"tukki" meaning in Finnish

See tukki in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈtukːi/, [ˈt̪ukːi]
Rhymes: -ukːi Etymology: Borrowed from Old Swedish stokker (“tree trunk, log”) (compare modern Swedish stock). Etymology templates: {{bor|fi|gmq-osw|stokker||tree trunk, log}} Old Swedish stokker (“tree trunk, log”), {{cog|sv|stock}} Swedish stock Head templates: {{head|fi|noun}} tukki Inflection templates: {{fi-decl-risti|tu|kk|k|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], tukki [nominative, singular], tukit [nominative, plural], tukki [accusative, nominative, singular], tukit [accusative, nominative, plural], tukin [accusative, genitive, singular], tukit [accusative, genitive, plural], tukin [genitive, singular], tukkien [genitive, plural], tukkia [partitive, singular], tukkeja [partitive, plural], tukissa [inessive, singular], tukeissa [inessive, plural], tukista [elative, singular], tukeista [elative, plural], tukkiin [illative, singular], tukkeihin [illative, plural], tukilla [adessive, singular], tukeilla [adessive, plural], tukilta [ablative, singular], tukeilta [ablative, plural], tukille [allative, singular], tukeille [allative, plural], tukkina [essive, singular], tukkeina [essive, plural], tukiksi [singular, translative], tukeiksi [plural, translative], tukitta [abessive, singular], tukeitta [abessive, plural], - [instructive, singular], tukein [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], tukkini [nominative, singular], tukkini [nominative, plural], tukkini [accusative, nominative, singular], tukkini [accusative, nominative, plural], tukkini [accusative, genitive, singular], tukkini [accusative, genitive, plural], tukkini [genitive, singular], tukkieni [genitive, plural], tukkiani [partitive, singular], tukkejani [partitive, plural], tukissani [inessive, singular], tukeissani [inessive, plural], tukistani [elative, singular], tukeistani [elative, plural], tukkiini [illative, singular], tukkeihini [illative, plural], tukillani [adessive, singular], tukeillani [adessive, plural], tukiltani [ablative, singular], tukeiltani [ablative, plural], tukilleni [allative, singular], tukeilleni [allative, plural], tukkinani [essive, singular], tukkeinani [essive, plural], tukikseni [singular, translative], tukeikseni [plural, translative], tukittani [abessive, singular], tukeittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tukkeineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], tukkisi [nominative, singular], tukkisi [nominative, plural], tukkisi [accusative, nominative, singular], tukkisi [accusative, nominative, plural], tukkisi [accusative, genitive, singular], tukkisi [accusative, genitive, plural], tukkisi [genitive, singular], tukkiesi [genitive, plural], tukkiasi [partitive, singular], tukkejasi [partitive, plural], tukissasi [inessive, singular], tukeissasi [inessive, plural], tukistasi [elative, singular], tukeistasi [elative, plural], tukkiisi [illative, singular], tukkeihisi [illative, plural], tukillasi [adessive, singular], tukeillasi [adessive, plural], tukiltasi [ablative, singular], tukeiltasi [ablative, plural], tukillesi [allative, singular], tukeillesi [allative, plural], tukkinasi [essive, singular], tukkeinasi [essive, plural], tukiksesi [singular, translative], tukeiksesi [plural, translative], tukittasi [abessive, singular], tukeittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tukkeinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], tukkimme [nominative, singular], tukkimme [nominative, plural], tukkimme [accusative, nominative, singular], tukkimme [accusative, nominative, plural], tukkimme [accusative, genitive, singular], tukkimme [accusative, genitive, plural], tukkimme [genitive, singular], tukkiemme [genitive, plural], tukkiamme [partitive, singular], tukkejamme [partitive, plural], tukissamme [inessive, singular], tukeissamme [inessive, plural], tukistamme [elative, singular], tukeistamme [elative, plural], tukkiimme [illative, singular], tukkeihimme [illative, plural], tukillamme [adessive, singular], tukeillamme [adessive, plural], tukiltamme [ablative, singular], tukeiltamme [ablative, plural], tukillemme [allative, singular], tukeillemme [allative, plural], tukkinamme [essive, singular], tukkeinamme [essive, plural], tukiksemme [singular, translative], tukeiksemme [plural, translative], tukittamme [abessive, singular], tukeittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tukkeinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], tukkinne [nominative, singular], tukkinne [nominative, plural], tukkinne [accusative, nominative, singular], tukkinne [accusative, nominative, plural], tukkinne [accusative, genitive, singular], tukkinne [accusative, genitive, plural], tukkinne [genitive, singular], tukkienne [genitive, plural], tukkianne [partitive, singular], tukkejanne [partitive, plural], tukissanne [inessive, singular], tukeissanne [inessive, plural], tukistanne [elative, singular], tukeistanne [elative, plural], tukkiinne [illative, singular], tukkeihinne [illative, plural], tukillanne [adessive, singular], tukeillanne [adessive, plural], tukiltanne [ablative, singular], tukeiltanne [ablative, plural], tukillenne [allative, singular], tukeillenne [allative, plural], tukkinanne [essive, singular], tukkeinanne [essive, plural], tukiksenne [singular, translative], tukeiksenne [plural, translative], tukittanne [abessive, singular], tukeittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tukkeinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], tukkinsa [nominative, singular], tukkinsa [nominative, plural], tukkinsa [accusative, nominative, singular], tukkinsa [accusative, nominative, plural], tukkinsa [accusative, genitive, singular], tukkinsa [accusative, genitive, plural], tukkinsa [genitive, singular], tukkiensa [genitive, plural], tukkiaan [partitive, singular], tukkiansa [partitive, singular], tukkejaan [partitive, plural], tukkejansa [partitive, plural], tukissaan [inessive, singular], tukissansa [inessive, singular], tukeissaan [inessive, plural], tukeissansa [inessive, plural], tukistaan [elative, singular], tukistansa [elative, singular], tukeistaan [elative, plural], tukeistansa [elative, plural], tukkiinsa [illative, singular], tukkeihinsa [illative, plural], tukillaan [adessive, singular], tukillansa [adessive, singular], tukeillaan [adessive, plural], tukeillansa [adessive, plural], tukiltaan [ablative, singular], tukiltansa [ablative, singular], tukeiltaan [ablative, plural], tukeiltansa [ablative, plural], tukilleen [allative, singular], tukillensa [allative, singular], tukeilleen [allative, plural], tukeillensa [allative, plural], tukkinaan [essive, singular], tukkinansa [essive, singular], tukkeinaan [essive, plural], tukkeinansa [essive, plural], tukikseen [singular, translative], tukiksensa [singular, translative], tukeikseen [plural, translative], tukeiksensa [plural, translative], tukittaan [abessive, singular], tukittansa [abessive, singular], tukeittaan [abessive, plural], tukeittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tukkeineen [comitative, plural], tukkeinensa [comitative, plural]
  1. log, stock (heavy, usually round piece of lumber)
    Sense id: en-tukki-fi-noun-5Trj8o1e
  2. (forestry) log; collectively also timber (piece of raw timber big enough to be used as raw material for a sawmill) Categories (topical): Forestry Related terms (not to be confused with): tukka
    Sense id: en-tukki-fi-noun-wik1hRMb Topics: business, forestry Disambiguation of 'not to be confused with': 15 31 19 15 20
  3. (firearms) stock Categories (topical): Firearms
    Sense id: en-tukki-fi-noun-CMQkK19Y Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish risti-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 4 28 37 19 13 Disambiguation of Finnish risti-type nominals: 7 22 39 20 12 Topics: engineering, firearms, government, military, natural-sciences, physical-sciences, politics, tools, war, weaponry
  4. (nautical) stock (transverse bar of an anchor) Categories (topical): Nautical
    Sense id: en-tukki-fi-noun-Q20p-jEs Topics: nautical, transport
  5. beam of a loom Hyponyms (beam of a loom): loimitukki (english: fore beam), kangastukki (english: aft beam)
    Sense id: en-tukki-fi-noun-tQq6ZBLH Disambiguation of 'beam of a loom': 1 4 2 1 92
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: tukkilainen, tukkimiehentäi, tukkimies, tukkipuu Related terms: hirsi, tukkia, tykki
Etymology number: 1

Verb

IPA: /ˈtukːi/, [ˈt̪ukːi]
Rhymes: -ukːi Head templates: {{head|fi|verb form}} tukki
  1. third-person singular past indicative of tukkia Tags: form-of, indicative, past, singular, third-person Form of: tukkia
    Sense id: en-tukki-fi-verb-n-2gdqK5
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Inflected forms

Download JSON data for tukki meaning in Finnish (22.3kB)

{
  "antonyms": [
    {
      "sense": "forestry: log",
      "word": "kuitupuu"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "tukkilainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "tukkimiehentäi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "tukkimies"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "tukkipuu"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gmq-osw",
        "3": "stokker",
        "4": "",
        "5": "tree trunk, log"
      },
      "expansion": "Old Swedish stokker (“tree trunk, log”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "stock"
      },
      "expansion": "Swedish stock",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Old Swedish stokker (“tree trunk, log”) (compare modern Swedish stock).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kk-k gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5*A/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tukki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kk-k gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5*A/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkejani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkejasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkejamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkejanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkejaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkejansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tukki",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tu",
