"karsia" meaning in All languages combined

See karsia on Wiktionary

Verb [Finnish]

IPA: /ˈkɑrsiɑˣ/, [ˈkɑ̝rs̠iɑ̝(ʔ)]
Rhymes: -ɑrsiɑ Etymology: From Proto-Finnic *karcidak, borrowed from Proto-Germanic *skardijaną. Etymology templates: {{inh|fi|urj-fin-pro|*karcidak}} Proto-Finnic *karcidak, {{der|fi|gem-pro|*skardijaną}} Proto-Germanic *skardijaną Head templates: {{head|fi|verb|cat2=|cat3=|head=|sort=}} karsia, {{fi-verb}} karsia Inflection templates: {{fi-conj-sallia|kars|||a}} Forms: no-table-tags [table-tags], karsin [first-person, indicative, present, singular], en karsi [first-person, indicative, negative, present, singular], olen karsinut [first-person, indicative, perfect, singular], en ole karsinut [first-person, indicative, negative, perfect, singular], karsit [indicative, present, second-person, singular], et karsi [indicative, negative, present, second-person, singular], olet karsinut [indicative, perfect, second-person, singular], et ole karsinut [indicative, negative, perfect, second-person, singular], karsii [indicative, present, singular, third-person], ei karsi [indicative, negative, present, singular, third-person], on karsinut [indicative, perfect, singular, third-person], ei ole karsinut [indicative, negative, perfect, singular, third-person], karsimme [first-person, indicative, plural, present], emme karsi [first-person, indicative, negative, plural, present], olemme karsineet [first-person, indicative, perfect, plural], emme ole karsineet [first-person, indicative, negative, perfect, plural], karsitte [indicative, plural, present, second-person], ette karsi [indicative, negative, plural, present, second-person], olette karsineet [indicative, perfect, plural, second-person], ette ole karsineet [indicative, negative, perfect, plural, second-person], karsivat [indicative, plural, present, third-person], eivät karsi [indicative, negative, plural, present, third-person], ovat karsineet [indicative, perfect, plural, third-person], eivät ole karsineet [indicative, negative, perfect, plural, third-person], karsitaan [indicative, passive, present], ei karsita [indicative, negative, passive, present], on karsittu [indicative, passive, perfect], ei ole karsittu [indicative, negative, passive, perfect], karsin [first-person, indicative, past, singular], en karsinut [first-person, indicative, negative, past, singular], olin karsinut [first-person, indicative, pluperfect, singular], en ollut karsinut [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], karsit [indicative, past, second-person, singular], et karsinut [indicative, negative, past, second-person, singular], olit karsinut [indicative, pluperfect, second-person, singular], et ollut karsinut [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], karsi [indicative, past, singular, third-person], ei karsinut [indicative, negative, past, singular, third-person], oli karsinut [indicative, pluperfect, singular, third-person], ei ollut karsinut [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], karsimme [first-person, indicative, past, plural], emme karsineet [first-person, indicative, negative, past, plural], olimme karsineet [first-person, indicative, pluperfect, plural], emme olleet karsineet [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], karsitte [indicative, past, plural, second-person], ette karsineet [indicative, negative, past, plural, second-person], olitte karsineet [indicative, pluperfect, plural, second-person], ette olleet karsineet [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], karsivat [indicative, past, plural, third-person], eivät karsineet [indicative, negative, past, plural, third-person], olivat karsineet [indicative, pluperfect, plural, third-person], eivät olleet karsineet [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], karsittiin [indicative, passive, past], ei karsittu [indicative, negative, passive, past], oli karsittu [indicative, passive, pluperfect], ei ollut karsittu [indicative, negative, passive, pluperfect], karsisin [conditional, first-person, present, singular], en karsisi [conditional, first-person, negative, present, singular], olisin karsinut [conditional, first-person, perfect, singular], en olisi karsinut [conditional, first-person, negative, perfect, singular], karsisit [conditional, present, second-person, singular], et karsisi [conditional, negative, present, second-person, singular], olisit karsinut [conditional, perfect, second-person, singular], et olisi karsinut [conditional, negative, perfect, second-person, singular], karsisi [conditional, present, singular, third-person], ei karsisi [conditional, negative, present, singular, third-person], olisi karsinut [conditional, perfect, singular, third-person], ei olisi karsinut [conditional, negative, perfect, singular, third-person], karsisimme [conditional, first-person, plural, present], emme karsisi [conditional, first-person, negative, plural, present], olisimme karsineet [conditional, first-person, perfect, plural], emme olisi karsineet [conditional, first-person, negative, perfect, plural], karsisitte [conditional, plural, present, second-person], ette karsisi [conditional, negative, plural, present, second-person], olisitte karsineet [conditional, perfect, plural, second-person], ette olisi karsineet [conditional, negative, perfect, plural, second-person], karsisivat [conditional, plural, present, third-person], eivät karsisi [conditional, negative, plural, present, third-person], olisivat karsineet [conditional, perfect, plural, third-person], eivät olisi karsineet [conditional, negative, perfect, plural, third-person], karsittaisiin [conditional, passive, present], ei karsittaisi [conditional, negative, passive, present], olisi karsittu [conditional, passive, perfect], ei olisi karsittu [conditional, negative, passive, perfect], - [first-person, imperative, present, singular], - [first-person, imperative, negative, present, singular], - [first-person, imperative, perfect, singular], - [first-person, imperative, negative, perfect, singular], karsi [imperative, present, second-person, singular], älä karsi [imperative, negative, present, second-person, singular], - [imperative, perfect, second-person, singular], - [imperative, negative, perfect, second-person, singular], karsikoon [imperative, present, singular, third-person], älköön karsiko [imperative, negative, present, singular, third-person], olkoon karsinut [imperative, perfect, singular, third-person], älköön olko karsinut [imperative, negative, perfect, singular, third-person], karsikaamme [first-person, imperative, plural, present], älkäämme karsiko [first-person, imperative, negative, plural, present], - [first-person, imperative, perfect, plural], - [first-person, imperative, negative, perfect, plural], karsikaa [imperative, plural, present, second-person], älkää karsiko [imperative, negative, plural, present, second-person], - [imperative, perfect, plural, second-person], - [imperative, negative, perfect, plural, second-person], karsikoot [imperative, plural, present, third-person], älkööt karsiko [imperative, negative, plural, present, third-person], olkoot karsineet [imperative, perfect, plural, third-person], älkööt olko karsineet [imperative, negative, perfect, plural, third-person], karsittakoon [imperative, passive, present], älköön karsittako [imperative, negative, passive, present], olkoon karsittu [imperative, passive, perfect], älköön olko karsittu [imperative, negative, passive, perfect], karsinen [first-person, potential, present, singular], en karsine [first-person, negative, potential, present, singular], lienen karsinut [first-person, perfect, potential, singular], en liene karsinut [first-person, negative, perfect, potential, singular], karsinet [potential, present, second-person, singular], et karsine [negative, potential, present, second-person, singular], lienet karsinut [perfect, potential, second-person, singular], et liene karsinut [negative, perfect, potential, second-person, singular], karsinee [potential, present, singular, third-person], ei karsine [negative, potential, present, singular, third-person], lienee karsinut [perfect, potential, singular, third-person], ei liene karsinut [negative, perfect, potential, singular, third-person], karsinemme [first-person, plural, potential, present], emme karsine [first-person, negative, plural, potential, present], lienemme karsineet [first-person, perfect, plural, potential], emme liene karsineet [first-person, negative, perfect, plural, potential], karsinette [plural, potential, present, second-person], ette karsine [negative, plural, potential, present, second-person], lienette karsineet [perfect, plural, potential, second-person], ette liene karsineet [negative, perfect, plural, potential, second-person], karsinevat [plural, potential, present, third-person], eivät karsine [negative, plural, potential, present, third-person], lienevät karsineet [perfect, plural, potential, third-person], eivät liene karsineet [negative, perfect, plural, potential, third-person], karsittaneen [passive, potential, present], ei karsittane [negative, passive, potential, present], lienee karsittu [passive, perfect, potential], ei liene karsittu [negative, passive, perfect, potential], karsia [infinitive, infinitive-i], karsiva [active, participle, present], karsittava [participle, passive, present], no-table-tags [table-tags], karsiakseni [first-person, possessive, singular], karsiaksemme [first-person, plural, possessive], karsiaksesi [possessive, second-person, singular], karsiaksenne [plural, possessive, second-person], karsiakseen [possessive, third-person], karsiaksensa [possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], karsinut [infinitive-i-long, past], karsittu [infinitive-i-long, past], karsiessa [inessive, second-person], karsittaessa [inessive, second-person], karsima [agent], no-table-tags [table-tags], karsiessani [first-person, possessive, singular], karsiessamme [first-person, plural, possessive], karsiessasi [possessive, second-person, singular], karsiessanne [plural, possessive, second-person], karsiessaan [possessive, third-person], karsiessansa [possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], karsimaton [inessive, negative, second-person], karsien [instructive, second-person], - [instructive, second-person], karsimassa [inessive, third-person], - [inessive, third-person], karsimasta [elative, third-person], - [elative, third-person], karsimaan [illative, third-person], - [illative, third-person], karsimalla [adessive, third-person], - [adessive, third-person], karsimatta [abessive, third-person], - [abessive, third-person], karsiman [instructive, third-person], karsittaman [instructive, third-person], karsiminen [fourth-person, noun-from-verb], no-table-tags [table-tags], karsimaisillani [first-person, possessive, singular], karsimaisillamme [first-person, plural, possessive], karsimaisillasi [possessive, second-person, singular], karsimaisillanne [plural, possessive, second-person], karsimaisillaan [possessive, third-person], karsimaisillansa [possessive, third-person]
  1. (forestry) to limb, delimb (to remove the branches of a tree) Tags: transitive Categories (topical): Forestry Synonyms: oksia
    Sense id: en-karsia-fi-verb-A3u4snKc Topics: business, forestry
  2. (horticulture) to prune, trim Tags: transitive Categories (topical): Horticulture
    Sense id: en-karsia-fi-verb-HfiwS61D Topics: agriculture, business, horticulture, lifestyle
  3. to eliminate, weed out (to remove the ones not qualified) Tags: transitive
    Sense id: en-karsia-fi-verb-5l4kReXg Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 24 23 53
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: karsiintua, karsija, Karsikas, karsikko, karsiminen, karsinta, karsiutua

Verb [Ingrian]

IPA: /ˈkɑrsiɑ/ [Ala-Laukaa], [ˈkɑrs̠e̞] [Ala-Laukaa], /ˈkɑrsiɑ/ [Soikkola], [ˈkɑrʃiɑ] [Soikkola]
Rhymes: -ɑrseː, -ɑrsiɑ Etymology: From Proto-Finnic *karcidak. Cognates include Finnish karsia and Estonian karsida. Etymology templates: {{inh|izh|urj-fin-pro|*karcidak}} Proto-Finnic *karcidak, {{cog|fi|karsia}} Finnish karsia, {{cog|et|karsima|karsida}} Estonian karsida Head templates: {{head|izh|verb}} karsia Forms: no-table-tags [table-tags], karsin [first-person, present, singular], en karsi [first-person, negative, present, singular], oon karsint [first-person, perfect, singular], oon karsinut [first-person, perfect, singular], en oo karsint [first-person, negative, perfect, singular], en oo karsinut [first-person, negative, perfect, singular], karsit [present, second-person, singular], et karsi [negative, present, second-person, singular], oot karsint [perfect, second-person, singular], oot karsinut [perfect, second-person, singular], et oo karsint [negative, perfect, second-person, singular], et oo karsinut [negative, perfect, second-person, singular], karsii [present, singular, third-person], ei karsi [negative, present, singular, third-person], ono karsint [perfect, singular, third-person], ono karsinut [perfect, singular, third-person], ei oo karsint [negative, perfect, singular, third-person], ei oo karsinut [negative, perfect, singular, third-person], karsimma [first-person, plural, present], emmä karsi [first-person, negative, plural, present], oomma karsineet [first-person, perfect, plural], emmä oo karsineet [first-person, negative, perfect, plural], karsitta [plural, present, second-person], että karsi [negative, plural, present, second-person], ootta karsineet [perfect, plural, second-person], että oo karsineet [negative, perfect, plural, second-person], karsiit [plural, present, third-person], karsivat [plural, present, third-person], karsitaa [plural, present, third-person], evät karsi [negative, plural, present, third-person], ei karsita [negative, plural, present, third-person], ovat karsineet [perfect, plural, third-person], evät oo karsineet [negative, perfect, plural, third-person], ei oo karsittu [negative, perfect, plural, third-person], karsitaa [impersonal, present], ei karsita [impersonal, negative, present], ono karsittu [impersonal, perfect], ei oo karsittu [impersonal, negative, perfect], karsin [first-person, imperfect, singular], en karsint [first-person, imperfect, negative, singular], en karsinut [first-person, imperfect, negative, singular], olin karsint [first-person, pluperfect, singular], olin karsinut [first-person, pluperfect, singular], en olt karsint [first-person, negative, pluperfect, singular], en olt karsinut [first-person, negative, pluperfect, singular], karsit [imperfect, second-person, singular], et karsint [imperfect, negative, second-person, singular], et karsinut [imperfect, negative, second-person, singular], olit karsint [pluperfect, second-person, singular], olit karsinut [pluperfect, second-person, singular], et olt karsint [negative, pluperfect, second-person, singular], et olt karsinut [negative, pluperfect, second-person, singular], karsi [imperfect, singular, third-person], ei karsint [imperfect, negative, singular, third-person], ei karsinut [imperfect, negative, singular, third-person], oli karsint [pluperfect, singular, third-person], oli karsinut [pluperfect, singular, third-person], ei olt karsint [negative, pluperfect, singular, third-person], ei olt karsinut [negative, pluperfect, singular, third-person], karsimma [first-person, imperfect, plural], emmä karsineet [first-person, imperfect, negative, plural], olimma karsineet [first-person, pluperfect, plural], emmä olleet karsineet [first-person, negative, pluperfect, plural], karsitta [imperfect, plural, second-person], että karsineet [imperfect, negative, plural, second-person], olitta karsineet [pluperfect, plural, second-person], että olleet karsineet [negative, pluperfect, plural, second-person], karsiit [imperfect, plural, third-person], karsivat [imperfect, plural, third-person], karsittii [imperfect, plural, third-person], evät karsineet [imperfect, negative, plural, third-person], ei karsittu [imperfect, negative, plural, third-person], olivat karsineet [pluperfect, plural, third-person], evät olleet karsineet [negative, pluperfect, plural, third-person], ei olt karsittu [negative, pluperfect, plural, third-person], karsittii [imperfect, impersonal], ei karsittu [imperfect, impersonal, negative], oli karsittu [impersonal, pluperfect], ei olt karsittu [impersonal, negative, pluperfect], karsisin [first-person, present, singular], en karsis [first-person, negative, present, singular], olisin karsint [first-person, perfect, singular], olisin karsinut [first-person, perfect, singular], en olis karsint [first-person, negative, perfect, singular], en olis karsinut [first-person, negative, perfect, singular], karsisit [present, second-person, singular], karsiist [present, second-person, singular], et karsis [negative, present, second-person, singular], olisit karsint [perfect, second-person, singular], olisit karsinut [perfect, second-person, singular], et olis karsint [negative, perfect, second-person, singular], et olis karsinut [negative, perfect, second-person, singular], karsis [present, singular, third-person], ei karsis [negative, present, singular, third-person], olis karsint [perfect, singular, third-person], olis karsinut [perfect, singular, third-person], ei olis karsint [negative, perfect, singular, third-person], ei olis karsinut [negative, perfect, singular, third-person], karsisimma [first-person, plural, present], emmä karsis [first-person, negative, plural, present], olisimma karsineet [first-person, perfect, plural], emmä olis karsineet [first-person, negative, perfect, plural], karsisitta [plural, present, second-person], että karsis [negative, plural, present, second-person], olisitta karsineet [perfect, plural, second-person], että olis karsineet [negative, perfect, plural, second-person], karsisiit [plural, present, third-person], karsisivat [plural, present, third-person], karsittais [plural, present, third-person], evät karsis [negative, plural, present, third-person], ei karsittais [negative, plural, present, third-person], olisivat karsineet [perfect, plural, third-person], evät olis karsineet [negative, perfect, plural, third-person], ei olis karsittu [negative, perfect, plural, third-person], karsittais [impersonal, present], ei karsittais [impersonal, negative, present], olis karsittu [impersonal, perfect], ei olis karsittu [impersonal, negative, perfect], - [first-person, present, singular], - [first-person, negative, present, singular], - [first-person, perfect, singular], - [first-person, negative, perfect, singular], karsi [present, second-person, singular], elä karsi [negative, present, second-person, singular], oo karsint [perfect, second-person, singular], oo karsinut [perfect, second-person, singular], elä oo karsint [negative, perfect, second-person, singular], elä oo karsinut [negative, perfect, second-person, singular], karsikoo [present, singular, third-person], elköö karsiko [negative, present, singular, third-person], olkoo karsint [perfect, singular, third-person], olkoo karsinut [perfect, singular, third-person], elköö olko karsint [negative, perfect, singular, third-person], elköö olko karsinut [negative, perfect, singular, third-person], - [first-person, plural, present], - [first-person, negative, plural, present], - [first-person, perfect, plural], - [first-person, negative, perfect, plural], karsikaa [plural, present, second-person], elkää karsiko [negative, plural, present, second-person], olkaa karsineet [perfect, plural, second-person], elkää olko karsineet [negative, perfect, plural, second-person], karsikoot [plural, present, third-person], elkööt karsiko [negative, plural, present, third-person], elköö karsittako [negative, plural, present, third-person], olkoot karsineet [perfect, plural, third-person], elkööt olko karsineet [negative, perfect, plural, third-person], elköö olko karsittu [negative, perfect, plural, third-person], karsittakkoo [impersonal, present], elköö karsittako [impersonal, negative, present], olkoo karsittu [impersonal, perfect], elköö olko karsittu [impersonal, negative, perfect], karsinen [first-person, present, singular], en karsine [first-person, negative, present, singular], karsinet [present, second-person, singular], et karsine [negative, present, second-person, singular], karsinoo [present, singular, third-person], ei karsine [negative, present, singular, third-person], karsinemma [first-person, plural, present], emmä karsine [first-person, negative, plural, present], karsinetta [plural, present, second-person], että karsine [negative, plural, present, second-person], karsinoot [plural, present, third-person], evät karsine [negative, plural, present, third-person], ei karsittane [negative, plural, present, third-person], karsittannoo [impersonal, present], ei karsittane [impersonal, negative, present], karsia [infinitive, infinitive-i], karsiva [active, participle, present], karsittava [participle, passive, present], karsijees [inessive, infinitive, infinitive-ii], karsint [active, participle, past], karsinut [active, participle, past], karsittu [participle, passive, past], karsien [infinitive, infinitive-ii, instructive], karsimaa [illative, infinitive, infinitive-iii], karsimaas [inessive, infinitive, infinitive-iii], karsimast [elative, infinitive, infinitive-iii], karsimata [abessive, infinitive, infinitive-iii], karsimiin [infinitive, infinitive-iv, nominative], karsimista [infinitive, infinitive-iv, partitive], karsimist [infinitive, infinitive-iv, partitive]
  1. (transitive) to scratch Tags: transitive Synonyms (to scratch): kraappia, kraapata, karsittaa
    Sense id: en-karsia-izh-verb-6zW~VBjx Disambiguation of 'to scratch': 100 0 0
  2. (transitive) to limb (remove branches from a tree) Tags: transitive
    Sense id: en-karsia-izh-verb-Duedt0ji
  3. (transitive) to scrape (remove the surface of a root vegetable) Tags: transitive
    Sense id: en-karsia-izh-verb-DDiMQnqX Categories (other): Ingrian entries with incorrect language header Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 5 20 74
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: karsittaa

Verb [Votic]

IPA: /ˈkɑrsiɑ̯/ (note: Luutsa, Liivtšülä), [ˈkɑrsʲiɑ̯] (note: Luutsa, Liivtšülä)
Rhymes: -ɑrsiɑ̯ Etymology: From Proto-Finnic *karcidak. Etymology templates: {{inh|vot|urj-fin-pro|*karcidak}} Proto-Finnic *karcidak Head templates: {{head|vot|verb}} karsia Forms: no-table-tags [table-tags], karzin [first-person, indicative, present, singular], en karzi [first-person, indicative, negative, present, singular], õõn karsinnu [first-person, indicative, perfect, singular], en õõ karsinnu [first-person, indicative, negative, perfect, singular], karzid [indicative, present, second-person, singular], ed karzi [indicative, negative, present, second-person, singular], õõd karsinnu [indicative, perfect, second-person, singular], ed õõ karsinnu [indicative, negative, perfect, second-person, singular], karzib [indicative, present, singular, third-person], eb karzi [indicative, negative, present, singular, third-person], on karsinnu [indicative, perfect, singular, third-person], eb õõ karsinnu [indicative, negative, perfect, singular, third-person], karzimmõ [first-person, indicative, plural, present], emmä karzi [first-person, indicative, negative, plural, present], öõmmõ karsinnu [first-person, indicative, perfect, plural], emmä õõ karsinnu [first-person, indicative, negative, perfect, plural], karzittõ [indicative, plural, present, second-person], että karzi [indicative, negative, plural, present, second-person], õõttõ karsinnu [indicative, perfect, plural, second-person], että õõ karsinnu [indicative, negative, perfect, plural, second-person], karzita [indicative, plural, present, third-person], eväd karzi [indicative, negative, plural, present, third-person], õlla karzittu [indicative, perfect, plural, third-person], eväd õõ karzittu [indicative, negative, perfect, plural, third-person], karzita [impersonal, indicative, present], eväd karzi [impersonal, indicative, negative, present], õlla karzittu [impersonal, indicative, perfect], eväd õõ karzittu [impersonal, indicative, negative, perfect], karsizin [first-person, imperfect, indicative, singular], en karsinnu [first-person, imperfect, indicative, negative, singular], õlin karsinnu [first-person, indicative, pluperfect, singular], - [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], karsizid [imperfect, indicative, second-person, singular], ed karsinnu [imperfect, indicative, negative, second-person, singular], õlid karsinnu [indicative, pluperfect, second-person, singular], - [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], karsi [imperfect, indicative, singular, third-person], eb karsinnu [imperfect, indicative, negative, singular, third-person], õli karsinnu [indicative, pluperfect, singular, third-person], - [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], karsizimmõ [first-person, imperfect, indicative, plural], emmä karsinnu [first-person, imperfect, indicative, negative, plural], õlimmõ karsinnu [first-person, indicative, pluperfect, plural], - [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], karsizittõ [imperfect, indicative, plural, second-person], että karsinnu [imperfect, indicative, negative, plural, second-person], õlittõ karsinnu [indicative, pluperfect, plural, second-person], - [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], karzitti [imperfect, indicative, plural, third-person], eväd karzittu [imperfect, indicative, negative, plural, third-person], õlti karzittu [indicative, pluperfect, plural, third-person], - [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], karzitti [imperfect, impersonal, indicative], eväd karzittu [imperfect, impersonal, indicative, negative], õlti karzittu [impersonal, indicative, pluperfect], - [impersonal, indicative, negative, pluperfect], karsizin [conditional, first-person, present, singular], en karsizʹ [conditional, first-person, negative, present, singular], õllõizin karsinnu [conditional, first-person, perfect, singular], en õllõizʹ karsinnu [conditional, first-person, negative, perfect, singular], karsizid [conditional, present, second-person, singular], ed karsizʹ [conditional, negative, present, second-person, singular], õllõizid karsinnu [conditional, perfect, second-person, singular], ed õllõizʹ karsinnu [conditional, negative, perfect, second-person, singular], karsizʹ [conditional, present, singular, third-person], eb karsizʹ [conditional, negative, present, singular, third-person], õllõizʹ karsinnu [conditional, perfect, singular, third-person], eb õllõizʹ karsinnu [conditional, negative, perfect, singular, third-person], karsizimmõ [conditional, first-person, plural, present], emmä karsizʹ [conditional, first-person, negative, plural, present], õllõizimmõ karsinnu [conditional, first-person, perfect, plural], emmä õllõizʹ karsinnu [conditional, first-person, negative, perfect, plural], karsizittõ [conditional, plural, present, second-person], että karsizʹ [conditional, negative, plural, present, second-person], õllõizittõ karsinnu [conditional, perfect, plural, second-person], että