"laita" meaning in Finnish

See laita in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈlɑi̯tɑ/, [ˈlɑ̝i̯t̪ɑ̝]
Rhymes: -ɑitɑ Etymology: From Proto-Finnic *laita (“edge, border”) (compare Estonian laid, Ingrian laita, Karelian laita, Veps laid, Votic laitõ). Probably related to *laita (“route, way”) (which could rather be the direct origin of the sense "state of affairs"), in which case borrowed from Proto-Germanic *laidō. Etymology templates: {{inh|fi|urj-fin-pro|*laita||edge, border|id=edge}} Proto-Finnic *laita (“edge, border”), {{cog|et|laid}} Estonian laid, {{cog|izh|laita}} Ingrian laita, {{cog|krl|laita}} Karelian laita, {{cog|vep|laid}} Veps laid, {{cog|vot|laitõ}} Votic laitõ, {{der|fi|gem-pro|*laidō}} Proto-Germanic *laidō Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} laita, {{fi-noun}} laita Inflection templates: {{fi-decl-kala|lai|t|d|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], laita [nominative, singular], laidat [nominative, plural], laita [accusative, nominative, singular], laidat [accusative, nominative, plural], laidan [accusative, genitive, singular], laidat [accusative, genitive, plural], laidan [genitive, singular], laitojen [genitive, plural], laitain [genitive, plural, rare], laitaa [partitive, singular], laitoja [partitive, plural], laidassa [inessive, singular], laidoissa [inessive, plural], laidasta [elative, singular], laidoista [elative, plural], laitaan [illative, singular], laitoihin [illative, plural], laidalla [adessive, singular], laidoilla [adessive, plural], laidalta [ablative, singular], laidoilta [ablative, plural], laidalle [allative, singular], laidoille [allative, plural], laitana [essive, singular], laitoina [essive, plural], laidaksi [singular, translative], laidoiksi [plural, translative], laidatta [abessive, singular], laidoitta [abessive, plural], - [instructive, singular], laidoin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], laitani [nominative, singular], laitani [nominative, plural], laitani [accusative, nominative, singular], laitani [accusative, nominative, plural], laitani [accusative, genitive, singular], laitani [accusative, genitive, plural], laitani [genitive, singular], laitojeni [genitive, plural], laitaini [genitive, plural, rare], laitaani [partitive, singular], laitojani [partitive, plural], laidassani [inessive, singular], laidoissani [inessive, plural], laidastani [elative, singular], laidoistani [elative, plural], laitaani [illative, singular], laitoihini [illative, plural], laidallani [adessive, singular], laidoillani [adessive, plural], laidaltani [ablative, singular], laidoiltani [ablative, plural], laidalleni [allative, singular], laidoilleni [allative, plural], laitanani [essive, singular], laitoinani [essive, plural], laidakseni [singular, translative], laidoikseni [plural, translative], laidattani [abessive, singular], laidoittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], laitoineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], laitasi [nominative, singular], laitasi [nominative, plural], laitasi [accusative, nominative, singular], laitasi [accusative, nominative, plural], laitasi [accusative, genitive, singular], laitasi [accusative, genitive, plural], laitasi [genitive, singular], laitojesi [genitive, plural], laitaisi [genitive, plural, rare], laitaasi [partitive, singular], laitojasi [partitive, plural], laidassasi [inessive, singular], laidoissasi [inessive, plural], laidastasi [elative, singular], laidoistasi [elative, plural], laitaasi [illative, singular], laitoihisi [illative, plural], laidallasi [adessive, singular], laidoillasi [adessive, plural], laidaltasi [ablative, singular], laidoiltasi [ablative, plural], laidallesi [allative, singular], laidoillesi [allative, plural], laitanasi [essive, singular], laitoinasi [essive, plural], laidaksesi [singular, translative], laidoiksesi [plural, translative], laidattasi [abessive, singular], laidoittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], laitoinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], laitamme [nominative, singular], laitamme [nominative, plural], laitamme [accusative, nominative, singular], laitamme [accusative, nominative, plural], laitamme [accusative, genitive, singular], laitamme [accusative, genitive, plural], laitamme [genitive, singular], laitojemme [genitive, plural], laitaimme [genitive, plural, rare], laitaamme [partitive, singular], laitojamme [partitive, plural], laidassamme [inessive, singular], laidoissamme [inessive, plural], laidastamme [elative, singular], laidoistamme [elative, plural], laitaamme [illative, singular], laitoihimme [illative, plural], laidallamme [adessive, singular], laidoillamme [adessive, plural], laidaltamme [ablative, singular], laidoiltamme [ablative, plural], laidallemme [allative, singular], laidoillemme [allative, plural], laitanamme [essive, singular], laitoinamme [essive, plural], laidaksemme [singular, translative], laidoiksemme [plural, translative], laidattamme [abessive, singular], laidoittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], laitoinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], laitanne [nominative, singular], laitanne [nominative, plural], laitanne [accusative, nominative, singular], laitanne [accusative, nominative, plural], laitanne [accusative, genitive, singular], laitanne [accusative, genitive, plural], laitanne [genitive, singular], laitojenne [genitive, plural], laitainne [genitive, plural, rare], laitaanne [partitive, singular], laitojanne [partitive, plural], laidassanne [inessive, singular], laidoissanne [inessive, plural], laidastanne [elative, singular], laidoistanne [elative, plural], laitaanne [illative, singular], laitoihinne [illative, plural], laidallanne [adessive, singular], laidoillanne [adessive, plural], laidaltanne [ablative, singular], laidoiltanne [ablative, plural], laidallenne [allative, singular], laidoillenne [allative, plural], laitananne [essive, singular], laitoinanne [essive, plural], laidaksenne [singular, translative], laidoiksenne [plural, translative], laidattanne [abessive, singular], laidoittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], laitoinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], laitansa [nominative, singular], laitansa [nominative, plural], laitansa [accusative, nominative, singular], laitansa [accusative, nominative, plural], laitansa [accusative, genitive, singular], laitansa [accusative, genitive, plural], laitansa [genitive, singular], laitojensa [genitive, plural], laitainsa [genitive, plural, rare], laitaansa [partitive, singular], laitojaan [partitive, plural], laitojansa [partitive, plural], laidassaan [inessive, singular], laidassansa [inessive, singular], laidoissaan [inessive, plural], laidoissansa [inessive, plural], laidastaan [elative, singular], laidastansa [elative, singular], laidoistaan [elative, plural], laidoistansa [elative, plural], laitaansa [illative, singular], laitoihinsa [illative, plural], laidallaan [adessive, singular], laidallansa [adessive, singular], laidoillaan [adessive, plural], laidoillansa [adessive, plural], laidaltaan [ablative, singular], laidaltansa [ablative, singular], laidoiltaan [ablative, plural], laidoiltansa [ablative, plural], laidalleen [allative, singular], laidallensa [allative, singular], laidoilleen [allative, plural], laidoillensa [allative, plural], laitanaan [essive, singular], laitanansa [essive, singular], laitoinaan [essive, plural], laitoinansa [essive, plural], laidakseen [singular, translative], laidaksensa [singular, translative], laidoikseen [plural, translative], laidoiksensa [plural, translative], laidattaan [abessive, singular], laidattansa [abessive, singular], laidoittaan [abessive, plural], laidoittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], laitoineen [comitative, plural], laitoinensa [comitative, plural]
  1. edge, margin, border, verge, brink, side (outer limit of something)
    Sense id: en-laita-fi-noun-~yUR~R3u Categories (other): Finnish terms with collocations
  2. brim (topmost rim or lip of a container) Synonyms (outer limit, brim, outskirt): reuna
    Sense id: en-laita-fi-noun-mCD07aB3 Categories (other): Finnish kala-type nominals Disambiguation of Finnish kala-type nominals: 6 16 4 28 24 22 Disambiguation of 'outer limit, brim, outskirt': 24 40 20 3 7 5
  3. outskirt (remote part of a town or city)
    Sense id: en-laita-fi-noun-a97isyT4
  4. state of affairs, status; often translated into English with "to be doing"
    Sense id: en-laita-fi-noun-y91XFDRi Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish kala-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 7 10 3 12 13 18 14 9 15 Disambiguation of Finnish kala-type nominals: 6 16 4 28 24 22
  5. (ice hockey) board Categories (topical): Ice hockey
    Sense id: en-laita-fi-noun-hZFps4GF Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish kala-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 7 10 3 12 13 18 14 9 15 Disambiguation of Finnish kala-type nominals: 6 16 4 28 24 22 Topics: hobbies, ice-hockey, lifestyle, skating, sports
  6. (sports) wing Categories (topical): Sports
    Sense id: en-laita-fi-noun-wEfK75W0 Categories (other): Finnish terms with collocations, Finnish entries with incorrect language header, Finnish kala-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 7 10 3 12 13 18 14 9 15 Disambiguation of Finnish kala-type nominals: 6 16 4 28 24 22 Topics: hobbies, lifestyle, sports
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: laide

Verb

IPA: /ˈlɑi̯tɑˣ/, [ˈlɑ̝i̯t̪ɑ̝(ʔ)]
Rhymes: -ɑitɑ Head templates: {{head|fi|verb form}} laita
  1. inflection of laittaa: Tags: active, connegative, form-of, indicative, present Form of: laittaa
    Sense id: en-laita-fi-verb-uX5Ad8IU Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 7 10 3 12 13 18 14 9 15
  2. inflection of laittaa: Tags: form-of, imperative, present, second-person, singular Form of: laittaa
    Sense id: en-laita-fi-verb-cXNXiQ6E
  3. inflection of laittaa: Tags: active, connegative, form-of, imperative, present, second-person, singular Form of: laittaa
    Sense id: en-laita-fi-verb-PTdk0dc9 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 7 10 3 12 13 18 14 9 15
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Inflected forms

