See kehno in All languages combined, or Wiktionary
{ "derived": [ { "_dis1": "0 0 0 0", "word": "kehnontaa" }, { "_dis1": "0 0 0 0", "word": "kehnosti" }, { "_dis1": "0 0 0 0", "word": "kehnota" }, { "_dis1": "0 0 0 0", "word": "kehnous" }, { "_dis1": "0 0 0 0", "word": "kehveli" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "*këhna", "3": "-o", "alt2": "-o(i)", "lang1": "urj-fin-pro" }, "expansion": "Proto-Finnic *këhna + -o(i)", "name": "suf" }, { "args": { "1": "et", "2": "kõhn", "3": "", "4": "slim, thin" }, "expansion": "Estonian kõhn (“slim, thin”)", "name": "cog" }, { "args": { "1": "krl", "2": "kehno", "3": "", "4": "devil; bad, poor (of quality)" }, "expansion": "Karelian kehno (“devil; bad, poor (of quality)”)", "name": "cog" }, { "args": { "1": "vro", "2": "kõhn", "3": "", "4": "slim, thin" }, "expansion": "Võro kõhn (“slim, thin”)", "name": "cog" }, { "args": { "1": "vot", "2": "kehno" }, "expansion": "Votic kehno", "name": "cog" } ], "etymology_text": "Proto-Finnic *këhna + -o(i). Related to Estonian kõhn (“slim, thin”), Karelian kehno (“devil; bad, poor (of quality)”), Võro kõhn (“slim, thin”) and Votic kehno.", "forms": [ { "form": "kehnompi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "kehnoin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kehno", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehno", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnoa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kehnoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kehnossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kehnosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kehnoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kehnoon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kehnoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kehnolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kehnolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kehnoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kehnolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kehnoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kehnona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kehnoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kehnoksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kehnoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kehnotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kehnoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kehnoine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kehnoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnoni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnoani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kehnossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kehnostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kehnoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kehnooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kehnoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kehnollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kehnoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kehnolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kehnoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kehnonani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kehnoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kehnokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kehnoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kehnottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kehnoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kehnosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnoasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kehnossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kehnostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kehnoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kehnoosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kehnoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kehnollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kehnoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kehnollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kehnoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kehnonasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kehnoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kehnoksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kehnoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kehnottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kehnoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kehnomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnoamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kehnossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kehnostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kehnoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kehnoomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kehnoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kehnollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kehnoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kehnollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kehnoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kehnonamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kehnoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kehnoksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kehnoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kehnottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kehnoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kehnonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnonne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnoanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kehnossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kehnostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kehnoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kehnoonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kehnoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kehnollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kehnoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kehnollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kehnoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kehnonanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kehnoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kehnoksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kehnoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kehnottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kehnoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kehnonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnonsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnoaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kehnoansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kehnojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kehnossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kehnossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kehnostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kehnostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kehnoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kehnoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kehnoonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kehnoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kehnollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kehnollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kehnoltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kehnoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kehnoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kehnolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kehnollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kehnoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kehnoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kehnonaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kehnonansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kehnoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kehnoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kehnokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kehnoksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kehnoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kehnoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kehnottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kehnottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kehnoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kehnoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "kehno", "2": "mpi", "3": "in" }, "expansion": "kehno (comparative kehnompi, superlative kehnoin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kehn", "2": "", "3": "", "4": "o", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "antonyms": [ { "word": "hyvä" } ], "categories": [ { "_dis": "68 2 13 17", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "54 4 21 21", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -o", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "77 5 9 9", "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "57 0 11 11 13 6 2 0", "kind": "other", "name": "Pages with 3 entries", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "70 0 8 7 9 4 2 0", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "bad, poor, shoddy (of low quality; not very useful or effective; incompetent, unskilled, untalented)" ], "id": "en-kehno-fi-adj-J8gs7PUD", "links": [ [ "bad", "bad" ], [ "poor", "poor" ], [ "shoddy", "shoddy" ] ], "synonyms": [ { "word": "huono" } ] }, { "glosses": [ "bad, unpleasant, unsavory" ], "id": "en-kehno-fi-adj-nofIO6D~", "links": [ [ "bad", "bad" ], [ "unpleasant", "unpleasant" ], [ "unsavory", "unsavory" ] ], "synonyms": [ { "word": "huono" } ] }, { "glosses": [ "worn, broken, in poor condition" ], "id": "en-kehno-fi-adj-Q-RWQR3T", "links": [ [ "worn", "worn" ], [ "broken", "broken" ], [ "poor", "poor" ], [ "condition", "condition" ] ], "synonyms": [ { "word": "rikkinäinen" }, { "word": "kulunut" } ] }, { "categories": [], "examples": [ { "english": "weak legs/feet", "text": "kehnot jalat", "type": "example" } ], "glosses": [ "weak, feeble, frail" ], "id": "en-kehno-fi-adj-iboVzLIC", "links": [ [ "weak", "weak" ], [ "feeble", "feeble" ], [ "frail", "frail" ] ], "synonyms": [ { "word": "huono" }, { "word": "heikko" } ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkehno/" }, { "ipa": "[ˈk̟e̞hno̞]" }, { "rhymes": "-ehno" } ], "word": "kehno" }