        "2": "kk",
        "3": "k",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-risti"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "hirsi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "tukkia"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "tykki"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "log, stock (heavy, usually round piece of lumber)"
      ],
      "id": "en-tukki-fi-noun-5Trj8o1e",
      "links": [
        [
          "log",
          "log"
        ],
        [
          "stock",
          "stock"
        ],
        [
          "lumber",
          "lumber#English"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Forestry",
          "orig": "fi:Forestry",
          "parents": [
            "Applied sciences",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "log; collectively also timber (piece of raw timber big enough to be used as raw material for a sawmill)"
      ],
      "id": "en-tukki-fi-noun-wik1hRMb",
      "links": [
        [
          "forestry",
          "forestry"
        ],
        [
          "log",
          "log"
        ],
        [
          "timber",
          "timber"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(forestry) log; collectively also timber (piece of raw timber big enough to be used as raw material for a sawmill)"
      ],
      "related": [
        {
          "_dis1": "15 31 19 15 20",
          "sense": "not to be confused with",
          "word": "tukka"
        }
      ],
      "topics": [
        "business",
        "forestry"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Firearms",
          "orig": "fi:Firearms",
          "parents": [
            "Weapons",
            "Hunting",
            "Military",
            "Tools",
            "Human activity",
            "Society",
            "Technology",
            "Human behaviour",
            "All topics",
            "Human",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "4 28 37 19 13",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 22 39 20 12",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish risti-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "stock"
      ],
      "id": "en-tukki-fi-noun-CMQkK19Y",
      "links": [
        [
          "firearm",
          "firearm"
        ],
        [
          "stock",
          "stock"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(firearms) stock"
      ],
      "topics": [
        "engineering",
        "firearms",
        "government",
        "military",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences",
        "politics",
        "tools",
        "war",
        "weaponry"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Nautical",
          "orig": "fi:Nautical",
          "parents": [
            "Transport",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "stock (transverse bar of an anchor)"
      ],
      "id": "en-tukki-fi-noun-Q20p-jEs",
      "links": [
        [
          "nautical",
          "nautical"
        ],
        [
          "stock",
          "stock"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(nautical) stock (transverse bar of an anchor)"
      ],
      "topics": [
        "nautical",
        "transport"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "beam of a loom"
      ],
      "hyponyms": [
        {
          "_dis1": "1 4 2 1 92",
          "english": "fore beam",
          "sense": "beam of a loom",
          "word": "loimitukki"
        },
        {
          "_dis1": "1 4 2 1 92",
          "english": "aft beam",
          "sense": "beam of a loom",
          "word": "kangastukki"
        }
      ],
      "id": "en-tukki-fi-noun-tQq6ZBLH",
      "links": [
        [
          "beam",
          "beam"
        ],
        [
          "loom",
          "loom"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtukːi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪ukːi]"
    },
    {
      "rhymes": "-ukːi"
    }
  ],
  "word": "tukki"
}

{
  "categories": [],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "tukki",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "tukkia"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular past indicative of tukkia"
      ],
      "id": "en-tukki-fi-verb-n-2gdqK5",
      "links": [
        [
          "tukkia",
          "tukkia#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtukːi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪ukːi]"
    },
    {
      "rhymes": "-ukːi"
    }
  ],
  "word": "tukki"
}
{
  "antonyms": [
    {
      "sense": "forestry: log",
      "word": "kuitupuu"
    }
  ],
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish nouns",
    "Finnish risti-type nominals",
    "Finnish terms borrowed from Old Swedish",
    "Finnish terms derived from Old Swedish",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish verb forms",
    "Rhymes:Finnish/ukːi",
    "Rhymes:Finnish/ukːi/2 syllables",
    "wo-noun lacking noun class"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "tukkilainen"
    },
    {
