"monistaa" meaning in All languages combined

See monistaa on Wiktionary

Verb [Finnish]

IPA: /ˈmonistɑːˣ/, [ˈmo̞nis̠t̪ɑː(ʔ)]
Rhymes: -onistɑː Etymology: moni (“many”) + -istaa Etymology templates: {{suffix|fi|moni|istaa|t1=many}} moni (“many”) + -istaa Head templates: {{head|fi|verb|cat2=|head=|sort=}} monistaa, {{fi-verb}} monistaa Inflection templates: {{fi-conj-muistaa|monist|||a}} Forms: [table-tags], no gradation [class], 53/muistaa [class], monistan [first-person, indicative, present, singular], en monista [first-person, indicative, negative, present, singular], olen monistanut [first-person, indicative, perfect, singular], en ole monistanut [first-person, indicative, negative, perfect, singular], monistat [indicative, present, second-person, singular], et monista [indicative, negative, present, second-person, singular], olet monistanut [indicative, perfect, second-person, singular], et ole monistanut [indicative, negative, perfect, second-person, singular], monistaa [indicative, present, singular, third-person], ei monista [indicative, negative, present, singular, third-person], on monistanut [indicative, perfect, singular, third-person], ei ole monistanut [indicative, negative, perfect, singular, third-person], monistamme [first-person, indicative, plural, present], emme monista [first-person, indicative, negative, plural, present], olemme monistaneet [first-person, indicative, perfect, plural], emme ole monistaneet [first-person, indicative, negative, perfect, plural], monistatte [indicative, plural, present, second-person], ette monista [indicative, negative, plural, present, second-person], olette monistaneet [indicative, perfect, plural, second-person], ette ole monistaneet [indicative, negative, perfect, plural, second-person], monistavat [indicative, plural, present, third-person], eivät monista [indicative, negative, plural, present, third-person], ovat monistaneet [indicative, perfect, plural, third-person], eivät ole monistaneet [indicative, negative, perfect, plural, third-person], monistetaan [indicative, passive, present], ei monisteta [indicative, negative, passive, present], on monistettu [indicative, passive, perfect], ei ole monistettu [indicative, negative, passive, perfect], monistin [first-person, indicative, past, singular], en monistanut [first-person, indicative, negative, past, singular], olin monistanut [first-person, indicative, pluperfect, singular], en ollut monistanut [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], monistit [indicative, past, second-person, singular], et monistanut [indicative, negative, past, second-person, singular], olit monistanut [indicative, pluperfect, second-person, singular], et ollut monistanut [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], monisti [indicative, past, singular, third-person], ei monistanut [indicative, negative, past, singular, third-person], oli monistanut [indicative, pluperfect, singular, third-person], ei ollut monistanut [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], monistimme [first-person, indicative, past, plural], emme monistaneet [first-person, indicative, negative, past, plural], olimme monistaneet [first-person, indicative, pluperfect, plural], emme olleet monistaneet [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], monistitte [indicative, past, plural, second-person], ette monistaneet [indicative, negative, past, plural, second-person], olitte monistaneet [indicative, pluperfect, plural, second-person], ette olleet monistaneet [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], monistivat [indicative, past, plural, third-person], eivät monistaneet [indicative, negative, past, plural, third-person], olivat monistaneet [indicative, pluperfect, plural, third-person], eivät olleet monistaneet [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], monistettiin [indicative, passive, past], ei monistettu [indicative, negative, passive, past], oli monistettu [indicative, passive, pluperfect], ei ollut monistettu [indicative, negative, passive, pluperfect], monistaisin [conditional, first-person, present, singular], en monistaisi [conditional, first-person, negative, present, singular], olisin monistanut [conditional, first-person, perfect, singular], en olisi monistanut [conditional, first-person, negative, perfect, singular], monistaisit [conditional, present, second-person, singular], et monistaisi [conditional, negative, present, second-person, singular], olisit monistanut [conditional, perfect, second-person, singular], et olisi monistanut [conditional, negative, perfect, second-person, singular], monistaisi [conditional, present, singular, third-person], ei monistaisi [conditional, negative, present, singular, third-person], olisi monistanut [conditional, perfect, singular, third-person], ei olisi monistanut [conditional, negative, perfect, singular, third-person], monistaisimme [conditional, first-person, plural, present], emme monistaisi [conditional, first-person, negative, plural, present], olisimme monistaneet [conditional, first-person, perfect, plural], emme olisi monistaneet [conditional, first-person, negative, perfect, plural], monistaisitte [conditional, plural, present, second-person], ette monistaisi [conditional, negative, plural, present, second-person], olisitte monistaneet [conditional, perfect, plural, second-person], ette olisi monistaneet [conditional, negative, perfect, plural, second-person], monistaisivat [conditional, plural, present, third-person], eivät monistaisi [conditional, negative, plural, present, third-person], olisivat monistaneet [conditional, perfect, plural, third-person], eivät