"filu" meaning in All languages combined

See filu on Wiktionary

Noun [Asturian]

Forms: filos [plural]
Etymology: From Latin fīlum. Etymology templates: {{inh|ast|la|fīlum}} Latin fīlum Head templates: {{head|ast|noun|||||plural|filos|f3accel-form=p|g=m|g2=|head=}} filu m (plural filos), {{ast-noun|m|filos}} filu m (plural filos)
  1. string Tags: masculine
    Sense id: en-filu-ast-noun-RzKH-CmN Categories (other): Asturian entries with incorrect language header Disambiguation of Asturian entries with incorrect language header: 50 50
  2. thread Tags: masculine
    Sense id: en-filu-ast-noun-OSANHoqN Categories (other): Asturian entries with incorrect language header Disambiguation of Asturian entries with incorrect language header: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: afilar

Noun [Finnish]

IPA: /ˈfilu/, [ˈfilu]
Rhymes: -ilu Etymology: From English file. Etymology templates: {{der|fi|en|file}} English file Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} filu, {{fi-noun}} filu Inflection templates: {{fi-decl-valo|fil|||u|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], filu [nominative, singular], filut [nominative, plural], filu [accusative, nominative, singular], filut [accusative, nominative, plural], filun [accusative, genitive, singular], filut [accusative, genitive, plural], filun [genitive, singular], filujen [genitive, plural], filua [partitive, singular], filuja [partitive, plural], filussa [inessive, singular], filuissa [inessive, plural], filusta [elative, singular], filuista [elative, plural], filuun [illative, singular], filuihin [illative, plural], filulla [adessive, singular], filuilla [adessive, plural], filulta [ablative, singular], filuilta [ablative, plural], filulle [allative, singular], filuille [allative, plural], filuna [essive, singular], filuina [essive, plural], filuksi [singular, translative], filuiksi [plural, translative], filutta [abessive, singular], filuitta [abessive, plural], - [instructive, singular], filuin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], filuni [nominative, singular], filuni [nominative, plural], filuni [accusative, nominative, singular], filuni [accusative, nominative, plural], filuni [accusative, genitive, singular], filuni [accusative, genitive, plural], filuni [genitive, singular], filujeni [genitive, plural], filuani [partitive, singular], filujani [partitive, plural], filussani [inessive, singular], filuissani [inessive, plural], filustani [elative, singular], filuistani [elative, plural], filuuni [illative, singular], filuihini [illative, plural], filullani [adessive, singular], filuillani [adessive, plural], filultani [ablative, singular], filuiltani [ablative, plural], filulleni [allative, singular], filuilleni [allative, plural], filunani [essive, singular], filuinani [essive, plural], filukseni [singular, translative], filuikseni [plural, translative], filuttani [abessive, singular], filuittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], filuineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], filusi [nominative, singular], filusi [nominative, plural], filusi [accusative, nominative, singular], filusi [accusative, nominative, plural], filusi [accusative, genitive, singular], filusi [accusative, genitive, plural], filusi [genitive, singular], filujesi [genitive, plural], filuasi [partitive, singular], filujasi [partitive, plural], filussasi [inessive, singular], filuissasi [inessive, plural], filustasi [elative, singular], filuistasi [elative, plural], filuusi [illative, singular], filuihisi [illative, plural], filullasi [adessive, singular], filuillasi [adessive, plural], filultasi [ablative, singular], filuiltasi [ablative, plural], filullesi [allative, singular], filuillesi [allative, plural], filunasi [essive, singular], filuinasi [essive, plural], filuksesi [singular, translative], filuiksesi [plural, translative], filuttasi [abessive, singular], filuittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], filuinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], filumme [nominative, singular], filumme [nominative, plural], filumme [accusative, nominative, singular], filumme [accusative, nominative, plural], filumme [accusative, genitive, singular], filumme [accusative, genitive, plural], filumme [genitive, singular], filujemme [genitive, plural], filuamme [partitive, singular], filujamme [partitive, plural], filussamme [inessive, singular], filuissamme [inessive, plural], filustamme [elative, singular], filuistamme [elative, plural], filuumme [illative, singular], filuihimme [illative, plural], filullamme [adessive, singular], filuillamme [adessive, plural], filultamme [ablative, singular], filuiltamme [ablative, plural], filullemme [allative, singular], filuillemme [allative, plural], filunamme [essive, singular], filuinamme [essive, plural], filuksemme [singular, translative], filuiksemme [plural, translative], filuttamme [abessive, singular], filuittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], filuinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], filunne [nominative, singular], filunne [nominative, plural], filunne [accusative, nominative, singular], filunne [accusative, nominative, plural], filunne [accusative, genitive, singular], filunne [accusative, genitive, plural], filunne [genitive, singular], filujenne [genitive, plural], filuanne [partitive, singular], filujanne [partitive, plural], filussanne [inessive, singular], filuissanne [inessive, plural], filustanne [elative, singular], filuistanne [elative, plural], filuunne [illative, singular], filuihinne [illative, plural], filullanne [adessive, singular], filuillanne [adessive, plural], filultanne [ablative, singular], filuiltanne [ablative, plural], filullenne [allative, singular], filuillenne [allative, plural], filunanne [essive, singular], filuinanne [essive, plural], filuksenne [singular, translative], filuiksenne [plural, translative], filuttanne [abessive, singular], filuittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], filuinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], filunsa [nominative, singular], filunsa [nominative, plural], filunsa [accusative, nominative, singular], filunsa [accusative, nominative, plural], filunsa [accusative, genitive, singular], filunsa [accusative, genitive, plural], filunsa [genitive, singular], filujensa [genitive, plural], filuaan [partitive, singular], filuansa [partitive, singular], filujaan [partitive, plural], filujansa [partitive, plural], filussaan [inessive, singular], filussansa [inessive, singular], filuissaan [inessive, plural], filuissansa [inessive, plural], filustaan [elative, singular], filustansa [elative, singular], filuistaan [elative, plural], filuistansa [elative, plural], filuunsa [illative, singular], filuihinsa [illative, plural], filullaan [adessive, singular], filullansa [adessive, singular], filuillaan [adessive, plural], filuillansa [adessive, plural], filultaan [ablative, singular], filultansa [ablative, singular], filuiltaan [ablative, plural], filuiltansa [ablative, plural], filulleen [allative, singular], filullensa [allative, singular], filuilleen [allative, plural], filuillensa [allative, plural], filunaan [essive, singular], filunansa [essive, singular], filuinaan [essive, plural], filuinansa [essive, plural], filukseen [singular, translative], filuksensa [singular, translative], filuikseen [plural, translative], filuiksensa [plural, translative], filuttaan [abessive, singular], filuttansa [abessive, singular], filuittaan [abessive, plural], filuittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], filuineen [comitative, plural], filuinensa [comitative, plural]
  1. (computing) file Tags: slang Categories (topical): Computing

