"minā" meaning in Livonian

See minā in All languages combined, or Wiktionary

Pronoun

IPA: /minɑː/
Etymology: From Proto-Finnic *minä. Etymology templates: {{inh|liv|urj-fin-pro|*minä}} Proto-Finnic *minä Head templates: {{head|liv|pronoun}} minā Forms: no-table-tags [table-tags], minā [nominative, singular], ma [nominative, singular], mēg [nominative, plural], meg [nominative, plural], min [genitive, singular], mäd [genitive, plural], mīnda [partitive, singular], mēd̦i [partitive, plural], minnõn [dative, singular], min [dative, singular], mäddõn [dative, plural], män [dative, plural], minkõks [instrumental, singular], mädkõks [instrumental, plural], minnõ [illative, singular], minnõz [illative, singular], mēži [illative, plural], minsõ [inessive, singular], mēši [inessive, plural], minstõ [elative, singular], mēšti [elative, plural]
  1. I; first person pronoun, referring to the speaker Synonyms: ma Related terms: sinā, sa, tämā, ta
    Sense id: en-minā-liv-pron-ZvRqqhfl Categories (other): Livonian entries with incorrect language header, Livonian pronouns

Inflected forms

Download JSON data for minā meaning in Livonian (2.6kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*minä"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *minä",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *minä.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun-manual\n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "minā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "min",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mäd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēd̦i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minnõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "min",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mäddõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "män",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mädkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minnõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "minnõz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēži",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minsõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minstõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēšti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "minā",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Livonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Livonian pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "I; first person pronoun, referring to the speaker"
      ],
      "id": "en-minā-liv-pron-ZvRqqhfl",
      "links": [
        [
          "I",
          "I"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "sinā"
        },
        {
          "word": "sa"
        },
        {
          "word": "tämā"
        },
        {
          "word": "ta"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ma"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/minɑː/"
    }
  ],
  "word": "minā"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*minä"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *minä",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *minä.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun-manual\n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "minā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "min",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mäd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēd̦i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minnõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "min",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mäddõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "män",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mädkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minnõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "minnõz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēži",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minsõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minstõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēšti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "minā",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "sinā"
    },
    {
      "word": "sa"
    },
    {
      "word": "tämā"
    },
    {
      "word": "ta"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Livonian entries with incorrect language header",
        "Livonian lemmas",
        "Livonian pronouns",
        "Livonian terms derived from Proto-Finnic",
        "Livonian terms inherited from Proto-Finnic",
        "Livonian terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "I; first person pronoun, referring to the speaker"
      ],
      "links": [
        [
          "I",
          "I"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/minɑː/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "ma"
    }
  ],
  "word": "minā"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Livonian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-18 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (1d5a7d1 and 304864d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.