"monistua" meaning in All languages combined

See monistua on Wiktionary

Verb [Finnish]

IPA: /ˈmonistuɑˣ/, [ˈmo̞nis̠ˌt̪uɑ(ʔ)]
Rhymes: -uɑ Etymology: monistaa + -ua Etymology templates: {{suffix|fi|monistaa|ua}} monistaa + -ua Head templates: {{head|fi|verb|cat2=|head=|sort=}} monistua, {{fi-verb}} monistua Inflection templates: {{fi-conj-sanoa|monist|||u|a}} Forms: [table-tags], no gradation [class], 52/sanoa [class], monistun [first-person, indicative, present, singular], en monistu [first-person, indicative, negative, present, singular], olen monistunut [first-person, indicative, perfect, singular], en ole monistunut [first-person, indicative, negative, perfect, singular], monistut [indicative, present, second-person, singular], et monistu [indicative, negative, present, second-person, singular], olet monistunut [indicative, perfect, second-person, singular], et ole monistunut [indicative, negative, perfect, second-person, singular], monistuu [indicative, present, singular, third-person], ei monistu [indicative, negative, present, singular, third-person], on monistunut [indicative, perfect, singular, third-person], ei ole monistunut [indicative, negative, perfect, singular, third-person], monistumme [first-person, indicative, plural, present], emme monistu [first-person, indicative, negative, plural, present], olemme monistuneet [first-person, indicative, perfect, plural], emme ole monistuneet [first-person, indicative, negative, perfect, plural], monistutte [indicative, plural, present, second-person], ette monistu [indicative, negative, plural, present, second-person], olette monistuneet [indicative, perfect, plural, second-person], ette ole monistuneet [indicative, negative, perfect, plural, second-person], monistuvat [indicative, plural, present, third-person], eivät monistu [indicative, negative, plural, present, third-person], ovat monistuneet [indicative, perfect, plural, third-person], eivät ole monistuneet [indicative, negative, perfect, plural, third-person], monistutaan [indicative, passive, present], ei monistuta [indicative, negative, passive, present], on monistuttu [indicative, passive, perfect], ei ole monistuttu [indicative, negative, passive, perfect], monistuin [first-person, indicative, past, singular], en monistunut [first-person, indicative, negative, past, singular], olin monistunut [first-person, indicative, pluperfect, singular], en ollut monistunut [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], monistuit [indicative, past, second-person, singular], et monistunut [indicative, negative, past, second-person, singular], olit monistunut [indicative, pluperfect, second-person, singular], et ollut monistunut [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], monistui [indicative, past, singular, third-person], ei monistunut [indicative, negative, past, singular, third-person], oli monistunut [indicative, pluperfect, singular, third-person], ei ollut monistunut [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], monistuimme [first-person, indicative, past, plural], emme monistuneet [first-person, indicative, negative, past, plural], olimme monistuneet [first-person, indicative, pluperfect, plural], emme olleet monistuneet [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], monistuitte [indicative, past, plural, second-person], ette monistuneet [indicative, negative, past, plural, second-person], olitte monistuneet [indicative, pluperfect, plural, second-person], ette olleet monistuneet [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], monistuivat [indicative, past, plural, third-person], eivät monistuneet [indicative, negative, past, plural, third-person], olivat monistuneet [indicative, pluperfect, plural, third-person], eivät olleet monistuneet [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], monistuttiin [indicative, passive, past], ei monistuttu [indicative, negative, passive, past], oli monistuttu [indicative, passive, pluperfect], ei ollut monistuttu [indicative, negative, passive, pluperfect], monistuisin [conditional, first-person, present, singular], en monistuisi [conditional, first-person, negative, present, singular], olisin monistunut [conditional, first-person, perfect, singular], en olisi monistunut [conditional, first-person, negative, perfect, singular], monistuisit [conditional, present, second-person, singular], et monistuisi [conditional, negative, present, second-person, singular], olisit monistunut [conditional, perfect, second-person, singular], et olisi monistunut [conditional, negative, perfect, second-person, singular], monistuisi [conditional, present, singular, third-person], ei monistuisi [conditional, negative, present, singular, third-person], olisi monistunut [conditional, perfect, singular, third-person], ei olisi monistunut [conditional, negative, perfect, singular, third-person], monistuisimme [conditional, first-person, plural, present], emme monistuisi [conditional, first-person, negative, plural, present], olisimme monistuneet [conditional, first-person, perfect, plural], emme olisi monistuneet [conditional, first-person, negative, perfect, plural], monistuisitte [conditional, plural, present, second-person], ette monistuisi [conditional, negative, plural, present, second-person], olisitte monistuneet [conditional, perfect, plural, second-person], ette olisi monistuneet [conditional, negative, perfect, plural, second-person], monistuisivat [conditional, plural, present, third-person], eivät monistuisi [conditional, negative, plural, present, third-person], olisivat monistuneet [conditional, perfect, plural, third-person], eivät