Romanization [Gothic]

Head templates: {{head|got|romanization|head=}} filu, {{got-rom}} filu
  1. Romanization of 𐍆𐌹𐌻𐌿 Tags: alt-of, romanization Alternative form of: 𐍆𐌹𐌻𐌿
    Sense id: en-filu-got-romanization-2fGOlIVA Categories (other): Gothic entries with incorrect language header, Gothic romanizations

Noun [Mapudungun]

Forms: spelling [Unified]
Head templates: {{head|arn|noun}} filu
  1. snake Tags: Raguileo-Alphabet Categories (lifeform): Snakes

Adjective [Old High German]

Etymology: From Proto-West Germanic *felu, from Proto-Germanic *felu, from Proto-Indo-European *pelh₁-. Cognate with Old Saxon filu, Old Frisian felo, Old English feolo, Old Norse fjǫl- (Icelandic fjöl-), Gothic 𐍆𐌹𐌻𐌿 (filu). Etymology templates: {{root|goh|ine-pro|*pelh₁-}}, {{inh|goh|gmw-pro|*felu}} Proto-West Germanic *felu, {{inh|goh|gem-pro|*felu}} Proto-Germanic *felu, {{der|goh|ine-pro|*pelh₁-}} Proto-Indo-European *pelh₁-, {{cog|osx|filu}} Old Saxon filu, {{cog|ofs|felo}} Old Frisian felo, {{cog|ang|feolo}} Old English feolo, {{cog|non|fjǫl-}} Old Norse fjǫl-, {{cog|is|fjöl-}} Icelandic fjöl-, {{cog|got|𐍆𐌹𐌻𐌿}} Gothic 𐍆𐌹𐌻𐌿 (filu) Head templates: {{head|goh|adjective|head=|sort=}} filu, {{goh-adj}} filu
  1. many
    Sense id: en-filu-goh-adj-ETexXHeX Categories (other): Old High German entries with incorrect language header Disambiguation of Old High German entries with incorrect language header: 65 35
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: vilu, filo, fila, vili

Adverb [Old High German]

Etymology: From Proto-West Germanic *felu, from Proto-Germanic *felu, from Proto-Indo-European *pelh₁-. Cognate with Old Saxon filu, Old Frisian felo, Old English feolo, Old Norse fjǫl- (Icelandic fjöl-), Gothic 𐍆𐌹𐌻𐌿 (filu). Etymology templates: {{root|goh|ine-pro|*pelh₁-}}, {{inh|goh|gmw-pro|*felu}} Proto-West Germanic *felu, {{inh|goh|gem-pro|*felu}} Proto-Germanic *felu, {{der|goh|ine-pro|*pelh₁-}} Proto-Indo-European *pelh₁-, {{cog|osx|filu}} Old Saxon filu, {{cog|ofs|felo}} Old Frisian felo, {{cog|ang|feolo}} Old English feolo, {{cog|non|fjǫl-}} Old Norse fjǫl-, {{cog|is|fjöl-}} Icelandic fjöl-, {{cog|got|𐍆𐌹𐌻𐌿}} Gothic 𐍆𐌹𐌻𐌿 (filu) Head templates: {{head|goh|adverb|head=|sort=}} filu, {{goh-adv}} filu
  1. much
    Sense id: en-filu-goh-adv-VDscS9T2
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: vilu, filo, fila, vili

Adjective [Old Saxon]

Etymology: From Proto-West Germanic *felu. Etymology templates: {{dercat|osx|gem-pro|inh=1}}, {{inh|osx|gmw-pro|*felu}} Proto-West Germanic *felu Head templates: {{head|osx|adjective}} filu
  1. much, many Tags: indeclinable, plural, usually, with-genitive
    Sense id: en-filu-osx-adj-Fn4CuFG4 Categories (other): Old Saxon entries with incorrect language header, Old Saxon pronouns Disambiguation of Old Saxon entries with incorrect language header: 42 16 42 Disambiguation of Old Saxon pronouns: 35 29 36

Adverb [Old Saxon]

Etymology: From Proto-West Germanic *felu. Etymology templates: {{dercat|osx|gem-pro|inh=1}}, {{inh|osx|gmw-pro|*felu}} Proto-West Germanic *felu Head templates: {{head|osx|adverb}} filu
  1. much, very
    Sense id: en-filu-osx-adv-7K44RPkH Categories (other): Old Saxon entries with incorrect language header, Old Saxon pronouns Disambiguation of Old Saxon entries with incorrect language header: 42 16 42 Disambiguation of Old Saxon pronouns: 35 29 36

Pronoun [Old Saxon]

