See -ella in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*-ldak",
"4": "*-(ë)ldak"
},
"expansion": "Proto-Finnic *-(ë)ldak",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-pro",
"3": "*-le-"
},
"expansion": "Proto-Uralic *-le-",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *-(ë)ldak, from Proto-Uralic *-le-.",
"forms": [
{
"form": "-ellä",
"tags": [
"front-vowel"
]
},
{
"form": "-ele-",
"tags": [
"stem"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-tulla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "67/tulla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-elen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-elet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-elee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "emme -ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme ole -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-elette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-elevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ellaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "ei -ella",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei ole -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-elin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-elit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-eli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme olleet -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-elitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-elivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-eltiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "ei -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei ollut -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "-elisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -elisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -elisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -elisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "emme -elisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme olisi -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-elisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -elisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-elisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -elisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-eltaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "ei -eltaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei olisi -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä -ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-elkoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön -elko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elkaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme -elko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-elkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää -elko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-elkoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt -elko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-eltakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön -eltako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "älköön olko -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-ellen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"positive",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -elle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"positive",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "-ellet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -elle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ellee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -elle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ellemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"positive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme -elle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"positive",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "-ellette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -elle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ellevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -elle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "-eltaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"positive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei -eltane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"positive",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "-ella",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "-eleva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "-eltava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-tulla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ellakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ellaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "-ellaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ellaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ellakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ellaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-tulla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "-eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "-ellessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-eltaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-elema",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-tulla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ellessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ellessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "-ellessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ellessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ellessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ellessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-tulla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elematon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ellen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-elemassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elemasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elemaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elemalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elematta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-eleman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-eltaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-eleminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-tulla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elemaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elemaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "-elemaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-elemaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-elemaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elemaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ele"
},
"expansion": "ele",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "ellä"
},
"expansion": "ellA",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-ele-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "or",
"14": "-ellA",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "front vowel harmony variant",
"4": "-ellä",
"5": "stem",
"6": "-ele-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "linguistic notation",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-ella (front vowel harmony variant -ellä, stem -ele-, linguistic notation -ele- or -ellA)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "verb",
"stem": "ele",
"var": "ellä"
},
"expansion": "-ella (front vowel harmony variant -ellä, stem -ele-, linguistic notation -ele- or -ellA)",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-",
"2": "",
"3": "",
"4": "el",
"5": "a"
},
"name": "fi-conj-tulla"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages using catfix",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 7 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "-elias"
},
{
"word": "-lma"
},
{
"word": "-lus"
}
],
"examples": [
{
"text": "käsittää (“to grasp, understand”) + -ella → käsitellä (“to handle, process”)",
"type": "example"
},
{
"text": "muistaa (“to remember”) + -ella → muistella (“to think back, commemorate”)",
"type": "example"
},
{
"text": "nostaa (“to lift”) + -ella → nostella (“to lift repeatedly”)",
"type": "example"
},
{
"text": "ostaa (“to buy”) + -ella → ostella (“to shop”)",
"type": "example"
},
{
"text": "rakastaa (“to love”) + -ella → rakastella (“to make love”)",
"type": "example"
},
{
"text": "savuttaa (“to smoke, to produce smoke”) + -ella → savutella (“to smoke, to consume tobacco”)",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"Forms frequentative verbs. The resulting verb often describes a more or less leisurely or long-lasting activity, or an activity that is not overly goal-oriented."
