See kipaista in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kipata", "3": "aista", "id1": "run" }, "expansion": "kipata + -aista", "name": "suf" } ], "etymology_text": "kipata + -aista", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-rohkaista", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "66/rohkaista", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kipaisen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kipaiset", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaisee", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kipaisemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kipaisette", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kipaisevat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kipaistaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kipaista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kipaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "kipaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kipaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "kipaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kipaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kipaistiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "kipaisisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en kipaisisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kipaisisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kipaisisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaisisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kipaisisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kipaisisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kipaisisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kipaisisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kipaisisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kipaisisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kipaisisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kipaistaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kipaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaiskoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön kipaisko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kipaiskaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme kipaisko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kipaiskaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää kipaisko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kipaiskoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt kipaisko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kipaistakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön kipaistako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kipaissen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en kipaisse", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "kipaisset", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kipaisse", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaissee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kipaisse", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kipaissemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme kipaisse", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "kipaissette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kipaisse", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "kipaissevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kipaisse", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "kipaistaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei kipaistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "kipaista", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "kipaiseva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "kipaistava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-rohkaista", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kipaistakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kipaistaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kipaistaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaistaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kipaistakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kipaistaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-rohkaista", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kipaistessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kipaistaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kipaisema", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-rohkaista", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kipaistessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kipaistessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kipaistessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaistessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kipaistessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kipaistessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-rohkaista", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kipaisematon", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "kipaisten", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "kipaisemassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "kipaisemasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "kipaisemaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "kipaisemalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "kipaisematta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "kipaiseman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kipaistaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kipaiseminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-rohkaista", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kipaisemaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kipaisemaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kipaisemaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaisemaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kipaisemaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kipaisemaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kipaista", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kipaista", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kip", "2": "", "3": "", "4": "ai", "5": "a" }, "name": "fi-conj-rohkaista" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -aista", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "kipaisu" } ], "examples": [ { "english": "Wait a moment, I'll stop by the grocery store.", "text": "Odota vähän, niin kipaisen kaupassa.", "type": "example" }, { "english": "I will stop by Stockholm tomorrow.", "text": "Kipaisen huomenna Tukholmassa.", "type": "example" } ], "glosses": [ "to stop by, visit briefly; to go quickly over a short distance, often to run an errand" ], "id": "en-kipaista-fi-verb-9qxHAG8e", "links": [ [ "stop by", "stop by" ], [ "visit", "visit" ], [ "briefly", "briefly" ], [ "go", "go" ], [ "quickly", "quickly" ], [ "errand", "errand" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to stop by, visit briefly; to go quickly over a short distance, often to run an errand" ], "synonyms": [ { "sense": "to go quickly", "word": "hilpaista" }, { "sense": "to visit shortly", "word": "käväistä" }, { "sense": "to visit shortly", "word": "piipahtaa" }, { "sense": "to visit shortly", "word": "poiketa" } ], "tags": [ "intransitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkipɑi̯stɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈk̟ipɑ̝i̯s̠tɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ipɑistɑ" } ], "word": "kipaista" }
{ "derived": [ { "word": "kipaisu" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kipata", "3": "aista", "id1": "run" }, "expansion": "kipata + -aista", "name": "suf" } ], "etymology_text": "kipata + -aista", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-rohkaista", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "66/rohkaista", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kipaisen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kipaiset", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaisee", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kipaisemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kipaisette", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kipaisevat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kipaistaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kipaista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kipaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "kipaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kipaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "kipaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kipaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kipaistiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "kipaisisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en kipaisisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kipaisisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kipaisisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaisisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kipaisisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kipaisisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kipaisisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kipaisisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kipaisisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kipaisisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kipaisisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kipaistaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kipaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä kipaise", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaiskoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön kipaisko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kipaiskaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme kipaisko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kipaiskaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää kipaisko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kipaiskoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt kipaisko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kipaistakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön kipaistako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kipaissen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en kipaisse", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "kipaisset", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kipaisse", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaissee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kipaisse", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kipaissemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme kipaisse", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "kipaissette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kipaisse", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "kipaissevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kipaisse", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene kipaisseet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "kipaistaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei kipaistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "kipaista", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "kipaiseva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "kipaistava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-rohkaista", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kipaistakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kipaistaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kipaistaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaistaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kipaistakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kipaistaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-rohkaista", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kipaissut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kipaistu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kipaistessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kipaistaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kipaisema", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-rohkaista", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kipaistessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kipaistessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kipaistessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaistessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kipaistessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kipaistessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-rohkaista", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kipaisematon", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "kipaisten", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "kipaisemassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "kipaisemasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "kipaisemaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "kipaisemalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "kipaisematta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "kipaiseman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kipaistaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kipaiseminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-rohkaista", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kipaisemaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kipaisemaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kipaisemaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kipaisemaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kipaisemaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kipaisemaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kipaista", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kipaista", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kip", "2": "", "3": "", "4": "ai", "5": "a" }, "name": "fi-conj-rohkaista" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish intransitive verbs", "Finnish lemmas", "Finnish rohkaista-type verbs", "Finnish terms suffixed with -aista", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish terms with usage examples", "Finnish verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ipɑistɑ", "Rhymes:Finnish/ipɑistɑ/3 syllables" ], "examples": [ { "english": "Wait a moment, I'll stop by the grocery store.", "text": "Odota vähän, niin kipaisen kaupassa.", "type": "example" }, { "english": "I will stop by Stockholm tomorrow.", "text": "Kipaisen huomenna Tukholmassa.", "type": "example" } ], "glosses": [ "to stop by, visit briefly; to go quickly over a short distance, often to run an errand" ], "links": [ [ "stop by", "stop by" ], [ "visit", "visit" ], [ "briefly", "briefly" ], [ "go", "go" ], [ "quickly", "quickly" ], [ "errand", "errand" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to stop by, visit briefly; to go quickly over a short distance, often to run an errand" ], "tags": [ "intransitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkipɑi̯stɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈk̟ipɑ̝i̯s̠tɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ipɑistɑ" } ], "synonyms": [ { "sense": "to go quickly", "word": "hilpaista" }, { "sense": "to visit shortly", "word": "käväistä" }, { "sense": "to visit shortly", "word": "piipahtaa" }, { "sense": "to visit shortly", "word": "poiketa" } ], "word": "kipaista" }
Download raw JSONL data for kipaista meaning in Finnish (23.1kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: kipaista/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "kipaista" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "kipaista", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.