Etymology: From Proto-West Germanic *felu. Etymology templates: {{dercat|osx|gem-pro|inh=1}}, {{inh|osx|gmw-pro|*felu}} Proto-West Germanic *felu Head templates: {{head|osx|pronoun}} filu
  1. much, many Tags: indeclinable, plural, usually, with-genitive
    Sense id: en-filu-osx-pron-Fn4CuFG4 Categories (other): Old Saxon entries with incorrect language header, Old Saxon pronouns Disambiguation of Old Saxon entries with incorrect language header: 42 16 42 Disambiguation of Old Saxon pronouns: 35 29 36

Noun [Sicilian]

Head templates: {{head|scn|nouns|g=m|g2=|head=filu}} filu m, {{scn-noun|fil|m|u}} filu m
  1. (taxonomy) phylum Tags: masculine Categories (topical): Taxonomy
    Sense id: en-filu-scn-noun-pjnlqBa8 Categories (other): Sicilian entries with incorrect language header Topics: biology, natural-sciences, taxonomy

Inflected forms

Download JSON data for filu meaning in All languages combined (31.0kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": "la",
        "3": "fīlum"
      },
      "expansion": "Latin fīlum",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin fīlum.",
  "forms": [
    {
      "form": "filos",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "filos",
        "f3accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "filu m (plural filos)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "filos"
      },
      "expansion": "filu m (plural filos)",
      "name": "ast-noun"
    }
  ],
  "lang": "Asturian",
  "lang_code": "ast",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "afilar"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "string"
      ],
      "id": "en-filu-ast-noun-RzKH-CmN",
      "links": [
        [
          "string",
          "string"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thread"
      ],
      "id": "en-filu-ast-noun-OSANHoqN",
      "links": [
        [
          "thread",
          "thread"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "ast:filu"
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "en",
        "3": "file"
      },
      "expansion": "English file",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From English file.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "filu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filua",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filussa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "filuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filussani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filultani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filulleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "filusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filussasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filultasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "filumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filussamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filultamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "filunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filussanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filultanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "filunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filujansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filussaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filussansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filullansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filultaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filultansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filulleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filullensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filunansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "filu",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fil",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "u",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish valo-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Computing",
          "orig": "fi:Computing",
          "parents": [
            "Technology",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "file"
      ],
      "id": "en-filu-fi-noun-O5w1jzbw",
      "links": [
        [
          "computing",
          "computing#Noun"
        ],
        [
          "file",
          "file"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(computing) file"
      ],
      "tags": [
        "slang"
      ],
      "topics": [
        "computing",
        "engineering",
        "mathematics",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfilu/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfilu]"
    },
    {
      "rhymes": "-ilu"
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "romanization",
        "head": ""
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "filu",
      "name": "got-rom"
    }
  ],
  "lang": "Gothic",
  "lang_code": "got",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "𐍆𐌹𐌻𐌿"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gothic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gothic romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of 𐍆𐌹𐌻𐌿"
      ],
      "id": "en-filu-got-romanization-2fGOlIVA",
      "links": [
        [
          "𐍆𐌹𐌻𐌿",
          "𐍆𐌹𐌻𐌿#Gothic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "spelling",
      "tags": [
        "Unified"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "arn",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Mapudungun",
  "lang_code": "arn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mapudungun entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mapudungun entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Raguileo Mapudungun spellings",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Unified Mapudungun spellings",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "arn",
          "name": "Snakes",
          "orig": "arn:Snakes",
          "parents": [
            "Reptiles",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "snake"
      ],
      "id": "en-filu-arn-noun-U419n-eO",
      "links": [
        [
          "snake",
          "snake"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Raguileo-Alphabet"
      ]
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*pelh₁-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*felu"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *felu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*felu"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *felu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*pelh₁-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *pelh₁-",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "filu"
