"dobiti" meaning in Serbo-Croatian

See dobiti in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Forms: добити [Cyrillic]
Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{sh-noun form}} dobiti (Cyrillic spelling добити)
  1. inflection of dobit:
    genitive/dative/vocative/locative/instrumental singular
    Tags: dative, form-of, genitive, instrumental, locative, singular, vocative
    Sense id: en-dobiti-sh-noun-GoOEACT6 Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 31 31 20 12 6
  2. inflection of dobit:
    nominative/genitive/accusative/vocative plural
    Tags: accusative, form-of, genitive, nominative, plural, vocative
    Sense id: en-dobiti-sh-noun-M183n9q5 Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 31 31 20 12 6
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb

IPA: /dǒbiti/
Head templates: {{sh-verb|a=pf|head=dòbiti}} dòbiti pf (Cyrillic spelling до̀бити) Inflection templates: {{sh-conj|a.1p=dobismo|a.1s=dobih|a.2p=dobiste|a.2s=dobi|a.3p=dobiše|a.3s=dobi|app.fp=dobile|app.fs=dobila|app.mp=dobili|app.ms=dobio|app.np=dobila|app.ns=dobilo|f1.hr=dobit|f1.stem=dobi|impt.1p=dobijmo|impt.2p=dobijte|impt.2s=dobij|p.va=dȍbīvši|ppp.fp=dobivene|ppp.fs=dobivena|ppp.mp=dobiveni|ppp.ms=dobiven|ppp.np=dobivena|ppp.ns=dobiveno|pr.1p=dobijemo|pr.1s=dobijem|pr.2p=dobijete|pr.2s=dobiješ|pr.3p=dobiju|pr.3s=dobije}} Forms: dòbiti [canonical, perfective], до̀бити [Cyrillic], no-table-tags [table-tags], dobiti [infinitive], - [adverbial, present], dȍbīvši [adverbial, past], - [noun-from-verb], dobijem [first-person, present, singular], dobiješ [present, second-person, singular], dobije [present, singular, third-person], dobijemo [first-person, plural, present], dobijete [plural, present, second-person], dobiju [plural, present, third-person], dobit ću [first-person, future, future-i, singular], dobiću [first-person, future, future-i, singular], dobit ćeš [future, future-i, second-person, singular], dobićeš [future, future-i, second-person, singular], dobit će [future, future-i, singular, third-person], dobiće [future, future-i, singular, third-person], dobit ćemo [first-person, future, future-i, plural], dobićemo [first-person, future, future-i, plural], dobit ćete [future, future-i, plural, second-person], dobićete [future, future-i, plural, second-person], dobit će [future, future-i, plural, third-person], dobiće [future, future-i, plural, third-person], bȕdēm dobio [first-person, future, future-ii, singular], bȕdēš dobio [future, future-ii, second-person, singular], bȕdē dobio [future, future-ii, singular, third-person], bȕdēmo dobili [first-person, future, future-ii, plural], bȕdēte dobili [future, future-ii, plural, second-person], bȕdū dobili [future, future-ii, plural, third-person], dobio sam [first-person, past, perfect, singular], dobio si [past, perfect, second-person, singular], dobio je [past, perfect, singular, third-person], dobili smo [first-person, past, perfect, plural], dobili ste [past, perfect, plural, second-person], dobili su [past, perfect, plural, third-person], bȉo sam dobio [first-person, past, pluperfect, singular], bȉo si dobio [past, pluperfect, second-person, singular], bȉo je dobio [past, pluperfect, singular, third-person], bíli smo dobili [first-person, past, pluperfect, plural], bíli ste dobili [past, pluperfect, plural, second-person], bíli su dobili [past, pluperfect, plural, third-person], dobih [aorist, first-person, past, singular], dobi [aorist, past, second-person, singular], dobi [aorist, past, singular, third-person], dobismo [aorist, first-person, past, plural], dobiste [aorist, past, plural, second-person], dobiše [aorist, past, plural, third-person], dobio bih [conditional, conditional-i, first-person, singular], dobio bi [conditional, conditional-i, second-person, singular], dobio bi [conditional, conditional-i, singular, third-person], dobili bismo [conditional, conditional-i, first-person, plural], dobili biste [conditional, conditional-i, plural, second-person], dobili bi [conditional, conditional-i, plural, third-person], bȉo bih dobio [conditional, conditional-ii, first-person, singular], bȉo bi dobio [conditional, conditional-ii, second-person, singular], bȉo bi dobio [conditional, conditional-ii, singular, third-person], bíli bismo dobili [conditional, conditional-ii, first-person, plural], bíli biste dobili [conditional, conditional-ii, plural, second-person], bíli bi dobili [conditional, conditional-ii, plural, third-person], - [first-person, imperative, singular], dobij [imperative, second-person, singular], - [imperative, singular, third-person], dobijmo [first-person, imperative, plural], dobijte [imperative, plural, second-person], - [imperative, plural, third-person], dobio [active, masculine, participle, past, singular], dobila [active, feminine, participle, past, singular], dobilo [active, neuter, participle, past, singular], dobili [active, masculine, participle, past, plural], dobile [active, feminine, participle, past, plural], dobila [active, neuter, participle, past, plural], dobiven [masculine, participle, passive, past, singular], dobivena [feminine, participle, passive, past, singular], dobiveno [neuter, participle, passive, past, singular], dobiveni [masculine, participle, passive, past, plural], dobivene [feminine, participle, passive, past, plural], dobivena [neuter, participle, passive, past, plural]
  1. (transitive) to receive, get, obtain, acquire Tags: transitive
    Sense id: en-dobiti-sh-verb-gZ~hX6AW Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 31 31 20 12 6
  2. (transitive) to win (game, prize, suit) Tags: transitive
    Sense id: en-dobiti-sh-verb-lgsL99dQ Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 31 31 20 12 6
  3. (transitive) to gain (time, weight, importance, magnitude etc.) Tags: transitive
    Sense id: en-dobiti-sh-verb-Ljc3~tzj
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: predòbiti, pridòbiti, zadòbiti Related terms: dobívati [imperfective]
Etymology number: 1

