"birîn" meaning in Kurmancî

See birîn in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /bɪˈriːn/, /bɪˈɾiːn/ Audio: LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav , LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav
Etymology: hevrehasoranî برین (birîn), farisî برین (birîn)... hemû têkildarî birîn (jê kirin, qet kirin) - li jortir binêrin.
  1. Ziyana li leşî, şkestina derekî yan xwînhatina ji parçeyekî leşî (bi taybetî ji ber ku fîşekek pê ketibe).
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: birîndar, birîndarî Translations: ахәра (āx°rā) (Abxazî), wond (Afrîkansî), plagë [feminine] (Albanî), lëndim [masculine] (Albanî), Wunde [feminine] (Almanî), Verletzung [feminine] (Almanî), pleagã [feminine] (Aromanî), aranã [feminine] (Aromanî), ranã [feminine] (Aromanî), yara (Azerî), xəsarət (Azerî), zauri (Baskî), яра (yara) (Başkîrî), йәрәхәт (yäräxät) (Başkîrî), ра́на (rána) [feminine] (Belarusî), ক্ষত (kkhôt) (Bengalî), জখম (jôkhôm) (Bengalî), ঘাত (ghat) (Bengalî), ра́на (rána) [feminine] (Bulgarî), ဒဏ်ရာ (danra) (Burmayî), lugad (Bîkoliya naverast), bunta [feminine] (Cimbrî), skade [common-gender] (Danmarkî), sår [gender-neutral] (Danmarkî), luka (Endonezyayî), cedera (Endonezyayî), lecet (Endonezyayî), جرح (gurḥ) [masculine] (Erebiya misrî), جُرْح (jurḥ) [masculine] (Erebî), վերք (verkʻ) (Ermenî), сэредькс (seredʹks) (Erzayî), керявкс (kerjavks) (Erzayî), vundo (Esperantoyî), haav (Estonî), хуе (huje) (Evenkî), хуи (huji) (Evenî), زخم (zaxm) (Farisî), gabbe [feminine] (Flamiya rojava), blessure [feminine] (Fransî), plaie [feminine] (Fransî), feride [feminine] (Friyolî), haava (Fînî), leòn [masculine] (Gaelîka skotî), ferida [feminine] (Galîsî), chaga [feminine] (Galîsî), mancadura [feminine] (Galîsî), ჭრილობა (č̣riloba) (Gurcî), blesi (Haîtî), घाव (ghāv) [masculine] (Hindî), wonde [feminine] (Holendî), verwonding [feminine] (Holendî), kwetsuur [feminine] (Holendî), (Japonî), 怪我 (Japonî), tatu (Javayiya kevn), tatu (Javayî), sugat (Kapampanganî), ferida [feminine] (Katalanî), τραῦμα (traûma) [gender-neutral] (Kevn), ὠτειλή (ōteilḗ) [feminine] (Kevn), жара (cara) (Kirgizî), жаракат (carakat) (Kirgizî), жараат (caraat) (Kirgizî), рана [feminine] (Kirîlî), 상처 (sangcheo) (Koreyî), තුවාලය (tuwālaya) (Kîngalî), brūce [feminine] (Latviyayî), plāga [feminine] (Latînî), vulnus [gender-neutral] (Latînî), rana [feminine] (Latînî), ບາດແຜ (bāt phǣ) (Lawsî), ບາດ (bāt) (Lawsî), ແຜ (phǣ) (Lawsî), Wonn [feminine] (Luksembûrgî), žaizda [feminine] (Lîtwanî), ра́на (rána) [feminine] (Makedonî), luka (Malezî), ferita [feminine] (Maltayî), pjaga [feminine] (Maltayî), 傷口 (shāngkǒu) (Mandarînî), 傷害 (shānghài) (Mandarînî), ᡶᡝᠶᡝ (feye) (Mançûyî), ᡶᡠᡵᡩᠠᠨ (furdan) (Mançûyî), tūnga (Maorî), wharatanga (Maorî), taotūtanga (Maorî), ai (Mbya guaraniyî), seb (Mecarî), сярядькс (sjarjadʹks) (Mokşayî), керф (kerf) (Mokşayî), шарх (šarh) (Mongolî), пуе (Nanayî), bliesseûthe [feminine] (Normandî), flein [gender-neutral] (Norweciya bokmålî), sår [gender-neutral] (Norwecî), skade [masculine] (Norwecî), ferida [feminine] (Oksîtanî), madaa (Oromoyî), цӕф (cæf) (Osetî), хъӕдгом (qædgom) (Osetî), جاراھەت (jarahet) (Oygurî), yara (Ozbekî), jarohat (Ozbekî), زخم (záxәm) [masculine] (Peştûyî), rana [feminine] (Polonî), ferimento [masculine] (Portugalî), ferida [feminine] (Portugalî), lesão [feminine] (Portugalî), mágoa [feminine] (Portugalî), machucado [masculine] (Portugalî), chaga [feminine] (Portugalî), жара (jara) (Qazaxî), жарақат (jaraqat) (Qazaxî), зақым (zaqym) (Qazaxî), plaja [feminine] (Romancî), plaga [feminine] (Romancî), plaia [feminine] (Romancî), pleja [feminine] (Romancî), rană (Romanyayî), plagă (Romanyayî), leziune [feminine] (Romanyayî), ра́на (rána) [feminine] (Rusî), ране́ние (ranénije) [gender-neutral] (Rusî), тра́вма (trávma) [feminine] (Rusî), क्षति (kṣati) [feminine] (Sanskrîtî), mada (Sidamoyî), rána [feminine] (Slovakî), rana [feminine] (Slovenî), qoon (Somalî), herida [feminine] (Spanî), llaga (Spanî), uvimbe (Swahîlî), jeraha (Swahîlî), skada [common-gender] (Swêdî), sår [gender-neutral] (Swêdî), захм (zaxm) (Tacikî), sugat (Tagalogî), புண் (puṇ) (Tamîlî), காயம் (kāyam) (Tamîlî), ayezzim [masculine] (Tarifitî), บาดแผล (Tayî), గాయము (gāyamu) (Telûgûyî), nyabo (Ternateyî), yara (Teteriya krîmî), җәрәхәт (cäräxät) (Teterî), ýara (Tirkmenî), hasar (Tirkî), yara (Tirkî), pīle (Toxarî B), балыг (balıg) (Tuvanî), རྨ (rma) (Tîbetî), گھاو (ghāv) (Urdûyî), vết thương (Viyetnamî), vun (Volapûkî), maka (Wutunhuayî), របួស (rɔbuəh) (Ximêrî), баас (baas) (Yakutî), וווּנד (vund) [feminine] (Yidîşî), τραύμα (trávma) [gender-neutral] (Yûnanî), πληγή (pligí) [feminine] (Yûnanî), πλήγωμα (plígoma) [gender-neutral] (Yûnanî), λαβωματιά (lavomatiá) [feminine] (Yûnanî), rána [feminine] (Çekî), ᎤᏐᏅᏅ (usonvnv) (Çerokî), чов (čow) (Çeçenî), атын (Çukçî), суран (suran) (Çuvaşî), bala (Çîçewayî), פֶּצַע (pétsa) [masculine] (Îbranî), פְּגִיעָה (p'gi'á) [feminine] (Îbranî), benn (Îngilîziya kevn), wund (Îngilîziya kevn), wounde (Îngilîziya navîn), hurt (Îngilîziya navîn), wound (Îngilîzî), haava (Îngriyî), raana (Îngriyî), чов (čow) (Îngûşî), créacht [feminine] (Îrlendî), áladh [masculine] (Îrlendî), lesione [feminine] (Îtalî), ferita [feminine] (Îtalî), sár [gender-neutral] (Îzlendî), ра́на (rána) [feminine] (Ûkraynî), ɓanguzi (Şîngazîcayî)

Noun

IPA: /bɪˈriːn/, /bɪˈɾiːn/ Audio: LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav , LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav
  1. jêkirin, kerkirin, qetkirin: birîna darên daristanê, birîna destê xwe bi bêdestî
    Sense id: ku-birîn-ku-noun-hRm2np~x
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: Schnitt [masculine] (Almanî), рязане (rjazane) [gender-neutral] (Bulgarî), hug [gender-neutral] (Danmarkî), coupe [feminine] (Fransî), entaille [feminine] (Fransî), leikkaus (Fînî), viilto (Fînî), gearradh [masculine] (Gaelîka skotî), corte [masculine] (Galîsî), გაჭრა (gač̣ra) (Gurcî), tall [masculine] (Katalanî), cirtiens (Latviyayî), kutt [gender-neutral] (Norwecî), krojenie [gender-neutral] (Polonî), corte [masculine] (Portugalî), tăiere [feminine] (Romanyayî), ре́зание (rézanije) [gender-neutral] (Rusî), corte [masculine] (Spanî), snitt [gender-neutral] (Swêdî), kesme (Tirkî), κόψιμο (kópsimo) (Yûnanî), řez (Çekî), říznutí (Çekî), חיתוך (khitúkh) [masculine] (Îbranî), cut (Îngilîzî), taglio [masculine] (Îtalî), skurður [masculine] (Îzlendî)

Noun

IPA: /bɪˈriːn/, /bɪˈɾiːn/ Audio: LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav , LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav
  1. birihan, qirbûn, qet neman, kokbirbûn
    Sense id: ku-birîn-ku-noun-RiALGM0Z
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: Aussterben [gender-neutral] (Almanî), estinción [feminine] (Astûrî), выміра́нне (vymiránnje) [gender-neutral] (Belarusî), загасване (zagasvane) [gender-neutral] (Bulgarî), потушаване (potušavane) [gender-neutral] (Bulgarî), uddøen [common-gender] (Danmarkî), tilintetgørelse [common-gender] (Danmarkî), udslettelse [common-gender] (Danmarkî), kepunahan (Endonezyayî), اِنْقِرَاض (inqirāḍ) [masculine] (Erebî), formorto (Esperantoyî), extinction [feminine] (Fransî), sukupuutto (Fînî), extinción [feminine] (Galîsî), გადაშენება (gadašeneba) (Gurcî), ამოწყვეტა (amoc̣q̇veṭa) (Gurcî), მოსპობა (mosṗoba) (Gurcî), ამოხოცვა (amoxocva) (Gurcî), ამოწყდომა (amoc̣q̇doma) (Gurcî), uitsterven (Holendî), 絶滅 (Japonî), extinció (Katalanî), 멸종 (myeoljong) (Koreyî), izmiršana [feminine] (Latviyayî), exstinctiō [feminine] (Latînî), extinctiō [feminine] (Latînî), izumiranje (Latînî), kepupusan (Malezî), 滅絕 (mièjué) (Mandarînî), meto (Maorî), kihalás (Mecarî), kipusztulás (Mecarî), utrydding [feminine] (Norweciya nînorskî), utdøying [feminine] (Norweciya nînorskî), wymieranie [gender-neutral] (Polonî), wygaszenie [gender-neutral] (Polonî), wymarcie [gender-neutral] (Polonî), wytępienie [gender-neutral] (Polonî), extinção (Portugalî), жойылу (joiylu) (Qazaxî), қырылу (qyrylu) (Qazaxî), вымира́ние (vymiránije) [gender-neutral] (Rusî), extinción [feminine] (Spanî), utrotning [common-gender] (Swêdî), paglipol (Tagalogî), lipol (Tagalogî), pagkalipol (Tagalogî), การสูญพันธุ์ (Tayî), àkúrun (Yorubayî), zánik [masculine] (Çekî), vymření [gender-neutral] (Çekî), הכחדה (hakkhada) [feminine] (Îbranî), extinction (Îngilîzî), útdauði [masculine] (Îzlendî), вимира́ння (vymyránnja) [gender-neutral] (Ûkraynî) Translations (qirbûn, kokbirbûn, qet neman): vyhynutí (Çekî)

Verb

IPA: /bɪˈriːn/, /bɪˈɾiːn/ Audio: LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav , LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav
Etymology: Ji proto-hindûewropî: *bʰrei- ("birîn"), proto-îranî: *brai- ("birîn"), avestayî: pairi.brī- ("birîn"), partî: bryn- ("birîn"), pehlewî: bryn- ("birîn"), farisî: burrīdan / burr- ("birîn"), belûçî: burrit / burr- ("birîn"), xunsarkî: brīnā / brīn- ("birîn")^(alfabeya arî), kurdî: Kurm. birīn / bir, soranî:birrîn (-birr-), wirrîn (-wirr-) ("birîn"), hewramî: birriyay / birr- ("birîn") , zazakî: birrnayene / birrn - ("birîn"), sanskrîtî: bhrī- ("ziyan danê"), rusî: brit ("hatin tiraşîn") Çavkanî: Cheung p.22, Watkins p.13, Etymonline | Pokorny: 166 Forms: dibirim [present], dibirî [present], dibire [present], dibirin [present], bibire [imperative, singular], bibirin [imperative, plural], birî [past], birî [past], birî [past], birî [past], –bir– [root, present], –birî– [root, past], ez dibirim [indicative, present, positive], ez nabirim [indicative, present, negative], min birî [indicative, past, positive], min nebirî [indicative, past, negative], tu dibirî [indicative, present, positive], tu nabirî [indicative, present, negative], te birî [indicative, past, positive], te nebirî [indicative, past, negative], ew dibire [indicative, present, positive], ew nabire [indicative, present, negative], wê/wî birî [indicative, past, positive], wê/wî nebirî [indicative, past, negative], em dibirin [indicative, present, positive], em nabirin [indicative, present, negative], me birî [indicative, past, positive], me nebirî [indicative, past, negative], hûn dibirin [indicative, present, positive], hûn nabirin [indicative, present, negative], we birî [indicative, past, positive], we nebirî [indicative, past, negative], ew dibirin [indicative, present, positive], ew nabirin [indicative, present, negative], wan birî [indicative, past, positive], wan nebirî [indicative, past, negative], min dibirî [imperfect, positive], min nedibirî [imperfect, negative], min birîbû [positive], min nebirîbû [negative], te dibirî [imperfect, positive], te nedibirî [imperfect, negative], te birîbû [positive], te nebirîbû [negative], wê/wî dibirî [imperfect, positive], wê/wî nedibirî [imperfect, negative], wê/wî birîbû [positive], wê/wî nebirîbû [negative], me dibirî [imperfect, positive], me nedibirî [imperfect, negative], me birîbû [positive], me nebirîbû [negative], we dibirî [imperfect, positive], we nedibirî [imperfect, negative], we birîbû [positive], we nebirîbû [negative], wan dibirî [imperfect, positive], wan nedibirî [imperfect, negative], wan birîbû [positive], wan nebirîbû [negative], ez ê bibirim [future, positive], ez ê nebirim [future, negative], minê birîbe [future, perfect, positive], minê nebirîbe [future, perfect, negative], tu yê bibirî [future, positive], tu yê nebirî [future, negative], teyê birîbe [future, perfect, positive], teyê nebirîbe [future, perfect, negative], ew ê bibire [future, positive], ew ê nebire [future, negative], wê/wîyê birîbe [future, perfect, positive], wê/wîyê nebirîbe [future, perfect, negative], em ê bibirin [future, positive], em ê nebirin [future, negative], meyê birîbe [future, perfect, positive], meyê nebirîbe [future, perfect, negative], hûn ê bibirin [future, positive], hûn ê nebirin [future, negative], weyê birîbe [future, perfect, positive], weyê nebirîbe [future, perfect, negative], ew ê bibirin [future, positive], ew ê nebirin [future, negative], wanê birîbe [future, perfect, positive], wanê nebirîbe [future, perfect, negative], min biriye [perfect, positive], min nebiriye [perfect, negative], min birîbûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min nebirîbûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te biriye [perfect, positive], te nebiriye [perfect, negative], te birîbûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te nebirîbûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî biriye [perfect, positive], wê/wî nebiriye [perfect, negative], wê/wî birîbûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî nebirîbûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me biriye [perfect, positive], me nebiriye [perfect, negative], me birîbûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me nebirîbûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we biriye [perfect, positive], we nebiriye [perfect, negative], we birîbûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we nebirîbûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan biriye [perfect, positive], wan nebiriye [perfect, negative], wan birîbûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan nebirîbûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez bibirim [present, subjunctive, positive], (bila) ez nebirim [present, subjunctive, negative], (bila) min birîbe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min nebirîbe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu bibirî [present, subjunctive, positive], (bila) tu nebirî [present, subjunctive, negative], (bila) te birîbe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te nebirîbe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bibire [present, subjunctive, positive], (bila) ew nebire [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî birîbe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nebirîbe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em bibirin [present, subjunctive, positive], (bila) em nebirin [present, subjunctive, negative], (bila) me birîbe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me nebirîbe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn bibirin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn nebirin [present, subjunctive, negative], (bila) we birîbe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we nebirîbe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bibirin [present, subjunctive, positive], (bila) ew nebirin [present, subjunctive, negative], (bila) wan birîbe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan nebirîbe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min bibiriya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min nebiriya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min birîbûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min nebirîbûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te bibiriya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te nebiriya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te birîbûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te nebirîbûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî bibiriya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nebiriya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî birîbûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nebirîbûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me bibiriya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me nebiriya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me birîbûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me nebirîbûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we bibiriya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we nebiriya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we birîbûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we nebirîbûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan bibiriya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan nebiriya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan birîbûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan nebirîbûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê bibiriya [present, conditional, positive], minê nebiriya [present, conditional, negative], minê birîbûya [preterite, conditional, positive], minê nebirîbûya [preterite, conditional, negative], teyê bibiriya [present, conditional, positive], teyê nebiriya [present, conditional, negative], teyê birîbûya [preterite, conditional, positive], teyê nebirîbûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê bibiriya [present, conditional, positive], wê/wîyê nebiriya [present, conditional, negative], wê/wîyê birîbûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê nebirîbûya [preterite, conditional, negative], meyê bibiriya [present, conditional, positive], meyê nebiriya [present, conditional, negative], meyê birîbûya [preterite, conditional, positive], meyê nebirîbûya [preterite, conditional, negative], weyê bibiriya [present, conditional, positive], weyê nebiriya [present, conditional, negative], weyê birîbûya [preterite, conditional, positive], weyê nebirîbûya [preterite, conditional, negative], wanê bibiriya [present, conditional, positive], wanê nebiriya [present, conditional, negative], wanê birîbûya [preterite, conditional, positive], wanê nebirîbûya [preterite, conditional, negative], (tu) bibire [imperative, present, positive], (tu) nebire [imperative, present, negative], (hûn) bibirin [imperative, present, positive], (hûn) nebirin [imperative, present, negative], بڕین, birrîn
  1. bi kêrê yan bivirî yan amûrek devtûj parçe kirin yan qet kirin yan ker kirin
    Sense id: ku-birîn-ku-verb-xHHV1eqd
  2. sekinandin, rawestandin, dawî lê anîn, bes kirin
    Sense id: ku-birîn-ku-verb-JAGfhbHn
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: birek, biriyayî, birî, birok, derbirîn, vebirîn Translations: sny (Afrîkansî), einschneiden (Almanî), кес (kes) (Altayiya başûrî), кезер (kezer) (Altayiya başûrî), 切るり (きるり, kiruri) (Amamî-oşimayiya bakurî), 切りゅむっ (きりゅむっ, kiryum) (Amamî-oşîmayiya başûrî), መቁረጥ (mäquräṭ) (Amharî), talju (Aromanî), talj (Aromanî), কটা (kota) (Asamî), কাটা (kata) (Asamî), kəsmək (Azerî), çapmaq (Azerî), ćina (Aşkunî), киҫеү (kiθew) (Başkîrî), ҡырҡыу (qïrqïw) (Başkîrî), киртеү (kirtew) (Başkîrî), рэ́заць (rézacʹ) (Belarusî), секчы́ (sjekčý) (Belarusî), рубі́ць (rubícʹ) (Belarusî), কাটা (kaṭa) (Bengalî), ре́жа (réža) (Bulgarî), ကိုက် (kuik) (Burmayî), ဆုန်း (hcun:) (Burmayî), တစ် (tac) (Burmayî), taljur (Dalmatî), skære (Danmarkî), snitte (Danmarkî), быс (bïs) (Dolganî), potong (Endonezyayî), memotong (Endonezyayî), جرح (jaraḥ) (Erebiya hîcazî), قطع (gaṭaʿ) (Erebiya hîcazî), جَرَحَ (jaraḥa) (Erebî), կտրել (ktrel) (Ermenî), tranĉi (Esperantoyî), минэми (minəmi) (Evenkî), хусчами (husçami) (Evenkî), بریدن (boridan) (Farisî), trenchier (Fransiya kevn), colper (Fransiya kevn), couper (Fransî), inciser (Fransî), taiâ (Friyolî), leikata (Fînî), geàrr (Gaelîka skotî), cortar (Galîsî), sarxar (Galîsî), tallar (Galîsî), გაჭრა (gač̣ra) (Gurcî), გაკვეთა (gaḳveta) (Gurcî), काटना (kāṭnā) (Hindî), snijden (Holendî), 切る (Japonî), ćia (Kamkata-viriyî), (cit³) (Kantonî), кесерге (Karaçay-balkarî), tallar (Katalanî), τέμνω (témnō) (Kevn), khuchuy (Keçwayî), ژَٹُن (ċaṭun) (Keşmîrî), 切ゆい (ちゆい, chiyui) (Kikaiyî), кесүү (kesüü) (Kirgizî), резати (Kirîlî), сећи (Kirîlî), сјећи (Kirîlî), 끊다 (kkeunta) (Koreyî), гесмек (gesmek) (Kumikî), туврамакъ (tuwramaq) (Kumikî), тилмек (tilmek) (Kumikî), 切ん (ちん, chin) (Kunigamî), griezt (Latviyayî), inseco (Latînî), incido (Latînî), rezati (Latînî), seći (Latînî), sjeći (Latînî), ຕັດ (tat) (Lawsî), taià (Lombardî), kirpti (Lîtwanî), сече (seče) (Makedonî), реже (reže) (Makedonî), (qiē) (Mandarînî), ᡤᡳᡵᡳᠮᠪᡳ (girimbi) (Mançûyî), ᠮᡝᡳᡨᡝᠮᠪᡳ (meitembi) (Mançûyî), ᡶᡠᡵᡠᠮᠪᡳ (furumbi) (Mançûyî), vág (Mecarî), megvág (Mecarî), (きぃー, ksïï) (Miyakoyî), хяргах (hjargah) (Mongolî), tequi (Nahwatliya klasîk), cotōna (Nahwatliya klasîk), муи- (Nanayî), taglià (Napolîtanî), кесуьв (kesüv) (Nogayî), coper (Normandî), 切ゅん (きゅん, kyun) (Oki-no-erabu), talhar (Oksîtanî), 切ーん (ちーん, chīn) (Okînawanî), muruu (Oromoyî), késmek (Oygurî), kesmoq (Ozbekî), tajé (Piedmontîsî), ciąć (Polonî), cortar (Portugalî), incisar (Portugalî), кесу (kesu) (Qazaxî), tarai (Rapanuyî), tagliar (Romancî), taglier (Romancî), tagler (Romancî), a tăia (Romanyayî), ре́зать (rézatʹ) (Rusî), поре́зать (porézatʹ) (Rusî), руби́ть (rubítʹ) (Rusî), поруби́ть (porubítʹ) (Rusî), छिनत्ति (chinátti) (Sanskrîtî), कृन्तति (kṛntáti) (Sanskrîtî), secare (Sardînî), tagghiari (Sicîlî), mur- (Sidamoyî), rezať (Slovakî), ťať (Slovakî), rezati (Slovenî), jarid (Somalî), sarid (Somalî), rězać (Sorbiya jorîn), rězaś (Sorbiya jêrîn), cortar (Spanî), incidir (Spanî), teukteuk (Sundanî), kukata (Swahîlî), skära (Swêdî), ꠇꠣꠐꠣ (xaṭa) (Sîlhetî), hiwa (Tagalogî), வெட்டு (veṭṭu) (Tamîlî), நறுக்கு (naṟukku) (Tamîlî), அரி (ari) (Tamîlî), tagghià (Tarantinoyî), ตัด (dtàt) (Tayî), кисү (kisü) (Teterî), tesi (Tetûmî), ቁረጽ (ḳuräṣ) (Tigrînî), kesmek (Tirkmenî), kesmek (Tirkî), biçmek (Tirkî), кеъсер (ke"ser) (Tofalarî), 切りぃ (きりぃ, kirï) (Toku-no-şîmayî), кезер (kezer) (Tuvanî), быжыр (bıjır) (Tuvanî), کاٹنا (kāṭnā) (Urdûyî), tajar (Venîsî), cắt (Viyetnamî), ćina (Waigalî), torri (Weylsî), кизерге (kizerge) (Xakasî), កាត់ (kat) (Ximêrî), 切すん (きぃすん, kïsun) (Yaeyamayî), быс (bıs) (Yakutî), tačikama (Yamanayî), האַקן (hakn) (Yidîşî), שנײַדן (shnaydn) (Yidîşî), 切ん (つん, tsun) (Yonagunî), 切ゅん (きゅん, kyun) (Yoronî), snieë (Zêlandî), řezat (Çekî), tít (Çekî), חתך (khatákh) (Îbranî), cut (Îngilîzî), leikata (Îngriyî), leikkoja (Îngriyî), gearr (Îrlendî), talgià (Îstriyotî), tagliare (Îtalî), incidere (Îtalî), skera (Îzlendî), рі́зати (rízaty) (Ûkraynî), руба́ти (rubáty) (Ûkraynî), кес- (kes-) (Ûrûmî), кес- (kes-) (Şorî), gǂháá (ǃXóõ)

Verb

IPA: /bɪˈriːn/, /bɪˈɾiːn/ Audio: LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav , LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav Forms: biran, birhan, birhîn, birihan, birihîn, biriyan, birîyan, biryan, vebiryan
  1. qir bûn, qut bûn, qet neman, hîç neman
    Sense id: ku-birîn-ku-verb-LS-ijQhL
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: birî Related terms: birandin Translations: انقراض (Erebî), مجزرة (Erebî), بتر (Erebî), قتل جماعي (Erebî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Amedê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî ji proto-hindûewropî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî ji proto-îranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Proto-hindûewropî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Proto-îranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"birîn\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"birîn\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "birek"
    },
    {
      "word": "biriyayî"
    },
    {
      "word": "birî"
    },
    {
      "word": "birok"
    },
    {
      "word": "derbirîn"
    },
    {
      "word": "vebirîn"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji proto-hindûewropî: *bʰrei- (\"birîn\"),\nproto-îranî: *brai- (\"birîn\"),\navestayî: pairi.brī- (\"birîn\"),\npartî: bryn- (\"birîn\"),\npehlewî: bryn- (\"birîn\"),\nfarisî: burrīdan / burr- (\"birîn\"),\nbelûçî: burrit / burr- (\"birîn\"),\nxunsarkî: brīnā / brīn- (\"birîn\")^(alfabeya arî),\nkurdî: Kurm. birīn / bir,\nsoranî:birrîn (-birr-), wirrîn (-wirr-) (\"birîn\"),\nhewramî: birriyay / birr- (\"birîn\") ,\nzazakî: birrnayene / birrn - (\"birîn\"),\nsanskrîtî: bhrī- (\"ziyan danê\"),\nrusî: brit (\"hatin tiraşîn\")\nÇavkanî: Cheung p.22, Watkins p.13, Etymonline | Pokorny: 166",
  "forms": [
    {