olisi monistaneet [conditional, negative, perfect, plural, third-person], monistettaisiin [conditional, passive, present], ei monistettaisi [conditional, negative, passive, present], olisi monistettu [conditional, passive, perfect], ei olisi monistettu [conditional, negative, passive, perfect], - [first-person, imperative, present, singular], - [first-person, imperative, negative, present, singular], - [first-person, imperative, perfect, singular], - [first-person, imperative, negative, perfect, singular], monista [imperative, present, second-person, singular], älä monista [imperative, negative, present, second-person, singular], ole monistanut [imperative, perfect, second-person, singular], älä ole monistanut [imperative, negative, perfect, second-person, singular], monistakoon [imperative, present, singular, third-person], älköön monistako [imperative, negative, present, singular, third-person], olkoon monistanut [imperative, perfect, singular, third-person], älköön olko monistanut [imperative, negative, perfect, singular, third-person], monistakaamme [first-person, imperative, plural, present], älkäämme monistako [first-person, imperative, negative, plural, present], olkaamme monistaneet [first-person, imperative, perfect, plural], älkäämme olko monistaneet [first-person, imperative, negative, perfect, plural], monistakaa [imperative, plural, present, second-person], älkää monistako [imperative, negative, plural, present, second-person], olkaa monistaneet [imperative, perfect, plural, second-person], älkää olko monistaneet [imperative, negative, perfect, plural, second-person], monistakoot [imperative, plural, present, third-person], älkööt monistako [imperative, negative, plural, present, third-person], olkoot monistaneet [imperative, perfect, plural, third-person], älkööt olko monistaneet [imperative, negative, perfect, plural, third-person], monistettakoon [imperative, passive, present], älköön monistettako [imperative, negative, passive, present], olkoon monistettu [imperative, passive, perfect], älköön olko monistettu [imperative, negative, passive, perfect], monistanen [first-person, potential, present, singular], en monistane [first-person, negative, potential, present, singular], lienen monistanut [first-person, perfect, potential, singular], en liene monistanut [first-person, negative, perfect, potential, singular], monistanet [potential, present, second-person, singular], et monistane [negative, potential, present, second-person, singular], lienet monistanut [perfect, potential, second-person, singular], et liene monistanut [negative, perfect, potential, second-person, singular], monistanee [potential, present, singular, third-person], ei monistane [negative, potential, present, singular, third-person], lienee monistanut [perfect, potential, singular, third-person], ei liene monistanut [negative, perfect, potential, singular, third-person], monistanemme [first-person, plural, potential, present], emme monistane [first-person, negative, plural, potential, present], lienemme monistaneet [first-person, perfect, plural, potential], emme liene monistaneet [first-person, negative, perfect, plural, potential], monistanette [plural, potential, present, second-person], ette monistane [negative, plural, potential, present, second-person], lienette monistaneet [perfect, plural, potential, second-person], ette liene monistaneet [negative, perfect, plural, potential, second-person], monistanevat [plural, potential, present, third-person], eivät monistane [negative, plural, potential, present, third-person], lienevät monistaneet [perfect, plural, potential, third-person], eivät liene monistaneet [negative, perfect, plural, potential, third-person], monistettaneen [passive, potential, present], ei monistettane [negative, passive, potential, present], lienee monistettu [passive, perfect, potential], ei liene monistettu [negative, passive, perfect, potential], monistaa [infinitive, infinitive-i], monistava [active, participle, present], monistettava [participle, passive, present], monistaakseen [infinitive, infinitive-i-long], monistanut [active, participle, past], monistettu [participle, passive, past], monistaessa [active, inessive, infinitive, infinitive-ii], monistettaessa [inessive, infinitive, infinitive-ii, passive], monistama [agent, participle], monistaen [active, infinitive, infinitive-ii, instructive], - [infinitive, infinitive-ii, instructive, passive], monistamaton [negative, participle], monistamassa [active, inessive, infinitive, infinitive-iii], - [inessive, infinitive, infinitive-iii, passive], monistamasta [active, elative, infinitive, infinitive-iii], - [elative, infinitive, infinitive-iii, passive], monistamaan [active, illative, infinitive, infinitive-iii], - [illative, infinitive, infinitive-iii, passive], monistamalla [active, adessive, infinitive, infinitive-iii], - [adessive, infinitive, infinitive-iii, passive], monistamatta [abessive, active, infinitive, infinitive-iii], - [abessive, infinitive, infinitive-iii, passive], monistaman [active, infinitive, infinitive-iii, instructive], monistettaman [infinitive, infinitive-iii, instructive, passive], monistaminen [infinitive, infinitive-iv, nominative], monistamista [infinitive, infinitive-iv, partitive], monistamaisillaan [infinitive, infinitive-v]
  1. (transitive) to photocopy, to copy, duplicate, run off; to mimeograph Tags: transitive
    Sense id: monistaa-fi-verb-vCohB.Mg
  2. (transitive) to propagate (a plant) Tags: transitive
    Sense id: monistaa-fi-verb-y0mh0U2S
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: moniste [noun], monistus [noun]

