"ta" meaning in Livonian

See ta in All languages combined, or Wiktionary

Pronoun

Etymology: From Proto-Uralic *tä. Compare Estonian tema. Etymology templates: {{derived|liv|urj-pro|*tä}} Proto-Uralic *tä, {{str left|et|1}} e, {{langname-lite|et|allow etym=1|allow family=1}} Estonian, {{str left|et|1}} e, {{langname-lite|et|is family=1}} Estonian, {{str left|et|1}} e, {{langname-lite|et|allow etym=1|allow family=1}} Estonian, {{str left|et|1}} e, {{langname-lite|et|is family=1}} Estonian, {{str left|tema|1}} t, {{str left|et|1}} e, {{langname-lite|et}} Estonian, {{str left|tema|1}} t, {{m-lite|et|tema||alt=|g=|g2=|g3=|id=|lit=|pos=|sc=|t=|tr=|ts=}} tema, {{cog-lite|et|tema}} Estonian tema Forms: no-table-tags [table-tags], tämā [nominative, singular], ta [nominative, singular], ne [nominative, plural], täm [genitive, singular], nänt [genitive, plural], tǟnda [partitive, singular], nēḑi [partitive, plural], tämmõn [dative, singular], näntõn [dative, plural], tän [dative, plural], tämkõks [instrumental, singular], näntkõks [instrumental, plural], tämmõ [illative, singular], tämmõz [illative, singular], nēži [illative, plural], tämsõ [inessive, singular], nēši [inessive, plural], tämstõ [elative, singular], nēšti [elative, plural]
  1. he, she; third-person pronoun, referring to someone other than the speaker or addressee Wikipedia link: Estonian language Synonyms: tämā Related terms: minā, ma, sinā, sa
    Sense id: en-ta-liv-pron-iT9~EnIp Categories (other): Livonian pronouns, Pages using lite templates

Download JSON data for ta meaning in Livonian (3.6kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*tä"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *tä",
      "name": "derived"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "e",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "allow etym": "1",
        "allow family": "1"
      },
      "expansion": "Estonian",
      "name": "langname-lite"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "e",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "is family": "1"
      },
      "expansion": "Estonian",
      "name": "langname-lite"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "e",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "allow etym": "1",
        "allow family": "1"
      },
      "expansion": "Estonian",
      "name": "langname-lite"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "e",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "is family": "1"
      },
      "expansion": "Estonian",
      "name": "langname-lite"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tema",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "t",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "e",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et"
      },
      "expansion": "Estonian",
      "name": "langname-lite"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tema",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "t",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "tema",
        "3": "",
        "alt": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "t": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "tema",
      "name": "m-lite"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "tema"
      },
      "expansion": "Estonian tema",
      "name": "cog-lite"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *tä. Compare Estonian tema.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun-manual\n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tämā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "täm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nänt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tǟnda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nēḑi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tämmõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "näntõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tämkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "näntkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tämmõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tämmõz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nēži",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tämsõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nēši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tämstõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nēšti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Livonian pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using lite templates",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "he, she; third-person pronoun, referring to someone other than the speaker or addressee"
      ],
      "id": "en-ta-liv-pron-iT9~EnIp",
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "minā"
        },
        {
          "word": "ma"
        },
        {
          "word": "sinā"
        },
        {
          "word": "sa"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tämā"
        }
      ],
      "wikipedia": [
        "Estonian language"
      ]
    }
  ],
  "word": "ta"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*tä"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *tä",
      "name": "derived"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "e",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "allow etym": "1",
        "allow family": "1"
      },
      "expansion": "Estonian",
      "name": "langname-lite"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "e",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "is family": "1"
      },
      "expansion": "Estonian",
      "name": "langname-lite"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "e",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "allow etym": "1",
        "allow family": "1"
      },
      "expansion": "Estonian",
      "name": "langname-lite"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "e",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "is family": "1"
      },
      "expansion": "Estonian",
      "name": "langname-lite"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tema",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "t",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "e",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et"
      },
      "expansion": "Estonian",
      "name": "langname-lite"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tema",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "t",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "tema",
        "3": "",
        "alt": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "t": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "tema",
      "name": "m-lite"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "tema"
      },
      "expansion": "Estonian tema",
      "name": "cog-lite"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *tä. Compare Estonian tema.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun-manual\n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tämā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "täm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nänt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tǟnda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nēḑi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tämmõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "näntõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tämkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "näntkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tämmõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tämmõz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nēži",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tämsõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nēši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tämstõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nēšti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "minā"
    },
    {
      "word": "ma"
    },
    {
      "word": "sinā"
    },
    {
      "word": "sa"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Livonian lemmas",
        "Livonian pronouns",
        "Livonian terms derived from Proto-Uralic",
        "Pages using lite templates"
      ],
      "glosses": [
        "he, she; third-person pronoun, referring to someone other than the speaker or addressee"
      ],
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ],
      "wikipedia": [
        "Estonian language"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "tämā"
    }
  ],
  "word": "ta"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Livonian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.