"modernizējams" meaning in Latvian

See modernizējams in All languages combined, or Wiktionary

Verb

Head templates: {{head|lv|participle|head=}} modernizējams, {{lv-part|modernizējam||-}} modernizējams () Inflection templates: {{lv-decl-part|modernizēja|m}}, {{lv-decl-part-pres-pass|modernizēja|indef|x=0}}, {{lv-decl-part-table|modernizējams|modernizējami|modernizējama|modernizējamas|modernizējamu|modernizējamus|modernizējamu|modernizējamas|modernizējama|modernizējamu|modernizējamas|modernizējamu|modernizējamam|modernizējamiem|modernizējamai|modernizējamām|modernizējamu|modernizējamiem|modernizējamu|modernizējamām|modernizējamā|modernizējamos|modernizējamā|modernizējamās|modernizējamo|modernizējamais|modernizējamie|modernizējamo|modernizējamā|modernizējamās|indef|x=0}} Forms: [table-tags], lv-decl-part [inflection-template], modernizējams [indefinite, masculine, nominative, singular], modernizējami [indefinite, masculine, nominative, plural], modernizējama [feminine, indefinite, nominative, singular], modernizējamas [feminine, indefinite, nominative, plural], modernizējamu [accusative, indefinite, masculine, singular], modernizējamus [accusative, indefinite, masculine, plural], modernizējamu [accusative, feminine, indefinite, singular], modernizējamas [accusative, feminine, indefinite, plural], modernizējama [genitive, indefinite, masculine, singular], modernizējamu [genitive, indefinite, masculine, plural], modernizējamas [feminine, genitive, indefinite, singular], modernizējamu [feminine, genitive, indefinite, plural], modernizējamam [dative, indefinite, masculine, singular], modernizējamiem [dative, indefinite, masculine, plural], modernizējamai [dative, feminine, indefinite, singular], modernizējamām [dative, feminine, indefinite, plural], modernizējamu [indefinite, instrumental, masculine, singular], modernizējamiem [indefinite, instrumental, masculine, plural], modernizējamu [feminine, indefinite, instrumental, singular], modernizējamām [feminine, indefinite, instrumental, plural], modernizējamā [indefinite, locative, masculine, singular], modernizējamos [indefinite, locative, masculine, plural], modernizējamā [feminine, indefinite, locative, singular], modernizējamās [feminine, indefinite, locative, plural], - [indefinite, masculine, singular, vocative], - [indefinite, masculine, plural, vocative], - [feminine, indefinite, singular, vocative], - [feminine, indefinite, plural, vocative]
  1. which can or should be modernized; indefinite present passive participle of modernizēt Tags: participle
    Sense id: modernizējams-lv-verb-TKBjknHb

Inflected forms

Download JSON data for modernizējams meaning in Latvian (4.8kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējams",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "modernizējams",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "modernizējam",
        "2": "",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "modernizējams ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "modernizēja",
        "2": "m"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "modernizēja",
        "2": "indef",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-pres-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "modernizējams",
        "10": "modernizējamu",
        "11": "modernizējamas",
        "12": "modernizējamu",
        "13": "modernizējamam",
        "14": "modernizējamiem",
        "15": "modernizējamai",
        "16": "modernizējamām",
        "17": "modernizējamu",
        "18": "modernizējamiem",
        "19": "modernizējamu",
        "2": "modernizējami",
        "20": "modernizējamām",
        "21": "modernizējamā",
        "22": "modernizējamos",
        "23": "modernizējamā",
        "24": "modernizējamās",
        "25": "modernizējamo",
        "26": "modernizējamais",
        "27": "modernizējamie",
        "28": "modernizējamo",
        "29": "modernizējamā",
        "3": "modernizējama",
        "30": "modernizējamās",
        "31": "indef",
        "4": "modernizējamas",
        "5": "modernizējamu",
        "6": "modernizējamus",
        "7": "modernizējamu",
        "8": "modernizējamas",
        "9": "modernizējama",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "which can or should be modernized; indefinite present passive participle of modernizēt"
      ],
      "id": "modernizējams-lv-verb-TKBjknHb",
      "raw_glosses": [
        "which can or should be modernized; indefinite present passive participle of modernizēt"
      ],
      "tags": [
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "word": "modernizējams"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējams",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizējamās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "modernizējams",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "modernizējam",
        "2": "",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "modernizējams ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "modernizēja",
        "2": "m"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "modernizēja",
        "2": "indef",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-pres-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "modernizējams",
        "10": "modernizējamu",
        "11": "modernizējamas",
        "12": "modernizējamu",
        "13": "modernizējamam",
        "14": "modernizējamiem",
        "15": "modernizējamai",
        "16": "modernizējamām",
        "17": "modernizējamu",
        "18": "modernizējamiem",
        "19": "modernizējamu",
        "2": "modernizējami",
        "20": "modernizējamām",
        "21": "modernizējamā",
        "22": "modernizējamos",
        "23": "modernizējamā",
        "24": "modernizējamās",
        "25": "modernizējamo",
        "26": "modernizējamais",
        "27": "modernizējamie",
        "28": "modernizējamo",
        "29": "modernizējamā",
        "3": "modernizējama",
        "30": "modernizējamās",
        "31": "indef",
        "4": "modernizējamas",
        "5": "modernizējamu",
        "6": "modernizējamus",
        "7": "modernizējamu",
        "8": "modernizējamas",
        "9": "modernizējama",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian non-lemma forms",
        "Latvian participles",
        "Latvian present passive participles"
      ],
      "glosses": [
        "which can or should be modernized; indefinite present passive participle of modernizēt"
      ],
      "raw_glosses": [
        "which can or should be modernized; indefinite present passive participle of modernizēt"
      ],
      "tags": [
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "word": "modernizējams"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-02-05 from the enwiktionary dump dated 2023-02-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.