"դա" meaning in All languages combined

See դա on Wiktionary

Noun [Armenian]

IPA: [dɑ] [Eastern-Armenian, standard], [tʰɑ] [Eastern-Armenian, standard] Audio: hy-դա.ogg [Eastern-Armenian]
Etymology: From Old Armenian դա (da). Etymology templates: {{der|hy|xcl|դա}} Old Armenian դա (da) Head templates: {{head|hy|noun|||||||cat2=|g=|head=|id=}} դա • (da), {{hy-noun}} դա • (da) Inflection templates: {{hy-decl-noun|դա|11=դային|11s=դայերիցս|13=դայերի|13s=դայովս|15=դայերին|15s=դայերովս|17=դայից|17s=—|19=դայերից|19s=—|1s=դաս|21=դայով|21s=դադ|23=դայերով|23s=դայերդ|25=—|25s=դայիդ|27=—|27s=դայերիդ|29s=դայիցդ|3=դան|31s=դայերիցդ|33s=դայովդ|35s=դայերովդ|37s=—|39s=—|3s=դայերս|5=դայեր|5s=դայիս|7=դայերը/դայերն|7s=դայերիս|9=դայի|9s=դայիցս|n=|note=|stem=i-type, animate}} Forms: da [romanization], animate [table-tags], hy-noun-ի-եր [inflection-template], i-type [class], դա [nominative, singular], դայեր [nominative, plural], դայի [dative, singular], դայերի [dative, plural], դայից [ablative, singular], դայերից [ablative, plural], դայով [instrumental, singular], դայերով [instrumental, plural], - [locative, singular], - [locative, plural], դան [definite, nominative, singular], դայերը [definite, nominative, plural], դայերն [definite, nominative, plural], դային [dative, definite, singular], դայերին [dative, definite, plural], դաս [first-person, nominative, possessive, singular], դայերս [first-person, nominative, plural, possessive], դայիս [dative, first-person, possessive, singular], դայերիս [dative, first-person, plural, possessive], դայիցս [ablative, first-person, possessive, singular], դայերիցս [ablative, first-person, plural, possessive], դայովս [first-person, instrumental, possessive, singular], դայերովս [first-person, instrumental, plural, possessive], - [first-person, locative, possessive, singular], - [first-person, locative, plural, possessive], դադ [nominative, possessive, second-person, singular], դայերդ [nominative, plural, possessive, second-person], դայիդ [dative, possessive, second-person, singular], դայերիդ [dative, plural, possessive, second-person], դայիցդ [ablative, possessive, second-person, singular], դայերիցդ [ablative, plural, possessive, second-person], դայովդ [instrumental, possessive, second-person, singular], դայերովդ [instrumental, plural, possessive, second-person], - [locative, possessive, second-person, singular], - [locative, plural, possessive, second-person]
  1. the name of the Armenian letter դ (d) Categories (topical): Letter names
    Sense id: դա-hy-noun-qZjug6yc Disambiguation of Letter names: 100 0 0 Categories (other): Armenian pronouns Disambiguation of Armenian pronouns: 88 6 6
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Pronoun [Armenian]

IPA: [dɑ] [Eastern-Armenian, standard], [tʰɑ] [Eastern-Armenian, standard] Audio: hy-դա.ogg [Eastern-Armenian]
Etymology: From Old Armenian դա (da). Etymology templates: {{der|hy|xcl|դա}} Old Armenian դա (da) Head templates: {{head|hy|pronoun}} դա • (da) Inflection templates: {{hy-decl-pron|դա|դրա|դրան|դրան|դրանից|դրանով|դրանում}} Forms: da [romanization], [table-tags], hy-decl-pron [inflection-template], դա [nominative, singular], դրա [genitive, singular], դրան [dative, singular], դրան [accusative, singular], դրանից [ablative, singular], դրանով [instrumental, singular], դրանում [locative, singular]
  1. that
    Sense id: դա-hy-pron-jn~AI2r0 Synonyms: էտի
  2. it
    Sense id: դա-hy-pron-KtinBJ18
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2 Related terms: այդ (ayd), նա (na), սա (sa)

