See tukkipihdit in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tukki",
"3": "pihdit"
},
"expansion": "tukki + pihdit",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tukki + pihdit",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*F/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*F/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tukkipihdeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihtejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihdeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihdeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tukkipihdeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihdeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "pluralia tantum",
"g": "p",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tukkipihdit pl",
"name": "head"
},
{
"args": {
"plonly": "true"
},
"expansion": "tukkipihdit pl",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tukkipih",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "ä",
"n": "pl"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish pluralia tantum",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"synonym of tukkisakset"
],
"id": "en-tukkipihdit-fi-noun-99tf9hKF",
"links": [
[
"tukkisakset",
"tukkisakset#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "tukkisakset"
}
],
"tags": [
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtukːiˌpihdit/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ukːiˌpiçdit̪]"
},
{
"rhymes": "-ihdit"
}
],
"word": "tukkipihdit"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tukki",
"3": "pihdit"
},
"expansion": "tukki + pihdit",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tukki + pihdit",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*F/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*F/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tukkipihdeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihtejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihtejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihdeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihdeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihdeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tukkipihdeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tukkipihdeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihdeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihdeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tukkipihteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tukkipihteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "pluralia tantum",
"g": "p",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tukkipihdit pl",
"name": "head"
},
{
"args": {
"plonly": "true"
},
"expansion": "tukkipihdit pl",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tukkipih",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "ä",
"n": "pl"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish pluralia tantum",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ihdit",
"Rhymes:Finnish/ihdit/4 syllables"
],
"glosses": [
"synonym of tukkisakset"
],
"links": [
[
"tukkisakset",
"tukkisakset#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "tukkisakset"
}
],
"tags": [
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtukːiˌpihdit/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ukːiˌpiçdit̪]"
},
{
"rhymes": "-ihdit"
}
],
"word": "tukkipihdit"
}
Download raw JSONL data for tukkipihdit meaning in Finnish (18.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.