õllõizʹ karsinnu [conditional, negative, perfect, plural, second-person], karzittaizʹ [conditional, plural, present, third-person], eväd karzittaizʹ [conditional, negative, plural, present, third-person], õltaizʹ karzittu [conditional, perfect, plural, third-person], eväd õltaizʹ karzittu [conditional, negative, perfect, plural, third-person], karzittaizʹ [conditional, impersonal, present], eväd karzittaizʹ [conditional, impersonal, negative, present], õltaizʹ karzittu [conditional, impersonal, perfect], eväd õltaizʹ karzittu [conditional, impersonal, negative, perfect], - [first-person, present, singular], - [first-person, negative, present, singular], karzi [present, second-person, singular], elä karzi [negative, present, second-person, singular], karsigo [present, singular, third-person], elko karsigo [negative, present, singular, third-person], - [first-person, plural, present], - [first-person, negative, plural, present], karsiga [plural, present, second-person], elka karsiga [negative, plural, present, second-person], karsigod [plural, present, third-person], - [negative, plural, present, third-person], - [impersonal, present], - [impersonal, negative, present], karsia [first-person, infinitive], karsijõ [active, participle, present], - [participle, passive, present], karsima [illative, infinitive, second-person], karsinnu [active, participle, past], karzittu [participle, passive, past], karsimõz [inessive, infinitive, second-person], karsimassõ [elative, infinitive, second-person], karsimattõ [abessive, infinitive, second-person]
  1. (transitive) to scratch, scrape Tags: transitive
    Sense id: en-karsia-vot-verb-wd0izLyC
  2. (transitive) to trim Tags: transitive
    Sense id: en-karsia-vot-verb-9NkgyWb4 Categories (other): Votic entries with incorrect language header Disambiguation of Votic entries with incorrect language header: 14 69 17
  3. (transitive) to comb (wool), card (flax) Tags: transitive
    Sense id: en-karsia-vot-verb-f3szaFfm

Inflected forms

Download JSON data for karsia meaning in All languages combined (57.8kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "karsiintua"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "karsija"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "Karsikas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "karsikko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "karsiminen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "karsinta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "karsiutua"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*karcidak"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *karcidak",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*skardijaną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *skardijaną",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *karcidak, borrowed from Proto-Germanic *skardijaną.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sallia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "61/sallia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "karsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsitaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsita",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme karsisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette karsisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät karsisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittaisiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsikoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön karsiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsikaamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme karsiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsikaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää karsiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsikoot",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt karsiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittakoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön karsittako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinee",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinette",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinevat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittaneen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "karsia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiva",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittava",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sallia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiakseni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiaksemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiaksesi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiaksenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiakseen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiaksensa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sallia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittaessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsima",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "agent"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sallia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiessani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiessamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiessasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiessanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiessaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiessansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sallia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "negative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimassa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimalla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimatta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittaman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiminen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sallia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaisillani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaisillamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaisillasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaisillanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaisillaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaisillansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "karsia",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "karsia",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kars",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-conj-sallia"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Forestry",
          "orig": "fi:Forestry",
          "parents": [
            "Applied sciences",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to limb, delimb (to remove the branches of a tree)"
      ],
      "id": "en-karsia-fi-verb-A3u4snKc",
      "links": [
        [
          "forestry",
          "forestry"
        ],
        [
          "limb",
          "limb"
        ],
        [
          "delimb",
          "delimb"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(forestry) to limb, delimb (to remove the branches of a tree)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "oksia"
        }
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ],
      "topics": [
        "business",
        "forestry"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Horticulture",
          "orig": "fi:Horticulture",
          "parents": [
            "Agriculture",
            "Botany",
            "Applied sciences",
            "Biology",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to prune, trim"
      ],
      "id": "en-karsia-fi-verb-HfiwS61D",
      "links": [
        [
          "horticulture",
          "horticulture"
        ],
        [
          "prune",
          "prune"
        ],
        [
          "trim",
          "trim"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(horticulture) to prune, trim"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ],
      "topics": [
        "agriculture",
        "business",
        "horticulture",
        "lifestyle"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "24 23 53",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to eliminate, weed out (to remove the ones not qualified)"
      ],
      "id": "en-karsia-fi-verb-5l4kReXg",
      "links": [
        [
          "eliminate",
          "eliminate"
        ],
        [
          "weed out",
          "weed out"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɑrsiɑˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkɑ̝rs̠iɑ̝(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑrsiɑ"
    }
  ],
  "word": "karsia"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "karsittaa"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*karcidak"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *karcidak",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "karsia"
      },
