"kaikki" meaning in All languages combined

Determiner [Finnish]

IPA: /ˈkɑi̯kːi/, [ˈkɑi̯kːi]
Rhymes: -ɑikːi Etymology: From Proto-Finnic *kaikki, probably ultimately a Baltic loan (see linked entry for more). Etymology templates: {{inh|fi|fiu-fin-pro|*kaikki}} Proto-Finnic *kaikki, {{der|fi|bat}} Baltic Head templates: {{head|fi|determiner}} kaikki Inflection templates: {{fi-decl-pron|10p=kaikille|10s=kaikelle|11p=kaikkina|11s=kaikkena|12p=kaikiksi|12s=kaikeksi|13p=kaikin|14p=kaikitta|14s=kaiketta|15p=kaikkine|1p=kaikki (kaiket)|1s=kaikki|2p=kaikkien kaikkein|2s=kaiken|3p=kaikkia|3s=kaikkea|4p=kaiket|4s=kaikki kaiken|5p=kaikissa|5s=kaikessa|6p=kaikista|6s=kaikesta|7p=kaikkiin|7s=kaikkeen|8p=kaikilla|8s=kaikella|9p=kaikilta|9s=kaikelta|a1s=kaikkialla|a2s=kaikkialta|a3s=kaikkialle|type=ovi}} Forms: [table-tags], ovi [class]
  1. all
    Sense id: kaikki-fi-det-XvXvA2S2 Synonyms (everyone): jokainen

Pronoun [Finnish]

IPA: /ˈkɑi̯kːi/, [ˈkɑi̯kːi]
Rhymes: -ɑikːi Etymology: From Proto-Finnic *kaikki, probably ultimately a Baltic loan (see linked entry for more). Etymology templates: {{inh|fi|fiu-fin-pro|*kaikki}} Proto-Finnic *kaikki, {{der|fi|bat}} Baltic Head templates: {{head|fi|pronoun|cat2=|head=}} kaikki, {{fi-pron}} kaikki
  1. (indefinite, in singular, without a main word) everything Tags: indefinite, singular, without-noun
    Sense id: kaikki-fi-pron-oKRO2M.D Categories (other): Finnish ovi-type nominals, Finnish pronouns Disambiguation of Finnish ovi-type nominals: 0 54 24 22 Disambiguation of Finnish pronouns: 27 39 31 3
  2. (indefinite, in plural, without a main word) everyone, everybody Tags: indefinite, plural, without-noun
    Sense id: kaikki-fi-pron-KvukUKpp Categories (other): Finnish determiners, Finnish indefinite pronouns, Finnish ovi-type nominals Disambiguation of Finnish determiners: 0 21 70 9 Disambiguation of Finnish indefinite pronouns: 11 18 67 4 Disambiguation of Finnish ovi-type nominals: 0 54 24 22
  3. (in compounds) all-, omni- Tags: in-compounds
    Sense id: kaikki-fi-pron-Tlz3VWo7 Categories (other): Finnish ovi-type nominals Disambiguation of Finnish ovi-type nominals: 0 54 24 22

Pronoun [Proto-Finnic]