Inflected forms

Download JSON data for dobiti meaning in Serbo-Croatian (11.9kB)

{
  "antonyms": [
    {
      "word": "izgubiti"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "predòbiti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "pridòbiti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "zadòbiti"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "dòbiti",
      "tags": [
        "canonical",
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "до̀бити",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sh-conj\n",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dȍbīvši",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "dobijem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiješ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobije",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobijemo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dobijete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiju",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobit ću",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiću",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobit ćeš",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobićeš",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobit će",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiće",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobit ćemo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobićemo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobit ćete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobićete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobit će",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiće",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bȕdēm dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bȕdēš dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bȕdē dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bȕdēmo dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bȕdēte dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bȕdū dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobio sam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobio si",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobio je",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobili smo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobili ste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobili su",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bȉo sam dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bȉo si dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bȉo je dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bíli smo dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bíli ste dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bíli su dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobih",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobismo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiše",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobio bih",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobio bi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobio bi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobili bismo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobili biste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobili bi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bȉo bih dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bȉo bi dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bȉo bi dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bíli bismo dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bíli biste dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bíli bi dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobij",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobijmo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobijte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobila",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobilo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "neuter",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobile",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobila",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "neuter",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiven",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobivena",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiveno",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiveni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobivene",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobivena",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "a": "pf",
        "head": "dòbiti"
      },
      "expansion": "dòbiti pf (Cyrillic spelling до̀бити)",
      "name": "sh-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "do‧bi‧ti"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "a.1p": "dobismo",
        "a.1s": "dobih",
        "a.2p": "dobiste",
        "a.2s": "dobi",
        "a.3p": "dobiše",
        "a.3s": "dobi",
        "app.fp": "dobile",
        "app.fs": "dobila",
        "app.mp": "dobili",
        "app.ms": "dobio",
        "app.np": "dobila",
        "app.ns": "dobilo",
        "f1.hr": "dobit",
        "f1.stem": "dobi",
        "impt.1p": "dobijmo",
        "impt.2p": "dobijte",
        "impt.2s": "dobij",
        "p.va": "dȍbīvši",
        "ppp.fp": "dobivene",
        "ppp.fs": "dobivena",
        "ppp.mp": "dobiveni",
        "ppp.ms": "dobiven",
        "ppp.np": "dobivena",
        "ppp.ns": "dobiveno",
        "pr.1p": "dobijemo",
        "pr.1s": "dobijem",
        "pr.2p": "dobijete",
        "pr.2s": "dobiješ",
        "pr.3p": "dobiju",
        "pr.3s": "dobije"
      },
      "name": "sh-conj"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "tags": [
        "imperfective"
      ],
      "word": "dobívati"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 31 20 12 6",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to receive, get, obtain, acquire"
      ],
      "id": "en-dobiti-sh-verb-gZ~hX6AW",
      "links": [
        [
          "receive",
          "receive"
        ],
        [
          "get",
          "get"
        ],
        [
          "obtain",
          "obtain"
        ],
        [
          "acquire",
          "acquire"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to receive, get, obtain, acquire"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 31 20 12 6",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to win (game, prize, suit)"
      ],
      "id": "en-dobiti-sh-verb-lgsL99dQ",
      "links": [
        [
          "win",
          "win"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to win (game, prize, suit)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to gain (time, weight, importance, magnitude etc.)"
      ],
      "id": "en-dobiti-sh-verb-Ljc3~tzj",
      "links": [
        [
          "gain",
          "gain"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to gain (time, weight, importance, magnitude etc.)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dǒbiti/"
    }
  ],
  "word": "dobiti"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "forms": [
    {
      "form": "добити",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "dobiti (Cyrillic spelling добити)",
      "name": "sh-noun form"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 31 20 12 6",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of dobit:",
        "genitive/dative/vocative/locative/instrumental singular"
      ],
      "id": "en-dobiti-sh-noun-GoOEACT6",
      "links": [
        [
          "dobit",
          "dobit#Serbo-Croatian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "genitive",
        "instrumental",
        "locative",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 31 20 12 6",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of dobit:",
        "nominative/genitive/accusative/vocative plural"
      ],
      "id": "en-dobiti-sh-noun-M183n9q5",
      "links": [
        [
          "dobit",
          "dobit#Serbo-Croatian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "genitive",
        "nominative",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "word": "dobiti"
}
{
  "antonyms": [
    {
      "word": "izgubiti"
    }
  ],
  "categories": [
    "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
    "Serbo-Croatian lemmas",
    "Serbo-Croatian non-lemma forms",
    "Serbo-Croatian noun forms",
    "Serbo-Croatian perfective verbs",