olisi monistuneet [conditional, negative, perfect, plural, third-person], monistuttaisiin [conditional, passive, present], ei monistuttaisi [conditional, negative, passive, present], olisi monistuttu [conditional, passive, perfect], ei olisi monistuttu [conditional, negative, passive, perfect], - [first-person, imperative, present, singular], - [first-person, imperative, negative, present, singular], - [first-person, imperative, perfect, singular], - [first-person, imperative, negative, perfect, singular], monistu [imperative, present, second-person, singular], älä monistu [imperative, negative, present, second-person, singular], ole monistunut [imperative, perfect, second-person, singular], älä ole monistunut [imperative, negative, perfect, second-person, singular], monistukoon [imperative, present, singular, third-person], älköön monistuko [imperative, negative, present, singular, third-person], olkoon monistunut [imperative, perfect, singular, third-person], älköön olko monistunut [imperative, negative, perfect, singular, third-person], monistukaamme [first-person, imperative, plural, present], älkäämme monistuko [first-person, imperative, negative, plural, present], olkaamme monistuneet [first-person, imperative, perfect, plural], älkäämme olko monistuneet [first-person, imperative, negative, perfect, plural], monistukaa [imperative, plural, present, second-person], älkää monistuko [imperative, negative, plural, present, second-person], olkaa monistuneet [imperative, perfect, plural, second-person], älkää olko monistuneet [imperative, negative, perfect, plural, second-person], monistukoot [imperative, plural, present, third-person], älkööt monistuko [imperative, negative, plural, present, third-person], olkoot monistuneet [imperative, perfect, plural, third-person], älkööt olko monistuneet [imperative, negative, perfect, plural, third-person], monistuttakoon [imperative, passive, present], älköön monistuttako [imperative, negative, passive, present], olkoon monistuttu [imperative, passive, perfect], älköön olko monistuttu [imperative, negative, passive, perfect], monistunen [first-person, potential, present, singular], en monistune [first-person, negative, potential, present, singular], lienen monistunut [first-person, perfect, potential, singular], en liene monistunut [first-person, negative, perfect, potential, singular], monistunet [potential, present, second-person, singular], et monistune [negative, potential, present, second-person, singular], lienet monistunut [perfect, potential, second-person, singular], et liene monistunut [negative, perfect, potential, second-person, singular], monistunee [potential, present, singular, third-person], ei monistune [negative, potential, present, singular, third-person], lienee monistunut [perfect, potential, singular, third-person], ei liene monistunut [negative, perfect, potential, singular, third-person], monistunemme [first-person, plural, potential, present], emme monistune [first-person, negative, plural, potential, present], lienemme monistuneet [first-person, perfect, plural, potential], emme liene monistuneet [first-person, negative, perfect, plural, potential], monistunette [plural, potential, present, second-person], ette monistune [negative, plural, potential, present, second-person], lienette monistuneet [perfect, plural, potential, second-person], ette liene monistuneet [negative, perfect, plural, potential, second-person], monistunevat [plural, potential, present, third-person], eivät monistune [negative, plural, potential, present, third-person], lienevät monistuneet [perfect, plural, potential, third-person], eivät liene monistuneet [negative, perfect, plural, potential, third-person], monistuttaneen [passive, potential, present], ei monistuttane [negative, passive, potential, present], lienee monistuttu [passive, perfect, potential], ei liene monistuttu [negative, passive, perfect, potential], monistua [infinitive, infinitive-i], monistuva [active, participle, present], monistuttava [participle, passive, present], monistuakseen [infinitive, infinitive-i-long], monistunut [active, participle, past], monistuttu [participle, passive, past], monistuessa [active, inessive, infinitive, infinitive-ii], monistuttaessa [inessive, infinitive, infinitive-ii, passive], monistuma [agent, participle], monistuen [active, infinitive, infinitive-ii, instructive], - [infinitive, infinitive-ii, instructive, passive], monistumaton [negative, participle], monistumassa [active, inessive, infinitive, infinitive-iii], - [inessive, infinitive, infinitive-iii, passive], monistumasta [active, elative, infinitive, infinitive-iii], - [elative, infinitive, infinitive-iii, passive], monistumaan [active, illative, infinitive, infinitive-iii], - [illative, infinitive, infinitive-iii, passive], monistumalla [active, adessive, infinitive, infinitive-iii], - [adessive, infinitive, infinitive-iii, passive], monistumatta [abessive, active, infinitive, infinitive-iii], - [abessive, infinitive, infinitive-iii, passive], monistuman [active, infinitive, infinitive-iii, instructive], monistuttaman [infinitive, infinitive-iii, instructive, passive], monistuminen [infinitive, infinitive-iv, nominative], monistumista [infinitive, infinitive-iv, partitive], monistumaisillaan [infinitive, infinitive-v]
  1. (intransitive) To be (photo)copied, be duplicated, be run off; to be mimeographed. Tags: intransitive
    Sense id: monistua-fi-verb-Fgp3KOXU
  2. (intransitive, of a plant) To multiply, propagate. Tags: intransitive, of a plant
    Sense id: monistua-fi-verb-cMl5y9La