      "expansion": "Finnish karsia",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "karsima",
        "3": "karsida"
      },
      "expansion": "Estonian karsida",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *karcidak. Cognates include Finnish karsia and Estonian karsida.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-conj/oppia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "7/oppia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "karsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oon karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oon karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en oo karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en oo karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oot karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oot karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et oo karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et oo karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ono karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ono karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oo karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oo karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "oomma karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä oo karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsitta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ootta karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että oo karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsitaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evät karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsita",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evät oo karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oo karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsitaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsita",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ono karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oo karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olt karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olt karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olt karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olt karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olt karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olt karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimma karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä olleet karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsitta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitta karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että olleet karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evät karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evät olleet karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olt karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "oli karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olt karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olis karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olis karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiist",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olis karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olis karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olis karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olis karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olis karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olis karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisimma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä karsis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimma karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä olis karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisitta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että karsis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitta karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että olis karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisiit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evät karsis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evät olis karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olis karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olis karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olis karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "elä karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oo karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oo karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "elä oo karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "elä oo karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsikoo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elköö karsiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoo karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoo karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elköö olko karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elköö olko karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsikaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elkää karsiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaa karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elkää olko karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsikoot",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elkööt karsiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elköö karsittako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elkööt olko karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elköö olko karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittakkoo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "elköö karsittako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoo karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "elköö olko karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinoo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinemma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinetta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinoot",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evät karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittannoo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiva",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittava",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsijees",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "karsien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimast",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimista",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimist",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "partitive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "karsia",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kar‧si‧a"
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to scratch"
      ],
      "id": "en-karsia-izh-verb-6zW~VBjx",
      "links": [
        [
          "scratch",
          "scratch"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to scratch"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "100 0 0",
          "sense": "to scratch",
          "word": "kraappia"
        },
        {
          "_dis1": "100 0 0",
          "sense": "to scratch",
          "word": "kraapata"
        },
        {
          "_dis1": "100 0 0",
          "sense": "to scratch",
          "word": "karsittaa"
        }
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to limb (remove branches from a tree)"
      ],
      "id": "en-karsia-izh-verb-Duedt0ji",
      "links": [
        [
          "limb",
          "limb"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to limb (remove branches from a tree)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "5 20 74",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to scrape (remove the surface of a root vegetable)"
      ],
      "id": "en-karsia-izh-verb-DDiMQnqX",
      "links": [
        [
          "scrape",
          "scrape"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to scrape (remove the surface of a root vegetable)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɑrsiɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈkɑrs̠e̞]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈkɑrsiɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈkɑrʃiɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ɑrseː"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑrsiɑ"
    }
  ],