Download JSONL data for laita meaning in Finnish (29.1kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laidallinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laidaton"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laidatusten"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laide"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laidemmaksi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laidemmalla"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laidemmalle"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laidemmalta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laidempi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laidoittaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laistaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "Laitala"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitama"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "Laitanen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laituri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "olla laitaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "alalaita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "asianlaita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "eheälaitainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "ehytlaitainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "korkealaitainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "kylänlaita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laita-alkoholisti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laita-avaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitaesto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitahyökkääjä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "Laitakari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitakatu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitakaupunki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitakukka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitalinkki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitamies"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitamyötäinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "Laitamäki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitapakki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitapuoli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitapuolustaja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitarakentaja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitareki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitataklaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitatuuli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laitavastainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "mutkalaitainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "nirhalaitainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "nyhälaitainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "otalaitainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "perälaita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "piikkilaitainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "poimulaitainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "päätylaita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "ripsilaitainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "sahalaita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "sisälaita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "sängynlaita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "takalaita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "tasalaitainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "tienlaita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "täyslaidallinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "ulkolaita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "ulkolaitamoottori"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "varalaita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "ylälaita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "äärilaita"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*laita",
        "4": "",
        "5": "edge, border",
        "id": "edge"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *laita (“edge, border”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "laid"
      },
      "expansion": "Estonian laid",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "laita"
      },
      "expansion": "Ingrian laita",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "laita"
      },
      "expansion": "Karelian laita",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "laid"
      },
      "expansion": "Veps laid",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "laitõ"
      },
      "expansion": "Votic laitõ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*laidō"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *laidō",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *laita (“edge, border”) (compare Estonian laid, Ingrian laita, Karelian laita, Veps laid, Votic laitõ). Probably related to *laita (“route, way”) (which could rather be the direct origin of the sense \"state of affairs\"), in which case borrowed from Proto-Germanic *laidō.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9*F/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "laita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9*F/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "laitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "laitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "laitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "laitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "laita",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "laita",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lai",
        "2": "t",
        "3": "d",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "laide"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms with collocations",
          "parents": [
            "Terms with collocations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "edge of a table",
