"malaichean" meaning in All languages combined

See malaichean on Wiktionary

Noun [Scottish Gaelic]

Head templates: {{head|gd|noun form|g=f}} malaichean f Inflection templates: {{gd-mut-cons|m|alaichean}} Forms: [table-tags], malaichean [mutation, mutation-radical], mhalaichean [lenition, mutation]
  1. plural of mala Tags: feminine, form-of, plural Form of: mala
    Sense id: malaichean-gd-noun-FGK74TQN

Download JSON data for malaichean meaning in All languages combined (0.7kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "malaichean",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalaichean",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "lenition",
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "noun form",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "malaichean f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "alaichean"
      },
      "name": "gd-mut-cons"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "mala"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of mala"
      ],
      "id": "malaichean-gd-noun-FGK74TQN",
      "raw_glosses": [
        "plural of mala"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "malaichean"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "malaichean",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalaichean",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "lenition",
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "noun form",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "malaichean f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "alaichean"
      },
      "name": "gd-mut-cons"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Scottish Gaelic non-lemma forms",
        "Scottish Gaelic noun forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "mala"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of mala"
      ],
      "raw_glosses": [
        "plural of mala"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "malaichean"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-09 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.