  "word": "karsia"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*karcidak"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *karcidak",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *karcidak.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-conj/kuttsua",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "s-z gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "II-1/kuttsua",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "karzin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õõn karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karzid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õõd karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karzib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karzimmõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "öõmmõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä õõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karzittõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õõttõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että õõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karzita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlla karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õõ karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karzita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õlla karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õõ karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õlin karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õlid karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õli karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizimmõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "õlimmõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizittõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlittõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karzitti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlti karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karzitti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "õlti karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizin karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õllõizʹ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed karsizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizid karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õllõizʹ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb karsizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizʹ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õllõizʹ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizimmõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä karsizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizimmõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä õllõizʹ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizittõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että karsizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizittõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että õllõizʹ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karzittaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd karzittaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õltaizʹ karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õltaizʹ karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karzittaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd karzittaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õltaizʹ karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õltaizʹ karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "elä karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsigo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elko karsigo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elka karsiga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsigod",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsia",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "karsijõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsima",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimõz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimassõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimattõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "karsia",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kar‧sia"
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to scratch, scrape"
      ],
      "id": "en-karsia-vot-verb-wd0izLyC",
      "links": [
        [
          "scratch",
          "scratch"
        ],
        [
          "scrape",
          "scrape"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to scratch, scrape"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "14 69 17",
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to trim"
      ],
      "id": "en-karsia-vot-verb-9NkgyWb4",
      "links": [
        [
          "trim",
          "trim"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to trim"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to comb (wool), card (flax)"
      ],
      "id": "en-karsia-vot-verb-f3szaFfm",
      "links": [
        [
          "comb",
          "comb"
        ],
        [
          "card",
          "card"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to comb (wool), card (flax)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɑrsiɑ̯/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkɑrsʲiɑ̯]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑrsiɑ̯"
    }
  ],
  "word": "karsia"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 3-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish sallia-type verbs",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Germanic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish transitive verbs",
    "Finnish verbs",
    "Rhymes:Finnish/ɑrsiɑ",
    "Rhymes:Finnish/ɑrsiɑ/3 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "karsiintua"
    },
    {
      "word": "karsija"
    },
    {
      "word": "Karsikas"
    },
    {
      "word": "karsikko"
    },
    {
      "word": "karsiminen"
    },
    {
      "word": "karsinta"
    },
    {
      "word": "karsiutua"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*karcidak"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *karcidak",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*skardijaną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *skardijaną",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *karcidak, borrowed from Proto-Germanic *skardijaną.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sallia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "61/sallia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "karsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsitaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsita",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme karsisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette karsisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät karsisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittaisiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsikoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön karsiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsikaamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme karsiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsikaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää karsiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsikoot",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt karsiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittakoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön karsittako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinee",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinette",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinevat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittaneen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "karsia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiva",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittava",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sallia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiakseni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiaksemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiaksesi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiaksenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiakseen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiaksensa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sallia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittaessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsima",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "agent"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sallia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiessani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiessamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiessasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiessanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiessaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiessansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sallia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "negative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimassa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimalla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimatta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittaman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiminen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sallia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaisillani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaisillamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaisillasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaisillanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaisillaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaisillansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "karsia",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "karsia",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kars",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-conj-sallia"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "fi:Forestry"
