"agallaimh" meaning in All languages combined

Noun [Irish]

Head templates: {{head|ga|noun form|cat2=noun plural forms|g=m}} agallaimh m Inflection templates: {{ga-mut}} Forms: [table-tags], agallaimh [mutation, mutation-radical], n-agallaimh [eclipsis, mutation], hagallaimh [mutation, prothesis-h], - [mutation, prothesis-t]
  1. vocative/genitive singular Tags: form-of, masculine Form of: agallamh
    Sense id: agallaimh-ga-noun-4z8KUYYr
  2. nominative/dative plural Tags: dative, form-of, masculine, nominative, plural Form of: agallamh
    Sense id: agallaimh-ga-noun-1Z1xE2DA

Noun [Scottish Gaelic]

Head templates: {{head|gd|noun form|g=m-s}} agallaimh m sg Inflection templates: {{gd-mut-vowel}} Forms: [table-tags], agallaimh [mutation, mutation-radical], n-agallaimh [eclipsis, mutation], h-agallaimh [mutation, prothesis-h], t-agallaimh [mutation, prothesis-t]
  1. genitive singular of agallamh Tags: form-of, genitive, masculine, singular Form of: agallamh
    Sense id: agallaimh-gd-noun-ZnVk9NqF

Alternative forms

Download JSON data for agallaimh meaning in All languages combined (2.0kB)

{
  "categories": [],
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "agallaimh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-agallaimh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "hagallaimh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-t"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "noun form",
        "cat2": "noun plural forms",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "agallaimh m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "agallamh"
        }
      ],
      "glosses": [
        "vocative/genitive singular"
      ],
      "id": "agallaimh-ga-noun-4z8KUYYr",
      "raw_glosses": [
        "vocative/genitive singular"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "agallamh"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nominative/dative plural"
      ],
      "id": "agallaimh-ga-noun-1Z1xE2DA",
      "raw_glosses": [
        "nominative/dative plural"
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "agallaimh"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "agallaimh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-agallaimh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "h-agallaimh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    },
    {
      "form": "t-agallaimh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-t"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "noun form",
        "g": "m-s"
      },
      "expansion": "agallaimh m sg",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gd-mut-vowel"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "agallamh"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of agallamh"
      ],
      "id": "agallaimh-gd-noun-ZnVk9NqF",
      "raw_glosses": [
        "genitive singular of agallamh"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "agallaimh"
}
{
  "categories": [
    "Irish non-lemma forms",
    "Irish noun forms",
    "Irish noun plural forms"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "agallaimh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-agallaimh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "hagallaimh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-t"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "noun form",
        "cat2": "noun plural forms",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "agallaimh m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "agallamh"
        }
      ],
      "glosses": [
        "vocative/genitive singular"
      ],
      "raw_glosses": [
        "vocative/genitive singular"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "agallamh"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nominative/dative plural"
      ],
      "raw_glosses": [
        "nominative/dative plural"
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "agallaimh"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "agallaimh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-agallaimh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "h-agallaimh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    },
    {
      "form": "t-agallaimh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-t"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "noun form",
        "g": "m-s"
      },
      "expansion": "agallaimh m sg",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gd-mut-vowel"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Scottish Gaelic non-lemma forms",
        "Scottish Gaelic noun forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "agallamh"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of agallamh"
      ],
      "raw_glosses": [
        "genitive singular of agallamh"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "agallaimh"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-05-17 from the enwiktionary dump dated 2022-05-01 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.