Pronoun [Old Armenian]

Etymology: From *դո- (*do-). Etymology templates: {{m|xcl|*դո-}} *դո- (*do-) Head templates: {{head|xcl|pronoun|head=|tr=}} դա • (da), {{xcl-pron}} դա • (da) Inflection templates: {{xcl-decl-noun|դա|da|դոքա|dokʿa|դորա|dora|դոցա|docʿa|դմա|dma|դոցա|docʿa|դա|zda|դոսա|zdosa|դմանէ|i dmanē|դոցանէ|i docʿanē|դովաւ|dovaw|դոքօք 􂀿 դոքաւք|dokʿōkʿ 􂀿 dokʿawkʿ|դմա|i dma|դոսա|i dosa|note=these are also written as <i class="Armn mention" lang="xcl">դայ</i> (day), <i class="Armn mention" lang="xcl">դորայ</i> (doray), <i class="Armn mention" lang="xcl">դոքայ</i> (dokʿay), <i class="Armn mention" lang="xcl">դոցայ</i> (docʿay), <i class="Armn mention" lang="xcl">դմայ</i> (dmay), etc., when used with a deictic suffix|type=pronominal}} Forms: da [romanization], [table-tags], xcl-decl-noun [inflection-template], դա [nominative, singular], դոքա [nominative, plural], դորա [genitive, singular], դոցա [genitive, plural], դմա [dative, singular], դոցա [dative, plural], դա [accusative, singular], դոսա [accusative, plural], դմանէ [ablative, singular], դոցանէ [ablative, plural], դովաւ [instrumental, singular], դոքօք = դոքաւք (dokʿōkʿ = dokʿawkʿ) [instrumental, plural], դմա [locative, singular], դոսա [locative, plural]
  1. (demonstrative) that (near the 2nd person) Tags: demonstrative
    Sense id: դա-xcl-pron-a3lihwvT Categories (other): Old Armenian pronouns Synonyms: այդ (ayd), դոյն (doyn), դայ (english: day)

Inflected forms

Download JSON data for դա meaning in All languages combined (12.7kB)