    "Serbo-Croatian terms with IPA pronunciation",
    "Serbo-Croatian verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "predòbiti"
    },
    {
      "word": "pridòbiti"
    },
    {
      "word": "zadòbiti"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "dòbiti",
      "tags": [
        "canonical",
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "до̀бити",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sh-conj\n",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dȍbīvši",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "dobijem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiješ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobije",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobijemo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dobijete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiju",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobit ću",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiću",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobit ćeš",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobićeš",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobit će",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiće",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobit ćemo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobićemo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobit ćete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobićete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobit će",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiće",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bȕdēm dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bȕdēš dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bȕdē dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bȕdēmo dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-ii",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bȕdēte dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bȕdū dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "future-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobio sam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobio si",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobio je",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobili smo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobili ste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobili su",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bȉo sam dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bȉo si dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bȉo je dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bíli smo dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bíli ste dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bíli su dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobih",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobismo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiše",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobio bih",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobio bi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobio bi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobili bismo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobili biste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobili bi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bȉo bih dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bȉo bi dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bȉo bi dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bíli bismo dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bíli biste dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "bíli bi dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobij",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobijmo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobijte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dobio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobila",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobilo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "neuter",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobili",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobile",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobila",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "neuter",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiven",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobivena",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiveno",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dobiveni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobivene",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dobivena",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "a": "pf",
        "head": "dòbiti"
      },
      "expansion": "dòbiti pf (Cyrillic spelling до̀бити)",
      "name": "sh-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "do‧bi‧ti"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "a.1p": "dobismo",
        "a.1s": "dobih",
        "a.2p": "dobiste",
        "a.2s": "dobi",
        "a.3p": "dobiše",
        "a.3s": "dobi",
        "app.fp": "dobile",
        "app.fs": "dobila",
        "app.mp": "dobili",
        "app.ms": "dobio",
        "app.np": "dobila",
        "app.ns": "dobilo",
        "f1.hr": "dobit",
        "f1.stem": "dobi",
        "impt.1p": "dobijmo",
        "impt.2p": "dobijte",
        "impt.2s": "dobij",
        "p.va": "dȍbīvši",
        "ppp.fp": "dobivene",
        "ppp.fs": "dobivena",
        "ppp.mp": "dobiveni",
        "ppp.ms": "dobiven",
        "ppp.np": "dobivena",
        "ppp.ns": "dobiveno",
        "pr.1p": "dobijemo",
        "pr.1s": "dobijem",
        "pr.2p": "dobijete",
        "pr.2s": "dobiješ",
        "pr.3p": "dobiju",
        "pr.3s": "dobije"
      },
      "name": "sh-conj"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "tags": [
        "imperfective"
      ],
      "word": "dobívati"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to receive, get, obtain, acquire"
      ],
      "links": [
        [
          "receive",
          "receive"
        ],
        [
          "get",
          "get"
        ],
        [
          "obtain",
          "obtain"
        ],
        [
          "acquire",
          "acquire"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to receive, get, obtain, acquire"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to win (game, prize, suit)"
      ],
      "links": [
        [
          "win",
          "win"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to win (game, prize, suit)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to gain (time, weight, importance, magnitude etc.)"
      ],
      "links": [
        [
          "gain",
          "gain"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to gain (time, weight, importance, magnitude etc.)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dǒbiti/"
    }
  ],
  "word": "dobiti"
}

{
  "categories": [
    "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
    "Serbo-Croatian non-lemma forms",
    "Serbo-Croatian noun forms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "forms": [
    {
      "form": "добити",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "dobiti (Cyrillic spelling добити)",
      "name": "sh-noun form"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of dobit:",
        "genitive/dative/vocative/locative/instrumental singular"
      ],
      "links": [
        [
          "dobit",
          "dobit#Serbo-Croatian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "genitive",
        "instrumental",
        "locative",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of dobit:",
        "nominative/genitive/accusative/vocative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "dobit",
          "dobit#Serbo-Croatian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "genitive",
        "nominative",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "word": "dobiti"
}
{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dobiti/Serbo-Croatian 'Number' base_tags=set()",
  "path": [
    "dobiti"
  ],
  "section": "Serbo-Croatian",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobiti",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Serbo-Croatian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-21 from the enwiktionary dump dated 2024-06-06 using wiktextract (6c02f21 and 0136956). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.