      "form": "dibirim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibirî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibire",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibirin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bibire",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bibirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "birî",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "birî",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "birî",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "birî",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–bir–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera birîn\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–birî–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera birîn\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dibirim",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nabirim",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min birî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nabirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te birî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibire",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nabire",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî birî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dibirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nabirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me birî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dibirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nabirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we birî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nabirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan birî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min birîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebirîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te birîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebirîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî birîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebirîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me birîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebirîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we birîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebirîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan birîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebirîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bibirim",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nebirim",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê birîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nebirîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nebirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê birîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nebirîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibire",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebire",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê birîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nebirîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bibirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nebirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê birîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nebirîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bibirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nebirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê birîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nebirîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê birîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nebirîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min biriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebiriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min birîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebirîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te biriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebiriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te birîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebirîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî biriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebiriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî birîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebirîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me biriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebiriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me birîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebirîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we biriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebiriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we birîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebirîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan biriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebiriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan birîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebirîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bibirim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nebirim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min birîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nebirîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bibirî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nebirî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te birîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nebirîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibire",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebire",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî birîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nebirîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bibirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nebirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me birîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nebirîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bibirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nebirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we birîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nebirîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan birîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nebirîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bibiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nebiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min birîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nebirîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bibiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nebiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te birîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nebirîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bibiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nebiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî birîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nebirîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bibiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nebiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me birîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nebirîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bibiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nebiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we birîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nebirîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bibiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nebiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan birîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nebirîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bibiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nebiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê birîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nebirîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bibiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nebiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê birîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nebirîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bibiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nebiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê birîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nebirîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bibiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nebiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê birîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nebirîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bibiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nebiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê birîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nebirîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bibiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nebiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê birîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nebirîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bibire",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nebire",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bibirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nebirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "بڕین",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "birrîn"
    }
  ],
  "hyphenation": "bi·rîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "bi kêrê yan bivirî yan amûrek devtûj parçe kirin yan qet kirin yan ker kirin"
      ],
      "id": "ku-birîn-ku-verb-xHHV1eqd"
    },
    {
      "glosses": [
        "sekinandin, rawestandin, dawî lê anîn, bes kirin"
      ],
      "id": "ku-birîn-ku-verb-JAGfhbHn"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɪˈriːn/"
    },
    {
      "ipa": "/bɪˈɾiːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "sny"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "einschneiden"
    },
    {
      "lang": "Altayiya başûrî",
      "lang_code": "alt",
      "roman": "kes",
      "word": "кес"
    },
    {
      "lang": "Altayiya başûrî",
      "lang_code": "alt",
      "roman": "kezer",
      "word": "кезер"
    },
    {
      "lang": "Amamî-oşimayiya bakurî",
      "lang_code": "ryn",
      "roman": "きるり, kiruri",
      "word": "切るり"
    },
    {
      "lang": "Amamî-oşîmayiya başûrî",
      "lang_code": "ams",
      "roman": "きりゅむっ, kiryum",
      "word": "切りゅむっ"
    },
    {
      "lang": "Amharî",
      "lang_code": "am",
      "roman": "mäquräṭ",
      "word": "መቁረጥ"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "talju"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "talj"
    },
    {
      "lang": "Aşkunî",
      "lang_code": "ask",
      "word": "ćina"
    },
    {
      "lang": "Asamî",
      "lang_code": "as",
      "roman": "kota",
      "word": "কটা"
    },
    {
      "lang": "Asamî",
      "lang_code": "as",
      "roman": "kata",
      "word": "কাটা"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "kəsmək"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "çapmaq"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "kiθew",
      "word": "киҫеү"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "qïrqïw",
      "word": "ҡырҡыу"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "kirtew",
      "word": "киртеү"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "rézacʹ",
      "word": "рэ́заць"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "sjekčý",
      "word": "секчы́"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "rubícʹ",
      "word": "рубі́ць"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "kaṭa",
      "word": "কাটা"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "réža",
      "word": "ре́жа"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "kuik",
      "word": "ကိုက်"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "hcun:",
      "word": "ဆုန်း"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "tac",
      "word": "တစ်"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "řezat"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "tít"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "cit³",
      "word": "切"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "qiē",
      "word": "切"
    },
    {
      "lang": "Dalmatî",
      "lang_code": "dlm",
      "word": "taljur"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "skære"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "snitte"
    },
    {
      "lang": "Dolganî",
      "lang_code": "dlg",
      "roman": "bïs",
      "word": "быс"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "potong"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "memotong"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "jaraḥa",
      "word": "جَرَحَ"
    },
    {
      "lang": "Erebiya hîcazî",
      "lang_code": "acw",
      "roman": "jaraḥ",
      "word": "جرح"
    },
    {
      "lang": "Erebiya hîcazî",
      "lang_code": "acw",
      "roman": "gaṭaʿ",
      "word": "قطع"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "ktrel",
      "word": "կտրել"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "tranĉi"
    },
    {
      "lang": "Evenkî",
      "lang_code": "evn",
      "roman": "minəmi",
      "word": "минэми"
    },
    {
      "lang": "Evenkî",
      "lang_code": "evn",
      "roman": "husçami",
      "word": "хусчами"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "boridan",