      },
      "expansion": "Old Saxon filu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ofs",
        "2": "felo"
      },
      "expansion": "Old Frisian felo",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "feolo"
      },
      "expansion": "Old English feolo",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "fjǫl-"
      },
      "expansion": "Old Norse fjǫl-",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "fjöl-"
      },
      "expansion": "Icelandic fjöl-",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐍆𐌹𐌻𐌿"
      },
      "expansion": "Gothic 𐍆𐌹𐌻𐌿 (filu)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *felu, from Proto-Germanic *felu, from Proto-Indo-European *pelh₁-.\nCognate with Old Saxon filu, Old Frisian felo, Old English feolo, Old Norse fjǫl- (Icelandic fjöl-), Gothic 𐍆𐌹𐌻𐌿 (filu).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "adjective",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "filu",
      "name": "goh-adj"
    }
  ],
  "lang": "Old High German",
  "lang_code": "goh",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "65 35",
          "kind": "other",
          "name": "Old High German entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "many"
      ],
      "id": "en-filu-goh-adj-ETexXHeX",
      "links": [
        [
          "many",
          "many"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "vilu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "filo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "fila"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "vili"
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmh",
            "2": "vil",
            "3": "vile"
          },
          "expansion": "Middle High German: vil, vile",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle High German: vil, vile"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gsw",
            "2": "viel"
          },
          "expansion": "Alemannic German: viel",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Alemannic German: viel"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "swg",
            "2": "viel"
          },
          "expansion": "Swabian: viel",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Swabian: viel"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "bar",
            "2": "vui",
            "3": "vei",
            "4": "vii"
          },
          "expansion": "Bavarian: vui, vei, vii",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Bavarian: vui, vei, vii"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cim",
            "2": "vil",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Cimbrian: vil, viil, biil",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Cimbrian: vil, viil, biil"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Viennese: vü"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "de",
            "2": "viel"
          },
          "expansion": "German: viel",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "German: viel"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lb",
            "2": "vill"
          },
          "expansion": "Luxembourgish: vill",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Luxembourgish: vill"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yi",
            "2": "פֿיל"
          },
          "expansion": "Yiddish: פֿיל (fil)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yiddish: פֿיל (fil)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*pelh₁-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*felu"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *felu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*felu"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *felu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*pelh₁-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *pelh₁-",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "filu"
      },
      "expansion": "Old Saxon filu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ofs",
        "2": "felo"
      },
      "expansion": "Old Frisian felo",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "feolo"
      },
      "expansion": "Old English feolo",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "fjǫl-"
      },
      "expansion": "Old Norse fjǫl-",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "fjöl-"
      },
      "expansion": "Icelandic fjöl-",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐍆𐌹𐌻𐌿"
      },
      "expansion": "Gothic 𐍆𐌹𐌻𐌿 (filu)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *felu, from Proto-Germanic *felu, from Proto-Indo-European *pelh₁-.\nCognate with Old Saxon filu, Old Frisian felo, Old English feolo, Old Norse fjǫl- (Icelandic fjöl-), Gothic 𐍆𐌹𐌻𐌿 (filu).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "adverb",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "filu",
      "name": "goh-adv"
    }
  ],
  "lang": "Old High German",
  "lang_code": "goh",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "much"
      ],
      "id": "en-filu-goh-adv-VDscS9T2",
      "links": [
        [
          "much",
          "much"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "vilu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "filo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "fila"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "vili"
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gem-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*felu"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *felu",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *felu.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Saxon",
  "lang_code": "osx",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "42 16 42",
          "kind": "other",
          "name": "Old Saxon entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "35 29 36",
          "kind": "other",
          "name": "Old Saxon pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "much, many"
      ],
      "id": "en-filu-osx-adj-Fn4CuFG4",
      "links": [
        [
          "much",
          "much"
        ],
        [
          "many",
          "many"
        ]
      ],
      "tags": [
        "indeclinable",
        "plural",
        "usually",