      ],
      "glosses": [
        "to limb, delimb (to remove the branches of a tree)"
      ],
      "links": [
        [
          "forestry",
          "forestry"
        ],
        [
          "limb",
          "limb"
        ],
        [
          "delimb",
          "delimb"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(forestry) to limb, delimb (to remove the branches of a tree)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "oksia"
        }
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ],
      "topics": [
        "business",
        "forestry"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Horticulture"
      ],
      "glosses": [
        "to prune, trim"
      ],
      "links": [
        [
          "horticulture",
          "horticulture"
        ],
        [
          "prune",
          "prune"
        ],
        [
          "trim",
          "trim"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(horticulture) to prune, trim"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ],
      "topics": [
        "agriculture",
        "business",
        "horticulture",
        "lifestyle"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to eliminate, weed out (to remove the ones not qualified)"
      ],
      "links": [
        [
          "eliminate",
          "eliminate"
        ],
        [
          "weed out",
          "weed out"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɑrsiɑˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkɑ̝rs̠iɑ̝(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑrsiɑ"
    }
  ],
  "word": "karsia"
}

{
  "categories": [
    "Ingrian entries with incorrect language header",
    "Ingrian lemmas",
    "Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms with IPA pronunciation",
    "Ingrian verbs",
    "Rhymes:Ingrian/ɑrseː",
    "Rhymes:Ingrian/ɑrseː/3 syllables",
    "Rhymes:Ingrian/ɑrsiɑ",
    "Rhymes:Ingrian/ɑrsiɑ/3 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "karsittaa"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*karcidak"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *karcidak",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "karsia"
      },
      "expansion": "Finnish karsia",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "karsima",
        "3": "karsida"
      },
      "expansion": "Estonian karsida",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *karcidak. Cognates include Finnish karsia and Estonian karsida.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-conj/oppia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "7/oppia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "karsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oon karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oon karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en oo karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en oo karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oot karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oot karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et oo karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et oo karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ono karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ono karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oo karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oo karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "oomma karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä oo karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsitta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ootta karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että oo karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsitaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evät karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsita",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evät oo karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oo karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsitaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsita",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ono karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei oo karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olt karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olt karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olt karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olt karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olt karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olt karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimma karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä olleet karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsitta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitta karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että olleet karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evät karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evät olleet karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olt karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "oli karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olt karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olis karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olis karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiist",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olis karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olis karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olis karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olis karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olis karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olis karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisimma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä karsis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimma karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä olis karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisitta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että karsis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitta karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että olis karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisiit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsisivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evät karsis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evät olis karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olis karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olis karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olis karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "elä karsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oo karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oo karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "elä oo karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "elä oo karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsikoo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elköö karsiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoo karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoo karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elköö olko karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elköö olko karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsikaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elkää karsiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaa karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elkää olko karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsikoot",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elkööt karsiko",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elköö karsittako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elkööt olko karsineet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elköö olko karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittakkoo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "elköö karsittako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoo karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "elköö olko karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinoo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinemma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinetta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinoot",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evät karsine",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittannoo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei karsittane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiva",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittava",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsijees",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "karsint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "karsittu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "karsien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimaas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimast",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimista",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimist",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "partitive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "karsia",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kar‧si‧a"