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "xcl",
        "3": "դա"
      },
      "expansion": "Old Armenian դա (da)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Armenian դա (da).",
  "forms": [
    {
      "form": "da",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "animate",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hy-noun-ի-եր",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i-type",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "դա",
      "roman": "da",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայեր",
      "roman": "dayer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դայի",
      "roman": "dayi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերի",
      "roman": "dayeri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դայից",
      "roman": "dayicʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերից",
      "roman": "dayericʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դայով",
      "roman": "dayov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերով",
      "roman": "dayerov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դան",
      "roman": "dan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերը",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերն",
      "roman": "dayerə/dayern",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դային",
      "roman": "dayin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերին",
      "roman": "dayerin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դաս",
      "roman": "das",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերս",
      "roman": "dayers",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "դայիս",
      "roman": "dayis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերիս",
      "roman": "dayeris",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "դայիցս",
      "roman": "dayicʿs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերիցս",
      "roman": "dayericʿs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "դայովս",
      "roman": "dayovs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instrumental",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերովս",
      "roman": "dayerovs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instrumental",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "դադ",
      "roman": "dad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերդ",
      "roman": "dayerd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "դայիդ",
      "roman": "dayid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերիդ",
      "roman": "dayerid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "դայիցդ",
      "roman": "dayicʿd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերիցդ",
      "roman": "dayericʿd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "դայովդ",
      "roman": "dayovd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերովդ",
      "roman": "dayerovd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "id": ""
      },
      "expansion": "դա • (da)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "դա • (da)",
      "name": "hy-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "դա",
        "11": "դային",
        "11s": "դայերիցս",
        "13": "դայերի",
        "13s": "դայովս",
        "15": "դայերին",
        "15s": "դայերովս",
        "17": "դայից",
        "17s": "—",
        "19": "դայերից",
        "19s": "—",
        "1s": "դաս",
        "21": "դայով",
        "21s": "դադ",
        "23": "դայերով",
        "23s": "դայերդ",
        "25": "—",
        "25s": "դայիդ",
        "27": "—",
        "27s": "դայերիդ",
        "29s": "դայիցդ",
        "3": "դան",
        "31s": "դայերիցդ",
        "33s": "դայովդ",
        "35s": "դայերովդ",
        "37s": "—",
        "39s": "—",
        "3s": "դայերս",
        "5": "դայեր",
        "5s": "դայիս",
        "7": "դայերը/դայերն",
        "7s": "դայերիս",
        "9": "դայի",
        "9s": "դայիցս",
        "n": "",
        "note": "",
        "stem": "i-type, animate"
      },
      "name": "hy-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Armenian",
  "lang_code": "hy",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "88 6 6",
          "kind": "other",
          "name": "Armenian pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "100 0 0",
          "kind": "topical",
          "langcode": "hy",
          "name": "Letter names",
          "orig": "hy:Letter names",
          "parents": [
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "List of sets",
            "Names",
            "Orthography",
            "All sets",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "All topics",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the name of the Armenian letter դ (d)"
      ],
      "id": "դա-hy-noun-qZjug6yc",
      "links": [
        [
          "դ",
          "դ#Armenian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dɑ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[tʰɑ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "audio": "hy-դա.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/c/cf/Hy-%D5%A4%D5%A1.ogg/Hy-%D5%A4%D5%A1.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/Hy-%D5%A4%D5%A1.ogg",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian"
      ],
      "text": "audio (Eastern Armenian)"
    }
  ],
  "word": "դա"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "xcl",
        "3": "դա"
      },
      "expansion": "Old Armenian դա (da)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Armenian դա (da).",
  "forms": [
    {
