"ma" meaning in Livonian

See ma in All languages combined, or Wiktionary

Pronoun

Etymology: Shorter form of minā. Etymology templates: {{str left|minā|1}} m, {{str left|liv|1}} l, {{langname-lite|liv}} Livonian, {{str left|minā|1}} m, {{m-lite|liv|minā}} minā Forms: no-table-tags [table-tags], minā [nominative, singular], ma [nominative, singular], mēg [nominative, plural], meg [nominative, plural], min [genitive, singular], mäd [genitive, plural], mīnda [partitive, singular], mēḑi [partitive, plural], minnõn [dative, singular], min [dative, singular], mäddõn [dative, plural], män [dative, plural], minkõks [instrumental, singular], mädkõks [instrumental, plural], minnõ [illative, singular], minnõz [illative, singular], mēži [illative, plural], minsõ [inessive, singular], mēši [inessive, plural], minstõ [elative, singular], mēšti [elative, plural]
  1. I; first person pronoun, referring to the speaker Synonyms: minā Related terms: sinā, sa, tämā, ta
    Sense id: en-ma-liv-pron-ZvRqqhfl Categories (other): Livonian pronouns, Pages using lite templates, Pages using lite templates Disambiguation of Pages using lite templates: 1 1 1 0 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 1 1 1 0 0 0 0 1 0 1 1 0 0 1 1 1 2 1 0 0 1 0 0 0 2 0 0 1 1 1 0 0 0 0 1 0 1 1 1 1 1 0 1 1 0 0 0 1 1 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0 1 2 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 1 0 0 1 1 1 1 1 0 0 1 0 1 1 1 0 1 1 1 1 1 0 1 1 0 1 1 1 0 1 0 0 0 1 1 1 0 1 1 1 1 1 0 0 1 0 0 2 0 0 0 0 1 0 0 1 1 1 1 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 1 1 1 1 1 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 0

Download JSON data for ma meaning in Livonian (3.1kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "minā",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "m",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "l",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv"
      },
      "expansion": "Livonian",
      "name": "langname-lite"
    },
    {
      "args": {
        "1": "minā",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "m",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "minā"
      },
      "expansion": "minā",
      "name": "m-lite"
    }
  ],
  "etymology_text": "Shorter form of minā.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun-manual\n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "minā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "min",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mäd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēḑi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minnõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "min",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mäddõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "män",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mädkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minnõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "minnõz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēži",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minsõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minstõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēšti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Livonian pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using lite templates",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "1 1 1 0 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 1 1 1 0 0 0 0 1 0 1 1 0 0 1 1 1 2 1 0 0 1 0 0 0 2 0 0 1 1 1 0 0 0 0 1 0 1 1 1 1 1 0 1 1 0 0 0 1 1 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0 1 2 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 1 0 0 1 1 1 1 1 0 0 1 0 1 1 1 0 1 1 1 1 1 0 1 1 0 1 1 1 0 1 0 0 0 1 1 1 0 1 1 1 1 1 0 0 1 0 0 2 0 0 0 0 1 0 0 1 1 1 1 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 1 1 1 1 1 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages using lite templates",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "I; first person pronoun, referring to the speaker"
      ],
      "id": "en-ma-liv-pron-ZvRqqhfl",
      "links": [
        [
          "I",
          "I"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "sinā"
        },
        {
          "word": "sa"
        },
        {
          "word": "tämā"
        },
        {
          "word": "ta"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "minā"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "ma"
}
{
  "categories": [
    "Pages using lite templates"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "minā",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "m",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "l",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv"
      },
      "expansion": "Livonian",
      "name": "langname-lite"
    },
    {
      "args": {
        "1": "minā",
        "2": "1"
      },
      "expansion": "m",
      "name": "str left"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "minā"
      },
      "expansion": "minā",
      "name": "m-lite"
    }
  ],
  "etymology_text": "Shorter form of minā.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun-manual\n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "minā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "meg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "min",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mäd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēḑi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minnõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "min",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mäddõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "män",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mädkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minnõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "minnõz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēži",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minsõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "minstõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēšti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "sinā"
    },
    {
      "word": "sa"
    },
    {
      "word": "tämā"
    },
    {
      "word": "ta"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Livonian lemmas",
        "Livonian pronouns",
        "Pages using lite templates"
      ],
      "glosses": [
        "I; first person pronoun, referring to the speaker"
      ],
      "links": [
        [
          "I",
          "I"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "minā"
    }
  ],
  "word": "ma"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Livonian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-13 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (ee658f9 and be4df6b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.