      "word": "بریدن"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "leikata"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "couper"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "inciser"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "trenchier"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "colper"
    },
    {
      "lang": "Friyolî",
      "lang_code": "fur",
      "word": "taiâ"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "geàrr"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "cortar"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "sarxar"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "tallar"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "gač̣ra",
      "word": "გაჭრა"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "gaḳveta",
      "word": "გაკვეთა"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "kāṭnā",
      "word": "काटना"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "snijden"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "khatákh",
      "word": "חתך"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "cut"
    },
    {
      "lang": "Îngriyî",
      "lang_code": "izh",
      "word": "leikata"
    },
    {
      "lang": "Îngriyî",
      "lang_code": "izh",
      "word": "leikkoja"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "word": "gearr"
    },
    {
      "lang": "Îstriyotî",
      "lang_code": "ist",
      "word": "talgià"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "tagliare"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "incidere"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "skera"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "切る"
    },
    {
      "lang": "Kamkata-viriyî",
      "lang_code": "bsh",
      "word": "ćia"
    },
    {
      "lang": "Karaçay-balkarî",
      "lang_code": "krc",
      "word": "кесерге"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "tallar"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "khuchuy"
    },
    {
      "lang": "Keşmîrî",
      "lang_code": "ks",
      "roman": "ċaṭun",
      "word": "ژَٹُن"
    },
    {
      "lang": "Kikaiyî",
      "lang_code": "kzg",
      "roman": "ちゆい, chiyui",
      "word": "切ゆい"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "kesüü",
      "word": "кесүү"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "kkeunta",
      "word": "끊다"
    },
    {
      "lang": "Kumikî",
      "lang_code": "kum",
      "roman": "gesmek",
      "word": "гесмек"
    },
    {
      "lang": "Kumikî",
      "lang_code": "kum",
      "roman": "tuwramaq",
      "word": "туврамакъ"
    },
    {
      "lang": "Kumikî",
      "lang_code": "kum",
      "roman": "tilmek",
      "word": "тилмек"
    },
    {
      "lang": "Kunigamî",
      "lang_code": "xug",
      "roman": "ちん, chin",
      "word": "切ん"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "inseco"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "incido"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "griezt"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "tat",
      "word": "ຕັດ"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "word": "kirpti"
    },
    {
      "lang": "Lombardî",
      "lang_code": "lmo",
      "word": "taià"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "seče",
      "word": "сече"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "reže",
      "word": "реже"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "girimbi",
      "word": "ᡤᡳᡵᡳᠮᠪᡳ"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "meitembi",
      "word": "ᠮᡝᡳᡨᡝᠮᠪᡳ"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "furumbi",
      "word": "ᡶᡠᡵᡠᠮᠪᡳ"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "vág"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "megvág"
    },
    {
      "lang": "Miyakoyî",
      "lang_code": "mvi",
      "roman": "きぃー, ksïï",
      "word": "切"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "hjargah",
      "word": "хяргах"
    },
    {
      "lang": "Nahwatliya klasîk",
      "lang_code": "nci",
      "word": "tequi"
    },
    {
      "lang": "Nahwatliya klasîk",
      "lang_code": "nci",
      "word": "cotōna"
    },
    {
      "lang": "Nanayî",
      "lang_code": "gld",
      "word": "муи-"
    },
    {
      "lang": "Napolîtanî",
      "lang_code": "nap",
      "word": "taglià"
    },
    {
      "lang": "Nogayî",
      "lang_code": "nog",
      "roman": "kesüv",
      "word": "кесуьв"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "coper"
    },
    {
      "lang": "Oki-no-erabu",
      "lang_code": "okn",
      "roman": "きゅん, kyun",
      "word": "切ゅん"
    },
    {
      "lang": "Okînawanî",
      "lang_code": "ryu",
      "roman": "ちーん, chīn",
      "word": "切ーん"
    },
    {
      "lang": "Oksîtanî",
      "lang_code": "oc",
      "word": "talhar"
    },
    {
      "lang": "Oromoyî",
      "lang_code": "om",
      "word": "muruu"
    },
    {
      "lang": "Oygurî",
      "lang_code": "ug",
      "word": "késmek"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "kesmoq"
    },
    {
      "lang": "Piedmontîsî",
      "lang_code": "pms",
      "word": "tajé"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "ciąć"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "cortar"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "incisar"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "kesu",
      "word": "кесу"
    },
    {
      "lang": "Rapanuyî",
      "lang_code": "rap",
      "word": "tarai"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "tagliar"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "taglier"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "tagler"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "a tăia"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "rézatʹ",
      "word": "ре́зать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "porézatʹ",
      "word": "поре́зать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "rubítʹ",
      "word": "руби́ть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "porubítʹ",
      "word": "поруби́ть"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "chinátti",
      "word": "छिनत्ति"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "kṛntáti",
      "word": "कृन्तति"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "secare"
    },
    {
      "lang": "Sicîlî",
      "lang_code": "scn",
      "word": "tagghiari"
    },
    {
      "lang": "Sidamoyî",
      "lang_code": "sid",
      "word": "mur-"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "резати"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "сећи"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "сјећи"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "rezati"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "seći"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "sjeći"
    },
    {
      "lang": "Sîlhetî",
      "lang_code": "syl",
      "roman": "xaṭa",
      "word": "ꠇꠣꠐꠣ"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "rezať"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "ťať"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "rezati"
    },
    {
      "lang": "Somalî",
      "lang_code": "so",
      "word": "jarid"
    },
    {
      "lang": "Somalî",
      "lang_code": "so",
      "word": "sarid"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jêrîn",
      "lang_code": "dsb",
      "word": "rězaś"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jorîn",
      "lang_code": "hsb",
      "word": "rězać"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "cortar"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "incidir"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "teukteuk"
    },
    {
      "lang": "Swahîlî",
      "lang_code": "sw",
      "word": "kukata"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "skära"
    },
    {
      "lang": "Şorî",
      "lang_code": "cjs",
      "roman": "kes-",
      "word": "кес-"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "hiwa"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "veṭṭu",
      "word": "வெட்டு"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "naṟukku",
      "word": "நறுக்கு"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "ari",
      "word": "அரி"
    },
    {
      "lang": "Tarantinoyî",
      "lang_code": "roa-tar",
      "word": "tagghià"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "dtàt",
      "word": "ตัด"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "kisü",
      "word": "кисү"
    },
    {
      "lang": "Tetûmî",
      "lang_code": "tet",
      "word": "tesi"
    },
    {
      "lang": "Tigrînî",
      "lang_code": "ti",
      "roman": "ḳuräṣ",
      "word": "ቁረጽ"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kesmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "biçmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "kesmek"
    },
    {
      "lang": "Tofalarî",
      "lang_code": "kim",
      "roman": "ke\"ser",
      "word": "кеъсер"
    },
    {
      "lang": "Toku-no-şîmayî",
      "lang_code": "tkn",
      "roman": "きりぃ, kirï",
      "word": "切りぃ"
    },
    {
      "lang": "Tuvanî",
      "lang_code": "tyv",
      "roman": "kezer",
      "word": "кезер"
    },
    {
      "lang": "Tuvanî",
      "lang_code": "tyv",
      "roman": "bıjır",
      "word": "быжыр"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "kāṭnā",
      "word": "کاٹنا"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "rízaty",
      "word": "рі́зати"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "rubáty",
      "word": "руба́ти"
    },
    {
      "lang": "Ûrûmî",
      "lang_code": "uum",
      "roman": "kes-",
      "word": "кес-"
    },
    {
      "lang": "Venîsî",
      "lang_code": "vec",
      "word": "tajar"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "cắt"
    },
    {
      "lang": "Waigalî",
      "lang_code": "wbk",
      "word": "ćina"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "word": "torri"
    },
    {
      "lang": "Xakasî",
      "lang_code": "kjh",
      "roman": "kizerge",
      "word": "кизерге"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "kat",
      "word": "កាត់"
    },
    {
      "lang": "Yaeyamayî",
      "lang_code": "rys",
      "roman": "きぃすん, kïsun",
      "word": "切すん"
    },
    {
      "lang": "Yakutî",
      "lang_code": "sah",
      "roman": "bıs",
      "word": "быс"
    },
    {
      "lang": "Yamanayî",
      "lang_code": "yag",
      "word": "tačikama"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "hakn",
      "word": "האַקן"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "shnaydn",
      "word": "שנײַדן"
    },
    {
      "lang": "Yonagunî",
      "lang_code": "yoi",
      "roman": "つん, tsun",
      "word": "切ん"
    },
    {
      "lang": "Yoronî",
      "lang_code": "yox",
      "roman": "きゅん, kyun",
      "word": "切ゅん"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "témnō",
      "word": "τέμνω"
    },
    {
      "lang": "Zêlandî",
      "lang_code": "zea",
      "word": "snieë"
    },
    {
      "lang": "ǃXóõ",
      "lang_code": "nmn",
      "word": "gǂháá"
    }
  ],
  "word": "birîn"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Amedê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Farisî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Soranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "birîndar"
    },
    {
      "word": "birîndarî"
    }
  ],
  "etymology_text": "hevrehasoranî برین (birîn), farisî برین (birîn)... hemû têkildarî birîn (jê kirin, qet kirin) - li jortir binêrin.",
  "hyphenation": "bi·rîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Feqiyê Teyran",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Feqiyê Teyran,",
          "text": "Avek mehîn im kemter imMin cerg û dil bûne birînSewda û dîn û ebter im"
        },
        {
          "ref": "Mele Mehmûdê Bayezîdî, Amadekar: Jan Dost Adat û Rusûmatnameê Ekradiye, Weşanxaneya Nûbihar, 2010, r. 128, ISBN 9789944360678",
          "text": "Û hindek ji wan heyîn esmayêd suryanî, hûrî bûne(fêr bûne), dixwînin. Û bi şîr û bi kêrê bedena xwe dibirrin û birîndar dikin. Lakin xwîn ji birînê bidernakevitin. Dîsanî filhal xweş dibitin û cihê birînê xuya nakitin."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Ziyana li leşî, şkestina derekî yan xwînhatina ji parçeyekî leşî\n (bi taybetî ji ber ku fîşekek pê ketibe)."