      "form": "da",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hy-decl-pron",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "դա",
      "roman": "da",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դրա",
      "roman": "dra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դրան",
      "roman": "dran",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դրան",
      "roman": "dran",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դրանից",
      "roman": "dranicʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դրանով",
      "roman": "dranov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դրանում",
      "roman": "dranum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "դա • (da)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "դա",
        "2": "դրա",
        "3": "դրան",
        "4": "դրան",
        "5": "դրանից",
        "6": "դրանով",
        "7": "դրանում"
      },
      "name": "hy-decl-pron"
    }
  ],
  "lang": "Armenian",
  "lang_code": "hy",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "roman": "ayd",
      "word": "այդ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "roman": "na",
      "word": "նա"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "roman": "sa",
      "word": "սա"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "That's not funny.",
          "roman": "Da cicałeli čʿē.",
          "text": "Դա ծիծաղելի չէ։",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "that"
      ],
      "id": "դա-hy-pron-jn~AI2r0",
      "links": [
        [
          "that",
          "that"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "էտի"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "it"
      ],
      "id": "դա-hy-pron-KtinBJ18",
      "links": [
        [
          "it",
          "it"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dɑ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[tʰɑ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "audio": "hy-դա.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/c/cf/Hy-%D5%A4%D5%A1.ogg/Hy-%D5%A4%D5%A1.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/Hy-%D5%A4%D5%A1.ogg",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian"
      ],
      "text": "audio (Eastern Armenian)"
    }
  ],
  "word": "դա"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "hy",
            "2": "դա"
          },
          "expansion": "Armenian: դա (da)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Armenian: դա (da)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "*դո-"
      },
      "expansion": "*դո- (*do-)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From *դո- (*do-).",
  "forms": [
    {
      "form": "da",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "xcl-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "դա",
      "roman": "da",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դոքա",
      "roman": "dokʿa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դորա",
      "roman": "dora",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դոցա",
      "roman": "docʿa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դմա",
      "roman": "dma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դոցա",
      "roman": "docʿa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դա",
      "roman": "da",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դոսա",
      "roman": "dosa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դմանէ",
      "roman": "dmanē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դոցանէ",
      "roman": "docʿanē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դովաւ",
      "roman": "dovaw",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դոքօք = դոքաւք (dokʿōkʿ = dokʿawkʿ)",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դմա",
      "roman": "dma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դոսա",
      "roman": "dosa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "pronoun",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "դա • (da)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "դա • (da)",
      "name": "xcl-pron"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "դա",
        "10": "dma",
        "11": "դոցա",
        "12": "docʿa",
        "13": "դա",
        "14": "zda",
        "15": "դոսա",
        "16": "zdosa",
        "17": "դմանէ",
        "18": "i dmanē",
        "19": "դոցանէ",
        "2": "da",
        "20": "i docʿanē",
        "21": "դովաւ",
        "22": "dovaw",
        "23": "դոքօք 􂀿 դոքաւք",
        "24": "dokʿōkʿ 􂀿 dokʿawkʿ",
        "25": "դմա",
        "26": "i dma",
        "27": "դոսա",
        "28": "i dosa",
        "3": "դոքա",
        "4": "dokʿa",
        "5": "դորա",
        "6": "dora",
        "7": "դոցա",
        "8": "docʿa",
        "9": "դմա",
        "note": "these are also written as <i class=\"Armn mention\" lang=\"xcl\">դայ</i> (day), <i class=\"Armn mention\" lang=\"xcl\">դորայ</i> (doray), <i class=\"Armn mention\" lang=\"xcl\">դոքայ</i> (dokʿay), <i class=\"Armn mention\" lang=\"xcl\">դոցայ</i> (docʿay), <i class=\"Armn mention\" lang=\"xcl\">դմայ</i> (dmay), etc., when used with a deictic suffix",
        "type": "pronominal"
      },
      "name": "xcl-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Armenian",
  "lang_code": "xcl",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Armenian pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "(conjunction) here is, there is; see here; be hold; but; now",
          "roman": "da awadik",
          "text": "դա աւադիկ",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "there you too",
          "roman": "dá ew dukʿ awadik",
