"alisteinen" meaning in Finnish

See alisteinen in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /ˈɑlistei̯nen/, [ˈɑ̝lis̠ˌte̞i̯ne̞n]
Rhymes: -einen Etymology: alistaa + -inen Etymology templates: {{suffix|fi|alistaa|inen}} alistaa + -inen Head templates: {{fi-adj}} alisteinen Inflection templates: {{fi-decl-nainen|alistei|a|pos=adj}} Forms: no-table-tags [table-tags], alisteinen [nominative, singular], alisteiset [nominative, plural], alisteinen [accusative, nominative, singular], alisteiset [accusative, nominative, plural], alisteisen [accusative, genitive, singular], alisteiset [accusative, genitive, plural], alisteisen [genitive, singular], alisteisten [genitive, plural], alisteisien [genitive, plural], alisteista [partitive, singular], alisteisia [partitive, plural], alisteisessa [inessive, singular], alisteisissa [inessive, plural], alisteisesta [elative, singular], alisteisista [elative, plural], alisteiseen [illative, singular], alisteisiin [illative, plural], alisteisella [adessive, singular], alisteisilla [adessive, plural], alisteiselta [ablative, singular], alisteisilta [ablative, plural], alisteiselle [allative, singular], alisteisille [allative, plural], alisteisena [essive, singular], alisteisina [essive, plural], alisteiseksi [singular, translative], alisteisiksi [plural, translative], alisteisetta [abessive, singular], alisteisitta [abessive, plural], - [instructive, singular], alisteisin [instructive, plural], - [comitative, singular], alisteisine [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], Rare. Only used with substantive adjectives. [possessive], no-table-tags [table-tags], alisteiseni [nominative, singular], alisteiseni [nominative, plural], alisteiseni [accusative, nominative, singular], alisteiseni [accusative, nominative, plural], alisteiseni [accusative, genitive, singular], alisteiseni [accusative, genitive, plural], alisteiseni [genitive, singular], alisteisteni [genitive, plural], alisteisieni [genitive, plural], alisteistani [partitive, singular], alisteisiani [partitive, plural], alisteisessani [inessive, singular], alisteisissani [inessive, plural], alisteisestani [elative, singular], alisteisistani [elative, plural], alisteiseeni [illative, singular], alisteisiini [illative, plural], alisteisellani [adessive, singular], alisteisillani [adessive, plural], alisteiseltani [ablative, singular], alisteisiltani [ablative, plural], alisteiselleni [allative, singular], alisteisilleni [allative, plural], alisteisenani [essive, singular], alisteisinani [essive, plural], alisteisekseni [singular, translative], alisteisikseni [plural, translative], alisteisettani [abessive, singular], alisteisittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], alisteisineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], alisteisesi [nominative, singular], alisteisesi [nominative, plural], alisteisesi [accusative, nominative, singular], alisteisesi [accusative, nominative, plural], alisteisesi [accusative, genitive, singular], alisteisesi [accusative, genitive, plural], alisteisesi [genitive, singular], alisteistesi [genitive, plural], alisteisiesi [genitive, plural], alisteistasi [partitive, singular], alisteisiasi [partitive, plural], alisteisessasi [inessive, singular], alisteisissasi [inessive, plural], alisteisestasi [elative, singular], alisteisistasi [elative, plural], alisteiseesi [illative, singular], alisteisiisi [illative, plural], alisteisellasi [adessive, singular], alisteisillasi [adessive, plural], alisteiseltasi [ablative, singular], alisteisiltasi [ablative, plural], alisteisellesi [allative, singular], alisteisillesi [allative, plural], alisteisenasi [essive, singular], alisteisinasi [essive, plural], alisteiseksesi [singular, translative], alisteisiksesi [plural, translative], alisteisettasi [abessive, singular], alisteisittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], alisteisinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], alisteisemme [nominative, singular], alisteisemme [nominative, plural], alisteisemme [accusative, nominative, singular], alisteisemme [accusative, nominative, plural], alisteisemme [accusative, genitive, singular], alisteisemme [accusative, genitive, plural], alisteisemme [genitive, singular], alisteistemme [genitive, plural], alisteisiemme [genitive, plural], alisteistamme [partitive, singular], alisteisiamme [partitive, plural], alisteisessamme [inessive, singular], alisteisissamme [inessive, plural], alisteisestamme [elative, singular], alisteisistamme [elative, plural], alisteiseemme [illative, singular], alisteisiimme [illative, plural], alisteisellamme [adessive, singular], alisteisillamme [adessive, plural], alisteiseltamme [ablative, singular], alisteisiltamme [ablative, plural], alisteisellemme [allative, singular], alisteisillemme [allative, plural], alisteisenamme [essive, singular], alisteisinamme [essive, plural], alisteiseksemme [singular, translative], alisteisiksemme [plural, translative], alisteisettamme [abessive, singular], alisteisittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], alisteisinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], alisteisenne [nominative, singular], alisteisenne [nominative, plural], alisteisenne [accusative, nominative, singular], alisteisenne [accusative, nominative, plural], alisteisenne [accusative, genitive, singular], alisteisenne [accusative, genitive, plural], alisteisenne [genitive, singular], alisteistenne [genitive, plural], alisteisienne [genitive, plural], alisteistanne [partitive, singular], alisteisianne [partitive, plural], alisteisessanne [inessive, singular], alisteisissanne [inessive, plural], alisteisestanne [elative, singular], alisteisistanne [elative, plural], alisteiseenne [illative, singular], alisteisiinne [illative, plural], alisteisellanne [adessive, singular], alisteisillanne [adessive, plural], alisteiseltanne [ablative, singular], alisteisiltanne [ablative, plural], alisteisellenne [allative, singular], alisteisillenne [allative, plural], alisteisenanne [essive, singular], alisteisinanne [essive, plural], alisteiseksenne [singular, translative], alisteisiksenne [plural, translative], alisteisettanne [abessive, singular], alisteisittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], alisteisinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], alisteisensa [nominative, singular], alisteisensa [nominative, plural], alisteisensa [accusative, nominative, singular], alisteisensa [accusative, nominative, plural], alisteisensa [accusative, genitive, singular], alisteisensa [accusative, genitive, plural], alisteisensa [genitive, singular], alisteistensa [genitive, plural], alisteisiensa [genitive, plural], alisteistaan [partitive, singular], alisteistansa [partitive, singular], alisteisiaan [partitive, plural], alisteisiansa [partitive, plural], alisteisessaan [inessive, singular], alisteisessansa [inessive, singular], alisteisissaan [inessive, plural], alisteisissansa [inessive, plural], alisteisestaan [elative, singular], alisteisestansa [elative, singular], alisteisistaan [elative, plural], alisteisistansa [elative, plural], alisteiseensa [illative, singular], alisteisiinsa [illative, plural], alisteisellaan [adessive, singular], alisteisellansa [adessive, singular], alisteisillaan [adessive, plural], alisteisillansa [adessive, plural], alisteiseltaan [ablative, singular], alisteiseltansa [ablative, singular], alisteisiltaan [ablative, plural], alisteisiltansa [ablative, plural], alisteiselleen [allative, singular], alisteisellensa [allative, singular], alisteisilleen [allative, plural], alisteisillensa [allative, plural], alisteisenaan [essive, singular], alisteisenansa [essive, singular], alisteisinaan [essive, plural], alisteisinansa [essive, plural], alisteisekseen [singular, translative], alisteiseksensa [singular, translative], alisteisikseen [plural, translative], alisteisiksensa [plural, translative], alisteisettaan [abessive, singular], alisteisettansa [abessive, singular], alisteisittaan [abessive, plural], alisteisittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], alisteisineen [comitative, plural], alisteisinensa [comitative, plural]
  1. (linguistics) subordinate Categories (topical): Linguistics
    Sense id: en-alisteinen-fi-adj-LuRJubgh Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish nainen-type nominals, Finnish terms suffixed with -inen Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 38 22 40 Disambiguation of Finnish nainen-type nominals: 34 32 34 Disambiguation of Finnish terms suffixed with -inen: 35 34 30 Topics: human-sciences, linguistics, sciences
  2. (military) subordinate Categories (topical): Military
    Sense id: en-alisteinen-fi-adj-LuRJubgh1 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish nainen-type nominals, Finnish terms suffixed with -inen Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 38 22 40 Disambiguation of Finnish nainen-type nominals: 34 32 34 Disambiguation of Finnish terms suffixed with -inen: 35 34 30 Topics: government, military, politics, war
  3. (logic) subaltern Categories (topical): Logic
    Sense id: en-alisteinen-fi-adj-IfuSNpPd Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish nainen-type nominals, Finnish terms suffixed with -inen Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 38 22 40 Disambiguation of Finnish nainen-type nominals: 34 32 34 Disambiguation of Finnish terms suffixed with -inen: 35 34 30 Topics: human-sciences, logic, mathematics, philosophy, sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: alisteisuus

Inflected forms

Download JSONL data for alisteinen meaning in Finnish (22.7kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "alisteisuus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "alistaa",
        "3": "inen"
      },
      "expansion": "alistaa + -inen",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "alistaa + -inen",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "38/nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteinen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteinen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiselta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiselle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "38/nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiselleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiselleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "alisteinen",
      "name": "fi-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "alistei",
        "2": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-nainen"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Linguistics",
          "orig": "fi:Linguistics",
          "parents": [
            "Language",
            "Social sciences",
            "Communication",