Etymology: Probably a Baltic borrowing, such as from the word whence Lithuanian kiek (“how many”) and Latvian cik (“how many”). Junttila proposes that the etymon is Proto-Baltic *kajakei, plural of *kajakas, which would also be the ultimate origin of the aforementioned Baltic words (per Ostrowski). Etymology templates: {{der|fiu-fin-pro|bat}} Baltic, {{cog|lt|kiek||how many}} Lithuanian kiek (“how many”), {{cog|lv|cik||how many}} Latvian cik (“how many”), {{der|fiu-fin-pro|bat-pro||*kajakei}} Proto-Baltic *kajakei, {{m|ine-bsl-pro|*kajakas}} *kajakas Head templates: {{head|fiu-fin-pro|pronoun}} *kaikki Inflection templates: {{fiu-fin-decl|kaikke}} Forms: [table-tags], kaikki [nominative, singular], kaik'et [nominative, plural], kaik'en [accusative, singular], kaik'et [accusative, plural], kaik'en [genitive, singular], kaikkeden [genitive, plural], kaikkiden [genitive, plural], kaikkeda [partitive, singular], kaikkida [partitive, plural], kaik'essa [inessive, singular], kaik'issa [inessive, plural], kaik'esta [elative, singular], kaik'ista [elative, plural], kaikkehen [illative, singular], kaikkihen [illative, plural], kaik'ella [adessive, singular], kaik'illa [adessive, plural], kaik'elta [ablative, singular], kaik'ilta [ablative, plural], kaikkelek [allative, singular], kaikkilek [allative, plural], kaikkena [essive, singular], kaikkina [essive, plural], kaik'eksi [singular, translative], kaik'iksi [plural, translative], kaik'en [instructive, singular], kaik'in [instructive, plural], kaikkenek [comitative, singular], kaikkinek [comitative, plural], kaik'ekta [abessive, singular], kaik'ikta [abessive, plural]
  1. everyone, everything, all Tags: reconstruction
    Sense id: kaikki-fiu-fin-pro-pron-rm0qDnR5 Categories (other): Proto-Finnic nominals by type/e, Proto-Finnic pronouns

Inflected forms

Download JSON data for kaikki meaning in All languages combined (8.6kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-fin-pro",
        "3": "*kaikki"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kaikki",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "bat"
      },
      "expansion": "Baltic",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kaikki, probably ultimately a Baltic loan (see linked entry for more).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "pronoun",
        "cat2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kaikki",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kaikki",
      "name": "fi-pron"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 54 24 22",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish ovi-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "27 39 31 3",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Today everything goes wrong.",
          "text": "Tänään kaikki menee pieleen.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I hate everything.",
          "text": "Vihaan kaikkea.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "but wait, there's more (literally, “and this is not everything yet”)",
          "text": "eikä tässä vielä kaikki",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "everything"
      ],
      "id": "kaikki-fi-pron-oKRO2M.D",
      "raw_glosses": [
        "(indefinite, in singular, without a main word) everything"
      ],
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "without-noun"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 21 70 9",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish determiners",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "11 18 67 4",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish indefinite pronouns",
          "parents": [
            "Indefinite pronouns",
            "Indefinite pro-forms",
            "Pronouns",
            "Pro-forms",
            "Lemmas",
            "Terms by semantic function"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "0 54 24 22",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish ovi-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Everyone was here.",
          "text": "Kaikki olivat täällä.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I hate everyone.",
          "text": "Vihaan kaikkia.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "everyone, everybody"
      ],
      "id": "kaikki-fi-pron-KvukUKpp",
      "raw_glosses": [
        "(indefinite, in plural, without a main word) everyone, everybody"
      ],
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "without-noun"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 54 24 22",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish ovi-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "all-, omni-"
      ],
      "id": "kaikki-fi-pron-Tlz3VWo7",
      "raw_glosses": [
        "(in compounds) all-, omni-"
      ],
      "tags": [
        "in-compounds"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɑi̯kːi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkɑi̯kːi]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑikːi"
    }
  ],
  "word": "kaikki"
}