          "text": "pöydän laita",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "edge, margin, border, verge, brink, side (outer limit of something)"
      ],
      "id": "en-laita-fi-noun-~yUR~R3u",
      "links": [
        [
          "edge",
          "edge"
        ],
        [
          "margin",
          "margin"
        ],
        [
          "border",
          "border"
        ],
        [
          "verge",
          "verge"
        ],
        [
          "brink",
          "brink"
        ],
        [
          "side",
          "side"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "6 16 4 28 24 22",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "brim (topmost rim or lip of a container)"
      ],
      "id": "en-laita-fi-noun-mCD07aB3",
      "links": [
        [
          "brim",
          "brim"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "24 40 20 3 7 5",
          "sense": "outer limit, brim, outskirt",
          "word": "reuna"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I live on the outskirts of the city.",
          "text": "Minä asun kaupungin laidalla.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "outskirt (remote part of a town or city)"
      ],
      "id": "en-laita-fi-noun-a97isyT4",
      "links": [
        [
          "outskirt",
          "outskirt"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "7 10 3 12 13 18 14 9 15",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "6 16 4 28 24 22",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "How is he actually doing?",
          "text": "Kuinka hänen laitansa oikein on?",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "The fact of the matter is that...",
          "text": "Asian laita on siten, että...",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "state of affairs, status; often translated into English with \"to be doing\""
      ],
      "id": "en-laita-fi-noun-y91XFDRi",
      "links": [
        [
          "state of affairs",
          "state of affairs"
        ],
        [
          "status",
          "status"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Ice hockey",
          "orig": "fi:Ice hockey",
          "parents": [
            "Hockey",
            "Winter sports",
            "Sports",
            "Winter activities",
            "Human activity",
            "Winter",
            "Human behaviour",
            "Seasons",
            "Human",
            "Nature",
            "Periodic occurrences",
            "All topics",
            "Time",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "7 10 3 12 13 18 14 9 15",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "6 16 4 28 24 22",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "board"
      ],
      "id": "en-laita-fi-noun-hZFps4GF",
      "links": [
        [
          "ice hockey",
          "ice hockey"
        ],
        [
          "board",
          "board"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(ice hockey) board"
      ],
      "topics": [
        "hobbies",
        "ice-hockey",
        "lifestyle",
        "skating",
        "sports"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms with collocations",
          "parents": [
            "Terms with collocations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Sports",
          "orig": "fi:Sports",
          "parents": [
            "Human activity",
            "Human behaviour",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "7 10 3 12 13 18 14 9 15",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "6 16 4 28 24 22",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "right wing",
          "text": "oikea laita",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "wing"
      ],
      "id": "en-laita-fi-noun-wEfK75W0",
      "links": [
        [
          "sports",
          "sports"
        ],
        [
          "wing",
          "wing"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(sports) wing"
      ],
      "topics": [
        "hobbies",
        "lifestyle",
        "sports"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈlɑi̯tɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlɑ̝i̯t̪ɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑitɑ"
    }
  ],
  "word": "laita"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "laita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "7 10 3 12 13 18 14 9 15",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "laittaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of laittaa:\n## present active indicative connegative\n## second-person singular present imperative\n## second-person singular present active imperative connegative",
        "present active indicative connegative"
      ],
      "id": "en-laita-fi-verb-uX5Ad8IU",
      "links": [
        [
          "laittaa",
          "laittaa#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of laittaa:\n"
      ],
      "tags": [
        "active",
        "connegative",
        "form-of",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "laittaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of laittaa:\n## present active indicative connegative\n## second-person singular present imperative\n## second-person singular present active imperative connegative",
        "second-person singular present imperative"
      ],
      "id": "en-laita-fi-verb-cXNXiQ6E",
      "links": [
        [
          "laittaa",