          "text": "դա՛ եւ դուք աւադիկ",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "that (near the 2nd person)"
      ],
      "id": "դա-xcl-pron-a3lihwvT",
      "links": [
        [
          "that",
          "that"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(demonstrative) that (near the 2nd person)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "roman": "ayd",
          "word": "այդ"
        },
        {
          "roman": "doyn",
          "word": "դոյն"
        },
        {
          "english": "day",
          "word": "դայ"
        }
      ],
      "tags": [
        "demonstrative"
      ]
    }
  ],
  "word": "դա"
}
{
  "categories": [
    "Armenian lemmas",
    "Armenian nouns",
    "Armenian pronouns",
    "Armenian terms derived from Old Armenian",
    "Armenian terms with IPA pronunciation",
    "Armenian terms with audio links",
    "hy:Letter names"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "xcl",
        "3": "դա"
      },
      "expansion": "Old Armenian դա (da)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Armenian դա (da).",
  "forms": [
    {
      "form": "da",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "animate",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hy-noun-ի-եր",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i-type",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "դա",
      "roman": "da",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայեր",
      "roman": "dayer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դայի",
      "roman": "dayi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերի",
      "roman": "dayeri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դայից",
      "roman": "dayicʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերից",
      "roman": "dayericʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դայով",
      "roman": "dayov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերով",
      "roman": "dayerov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դան",
      "roman": "dan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերը",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերն",
      "roman": "dayerə/dayern",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դային",
      "roman": "dayin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերին",
      "roman": "dayerin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դաս",
      "roman": "das",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերս",
      "roman": "dayers",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "դայիս",
      "roman": "dayis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերիս",
      "roman": "dayeris",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "դայիցս",
      "roman": "dayicʿs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերիցս",
      "roman": "dayericʿs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "դայովս",
      "roman": "dayovs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instrumental",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերովս",
      "roman": "dayerovs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instrumental",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "դադ",
      "roman": "dad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերդ",
      "roman": "dayerd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "դայիդ",
      "roman": "dayid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերիդ",
      "roman": "dayerid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "դայիցդ",
      "roman": "dayicʿd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերիցդ",
      "roman": "dayericʿd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "դայովդ",
      "roman": "dayovd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դայերովդ",
      "roman": "dayerovd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "id": ""
      },
      "expansion": "դա • (da)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "դա • (da)",
      "name": "hy-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "դա",
        "11": "դային",
        "11s": "դայերիցս",
        "13": "դայերի",
        "13s": "դայովս",
        "15": "դայերին",
        "15s": "դայերովս",
        "17": "դայից",
        "17s": "—",
        "19": "դայերից",
        "19s": "—",
        "1s": "դաս",
        "21": "դայով",
        "21s": "դադ",
        "23": "դայերով",
        "23s": "դայերդ",
        "25": "—",
        "25s": "դայիդ",
        "27": "—",
        "27s": "դայերիդ",
        "29s": "դայիցդ",
        "3": "դան",
        "31s": "դայերիցդ",
        "33s": "դայովդ",
        "35s": "դայերովդ",
        "37s": "—",
        "39s": "—",
        "3s": "դայերս",
        "5": "դայեր",
        "5s": "դայիս",
        "7": "դայերը/դայերն",
        "7s": "դայերիս",
        "9": "դայի",
        "9s": "դայիցս",
        "n": "",
        "note": "",
        "stem": "i-type, animate"
      },
      "name": "hy-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Armenian",
  "lang_code": "hy",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "the name of the Armenian letter դ (d)"
      ],
      "links": [
        [
          "դ",
          "դ#Armenian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dɑ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[tʰɑ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "audio": "hy-դա.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/c/cf/Hy-%D5%A4%D5%A1.ogg/Hy-%D5%A4%D5%A1.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/Hy-%D5%A4%D5%A1.ogg",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian"
      ],
      "text": "audio (Eastern Armenian)"
    }
  ],
  "word": "դա"
}