      ],
      "id": "ku-birîn-ku-noun-C3IA8C79"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɪˈriːn/"
    },
    {
      "ipa": "/bɪˈɾiːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Abxazî",
      "lang_code": "ab",
      "roman": "āx°rā",
      "word": "ахәра"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "wond"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "plagë"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "lëndim"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Wunde"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Verletzung"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "pleagã"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "aranã"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ranã"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "yara"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "xəsarət"
    },
    {
      "lang": "Baskî",
      "lang_code": "eu",
      "word": "zauri"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "yara",
      "word": "яра"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "yäräxät",
      "word": "йәрәхәт"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "rána",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ра́на"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "kkhôt",
      "word": "ক্ষত"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "jôkhôm",
      "word": "জখম"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "ghat",
      "word": "ঘাত"
    },
    {
      "lang": "Bîkoliya naverast",
      "lang_code": "bcl",
      "word": "lugad"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "rána",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ра́на"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "danra",
      "word": "ဒဏ်ရာ"
    },
    {
      "lang": "Cimbrî",
      "lang_code": "cim",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "bunta"
    },
    {
      "lang": "Çeçenî",
      "lang_code": "ce",
      "roman": "čow",
      "word": "чов"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "rána"
    },
    {
      "lang": "Çerokî",
      "lang_code": "chr",
      "roman": "usonvnv",
      "word": "ᎤᏐᏅᏅ"
    },
    {
      "lang": "Çîçewayî",
      "lang_code": "ny",
      "word": "bala"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shāngkǒu",
      "word": "傷口"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shānghài",
      "word": "傷害"
    },
    {
      "lang": "Çukçî",
      "lang_code": "ckt",
      "word": "атын"
    },
    {
      "lang": "Çuvaşî",
      "lang_code": "cv",
      "roman": "suran",
      "word": "суран"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "skade"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "sår"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "luka"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "cedera"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "lecet"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "jurḥ",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "جُرْح"
    },
    {
      "lang": "Erebiya misrî",
      "lang_code": "arz",
      "roman": "gurḥ",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "جرح"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "verkʻ",
      "word": "վերք"
    },
    {
      "lang": "Erzayî",
      "lang_code": "myv",
      "roman": "seredʹks",
      "word": "сэредькс"
    },
    {
      "lang": "Erzayî",
      "lang_code": "myv",
      "roman": "kerjavks",
      "word": "керявкс"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "vundo"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "haav"
    },
    {
      "lang": "Evenî",
      "lang_code": "eve",
      "roman": "huji",
      "word": "хуи"
    },
    {
      "lang": "Evenkî",
      "lang_code": "evn",
      "roman": "huje",
      "word": "хуе"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "zaxm",
      "word": "زخم"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "haava"
    },
    {
      "lang": "Flamiya rojava",
      "lang_code": "vls",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "gabbe"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "blessure"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "plaie"
    },
    {
      "lang": "Friyolî",
      "lang_code": "fur",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "feride"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leòn"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ferida"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "chaga"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "mancadura"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "č̣riloba",
      "word": "ჭრილობა"
    },
    {
      "lang": "Haîtî",
      "lang_code": "ht",
      "word": "blesi"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "ghāv",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "घाव"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "wonde"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "verwonding"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "kwetsuur"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "pétsa",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "פֶּצַע"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "p'gi'á",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "פְּגִיעָה"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "benn"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "wund"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya navîn",
      "lang_code": "enm",
      "word": "wounde"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya navîn",
      "lang_code": "enm",
      "word": "hurt"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wound"
    },
    {
      "lang": "Îngriyî",
      "lang_code": "izh",
      "word": "haava"
    },
    {
      "lang": "Îngriyî",
      "lang_code": "izh",
      "word": "raana"
    },
    {
      "lang": "Îngûşî",
      "lang_code": "inh",
      "roman": "čow",
      "word": "чов"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "créacht"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "áladh"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "lesione"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ferita"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "sár"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "傷"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "怪我"
    },
    {
      "lang": "Javayiya kevn",
      "lang_code": "kaw",
      "word": "tatu"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "tatu"
    },
    {
      "lang": "Kapampanganî",
      "lang_code": "pam",
      "word": "sugat"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ferida"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "cara",
      "word": "жара"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "carakat",
      "word": "жаракат"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "caraat",
      "word": "жараат"
    },
    {
      "lang": "Kîngalî",
      "lang_code": "si",
      "roman": "tuwālaya",
      "word": "තුවාලය"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "sangcheo",
      "word": "상처"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "plāga"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "vulnus"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "brūce"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "bāt phǣ",
      "word": "ບາດແຜ"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "bāt",
      "word": "ບາດ"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "phǣ",
      "word": "ແຜ"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "žaizda"
    },
    {
      "lang": "Luksembûrgî",
      "lang_code": "lb",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Wonn"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "rána",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ра́на"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "luka"
    },
    {
      "lang": "Maltayî",
      "lang_code": "mt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ferita"
    },
    {
      "lang": "Maltayî",
      "lang_code": "mt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "pjaga"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "feye",
      "word": "ᡶᡝᠶᡝ"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "furdan",
      "word": "ᡶᡠᡵᡩᠠᠨ"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "tūnga"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "wharatanga"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "taotūtanga"
    },
    {
      "lang": "Mbya guaraniyî",
      "lang_code": "gun",
      "word": "ai"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "seb"
    },
    {
      "lang": "Mokşayî",
      "lang_code": "mdf",
      "roman": "sjarjadʹks",
      "word": "сярядькс"
    },
    {
      "lang": "Mokşayî",
      "lang_code": "mdf",
      "roman": "kerf",
      "word": "керф"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "šarh",
      "word": "шарх"
    },
    {
      "lang": "Nanayî",
      "lang_code": "gld",
      "word": "пуе"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "bliesseûthe"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "sår"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "skade"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "flein"
    },
    {
      "lang": "Oksîtanî",
      "lang_code": "oc",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ferida"
    },
    {
      "lang": "Oromoyî",
      "lang_code": "om",
      "word": "madaa"
    },
    {
      "lang": "Osetî",
      "lang_code": "os",
      "roman": "cæf",
      "word": "цӕф"
    },
    {
      "lang": "Osetî",
      "lang_code": "os",
      "roman": "qædgom",
      "word": "хъӕдгом"
    },
    {
      "lang": "Oygurî",
      "lang_code": "ug",
      "roman": "jarahet",
      "word": "جاراھەت"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "yara"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "jarohat"
    },
    {
      "lang": "Peştûyî",
      "lang_code": "ps",
      "roman": "záxәm",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "زخم"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "rana"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "ferimento"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ferida"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "lesão"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "mágoa"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "machucado"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "chaga"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "jara",
      "word": "жара"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "jaraqat",
      "word": "жарақат"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "zaqym",
      "word": "зақым"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "plaja"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "plaga"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "plaia"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "pleja"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "rană"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "plagă"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "leziune"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "rána",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ра́на"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "ranénije",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "ране́ние"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "trávma",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "тра́вма"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "kṣati",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "क्षति"
    },
    {
      "lang": "Sidamoyî",
      "lang_code": "sid",
      "word": "mada"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "рана"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "rana"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "rána"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "rana"
    },
    {
      "lang": "Somalî",
      "lang_code": "so",
      "word": "qoon"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "herida"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "llaga"
    },
    {
      "lang": "Swahîlî",
      "lang_code": "sw",
      "word": "uvimbe"
    },
    {
      "lang": "Swahîlî",
      "lang_code": "sw",
      "word": "jeraha"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "skada"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "sår"
    },
    {
      "lang": "Şîngazîcayî",
      "lang_code": "zdj",
      "word": "ɓanguzi"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "zaxm",
      "word": "захм"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "sugat"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "puṇ",
      "word": "புண்"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "kāyam",
      "word": "காயம்"
    },
    {
      "lang": "Tarifitî",
      "lang_code": "rif",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "ayezzim"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "บาดแผล"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "roman": "gāyamu",
      "word": "గాయము"
    },
    {
      "lang": "Ternateyî",
      "lang_code": "tft",
      "word": "nyabo"
    },
    {
      "lang": "Teteriya krîmî",
      "lang_code": "crh",
      "word": "yara"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "cäräxät",
      "word": "җәрәхәт"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "hasar"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yara"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "ýara"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "rma",
      "word": "རྨ"
    },
    {
      "lang": "Toxarî B",
      "lang_code": "txb",
      "word": "pīle"
    },
    {
      "lang": "Tuvanî",
      "lang_code": "tyv",
      "roman": "balıg",
      "word": "балыг"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "ghāv",
      "word": "گھاو"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "rána",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ра́на"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "vết thương"
    },
    {
      "lang": "Volapûkî",
      "lang_code": "vo",
      "word": "vun"
    },
    {
      "lang": "Wutunhuayî",
      "lang_code": "wuh",
      "word": "maka"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "rɔbuəh",
      "word": "របួស"
    },
    {
      "lang": "Yakutî",
      "lang_code": "sah",
      "roman": "baas",
      "word": "баас"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "vund",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "וווּנד"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "trávma",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "τραύμα"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "pligí",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "πληγή"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "plígoma",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "πλήγωμα"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "lavomatiá",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "λαβωματιά"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "traûma",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "τραῦμα"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "ōteilḗ",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ὠτειλή"
    }
  ],
  "word": "birîn"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Amedê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "birî"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "biran"
    },
    {
      "form": "birhan"
    },
    {
      "form": "birhîn"
    },
    {
      "form": "birihan"
    },
    {
      "form": "birihîn"
    },
    {
      "form": "biriyan"
    },
    {
      "form": "birîyan"
    },
    {
      "form": "biryan"
    },
    {
      "form": "vebiryan"
    }
  ],
  "hyphenation": "bi·rîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "birandin"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "qir bûn, qut bûn, qet neman, hîç neman"
      ],
      "id": "ku-birîn-ku-verb-LS-ijQhL"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɪˈriːn/"
    },
    {
      "ipa": "/bɪˈɾiːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "انقراض"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "مجزرة"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "بتر"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "قتل جماعي"
    }
  ],
  "word": "birîn"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Amedê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "bi·rîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "jêkirin, kerkirin, qetkirin:\nbirîna darên daristanê,\nbirîna destê xwe bi bêdestî"
      ],
      "id": "ku-birîn-ku-noun-hRm2np~x"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɪˈriːn/"
    },
    {
      "ipa": "/bɪˈɾiːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "Schnitt"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "rjazane",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "рязане"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "řez"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "říznutí"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "hug"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "leikkaus"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "viilto"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "coupe"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "entaille"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "gearradh"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "corte"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "gač̣ra",
      "word": "გაჭრა"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "khitúkh",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "חיתוך"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "cut"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "taglio"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "skurður"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "tall"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "cirtiens"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "kutt"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "krojenie"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "corte"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "tăiere"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "rézanije",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "ре́зание"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "corte"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "snitt"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kesme"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "kópsimo",
      "word": "κόψιμο"
    }
  ],