          "laittaa#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of laittaa:\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "7 10 3 12 13 18 14 9 15",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "laittaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of laittaa:\n## present active indicative connegative\n## second-person singular present imperative\n## second-person singular present active imperative connegative",
        "second-person singular present active imperative connegative"
      ],
      "id": "en-laita-fi-verb-PTdk0dc9",
      "links": [
        [
          "laittaa",
          "laittaa#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of laittaa:\n"
      ],
      "tags": [
        "active",
        "connegative",
        "form-of",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈlɑi̯tɑˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlɑ̝i̯t̪ɑ̝(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑitɑ"
    }
  ],
  "word": "laita"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish kala-type nominals",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish nouns",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Germanic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish verb forms",
    "Rhymes:Finnish/ɑitɑ",
    "Rhymes:Finnish/ɑitɑ/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "laidallinen"
    },
    {
      "word": "laidaton"
    },
    {
      "word": "laidatusten"
    },
    {
      "word": "laide"
    },
    {
      "word": "laidemmaksi"
    },
    {
      "word": "laidemmalla"
    },
    {
      "word": "laidemmalle"
    },
    {
      "word": "laidemmalta"
    },
    {
      "word": "laidempi"
    },
    {
      "word": "laidoittaa"
    },
    {
      "word": "laistaa"
    },
    {
      "word": "laitainen"
    },
    {
      "word": "Laitala"
    },
    {
      "word": "laitama"
    },
    {
      "word": "Laitanen"
    },
    {
      "word": "laituri"
    },
    {
      "word": "olla laitaa"
    },
    {
      "word": "alalaita"
    },
    {
      "word": "asianlaita"
    },
    {
      "word": "eheälaitainen"
    },
    {
      "word": "ehytlaitainen"
    },
    {
      "word": "korkealaitainen"
    },
    {
      "word": "kylänlaita"
    },
    {
      "word": "laita-alkoholisti"
    },
    {
      "word": "laita-avaus"
    },
    {
      "word": "laitaesto"
    },
    {
      "word": "laitahyökkääjä"
    },
    {
      "word": "Laitakari"
    },
    {
      "word": "laitakatu"
    },
    {
      "word": "laitakaupunki"
    },
    {
      "word": "laitakukka"
    },
    {
      "word": "laitalinkki"
    },
    {
      "word": "laitamies"
    },
    {
      "word": "laitamyötäinen"
    },
    {
      "word": "Laitamäki"
    },
    {
      "word": "laitapakki"
    },
    {
      "word": "laitapuoli"
    },
    {
      "word": "laitapuolustaja"
    },
    {
      "word": "laitarakentaja"
    },
    {
      "word": "laitareki"
    },
    {
      "word": "laitataklaus"
    },
    {
      "word": "laitatuuli"
    },
    {
      "word": "laitavastainen"
    },
    {
      "word": "mutkalaitainen"
    },
    {
      "word": "nirhalaitainen"
    },
    {
      "word": "nyhälaitainen"
    },
    {
      "word": "otalaitainen"
    },
    {
      "word": "perälaita"
    },
    {
      "word": "piikkilaitainen"
    },
    {
      "word": "poimulaitainen"
    },
    {
      "word": "päätylaita"
    },
    {
      "word": "ripsilaitainen"
    },
    {
      "word": "sahalaita"
    },
    {
      "word": "sisälaita"
    },
    {
      "word": "sängynlaita"
    },
    {
      "word": "takalaita"
    },
    {
      "word": "tasalaitainen"
    },
    {
      "word": "tienlaita"
    },
    {
      "word": "täyslaidallinen"
    },
    {
      "word": "ulkolaita"
    },
    {
      "word": "ulkolaitamoottori"
    },
    {
      "word": "varalaita"
    },
    {
      "word": "ylälaita"
    },
    {
      "word": "äärilaita"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*laita",
        "4": "",
        "5": "edge, border",
        "id": "edge"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *laita (“edge, border”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "laid"
      },
      "expansion": "Estonian laid",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "laita"
      },
      "expansion": "Ingrian laita",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "laita"
      },
      "expansion": "Karelian laita",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "laid"
      },
      "expansion": "Veps laid",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "laitõ"
      },
      "expansion": "Votic laitõ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*laidō"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *laidō",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *laita (“edge, border”) (compare Estonian laid, Ingrian laita, Karelian laita, Veps laid, Votic laitõ). Probably related to *laita (“route, way”) (which could rather be the direct origin of the sense \"state of affairs\"), in which case borrowed from Proto-Germanic *laidō.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9*F/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "laita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9*F/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "laitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "laitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "laitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "laitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "laidattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laidoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laitoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "laita",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "laita",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lai",