{
  "categories": [
    "Armenian lemmas",
    "Armenian pronouns",
    "Armenian terms derived from Old Armenian",
    "Armenian terms with IPA pronunciation",
    "Armenian terms with audio links",
    "hy:Letter names"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "xcl",
        "3": "դա"
      },
      "expansion": "Old Armenian դա (da)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Armenian դա (da).",
  "forms": [
    {
      "form": "da",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hy-decl-pron",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "դա",
      "roman": "da",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դրա",
      "roman": "dra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դրան",
      "roman": "dran",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դրան",
      "roman": "dran",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դրանից",
      "roman": "dranicʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դրանով",
      "roman": "dranov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դրանում",
      "roman": "dranum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "դա • (da)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "դա",
        "2": "դրա",
        "3": "դրան",
        "4": "դրան",
        "5": "դրանից",
        "6": "դրանով",
        "7": "դրանում"
      },
      "name": "hy-decl-pron"
    }
  ],
  "lang": "Armenian",
  "lang_code": "hy",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "roman": "ayd",
      "word": "այդ"
    },
    {
      "roman": "na",
      "word": "նա"
    },
    {
      "roman": "sa",
      "word": "սա"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Armenian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "That's not funny.",
          "roman": "Da cicałeli čʿē.",
          "text": "Դա ծիծաղելի չէ։",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "that"
      ],
      "links": [
        [
          "that",
          "that"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "էտի"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "it"
      ],
      "links": [
        [
          "it",
          "it"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dɑ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[tʰɑ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "audio": "hy-դա.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/c/cf/Hy-%D5%A4%D5%A1.ogg/Hy-%D5%A4%D5%A1.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/Hy-%D5%A4%D5%A1.ogg",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian"
      ],
      "text": "audio (Eastern Armenian)"
    }
  ],
  "word": "դա"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "hy",
            "2": "դա"
          },
          "expansion": "Armenian: դա (da)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Armenian: դա (da)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "*դո-"
      },
      "expansion": "*դո- (*do-)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From *դո- (*do-).",
  "forms": [
    {
      "form": "da",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "xcl-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "դա",
      "roman": "da",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դոքա",
      "roman": "dokʿa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դորա",
      "roman": "dora",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դոցա",
      "roman": "docʿa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դմա",
      "roman": "dma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դոցա",
      "roman": "docʿa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դա",
      "roman": "da",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դոսա",
      "roman": "dosa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դմանէ",
      "roman": "dmanē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դոցանէ",
      "roman": "docʿanē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դովաւ",
      "roman": "dovaw",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դոքօք = դոքաւք (dokʿōkʿ = dokʿawkʿ)",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "դմա",
      "roman": "dma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "դոսա",
      "roman": "dosa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "pronoun",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "դա • (da)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "դա • (da)",
      "name": "xcl-pron"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "դա",
        "10": "dma",
        "11": "դոցա",
        "12": "docʿa",
        "13": "դա",
        "14": "zda",
        "15": "դոսա",
        "16": "zdosa",
        "17": "դմանէ",
        "18": "i dmanē",
        "19": "դոցանէ",
        "2": "da",
        "20": "i docʿanē",
        "21": "դովաւ",
        "22": "dovaw",
        "23": "դոքօք 􂀿 դոքաւք",
        "24": "dokʿōkʿ 􂀿 dokʿawkʿ",
        "25": "դմա",
        "26": "i dma",
        "27": "դոսա",
        "28": "i dosa",
        "3": "դոքա",
        "4": "dokʿa",
        "5": "դորա",
        "6": "dora",
        "7": "դոցա",
        "8": "docʿa",
        "9": "դմա",
        "note": "these are also written as <i class=\"Armn mention\" lang=\"xcl\">դայ</i> (day), <i class=\"Armn mention\" lang=\"xcl\">դորայ</i> (doray), <i class=\"Armn mention\" lang=\"xcl\">դոքայ</i> (dokʿay), <i class=\"Armn mention\" lang=\"xcl\">դոցայ</i> (docʿay), <i class=\"Armn mention\" lang=\"xcl\">դմայ</i> (dmay), etc., when used with a deictic suffix",
        "type": "pronominal"
      },
      "name": "xcl-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Armenian",
  "lang_code": "xcl",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Armenian lemmas",
        "Old Armenian pronouns",
        "Old Armenian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "(conjunction) here is, there is; see here; be hold; but; now",
          "roman": "da awadik",
          "text": "դա աւադիկ",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "there you too",
          "roman": "dá ew dukʿ awadik",
          "text": "դա՛ եւ դուք աւադիկ",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "that (near the 2nd person)"
      ],
      "links": [
        [
          "that",
          "that"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(demonstrative) that (near the 2nd person)"
      ],
      "tags": [
        "demonstrative"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "roman": "ayd",
      "word": "այդ"
    },
    {
      "roman": "doyn",
      "word": "դոյն"
    },
    {
      "english": "day",
      "word": "դայ"
    }
  ],
  "word": "դա"
}
{
  "called_from": "parser/1227",
  "msg": "unmatched <nowiki>",
  "path": [
    "դա"
  ],
  "section": "Old Armenian",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "դա",
  "trace": null
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </nowiki>",
  "path": [
    "դա"
  ],
  "section": "Old Armenian",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "դա",
  "trace": null
}

{
  "called_from": "parser/1227",
  "msg": "unmatched <nowiki>",
  "path": [
    "դա"
  ],
  "section": "Old Armenian",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "դա",
  "trace": null
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </nowiki>",
  "path": [
    "դա"
  ],
  "section": "Old Armenian",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "դա",
  "trace": null
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-06-01 from the enwiktionary dump dated 2023-05-20 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.