  "word": "birîn"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Amedê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "bi·rîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "birihan, qirbûn, qet neman, kokbirbûn"
      ],
      "id": "ku-birîn-ku-noun-RiALGM0Z"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɪˈriːn/"
    },
    {
      "ipa": "/bɪˈɾiːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "Aussterben"
    },
    {
      "lang": "Astûrî",
      "lang_code": "ast",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "estinción"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "vymiránnje",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "выміра́нне"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "zagasvane",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "загасване"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "potušavane",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "потушаване"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "zánik"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "vymření"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "sense": "qirbûn, kokbirbûn, qet neman",
      "word": "vyhynutí"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "mièjué",
      "word": "滅絕"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "uddøen"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "tilintetgørelse"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "udslettelse"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "kepunahan"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "inqirāḍ",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "اِنْقِرَاض"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "formorto"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "sukupuutto"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "extinction"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "extinción"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "gadašeneba",
      "word": "გადაშენება"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "amoc̣q̇veṭa",
      "word": "ამოწყვეტა"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "mosṗoba",
      "word": "მოსპობა"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "amoxocva",
      "word": "ამოხოცვა"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "amoc̣q̇doma",
      "word": "ამოწყდომა"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "uitsterven"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "hakkhada",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "הכחדה"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "extinction"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "útdauði"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "絶滅"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "extinció"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "myeoljong",
      "word": "멸종"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "exstinctiō"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "extinctiō"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "izmiršana"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "kepupusan"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "meto"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "kihalás"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "kipusztulás"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "utrydding"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "utdøying"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "wymieranie"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "wygaszenie"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "wymarcie"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "wytępienie"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "extinção"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "joiylu",
      "word": "жойылу"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "qyrylu",
      "word": "қырылу"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "vymiránije",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "вымира́ние"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "izumiranje"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "extinción"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "utrotning"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "paglipol"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "lipol"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "pagkalipol"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "การสูญพันธุ์"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "vymyránnja",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "вимира́ння"
    },
    {
      "lang": "Yorubayî",
      "lang_code": "yo",
      "word": "àkúrun"
    }
  ],
  "word": "birîn"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Amedê",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî ji proto-hindûewropî",
    "Peyvên kurmancî ji proto-îranî",
    "Proto-hindûewropî",
    "Proto-îranî",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"birîn\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"birîn\"",
    "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "birek"
    },
    {
      "word": "biriyayî"
    },
    {
      "word": "birî"
    },
    {
      "word": "birok"
    },
    {
      "word": "derbirîn"
    },
    {
      "word": "vebirîn"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji proto-hindûewropî: *bʰrei- (\"birîn\"),\nproto-îranî: *brai- (\"birîn\"),\navestayî: pairi.brī- (\"birîn\"),\npartî: bryn- (\"birîn\"),\npehlewî: bryn- (\"birîn\"),\nfarisî: burrīdan / burr- (\"birîn\"),\nbelûçî: burrit / burr- (\"birîn\"),\nxunsarkî: brīnā / brīn- (\"birîn\")^(alfabeya arî),\nkurdî: Kurm. birīn / bir,\nsoranî:birrîn (-birr-), wirrîn (-wirr-) (\"birîn\"),\nhewramî: birriyay / birr- (\"birîn\") ,\nzazakî: birrnayene / birrn - (\"birîn\"),\nsanskrîtî: bhrī- (\"ziyan danê\"),\nrusî: brit (\"hatin tiraşîn\")\nÇavkanî: Cheung p.22, Watkins p.13, Etymonline | Pokorny: 166",
  "forms": [
    {
      "form": "dibirim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibirî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibire",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibirin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bibire",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bibirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "birî",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "birî",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "birî",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "birî",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–bir–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera birîn\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–birî–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera birîn\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dibirim",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nabirim",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min birî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nabirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te birî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibire",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nabire",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî birî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dibirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nabirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me birî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dibirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nabirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we birî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nabirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan birî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min birîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebirîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te birîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebirîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî birîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebirîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me birîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebirîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we birîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebirîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan birîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebirîbû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bibirim",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nebirim",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê birîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nebirîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bibirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nebirî",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê birîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nebirîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibire",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebire",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê birîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nebirîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bibirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nebirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê birîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nebirîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bibirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nebirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê birîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nebirîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê birîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nebirîbe",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min biriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebiriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min birîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebirîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te biriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebiriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te birîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebirîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî biriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebiriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî birîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebirîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me biriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebiriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me birîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebirîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we biriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebiriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we birîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebirîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan biriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebiriye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan birîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebirîbûye",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bibirim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nebirim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min birîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nebirîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bibirî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nebirî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te birîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nebirîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibire",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebire",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî birîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nebirîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bibirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nebirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me birîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nebirîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bibirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nebirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we birîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nebirîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan birîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nebirîbe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bibiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nebiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min birîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nebirîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bibiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nebiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te birîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nebirîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bibiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nebiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî birîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nebirîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bibiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nebiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me birîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nebirîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bibiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nebiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we birîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nebirîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bibiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nebiriya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan birîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nebirîbûya",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bibiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nebiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê birîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nebirîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bibiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nebiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê birîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nebirîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bibiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nebiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê birîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nebirîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bibiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nebiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê birîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nebirîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bibiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nebiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê birîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nebirîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bibiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nebiriya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê birîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nebirîbûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bibire",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nebire",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bibirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nebirin",
      "source": "Tewandin:birîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "بڕین",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "birrîn"
    }
  ],
  "hyphenation": "bi·rîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "bi kêrê yan bivirî yan amûrek devtûj parçe kirin yan qet kirin yan ker kirin"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "sekinandin, rawestandin, dawî lê anîn, bes kirin"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɪˈriːn/"
    },
    {
      "ipa": "/bɪˈɾiːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "sny"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "einschneiden"
    },
    {
      "lang": "Altayiya başûrî",
      "lang_code": "alt",
      "roman": "kes",
      "word": "кес"
    },
    {
      "lang": "Altayiya başûrî",
      "lang_code": "alt",
      "roman": "kezer",
      "word": "кезер"
    },
    {
      "lang": "Amamî-oşimayiya bakurî",
      "lang_code": "ryn",
      "roman": "きるり, kiruri",
      "word": "切るり"
    },
    {
      "lang": "Amamî-oşîmayiya başûrî",
      "lang_code": "ams",
      "roman": "きりゅむっ, kiryum",
      "word": "切りゅむっ"
    },
    {
      "lang": "Amharî",
      "lang_code": "am",
      "roman": "mäquräṭ",
      "word": "መቁረጥ"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "talju"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "talj"
    },
    {
      "lang": "Aşkunî",
      "lang_code": "ask",
      "word": "ćina"
    },
    {
      "lang": "Asamî",
      "lang_code": "as",
      "roman": "kota",
      "word": "কটা"
    },
    {
      "lang": "Asamî",
      "lang_code": "as",
      "roman": "kata",
      "word": "কাটা"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "kəsmək"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "çapmaq"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "kiθew",
      "word": "киҫеү"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "qïrqïw",
      "word": "ҡырҡыу"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "kirtew",
      "word": "киртеү"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "rézacʹ",
      "word": "рэ́заць"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "sjekčý",
      "word": "секчы́"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "rubícʹ",
      "word": "рубі́ць"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "kaṭa",
      "word": "কাটা"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "réža",
      "word": "ре́жа"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "kuik",
      "word": "ကိုက်"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "hcun:",
      "word": "ဆုန်း"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "tac",
      "word": "တစ်"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "řezat"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "tít"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "cit³",
      "word": "切"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "qiē",
      "word": "切"
    },
    {
      "lang": "Dalmatî",
      "lang_code": "dlm",
      "word": "taljur"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "skære"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "snitte"
    },
    {
      "lang": "Dolganî",
      "lang_code": "dlg",
      "roman": "bïs",
      "word": "быс"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "potong"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "memotong"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "jaraḥa",
