"afurisit" meaning in All languages combined

Adjective [Romanian]

IPA: /a.fu.riˈsit/
Etymology: From afurisi Etymology templates: {{m|ro|afurisi}} afurisi Head templates: {{ro-adj}} afurisit m or n (feminine singular afurisită, masculine plural afurisiți, feminine and neuter plural afurisite) Inflection templates: {{ro-decl-adj}} Forms: afurisită [feminine, singular], afurisiți [masculine, plural], afurisite [feminine, neuter, plural], afurisit [accusative, indefinite, masculine, neuter, nominative, singular], afurisită [accusative, feminine, indefinite, nominative, singular], afurisiți [accusative, indefinite, masculine, nominative, plural], afurisite [accusative, feminine, indefinite, neuter, nominative, plural], afurisitul [accusative, definite, masculine, neuter, nominative, singular], afurisita [accusative, definite, feminine, nominative, singular], afurisiții [accusative, definite, masculine, nominative, plural], afurisitele [accusative, definite, feminine, neuter, nominative, plural], afurisit [dative, genitive, indefinite, masculine, neuter, singular], afurisite [dative, feminine, genitive, indefinite, singular], afurisiți [dative, genitive, indefinite, masculine, plural], afurisite [dative, feminine, genitive, indefinite, neuter, plural], afurisitului [dative, definite, genitive, masculine, neuter, singular], afurisitei [dative, definite, feminine, genitive, singular], afurisiților [dative, definite, genitive, masculine, plural], afurisitelor [dative, definite, feminine, genitive, neuter, plural]
  1. damned, accursed Tags: masculine, neuter
    Sense id: afurisit-ro-adj-KoUJ8zCL
  2. hateful, bloody Tags: masculine, neuter
    Sense id: afurisit-ro-adj-1TLWJA25

Verb [Romanian]

IPA: /a.fu.riˈsit/
Etymology: From afurisi Etymology templates: {{m|ro|afurisi}} afurisi Head templates: {{head|ro|past participle|past participle of|afurisi|cat2=verb forms|cat3=entries using Template:ro-past}} afurisit (past participle of afurisi), {{ro-past|afurisi}} afurisit (past participle of afurisi) Forms: of afurisi [participle, past]
  1. past participle of afurisi Tags: form-of, participle, past Form of: afurisi
    Sense id: afurisit-ro-verb-PO5213DL Categories (other): Romanian entries using Template:ro-past Disambiguation of Romanian entries using Template:ro-past: 9 13 78

Inflected forms

Download JSON data for afurisit meaning in All languages combined (3.9kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "afurisi"
      },
      "expansion": "afurisi",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From afurisi",
  "forms": [
    {
      "form": "afurisită",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisiți",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisite",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisit",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisită",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisiți",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisite",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisitul",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisita",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisiții",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisitele",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisit",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisite",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisiți",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisite",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisitului",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisitei",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisiților",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisitelor",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "afurisit m or n (feminine singular afurisită, masculine plural afurisiți, feminine and neuter plural afurisite)",
      "name": "ro-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ro-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "damned, accursed"
      ],
      "id": "afurisit-ro-adj-KoUJ8zCL",
      "raw_glosses": [
        "damned, accursed"
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "hateful, bloody"
      ],
      "id": "afurisit-ro-adj-1TLWJA25",
      "raw_glosses": [
        "hateful, bloody"
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/a.fu.riˈsit/"
    }
  ],
  "word": "afurisit"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "afurisi"
      },
      "expansion": "afurisi",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From afurisi",
  "forms": [
    {
      "form": "of afurisi",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "past participle",
        "3": "past participle of",
        "4": "afurisi",
        "cat2": "verb forms",
        "cat3": "entries using Template:ro-past"
      },
      "expansion": "afurisit (past participle of afurisi)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "afurisi"
      },
      "expansion": "afurisit (past participle of afurisi)",
      "name": "ro-past"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "9 13 78",
          "kind": "other",
          "name": "Romanian entries using Template:ro-past",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "afurisi"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past participle of afurisi"
      ],
      "id": "afurisit-ro-verb-PO5213DL",
      "raw_glosses": [
        "past participle of afurisi"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/a.fu.riˈsit/"
    }
  ],
  "word": "afurisit"
}
{
  "categories": [
    "Romanian adjectives",
    "Romanian entries using Template:ro-past",
    "Romanian lemmas",
    "Romanian non-lemma forms",
    "Romanian past participles",
    "Romanian terms with IPA pronunciation",
    "Romanian verb forms"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "afurisi"
      },
      "expansion": "afurisi",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From afurisi",
  "forms": [
    {
      "form": "afurisită",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisiți",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisite",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisit",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisită",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisiți",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisite",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisitul",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisita",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisiții",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisitele",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisit",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisite",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisiți",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisite",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisitului",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisitei",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisiților",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afurisitelor",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "afurisit m or n (feminine singular afurisită, masculine plural afurisiți, feminine and neuter plural afurisite)",
      "name": "ro-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ro-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "damned, accursed"
      ],
      "raw_glosses": [
        "damned, accursed"
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "hateful, bloody"
      ],
      "raw_glosses": [
        "hateful, bloody"
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/a.fu.riˈsit/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "blestemat"
    }
  ],
  "word": "afurisit"
}

{
  "categories": [
    "Romanian adjectives",
    "Romanian entries using Template:ro-past",
    "Romanian lemmas",
    "Romanian non-lemma forms",
    "Romanian past participles",
    "Romanian terms with IPA pronunciation",
    "Romanian verb forms"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "afurisi"
      },
      "expansion": "afurisi",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From afurisi",
  "forms": [
    {
      "form": "of afurisi",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "past participle",
        "3": "past participle of",
        "4": "afurisi",
        "cat2": "verb forms",
        "cat3": "entries using Template:ro-past"
      },
      "expansion": "afurisit (past participle of afurisi)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "afurisi"
      },
      "expansion": "afurisit (past participle of afurisi)",
      "name": "ro-past"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Romanian past participles"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "afurisi"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past participle of afurisi"
      ],
      "raw_glosses": [
        "past participle of afurisi"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/a.fu.riˈsit/"
    }
  ],
  "word": "afurisit"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-01-14 from the enwiktionary dump dated 2022-01-01 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.