        "with-genitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gem-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*felu"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *felu",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *felu.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Saxon",
  "lang_code": "osx",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "42 16 42",
          "kind": "other",
          "name": "Old Saxon entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "35 29 36",
          "kind": "other",
          "name": "Old Saxon pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "much, many"
      ],
      "id": "en-filu-osx-pron-Fn4CuFG4",
      "links": [
        [
          "much",
          "much"
        ],
        [
          "many",
          "many"
        ]
      ],
      "tags": [
        "indeclinable",
        "plural",
        "usually",
        "with-genitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gem-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*felu"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *felu",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *felu.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Saxon",
  "lang_code": "osx",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "42 16 42",
          "kind": "other",
          "name": "Old Saxon entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "35 29 36",
          "kind": "other",
          "name": "Old Saxon pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "much, very"
      ],
      "id": "en-filu-osx-adv-7K44RPkH",
      "links": [
        [
          "much",
          "much"
        ],
        [
          "very",
          "very"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "scn",
        "2": "nouns",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "head": "filu"
      },
      "expansion": "filu m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fil",
        "2": "m",
        "3": "u"
      },
      "expansion": "filu m",
      "name": "scn-noun"
    }
  ],
  "lang": "Sicilian",
  "lang_code": "scn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sicilian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "scn",
          "name": "Taxonomy",
          "orig": "scn:Taxonomy",
          "parents": [
            "Biology",
            "Evolutionary theory",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "phylum"
      ],
      "id": "en-filu-scn-noun-pjnlqBa8",
      "links": [
        [
          "taxonomy",
          "taxonomy"
        ],
        [
          "phylum",
          "phylum"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(taxonomy) phylum"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "topics": [
        "biology",
        "natural-sciences",
        "taxonomy"
      ]
    }
  ],
  "word": "filu"
}
{
  "categories": [
    "Asturian entries with incorrect language header",
    "Asturian lemmas",
    "Asturian masculine nouns",
    "Asturian nouns",
    "Asturian terms derived from Latin",
    "Asturian terms inherited from Latin"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": "la",
        "3": "fīlum"
      },
      "expansion": "Latin fīlum",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin fīlum.",
  "forms": [
    {
      "form": "filos",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "filos",
        "f3accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "filu m (plural filos)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "filos"
      },
      "expansion": "filu m (plural filos)",
      "name": "ast-noun"
    }
  ],
  "lang": "Asturian",
  "lang_code": "ast",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "afilar"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "string"
      ],
      "links": [
        [
          "string",
          "string"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "thread"
      ],
      "links": [
        [
          "thread",
          "thread"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "ast:filu"
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "en",
        "3": "file"
      },
      "expansion": "English file",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From English file.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "filu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filua",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filussa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "filuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filussani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filultani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filulleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "filusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filussasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filultasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "filumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filussamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filultamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "filunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filussanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filultanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "filunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filujaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filujansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filussaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filussansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filullaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filullansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filultaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filultansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filulleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filullensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filunaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filunansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "filuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "filuineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "filuinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "filu",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fil",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "u",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 2-syllable words",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish slang",
        "Finnish terms derived from English",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish valo-type nominals",
        "Rhymes:Finnish/ilu",
        "Rhymes:Finnish/ilu/2 syllables",
        "fi:Computing"
      ],
      "glosses": [
