"monentaa" meaning in All languages combined

See monentaa on Wiktionary

Verb [Finnish]

IPA: /ˈmonentɑːˣ/, [ˈmo̞ne̞n̪t̪ɑː(ʔ)]
Rhymes: -onentɑː Etymology: moni (“many”) + -ntaa Etymology templates: {{suffix|fi|moni|ntaa|gloss1=many}} moni (“many”) + -ntaa Head templates: {{head|fi|verb|cat2=factive verbs|head=|sort=}} monentaa, {{fi-verb|cat=factive}} monentaa Inflection templates: {{fi-conj-huutaa|monen|a}} Forms: [table-tags], nt-nn gradation [class], 54*J/huutaa [class], monennan [first-person, indicative, present, singular], en monenna [first-person, indicative, negative, present, singular], olen monentanut [first-person, indicative, perfect, singular], en ole monentanut [first-person, indicative, negative, perfect, singular], monennat [indicative, present, second-person, singular], et monenna [indicative, negative, present, second-person, singular], olet monentanut [indicative, perfect, second-person, singular], et ole monentanut [indicative, negative, perfect, second-person, singular], monentaa [indicative, present, singular, third-person], ei monenna [indicative, negative, present, singular, third-person], on monentanut [indicative, perfect, singular, third-person], ei ole monentanut [indicative, negative, perfect, singular, third-person], monennamme [first-person, indicative, plural, present], emme monenna [first-person, indicative, negative, plural, present], olemme monentaneet [first-person, indicative, perfect, plural], emme ole monentaneet [first-person, indicative, negative, perfect, plural], monennatte [indicative, plural, present, second-person], ette monenna [indicative, negative, plural, present, second-person], olette monentaneet [indicative, perfect, plural, second-person], ette ole monentaneet [indicative, negative, perfect, plural, second-person], monentavat [indicative, plural, present, third-person], eivät monenna [indicative, negative, plural, present, third-person], ovat monentaneet [indicative, perfect, plural, third-person], eivät ole monentaneet [indicative, negative, perfect, plural, third-person], monennetaan [indicative, passive, present], ei monenneta [indicative, negative, passive, present], on monennettu [indicative, passive, perfect], ei ole monennettu [indicative, negative, passive, perfect], monensin [first-person, indicative, past, singular], en monentanut [first-person, indicative, negative, past, singular], olin monentanut [first-person, indicative, pluperfect, singular], en ollut monentanut [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], monensit [indicative, past, second-person, singular], et monentanut [indicative, negative, past, second-person, singular], olit monentanut [indicative, pluperfect, second-person, singular], et ollut monentanut [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], monensi [indicative, past, singular, third-person], ei monentanut [indicative, negative, past, singular, third-person], oli monentanut [indicative, pluperfect, singular, third-person], ei ollut monentanut [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], monensimme [first-person, indicative, past, plural], emme monentaneet [first-person, indicative, negative, past, plural], olimme monentaneet [first-person, indicative, pluperfect, plural], emme olleet monentaneet [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], monensitte [indicative, past, plural, second-person], ette monentaneet [indicative, negative, past, plural, second-person], olitte monentaneet [indicative, pluperfect, plural, second-person], ette olleet monentaneet [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], monensivat [indicative, past, plural, third-person], eivät monentaneet [indicative, negative, past, plural, third-person], olivat monentaneet [indicative, pluperfect, plural, third-person], eivät olleet monentaneet [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], monennettiin [indicative, passive, past], ei monennettu [indicative, negative, passive, past], oli monennettu [indicative, passive, pluperfect], ei ollut monennettu [indicative, negative, passive, pluperfect], monentaisin [conditional, first-person, present, singular], en monentaisi [conditional, first-person, negative, present, singular], olisin monentanut [conditional, first-person, perfect, singular], en olisi monentanut [conditional, first-person, negative, perfect, singular], monentaisit [conditional, present, second-person, singular], et monentaisi [conditional, negative, present, second-person, singular], olisit monentanut [conditional, perfect, second-person, singular], et olisi monentanut [conditional, negative, perfect, second-person, singular], monentaisi [conditional, present, singular, third-person], ei monentaisi [conditional, negative, present, singular, third-person], olisi monentanut [conditional, perfect, singular, third-person], ei olisi monentanut [conditional, negative, perfect, singular, third-person], monentaisimme [conditional, first-person, plural, present], emme monentaisi [conditional, first-person, negative, plural, present], olisimme monentaneet [conditional, first-person, perfect, plural], emme olisi monentaneet [conditional, first-person, negative, perfect, plural], monentaisitte [conditional, plural, present, second-person], ette monentaisi [conditional, negative, plural, present, second-person], olisitte monentaneet [conditional, perfect, plural, second-person], ette olisi monentaneet [conditional, negative, perfect, plural, second-person], monentaisivat [conditional, plural, present, third-person], eivät monentaisi [conditional, negative, plural, present, third-person], olisivat monentaneet [conditional, perfect, plural, third-person], eivät olisi monentaneet [conditional, negative, perfect, plural, third-person], monennettaisiin [conditional, passive, present], ei monennettaisi [conditional, negative, passive, present], olisi monennettu [conditional, passive, perfect], ei olisi monennettu [conditional, negative, passive, perfect], - [first-person, imperative, present, singular], - [first-person, imperative, negative, present, singular], - [first-person, imperative, perfect, singular], - [first-person, imperative, negative, perfect, singular], monenna [imperative, present, second-person, singular], älä monenna [imperative, negative, present, second-person, singular], ole monentanut [imperative, perfect, second-person, singular], älä ole monentanut [imperative, negative, perfect, second-person, singular], monentakoon [imperative, present, singular, third-person], älköön monentako [imperative, negative, present, singular, third-person], olkoon monentanut [imperative, perfect, singular, third-person], älköön olko monentanut [imperative, negative, perfect, singular, third-person], monentakaamme [first-person, imperative, plural, present], älkäämme monentako [first-person, imperative, negative, plural, present], olkaamme monentaneet [first-person, imperative, perfect, plural], älkäämme olko monentaneet [first-person, imperative, negative, perfect, plural], monentakaa [imperative, plural, present, second-person], älkää monentako [imperative, negative, plural, present, second-person], olkaa monentaneet [imperative, perfect, plural, second-person], älkää olko monentaneet [imperative, negative, perfect, plural, second-person], monentakoot [imperative, plural, present, third-person], älkööt monentako [imperative, negative, plural, present, third-person], olkoot monentaneet [imperative, perfect, plural, third-person], älkööt olko monentaneet [imperative, negative, perfect, plural, third-person], monennettakoon [imperative, passive, present], älköön monennettako [imperative, negative, passive, present], olkoon monennettu [imperative, passive, perfect], älköön olko monennettu [imperative, negative, passive, perfect], monentanen [first-person, potential, present, singular], en monentane [first-person, negative, potential, present, singular], lienen monentanut [first-person, perfect, potential, singular], en liene monentanut [first-person, negative, perfect, potential, singular], monentanet [potential, present, second-person, singular], et monentane [negative, potential, present, second-person, singular], lienet monentanut [perfect, potential, second-person, singular], et liene monentanut [negative, perfect, potential, second-person, singular], monentanee [potential, present, singular, third-person], ei monentane [negative, potential, present, singular, third-person], lienee monentanut [perfect, potential, singular, third-person], ei liene monentanut [negative, perfect, potential, singular, third-person], monentanemme [first-person, plural, potential, present], emme monentane [first-person, negative, plural, potential, present], lienemme monentaneet [first-person, perfect, plural, potential], emme liene monentaneet [first-person, negative, perfect, plural, potential], monentanette [plural, potential, present, second-person], ette monentane [negative, plural, potential, present, second-person], lienette monentaneet [perfect, plural, potential, second-person], ette liene monentaneet [negative, perfect, plural, potential, second-person], monentanevat [plural, potential, present, third-person], eivät monentane [negative, plural, potential, present, third-person], lienevät monentaneet [perfect, plural, potential, third-person], eivät liene monentaneet [negative, perfect, plural, potential, third-person], monennettaneen [passive, potential, present], ei monennettane [negative, passive, potential, present], lienee monennettu [passive, perfect, potential], ei liene monennettu [negative, passive, perfect, potential], monentaa [infinitive, infinitive-i], monentava [active, participle, present], monennettava [participle, passive, present], monentaakseen [infinitive, infinitive-i-long], monentanut [active, participle, past], monennettu [participle, passive, past], monentaessa [active, inessive, infinitive, infinitive-ii], monennettaessa [inessive, infinitive, infinitive-ii, passive], monentama [agent, participle], monentaen [active, infinitive, infinitive-ii, instructive], - [infinitive, infinitive-ii, instructive, passive], monentamaton [negative, participle], monentamassa [active, inessive, infinitive, infinitive-iii], - [inessive, infinitive, infinitive-iii, passive], monentamasta [active, elative, infinitive, infinitive-iii], - [elative, infinitive, infinitive-iii, passive], monentamaan [active, illative, infinitive, infinitive-iii], - [illative, infinitive, infinitive-iii, passive], monentamalla [active, adessive, infinitive, infinitive-iii], - [adessive, infinitive, infinitive-iii, passive], monentamatta [abessive, active, infinitive, infinitive-iii], - [abessive, infinitive, infinitive-iii, passive], monentaman [active, infinitive, infinitive-iii, instructive], monennettaman [infinitive, infinitive-iii, instructive, passive], monentaminen [infinitive, infinitive-iv, nominative], monentamista [infinitive, infinitive-iv, partitive], monentamaisillaan [infinitive, infinitive-v]
  1. (transitive, rare) to multiply (in number) Tags: rare, transitive
    Sense id: monentaa-fi-verb-7My3.Q19 Synonyms: moninkertaistaa, monistaa

Verb [Finnish]