        "2": "t",
        "3": "d",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "laide"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with collocations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "edge of a table",
          "text": "pöydän laita",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "edge, margin, border, verge, brink, side (outer limit of something)"
      ],
      "links": [
        [
          "edge",
          "edge"
        ],
        [
          "margin",
          "margin"
        ],
        [
          "border",
          "border"
        ],
        [
          "verge",
          "verge"
        ],
        [
          "brink",
          "brink"
        ],
        [
          "side",
          "side"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "brim (topmost rim or lip of a container)"
      ],
      "links": [
        [
          "brim",
          "brim"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I live on the outskirts of the city.",
          "text": "Minä asun kaupungin laidalla.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "outskirt (remote part of a town or city)"
      ],
      "links": [
        [
          "outskirt",
          "outskirt"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "How is he actually doing?",
          "text": "Kuinka hänen laitansa oikein on?",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "The fact of the matter is that...",
          "text": "Asian laita on siten, että...",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "state of affairs, status; often translated into English with \"to be doing\""
      ],
      "links": [
        [
          "state of affairs",
          "state of affairs"
        ],
        [
          "status",
          "status"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Ice hockey"
      ],
      "glosses": [
        "board"
      ],
      "links": [
        [
          "ice hockey",
          "ice hockey"
        ],
        [
          "board",
          "board"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(ice hockey) board"
      ],
      "topics": [
        "hobbies",
        "ice-hockey",
        "lifestyle",
        "skating",
        "sports"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with collocations",
        "fi:Sports"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "right wing",
          "text": "oikea laita",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "wing"
      ],
      "links": [
        [
          "sports",
          "sports"
        ],
        [
          "wing",
          "wing"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(sports) wing"
      ],
      "topics": [
        "hobbies",
        "lifestyle",
        "sports"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈlɑi̯tɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlɑ̝i̯t̪ɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑitɑ"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "outer limit, brim, outskirt",
      "word": "reuna"
    }
  ],
  "word": "laita"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish verb forms",
    "Rhymes:Finnish/ɑitɑ",
    "Rhymes:Finnish/ɑitɑ/2 syllables"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "laita",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "laittaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of laittaa:\n## present active indicative connegative\n## second-person singular present imperative\n## second-person singular present active imperative connegative",
        "present active indicative connegative"
      ],
      "links": [
        [
          "laittaa",
          "laittaa#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of laittaa:\n"
      ],
      "tags": [
        "active",
        "connegative",
        "form-of",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "laittaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of laittaa:\n## present active indicative connegative\n## second-person singular present imperative\n## second-person singular present active imperative connegative",
        "second-person singular present imperative"
      ],
      "links": [
        [
          "laittaa",
          "laittaa#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of laittaa:\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "laittaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of laittaa:\n## present active indicative connegative\n## second-person singular present imperative\n## second-person singular present active imperative connegative",
        "second-person singular present active imperative connegative"
      ],
      "links": [
        [
          "laittaa",
          "laittaa#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of laittaa:\n"
      ],
      "tags": [
        "active",
        "connegative",
        "form-of",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈlɑi̯tɑˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlɑ̝i̯t̪ɑ̝(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑitɑ"
    }
  ],
  "word": "laita"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.