],
"id": "en--ella-fi-suffix-iJdNW3ea",
"links": [
[
"frequentative",
"Appendix:Finnish verbal derivatives#Frequentative"
]
],
"related": [
{
"word": "-illa"
},
{
"word": "-skella"
}
],
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"word": "-ella"
}
{
"derived": [
{
"word": "-elias"
},
{
"word": "-lma"
},
{
"word": "-lus"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*-ldak",
"4": "*-(ë)ldak"
},
"expansion": "Proto-Finnic *-(ë)ldak",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-pro",
"3": "*-le-"
},
"expansion": "Proto-Uralic *-le-",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *-(ë)ldak, from Proto-Uralic *-le-.",
"forms": [
{
"form": "-ellä",
"tags": [
"front-vowel"
]
},
{
"form": "-ele-",
"tags": [
"stem"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-tulla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "67/tulla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-elen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-elet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-elee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "emme -ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme ole -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-elette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-elevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ellaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "ei -ella",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei ole -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-elin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-elit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-eli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme olleet -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-elitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-elivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-eltiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "ei -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei ollut -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "-elisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -elisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -elisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -elisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "emme -elisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "emme olisi -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-elisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -elisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-elisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -elisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-eltaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "ei -eltaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ei olisi -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"positive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"positive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä -ele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-elkoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"positive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön -elko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"positive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elkaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme -elko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-elkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"positive",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää -elko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-elkoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"positive",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt -elko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"positive",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-eltakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"positive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön -eltako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "älköön olko -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-ellen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"positive",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en -elle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"positive",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "-ellet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et -elle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ellee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"positive",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei -elle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"positive",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene -ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ellemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"positive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme -elle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"positive",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "-ellette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette -elle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ellevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"positive",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät -elle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"positive",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene -elleet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "-eltaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"positive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei -eltane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"positive",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene -eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "-ella",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "-eleva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "-eltava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-tulla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ellakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ellaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "-ellaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ellaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ellakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ellaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-tulla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ellut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "-eltu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "-ellessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-eltaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-elema",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-tulla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ellessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ellessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "-ellessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-ellessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ellessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ellessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-tulla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elematon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "-ellen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-elemassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elemasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elemaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elemalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elematta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-eleman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-eltaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-eleminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-tulla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elemaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elemaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "-elemaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-elemaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-elemaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-elemaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ele"
},
"expansion": "ele",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "ellä"
},
"expansion": "ellA",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-ele-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "or",
"14": "-ellA",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "front vowel harmony variant",
"4": "-ellä",
"5": "stem",
"6": "-ele-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "linguistic notation",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-ella (front vowel harmony variant -ellä, stem -ele-, linguistic notation -ele- or -ellA)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "verb",
"stem": "ele",
"var": "ellä"
},
"expansion": "-ella (front vowel harmony variant -ellä, stem -ele-, linguistic notation -ele- or -ellA)",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-",
"2": "",
"3": "",
"4": "el",
"5": "a"
},
"name": "fi-conj-tulla"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"related": [
{
"word": "-illa"
},
{
"word": "-skella"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish frequentative verbs",
"Finnish lemmas",
"Finnish suffixes",
"Finnish terms derived from Proto-Finnic",
"Finnish terms derived from Proto-Uralic",
"Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
"Finnish terms inherited from Proto-Uralic",
"Finnish tulla-type verbs",
"Finnish verb-forming suffixes",
"Pages using catfix",
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries"
],
"examples": [
{
"text": "käsittää (“to grasp, understand”) + -ella → käsitellä (“to handle, process”)",
"type": "example"
},
{
"text": "muistaa (“to remember”) + -ella → muistella (“to think back, commemorate”)",
"type": "example"
},
{
"text": "nostaa (“to lift”) + -ella → nostella (“to lift repeatedly”)",
"type": "example"
},
{
"text": "ostaa (“to buy”) + -ella → ostella (“to shop”)",
"type": "example"
},
{
"text": "rakastaa (“to love”) + -ella → rakastella (“to make love”)",
"type": "example"
},
{
"text": "savuttaa (“to smoke, to produce smoke”) + -ella → savutella (“to smoke, to consume tobacco”)",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"Forms frequentative verbs. The resulting verb often describes a more or less leisurely or long-lasting activity, or an activity that is not overly goal-oriented."
],
"links": [
[
"frequentative",
"Appendix:Finnish verbal derivatives#Frequentative"
]
],
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"word": "-ella"
}
Download raw JSONL data for -ella meaning in Finnish (24.6kB)
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: linguistic notation -ele- or -ellA",
"path": [
"-ella"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "suffix",
"title": "-ella",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: -ella/Finnish '5th' base_tags=set()",
"path": [
"-ella"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "suffix",
"title": "-ella",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.