{ "categories": [ "Finnish 2-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish terms derived from Proto-Finnic", "Finnish terms suffixed with -o", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 3 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ehno", "Rhymes:Finnish/ehno/2 syllables" ], "derived": [ { "word": "kehnontaa" }, { "word": "kehnosti" }, { "word": "kehnota" }, { "word": "kehnous" }, { "word": "kehveli" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "*këhna", "3": "-o", "alt2": "-o(i)", "lang1": "urj-fin-pro" }, "expansion": "Proto-Finnic *këhna + -o(i)", "name": "suf" }, { "args": { "1": "et", "2": "kõhn", "3": "", "4": "slim, thin" }, "expansion": "Estonian kõhn (“slim, thin”)", "name": "cog" }, { "args": { "1": "krl", "2": "kehno", "3": "", "4": "devil; bad, poor (of quality)" }, "expansion": "Karelian kehno (“devil; bad, poor (of quality)”)", "name": "cog" }, { "args": { "1": "vro", "2": "kõhn", "3": "", "4": "slim, thin" }, "expansion": "Võro kõhn (“slim, thin”)", "name": "cog" }, { "args": { "1": "vot", "2": "kehno" }, "expansion": "Votic kehno", "name": "cog" } ], "etymology_text": "Proto-Finnic *këhna + -o(i). Related to Estonian kõhn (“slim, thin”), Karelian kehno (“devil; bad, poor (of quality)”), Võro kõhn (“slim, thin”) and Votic kehno.", "forms": [ { "form": "kehnompi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "kehnoin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kehno", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehno", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnoa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kehnoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kehnossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kehnosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kehnoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kehnoon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kehnoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kehnolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kehnolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kehnoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kehnolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kehnoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kehnona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kehnoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kehnoksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kehnoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kehnotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kehnoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kehnoine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kehnoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnoni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnoani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kehnossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kehnostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kehnoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kehnooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kehnoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kehnollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kehnoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kehnolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kehnoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kehnonani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kehnoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kehnokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kehnoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kehnottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kehnoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kehnosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnoasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kehnossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kehnostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kehnoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kehnoosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kehnoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kehnollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kehnoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kehnollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kehnoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kehnonasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kehnoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kehnoksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kehnoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kehnottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kehnoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kehnomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnoamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kehnossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kehnostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kehnoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kehnoomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kehnoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kehnollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kehnoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kehnollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kehnoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kehnonamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kehnoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kehnoksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kehnoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kehnottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kehnoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kehnonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnonne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnoanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kehnossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kehnostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kehnoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kehnoonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kehnoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kehnollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kehnoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kehnollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kehnoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kehnonanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kehnoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kehnoksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kehnoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kehnottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kehnoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kehnonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kehnonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kehnonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnonsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kehnoaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kehnoansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kehnojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kehnojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kehnossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kehnossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kehnostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kehnostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kehnoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kehnoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kehnoonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kehnoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kehnollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kehnollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kehnoltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kehnoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kehnoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kehnolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kehnollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kehnoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kehnoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kehnonaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kehnonansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kehnoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kehnoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kehnokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kehnoksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kehnoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kehnoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kehnottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kehnottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kehnoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kehnoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kehnoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kehnoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "kehno", "2": "mpi", "3": "in" }, "expansion": "kehno (comparative kehnompi, superlative kehnoin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kehn", "2": "", "3": "", "4": "o", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "antonyms": [ { "word": "hyvä" } ], "glosses": [ "bad, poor, shoddy (of low quality; not very useful or effective; incompetent, unskilled, untalented)" ], "links": [ [ "bad", "bad" ], [ "poor", "poor" ], [ "shoddy", "shoddy" ] ], "synonyms": [ { "word": "huono" } ] }, { "glosses": [ "bad, unpleasant, unsavory" ], "links": [ [ "bad", "bad" ], [ "unpleasant", "unpleasant" ], [ "unsavory", "unsavory" ] ], "synonyms": [ { "word": "huono" } ] }, { "glosses": [ "worn, broken, in poor condition" ], "links": [ [ "worn", "worn" ], [ "broken", "broken" ], [ "poor", "poor" ], [ "condition", "condition" ] ], "synonyms": [ { "word": "rikkinäinen" }, { "word": "kulunut" } ] }, { "categories": [ "Finnish terms with usage examples" ], "examples": [ { "english": "weak legs/feet", "text": "kehnot jalat", "type": "example" } ], "glosses": [ "weak, feeble, frail" ], "links": [ [ "weak", "weak" ], [ "feeble", "feeble" ], [ "frail", "frail" ] ], "synonyms": [ { "word": "huono" }, { "word": "heikko" } ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkehno/" }, { "ipa": "[ˈk̟e̞hno̞]" }, { "rhymes": "-ehno" } ], "word": "kehno" }
Download raw JSONL data for kehno meaning in Finnish (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.