"hwarjaz" meaning in Proto-Germanic

See hwarjaz in All languages combined, or Wiktionary

Determiner

IPA: /ˈxʷɑr.jɑz/
Etymology: From earlier *kʷoryos, from Proto-Indo-European *kʷ-. Etymology templates: {{inh|gem-pro|ine-pro|*kʷ-}} Proto-Indo-European *kʷ- Inflection templates: {{gem-decl-adj}} Forms: strong [table-tags], hwarjaz [masculine, nominative, singular, strong], hwarjai [masculine, nominative, plural, strong], hwarjō [feminine, nominative, singular, strong], hwarjôz [feminine, nominative, plural, strong], hwarją [neuter, nominative, singular, strong], -at [neuter, nominative, singular, strong], -atō [neuter, nominative, singular, strong], hwarjō [neuter, nominative, plural, strong], hwarjanǭ [accusative, masculine, singular, strong], hwarjanz [accusative, masculine, plural, strong], hwarjǭ [accusative, feminine, singular, strong], hwarjōz [accusative, feminine, plural, strong], hwarją [accusative, neuter, singular, strong], -at [accusative, neuter, singular, strong], -atō [accusative, neuter, singular, strong], hwarjō [accusative, neuter, plural, strong], hwarjas [genitive, masculine, singular, strong], hwaris [genitive, masculine, singular, strong], hwarjaizǫ̂ [genitive, masculine, plural, strong], hwarjaizōz [feminine, genitive, singular, strong], hwarjaizǫ̂ [feminine, genitive, plural, strong], hwarjas [genitive, neuter, singular, strong], hwaris [genitive, neuter, singular, strong], hwarjaizǫ̂ [genitive, neuter, plural, strong], hwarjammai [dative, masculine, singular, strong], hwarjaimaz [dative, masculine, plural, strong], hwarjaizōi [dative, feminine, singular, strong], hwarjaimaz [dative, feminine, plural, strong], hwarjammai [dative, neuter, singular, strong], hwarjaimaz [dative, neuter, plural, strong], hwarjanō [instrumental, masculine, singular, strong], hwarjaimiz [instrumental, masculine, plural, strong], hwarjaizō [feminine, instrumental, singular, strong], hwarjaimiz [feminine, instrumental, plural, strong], hwarjanō [instrumental, neuter, singular, strong], hwarjaimiz [instrumental, neuter, plural, strong]
  1. (interrogative) which, what (of many) Tags: interrogative, reconstruction Derived forms: hwarjazuh Related terms: hwaz, hwaþeraz

Download JSON data for hwarjaz meaning in Proto-Germanic (6.9kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-pro",
            "2": "*ᚺᚹᚨᚱᛃᚨᛉ"
          },
          "expansion": "Proto-Norse: *ᚺᚹᚨᚱᛃᚨᛉ (*hwarjaʀ)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Norse: *ᚺᚹᚨᚱᛃᚨᛉ (*hwarjaʀ)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "hverr"
          },
          "expansion": "Old Norse: hverr",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "gem-pro",
            "2": "*hwaz"
          },
          "expansion": "*hwaz",
          "name": "m"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: hverr (paradigm merged with *hwaz)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "hver"
          },
          "expansion": "Icelandic: hver",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: hver"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "hvør"
          },
          "expansion": "Faroese: hvør",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: hvør"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "kvar",
            "3": "kven"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: kvar, kven",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: kvar, kven"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "hvar"
          },
          "expansion": "Old Swedish: hvar",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: hvar (acc. fem. hvaria)"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "varje"
          },
          "expansion": "Swedish: varje",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "var"
          },
          "expansion": "var",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Swedish: varje (var)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "hver"
          },
          "expansion": "Danish: hver",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: hver"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "hver"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: hver",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: hver"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐍈𐌰𐍂𐌾𐌹𐍃"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐍈𐌰𐍂𐌾𐌹𐍃 (ƕarjis)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐍈𐌰𐍂𐌾𐌹𐍃 (ƕarjis)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*kʷ-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *kʷ-",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From earlier *kʷoryos, from Proto-Indo-European *kʷ-.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ja-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarją",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarją",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwaris",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwaris",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gem-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/hwarjaz",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic determiners",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic interrogative determiners",
          "parents": [
            "Interrogative determiners",
            "Determiners",
            "Interrogative pro-forms",
            "Lemmas",
            "Pro-forms",
            "Terms by semantic function"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "hwarjazuh"
        }
      ],
      "glosses": [
        "which, what (of many)"
      ],
      "id": "en-hwarjaz-gem-pro-det-dxR8U40l",
      "links": [
        [
          "which",
          "which"
        ],
        [
          "what",
          "what"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(interrogative) which, what (of many)"
      ],
      "related": [
        {
          "word": "hwaz"
        },
        {
          "word": "hwaþeraz"
        }
      ],
      "tags": [
        "interrogative",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈxʷɑr.jɑz/"
    }
  ],
  "word": "hwarjaz"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "hwarjazuh"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-pro",
            "2": "*ᚺᚹᚨᚱᛃᚨᛉ"
          },
          "expansion": "Proto-Norse: *ᚺᚹᚨᚱᛃᚨᛉ (*hwarjaʀ)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Norse: *ᚺᚹᚨᚱᛃᚨᛉ (*hwarjaʀ)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "hverr"
          },
          "expansion": "Old Norse: hverr",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "gem-pro",
            "2": "*hwaz"
          },
          "expansion": "*hwaz",
          "name": "m"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: hverr (paradigm merged with *hwaz)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "hver"
          },
          "expansion": "Icelandic: hver",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: hver"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "hvør"
          },
          "expansion": "Faroese: hvør",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: hvør"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "kvar",
            "3": "kven"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: kvar, kven",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: kvar, kven"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "hvar"
          },
          "expansion": "Old Swedish: hvar",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: hvar (acc. fem. hvaria)"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "varje"
          },
          "expansion": "Swedish: varje",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "var"
          },
          "expansion": "var",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Swedish: varje (var)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "hver"
          },
          "expansion": "Danish: hver",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: hver"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "hver"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: hver",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: hver"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐍈𐌰𐍂𐌾𐌹𐍃"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐍈𐌰𐍂𐌾𐌹𐍃 (ƕarjis)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐍈𐌰𐍂𐌾𐌹𐍃 (ƕarjis)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*kʷ-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *kʷ-",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From earlier *kʷoryos, from Proto-Indo-European *kʷ-.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ja-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarją",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarją",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwaris",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwaris",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gem-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/hwarjaz",
  "pos": "det",
  "related": [
    {
      "word": "hwaz"
    },
    {
      "word": "hwaþeraz"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Germanic determiners",
        "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
        "Proto-Germanic interrogative determiners",
        "Proto-Germanic ja-stem adjectives",
        "Proto-Germanic lemmas",
        "Proto-Germanic terms derived from Proto-Indo-European",
        "Proto-Germanic terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Proto-Germanic terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "which, what (of many)"
      ],
      "links": [
        [
          "which",
          "which"
        ],
        [
          "what",
          "what"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(interrogative) which, what (of many)"
      ],
      "tags": [
        "interrogative",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈxʷɑr.jɑz/"
    }
  ],
  "word": "hwarjaz"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Germanic dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.