      "word": "جَرَحَ"
    },
    {
      "lang": "Erebiya hîcazî",
      "lang_code": "acw",
      "roman": "jaraḥ",
      "word": "جرح"
    },
    {
      "lang": "Erebiya hîcazî",
      "lang_code": "acw",
      "roman": "gaṭaʿ",
      "word": "قطع"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "ktrel",
      "word": "կտրել"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "tranĉi"
    },
    {
      "lang": "Evenkî",
      "lang_code": "evn",
      "roman": "minəmi",
      "word": "минэми"
    },
    {
      "lang": "Evenkî",
      "lang_code": "evn",
      "roman": "husçami",
      "word": "хусчами"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "boridan",
      "word": "بریدن"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "leikata"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "couper"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "inciser"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "trenchier"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "colper"
    },
    {
      "lang": "Friyolî",
      "lang_code": "fur",
      "word": "taiâ"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "geàrr"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "cortar"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "sarxar"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "tallar"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "gač̣ra",
      "word": "გაჭრა"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "gaḳveta",
      "word": "გაკვეთა"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "kāṭnā",
      "word": "काटना"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "snijden"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "khatákh",
      "word": "חתך"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "cut"
    },
    {
      "lang": "Îngriyî",
      "lang_code": "izh",
      "word": "leikata"
    },
    {
      "lang": "Îngriyî",
      "lang_code": "izh",
      "word": "leikkoja"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "word": "gearr"
    },
    {
      "lang": "Îstriyotî",
      "lang_code": "ist",
      "word": "talgià"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "tagliare"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "incidere"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "skera"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "切る"
    },
    {
      "lang": "Kamkata-viriyî",
      "lang_code": "bsh",
      "word": "ćia"
    },
    {
      "lang": "Karaçay-balkarî",
      "lang_code": "krc",
      "word": "кесерге"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "tallar"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "khuchuy"
    },
    {
      "lang": "Keşmîrî",
      "lang_code": "ks",
      "roman": "ċaṭun",
      "word": "ژَٹُن"
    },
    {
      "lang": "Kikaiyî",
      "lang_code": "kzg",
      "roman": "ちゆい, chiyui",
      "word": "切ゆい"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "kesüü",
      "word": "кесүү"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "kkeunta",
      "word": "끊다"
    },
    {
      "lang": "Kumikî",
      "lang_code": "kum",
      "roman": "gesmek",
      "word": "гесмек"
    },
    {
      "lang": "Kumikî",
      "lang_code": "kum",
      "roman": "tuwramaq",
      "word": "туврамакъ"
    },
    {
      "lang": "Kumikî",
      "lang_code": "kum",
      "roman": "tilmek",
      "word": "тилмек"
    },
    {
      "lang": "Kunigamî",
      "lang_code": "xug",
      "roman": "ちん, chin",
      "word": "切ん"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "inseco"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "incido"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "griezt"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "tat",
      "word": "ຕັດ"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "word": "kirpti"
    },
    {
      "lang": "Lombardî",
      "lang_code": "lmo",
      "word": "taià"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "seče",
      "word": "сече"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "reže",
      "word": "реже"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "girimbi",
      "word": "ᡤᡳᡵᡳᠮᠪᡳ"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "meitembi",
      "word": "ᠮᡝᡳᡨᡝᠮᠪᡳ"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "furumbi",
      "word": "ᡶᡠᡵᡠᠮᠪᡳ"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "vág"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "megvág"
    },
    {
      "lang": "Miyakoyî",
      "lang_code": "mvi",
      "roman": "きぃー, ksïï",
      "word": "切"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "hjargah",
      "word": "хяргах"
    },
    {
      "lang": "Nahwatliya klasîk",
      "lang_code": "nci",
      "word": "tequi"
    },
    {
      "lang": "Nahwatliya klasîk",
      "lang_code": "nci",
      "word": "cotōna"
    },
    {
      "lang": "Nanayî",
      "lang_code": "gld",
      "word": "муи-"
    },
    {
      "lang": "Napolîtanî",
      "lang_code": "nap",
      "word": "taglià"
    },
    {
      "lang": "Nogayî",
      "lang_code": "nog",
      "roman": "kesüv",
      "word": "кесуьв"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "coper"
    },
    {
      "lang": "Oki-no-erabu",
      "lang_code": "okn",
      "roman": "きゅん, kyun",
      "word": "切ゅん"
    },
    {
      "lang": "Okînawanî",
      "lang_code": "ryu",
      "roman": "ちーん, chīn",
      "word": "切ーん"
    },
    {
      "lang": "Oksîtanî",
      "lang_code": "oc",
      "word": "talhar"
    },
    {
      "lang": "Oromoyî",
      "lang_code": "om",
      "word": "muruu"
    },
    {
      "lang": "Oygurî",
      "lang_code": "ug",
      "word": "késmek"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "kesmoq"
    },
    {
      "lang": "Piedmontîsî",
      "lang_code": "pms",
      "word": "tajé"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "ciąć"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "cortar"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "incisar"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "kesu",
      "word": "кесу"
    },
    {
      "lang": "Rapanuyî",
      "lang_code": "rap",
      "word": "tarai"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "tagliar"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "taglier"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "tagler"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "a tăia"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "rézatʹ",
      "word": "ре́зать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "porézatʹ",
      "word": "поре́зать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "rubítʹ",
      "word": "руби́ть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "porubítʹ",
      "word": "поруби́ть"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "chinátti",
      "word": "छिनत्ति"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "kṛntáti",
      "word": "कृन्तति"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "secare"
    },
    {
      "lang": "Sicîlî",
      "lang_code": "scn",
      "word": "tagghiari"
    },
    {
      "lang": "Sidamoyî",
      "lang_code": "sid",
      "word": "mur-"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "резати"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "сећи"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "сјећи"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "rezati"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "seći"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "sjeći"
    },
    {
      "lang": "Sîlhetî",
      "lang_code": "syl",
      "roman": "xaṭa",
      "word": "ꠇꠣꠐꠣ"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "rezať"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "ťať"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "rezati"
    },
    {
      "lang": "Somalî",
      "lang_code": "so",
      "word": "jarid"
    },
    {
      "lang": "Somalî",
      "lang_code": "so",
      "word": "sarid"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jêrîn",
      "lang_code": "dsb",
      "word": "rězaś"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jorîn",
      "lang_code": "hsb",
      "word": "rězać"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "cortar"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "incidir"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "teukteuk"
    },
    {
      "lang": "Swahîlî",
      "lang_code": "sw",
      "word": "kukata"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "skära"
    },
    {
      "lang": "Şorî",
      "lang_code": "cjs",
      "roman": "kes-",
      "word": "кес-"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "hiwa"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "veṭṭu",
      "word": "வெட்டு"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "naṟukku",
      "word": "நறுக்கு"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "ari",
      "word": "அரி"
    },
    {
      "lang": "Tarantinoyî",
      "lang_code": "roa-tar",
      "word": "tagghià"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "dtàt",
      "word": "ตัด"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "kisü",
      "word": "кисү"
    },
    {
      "lang": "Tetûmî",
      "lang_code": "tet",
      "word": "tesi"
    },
    {
      "lang": "Tigrînî",
      "lang_code": "ti",
      "roman": "ḳuräṣ",
      "word": "ቁረጽ"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kesmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "biçmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "kesmek"
    },
    {
      "lang": "Tofalarî",
      "lang_code": "kim",
      "roman": "ke\"ser",
      "word": "кеъсер"
    },
    {
      "lang": "Toku-no-şîmayî",
      "lang_code": "tkn",
      "roman": "きりぃ, kirï",
      "word": "切りぃ"
    },
    {
      "lang": "Tuvanî",
      "lang_code": "tyv",
      "roman": "kezer",
      "word": "кезер"
    },
    {
      "lang": "Tuvanî",
      "lang_code": "tyv",
      "roman": "bıjır",
      "word": "быжыр"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "kāṭnā",
      "word": "کاٹنا"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "rízaty",
      "word": "рі́зати"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "rubáty",
      "word": "руба́ти"
    },
    {
      "lang": "Ûrûmî",
      "lang_code": "uum",
      "roman": "kes-",
      "word": "кес-"
    },
    {
      "lang": "Venîsî",
      "lang_code": "vec",
      "word": "tajar"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "cắt"
    },
    {
      "lang": "Waigalî",
      "lang_code": "wbk",
      "word": "ćina"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "word": "torri"
    },
    {
      "lang": "Xakasî",
      "lang_code": "kjh",
      "roman": "kizerge",
      "word": "кизерге"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "kat",
      "word": "កាត់"
    },
    {
      "lang": "Yaeyamayî",
      "lang_code": "rys",
      "roman": "きぃすん, kïsun",
      "word": "切すん"
    },
    {
      "lang": "Yakutî",
      "lang_code": "sah",
      "roman": "bıs",
      "word": "быс"
    },
    {
      "lang": "Yamanayî",
      "lang_code": "yag",
      "word": "tačikama"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "hakn",
      "word": "האַקן"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "shnaydn",
      "word": "שנײַדן"
    },
    {
      "lang": "Yonagunî",
      "lang_code": "yoi",
      "roman": "つん, tsun",
      "word": "切ん"
    },
    {
      "lang": "Yoronî",
      "lang_code": "yox",
      "roman": "きゅん, kyun",
      "word": "切ゅん"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "témnō",
      "word": "τέμνω"
    },
    {
      "lang": "Zêlandî",
      "lang_code": "zea",
      "word": "snieë"
    },
    {
      "lang": "ǃXóõ",
      "lang_code": "nmn",
      "word": "gǂháá"
    }
  ],
  "word": "birîn"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Amedê",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Farisî",
    "Kurmancî",
    "Soranî"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "birîndar"
    },
    {
      "word": "birîndarî"
    }
  ],
  "etymology_text": "hevrehasoranî برین (birîn), farisî برین (birîn)... hemû têkildarî birîn (jê kirin, qet kirin) - li jortir binêrin.",
  "hyphenation": "bi·rîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Feqiyê Teyran",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Feqiyê Teyran,",
          "text": "Avek mehîn im kemter imMin cerg û dil bûne birînSewda û dîn û ebter im"
        },
        {
          "ref": "Mele Mehmûdê Bayezîdî, Amadekar: Jan Dost Adat û Rusûmatnameê Ekradiye, Weşanxaneya Nûbihar, 2010, r. 128, ISBN 9789944360678",
          "text": "Û hindek ji wan heyîn esmayêd suryanî, hûrî bûne(fêr bûne), dixwînin. Û bi şîr û bi kêrê bedena xwe dibirrin û birîndar dikin. Lakin xwîn ji birînê bidernakevitin. Dîsanî filhal xweş dibitin û cihê birînê xuya nakitin."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Ziyana li leşî, şkestina derekî yan xwînhatina ji parçeyekî leşî\n (bi taybetî ji ber ku fîşekek pê ketibe)."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɪˈriːn/"
    },
    {
      "ipa": "/bɪˈɾiːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Abxazî",
      "lang_code": "ab",
      "roman": "āx°rā",
      "word": "ахәра"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "wond"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "plagë"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "lëndim"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Wunde"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Verletzung"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "pleagã"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "aranã"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ranã"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "yara"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "xəsarət"
    },
    {
      "lang": "Baskî",
      "lang_code": "eu",
      "word": "zauri"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "yara",
      "word": "яра"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "yäräxät",
      "word": "йәрәхәт"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "rána",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ра́на"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "kkhôt",
      "word": "ক্ষত"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "jôkhôm",
      "word": "জখম"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "ghat",
      "word": "ঘাত"
    },
    {
      "lang": "Bîkoliya naverast",
      "lang_code": "bcl",
      "word": "lugad"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "rána",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ра́на"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "danra",
      "word": "ဒဏ်ရာ"
    },
    {
      "lang": "Cimbrî",
      "lang_code": "cim",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "bunta"
    },
    {
      "lang": "Çeçenî",
      "lang_code": "ce",
      "roman": "čow",
      "word": "чов"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "rána"
    },
    {
      "lang": "Çerokî",
      "lang_code": "chr",
      "roman": "usonvnv",
      "word": "ᎤᏐᏅᏅ"
    },
    {
      "lang": "Çîçewayî",
      "lang_code": "ny",
      "word": "bala"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shāngkǒu",
      "word": "傷口"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shānghài",
      "word": "傷害"
    },
    {
      "lang": "Çukçî",
      "lang_code": "ckt",
      "word": "атын"
    },
    {
      "lang": "Çuvaşî",
      "lang_code": "cv",
      "roman": "suran",
      "word": "суран"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "skade"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "sår"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "luka"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "cedera"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "lecet"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "jurḥ",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "جُرْح"
    },
    {
      "lang": "Erebiya misrî",
      "lang_code": "arz",
      "roman": "gurḥ",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "جرح"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "verkʻ",
      "word": "վերք"
    },
    {
      "lang": "Erzayî",
      "lang_code": "myv",
      "roman": "seredʹks",
      "word": "сэредькс"
    },
    {
      "lang": "Erzayî",
      "lang_code": "myv",
      "roman": "kerjavks",
      "word": "керявкс"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "vundo"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "haav"
    },
    {
      "lang": "Evenî",
      "lang_code": "eve",
      "roman": "huji",
      "word": "хуи"
    },
    {
      "lang": "Evenkî",
      "lang_code": "evn",
      "roman": "huje",
      "word": "хуе"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "zaxm",
      "word": "زخم"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "haava"
    },
    {
      "lang": "Flamiya rojava",
      "lang_code": "vls",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "gabbe"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "blessure"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "plaie"
    },
    {
      "lang": "Friyolî",
      "lang_code": "fur",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "feride"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leòn"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ferida"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "chaga"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "mancadura"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "č̣riloba",
      "word": "ჭრილობა"
    },
    {
      "lang": "Haîtî",
      "lang_code": "ht",
      "word": "blesi"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "ghāv",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "घाव"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "wonde"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "verwonding"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "kwetsuur"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "pétsa",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "פֶּצַע"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "p'gi'á",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "פְּגִיעָה"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "benn"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "wund"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya navîn",
      "lang_code": "enm",
      "word": "wounde"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya navîn",
      "lang_code": "enm",
      "word": "hurt"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wound"
    },
    {
      "lang": "Îngriyî",
      "lang_code": "izh",
      "word": "haava"
    },
    {
      "lang": "Îngriyî",