{
  "antonyms": [
    {
      "sense": "all, everything",
      "word": "negation verb + mikään"
    },
    {
      "sense": "everyone",
      "word": "negation verb + kukaan"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-fin-pro",
        "3": "*kaikki"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kaikki",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "bat"
      },
      "expansion": "Baltic",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kaikki, probably ultimately a Baltic loan (see linked entry for more).",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ovi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "determiner"
      },
      "expansion": "kaikki",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "10p": "kaikille",
        "10s": "kaikelle",
        "11p": "kaikkina",
        "11s": "kaikkena",
        "12p": "kaikiksi",
        "12s": "kaikeksi",
        "13p": "kaikin",
        "14p": "kaikitta",
        "14s": "kaiketta",
        "15p": "kaikkine",
        "1p": "kaikki\n(kaiket)",
        "1s": "kaikki",
        "2p": "kaikkien\nkaikkein",
        "2s": "kaiken",
        "3p": "kaikkia",
        "3s": "kaikkea",
        "4p": "kaiket",
        "4s": "kaikki\nkaiken",
        "5p": "kaikissa",
        "5s": "kaikessa",
        "6p": "kaikista",
        "6s": "kaikesta",
        "7p": "kaikkiin",
        "7s": "kaikkeen",
        "8p": "kaikilla",
        "8s": "kaikella",
        "9p": "kaikilta",
        "9s": "kaikelta",
        "a1s": "kaikkialla",
        "a2s": "kaikkialta",
        "a3s": "kaikkialle",
        "type": "ovi"
      },
      "name": "fi-decl-pron"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "All my socks were found.",
          "text": "Kaikki sukkani löytyivät.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Suddenly all the water ran into the apartment.",
          "text": "Yhtäkkiä kaikki vesi vyöryi huoneistoon.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "all"
      ],
      "id": "kaikki-fi-det-XvXvA2S2",
      "raw_glosses": [
        "all"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "sense": "everyone",
          "word": "jokainen"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɑi̯kːi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkɑi̯kːi]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑikːi"
    }
  ],
  "word": "kaikki"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fiu-fin-pro",
        "2": "bat"
      },
      "expansion": "Baltic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "kiek",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Lithuanian kiek (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "cik",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Latvian cik (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fiu-fin-pro",
        "2": "bat-pro",
        "3": "",
        "4": "*kajakei"
      },
      "expansion": "Proto-Baltic *kajakei",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-bsl-pro",
        "2": "*kajakas"
      },
      "expansion": "*kajakas",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Probably a Baltic borrowing, such as from the word whence Lithuanian kiek (“how many”) and Latvian cik (“how many”). Junttila proposes that the etymon is Proto-Baltic *kajakei, plural of *kajakas, which would also be the ultimate origin of the aforementioned Baltic words (per Ostrowski).",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikki",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'et",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'en",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'et",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'en",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkeden",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkiden",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkeda",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkida",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'essa",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'issa",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'esta",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'ista",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkehen",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkihen",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'ella",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'illa",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'elta",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'ilta",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkelek",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkilek",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkena",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkina",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'eksi",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'iksi",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'en",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'in",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkenek",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkinek",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'ekta",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'ikta",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fiu-fin-pro",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "*kaikki",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaikke"
      },
      "name": "fiu-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "fiu-fin-pro",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/e",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "everyone, everything, all"
      ],
      "id": "kaikki-fiu-fin-pro-pron-rm0qDnR5",
      "raw_glosses": [
        "everyone, everything, all"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "kaikki"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish determiners",
    "Finnish indefinite pronouns",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish ovi-type nominals",
    "Finnish pronouns",
    "Finnish terms derived from Baltic languages",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/ɑikːi",
    "Rhymes:Finnish/ɑikːi/2 syllables"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-fin-pro",
        "3": "*kaikki"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kaikki",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "bat"
      },
      "expansion": "Baltic",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kaikki, probably ultimately a Baltic loan (see linked entry for more).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "pronoun",
        "cat2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kaikki",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kaikki",
      "name": "fi-pron"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Today everything goes wrong.",
          "text": "Tänään kaikki menee pieleen.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I hate everything.",
          "text": "Vihaan kaikkea.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "but wait, there's more (literally, “and this is not everything yet”)",
          "text": "eikä tässä vielä kaikki",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "everything"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(indefinite, in singular, without a main word) everything"
      ],
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "without-noun"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Everyone was here.",
          "text": "Kaikki olivat täällä.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I hate everyone.",
          "text": "Vihaan kaikkia.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "everyone, everybody"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(indefinite, in plural, without a main word) everyone, everybody"
      ],
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "without-noun"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "all-, omni-"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in compounds) all-, omni-"
      ],
      "tags": [
        "in-compounds"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɑi̯kːi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkɑi̯kːi]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑikːi"
    }
  ],
  "word": "kaikki"
}