            "Sciences",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "38 22 40",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "34 32 34",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish nainen-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "35 34 30",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -inen",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "subordinate"
      ],
      "id": "en-alisteinen-fi-adj-LuRJubgh",
      "links": [
        [
          "linguistics",
          "linguistics"
        ],
        [
          "subordinate",
          "subordinate"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(linguistics) subordinate"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Military",
          "orig": "fi:Military",
          "parents": [
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "38 22 40",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "34 32 34",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish nainen-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "35 34 30",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -inen",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "subordinate"
      ],
      "id": "en-alisteinen-fi-adj-LuRJubgh1",
      "links": [
        [
          "military",
          "military"
        ],
        [
          "subordinate",
          "subordinate"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(military) subordinate"
      ],
      "topics": [
        "government",
        "military",
        "politics",
        "war"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Logic",
          "orig": "fi:Logic",
          "parents": [
            "Formal sciences",
            "Philosophy",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "38 22 40",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "34 32 34",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish nainen-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "35 34 30",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -inen",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "subaltern"
      ],
      "id": "en-alisteinen-fi-adj-IfuSNpPd",
      "links": [
        [
          "logic",
          "logic"
        ],
        [
          "subaltern",
          "subaltern"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(logic) subaltern"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "logic",
        "mathematics",
        "philosophy",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɑlistei̯nen/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑ̝lis̠ˌte̞i̯ne̞n]"
    },
    {
      "rhymes": "-einen"
    }
  ],
  "word": "alisteinen"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 4-syllable words",
    "Finnish adjectives",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nainen-type nominals",
    "Finnish terms suffixed with -inen",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/einen",
    "Rhymes:Finnish/einen/4 syllables",
    "fi-adj with no 1 or 2"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "alisteisuus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "alistaa",
        "3": "inen"
      },
      "expansion": "alistaa + -inen",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "alistaa + -inen",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "38/nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteinen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteinen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiselta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiselle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "38/nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiselleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-nainen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiselleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteiseksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "alisteisinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "alisteinen",
      "name": "fi-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "alistei",
        "2": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-nainen"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "fi:Linguistics"
      ],
      "glosses": [
        "subordinate"
      ],
      "links": [
        [
          "linguistics",
          "linguistics"
        ],
        [
          "subordinate",
          "subordinate"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(linguistics) subordinate"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Military"
      ],
      "glosses": [
        "subordinate"
      ],
      "links": [
        [
          "military",
          "military"
        ],
        [
          "subordinate",
          "subordinate"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(military) subordinate"
      ],
      "topics": [
        "government",
        "military",
        "politics",
        "war"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Logic"
      ],
      "glosses": [
        "subaltern"
      ],
      "links": [
        [
          "logic",
          "logic"
        ],
        [
          "subaltern",
          "subaltern"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(logic) subaltern"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "logic",
        "mathematics",
        "philosophy",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɑlistei̯nen/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑ̝lis̠ˌte̞i̯ne̞n]"
    },
    {
      "rhymes": "-einen"
    }
  ],
  "word": "alisteinen"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.