See utu in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*utu"
},
"expansion": "Proto-Finnic *utu",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gem-pro",
"3": ""
},
"expansion": "Proto-Germanic [Term?]",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "is",
"2": "úði",
"3": "",
"4": "drizzle"
},
"expansion": "Icelandic úði (“drizzle”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *utu, probably borrowed from Proto-Germanic [Term?] (compare Icelandic úði (“drizzle”)).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*F/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "utu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "udut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "udut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "udun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "udut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "udun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "udussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "udulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "udulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uduksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uduiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "udutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*F/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "utuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "udussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "udulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "udukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uduikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uduttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "utusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "udussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uduiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uduttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "utumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "udussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uduiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uduttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "utunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "udussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uduiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uduttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "utunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "udussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "udussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uduissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "udustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uduistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "udullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uduillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "udultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uduiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "udulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "udullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uduillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "utunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "utuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "udukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uduikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uduiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uduttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uduittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "utu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "utu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "u",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish 3-letter words",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 16 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "utuinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "utupilvi"
}
],
"glosses": [
"haze, mist (of water vapor)"
],
"id": "en-utu-fi-noun-rzWrP9yj",
"links": [
[
"haze",
"haze"
],
[
"mist",
"mist"
]
],
"related": [
{
"word": "auer"
},
{
"word": "auder"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈutu/"
},
{
"ipa": "[ˈut̪u]"
},
{
"rhymes": "-utu"
}
],
"word": "utu"
}
{
"derived": [
{
"word": "utuinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "utupilvi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*utu"
},
"expansion": "Proto-Finnic *utu",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gem-pro",
"3": ""
},
"expansion": "Proto-Germanic [Term?]",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "is",
"2": "úði",
"3": "",
"4": "drizzle"
},
"expansion": "Icelandic úði (“drizzle”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *utu, probably borrowed from Proto-Germanic [Term?] (compare Icelandic úði (“drizzle”)).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*F/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "utu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "udut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "udut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "udun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "udut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "udun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "udussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "udulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "udulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uduksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uduiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "udutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*F/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "utuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "udussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "udulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "udukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uduikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uduttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "utusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "udussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uduiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uduttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "utumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "udussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uduiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uduttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "utunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "udussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uduiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uduttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "utunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "utunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "utujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "utujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "udussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "udussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uduissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "udustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uduistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "udullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "udullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uduillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "udultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "udultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uduiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "udulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "udullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uduilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uduillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "utunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "utunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "utuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "utuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "udukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uduikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uduiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uduttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uduittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uduittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "utuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "utuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "utu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "utu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "u",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "auer"
},
{
"word": "auder"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish 3-letter words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish palindromes",
"Finnish terms derived from Proto-Finnic",
"Finnish terms derived from Proto-Germanic",
"Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 16 entries",
"Pages with entries",
"Proto-Germanic term requests",
"Rhymes:Finnish/utu",
"Rhymes:Finnish/utu/2 syllables"
],
"glosses": [
"haze, mist (of water vapor)"
],
"links": [
[
"haze",
"haze"
],
[
"mist",
"mist"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈutu/"
},
{
"ipa": "[ˈut̪u]"
},
{
"rhymes": "-utu"
}
],
"word": "utu"
}
Download raw JSONL data for utu meaning in Finnish (19.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-09 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.