Inflected forms

Download JSON data for monistaa meaning in All languages combined (20.9kB)

{
  "categories": [],
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "noun"
      ],
      "word": "moniste"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "noun"
      ],
      "word": "monistus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "moni",
        "3": "istaa",
        "t1": "many"
      },
      "expansion": "moni (“many”) + -istaa",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "moni (“many”) + -istaa",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "53/muistaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "monistan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistatte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistavat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistetaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monisteta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monistin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monisti",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaisin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monistaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaisit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monistaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaisimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monistaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaisitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monistaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaisivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monistaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettaisiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistettaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ole monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä ole monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön monistako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistakaamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme monistako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaamme monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme olko monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistakaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää monistako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaa monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää olko monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistakoot",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt monistako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön monistettako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monistanen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monistane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistanet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monistane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistanee",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistanemme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monistane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "monistanette",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monistane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistanevat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monistane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettaneen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistettane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "monistava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaakseen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i-long"
      ]
    },
    {
      "form": "monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistama",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "agent",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamaton",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamassa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamasta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamalla",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamatta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaminen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamaisillaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-v"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "monistaa",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "monistaa",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "monist",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-conj-muistaa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to photocopy, to copy, duplicate, run off; to mimeograph"
      ],
      "id": "monistaa-fi-verb-vCohB.Mg",
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to photocopy, to copy, duplicate, run off; to mimeograph"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to propagate (a plant)"
      ],
      "id": "monistaa-fi-verb-y0mh0U2S",
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to propagate (a plant)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmonistɑːˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmo̞nis̠t̪ɑː(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-onistɑː"
    }
  ],
  "word": "monistaa"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 3-syllable words",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish muistaa-type verbs",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish verbs",
    "Finnish words suffixed with -istaa",
    "Rhymes:Finnish/onistɑː",
    "Rhymes:Finnish/onistɑː/3 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "tags": [
        "noun"
      ],
      "word": "moniste"
    },
    {
      "tags": [
        "noun"
      ],
      "word": "monistus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "moni",
        "3": "istaa",
        "t1": "many"
      },
      "expansion": "moni (“many”) + -istaa",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "moni (“many”) + -istaa",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "53/muistaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "monistan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistatte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistavat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistetaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monisteta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monistin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monisti",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaisin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monistaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaisit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monistaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaisimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monistaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaisitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monistaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaisivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monistaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettaisiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistettaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä monista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ole monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä ole monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön monistako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistakaamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme monistako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaamme monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme olko monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistakaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää monistako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaa monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää olko monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistakoot",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt monistako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön monistettako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monistanen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monistane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistanet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monistane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistanee",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistanemme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monistane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "monistanette",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monistane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistanevat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monistane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene monistaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettaneen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistettane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "monistava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaakseen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i-long"
      ]
    },
    {
      "form": "monistanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistama",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "agent",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamaton",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamassa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamasta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamalla",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamatta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistettaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistaminen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistamaisillaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-v"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "monistaa",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "monistaa",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "monist",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-conj-muistaa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to photocopy, to copy, duplicate, run off; to mimeograph"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to photocopy, to copy, duplicate, run off; to mimeograph"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to propagate (a plant)"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to propagate (a plant)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmonistɑːˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmo̞nis̠t̪ɑː(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-onistɑː"
    }
  ],
  "word": "monistaa"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-09 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.