        "file"
      ],
      "links": [
        [
          "computing",
          "computing#Noun"
        ],
        [
          "file",
          "file"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(computing) file"
      ],
      "tags": [
        "slang"
      ],
      "topics": [
        "computing",
        "engineering",
        "mathematics",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfilu/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfilu]"
    },
    {
      "rhymes": "-ilu"
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "romanization",
        "head": ""
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "filu",
      "name": "got-rom"
    }
  ],
  "lang": "Gothic",
  "lang_code": "got",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "𐍆𐌹𐌻𐌿"
        }
      ],
      "categories": [
        "Gothic entries with incorrect language header",
        "Gothic non-lemma forms",
        "Gothic romanizations"
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of 𐍆𐌹𐌻𐌿"
      ],
      "links": [
        [
          "𐍆𐌹𐌻𐌿",
          "𐍆𐌹𐌻𐌿#Gothic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "spelling",
      "tags": [
        "Unified"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "arn",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Mapudungun",
  "lang_code": "arn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Mapudungun entries with incorrect language header",
        "Mapudungun entries with topic categories using raw markup",
        "Mapudungun lemmas",
        "Mapudungun nouns",
        "Raguileo Mapudungun spellings",
        "Unified Mapudungun spellings",
        "arn:Snakes"
      ],
      "glosses": [
        "snake"
      ],
      "links": [
        [
          "snake",
          "snake"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Raguileo-Alphabet"
      ]
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "categories": [
    "Old High German adjectives",
    "Old High German adverbs",
    "Old High German entries with incorrect language header",
    "Old High German lemmas",
    "Old High German terms derived from Proto-Germanic",
    "Old High German terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old High German terms derived from Proto-West Germanic",
    "Old High German terms derived from the Proto-Indo-European root *pelh₁-",
    "Old High German terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old High German terms inherited from Proto-West Germanic"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*pelh₁-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*felu"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *felu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*felu"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *felu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*pelh₁-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *pelh₁-",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "filu"
      },
      "expansion": "Old Saxon filu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ofs",
        "2": "felo"
      },
      "expansion": "Old Frisian felo",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "feolo"
      },
      "expansion": "Old English feolo",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "fjǫl-"
      },
      "expansion": "Old Norse fjǫl-",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "fjöl-"
      },
      "expansion": "Icelandic fjöl-",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐍆𐌹𐌻𐌿"
      },
      "expansion": "Gothic 𐍆𐌹𐌻𐌿 (filu)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *felu, from Proto-Germanic *felu, from Proto-Indo-European *pelh₁-.\nCognate with Old Saxon filu, Old Frisian felo, Old English feolo, Old Norse fjǫl- (Icelandic fjöl-), Gothic 𐍆𐌹𐌻𐌿 (filu).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "adjective",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "filu",
      "name": "goh-adj"
    }
  ],
  "lang": "Old High German",
  "lang_code": "goh",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "many"
      ],
      "links": [
        [
          "many",
          "many"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "vilu"
    },
    {
      "word": "filo"
    },
    {
      "word": "fila"
    },
    {
      "word": "vili"
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "categories": [
    "Old High German adjectives",
    "Old High German adverbs",
    "Old High German entries with incorrect language header",
    "Old High German lemmas",
    "Old High German terms derived from Proto-Germanic",
    "Old High German terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old High German terms derived from Proto-West Germanic",
    "Old High German terms derived from the Proto-Indo-European root *pelh₁-",
    "Old High German terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old High German terms inherited from Proto-West Germanic"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmh",
            "2": "vil",
            "3": "vile"
          },
          "expansion": "Middle High German: vil, vile",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle High German: vil, vile"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gsw",
            "2": "viel"
          },
          "expansion": "Alemannic German: viel",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Alemannic German: viel"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "swg",
            "2": "viel"
          },
          "expansion": "Swabian: viel",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Swabian: viel"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "bar",
            "2": "vui",
            "3": "vei",
            "4": "vii"
          },
          "expansion": "Bavarian: vui, vei, vii",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Bavarian: vui, vei, vii"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cim",
            "2": "vil",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Cimbrian: vil, viil, biil",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Cimbrian: vil, viil, biil"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Viennese: vü"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "de",
            "2": "viel"
          },
          "expansion": "German: viel",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "German: viel"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lb",
            "2": "vill"
          },
          "expansion": "Luxembourgish: vill",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Luxembourgish: vill"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yi",
