ in h-prothesis environments",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-aile",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "f",
        "g3": "n",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "aile m or f or n",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "g2": "f",
        "g3": "n"
      },
      "expansion": "aile m or f or n",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ail"
      },
      "name": "sga-decl-adj-io-ia"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "aili",
        "acc_m_pl": "aili\nailiu*",
        "acc_m_sg": "aile",
        "dat_f_sg": "aili",
        "dat_m_sg": "ailiu",
        "dat_n_sg": "ailiu",
        "dat_pl": "ailib",
        "gen_f_sg": "aile",
        "gen_m_sg": "aili",
        "gen_n_sg": "aili",
        "gen_pl": "aile",
        "info": "io/iā-stem",
        "nom_f_sg": "aile",
        "nom_fn_pl": "aili",
        "nom_m_pl": "aili",
        "nom_m_sg": "aile",
        "nom_n_sg": "aile",
        "notes": "* when substantivized",
        "voc_m_pl": "aili\nailiu*",
        "voc_m_sg": "aili"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "2": "ile"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It was a custom with them that two he-goats were brought by them to the temple, and one of the two of them was let go to the wilderness with the sin of the people, and curses were put upon him, and thereupon the other was slain there by the people for their sins.",
          "text": "Ba bés leusom do·bertis dá boc leu dochum tempuil, ⁊ no·léicthe indala n‑ái fon díthrub co pecad in popuil, ⁊ do·bertis maldachta foir, ⁊ n⟨o⟩·oircthe didiu and ó popul tar cenn a pecthae ind aile.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "another, the other, others"
      ],
      "links": [
        [
          "another",
          "another"
        ],
        [
          "other",
          "other"
        ],
        [
          "others",
          "others"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "period of two days"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "something else, anything else"
      ],
      "links": [
        [
          "something else",
          "something else"
        ],
        [
          "anything else",
          "anything else"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈalʲe/"
    }
  ],
  "word": "aile"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-20 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (2f2df25 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.