"-ih₂" meaning in Proto-Indo-European

See -ih₂ in All languages combined, or Wiktionary

Suffix

Etymology: From *-h₂. Etymology templates: {{m|ine-pro|*-h₂}} *-h₂ Head templates: {{head|ine-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|g=f|head=*(é)-ih₂}} *(é)-ih₂ f Inflection templates: {{ine-decl-noun-mf|(é)-ih₂|(Ø)-yéh₂|ac=proterokinetic}} Forms: (é)-ih₂ [canonical, feminine], no-table-tags [table-tags], -ih₂ [nominative, singular], é-ih₂ [nominative, singular], -ih₂h₁ [dual, nominative], -ih₂h₁e [dual, nominative], é₁ [dual, nominative], é₁e [dual, nominative], -ih₂es [nominative, plural], é-ih₂es [nominative, plural], -ih₂ [singular, vocative], é-ih₂ [singular, vocative], -ih₂h₁ [dual, vocative], -ih₂h₁e [dual, vocative], é₁ [dual, vocative], é₁e [dual, vocative], -ih₂es [plural, vocative], é-ih₂es [plural, vocative], -ih₂m̥ [accusative, singular], é-ih₂m̥ [accusative, singular], -ih₂h₁ [accusative, dual], -ih₂h₁e [accusative, dual], é₁ [accusative, dual], é₁e [accusative, dual], -ih₂m̥s [accusative, plural], é-ih₂m̥s [accusative, plural], -yéh₂s [genitive, singular], Ø-yéh₂s [genitive, singular], - [dual, genitive], -yéh₂oHom [genitive, plural], Ø-yéh₂oHom [genitive, plural], -yéh₂s [ablative, singular], Ø-yéh₂s [ablative, singular], - [ablative, dual], -yéh₂mos [ablative, plural], Ø-yéh₂mos [ablative, plural], -yéh₂ey [dative, singular], Ø-yéh₂ey [dative, singular], - [dative, dual], -yéh₂mos [dative, plural], Ø-yéh₂mos [dative, plural], -yéh₂ [locative, singular], Ø-yéh₂ [locative, singular], -yéh₂i [locative, singular], Ø-yéh₂i [locative, singular], - [dual, locative], -yéh₂su [locative, plural], Ø-yéh₂su [locative, plural], -yéh₂h₁ [instrumental, singular], Ø-yéh₂h₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], -yéh₂mis [instrumental, plural], Ø-yéh₂mis [instrumental, plural]
  1. Feminizes athematic nominal stems. Tags: morpheme, reconstruction Derived forms: -tr-ih₂, -w-ih₂ Related terms: -éh₂
    Sense id: en--ih₂-ine-pro-suffix-n19G3gPB