            "2": "פֿיל"
          },
          "expansion": "Yiddish: פֿיל (fil)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yiddish: פֿיל (fil)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*pelh₁-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*felu"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *felu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*felu"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *felu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*pelh₁-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *pelh₁-",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "filu"
      },
      "expansion": "Old Saxon filu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ofs",
        "2": "felo"
      },
      "expansion": "Old Frisian felo",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "feolo"
      },
      "expansion": "Old English feolo",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "fjǫl-"
      },
      "expansion": "Old Norse fjǫl-",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "fjöl-"
      },
      "expansion": "Icelandic fjöl-",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐍆𐌹𐌻𐌿"
      },
      "expansion": "Gothic 𐍆𐌹𐌻𐌿 (filu)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *felu, from Proto-Germanic *felu, from Proto-Indo-European *pelh₁-.\nCognate with Old Saxon filu, Old Frisian felo, Old English feolo, Old Norse fjǫl- (Icelandic fjöl-), Gothic 𐍆𐌹𐌻𐌿 (filu).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "adverb",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "filu",
      "name": "goh-adv"
    }
  ],
  "lang": "Old High German",
  "lang_code": "goh",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "much"
      ],
      "links": [
        [
          "much",
          "much"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "vilu"
    },
    {
      "word": "filo"
    },
    {
      "word": "fila"
    },
    {
      "word": "vili"
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "categories": [
    "Old Saxon adjectives",
    "Old Saxon adverbs",
    "Old Saxon entries with incorrect language header",
    "Old Saxon lemmas",
    "Old Saxon pronouns",
    "Old Saxon terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Saxon terms derived from Proto-West Germanic",
    "Old Saxon terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old Saxon terms inherited from Proto-West Germanic"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gem-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*felu"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *felu",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *felu.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Saxon",
  "lang_code": "osx",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "much, many"
      ],
      "links": [
        [
          "much",
          "much"
        ],
        [
          "many",
          "many"
        ]
      ],
      "tags": [
        "indeclinable",
        "plural",
        "usually",
        "with-genitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "categories": [
    "Old Saxon adjectives",
    "Old Saxon adverbs",
    "Old Saxon entries with incorrect language header",
    "Old Saxon lemmas",
    "Old Saxon pronouns",
    "Old Saxon terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Saxon terms derived from Proto-West Germanic",
    "Old Saxon terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old Saxon terms inherited from Proto-West Germanic"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gem-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*felu"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *felu",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *felu.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Saxon",
  "lang_code": "osx",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "much, many"
      ],
      "links": [
        [
          "much",
          "much"
        ],
        [
          "many",
          "many"
        ]
      ],
      "tags": [
        "indeclinable",
        "plural",
        "usually",
        "with-genitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "categories": [
    "Old Saxon adjectives",
    "Old Saxon adverbs",
    "Old Saxon entries with incorrect language header",
    "Old Saxon lemmas",
    "Old Saxon pronouns",
    "Old Saxon terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Saxon terms derived from Proto-West Germanic",
    "Old Saxon terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old Saxon terms inherited from Proto-West Germanic"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gem-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*felu"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *felu",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *felu.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "filu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Saxon",
  "lang_code": "osx",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "much, very"
      ],
      "links": [
        [
          "much",
          "much"
        ],
        [
          "very",
          "very"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "filu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "scn",
        "2": "nouns",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "head": "filu"
      },
      "expansion": "filu m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fil",
        "2": "m",
        "3": "u"
      },
      "expansion": "filu m",
      "name": "scn-noun"
    }
  ],
  "lang": "Sicilian",
  "lang_code": "scn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Sicilian entries with incorrect language header",
        "Sicilian lemmas",
        "Sicilian masculine nouns",
        "Sicilian nouns",
        "Sicilian terms with redundant head parameter",
        "scn:Taxonomy"
      ],
      "glosses": [
        "phylum"
      ],
      "links": [
        [
          "taxonomy",
          "taxonomy"
        ],
        [
          "phylum",
          "phylum"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(taxonomy) phylum"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "topics": [
        "biology",
        "natural-sciences",
        "taxonomy"
      ]
    }
  ],
  "word": "filu"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-27 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (bb24e0f and c7ea76d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.