      "lang_code": "izh",
      "word": "raana"
    },
    {
      "lang": "Îngûşî",
      "lang_code": "inh",
      "roman": "čow",
      "word": "чов"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "créacht"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "áladh"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "lesione"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ferita"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "sár"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "傷"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "怪我"
    },
    {
      "lang": "Javayiya kevn",
      "lang_code": "kaw",
      "word": "tatu"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "tatu"
    },
    {
      "lang": "Kapampanganî",
      "lang_code": "pam",
      "word": "sugat"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ferida"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "cara",
      "word": "жара"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "carakat",
      "word": "жаракат"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "caraat",
      "word": "жараат"
    },
    {
      "lang": "Kîngalî",
      "lang_code": "si",
      "roman": "tuwālaya",
      "word": "තුවාලය"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "sangcheo",
      "word": "상처"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "plāga"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "vulnus"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "brūce"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "bāt phǣ",
      "word": "ບາດແຜ"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "bāt",
      "word": "ບາດ"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "phǣ",
      "word": "ແຜ"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "žaizda"
    },
    {
      "lang": "Luksembûrgî",
      "lang_code": "lb",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Wonn"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "rána",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ра́на"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "luka"
    },
    {
      "lang": "Maltayî",
      "lang_code": "mt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ferita"
    },
    {
      "lang": "Maltayî",
      "lang_code": "mt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "pjaga"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "feye",
      "word": "ᡶᡝᠶᡝ"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "furdan",
      "word": "ᡶᡠᡵᡩᠠᠨ"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "tūnga"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "wharatanga"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "taotūtanga"
    },
    {
      "lang": "Mbya guaraniyî",
      "lang_code": "gun",
      "word": "ai"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "seb"
    },
    {
      "lang": "Mokşayî",
      "lang_code": "mdf",
      "roman": "sjarjadʹks",
      "word": "сярядькс"
    },
    {
      "lang": "Mokşayî",
      "lang_code": "mdf",
      "roman": "kerf",
      "word": "керф"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "šarh",
      "word": "шарх"
    },
    {
      "lang": "Nanayî",
      "lang_code": "gld",
      "word": "пуе"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "bliesseûthe"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "sår"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "skade"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "flein"
    },
    {
      "lang": "Oksîtanî",
      "lang_code": "oc",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ferida"
    },
    {
      "lang": "Oromoyî",
      "lang_code": "om",
      "word": "madaa"
    },
    {
      "lang": "Osetî",
      "lang_code": "os",
      "roman": "cæf",
      "word": "цӕф"
    },
    {
      "lang": "Osetî",
      "lang_code": "os",
      "roman": "qædgom",
      "word": "хъӕдгом"
    },
    {
      "lang": "Oygurî",
      "lang_code": "ug",
      "roman": "jarahet",
      "word": "جاراھەت"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "yara"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "jarohat"
    },
    {
      "lang": "Peştûyî",
      "lang_code": "ps",
      "roman": "záxәm",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "زخم"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "rana"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "ferimento"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ferida"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "lesão"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "mágoa"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "machucado"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "chaga"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "jara",
      "word": "жара"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "jaraqat",
      "word": "жарақат"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "zaqym",
      "word": "зақым"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "plaja"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "plaga"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "plaia"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "pleja"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "rană"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "plagă"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "leziune"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "rána",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ра́на"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "ranénije",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "ране́ние"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "trávma",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "тра́вма"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "kṣati",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "क्षति"
    },
    {
      "lang": "Sidamoyî",
      "lang_code": "sid",
      "word": "mada"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "рана"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "rana"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "rána"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "rana"
    },
    {
      "lang": "Somalî",
      "lang_code": "so",
      "word": "qoon"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "herida"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "llaga"
    },
    {
      "lang": "Swahîlî",
      "lang_code": "sw",
      "word": "uvimbe"
    },
    {
      "lang": "Swahîlî",
      "lang_code": "sw",
      "word": "jeraha"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "skada"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "sår"
    },
    {
      "lang": "Şîngazîcayî",
      "lang_code": "zdj",
      "word": "ɓanguzi"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "zaxm",
      "word": "захм"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "sugat"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "puṇ",
      "word": "புண்"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "kāyam",
      "word": "காயம்"
    },
    {
      "lang": "Tarifitî",
      "lang_code": "rif",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "ayezzim"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "บาดแผล"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "roman": "gāyamu",
      "word": "గాయము"
    },
    {
      "lang": "Ternateyî",
      "lang_code": "tft",
      "word": "nyabo"
    },
    {
      "lang": "Teteriya krîmî",
      "lang_code": "crh",
      "word": "yara"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "cäräxät",
      "word": "җәрәхәт"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "hasar"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yara"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "ýara"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "rma",
      "word": "རྨ"
    },
    {
      "lang": "Toxarî B",
      "lang_code": "txb",
      "word": "pīle"
    },
    {
      "lang": "Tuvanî",
      "lang_code": "tyv",
      "roman": "balıg",
      "word": "балыг"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "ghāv",
      "word": "گھاو"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "rána",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ра́на"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "vết thương"
    },
    {
      "lang": "Volapûkî",
      "lang_code": "vo",
      "word": "vun"
    },
    {
      "lang": "Wutunhuayî",
      "lang_code": "wuh",
      "word": "maka"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "rɔbuəh",
      "word": "របួស"
    },
    {
      "lang": "Yakutî",
      "lang_code": "sah",
      "roman": "baas",
      "word": "баас"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "vund",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "וווּנד"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "trávma",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "τραύμα"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "pligí",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "πληγή"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "plígoma",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "πλήγωμα"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "lavomatiá",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "λαβωματιά"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "traûma",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "τραῦμα"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "ōteilḗ",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ὠτειλή"
    }
  ],
  "word": "birîn"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Amedê",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "birî"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "biran"
    },
    {
      "form": "birhan"
    },
    {
      "form": "birhîn"
    },
    {
      "form": "birihan"
    },
    {
      "form": "birihîn"
    },
    {
      "form": "biriyan"
    },
    {
      "form": "birîyan"
    },
    {
      "form": "biryan"
    },
    {
      "form": "vebiryan"
    }
  ],
  "hyphenation": "bi·rîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "birandin"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "qir bûn, qut bûn, qet neman, hîç neman"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɪˈriːn/"
    },
    {
      "ipa": "/bɪˈɾiːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "انقراض"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "مجزرة"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "بتر"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "قتل جماعي"
    }
  ],
  "word": "birîn"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Amedê",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "bi·rîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "jêkirin, kerkirin, qetkirin:\nbirîna darên daristanê,\nbirîna destê xwe bi bêdestî"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɪˈriːn/"
    },
    {
      "ipa": "/bɪˈɾiːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "Schnitt"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "rjazane",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "рязане"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "řez"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "říznutí"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "hug"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "leikkaus"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "viilto"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "coupe"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "entaille"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "gearradh"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "corte"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "gač̣ra",
      "word": "გაჭრა"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "khitúkh",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "חיתוך"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "cut"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "taglio"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "skurður"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "tall"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "cirtiens"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "kutt"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "krojenie"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "corte"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "tăiere"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "rézanije",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "ре́зание"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "corte"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "snitt"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kesme"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "kópsimo",
      "word": "κόψιμο"
    }
  ],
  "word": "birîn"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Amedê",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "bi·rîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "birihan, qirbûn, qet neman, kokbirbûn"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɪˈriːn/"
    },
    {
      "ipa": "/bɪˈɾiːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d5/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-birîn.wav"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-birîn.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-birîn.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "Aussterben"
    },
    {
      "lang": "Astûrî",
      "lang_code": "ast",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "estinción"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "vymiránnje",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "выміра́нне"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "zagasvane",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "загасване"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "potušavane",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "потушаване"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "zánik"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "vymření"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "sense": "qirbûn, kokbirbûn, qet neman",
      "word": "vyhynutí"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "mièjué",
      "word": "滅絕"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "uddøen"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "tilintetgørelse"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "udslettelse"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "kepunahan"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "inqirāḍ",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "اِنْقِرَاض"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "formorto"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "sukupuutto"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "extinction"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "extinción"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "gadašeneba",
      "word": "გადაშენება"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "amoc̣q̇veṭa",
      "word": "ამოწყვეტა"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "mosṗoba",
      "word": "მოსპობა"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "amoxocva",
      "word": "ამოხოცვა"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "amoc̣q̇doma",
      "word": "ამოწყდომა"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "uitsterven"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "hakkhada",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "הכחדה"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "extinction"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "útdauði"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "絶滅"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "extinció"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "myeoljong",
      "word": "멸종"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "exstinctiō"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "extinctiō"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "izmiršana"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "kepupusan"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "meto"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "kihalás"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "kipusztulás"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "utrydding"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "utdøying"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "wymieranie"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "wygaszenie"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "wymarcie"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "wytępienie"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "extinção"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "joiylu",
      "word": "жойылу"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "qyrylu",
      "word": "қырылу"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "vymiránije",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "вымира́ние"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "izumiranje"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "extinción"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "utrotning"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "paglipol"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "lipol"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "pagkalipol"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "การสูญพันธุ์"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "vymyránnja",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "вимира́ння"
    },
    {
      "lang": "Yorubayî",
      "lang_code": "yo",
      "word": "àkúrun"
    }
  ],
  "word": "birîn"
}

Download raw JSONL data for birîn meaning in Kurmancî (65.4kB)

{
  "called_from": "XYZunsorted",
  "msg": "Unknown title: Pend",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Pend",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "XYZunsorted",
  "msg": "Unknown title: Tewîn",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Tewîn",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "birîn"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "birîn",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "birîn",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "birîn",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "birîn",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted",
  "path": [
    "birîn",
    "Template:deng",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Bilêvkirin",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted",
  "path": [
    "birîn",
    "Template:deng",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Bilêvkirin",
  "title": "birîn",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.