Inflected forms

Download JSON data for monistua meaning in All languages combined (20.7kB)

{
  "categories": [],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "monistaa",
        "3": "ua"
      },
      "expansion": "monistaa + -ua",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "monistaa + -ua",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "52/sanoa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "monistun",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistutte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuvat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistutaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistuta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistui",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuisin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monistuisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuisit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monistuisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistuisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuisimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monistuisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuisitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monistuisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuisivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monistuisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttaisiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistuttaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ole monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä ole monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistukoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön monistuko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistukaamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme monistuko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaamme monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme olko monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistukaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää monistuko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaa monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää olko monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistukoot",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt monistuko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön monistuttako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monistunen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monistune",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistunet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monistune",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistunee",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistune",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistunemme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monistune",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "monistunette",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monistune",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistunevat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monistune",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttaneen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistuttane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "monistua",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuva",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuakseen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i-long"
      ]
    },
    {
      "form": "monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuma",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "agent",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumaton",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumassa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumasta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumalla",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumatta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuminen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumaisillaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-v"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "monistua",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "monistua",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "monist",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "u",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-conj-sanoa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "To be (photo)copied, be duplicated, be run off; to be mimeographed."
      ],
      "id": "monistua-fi-verb-Fgp3KOXU",
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) To be (photo)copied, be duplicated, be run off; to be mimeographed."
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "To multiply, propagate."
      ],
      "id": "monistua-fi-verb-cMl5y9La",
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, of a plant) To multiply, propagate."
      ],
      "tags": [
        "intransitive",
        "of a plant"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmonistuɑˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmo̞nis̠ˌt̪uɑ(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-uɑ"
    }
  ],
  "word": "monistua"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 4-syllable words",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish sanoa-type verbs",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish verbs",
    "Finnish words suffixed with -ua",
    "Rhymes:Finnish/uɑ",
    "Rhymes:Finnish/uɑ/4 syllables"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "monistaa",
        "3": "ua"
      },
      "expansion": "monistaa + -ua",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "monistaa + -ua",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "52/sanoa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "monistun",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistutte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuvat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistutaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistuta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistui",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuisin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monistuisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuisit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monistuisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistuisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuisimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monistuisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuisitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monistuisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuisivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monistuisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttaisiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistuttaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä monistu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ole monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä ole monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistukoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön monistuko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistukaamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme monistuko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaamme monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme olko monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monistukaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää monistuko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaa monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää olko monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistukoot",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt monistuko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön monistuttako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monistunen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monistune",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistunet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monistune",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monistunee",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistune",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistunemme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monistune",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "monistunette",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monistune",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistunevat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monistune",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene monistuneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttaneen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monistuttane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "monistua",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuva",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuakseen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i-long"
      ]
    },
    {
      "form": "monistunut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuma",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "agent",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumaton",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumassa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumasta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumalla",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumatta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuttaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistuminen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "monistumaisillaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-v"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "monistua",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "monistua",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "monist",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "u",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-conj-sanoa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish intransitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "To be (photo)copied, be duplicated, be run off; to be mimeographed."
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) To be (photo)copied, be duplicated, be run off; to be mimeographed."
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish intransitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "To multiply, propagate."
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, of a plant) To multiply, propagate."
      ],
      "tags": [
        "intransitive",
        "of a plant"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmonistuɑˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmo̞nis̠ˌt̪uɑ(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-uɑ"
    }
  ],
  "word": "monistua"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-17 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.