"мути" meaning in All languages combined

Noun [Russian]

Forms: му́ти [canonical, feminine, inanimate, plural, singular], múti [romanization] IPA: [ˈmutʲɪ]
  1. genitive/dative/prepositional singular Tags: form-of Form of: муть (extra: mutʹ)
  2. nominative/accusative plural Tags: accusative, form-of, nominative, plural Form of: муть (extra: mutʹ)

Verb [Russian]

Forms: мути́ [canonical], mutí [romanization] IPA: [mʊˈtʲi]
  1. second-person singular imperative imperfective of мути́ть (mutítʹ) Tags: form-of, imperative, imperfective, second-person, singular Form of: мути́ть (extra: mutítʹ)

Download JSON data for мути meaning in All languages combined (2.3kB)

{
  "categories": [],
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "",
  "forms": [
    {
      "form": "му́ти",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine",
        "inanimate",
        "plural",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "múti",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "noun form",
        "g": "f-in",
        "g10": "",
        "g11": "",
        "g12": "",
        "g2": "f-in-p",
        "g3": "",
        "g4": "",
        "g5": "",
        "g6": "",
        "g7": "",
        "g8": "",
        "g9": "",
        "head": "му́ти",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "head5": "",
        "head6": "",
        "tr": "",
        "tr2": "",
        "tr3": "",
        "tr4": "",
        "tr5": "",
        "tr6": ""
      },
      "expansion": "му́ти (múti) f inan or f inan pl",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "му́ти",
        "2": "f-in",
        "g2": "f-in-p"
      },
      "expansion": "му́ти (múti) f inan or f inan pl",
      "name": "ru-noun form"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "mutʹ",
          "word": "муть"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive/dative/prepositional singular"
      ],
      "id": "мути-noun-sBSEr7te",
      "tags": [
        "form-of"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "mutʹ",
          "word": "муть"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nominative/accusative plural"
      ],
      "id": "мути-noun-w8jTzgGx",
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈmutʲɪ]"
    }
  ],
  "word": "мути"
}

{
  "categories": [],
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "",
  "forms": [
    {
      "form": "мути́",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "mutí",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "verb form",
        "head": "мути́"
      },
      "expansion": "мути́ (mutí)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "mutítʹ",
          "word": "мути́ть"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular imperative imperfective of мути́ть (mutítʹ)"
      ],
      "id": "мути-verb",
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "imperfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[mʊˈtʲi]"
    }
  ],
  "word": "мути"
}
{
  "categories": [],
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "",
  "forms": [
    {
      "form": "му́ти",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine",
        "inanimate",
        "plural",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "múti",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "noun form",
        "g": "f-in",
        "g10": "",
        "g11": "",
        "g12": "",
        "g2": "f-in-p",
        "g3": "",
        "g4": "",
        "g5": "",
        "g6": "",
        "g7": "",
        "g8": "",
        "g9": "",
        "head": "му́ти",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "head5": "",
        "head6": "",
        "tr": "",
        "tr2": "",
        "tr3": "",
        "tr4": "",
        "tr5": "",
        "tr6": ""
      },
      "expansion": "му́ти (múti) f inan or f inan pl",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "му́ти",
        "2": "f-in",
        "g2": "f-in-p"
      },
      "expansion": "му́ти (múti) f inan or f inan pl",
      "name": "ru-noun form"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "noun",
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈmutʲɪ]"
    }
  ],
  "word": "мути"
}

{
  "categories": [],
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "",
  "forms": [
    {
      "form": "мути́",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "mutí",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "verb form",
        "head": "мути́"
      },
      "expansion": "мути́ (mutí)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "verb",
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[mʊˈtʲi]"
    }
  ],
  "word": "мути"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2021-10-15 from the enwiktionary dump dated 2021-10-01 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.