Download JSON data for -ih₂ meaning in Proto-Indo-European (8.1kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sqj-pro",
            "2": "*-jā"
          },
          "expansion": "Proto-Albanian: *-jā",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Albanian: *-jā"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sq",
            "2": "-e"
          },
          "expansion": "Albanian: -e",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Albanian: -e"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-bsl-pro",
            "2": "*-īˀ"
          },
          "expansion": "Proto-Balto-Slavic: *-īˀ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Balto-Slavic: *-īˀ"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-i"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic: *-i",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Slavic: *-i"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cel-pro",
            "2": "*-ī"
          },
          "expansion": "Proto-Celtic: *-ī",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Celtic: *-ī"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gem-pro",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Proto-Germanic:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Germanic: *-ī/*-jō"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "iir-pro",
            "2": "*-iH"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Iranian: *-iH",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Iranian: *-iH"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "inc-pro",
            "2": "*-iH"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Aryan: *-iH",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Aryan: *-iH"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sa",
            "2": "-ई"
          },
          "expansion": "Sanskrit: -ई (-ī)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sanskrit: -ई (-ī)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ira-pro",
            "2": "*-iH"
          },
          "expansion": "Proto-Iranian: *-iH",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Iranian: *-iH"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ae",
            "2": "-𐬍"
          },
          "expansion": "Avestan: -𐬍 (-ī)",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ae",
            "2": "𐬀𐬤𐬵𐬍",
            "t": "lady"
          },
          "expansion": "𐬀𐬤𐬵𐬍 (aŋᵛhī, “lady”)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ae",
            "2": "𐬀𐬵𐬎",
            "t": "lord"
          },
          "expansion": "𐬀𐬵𐬎 (ahu, “lord”)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Avestan: -𐬍 (-ī) (e.g. 𐬀𐬤𐬵𐬍 (aŋᵛhī, “lady”) is a feminine form of 𐬀𐬵𐬎 (ahu, “lord”))"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-toc-pro",
            "2": "*-ā"
          },
          "expansion": "Proto-Tocharian: *-ā",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Tocharian: *-ā"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xto",
            "2": "-ā"
          },
          "expansion": "Tocharian A: -ā",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Tocharian A: -ā"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "txb",
            "2": "-ā",
            "3": "-a"
          },
          "expansion": "Tocharian B: -ā, -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Tocharian B: -ā, -a"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grk-pro",
            "2": ""
          },
          "expansion": "Proto-Hellenic:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Hellenic:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-ιᾰ",
            "3": "-σσᾰ",
            "4": "-ττᾰ",
            "5": "-ρα",
            "6": "-ινᾰ",
            "7": "-ιρᾰ",
            "8": "-ζᾰ",
            "alt4": "-V̄ρᾰ"
          },
          "expansion": "Ancient Greek: -ιᾰ (-ia), -σσᾰ (-ssa), -ττᾰ (-tta), -V̄ρᾰ (-V̄ra), -ινᾰ (-ina), -ιρᾰ (-ira), -ζᾰ (-za)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ancient Greek: -ιᾰ (-ia), -σσᾰ (-ssa), -ττᾰ (-tta), -V̄ρᾰ (-V̄ra), -ινᾰ (-ina), -ιρᾰ (-ira), -ζᾰ (-za)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-h₂"
      },
      "expansion": "*-h₂",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From *-h₂.",
  "forms": [
    {
      "form": "(é)-ih₂",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ih₂m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ih₂m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂oHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂oHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂ey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂ey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂su",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂su",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂mis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂mis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "f",
        "head": "*(é)-ih₂"
      },
      "expansion": "*(é)-ih₂ f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-ih₂",
        "2": "(Ø)-yéh₂",
        "ac": "proterokinetic"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-ih₂",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "derived": [
        {
          "word": "-tr-ih₂"
        },
        {
          "word": "-w-ih₂"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Feminizes athematic nominal stems."
      ],
      "id": "en--ih₂-ine-pro-suffix-n19G3gPB",
      "related": [
        {
          "word": "-éh₂"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ih₂"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "-tr-ih₂"
    },
    {
      "word": "-w-ih₂"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sqj-pro",
            "2": "*-jā"
          },
          "expansion": "Proto-Albanian: *-jā",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Albanian: *-jā"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sq",
            "2": "-e"
          },
          "expansion": "Albanian: -e",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Albanian: -e"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-bsl-pro",
            "2": "*-īˀ"
          },
          "expansion": "Proto-Balto-Slavic: *-īˀ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Balto-Slavic: *-īˀ"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-i"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic: *-i",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Slavic: *-i"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cel-pro",
            "2": "*-ī"
          },
          "expansion": "Proto-Celtic: *-ī",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Celtic: *-ī"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gem-pro",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Proto-Germanic:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Germanic: *-ī/*-jō"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "iir-pro",
            "2": "*-iH"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Iranian: *-iH",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Iranian: *-iH"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "inc-pro",
            "2": "*-iH"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Aryan: *-iH",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Aryan: *-iH"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sa",
            "2": "-ई"
          },
          "expansion": "Sanskrit: -ई (-ī)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sanskrit: -ई (-ī)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ira-pro",
            "2": "*-iH"
          },
          "expansion": "Proto-Iranian: *-iH",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Iranian: *-iH"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ae",
            "2": "-𐬍"
          },
          "expansion": "Avestan: -𐬍 (-ī)",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ae",
            "2": "𐬀𐬤𐬵𐬍",
            "t": "lady"
          },
          "expansion": "𐬀𐬤𐬵𐬍 (aŋᵛhī, “lady”)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ae",
            "2": "𐬀𐬵𐬎",
            "t": "lord"
          },
          "expansion": "𐬀𐬵𐬎 (ahu, “lord”)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Avestan: -𐬍 (-ī) (e.g. 𐬀𐬤𐬵𐬍 (aŋᵛhī, “lady”) is a feminine form of 𐬀𐬵𐬎 (ahu, “lord”))"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-toc-pro",
            "2": "*-ā"
          },
          "expansion": "Proto-Tocharian: *-ā",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Tocharian: *-ā"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xto",
            "2": "-ā"
          },
          "expansion": "Tocharian A: -ā",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Tocharian A: -ā"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "txb",
            "2": "-ā",
            "3": "-a"
          },
          "expansion": "Tocharian B: -ā, -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Tocharian B: -ā, -a"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grk-pro",
            "2": ""
          },
          "expansion": "Proto-Hellenic:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Hellenic:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-ιᾰ",
            "3": "-σσᾰ",
            "4": "-ττᾰ",
            "5": "-ρα",
            "6": "-ινᾰ",
            "7": "-ιρᾰ",
            "8": "-ζᾰ",
            "alt4": "-V̄ρᾰ"
          },
          "expansion": "Ancient Greek: -ιᾰ (-ia), -σσᾰ (-ssa), -ττᾰ (-tta), -V̄ρᾰ (-V̄ra), -ινᾰ (-ina), -ιρᾰ (-ira), -ζᾰ (-za)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ancient Greek: -ιᾰ (-ia), -σσᾰ (-ssa), -ττᾰ (-tta), -V̄ρᾰ (-V̄ra), -ινᾰ (-ina), -ιρᾰ (-ira), -ζᾰ (-za)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-h₂"
      },
      "expansion": "*-h₂",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From *-h₂.",
  "forms": [
    {
      "form": "(é)-ih₂",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ih₂m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-ih₂m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ih₂m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂oHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂oHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂ey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂ey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂su",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂su",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-yéh₂mis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-yéh₂mis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "f",
        "head": "*(é)-ih₂"
      },
      "expansion": "*(é)-ih₂ f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-ih₂",
        "2": "(Ø)-yéh₂",
        "ac": "proterokinetic"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-ih₂",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-éh₂"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Indo-European feminine suffixes",
        "Proto-Indo-European lemmas",
        "Proto-Indo-European noun-forming suffixes",
        "Proto-Indo-European proterokinetic ih₂-stem nouns",
        "Proto-Indo-European suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "Feminizes athematic nominal stems."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ih₂"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Indo-European dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-13 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (ee658f9 and be4df6b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.