      "word": "tukkimiehentäi"
    },
    {
      "word": "tukkimies"
    },
    {
      "word": "tukkipuu"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gmq-osw",
        "3": "stokker",
        "4": "",
        "5": "tree trunk, log"
      },
      "expansion": "Old Swedish stokker (“tree trunk, log”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "stock"
      },
      "expansion": "Swedish stock",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Old Swedish stokker (“tree trunk, log”) (compare modern Swedish stock).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kk-k gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5*A/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tukki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kk-k gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5*A/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkejani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkejasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkejamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkejanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkejaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkejansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tukittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukeittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tukkeinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tukki",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyponyms": [
    {
      "english": "fore beam",
      "sense": "beam of a loom",
      "word": "loimitukki"
    },
    {
      "english": "aft beam",
      "sense": "beam of a loom",
      "word": "kangastukki"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tu",
        "2": "kk",
        "3": "k",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-risti"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "hirsi"
    },
    {
      "sense": "not to be confused with",
      "word": "tukka"
    },
    {
      "word": "tukkia"
    },
    {
      "word": "tykki"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "log, stock (heavy, usually round piece of lumber)"
      ],
      "links": [
        [
          "log",
          "log"
        ],
        [
          "stock",
          "stock"
        ],
        [
          "lumber",
          "lumber#English"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Forestry"
      ],
      "glosses": [
        "log; collectively also timber (piece of raw timber big enough to be used as raw material for a sawmill)"
      ],
      "links": [
        [
          "forestry",
          "forestry"
        ],
        [
          "log",
          "log"
        ],
        [
          "timber",
          "timber"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(forestry) log; collectively also timber (piece of raw timber big enough to be used as raw material for a sawmill)"
      ],
      "topics": [
        "business",
        "forestry"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Firearms"
      ],
      "glosses": [
        "stock"
      ],
      "links": [
        [
          "firearm",
          "firearm"
        ],
        [
          "stock",
          "stock"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(firearms) stock"
      ],
      "topics": [
        "engineering",
        "firearms",
        "government",
        "military",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences",
        "politics",
        "tools",
        "war",
        "weaponry"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Nautical"
      ],
      "glosses": [
        "stock (transverse bar of an anchor)"
      ],
      "links": [
        [
          "nautical",
          "nautical"
        ],
        [
          "stock",
          "stock"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(nautical) stock (transverse bar of an anchor)"
      ],
      "topics": [
        "nautical",
        "transport"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "beam of a loom"
      ],
      "links": [
        [
          "beam",
          "beam"
        ],
        [
          "loom",
          "loom"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtukːi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪ukːi]"
    },
    {
      "rhymes": "-ukːi"
    }
  ],
  "word": "tukki"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish verb forms",
    "Rhymes:Finnish/ukːi",
    "Rhymes:Finnish/ukːi/2 syllables",
    "wo-noun lacking noun class"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "tukki",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "tukkia"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular past indicative of tukkia"
      ],
      "links": [
        [
          "tukkia",
          "tukkia#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtukːi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪ukːi]"
    },
    {
      "rhymes": "-ukːi"
    }
  ],
  "word": "tukki"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-13 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (ee658f9 and be4df6b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.