IPA: /ˈmonentɑː/, [ˈmo̞ne̞n̪t̪ɑː]
Rhymes: -onentɑː Head templates: {{head|fi|verb form}} monentaa
  1. Third-person singular indicative present form of monentaa. Tags: form-of, indicative, present, singular, third-person Form of: monentaa
    Sense id: monentaa-fi-verb-uwPvErJC

Inflected forms

Download JSON data for monentaa meaning in All languages combined (21.3kB)

{
  "categories": [],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "moni",
        "3": "ntaa",
        "gloss1": "many"
      },
      "expansion": "moni (“many”) + -ntaa",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "moni (“many”) + -ntaa",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "nt-nn gradation",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "54*J/huutaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "monennan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monennat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monennamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monennatte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monentavat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monennetaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monenneta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monensin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monensit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monensi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monensimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monensitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monensivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaisin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monentaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaisit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monentaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monentaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaisimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monentaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaisitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monentaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaisivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monentaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettaisiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monennettaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ole monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä ole monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monentakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön monentako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monentakaamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme monentako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaamme monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme olko monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monentakaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää monentako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaa monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää olko monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monentakoot",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt monentako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön monennettako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monentanen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monentane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monentanet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monentane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monentanee",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monentane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monentanemme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monentane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "monentanette",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monentane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monentanevat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monentane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettaneen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monennettane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "monentava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaakseen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i-long"
      ]
    },
    {
      "form": "monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentama",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "agent",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamaton",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamassa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamasta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamalla",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamatta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaminen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamaisillaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-v"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "factive verbs",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "monentaa",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "cat": "factive"
      },
      "expansion": "monentaa",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "monen",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-conj-huutaa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to multiply (in number)"
      ],
      "id": "monentaa-fi-verb-7My3.Q19",
      "raw_glosses": [
        "(transitive, rare) to multiply (in number)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "moninkertaistaa"
        },
        {
          "word": "monistaa"
        }
      ],
      "tags": [
        "rare",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmonentɑːˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmo̞ne̞n̪t̪ɑː(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-onentɑː"
    }
  ],
  "word": "monentaa"
}

{
  "categories": [],
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "monentaa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "monentaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Third-person singular indicative present form of monentaa."
      ],
      "id": "monentaa-fi-verb-uwPvErJC",
      "raw_glosses": [
        "Third-person singular indicative present form of monentaa."
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmonentɑː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmo̞ne̞n̪t̪ɑː]"
    },
    {
      "rhymes": "-onentɑː"
    }
  ],
  "word": "monentaa"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 3-syllable words",
    "Finnish factive verbs",
    "Finnish huutaa-type verbs",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish verb forms",
    "Finnish verbs",
    "Finnish words suffixed with -ntaa",
    "Rhymes:Finnish/onentɑː",
    "Rhymes:Finnish/onentɑː/3 syllables"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "moni",
        "3": "ntaa",
        "gloss1": "many"
      },
      "expansion": "moni (“many”) + -ntaa",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "moni (“many”) + -ntaa",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "nt-nn gradation",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "54*J/huutaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "monennan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monennat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monennamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monennatte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monentavat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monennetaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monenneta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monensin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monensit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monensi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monensimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monensitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monensivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaisin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monentaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaisit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monentaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monentaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaisimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monentaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaisitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monentaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaisivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monentaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettaisiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monennettaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä monenna",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ole monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä ole monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monentakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön monentako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monentakaamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme monentako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaamme monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme olko monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monentakaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää monentako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaa monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää olko monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monentakoot",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt monentako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön monennettako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "monentanen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en monentane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monentanet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et monentane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monentanee",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monentane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monentanemme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme monentane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "monentanette",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette monentane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monentanevat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät monentane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene monentaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettaneen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei monennettane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "monentava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaakseen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i-long"
      ]
    },
    {
      "form": "monentanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentama",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "agent",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamaton",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamassa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamasta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamalla",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamatta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "monennettaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentaminen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "monentamaisillaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-v"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "factive verbs",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "monentaa",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "cat": "factive"
      },
      "expansion": "monentaa",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "monen",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-conj-huutaa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with rare senses",
        "Finnish transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to multiply (in number)"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive, rare) to multiply (in number)"
      ],
      "tags": [
        "rare",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmonentɑːˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmo̞ne̞n̪t̪ɑː(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-onentɑː"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "moninkertaistaa"
    },
    {
      "word": "monistaa"
    }
  ],
  "word": "monentaa"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 3-syllable words",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish verb forms",
    "Rhymes:Finnish/onentɑː",
    "Rhymes:Finnish/onentɑː/3 syllables"
  ],
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "monentaa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "monentaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Third-person singular indicative present form of monentaa."
      ],
      "raw_glosses": [
        "Third-person singular indicative present form of monentaa."
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmonentɑː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmo̞ne̞n̪t̪ɑː]"
    },
    {
      "rhymes": "-onentɑː"
    }
  ],
  "word": "monentaa"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-09 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.