{
  "antonyms": [
    {
      "sense": "all, everything",
      "word": "negation verb + mikään"
    },
    {
      "sense": "everyone",
      "word": "negation verb + kukaan"
    }
  ],
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish determiners",
    "Finnish indefinite pronouns",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish ovi-type nominals",
    "Finnish pronouns",
    "Finnish terms derived from Baltic languages",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/ɑikːi",
    "Rhymes:Finnish/ɑikːi/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "kaikki pelissä"
    },
    {
      "word": "kaikin puolin"
    },
    {
      "word": "kaikkeus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-fin-pro",
        "3": "*kaikki"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kaikki",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "bat"
      },
      "expansion": "Baltic",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kaikki, probably ultimately a Baltic loan (see linked entry for more).",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ovi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "determiner"
      },
      "expansion": "kaikki",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "10p": "kaikille",
        "10s": "kaikelle",
        "11p": "kaikkina",
        "11s": "kaikkena",
        "12p": "kaikiksi",
        "12s": "kaikeksi",
        "13p": "kaikin",
        "14p": "kaikitta",
        "14s": "kaiketta",
        "15p": "kaikkine",
        "1p": "kaikki\n(kaiket)",
        "1s": "kaikki",
        "2p": "kaikkien\nkaikkein",
        "2s": "kaiken",
        "3p": "kaikkia",
        "3s": "kaikkea",
        "4p": "kaiket",
        "4s": "kaikki\nkaiken",
        "5p": "kaikissa",
        "5s": "kaikessa",
        "6p": "kaikista",
        "6s": "kaikesta",
        "7p": "kaikkiin",
        "7s": "kaikkeen",
        "8p": "kaikilla",
        "8s": "kaikella",
        "9p": "kaikilta",
        "9s": "kaikelta",
        "a1s": "kaikkialla",
        "a2s": "kaikkialta",
        "a3s": "kaikkialle",
        "type": "ovi"
      },
      "name": "fi-decl-pron"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "All my socks were found.",
          "text": "Kaikki sukkani löytyivät.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Suddenly all the water ran into the apartment.",
          "text": "Yhtäkkiä kaikki vesi vyöryi huoneistoon.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "all"
      ],
      "raw_glosses": [
        "all"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɑi̯kːi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkɑi̯kːi]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑikːi"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "everyone",
      "word": "jokainen"
    }
  ],
  "word": "kaikki"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fiu-fin-pro",
        "2": "bat"
      },
      "expansion": "Baltic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "kiek",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Lithuanian kiek (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "cik",
        "3": "",
        "4": "how many"
      },
      "expansion": "Latvian cik (“how many”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fiu-fin-pro",
        "2": "bat-pro",
        "3": "",
        "4": "*kajakei"
      },
      "expansion": "Proto-Baltic *kajakei",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-bsl-pro",
        "2": "*kajakas"
      },
      "expansion": "*kajakas",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Probably a Baltic borrowing, such as from the word whence Lithuanian kiek (“how many”) and Latvian cik (“how many”). Junttila proposes that the etymon is Proto-Baltic *kajakei, plural of *kajakas, which would also be the ultimate origin of the aforementioned Baltic words (per Ostrowski).",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikki",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'et",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'en",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'et",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'en",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkeden",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkiden",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkeda",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkida",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'essa",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'issa",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'esta",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'ista",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkehen",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkihen",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'ella",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'illa",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'elta",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'ilta",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkelek",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkilek",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkena",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkina",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'eksi",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'iksi",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'en",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'in",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkenek",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaikkinek",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'ekta",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kaik'ikta",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fiu-fin-pro",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "*kaikki",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaikke"
      },
      "name": "fiu-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "fiu-fin-pro",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Finnic lemmas",
        "Proto-Finnic nominals by type/e",
        "Proto-Finnic pronouns",
        "Proto-Finnic terms derived from Baltic languages",
        "Proto-Finnic terms derived from Proto-Baltic"
      ],
      "glosses": [
        "everyone, everything, all"
      ],
      "raw_glosses": [
        "everyone, everything, all"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "kaikki"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-01-20 from the enwiktionary dump dated 2022-01-01 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.