See -eli in All languages combined, or Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-eli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-eli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eliksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "{{{stem}}}"
},
"expansion": "{{{stem}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{var}}}"
},
"expansion": "{{{vAr}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-{{{stem}}}-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "",
"14": "-{{{vAr}}}",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "",
"4": "-{{{var}}}",
"5": "",
"6": "-{{{stem}}}-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-eli",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun"
},
"expansion": "-eli",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-el",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
},
{
"args": {
"1": "-el",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "-li"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages using catfix",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of -li"
],
"id": "en--eli-fi-suffix-HPV4qTXy",
"links": [
[
"-li",
"-li#Finnish:_nominal"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"morpheme"
]
}
],
"word": "-eli"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-eli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-eli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-elinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eliltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eliltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-elillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-elinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-elikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eliksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-eleiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-elittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-elittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-eleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-eleinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "{{{stem}}}"
},
"expansion": "{{{stem}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{var}}}"
},
"expansion": "{{{vAr}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-{{{stem}}}-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "",
"14": "-{{{vAr}}}",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "",
"4": "-{{{var}}}",
"5": "",
"6": "-{{{stem}}}-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-eli",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun"
},
"expansion": "-eli",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-el",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
},
{
"args": {
"1": "-el",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "-li"
}
],
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish noun-forming suffixes",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish suffixes",
"Pages using catfix",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"alternative form of -li"
],
"links": [
[
"-li",
"-li#Finnish:_nominal"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"morpheme"
]
}
],
"word": "-eli"
}
Download raw JSONL data for -eli meaning in Finnish (40.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.