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ingrian transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to scratch"
      ],
      "links": [
        [
          "scratch",
          "scratch"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to scratch"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Ingrian transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to limb (remove branches from a tree)"
      ],
      "links": [
        [
          "limb",
          "limb"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to limb (remove branches from a tree)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Ingrian transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to scrape (remove the surface of a root vegetable)"
      ],
      "links": [
        [
          "scrape",
          "scrape"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to scrape (remove the surface of a root vegetable)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɑrsiɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈkɑrs̠e̞]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈkɑrsiɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈkɑrʃiɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ɑrseː"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑrsiɑ"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "to scratch",
      "word": "kraappia"
    },
    {
      "sense": "to scratch",
      "word": "kraapata"
    },
    {
      "sense": "to scratch",
      "word": "karsittaa"
    }
  ],
  "word": "karsia"
}

{
  "categories": [
    "Rhymes:Votic/ɑrsiɑ̯",
    "Rhymes:Votic/ɑrsiɑ̯/2 syllables",
    "Votic entries with incorrect language header",
    "Votic kuttsua-type verbs",
    "Votic lemmas",
    "Votic terms derived from Proto-Finnic",
    "Votic terms inherited from Proto-Finnic",
    "Votic terms with IPA pronunciation",
    "Votic verbs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*karcidak"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *karcidak",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *karcidak.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-conj/kuttsua",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "s-z gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "II-1/kuttsua",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "karzin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õõn karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karzid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õõd karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karzib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karzimmõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "öõmmõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä õõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karzittõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õõttõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että õõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karzita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlla karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õõ karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karzita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õlla karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õõ karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õlin karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õlid karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õli karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizimmõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "õlimmõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizittõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlittõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karzitti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlti karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karzitti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "õlti karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en karsizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizin karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õllõizʹ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed karsizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizid karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õllõizʹ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb karsizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizʹ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õllõizʹ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizimmõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä karsizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizimmõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä õllõizʹ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "karsizittõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että karsizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizittõ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että õllõizʹ karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karzittaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd karzittaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õltaizʹ karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õltaizʹ karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karzittaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd karzittaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õltaizʹ karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õltaizʹ karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "elä karzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "karsigo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elko karsigo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsiga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elka karsiga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsigod",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsia",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "karsijõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "karsima",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsinnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "karzittu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimõz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimassõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "karsimattõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "karsia",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kar‧sia"
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Votic transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to scratch, scrape"
      ],
      "links": [
        [
          "scratch",
          "scratch"
        ],
        [
          "scrape",
          "scrape"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to scratch, scrape"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Votic transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to trim"
      ],
      "links": [
        [
          "trim",
          "trim"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to trim"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Votic transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to comb (wool), card (flax)"
      ],
      "links": [
        [
          "comb",
          "comb"
        ],
        [
          "card",
          "card"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to comb (wool), card (flax)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɑrsiɑ̯/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkɑrsʲiɑ̯]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑrsiɑ̯"
    }
  ],
  "word": "karsia"
}
{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: karsia/Finnish '5th' base_tags=set()",
  "path": [
    "karsia"
  ],
  "section": "Finnish",
  "subsection": "verb",
  "title": "karsia",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-20 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (1d5a7d1 and 304864d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.